Algemene Vergadering verzacht de résolutie inzake Marokko De Koningin onthulde in Amsterdam verzetsbeeld Nog slechis hoop op juist inzicht Franse Bey nota aan van Tunis nog Was de trawler „Alkmaar" te behouden geweest? Regering van Israël afgetreden Filmster Ann Todd in Nederland Zuid-Afrika zal nieuwe politiek tegenover naturellen voeren Ontevreden Belgische industriëlen ageren tegen Benelux Vier doden door hoog water in West- en Zuid-Europa Aft dii nummer tundt 11: Zaterdag 20 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 301 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beroep op Grote Vier inzake Oostenrijk Hij moet plannen thans onverwijld tekenen Kapitein van „Peto" veroordeeld Raad voor de Scheepvaart zegt: misschien I Engeland en V.S. doen nieuwe stap Rustig weekend met licht dooiweer SZ& &dit WEERBERICHT Februari-siaking stoot tot algemeen verzet V erantWOOroelllKneiCI in meer verantwoordelijk zullen dragen in kring eigen „Nederland leelt op kosten van België Frankrijk heeft zeer veel overlast Blokkade van Israël duurt nog voort Hernieuwde aanvallen op Anna Pauker Zuiverheid der CPR werd in gevaar gebracht Conservatieven willen At!. Pact uitbreiden DE KRANT GRATSS! minnuM Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 TERWIJL de leiders van een kleine nationalistische organisatie in Marokko I poogden, aan hun argumenten kracht bij te zetten door het uitlokken van een algemene staking het plan ging overigens niet door, ai sloot wel een aantal zaken als gewoonlijk op Vrijdag haar deuren heeft de algemene vergadering der V.N. zich gisteren bezig gehouden met de door de politieke commissie aan vaarde resolutie inzake Marokko. Deze is in haar kern aanzienlijk verzacht. De Assemblee herstelde het door de commissie geschrapte LatijnsAmerikaanse 'amendement, waarin „uiting wordt gegeven aan de hoop, dat Frankrijk en Marokko de dringende noodzaak zullen inzien van nieuwe besprekingen, ten einde te komen tot de ontwikkeling van vrije politieke instellingen voor het Marokkaanse volk". Een Pakistaans amendement, waarin beide landen werden uitgenodigd tot het houden van besprekingen over de vestiging van zelfbestuur Is geschrapt. QNDER de vijf en veertig gedelegeer den, die voor het herstel van de Zuidamerikaanse (oorspronkelijke) tekst van de resolutie stemden, waren ook de Verenigde Staten. België, Lu xemburg en Zuid-Afrika stemden tegen, Nederland onthield zich met tien an dere landen van stemming, Frankrijk was niet vertegenwoordigd. Tevoren had de Russische gedelegeerde Zaroebin een scherpe aanval gedaan op de „bloe dige terreur" die Frankrijk in Ma rokko bedrijft. TERZELFDERTIJD hield de politieke commissie zich bezig met een reso lutie over Oostenrijk. De discussies hierover waren Donderdag al afgesloten zodat er nu nog slechts behoefde te worden gestemd. Met grote meerderheid aanvaardde de commissie de tekst, waarin een beroep op de vier grote mogendheden wordt gedaan, een nieuwe en dringende poging te ondernemen om De leden van de Franse regering zijn het Vrijdagavond eens geworden over de bewoordingen van een nota aan de Bey van Tunis, waarin deze verzocht wordt, onverwijld een deel van de Franse hervormingsplannen te onder tekenen. De boodschap zal zo spoedig mogelijk aan de Bey ter hand worden gesteld. Hoewel is toegegeven, dat de Bey in de nota verzocht wordt, onmiddellijk te antwoorden, wilde men er zich niet over uitlaten, of met nadruk hierover een tijdslimiet wordt gesteld. Het is nog niet bekend, wie de nota aan de bey zal overhandigen. Ook al zou resi dent-generaal De Hauteclocque tegen die tijd in Tunesië zijn. De Raad voor Scheepvaart liceft gisteren als zijn oordeel over hel vergaan van de IJmuider trawler „Alkmaar" uitgesproken, dat dit scheepje inderdaad als zeewaardig moet worden beschouwd. De diepe deelneming van de Raad gaal uit naar de nabestaanden van de opvarenden van de „Alkmaar", die bij deze ramp het ieven hebben verloren. Het is niet duidelijk geworden hoe de ramp zich precies heeft voltrokken. Het schip ondervond een zeer zware storm in de Noorse wateren. Kort voor de ramp deelde schipper Koeman nog over de radio mede, dat de toestand moeilijk was, en dat hij volle kracht moest varen om de kop op zee te houden. Hierbij zai zeker de z.g.n. „Maiersteven", die een heel ander beloop onder water heeft dan de steven van andere trawlers, en gemakkelijker van de zeeën afglijdt, van invloed zijn geweest. liggen, wanneer de machine wordt ge stopt en het schip zijn beste positie zoekt. Zeeschepen rijden zo meermalen een storm af. Tenslotte achtte de Raad het verkeerd, dat er vaste ballast in een ball asttank wordt gebracht. Het is beter deze onder te verdelen. Omtrent het vergaan van de „Peto", die op 22 Aug. j.l. nabij Terschelling op een mijn liep, zei de Raad dat de kapitein van de „Peto" had moeten weten, dat het zeegebied bewesten Ter- schellinger bank-vuurschip nog niet mijnenvrij is. De kapitein wordt der- have ten volle aansprakelijk gesteld voor de ramp. De uitspraak luidt: de kapitein zijn bevoegdheid te varen te ontnemen voor de tijd van zes maan den. Ds> Perzische olie Engeland en Amerika hebben beslo ten een nieuwe stap bij Perzïë te doen om te trachten een regeling van het oliegeschil te bereiken. Men meent te weten, dat de Amerikaanse ambassa deur, Loy Henderson, die binnen en kele dagen uit de V. S. naar Teheran terugkeert, zich met de Perzische re gering in verbinding zal stellen. Insectenleven in Krugerpark Toonkasten in de verschillende over- nachtingskampen in het Zuidafrikaanse Krugerpark zullen over enige tijd een indruk geven van het rijke insectenle ven in deze wildtuin. Reeds zijn onge veer 6.000 motten en andere insecten soorten verzameld. Het valt de Raad op, dat bij de mees te trawlerschippers de opvatting heerst, dat een zware storm alleen het hoofd kan worden geboden door de kop recht op zee te houden. Hoe zwaarder weer, hoe sneller de machine zal moeten draaien om stuur in het schip te hou den en te verhinderen dat de kop „af valt". Bij een Maiersteven, met zijn an der beloop onder water, zal de machine nog sneller moeten draaien. De Raad betwijfelt of deze wijze van afrijden van eeh storm wel juist is. Het verdient wellicht aanbeveling om het schip zijn eigen positie te doen vinden. Indien het schip de ruimte heeft zal het veel gunstiger komen te E'EN DEPRESSIEdie gisternacht al over Engeland trok, bereik- te gistermiddag met sneeuw en Tegen Noord-Holland. De tempe ratuur kwam weer boven het vriespuntmaar in het Oosten van ons land was dit eerst tegen de avond het geval. De wind nam r ,a' en Qtsteravond had het 9Fn rustig karakter ge kregen. Ook gedurende het week einde zijn geen grote veranderin- ve.r™a^ten. Koude lucht van boven het V^veld Ennpïnrt^T terml boven re luchr n»ï de .N°°^ee zachte- prent riieh.eztg ,s' waarvan de blijft liaopv r'ne 0nze om9eving ontstond inn ,e "iselopen nacht die omritn e Plaatsen mist, geheel met 7e» Toeite °f in het yeneei niet optrok. Het is nipt onmogelijk dat over enkele da tZenZ 1*1*5 op lucht Urh Le zachte oceaan- Verwachting tot Zondagavond: AANHOUDEND "ZACHT Veranderlijke bewolkin met nu deli k" °PkIarln«''n. maar ook tij- de kmf'Jv6 reg?n" Ma.üge an aan wind v, tSn ,t0,P vnj drachtige en 7 ,hoofdzakehjk tussen West u,~: Aanhoudend zacht weer. oondag ikortste dagi: Zon op Maan op Zon op Maan op ■45 onder 11.38 onder Maandag: ,?46 onder onder 16.31 22.19 16.31 23 45 overeenstemming te bereiken over de bepalingen van een Oostenrijks (vre desverdrag en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. De vertegenwoordigers van het Sowjet- blok waren wel aanwezig, maar ont hielden zich van stemming. De Sowjet- Unie acht de V.N. niet competent in deze. De Oostenrijkse minister van Buiten landse zaken, Gruber, die aan het debat had deelgenomen, noemde na afloop de beslissing van de commissie even be langrijk als de verklaring van Moskou, waarbij de Grote Vier plechtig afspra ken, van Oostenrijk weer een onafhan kelijke staat te zuilen maken. De commissie is tot 24 Februari uiteen gegaan. Zij heeft nog vele punten op haar agenda staan, zoals ontwapening, gemeenschappelijke veiligheid, bacterio logische oorlogvoering, een Pools vre desvoorstel en de kwestie-Korea. De regering van Israël is Vrijdag af getreden, nadat de partijen, die deel uit maakten van de coalitie, zich opnieuw hadden gegroepeerd. Men verwacht thans een regering, steunende op de socialisten en de algemene zionisten, die waarschijnlijk reeds Maandag aan het parlement zal worden voorgesteld. De nieuwe coalitie - de zionisten wor- ook wel „vrije ondernemers" genoemd, - zal waarschijnlijk een geheel andere politiek gaan voeren. De overheidsin menging zal waarschijnlijk slechts voor de belangrijkste goederen worden ge handhaafd. Er zal een nieuwe kieswet worden ingevoerd ter wering van de kleine partijen en men zal de ambtena ren verbieden zich met politiek in te la ten. De regering steunde tot dusverre op een afspraak van de socialisten en de godsdienstige partijen. De coalitie viel uiteen, omdat de regering de godsdien stige vrouwen niet van de militaire dienstplicht wilde vrijstellen. TERWIJL DE SNEEUW OVER HET PLEIN JOEG TIJDENS een mede door het sobere ka rakter indrukwekkende plechtigheid hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag in de voor malige Joodse wjjk van Amsterdam op het Jonas Daniël Meyerplein he* door de beeldhouwer Mari Andriessen in op dracht van het gemeentebestuur van de hoofdstad vervaardigde monument (beeïd van een dokwirker) onthuld ter herinnering aan de staking van 25 en 26 Februari 1941. Deze staking was de eer ste spontane en massa,e uiting van ver zet van Amsterdams burgerij tegen de vervolging door de Duitse bezetter van de Joodse stad- en landgenoten. Een overzicht van de plechtigheid De Engelse filmactrice Ann Todd, die de vrouwelijke hoofdrol vertolkt in de film „Geluidsbarrière", is gisteren voor een kort bezoek aan ons land, op Schiphol gearriveerd. Zij heeft de Ne derlandse première van „Geluids barrière" in het Haagse theater Metro- pole bijgewoond. De baten van deze voorstelling waren voor het Van Weer den Poelmanfonds. Ook prins Bernhard woonde de pre mière bij. Ann Todd was vergezeld van haar echtgenoot, de regisseur David Lean. De filmster heeft reeds in een zestal landen de premières van haar laatste film bijgewoond. Prins Bernhard was aanwezig als be schermheer van het Van Weerden Poelmanfonds, dat steun verleent aan nagelaten betrekkingen van omgeko men piloten. Ann Todd en David Lean J i../ I .1 „Wij willen dat de naturellen meer en hun eigen woonbuurten, dorpen en ge bieden. Tot nog toe werd alles vrij aan de naturel gegeven. Wanneer er dan moeilijkheden waren, verwoestten zij ziekenhuizen, kerken enz. omdat deze instellingen voor hen de regering ver tegenwoordigden". Onlangs heeft dr W. W. M. Eiselen, secretaris van het Zuidafrikaanse de partement voor natureilenzaken, ver klaard dat de naturel de kans moest worden gegeven zijn zelfvertrouwen te ontwikkelen. Het oude systeem om de naturel te helpen was klaarblijkelijk verkeerd. Dr. Eiselen maakte deze op merking in verband met toekomstige wetgeving aangaande naturellenoverhe- den in stedelijke gebieden. De bestaande adviserende raden van naturellen verwerpen alles wat wij nu voorstellen zei dr Eiselen omdat zij gaarne het systeem van gemengde blan ke en niet-blanke overheden willen be houden. dat de naturellen geen geld, vertrekken heden weer naar Engeland, werk of verantwoordelijkheid kost. „Benelu> bedreigt u rechtstreeks. Denkt aan uw vrouw, aan u\ ouders en aan uw kinderen'' aldus een der slag zinnen uit een pamflet, waarin een orga nisatie van ontevreden Belgische indus triëlen stemming maakt tegen dr ccono- Uit vele delen van Europa zijn Vrij dag overstromingen gemeld. De zware regens en het smelten van de sneeuw op de berghellingen hebben vele ri vieren sterk doen stijgen. Vier perso nen hebben het leven verloren. In Naves (Midden-Frankrijk) is een oude vrouw omgekomen, omdat haar woning onder de druk van het water bezweek. Een autobestuurder reed met zijn wagen in de Loire en verdronk. Een boerin kwam om het leven, toen zij poogde met een roeiboot de snel- tromende Sarthe over te steken. De S«ine bij Parijs en de Garonne bij Bor deaux stijgen sterk. In de omgeving van deze stad hebben de boeren langs de Dordogne, de Dronne en de Isle reeds voorzorgsmaatregelen genomen om hun bezittingen tegen hoog waler ie be schermen. In Zuid-Italië en in de omgeving van Napels staan landerijen blank. De scha de wordt hier reeds geschat op 3.3 mil liard lire. Een vrouw verdronk, toen men haar uit haar overstroomde huis wilde weghalen. De Belgische rivieren stijgen eveneens Een zijrivier van de Sambre isoleerde bij Charleroi honderd woningen, in de omgeving van Brussel staan landerijen blank. Zware sneeuwval heeft zowel in Zwitserse Jura als in Schotland het ver keer ernstige hindernissen bezorgd. SCHACHT OPENT EEN BANK Dr. Hjalmar Schacht opent op 2 Januari een handelsbank te Dusseldorf, zo wordt in die plaats vernomen. mische unie met Nederland. Het stuk is huis aan huis in alle grete Belgische ste den verspreid. Het geschrift geeft een aantal foto's van de wederopbouw in Nederland en daarnaast een Belgisch stempelbureau. waar werklozen staan to wachten. Hier onder schrijft de Sibelux zo heet de organisatie „Deze wederopbouw in Nederland wordt betaald met werkloos heid in België. Weet u dat België sedert de bevrijding vier m lliard francs 350 millioen gulden aan Nederland heeft geleend? Met ons geld heeft het zijn havens uitgerust e.zijn zakenleven ontwikkeld. Het heeft fabrieken ge bouwd die de onze kapot maken. Waar om? Omdat een Nederlands^ arbeider tachtig gulden 'erdient waar gij er honderdzeslig ontvangt. In 195! keerde België 380 millioen gulden aan werklozensteun uil aan 235.000 per sonen. Voorts geeft het pamflet een foto van een arm_ meisje, dat met het hoofd op een pakje kleren op een paar stoelen ligt te slapen en daaronder een afbeel ding van een paar welgedane boerinnen Biisehrift: „Spaar uw kinderen dit af schuwelijk lot. De Nederlanders leven op onze kosten". Kardinaal Frings vraagt gratie voor gevangenen Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft ingevolge een besluit van de conferentie van Duitse katholieke bisschoppen te Fulda president Auriol van Frankriik verzocht om gratie voor de Duitsers die nog in Franse gevan genschap verblijven.' Jeruzalem protesteert bij Westelijke Drie Israël heeft bjj Frankrijk, Engeland en Amerika krachtig geprotesteerd te gen het feit, dat Egypte op 31 October een lading bevroren vlees, die in een Noors schip onderweg was van Eri- threa naar Haifa, in beslag heeft geno men. Volgens de regering te Jeruzalem wordt Egypte in zijn onverzoenlijke houding gestijfd, doordat de V.N. er zich niet om schijnen te bekommeren, of de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 September 1951, welke de blok kade door Egypte onwettig verklaarde, wordt uitgevoerd of niet. Daarom over weegt Israël of 't wenselijk is, de zaak van 't Suezkanaal opnieuw bij de Vei ligheidsraad aanhangig te maken. Zoeloe toverdokter vliegt naar Hollywood TAB beroemdste Zoeloe toverdokter, Dizwezonk Mthetwa, die een rol heeft in ae onlangs voltooide film „Flame of Africa", zal waarschijnlijk binnenkort naar Hollywood vliegen om de wereldpremière van deze film bij te wonen. Men verwacht dat hij furore zal maken met zijn toverattributen Mis schien neemt hij de drie zwarte mam bas (een uiterst vergiftige slangen soort) mee, die hij van zijn lip naar be neden laat hangen, terwijl hij danst. Het Koninklijk Paar met gevolg en begeleid door burgemeester d'Ailly, ar riveerde om kwart over twee op het plein, waar zich talrijke gei odigden (burgerlijke en militaire autoriteiten/ vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke gemeenten, personen die nauw bij het organiseren van de staking waren betrokken) alsmede familieleden van hen, die als gevolg van die daad het leven hebben moeten offeren, hadden Voor het monument stond een erewacht van oud-B.S.'ers aangetreden. De plech tigheid werd Ifeopend met een korte door de burgemeester gesproken rede, waarin hij wees op de algemene demon straties tegen de door de Duitsers onder nomen actie tegen de Joden. Toen de Duitsers, aldus de burgemeester, open lijk het beginsel van gelijkheid van rechten van alle burgers :chonden, werd het volk zich bewust van de aantasting van dit grote beginsel. Heldhaftig trad men in de bres voor de verdrukte mede burgers, barmhartig zorgde men voor de vertrapte landgenoot waar dit mogelijk was. Het is het loorh eken van dit be sef. dat de stoot gaf tot het zich gelei delijk organiserend verzet in het bezet te gebied. Het vormde de kiem van een voortdurende opstand tegen een ondra gelijk regiem. Dit beeid is niet het beeld van een man, doch het symboliseert de ziel van het Nederlandse volk. Na de toespraak van de burgemeester trok de Koningin aan een lint, waardoor de stadsvlag die het beeld bedekte, er af gleed en tegelijk aan de ernaast ge plaatste vlaggestok in top werd gehe sen. De politiekapel speelde daarna het Wilhelmus. Koningin en Prins legden tezamen een grote, fraaie krans aan de voet van het monument als koninklijke hulde aan de eerste helden van het ver zet. Ook de burgemeester legde een krans. Daarna stelde de burgemeester Mari Andriessen, de beeldhouwer) aan 't Koninklijk Paar voor, dat vervolgens 't beeid van alle zijden bezichtigde. Na het vertrek van Koningin en Prins volg de een défilé en werden kransen gelegd door nabestaanden van de tien geval'e- nen en door oud-verzetsorganisaties. Tij dens de gehele plechtigheid joeg een natte sneeuwjacht over het plein. De Roemeense pers, die geruime tiid over „de Zaak-Pauker" heeft gezwegen heeft in de laatste tijd herhaaldeiiik toespellingen gemaakt op afwijkingen van de communistische partijnohtiek door deze gewezen (vrouwelijke) Roe meense minister van Buitenlandse Za ken. Zo wordt Anna Pauker in het jongste nummer van „Seanteia" (het officiële k'a<]..?er Roemeense communistische partij), dat te Wenen is ontvangen, verweten een „anti-Leninistische poli tiek te hebben gevoerd, door het toe treden tot de partij te gemakkelijk te maken „Dit had tot gevolg", aldus „Seanteia", dat de waakzaamhheid in de partij is verminderd, waardoor de zuiverheid harer gelederen werd bedreigd Het heeft er toe geleid, dat eerzuchtigen, opportunisten en vreemde elementen in de Roemeense communistische partii zijn doorgedrongen. In het Britse Lagerhuis hebben 86 conservatieven en twee liberalen een m°t'e ingediend, waarin zii vraeen om uitbreiding van het Atlantisch Pact en wijziging ervan in die zin. dat het „niet slechts een defensieve, doch ook een economische en een politieke ge meenschap zal vormen". Er zal geen debat over deze motie worden afge dwongen. De conservatieve indieners ervan behoren tot de z.g. jonge garde van de conservatieve partij. NOORSE MINISTER VAN JUSTITIE AFGETREDEN. De Noorse minister van justitie, Os car Gundersen, is om persoonlijke re denen afgetreden. Hij zal worden op gevolgd door Kaj Knudsen. Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, ont vangen de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. QP DE ZATERDAGAVONDPAGINA; Medicijnmannen in deze eeuw; In de V.S. geen reclame zonder model; Adv entsgedachten s en Dal der gesneuvelden. QP ONZE KUNSTPAGINA: Amerikanen vragen of filmcensuur M volgens grondwet verantwoord is; Van Beuningenkunstverzam.e- laar No. 1 Tete a tête met Rosalind Russell. QP TUSSEN N1EUWED1EP EN VAALS: Een nationaal auto-mu- s seum; Koekplanken, een verdwenen volkskunst; Olie laden bit hoge zee en Nederlandse bijbels en hun uitgevers. QP DE VROUWENPAGINA: Breng Kerstsfeer in uw woningEen -1 broek voor onze rakkersUitersten gaan zeer goed samenTot 1 uw dienst, mevrouw en Pijpen de longen? nulaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiifflil

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1