Vreedzame en dreigende taal in Nieuwjaarsboodschappen in Vriendelijke tegenwerking Westduitse lagere regionen de r Bloemendaalse wethouder wegens meineed gedagvaard Ook valsheid in EXPLOSIE TROF VALPARAISO Sneeuw werd mateloos gemeten I Gladde wegen den lande eisten overal in slachtoffers René Mayer probeert het thans /e Vrijdag 2 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 309 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vijf gewonden bij trein botsing in Z.-Limburg Auriol pleitte voor een conferentie over wereldproblemen Vertrouwen in de nabije toekomst Uitvloeisel van de zaak-Menten geschrifte? Droeve inzet van 1953 Honderden doden en gewonden Qorzaak: 1 voetzoeker Prins niet naar Sankt Anton Nu een korte vacantie op de Canarische eilanden Geen revisie voor de Rosenbergs DE ZEVEN ONTSNAPTE GEVANGENEN Regering is lot uitlevering bereid Bewaking in Breda onvoldoende? Hoogsiand van Londense bus Spaak wil beslissing over Europsse eenheid Speciale bijeenkomst in Straatsburg De US-doilar op de vrije valutamarkt KATHLEEN FERRIER CBE Kinderen bij spel om het leven gekomen maakte Arab Kansen beter dan die van Bidault KLM-skymaster noodlanding in WEERBERICHT alt JA N 4 J- BULSMAeenec. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187291 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd, t 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Op het stationsemplacement bij Eys- den is hedenmorgen een zware loco motief tegen een stilstaande personen trein gebotst. De trein moest om 7.30 uur naar Maastricht vertrekken. Het locomotief zijn tijdens het omrijden van de locomotief. De remmen van de doorgegleden, aldus de persdienst van de N.S. Tengevolge van de hevige schok ontstond er een panische schrik onder de zich reeds in de trein bevindende reizigers Vijf hunner werden gewond. De heer Van der Wal uit Eysden, die het neusbeen brak en mej. v. Habets uit Eysden, die een hersenschudding opliep, waren er het ernstigst aan toe. Met een kwartier vertraging kon de trein naar Maastricht vertrekken. In dit verband verdient vermelding, dat Tito, ondanks alle onopgeloste vraagstukken en koortsachtige herbe wapening wil olijven geloven in vrede. He' Spaanse staatshoofd, generaal Fran co, noemde het jaar 1952 het jaar der Spaanse triomfen op binnen- en buiten lands gebied, zoals het land sinds de VELE ZIJN DE BOODSCHAPPEN, welke de staatshoofden dezer wereld bij V de wisseling des iaars hebben doen uitgaan. Er is zeer veel vertrouwen in de toekomst in uitgesproken - hetzij ten aanzien van de verdediging onzer vrijheid hetzij ten aanzien van de eenheid van Europa. Ook is er in gedreigd. De Franse president Auriol heeft misschien wel het wijste woord gesproken, toen lnj de wens deed horen dat de verantwoordelijke staatslieden een bespreking van de grote, de wereld'verdelende, vraagstukken zullen beginnen. Deskundigen zou den de 'bijzonderheden moeten bestuderen en nadere plannen uitwerken. Ten slotte zou moeten worden bekend gemaakt, of en op welke voorwaarden over eenstemming was bereikt, dan wel waarom geen accoord mogelijk was. P ENER A AL RIDGWAY heeft zijn manschappen doen weten, dat rege ringen en militaire leiders van de NAVO er volledig op moeten vertrou wen, dat de NAVO als verdedigster van vrijheid en beschaving niet zal bezwij ken. Eisenhower, de nieuwe president o'er VS, zei in een boodschap aan Ridgway, er zeker van te zijn, dat de Europese staten zullen slagen in de vor ming ener Europese eenheid. Zulk een eenheid, aldus de Westduitse Bonds kanselier Adenauer in een boodschap aan zijn volk, zou in staat zijn een Rus sische aanval te weerstaan. Zijn rege ring zou voor de vereniging van Europa haar uiterste krachten inspannen. De Oostduitse president, Pieck, gaf te ver staan, dat de ratificatie van de Euro pese verdragen door Bonn onmiddellijk zou worden gevolgd door de oprichting van een modern Oostduits leger. In het conservatieve Britse weekblad Challen ge heeft de Engelse premier Churchill geschreven, dat men algemeen in de wereld van overtuiging is, dat het oor logsgevaar sinds het optreden van de conservatieve regering is afgenomen. zestiende eeuw niet meer had gekend. Landen, die nog slechts enkele jaren geleden samenwerking met ons ver smaadden, aldus de Caudillo, zoeken die thans. MAARSCHALK Tsjang Kai Sjek, de leider der Chinese nationalisten ten slotte heeft nog de meest dreigende klanken doen horen. Hij zei, dat de voorbereidingen voor een tegenaanval op het Chinese vasteland in 1953 zullen worden voltooid. De aanval te land zou voorrang hebben. De maarschalk wek te op tot een nieuwe geest onder de Chinese nationalisten, teneinde de zwa re taak der herovering van het vaste land te volbrengen. Overigens acht president Truman de kansen op vrede en op een spoedig einde van de koude oorlog op het ogenblik groter dan een jaar geleden, al voegde hij er aan toe, geen enkel plan te hebben ontvangen voor een spoedig einde van de strijd op Korea. Een voormalig raadsheer bij het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof, waar bij hij tevens enige tijd de functie van advocaat-fiscaal heeft verricht, mr F. P. Th. Rohling, is door de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gedagvaard wegens meineed. Mr Roh ling, die momenteel wethouder te Bloe- mendaal is, heeft volgens de dagvaar ding, zich aan meineed schuldig ge maakt, hij de behandeling van de zaak- Menten, in 1949. Een der Kamers van het Bijzonder Gerechtshof behandelde deze affaire destijds. Mr Rohling, die zich als raadsheer-commissaris met het vooronderzoek had beziggehouden werd toen als getuige gehoord. Hij wordt er thans van beschuldigd onder ede valse verklaringen over dit vooronderzoek te hebben afgelegd. Naar aanleiding van het gerechtelijk vooronderzoek, dat thans tegen mr Roh ling zelf gaande is, is bovendien een kennisgeving van verdere vervolging tegen hem uitgebracht, aangaande vals heid in geschrifte, die hij zou hebben gepleegd bij het opmaken van authen tieke acten in de zaak-Menten, te we ten een procesverbaal. De twee advocaten, die mr Rohling, als zijn zaak op 17 Maart a.s. voor komt, zullen bijstaan, hebben inmid- dels een bezwaarschrift tegen de dag vaarding en de kennisgeving van ver dere vervolging ingediend. De volgende week zal de Civiele Kamer van de Am sterdamse Rechtbank dit bezwaarschrift behandelen. Voorlopig zal nog wel geen definitieve beslissing bekend worden, zodat thans nog niet vaststaat of mr Rohling inderdaad op 17 Maart terecht zal kunnen staan. Slechte weersomstandigheden heb ben ZKH Prins Bcrnhard genoopt af te zien van zijn voorgenomen vlieg tocht naar Sankt Anton, om aldaar in de familiekring het oude jaar te vieren. Nadat de prins zich telefonisch met HM de Koningin had onderhouden, be sloot hü voor een korte vacantie naar de Canarische eilanden te gaan. Op Nieuwjaarsdag is h(j per vliegtuig daarheen vertrokken. Onze Koningin en de oudste drie prinsessen vierden het oude jaar in de „Bierkeiler" van het hotel, waar zij verblijf houden. De dag hadden zij doorgebracht met skieën. Het was na tuurlijk een teleurstelling, dat ZKH Prins Bernhard dit feest niet kon mee maken, maar klokke twaalf was er tele fonisch contact tussen Soestdijk en Sankt Anton en werden de heilwensen over de lijn gewisseld. De Koningin en de prinsessen herdachten op de ge bruikelijke wijze in haar eigen ver trekken de overgang van oud naar nieuw. Het Amerikaanse hof van appèl heeft geweigerd, een nieuw proces tegen het echtpaar Rosenberg en hun medeplich tige, Morton Sobell, te openen.. De Ro senbergs zullen half Januari worden terechtgesteld, Sobell is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf, alles wegens atoomspionnage. Het hof meen de, dat er geen feiten aan het licht waren gekomen, die een nieuw proces rechtvaardigden. De kans bestaat nog, dat de i Rosen bergs uitstel van executie zal worden verleend teneinde een gratieverzoek bij Truman in te dienen. JJET jaar 1953 is voor de stad Valpa raiso in Chili wel op zeer droevige wijze ingezet. Een explosie in een op slagplaats van het leger deed de stad gisteren op haar grondvesten schudden en richtte enorme verwoestingen aan. De ramp heeft op zijn minst een veer tig personen het leven gekost, ongeveer honderdvijflig mensen lagen bedolven onder het puin en honderden personen werden gewond. De catastrophe had eigenlijk een heel geringe oorzaak n.l. een door een jongen ter gelegenheid van de nieuwjaarsviering aangestoken voetzoeker. Door dit stukje vuurwerk geraakte een houten gebouwtje in brand. Ongelukkigerwijze sloeg het vuur over naar een fabriek van zuur- stofcylinders en daarna naar de plaats, waar voor het leger een hoeveelheid dynamiet was opgeslagen. Door de kracht van de explosie stort ten huizen in, werden tot op grote af stand ramen ingedrukt, vlogen stukken glas als venijnige projectielen door de straten en kreeg de brand een enorme omvang. Het licht van de maan werd door de dikke rookwolken boven de havenstad totaal verduisterd. Talrijke slachtoffers vielen onder de na het uit breken van de branden te hulp gesnel de brandweerlieden. Slechts langzaam konden de ziekenauto's zich een weg door de stad banen. Militaire vliegtui gen voerden regelmatig medicijnen aan. Het reddingswerk stond onder de persoonlijke leiding van president Car los Ibanez. UOEWEL VAN DUITSE officiële zijde met de grootste nadruk wordt toege- geven, dat de zeven ontsnapte en naar Duitsland uitgeweken oorlogsmisda digers inderdaad als criminele gevallen moeten worden beschouwd en dat ze ook al op grond van hun illegale grensoverschrijding weer over de grens zullen worden gezet, zo men hen mocht arresteren; in lagere regionen ligt de wens tot medewerking er niet zo dik op. De politie in Bonn verklaarde Woens dag, dat zij nog geen orders had, de ontvluchte gevangenen te arresteren. Men had nog geen bericht van de federale criminele politie, die haar hoofdkwartier in Hamburg heeft, ontvangen. Toen men een hoge politiefunctionaris in de federale hoofdstad vroeg of hij de gevangenen zou vasthouden, wanneer ze hem werden voorgeleid, antwoordde hij: „Daartoe hen ik niet gerechtigd". Daar tegenover klinkt de stem van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat reeds enkele dagen geleden een hevel tot inhechtenisneming van de zeven gevluchte misdadigers zou hebben uitgevaardigd. De politie ressorteert onder „Binnen landse Zaken"De Keulse politie had de opdracht wèl ontvangen om naar de zeven vluchtelingen te speuren, maar zij vond deze opdracht al bij voorbaat onuitvoerbaar, omdat zij niet de beschikking had over de signalementen van de misdadigers In Den Haag heeft men deze berich ten met beleefde blijdschap ontvangen. Officieel is verklaard, dat men ver wacht, dat de vluchtelingen na arresta tie naar Nederland zullen worden te ruggeleid. UIER en daar gaan reeds stemmen op, n die zeggen, dat de Duitsers in deze kwestie een „allervriendelijkste tegen werking" ten toon spreiden. Het West duitse ministerie van Buitenlandse Za ken liet Woensdag verklaren, dat de regering zich wel degelijk realiseert, dat het zevental zich heeft schuldig ge maakt aan criminele misdaden. „Als ze gearresteerd worden," zo zei men, „dan zullen ze naar Nederland worden terug gezonden. Weliswaar hebben onze lan den geen uitleveringsverdrag, maar de mannen zijn illegaal de grens gepas seerd en op grond hiervan kunnen ze na arrestatie weer uitgezet worden." De Belgische oud-picmier Spaak heeft een vergadering van overtuigde voor standers van een Europese unie hücen geroepen Teneinde te bewerkstelligen dat 1953 een beslissend jaaf zal worden in de stichting van de Verenigde Sta- ten van Europa* De vergadering zal Dinsdag te aan de vooravond van de opening van de preconst.tuerende alge- ,,„,-c<ariering van de landen van het nlan Ichutnan - België. Frankrijk. Italië Luxemburg. Nederland en West Duitsland worden gehouden. Men verwacht dat op oeze bijeen- men vei de raadgevende verga- komst leden Raad van Europa met dering v^n sympathieën overeen- pan-Europes nastreven over een stemming zu beleid tegenover de gemeenschappe van dit nrgaan. Dp raadgevende verandering zal later inde maand bijeenkomen. Het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (KVP) heeft aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Za ken gevraagd wat er waar is van be richten, die de indruk wekken, dat de Volgens een mededeling van de Ne derlandse Bank, wordt met ingang van heden de U.S.-dollar toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valuta markt worden verhandeld. Met ingang van deze datum kunnen de deviezen- banken derhalve termijntransacties in U S.-doliars voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. Met ingang van 2 Januari 1953 zijn de koersen vastgesteld op 3.77—3.83. De thans be staande koersen van de Nederlandse Bank, voor de in het betalingsverkeer met Japan en Turkije gebezigde dol lars, ondergaan geen wijziging. bewaking van de gevangenen in Breda onvoldoende was en dat voorafgaand gelegd contact tussen de gevangenen en de buitenwereld de ontvluchting moge lijk maakte. De heer Van den Heuvel vraagt of het wenselijk is, dat er tond de koepelgevangenis te Breda, nu deze blijkt aangewezen als gevangenis voor zware politieke delinquenten, een bui tenbewaking wordt opgesteld. Tenslotte vraagt hij, welke stappen de minister van Buitenlandse Zaken ondernomen heeft om uitlevering van de zeven ont snapten te verkrijgen, en welke re sultaten deze stappen hebben gehad LIET beeld „De Rede", dat te Rot- terdam staat, keek gisteren wat verwonderd, als twijfelde het aan de redelijkheid van de meneer, die aan haar voet een stokje in de sneeuw stak en mompelde: „Vijf- en-een-half'. Duizenden hebben gisteren zo verbaasd gekeken, naar mensen die stokjes in de sneeuw duwden en geheimzinnig mompel den. Het waren de vrijwillige mete orologen, die aan het door de radio uitgebazuinde verzoek van het K.N.M.I. overal in den lande gevolg gaven, en de hoogte van de sneeuw maten. De gegevens, die zodoende door duizenden medewerkers zijn verzameld, zullen het K.N.M.l. bij zijn onderzoekingen naar het weer, ten dienste staan. Ter gelegenheid van de jaarswisse ling heeft koningin Elizabeth II van Engeland een hoge onderscheiding toe gekend aan de altzangeres Kathleen Ferrier, namelijk de CBE (commander in the Order of the British Empire). De gladheid van de wegen, als ge volg van het dikke pak sneeuw, dat op de laatste dag van het oude jaar een groot deel van ons land kwam bedek ken, heeft een groot aantal slachtoffers geëist. In de buurt van Den Bosch, on der de gemeente Rosmalen, kwam een personenauto te slippen De wagen, waarin vijf personen, afkomstig uit Nijmegen, waren gezeten, vloog tegen een boom. De veertigjarige echtgenote van de bestuurder vond de dood, even als een 12-jarig dochtertje. In Nijmegen kwam het tienjarige knaapje G. W. Otten bij bet sleetje rijden onder een vrachtauto terecht. De knaap kreeg het rechter voorwiel over het hoofd en werd op slag gedood. In Amsterdam kwam een 12-jarig meisje, dat glijbaantje speelde, onder de achterwielen van een passerende vrachtauto terecht. Met twee gebroker benen werd het kind door de GGD opgenomen. Wijzend op de vele verkeersongeluk ken, die ook ditmaal weer voorkwa men, heeft de KNAC nogmaals als haar stellige overtuiging uitgesproken, dat er aan de bestrijding van de glad heid nog te weinig aandacht wordt be steed.' Onlangs heeft de KNAC zich met deze klacht tot de regering ge wend. Inmiddels heeft zij de mede werking gekregen van grote onderne mingen en vervoermaatschappijen, die haar geregeld inlichtingen over de toe stand der wegen verschaffen. Het laatste advies, dat de KNAC in 1952 aan de automobilisten gaf, luidde: „Ontsteek bij sneeuwval overdag de koplampen. Autobestuurders kunnen dan door de veelal besneeuwde en wei nig doorzichtige achteruit, eventuele achteropkomende auto's duidelijker waarnemen". Vooral in de hoofdstad kwamen door de gladheid tientallen aanrijdingen ooi. aile echter zonder dodelijke af loop. In bijna alle streken, waar sneeuw gevallen was, ontstonden botsingen, de in de meeste gevallen met materiële schade afliepen. J.JET gebeurde op oudejaarsavond, op de Tower-bridge in Londen. Toen he enorme brugdek werd opengeklapt, bleek zich een dubbeldekbus preciex in net midden van de brug te bevinden. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de chauffeur, bleef het aantal gewonden beperkt tot veertien. Nu ook Bidault zijn pogingen om een Frans kabinet te vormen moest ipgeven, heeft president Aurioi zich met een soortgelijke opdracht tot de idieale oud-minister René Mayer ge- icht. Deze heeft er in toegestemd, en eeft intussen reeds besprekingen ge- oerd met Bidault, en met de oud- ministers Schuman, Pleven en Marie. I| Mayers program zal niet veel afwij ken van dat, waarop Bidault faalde. Hij zal echter de steun van zijn eigen parti) de radicale, hebben, die de vorige for- I mateur niet kon verwerven. Naar ver luidt zou hij deze de portefeuille van Buitenlandse Zaken aan willen bieden. Dat zou hem misschien de steun van de Gaullisten kunnen verzekeren, aan gezien deze er op vertrouwen, dat de MRP-er geen ratificatie van het ver drag inzake het Europese leger zal af dwingen. Mayer behoort tot Frankrijk voor aanstaande financiële experts. Hij speelde een voorname rol bij de op stelling van het plan voor de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking. Van 1945 tot 1946 is hij commissaris voor Duitse en Oosten rijkse aangelegenheden geweest, in 1947 werd hij minister van financiën en economische zaken. In deze functie heeft hij ingrijpende financiële her vormingen ingevoerd. De skymaster PH. T. D. L. van de KLM, die onder gezagvoerder Macken zie met 54 passagiers op een charter vlucht van Londen naar Karatsji was, heeft gisteren bij Dahran (Saoedi- Arab'ë) een noodlanding gemaakt. Het toestel werd beschadigd. Een KLM-toestel in Karatsji zal in gezet worden om de gestrande passa giers op te halen. Verwachting tot Zaterdagavond. OMLOPENDE WIND Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en hier en daar nevel ot mist Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind aanvan- keli k nog uit noordelijke richtin gen. Later uit zuidelijke richtin gen. Temperaturen om het vries- un tot lichte vorst. ZATERDAG: Zen op 8.48, onder 16.41. Maan op 20.20, onder 10.30. i En- 15.00 15.40 oon- ar de 18.15 Lim- >rres- ram- taar. man aken. Jeva- aiten. <n de euws kest. n A. mers Am- lam) sche eden zich nen- ïoals was i dit doch ord- oten op Hen. ord- zul- ado- tia) de en mi- het toch

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1