ilden HUIS ven ontsnapten aangehouden en weer vrijgelaten 1953 Premier De Valera vertrokken Hr. Ms,Piet Hein' op thuisreis Explosie in Delft Waarskuwingsborde is blijkbaar die ondoeltreffendste Amerikaanse economen verwachten teruggang in 1954 of 1955 rieven Heiloo KOOPJES!! ALKMAAR Dinsdag 30 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 307 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN KEHRICH MAL IM HEiMAT WIEDER. Duiis weisariikel onttrekt hen aan de greep der justitie Wie hebben hen bij de vlucht geholpen? Ook in vervoerswezen Belgie ontevreden Weerbericht Water in rivieren is dalende Laatste gloed van het Kerstfeest Een dode, twee zwaar en drie licht gewonden Rusland bouwde sinds 1947 vijf maal zoveel vliegtuigen als de VS Publicatie van generaal Hoyt Vandenberg Formele uitlevering van Adonis gevraagd Vreemde berichtgeving omtrent de West Waarde der productie bereikt een recordbedrag Gerhart Eisler thans minister-af Taxi-nachttarief ook in oudejaarsnacht Eerste moeilijkheden voor Bidault Syrische officieren op non-actief -ï. 4—0, LSW RKAFC b 1—0, s 9-2. b 23. aaria 02, KFC— b—Alcmaria b 51, VroneCSV 03. Ucmaria c 10, iria d 06, Ber- Toresters bJong ;er BoysDTS b -3, Adelbert—Hol» "V b 2—5, HSV Vitesse b—Adel- ing Boys b 23, 4), RKAFC d— c—RKAFC f 4—0. ijkt toch overdui- drijven in vroeger taalden, daar toen n al hoger waren in de omliggende pringt duidelijk in leid en onredelijk- n de het gemeen- en van genoemde mijn bedrijfsge len de gemeente- lar wij verwachten ïlangen op behoor- ;emeente behartigd ïeming van boven haal is het mij on- eden toe noch door door de gemeente- illijke tarieven van I is. Een onmiddel- an het te veel be- van de tarieven 1 plaats zijn dan ek te moeten ma- de plaatsruimte, lid van HORECAF jsing was Dinsdag se tussen C. de 'erff. :t één stuk in het an het eindspel be te mooi wil doen inst. Voorts lever- aen verdienstelijke uinman te kloppen, 1 zeer slecht doet. ook niet best door een punt aan C. :ten prijs geven, i de volgende wed- van LieshoutA. oenenboom—J. de mmermanC. Bij- -J. Sliikerman 02, d Werff 1—1 sd C. de Jong zijn wel tegen A. Kroon. ?n: A. KroonC. de -N.N, 11, Schrama 3. SuismanP. Hof- groep is thans: Croon 1015. Spren- ,ng 11—14, Helder -13, Snel 611, 119, Sluisman Kraakman 106, 11—2. v a. f 35.- v.a. I 25.- v a I 49.- v.a. I 29- v a.f 25. kortingen daarom al igere prijzen ed verzorgen ons opgeeft 53. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 TIE ZEVEN oorlogsmisdadigers, die op de avond van de Tweede Kerstdag uit de Bredase koepelgevangenis, waar zij een levenslange gevangenisstraf moesten uitzitten, zijn reeds een dag na hun geslaagde ontsnapping in Duitsland gearresteerd. Hun aanhouding geschiedde door de douane in de Westduïtse grensstad Kranenburg, die het zevental direct overgaf aan een functionaris van de Duitse politie. Korte tijd daarna werden de gearresteerden echter weer vrijgelaten, zulks op grond van een Duits wetsartikel, dat asylrecht geeft aan politieke vluchtelingenHet bericht van de arrestatie en de daarop gevolgde Trijlating na de betaling van een boete wegens illegale grensoverschrijding, heeft begrijpelijkerwijs verwondering en verontwaardiging gewekt. Het is op dit tijdstip nog niet te zeggen, of, en zo ja, welke stappen onze regering zal ondernemen, om ervoor te zorgen, dat de zeven oorlogsmisdadigers op de plaats komen waar ze horen. DP het ogenblik houdt de Nederlandse justitie zich nog intensief bezig met de opsporing van hen, die het zevental bij hun ontvluchting moeten hebben ge holpen. Het staat namelijk wel vast, dat de ontsnapte oorlogsmisdadigers steun van buiten hebben gehad. Zoals gemeld hebben ze in drie auto's, die voor het gevangenisgebouw gereed stonden, de wijk genomen. Werd aanvankelijk ver moed, dat ze deze voertuigen doodeen voudig gestolen hadden, later ontstond er zekerheid over het feit, dat vrien den hun de auto's moeten hebben ver schaft. De wagens zijn aan de Neder landse grens teruggevonden. Het zeven tal heeft zich te voet over de grens be geven en werd daar door de Duitse douane gearresteerd wegens illegale grensoverschrijding. De douaniers leidden de zeven ont snapten voor de politie-autoriteiten te Kleef. Na een verhoor en de betaling van een boete werden ze weer op vrije voeten gesteld. Het zevental had zich, De Ierse premier, dr Eamon de Va lera, is gistermiddag in gezelschap van rijn zoon, zijn privé-secretaresse en zijn secretaris, met een lijntoestel van de Aerlingus van Schiphol vertrokken. Op 19 Augustus was dr De Valera in ons luid gearriveerd om in het oogljjders- ïasthu's te Utrecht voor een oogaandoe- ning te worden behandeld. Zijn terug- Ict naar Ierland werd telkenmale uit- gesteld. De Ierse minister-president werd be dreigd met algehele blindheid, doordat Nederlandse concurrentie is onduldbaar Ook de Belgische Syndicale Kamer voor het Transportwezen heeft een pro test doen horen tegen de Benelux- accoorden. Zo wordt er in een publica tie van de Bruïselse Kamer van Koop handel op gewezen, dat de lonen in het transportbedrijf een belangrijk be standdeel van de prijzen uitmaken. De lonen van Nederland en België verto nen verschillen van dertig tot vijftig Procent, zodat alleen daardoor al de eoncurrentie van het Nederlandse vrachtvervoer zeer sterk is. Bovendien echter bestaan er grote verschillen in 4e prijzen van motorbrandstoffen en in de wegenbelasting, alsmede in de ta neven voor het vrachtvervoer per spoor. De Kamer meent, dat hieruit een (^gelijkheid in concurrentievoorwaar den voortvloeit, die onduldbaar moet borden geacht. Verwachting tot Woensdagavond ENIGE REGEN OF SNEEUW Half tot zwaar bewolkt met tijde- "ik enige regen of sneeuw. Ge leidelijk stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. WOENSDAG: Zon op 8.48, ondei "•38. Maan op 16.41, onder 9.22 Bij zijn vertrek van Schiphol werd de Ierse premier, dr. De Valera, uitgeleide gedaan door de ambas sadrice van Eire in ons land, mevrouw MacLean. het netvlies van zijn ogen als com plicatie van een oude aandoening was losgeraakt. In het ooglijdersgast- huis is het netvlies opnieuw vastge maakt en het gezichtsvermogen van de premier is thans weer uitstekend. Ten gevolge van het lange verblijf in het ziekenhuis zal het nog wel enige tijd duren, eer de premier al zijn officiële plichten weer zal kunnen vervullen. In een verklaring van De Valera wordt gezegd, dat hij tijdens zijn lange ver blijf in ons land niet anders dan vrien delijkheid van iedereen heeft ondervon den. „Gods beste zegen over het Neder landse volk," zo besluit de verklaring. De premier is gisteravond op het vliegveld van Dublin aangekomen waar de meeste leden van zijn regering ter verwelkoming aanwezig waren. Te Manchester, waar zijn vliegtuig een tussenlanding maakte, gaf De Valera tegenover de pers uitdrukking aan zijn grote waardering voor het werk van de Nederlandse chirurgen die de ope raties aan zijn ogen verricht hebben. tegen de verwachtingen in, niet ver spreid. Het is wel zeker dat ze op het ogenblik in West-Duitsland zijn onder gedoken. Naar verluidt hebben ze reeds bij hun overschrijding van de grens hulp gehad van Neo-Nazi's. Premie HE officier van Justitie te Breda, die reeds een premie van duizend gul den had uitgeloofd voor hem of haar die inlichtingen kon geven, leidende tot de arrestatie van één of meer der ontsnapte gevangenen, heeft thans een gelijk bedrag beschikbaar gesteld voor degene, die aanwijzingen kan geven omtrent de personen die de oorlogs misdadigers hebben geholpen. De Nederlandse minister van Justitie, mr L. A. Donker, houdt zich persoon lijk met de kwestie bezig. Reeds op de avond van de ontsnapping heeft hij zich naar Breda begeven, om de situa tie aldaar op te nemen. Volgens de directeur van de koepel gevangenis te Breda treft de bewakers geen blaam. De ontsnapping was moge lijk door een goede voorbereiding en enkele toevallige omstandigheden, die geen gevolg waren van gemaakte fou ten, aldus werd verklaard. De andere gevangenen in de koepel- gevangenis ondervinden inmiddels de terugslag van het gebeurde. Zij zijn af zonderlijk in cellen opgesloten en de bewaking heeft orders streng op te tre den. Het ontspanningsprogramma, dat voor de oudejaarsavond was opgesteld, gaat niet door. De waterstanden op de Rijn zijn op het ogenblik overal sterk aan het dalen. Te Lobith, waar de waterstand gister morgen 19.45 NAP bedroeg, wordt bij aanhouden van de huidige weersom standigheden een daling van ongeveer 40 cm. per dag verwacht. Op de IJsel is gisteren de topstand Deventer gepas seerd. De aanvankelijke langzame da ling zal geleidelijk groter worden. In verband hiermede werd in de, loop van'gistéfën de hoogwaférberfchtgevirtg voor de Rijn opgeheven. Voor de Maas is de berichtgeving gistermorgen opge heven. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein", zal, na negen maanden dienst in de Koreaanse wateren te heb ben gedaan, naar Nederland terugke ren. De bevelhebber van de Verbonden Marinestrijdkrachten in de Koreaanse wateren, vice-admiraal Robert Briscoe, heeft de commandant van de „Piet Hein" een afscheidsboodschap gezon den, waarin hij o.m. verklaart, dat de 200 opvarenden van de Nederlandse torpedobootjager een prachtige eenheid in het geallieerde verband hebben ge vormd. De vice-admiraal zeide er trots op te zijn, de „Piet Hein" met zijn held haftige bemanning onder zijn bevel te hebben gehad. De torpedobootjager wordt op 3 Maart a.s. in Nederland te rugverwacht. Het schip heeft gedurende de afgelo pen negen maanden ongeveer 45.000 mijl in de Japanse en Gele Zeeën ge varen. In de acties, waaraan de oorlogs bodem deelnam, werden door hem ruim 3000 granaten afgevuurd. Bij pa trouillevaarten vernietigde de „Piet Hein" twee communistische treinen. Ook hebben de opvarenden verscheide ne malen in zee gestorte geallieerde vliegers gered. De laatste herinneringen aan het kerstfeest vergaan in rook althans- voor deze Amsterdamse knaapjes, die de langs de deuren opgehaalde kerstbomen „plechtig" verbranden. „Lekker fikkie, joh! Je ruikt 't welbehage d'r bove uit!" Een ernstige ontploffing in de ma chinekamer van de pletterij L. I. Ent- hoven te Delft heeft gistermorgen het leven gekost van de 63-jarige klinker G. Steenbergen. Zwaar gewond werden de schaver Daniels en de hulp-electri- cien Schrevelius. Voorts waren er drie lichtgewonden. De ketel in de machinekamer van de pletterij ontplofte, sloeg dwars door een muur, vloog twintig meter door de lucht en kwam terecht in de wasserij. Ook het dak van de machinekamer werd verwoest. De oorzaak van de ex plosie is onbekend. Het werk in de fa briek i^l als'gevolg van de groieTschade veertien dagen stil moéten liggen. De Officier van Justitie heeft 'een onder zoek ingesteld. PENERAAL Hoyt Vandenberg, chef van de staf der Amerikaanse lucht macht, schrijft in een Maandag in „Plaes", een uitgave van de Ameri kaanse vliegtuigindustrie, gepubliceerd artikel dat de Sowjetunie sinds 1947 vijfmaal zoveel vliegtuigen heeft ge bouwd als de Verenigde Staten. „Dit komt in hoofdzaak doordat de Sowjet unie in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog voortging haar lucht macht met man en macht uit te brei den, terwijl de Ver. Staten, vertrou wend op hun toenmalige monopolie bij de vervaardiging van atoomwapens, dat. echter slechts van korte duur is ge weest, hun uitgaven voor de landsver dediging terugbrachten tot vijftien pro cent van het bedrag, dat in de jaren van de tweede wereld oorlog ter be schikking werd gesteld" schrijft hij. Gelijk bekend heeft de Amerikaanse regering aan Nederland onlangs aan houding ter fine van uitlevering ge vraagd ven de heer Adonis. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken deelt thans mede dat heden door de Ameri kaanse ambassade de formele uitleve ring is gevraagd onder overlegging van de authentieke documenten. Hierin wordt omkoping (bribery) ten laste ge legd. F het „Suid Afrikaanse Spoorwegnuus" van October 1952 staat onder de kop: „Selfs waar- skuwingskloicke en vlag- manneke kan ongelukke niet verhoed nie" ge schreven: „Gedurende die toop van vanjaar is 79 motor bestuurders wat in on gelukke by spoorweg oorgang betrokken was, deur die Hof skuldig be vind. Wut miskien selfs betekenisvoller is en die gevaar by spoorwegoor- gange beklemtoon, is dat daar gedurende die boekjaar 1951/'52 elf voetgangers by spoor- wegoorgange gedood en ses erntig beseer is. By almal behalwe drie van die oorgange was waar- skuwingstoestelle in wer king toe die ongelukke plaatsgevind het. UEN ongeluk het plaats- gevind terwijl die vlag man moes staan en toe- kyk nadat hy nie daarin Vlagmanneke kan nie f verhoed nie kon slaag om die voet ganger te keer nie. Som mige voetgangers het vermoedelyk nooit die trein gesien nie, aange- sien hulle reguit daarheen vasgeloop het. Gedurende 1951/'52 was daar 260 ongelukke by spoorwegoorgange, waar in 51 mense gedood en 67 erntig beseer is. Slegs elf het by onbeskermde oorgange plaatsgevind, terwijl nie minder as 33 by oorgange voorgekom het waar vlagmanne aan diens was. Twee voer- tuige het in werklikheid in treine vasgery, terwyl waarskuwingsklokke ge lui en die vlagman sy vlag geswaai het. WJAARSKUWINGS- BORDE is blijkbaar die ondoeltreffendste, aangesien 136 ongelukke by oorgange gebeur het wat slegs deur waarsku wingsborde beskermd is. „Waarskuwingsbord"-oor- gange, waarvan daar meer as al die ander is, is meestal in plattelandse gebiede." Generaal Vandenberg zegt verder, dat de Ver. Staten in de bijna dertig maanden, die zijn verstreken sinds het opstellen van het programma, dat voor ziet in de bouw van een uit 143 groe pen bestaande Amerikaanse lucht macht, eerst de helft van dit program ma hebben uitgevoerd. Hij verklaart, dat meer dan de helft van de thans bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik zijnde vliegtuigen verouderd is. De chef van de staf der Amerikaanse luchtmacht acht het evenwel „prij zenswaardig", dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie sinds het uitbreken van de oorlog in Korea ongeveer vijf tienduizend militaire vliegtuigen van uiteenlopende typen heeft afgeleverd. Eerste Kamerlid Gerreison steli vragen „De Nederlandse regering heeft plan nen in studie gehad, betreffende het verlenen van de „dominion-status" aan Nederlandse bezittingen in Amerika". „Waarschijnlijk zal binnenkort een bijeenkomst worden gehouden van auto riteiten uit Curacao, Aruba en Surina me, waarop zal worden overwogen op welke wijze aan deze gebieden de vol ledige politieke onafhankelijkheid kan worden verleend, met behoud van hun economische banden met het moeder land". Deze twee mededelingen kwamen voor in een bericht van „United Press", dat geplaatst werd in tal van Noord en Zuidamerikaanse bladen. Het Eerste Kamerlid Gerretson heeft hieromtrent aan de minister-president, minister van Algemene Zaken, aan de minister van Buitenlandse Zaken en aan de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksde len vragen gesteld. Hij wilde weten of deze mededelingen juist waren, in de zin van de overeenkomstige feiten en zo neen waarom de regering dan, ter voorkoming van de vestiging van onjuiste indrukken in het buitenland, deze mededelingen niet onverwijld heeft gedementeerd door de daartoe te harer beschikking staande organen. Soldaat uit Baarn gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 24 December jl. in Korea gesneuveld is de soldaat J. M. ter Ellen, geboren 26 Februari 1930. De soldaat Ter Ellen was afkomstig uit Baarn. Hij was ongehuwd. NEDERLANDS RADIOPROGRAMMA IN INDONESIË INGEKORT Met ingang van 1 Januari wordt het Nederlandse radioprogramma van radio- Indonesia met 1 uur ingekort, zodat he Nederlandse radioprogramma thans 3 uur per dag zendtijd heeft. UET AMERIKAANSE departement van handel acht het zeer waarschijnlijk, 11 dat het economische leven der V.S. in 1954 een zekere teruggang zal te zien geven. Nog groter echter is de kans, dat het in 1955 op een zware proef zal worden gesteld. 1953 zal echter weer een goed jaar zijn voor het bedrijfs leven. Deze verwachtingen werden uitgesproken in een rapport, dat het departement in samenwerking met een aantal economen van de (particuliere) commissie voor economische ontwikkeling heeft opgesteld. De rapporteurs zijn van mening, dat bepaalde zwakke plekken in het economische leven tegen maatregelen nodig zullen maken, wil men voorkomen, dat de productie en het nationale inkomen binnen drie jaar sterk teruglopen. In dit verband achten zij expansie van de markten voor handhaving van de industriële bedrijvigheid van groot belang. Expansie van de markten noodzakelijk VERWACHT wordt, dat de totale pro ductie in de komende drie jaar met acht tot negen procent zal stijgen en ciat de waarde ervan het recordbedrag van 365 milliard dollar in 1955 zal be dragen, De uitgaven voor de defensie zullen in 1953/'54 met 55 tot 60 milliard dollar op hun hoogst zijn. In 1955 zullen zij- vijf milliard dollar lager zijn en daarna kan men aannemen, dat gedurende onbe paalde tijd veertig tot vijftig milliard dollar per jaar zullen worden besteed aan het op peil houden van het militaire apparaat. /n Korea Zijn departement heeft al zijn taken vervuld Het Oostduitse ministerie van voor lichting, dat tot dusverre onder leiding van Gerhart Eisler heeft gestaan, wordt op 1 Januari a.s. opgeheven. Nadien zullen de werkzaamheden van het mi nisterie worden verricht door het kan toor voor perszaken van de minister president Grotewohl. In de officiële mededeling, waarin dit bericht is vervat, is de naam van Eisler niet genoemd. Wel wordt ge zegd, dat het ministerie de taken, waarvoor het in 1949 werd ingesteld, heeft vervuld. Eén ervan was het toe zicht op de marxistische propaganda in de scholen, de vakbeweging en de an dere door de regering gesteunde orga nisaties. Eisler ontsnapte in 1949 op een Pools schip uit Amerika, waar hij wegens ondermijnende activiteit werd gezocht B. en W. van Amsterdam De verenigde Amsterdamse taxibe drijven hebben B. en W. van de hoofd stad voorgesteld, om in de oudejaars nacht het zgn. nachttarief voor de taxi's te laten vervallen, omdat geble ken is, dat ju:st in deze nacht de mees te ritten van het gehele jaar worden gemaakt. Dit verzoek, dat de spring plank zou vormen tot een poging om het gehele nachttarief af te schaffen, is door B. en W. afgewezen. De ver enigde taxibedrijven zijn van oordeel, dal net indertijd ingestelde naehttanei, als compensatie van de zgn ,lege" ki lometers, een belemmering is voor het gebruik van een taxi in de nachturen. DE GEARRESTEERDE T.'JS BLIJFT NOG GEVANGEN Omtrent de zaak van de wegens ver denking van spionnage gearresteerde Rus Pissarev vernemen wij, dat de in bewaringstelling van P. met 6 dagen verlengd is. Hierna zal de rechtbank beslissen of hij gevangen gehouden zal worden. Van de resultaten van het voor onderzoek zal afhangen of P. zich voor de Nederlandse strafrechter zal hebben te verantwoorden. De beslissing hier over ligt bij de officier van Justitie te 's Gravenhage. DE EMIGRATIE NAAR Z.-AFRIKA Het s.s. Zuiderkruis vertrekt op 8 Januari uit Amsterdam met Nederland se emigranten naar Kaapstad. Belastingverlagingen zullen de koop kracht in de critieke periode kunnen versterken. Gaat men hiertoe echter vóór 1955 over, zo meent het rapport, dan zal het nuttig effect veel geringer zijn, terwijl het tevens moeilijker zal worden, de begroting sluitend te ma ken. Socialisten weigeren steun De Franse socialisten hebben Bidault die door president Auriol werd aange zocht een regering te vormen, medege deeld, dat zü zijn programma onaan vaardbaar vinden. GEORGES BIDAULT ....ook moeilijkheden.... Maandagavond, verklaarde Bidault dat hij, indien hij er in zou slagen een kabinet te vormei^ de afgevaardigden zal verzoeken vergaande nieuwe be voegdheden voor de regering goed te keuren. Deze nieuwe bevoegdheden zouden voornamelijk het gebied van de economie betreffen. Over het Europese legerverdrag zei- de Bidault dat het „uit de ijskast" ge haald moet worden. Hij achtte het toe voegen van nieuwe bepalingen aan het verdrag denkbaar. Werd staatsgreep verijdeld? Zeven hoge officieren van het Syri sche leger zijn op non-actief gesteld en achttien andere officieren ontslagen, nadat het afgelopen weekend een aan tal militairen was gearresteerd wegens samenwerking met extremistische le den van politieke partijen tegen het landsbelang. Een Egyptisch weekblad wist Zaterdag te melden, dat een staats greep was voorkomen. Noorwegen zendt momenteel vele tonnen kreeften naar Nederland, België en Frankrijk. Een KLM-toestel nam Maandag alleen drie ton mee. De zen dingen houden verband met de jaar wisseling.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1