ER MEDICIJNMANNEN IN DEZE EEUW\sleu,elkeWngkalender „Dal der gesneuvelden'' In V.S. geen reclame zonder model ADVENTSGEDACHTE WONDERLIJKE METHODEN een auto? DDELBEEK maar gende igewezen Doctoren der Magie hadden nooit over belangstelling te klagen Gigantisch monument voor de doden uit de Spaanse burgeroorlog Huizenhoge apostelen Pin up-girl - een begeerd beroep Het werk van de modelscholen De trouwe haai xLi-w-N' -tv# ■'-VS pgïi ZATERDAG 30 DECEMBER 1953 8 uur in SMAAK. Kinderkoor n orgel. Een mooie 1 onderhouden wagen iaat voor U klaar! Telef. 4287 r, Radiotoestel. Pancras, kroon. 1 48, Edam, inschemerlamp. laar, leeslamp. aar, kroon. Alkmaar zijden rokkap. ;en (N.H.), irka salonlamp. 15, Waarland, zijden kap. Sergen, N.H., rooktafel. Alkmaar, ijkbout, autom. 30, Alkmaar, bureaulamp, t 75, Alkmaar, salonlamp. 96, Heiloo. electr. kachel, im, schemerl. Bakkum, glaslamp i, Bergen, N.H. strijkbout. strijkbout, aar, salonlamp. Alkmaar i schemerlamp. schemerlamp. 39, Alkmaar, wandlamp i., wandlamp. km. wandlamp. nd, Alkmaar, theelicht. i, Krommenie, electr. kachel. Alkmaar, electr. theelicht km., wandlicht. 18, Nijmegen, kinderlamp. km., wandlamp. wandlamp. kmaar, schemerlampje akersloot, aapkamorlamp. Z.-N. Schermer sl.kamerlamp- Delftse lamp 13, Alkmaar, schemerlampje. Ie vorm van 5 gloeilampen. !ng Mkmaar )OPACTIE L/w ge'd wij zen l DE „MAGISCHE GENEESKUNDE" is niets nieuws. Alle natuur volken maken er gebruik van. Hun „medicijnmannen" be drijven niet alleen hokus-pokus, maar ze passen ook sommige ge neesmiddelen en behandelingswijzen toe, die onze moderne weten schap dikwijls langs allerlei moeilijke omwegen opnieuw ontdekte. Zo vond Edward Jenner aan het einde van de 18e eeuw een doel treffend middel uit ter bestrijding van de pokken en wel doordat hij de mensen immuum maakte door middel van kunstmatige in fectie met een uit koepokken verkregen serum een methode, die sommige Afrikaanse negerstammen reeds sinds eeuwen met hetzelfde succes toepasten door inenting met gedroogde pus van menselijke pokken. Of zoals bij de Zoeloe's, die als doeltreffend middel tegen de beet van dolle honden deze dieren doden en hun lever opeten. COMMIGE van dergelijke oude „huis- middeltjes" komen in hun chemi sche samenstelling geheel overeen met de nieuwe geneesmiddelen, die pas na talrijke experimenten en teleurstellin gen ontwikkeld konden worden. Wat is onze moderne „muziektherapie" an ders dan een geciviliseerde vorm van de oude demonenverdrijving, die bij de natuurvolken ook thans nog met een geweldig muzikaal tamtam ge paard gaat? Ook het „gezondbidden" kan teruggeleid worden tot deze oude magische cultus. De „Christian Scien ce", die onder de hoede staat van de moederkerk in Boston, is gebaseerd op de principiële opvatting, dat de mens als „deel van de volmaakte God" in het geheel niet ziek kan zijn. Om dit geloof in de mensen weer op te wek ken, heeft zij gezondheidsbidders, die door speciale kennis 'van de Christe lijke heilsleer in persoonlijke bespre kingen en ook door contact op afstand de zieken weer in de Goddelijke gena de trachten te brengen. Hun succes is dikwijls ongelooflijk. Een karakteristiek voorbeeld hiervoor is de thans 17-jarige „wonderknaap" David Walter, „Little David" genoemd, van wie men zegt, dat hij door de kracht van zijn gebed en zijn geloof een groot aantal gebrekkige en lijden de mensen heeft genezen. Op soortgelijke principes berust bij voorbeeld in sommige delen van Oost- Azië, vooral in Tibet, ook thans nog de geneeskunde. Een ziek mens is vol gons Tibetaanse opvattingen een we zen, dat cm zo te zeggen losgemaakt i; uit de „grote reine straling" van de cesmos en nu eon „onreine" stra ling hoeft, die in harmonie met het cosmische rhythme weer opgeheven kan worden. De ziekte is evenzeer psychisch als physiek. Ze is zelfs hoofdzakelijk psychisch van aard vol gens de opvattingen van de oude en vele nieuwe medicijnmannen van de twintigste eeuw; ze kan slechts ge nezen worden door „verdrijving van n demonen", door een nieuw, vast ge loof. In verbis, in herbis. QP GROND van zulke, in mindere of meerdere mate bewuste opvattingen hebben de „wonderdokters" van ouds- i her de gemoederen der mensen bewo gen en vaak door de eigenaardigste en radicaalste kuren verbazingwekkende resultaten bereikt. Toen hij door Lava ter naar zijn geheim gevraagd werd, gaf de „Wonder-Graaf" Cagliostro, die in dertijd groot opzien baarde, ten ant woord; „In verbis, in herbis, in lapidi- bus" (in woorden, in platen, in stenen). Hiermede is een algemeen geldende „bezweringsformule" voor alle doctoren der magie weergegeven. Maar de „apo theek" der wonderdokters kent nog heel andere medicijnen: de „goddelijke meester" Josef Weissenberg, die in de dertiger jaren van zich deed spreken, schieef zijn patiënten, behalve zijn „ze genende hand gestremde melk voor! De Oosienrijker Von Zeilis vond een „electrische douche" uit. die met be hulp van een hoogfrequentie-toestel ge produceerd werd. Zijn tijdgenoot Scha- ler-Ast stelde zijn verbluffende juiste diagnosen aan de hand van een bosje baar van de patiënt. Een schaapherder Karl Heer, die nauwelijks kon schrij ven, brouwde een „wonder-thee", die hij zorgvuldig op de zieke plaatsen leg dewaarmede hij tussen twee haakjes drieduizend gulden per maand verdien de. Toen de politie hem indertijd ar resteerde, kwamen er talrijke veront waardigde protesten binnen van de zijde van zijn genezen patiënten. Ook slingers zijn in de handen der magische doctoren zeer in de mode ge komen. In Amerika werd in plaats daarvan een zogenaamde „katalytische barium-chloride-buis" geconstrueerd, die geweldige aftrek vond, hoewel het niets anders was dan een eigenaardige metalen cylinder met een veiligheids speld, die driehonderd dollar kostte. Maar hoe het ook zij: de patiënten voelden onder de inwerking van de ge propageerde „celmassage" een lichame- De zware sneeuwval van de laat ste dagen heeft het Hollandse pol derlandschap met een dikke witte wade overdekt. lijke en geestelijke opfrissing! Een vreemde snuiter is ook de in Chalons- sur-Marne woonachtige „Doctor Man- fucci", loodgieter van beroep, die met magische slingers werkt, zijn patiënten met petroleum inwrijft, hun macaroni- kuren voorschrijft en ook niet terug deinst van een stevige oorvijg om bij zonder doeltreffende geestelijke reac ties teweeg te brengen. Het honorarium voor een dergelijke practische kuur zou tot 10.000 francs bedragen en de „genezen" patiënten zouden zelfs niet zelden vrijwillig meer geboden hebben. Droominsirumenien WfAT is bier wonder? Wat bluf? Wie wil de werldbekende Franse thau- maturg Leon Adalouf zijn „radioactief fluïdum" betwisten, nadat bewezen is, dat hij met zijn genezende handen meer dan driehonderd artsen en talrijke be kende persoonlijkheden van zware ziek ten genezen heeft? Wie de Deense .to venares" Dora Inverson haar „boven natuurlijke krachten"? Wie de Libanese arts dr Vachet zijn gramofoonplaten- methode, waar zo vele patiënten bij zweren? Zoals ook de Engelse natuur- dokter J. Thomas uit Londen, die met succes „psychische operaties" verricht te, waarbij hij met behulp van „droom- instrumenten" bij de in trance gebrach te zieken alle mogelijke kwalen ver wijderde. Soortgelijke kunsten zijn ook bij pri mitieve volkeren bekend, bij wie de medicijnmannen dikwijls stenen uit het lichaam van zieken te voorschijn to veren, waarop de patiënten, van alle kwalen „bevrijd", naar huis gingen. Hoe wonderbaarlijk de „genezingen", door de moderne westerse medicijn mannen verricht, ook mogen zijn, toch is het o.i. voor een zieke verstandiger een „echte" dokter te roepen, vooral als het niet slechts een ingebeelde, maar een werkelijke ziekte betreft. De to vermiddelen van de doctoren der magie hebben reeds teveel kwaad gesticht. Franco's grootste bouwwerk niet langer geheim (Van onze correspondent te Madrid) TOT OP HEDEN ZIJN de bouwwerkzaamheden aan het Spaanse „Nationale Eremonument" door het diepste geheim omgeven geweest. Iedereen wist, dat in een afgelegen dal van de Sierra-Guadarrama, niet ver van het Escorial, reeds sinds het einde van de burgeroorlog aan een geweldig bouwplan gewerkt werd. Te zien was hiervan niets. Wie de bouwgrond wilde naderen, werd door de Guardia Civil teruggestuurd. Toen de president van de Philippijnen op staats bezoek in Madrid vertoefde, werd h(j en het was een bijzondere eer naar het „Dal der Gesneuvelden" geleid. Maar ook toen verried de Spaanse pers geen bijzonderheden over de stand der werkzaamheden aan het monument, dat het aandenken aan meer dan 150.000 gesneuvelde soldaten uit de burgeroorlog zou 1NJANNEER men als zakenman bij de jaarwisseling iets weet te bedenken, dat men als „goodwill- present" aan zijn klanten of ken nissen wil aanbieden en dat niet zo algemeen is, ligt men altijd een streepje voor. Een aardig voorbeeld van een der gelijke voor Nederland originele vondst ligt voor ons op de redac tietafel. Het is een Ford sleutelket- tingkalender, die voor 1953 via de Ford dealers-organisatie door de N.V. Nederlandsche Ford Automo biel Fabriek te Amsterdam aan haar relaties als een aardige atten tie wordt aangeboden. In de houder kan men per kwar taal een nieuw kalenderblaadje schuiven, dat naast het kalendarium ruimte biedt voor het bijhouden van de kilometerstand, data voor olieverversen en doorsmeren. De Ford Dealers zorgen er voor, dat elke drie maanden een nieuw kalendarium wordt toegezonden. MAAR AL KA-N een landhuis mis- schien verborgen worden, met een wolkenkrabber kan dat op den duur niet. Tegenwoordig wordt iedereen, die per auto of trein van Madrid naar de Sierra Nevada reist, lang voor hij het Escorial gewaar wordt, getroffen door een glinsterend, steil en hoog oprij zend bouwwerk, dat als een machtig uitroepteken in het granieten land schap gezet is. Daar bovendien de meest fantastische geruchten de ronde deden over de bijzonderheden van het hier ijl aanbouw zijnde monument, over de daaraan \erbonden technische problemen en vooral over de kosten, die door vrijwillige bijdragen opge bracht werden, heeft men nu eindelijk de sluier van het geheim, dat de „Valle de los Caidos" omhulde, opgelicht. GEWELDIGE GROT Midden in het tijdperk van het mate rialisme en de doelmatigheid ontstaat hier een werk van geweldige afmetin gen, zoals in de nabijheid van het koninklijke Escorial en de indrukwek kende macht van de bergtoppen ver eist scheen. In een van alle wegen en van iedere menselijke nederzetting af gescheiden rotsmassief heeft men met behulp van reusachtige hoeveelheden springstoffen een driehonderd meter diepe grot gegraven; 200.000 kubieke meter graniet moesten er uit wegge voerd worden! De daardoor ontstane ruimte, die verdeeld is in voorzalen, nevengalerijen en een koepelgewelf, zal als crypta voor het stoffelijke over schot van de nationale doden dienen. Na de plechtige inwijding, die nog wel zes a acht jaar op zich zal laten wachten, zullen hier de gebeenten van deze soldaten bijeengebracht worden, Zoals vroeger in het Escorial de dood kisten van de Spaanse koningen aan de aarde werden toevertrouwd. Alleen al het koepelgewelf zal do afmetingen hebben van het Romeinse Pantheon. De werkzaamheden, waaraan sinds jaren vijfhonderd springstof-specialis ten. bouwarbeiders, metselaars en hulparbeiders onafgebroken te werk ziin gesteld, worden bemoeilijkt door onverwachts optredenü druipwater uit de rotsen. EEN KRUIS op DE TOP van het rotsmassief wordt een 153 meter hoog kruis opgericht. Reeds thans, nu hiervan nauwelijks de helft te zien is, vormt dit kruis het meest markante richtpunt in de gehele verre omgeving. Het wordt als een reus achtige schoorsteen van binnen uit op- N DE VERENIGDE STATEN is tegenwoordig geen reclame meer te denken zonder een model, een knap, jong meisje in een of andere verleidelijke pose, het doet er niet toe, of het een reclame is voor een merkartikel, dan wel een politieke propagandaveldtocht of een. campagne voor de bestrijding van de kanker of kinderverlamming. Toen enkele maanden geleden in Los Angeles het personeel van de „Western Union" in staking ging om zijn looneisen kracht bij te zetten, Jiet het stakingscomité door meisjes in tweedelige badpakken stakingsleuzen door de straten dragen; en toen onlangs de New Yorkse sigaren handelaars tegen nieuwe gemeentebelastingen protesteerden, werden er brochures uitgedeeld door girls, gekleed in shorts, nauw-aansluitende pullovers en net- nylons. Zelfs bij een zo uitsluitend politieke aangelegenheid als de kwestie Mac- Arthur traden knappe jonge dames in pin-up-kleding op straat in actie, om de voorbijgangers over te halen tot het ondertekenen van petities ten gunste van de afgezette generaal. ultramoderne kerstboom is staat"uU °T,e vindingHij be' oluminium ls°}atoren. glas en dienst mUL't "a 'let feest weer 'oeteit ,]oen (,jj belangrijke proeven. IÏET BEROEP van model is dan ook Gl zeer begeerd en niets is natuurlijker, dan dat handige lieden op het idee ge komen zijn uit de opleiding tot dit be- roep een zakelijk slaatje te slaan. Als men do telefoongids van Manhatten openslaat, vindt men in de beroepen- lijst vijftien en een halve bladzijde on der de rubriek „Scholen" en daaron der zijn nog niet eens de nummers te vinden van de onderwijsinrichtingen voor de opgroeiende jeugd, die onder .Public Schools" gezocht moeten wor den, maar van de instituten, waar men alle mogelijke bekwaamheden kan ver werven. bijvoorbeeld goochelen, het sa menstellen van een dieet, hoe men de tective wordt, koken, toneelspelen, kap pen en allerlei andere dingen. Het groot ste gedeelte van deze rubriek wordt echter in beslag genomen door de mo delscholen. Over de gehele wereld is tegenwoor dig het begrip „pin-up girl" bekend. Letterlijk betekent dit een meisje, dat aan de muur geprikt wordt, dat wil zeaeen haar foto natuurlijk, zoals de soldaten dit in de laatste oorlog plach ten te doen en nu ook weer in Korea. Het auteursrecht op deze naam heeft de New Yorker Walter Thornton, die hem inderdaad bij het Amerikaanse oc trooibureau heeft laten registreren en met succes tegen nabootsing verdedigd heeft. Thornton is de leider van een van de talrijke modelscholen en agen turen, die in New York bestaan. Zijn kantoor op de 16e verdieping van een wolkenkrabber in de Lexinton Avenue is bezaaid met foto's van modellen, die de bos beroemd of rij - gemaakt heb ben; want de carrière van een goed mo del eindigt niet alleen in Hollywood, maar en dit vooruitzicht fascineert de knappe jonge meisjes nog veel meer dan de kans om filmster te worden eventueel op het stadhuis, aan de zijde van een rijke jonge man. Zeer vele in dustrie- en handelsmagnaten van de tegenwoordige generatie waren of zijn getrouwd met een gewezen model; men behoeft dus niet lang te vragen, waar op de populariteit van de modelscholen berust. Veel liefhebberij QVER gebrek aan leerlingen hebben w deze inrichtingen, ondanks de niet bepaald 1age_ kosten, nooit te klagen. In de „Barbizon School for Modeling" kost een cursus van tien weken 135 dollar; er is echter ook een soort stoom cursus van 75 dollar voor meisjes, die overdag werken en alleen 's avonds en Zaterdags kunnen komen. Met de groot ste ernst wordt hier van een „studie" gesproken, ook al gaat het slechts om de kunst hoe men bij een cocktail de benen over elkaar moet slaan, op hoge hakken lopen en dergelijke. In de klas se voor fotomodellen van de Barbizon School wordt zelfs een cursus gegeven in „surrealistische posen". Een van de oudste oudernemingen is de „Hollywood Model-School", opgericht door een gewezen model, Grace Down, gelegen op de hoek van 5th Avenue en het Central Park. Aan deze school is zelfs een internaat verbonden, waar 'n zeer strenge discipline heerst. De school van Grace Down staat overigens op de lijst van onderwijsinrichtingen, waar degenen, die aan de tweede we reldoorlog deelgenomen hebben, op kos ten van de regering kunnen studeren; onder de leerlingen van mrs. Down be vinden zich dan ook enige meisjes van het vrouwelijk hulpkorps van 't Ame rikaanse leger Al deze scholen geven hun leerlingen na afloop van de cursus een diploma en met dit diploma komt een jong meis je in het land, waar de reclame zo'n geweldige rol speelt, verder dan een studente met een diploma van de Co- lumbia-Universiteit. De modelagentu ren zorgen er wel voor, dat.de afge studeerde leerlingen niet lang behoe ven te wachten, eer haar pas verwor ven bekwaamheden materieel voordeel afwerpen. De meisjes vinden gauw een vaste baan als mannequin of pasdame in een luxe zaak, of ze werken per uur op bestelling; het gemiddelde sa laris per uur bedraagt 10 dollar, maar de meesten komen wel op 20 a ?0 dol lar, de tien bekendste „top models" zelfs op 50 dollar. DE. AANKONDIGING van de komst ding; een tijd, waarin het Woord Gods van Jezus gaat telkens gepaard met dat woord. Vreest niet! Zacharias, de vader van Johannes de Doper, wordt zo aangesproken: „Vrees niet, Zacha rias, want uw gebed is verhoord!" Maria hoort het van de engel Gabriël; „Vrees niet, Maria, want Gij hebt ge nade gevonden bij God!" En de herders vernemen het ook van de hemel: „Vreest niet, want ziet, ik verkondig U grote blijdschap, die al den volke wezen zal". Ook Jesaja, de profeet, verbond de belofte van redding reeds aan het niet- vrezen. In Jes. 43 komt het zelfs twee maal voor: „Vrees niet, want ik verlos U; vrees niet, want ik ben met U". Jesaja beschi-jft, hoe jammerlijk de toestand van Israël was: het is een be roofd en uitgeplunderd volk; in holen leven zij of in gevangenissen. „Zij wer den gedreven tot roof en er was geen redder; tot plundering en niemand zeide: Geef terug!" Zou het volk Israël dan God niet vrezen? Maar daarna komt de kentering. En deze ommekeer wordt ingeluid met het: „Vreest niet!". De periode van het vrezen is voorbij; het tijdperk van het hoopvol vertrou wen breekt aan. Het is goed, dat het elk jaar weer zo ver komt, dat het kerkelijk jaar eindigt en een nieuw kerkelijk jaar begint, de advents-weken. Want dan worden Wij er weer an herinnerd, dat er op een tijd van ondergang, achter uitgang en vrees a 11 ij d weer volgt een tijd van hoopvol uitzien naar red- weerklinkt: „Vreest niet, want Altijd komt er toch weer een omme keer. Het evangelie is de ommekeer. Jesaja heeft het zien aankomen en met Christus' geboorte begon de ommekeer zich te voltrekken. Op de geboorte volgen weliswaar de weerstand en de dood aan het kruis, maar iedereen weet, dat het Licht in de duisternis heeft geschenen en dat de duisternis het Licht niet heeft over macht. En daarom gebeurt dat nu ook niet. Het Vreest Niet! mogen wij eik jaar weer tot ons laten doordrin gen. Hoe moeilijk en zwaar het leven nu ook is, hoe weinig uitzicht wij ook mogen zien, hoeveel vrees wij ook mo gen koesteren, in Jezus Christus is dit alles in beginsel overwonnen; Jezus' geboorte, eenmaal geschied, zet zich door in deze wereld, ondanks alles. En daarom geldt het Vreest niet ook voor ons. Ook wij mogen weten, dat ook al zien wij geen uit komst, God er is, die ons een uitweg zal wijzen. Jezus' geboorte is voor ons het teken, dat God beslist niet laat varen het werk Zijner handen, doch trouwe houdt tot in de eeuwigheid. De dagen van advent mogen onze moed weer sterken en mogen ons vol ver trouwen doen uitzien naar de zegen, die van het feest van Christus' ge boorte ook voor ons uitgaat. Vreest niet. want Ik ben met U! Ds Mr G. D. BOERLAGE Uitgeest. gebouwd; in zijn binnenste zal een lift aangelegd worden, die de bezoekers naar een uitzichtsplateau op een hoog te van 128 meter zal brengen. Aan de voet van het kruis zullen de symbolen van de vier Evangelisten opgesteld worden; elk daarvan zal zo hoog zjjn als een woonhuis van zes verdiepingen. Veel tijd heeft de architect Diego Mendez besteed aan de statische bere keningen, waarbij hij rekening moest houden met de zwaarste bergstormen. Wie de arbeiders gadeslaat, die op deze hoogte op krioelende mieren gelijken en de omhoogkruipende materiaallif- ten ziet, zou kunnen denken, dat dit kruis nooit klaar zal komen. Maar ach ter de arbeiders en hun machines staan de wil en de hardnekkigheid van Generalissimus Franco, die temidden van zijn regeringsbeslommecingen nog tijd vindt zich persoonlijk met het wel slagen van zijn grootste bouwwerk ta bemoeien. Men mag daarom wel aan nemen, dat de laatste steen van het FRANCO kruis reeds het volgende, of tenminste het daarop volgende jaar gelegd zal worden. Reusachtige, moderne en rijk inge richte kloostergebouwen zijn reeds voor bewoning gereed gekomen; de monniken, die hier gehuisvest worden, zullen het geestelijke beheer van het nationale Eremonument Op zich nemen. 20ALS ieder jaar is Big Ben weer voor zijn jaarlijks bezoek aan de havenkant van de kustplaats Towns- ville in het norden van de staat Queens land (Australië) teruggekeerd. Sinds mensenheugenis heeft Big Ben ieder jaar trouw zijn opwachting ge maakt, want deze vijf meter lange haai moet al heel oud zijn. Zijn rug zit tenminste vol schaal dieren en ander ontuig uit de zee, die hij er in ondiep water langs de zandige bodem tracht af te schuren. Ieder jaar blijft Ben twee tot drie maanden en dan reist hij weer voor dieper oorden af. Het heeft er reeds verschillende ma len op geleken, of Big Ben zou op een zandplaat vastlopen, doch hij heeft steeds weer in het water weten te wor stelen. Ben heeft overigens een huid, die nog dikker schijnt te zijn dan die van de klassieke olifant. Gedurende hun vrije uren gooien de havenarbeiders hem met grote keien. Doch Ben vindt dat blijkbaar een leuk spel, want hij schiet achter de keien aan als een hond achter een stok. De gedurende de oorlogsjaren in Towns- ville gestationneerde Amerikaanse sol daten plachtten hem vaak als schiet schijf te gebruiken, doch ook hiervan toonde Big Ben nooit veel last te heb ben. Zo gezien is er minstens een atoombom voor nodig, om Ben van zijn jaarlijks uitstapje naar Queensland af te brengen. „Crime does not pay" De heer Braecke te Heusen Oost-Vlaanderenvond Woens dag een stervende kraai in zijn tuin. Hij probeerde het beest in het leven te houden, doch het kauwtje, dat veel moeite bleek te hebben bij het ademhalen, verwisselde nog dezelfde dag het tijdelijke met het eeuwige. Toen de heer Braecke de onfortuinlij ke vogel wilde laten opzetten, ontdekte de preparateur in de keelholte van het dier een gou den ring. De kraai moet deze er gens uit een kamer, waarvan het raam open stond, hebben wegge kaapt. De diefstal kostte hem het leven. Naar de eigenaar van de ring wordt gezocht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5