Geen kans op snelle aanvaarding van Europese verdragen Zeven levenslang-veroordeelden uit gevangenis ontsnapt Hoorn Gen. Winkelman overleden IJSELWATER BRAK ZICH EEN WEG DOOR BEDIJKINGEN Koningin en prinsessen te Sankt Anton aangekomen Eisenhower heeft strategisch plan voor Verre Oosten ghelling.... iien toestel BONN MAAKT DE POLITIEKE BALANS OP Adenauers politiek leidde tot grote vertraging Verkiezingen van 1953 uitgesteld Crematie op zijn wens in alle stilte Vermeulen en De Keyzer bij De Hauteclocque Weerbericht Mej Carly Hulsman weer gezond en wel thuis Soustelle geeft zijn pogingen De heer Reuter thans EVC-voorzitter Luchtstrijdkrachten der VS naar Spanje? Russisch protest bij de Britse autoriteiten Landerijen en huizen ondergelopen Koninklijke trein rolde door de nacht Tijdens kerstviering van gedetineerden Duizend gulden premie uitgeloofd Ontvluchten verdwenen met gestolen auto's DE„ FIETSER VERDRONKEN Kleine bende pleegde veertien inbraken Nieuwe concessie voor Kon. Shell groep Onze Oudejaarskrant Communisten moeten worden teruggedrongen Maandag 29 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN Jaargang No. 306 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 e Libanon overleefd der bemanning van gen een berghelling le machine tegen de eger Roeby dodelijk acht de nacht met al in tropenuniform de zon doorbrak en gelegen dorp konden na nooit, dat in dit i had al zijn ledema- ?en paar uur is hij ningsleden bleken al- vond, maar hun toe- evensgevaarlijk. Het brand gevlogen en ing in n' der compar- nigszins in.act waren aar radio-apparaten rken en nfen begon zenden, een Syrische lucht- ving deze signalen n route af om de Ne- lOren. Wel heel tra- et toestel daarbij ook pletter is gevlogen, le zestien inzittenden men. voor de acht Neder- uwelijk. Het vroor de wind floot door het vliegtuig. Korpe- niet anders gedaan rijven die dreigde te jn handen blazen. ;en wisse dood. 'erd was het vreselijk oest wat gedaan wor- i, onder wie Dekker, goed geluk af de i. Ze bonden zich met r vast en juist toen een brak de zon door, diep in het dal zagen i een tocht van uren ar. Er werd links cn rd en spoedig was ne van het leger met zig. Die colonne is er dere Nederlanders ook ïalen. Maar van hun jongens niets terug liep naderhand rond 1 van de verongelukte De Libanezen houden :r Dekker een jutters- i. Ze vinden het een üjke zaak, dat ze an- ïmen uit een veronge- :ken is de korporaal wel te Libanezen. De Neder- Ceclves, zo heette het erzorgd. De volgende r Beiroet, dat honderd ligt. Ze zagen ook nog aoot de „Champollion" lollandse meisje mej. had gepresteerd om ir de wal te zwemmen, zijn ze in Beiroet ge- mden ze in een KLM at hen naar Nederland ;avond landden ze op Ier Dekker hadden er vanneer hun zoon zou halve was er geen fa- verwelkomen. Hij reis- n naar Hoorn en stap- de ouderlijke woning toen wel even gehuild feest gevierd, er nu gaat doen? Hij et. Voorlopig heeft hij en de tijd om te over- ,1 bijtekenen of probe- lan te krijgen. lrsboot vergaan Lende Duitse stoomtrei- uit Bremerhaven is op het zeegebied ten Wes- n een zware storm ver had een bemanning s egram aan Paus ft de vice-premier van Otto Nuschke, om in- at teneinde te yoork Ver. Staten het echt wegens spionnage acht. irdt, dat de Sowjetrus- IJET ZIET ER thans allerminst naar uit, dat West-Duitsland spoedig zal kunnen overgaan tot goedkeuring van de Conventie van Bcnn en van het verdrag inzake het Europese leger. Ten eerste blijkt de politiek van Adenauer inplaats van tot een versnelde behandeling tot een nog grotere vertraging te hebben geleid; het gerechtshof voor grondwetszaken te Karlsruhe zal waarschijnlijk niet binnen drie maanden een beslissing nemen. Bovendien blijkt de kans steeds groter te worden, dat het voor bepaalde delen van het verdrag inderdaad een beslissing in de Bondsdag met tweederde meerderheid nodig zal achten. Dat betekent, dat voor de goedkeuring ervan de medewerking van de socialisten nodig zal zyn. Adenauer doet thans reeds pogingen, deze te verkrijgen. Reeds heeft hij contact opgenomen met de socialistische leider Ollenhauer. Deze heeft echter niets afgedaan van de eisen zijner partij, die neerkomen op herziening der verdragen en op verkiezingen vóór de goedkeuring ervan. Daarentegen wil Adenauer de verdragen in veilige haven loodsen, vóórdat nieuwe verkiezingen misschien de socialistische partij tot de grootste van het land zullen maken. HAARTOE heeft hij allereerst de ver kiezingen van 1953 tot de herfst verschoven dat is tot de uiterst toe laatbare termijn. Ze waren aanvanke lijk voor Juni of Juli op de agenda geplaatst. Zelfs zou de Bondsdag reeds in het voorjaar uiteen kunnen gaan. Daarom is de weigering- van de kanse lier, om in nieuwe verkiezingen te be willigen zolang hij nog over een meer derheid voor zijn politiek kan be schikken, slecht opgenomen. Zulks te meer, omdat aanvaarding der verdra gen door een kleine meerderheid in de Bondsdag hoogst ongewenst wordt geacht. Daarom hebben kortelings de negen premiers der landen, na een te Stuttgart gehouden conferentie, duide lijk doen uitkomen, dat er een „grote coalitie" moet komen, d.w.z. één, die de christen-democraten en de socialis ten omvat. Er zijn zelfs hier en daar reeds namen genoemd van figuren, die in aanmerl-ing zouden komen voor het leiderschap van een op zulk eon overeenkomst gebaseerde regering. Blijven de christen-demoeraten de grooiste partij, dan zou de Beierse "prémier," dr EhSrH," de 'niéuwe kanse lier kunnen worden. Hij is een voor stander der verdragen, doch heeft zich duidelijk uitgesproken voor een oplossing der huidige problemen met medewerking der socialisten. Verder is de naam van de Westfaalse minister -president, Arnold, de bedachtzame Veertig jaar irouw Generaal H. G. Winkelman, oud- opperbevelhebber van de Nederlandse land- en zeemacht is Vrijdag te Soes- terberg in de ouderdom van 76 jaar overleden. Morgen zal, volgens de wens van de overledene, de crematie in alle stilte te Westerveld geschieden. ■aii GENERAAL H. G. WINKELMAN Meer dan veertig jaar lang droeg ge neraal Winkelman het uniform. Reeds spoedig na zijn officiers-opleiding werd hij tewerkgesteld bij het departement van Oorlog, afdeling generale staf. Ge durende enkele jaren diende hij als ka pitein bij het veldleger, doch weldra werd hij weer door de generale staf aangetrokken. Zijn bevorderingen volg den snel na elkaar. Toen hij in 1934 met pensioen ging, was dat als luite nant-generaal. Bij de mobilisatie in 1939 werd hij wederom opgeroepen en in Februari i940 volgde zijn benoeming a/s opperbevelhebber van land- en zee macht. als opvolger van generaal Reyn- ders. Hij heeft de oorlogsjaren als krijgs gevangene in Duitsland doorgebracht. Na de oorlog had generaal Winkelman 2itting in één der bijzondere gerechts hoven en in 1946 werd hij benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw. De heren A. Vermeulen en R. de Keyzer, die momenteel in opdracht van bet Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) een bezoek aan Tunesië brengen, hebben bespre kingen gevoerd met leiders van het Tu nesische vakverbond. Voorts bezochten zij de weduwe van de onlangs vermoor de vakbondsleider Fehrat Hatsjed. Za terdagochtend hadden zij een onder- boud met de president-generaal De Hauteclocque. In de loop daarvan heb ben zij aangedrongen op vrijlating van de acht vakbondsleiders die sinds de moord op Fehrat Hatsjed in Zuid- Tunesië zijn geinterneerd. De resident- generaal verklaarde hiertoe slechts te zullen overgaan, wanneer de orde blij vend zou zijn hersteld. Verwachting tot morgenavond: VRIJ KOUD Zwaar bewolkt met enkele plaat selijke opklaringen en overwegene droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperatuur als van middag. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noordoost en Noordwest. DINSDAG: Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 15.33, onder 8.41. Berooid van alles wat ze bezat en in geleende kleren, is mej. Carly Huls man, de enige Nederlandse opvarende van de passagiersboot „Champollion", die voor de kust van Beirouth ver ging, op Eerste Kerstdag bij haar ouders te Nijmegen gearriveerd. Zij hoopt binnenkort nogmaals op weg te gaan naar de Nederlandse ambassade te Bagdad, om daar haar betrekking als secretaresse te aanvaarden. leider van de linkervleugel der CDU, weer opgedoken. Behalen de socialis ten een flinke stembuszege zij re kenen daar stellig op dan zou naast Ollenhauer ook de figuur van Zinn, de minister-president van Hessen, waarschijnlijk naar voren komen. Adenauer wil noch van snelle ver kiezingen, noch van socialistische deelneming aan de regering bij de uit voering van de bewapeningsplannen weten. Hij kan vooralsnog de steun van zijn felle anti-socialistische coalitiege noten de liberalen en de Duitse partij, niet ontberen. Ook vreest hij, dat de verkiezingsstrijd zou uitlopen cp een volksstemming voor of tegen de her bewapening. De politieke situatie wordt dan ook volkomen duister ge acht. Tha ns Bidault aan beurt Barend Blokzijl taalde Op het derde congres van de Een heidsvakcentrale, dat Vrijdag, Zaterdag cn Zondag te Zaandam is gehouden, is de heer F. Reuter (Amsterdam) geko zen tot voorzitter in de plaats van de heer B. Blokzijl. De heer B. Brandscn, algemeen se cretaris, heeft Vrijdag een rede uitge sproken, waarin hij o.m. het vraagstuk van de werkloosheid en de beharti ging van de dagelijkse belangen van de arbeidersklasse heeft belicht. Hij zeide dat de leiding van de EVC versterkt dient te worden, wil men een krachti ger vakcentrale vormen. Ook verklaar de hij, dat onvoldoende voorbereiding in de boezem van de EVC de oorzaak is geweest van het mislukken van ver scheidene stakingen. „Er ziin vooral in het hoofdbestuur van de EVC tekort komingen geweest. De post van voor- zi'.'.er is onvoldoende vervuld door de heer B. Blokzijl", aldus spreker. De Nederlandse regering heeft ge weigerd inreisvisa te verstrekken aan een delegatie van drie leden van de centrale raad van vakbonden van de Sowjet-Unie, die door de EVC uitgeno digd waren het congres bij te wonen. Volgens berichten uit Washington zullen waarschijnlijk de Amerikaanse luchtmachteenheden, die in Groot- Brittannië zijn gestationneerd, in 1953 „op enige schaal" naar Spanje worden overgebracht. Daartoe moeten echter de o derhandelingen met de Spaanse re gering over het vestigen van bases spoedig worden afgesloten. Definitieve maatregelen hangen echter af van de Amerikaanse militaire leiders en van de organisatoren van de NAVO. Generaal-majoor Troessof, de plaats vervangende stafchef van de Russische controlecommissie in Duitsland, heeft bij de Britse militaire autoriteiten ge protesteerd tegen „het feit, dat Britse vliegtuigen boven Oost-Duitsland pro vocerende vlugschriften uitwerpen". Terwijl het water van de bovenrivie- ren vallende was, is de rivier de IJsel de afgelopen week onrustbarend geste gen. Zaterdagavond laat kon de bedij king rond de bouwput van een in aan bouw zijnd electrisch gemaal, gelegen aan de weg van Baak naar Zutphen, het niet meer houden. In de daarop volgende nacht bezweek ook de bedij king voor het gemaal „Grote Beek" bij Bronkhorst. De schade loopt in de dui zenden en de landerijen rond Steende ren staan onder water. Het verkeer ter plaatse is gestremd. Zondagmorgen was het water 14 cen timeter gestegen, waardoor het nu vrij hoog in de huizen langs de IJseikaden te Deventer is komen staan. Het hooi en stro, dat vele boeren op de linker IJseloever nog te velde hadden staan, ging verloren. De bedijkingen om de fabrieken te Olst houden het tot nog toe goed uit. De kelders van de huizen aan de Nij meegse Waalkade staan nog steeds on der water. De toestand is echter niet zorgwekkend. JACQUES SOUSTELLE ■■■geen kans De Gaullist Jacques Soustelle heeft Zondag zijn pogingen, om een nieuw Frans kabinet te vormen, moeten opge ven. Hij kon bij de radicalen en de gematigd-conservatieven geen steun vinden voor zijn formatieplannen. Thans heeft president Auriol de katho liek Georges Bidault aangezocht. Deze heeft de opdracht aanvaard en ver klaard, te zullen streven naar een rege ring op brede basis. Bidault is reeds twee maal pemier geweest. Verder was hii gedurende vier jaar minister van buitenlandse zaken. Zaterdagavond, om zes uur, vertrok ken uit Utrecht H.M. de Koningin, de oudste drie prinsessen, de burgemees ter van Utrecht, Jhr. de Ranitz en diens echtgenote, voor een wintersport- vacantie te Sankt Anton am Arlberg. Het Utrechtse burgemeesterspaar is de gast van H.M. de Koningin. Gistermor gen, om ongeveer zeven uur, kwam het gezelschap in Sankt Anton aan. 7EVEN tot levenslang veroordeelde politieke delinquenten, die waren opgesloten in de koepelgevangenis te Breda hebben in de avond van Tweede Kerstdag kans gezien te ontvluchten, toen zij met hun medegevangenen een filmvoorstelling in het gevangenisgebouw bijwoonden. De Officier van Justitie te Breda heeft een premie van f 1000.uitgeloofd voor hem of haar die inlichtingen kan geven, die leiden tot de aanhouding van één of meer der ontsnapten. Hun namen luiden: H Bikker, 37 jaar; S. Borgers, 35 jaar; K. C. Faber, 30 jaar; J. de Jonge, 30 jaar; W. van der Neut, 33 jaar; W. A. Polak, 37 jaar en A. Touseul, 37 jaar. Zij zijn allen ongehuwd dan wel gescheiden. Het waren geen belangrijke figuren in de kringen dergenen, die de bezetters tijdens de oorlog hulp hebben verleend. ontsnapping was terdege voorbe reid. In de koepelgevangenis werd een kerstviering gehouden, in het ka der waarvan ook een filmvoorstelling werd gegeven. De ongeveer 170 gede tineerden waren daartoe op „het vlak", de cirkelvormige ruimte in de koepel. tezamen gebracht. In het duister tij dens de voorstelling verwijderden de zeven politieke delinquenten zich. Drie hunner waren tewerk gesteld in de stookkelder, zodat het geen bevreem ding wekte, toen zij zich plotseling in de kelder vertoonden, waar op dat •moment een plaatsvervangende be ambte-stoker aanwezig was. De man nen forceerden een ijzeren hek cn na men uit de kelder een laddertje mee, dat gebruikt werd om op de ketels van de centrale verwarming te klim men. Ze wisten op het buitenterrein te komen, waar het een kleine moeite was om door middel van het laddertje de muur te „nemen". De ontdekking van de ontsnapping geschiedde vrij snel. Het vermoeden had namelijk postgevat, dat er tijdens de voorstelling wel eens iets. kon ge beuren. Er werd controle op het bui tenterrein gehouden, doch er werd mets verdachts ontdekt. In de pauze, die was ingelast, werden de bezoekers geteld en aanstonds bleek, dat er ze ven ontbraken. De politie, die direct gealarmeerd werd, werkte dezelfde avond nog met een politiehond. Deze raakte efchter op de Nassausingel, waaraan de gevangenis is gelegen, het spoor bijster. Later bleek, dat de ont snapten gebruik hebben gemaakt van enkele auto's, die in de buurt van de gevangenis stonden. Alle politiebu- reaux en grensposten zijn gewaar schuwd, doch tot op heden tast men nog in het duister omtrent de ver blijfplaats van de ontvluchten. De speciale trein waarmee de reis werd gemaakt, bestond uit een rijtuig eerste en tweede klasse, het koninklijk rijtuig en een bagagerijtuig, het ge heel getrokken door twee locomotieven van het grootste type. De koningin was gekleed in een bruine bontmantel en zij droeg een kleine, groene vilthoed en met bont gevoerde schoenen. De prinsesjes waren gekleed in groene manteltjes. Vermoedelijk keert het ge zelschap op 11 Januari weer naar Ne derland terug. Te Sankt Anton was op verzoek van H.M. de Koningin geen officiële ont vangst. De koningin en de prinsessen hebben dezelfde appartementen in ho tel „Post" betrokken, welke zij bij een vorig bezoek aan Sankt Anton be woonden. Een 59-jaiige textielarbeider is Vrij dagavond ter hoogte van zijn woning te Groot-Agelo in het kanaal Almelo- Nordhorn geraakt en verdronken. De man was per rijwiel, dat naast het wa ter werd gevonden. In Februari zullen 53.000 Ameri kaanse dienstplichtigen onder de wa penen worden geroepen. Dit is het hoogste aantal sinds twee jaar. Vele militairen in Korea moeten worden afgelost. In dg omgeving van Zutjen staan land en wegen onder water. Boten moeten hier uitkomst brengen. Het IJselmeer is inmiddels voor een groot deel ijsvrij. Een grote Rijnaak, ge laden met kolen, voer Vrijdag van Am sterdam naar Lemmer. Op de Wester- schelde moesten Zaterdag sleepboten in actie komen om de Belgische tankboot „Belgium Pride" die aan de grond was gelopen, vlot te trekken. De sleepboot „Rode Zee" van L. Smit en Co. zet mo menteel koers naar een Liberiaans schio de „Archimedes" dat zonder schroef rond drijft ten noordwesten van de Azoren. Eén der leden aangehouden op zijn verjaardag De Rotterdamse recherche heeft drie arbeiders aangehouden, die een veer tiental inbraken op hun geweten heb ben. Ze stalen alles wat van hun ga ding was; van meetinstrumenten tot sigaretten, stukken rookvlees en ca cao. Eén der mannen had'bü zijn aan houding een dubbele strop, want hij was net jarig. De Shell-exploration Co. LTD, een dochtermaatschappij van de Kon. Shellgroep, heeft kortgeleden door een overeenkomst met de Sheik van Qatar op fifty-fifty basis, een concessie ver kregen voor exploratie-werkzaamheden en oliewinning in een zeegebied in de Perzische Golf. Uit een schrijfbureau, dat stond in het laboratorium van een Haags ziekenhuis is een biljet van f 1000.— ontvreemd. Redenen van druktechnische aard, maar meer nog het verlan gen naar de best mogelijke ver zorging zullen er toe leiden, dat ons Oudejaarsnummer dit j'aar afgescheiden van de gewone krant verschijnt. Een deel van on ze lezers zal het afzonderlijk enige uren eerder dan zijn lijf blad in de bus vinden. Om te leurstellingen te voorkomen de len wij mede, dat de voorpagina van dit extra-nummer geen „kop" zal dragen, doch geheel zal wor den ingenomen door een grote te kening van de Bergense kunste naar Thijs Sterk. Hierop komen wü nader terug. yOLGENS berichten uit de naaste omgeving van generaal Eisenhower heeft de a.s. president der V. S. besloten in de komende maanden een groot strategisch plan voor het gehele Verre Oosten uit te voeren. Het doel van deze aanvallende strategie zou zijn, dc communisten in het defensief te dringen, te verhinderen dat zij op een nieuw front aanvallen, hen tot het teltenen van een eervolle vrede in Korea te dwingen cn de vrede in Indo-China en Malakka te herstellen. Daarbij zou de veiligheid van Formosa, Japan cn de Fhilippijnen moeten worden verzekerd. Eisenhower zal Churchill waarschijnlijk bij diens bezoek in Januari a.s. op de hoogte brengen van zijn plannen. A. TOUSEUL KI. FABER S. BORGERS W. POLAK W. VAN DER NEUT J. DE JONGE H. BIKKER ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ei p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. t 6.05 per kwartaal plus Incassokosten Weekabonnementen f 0.49

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1