N.Masóe&Zn. Stad en Omgeving r Muziekminnend Alkmaar nam afscheid van de heer G. Pranger AGENDA Comoedia speelde „De Ander op overtuigende wijze WAT DE THEATERS BRENGEN Perzisch Tapijt Wa rmenhuizen had brandprimeur Jimmy Brown als diepzeeduiker ALCMAR1A VICTRIX 55 JAAR DOKTERSDIENSTEN Spec ale aanbied ng van 2 tot en met 15 Januari Ritsevoort 15 Verkeersongevallen op Oudejaarsdag HARMONIE THEATER: Othello, de Moor van Venetië Veel ammo voor bouw van bergloodsen Prijzen op de Kaasmarkt CINEMA AMERICAIN: A C in Alaska Prolongaties De Journaals Bloemen voor Rika Hopper Vurig, knallend en rokend Nieuwjaarsenthousiasme Jongen tegen bestelauto ALKMAARSE TAXI REED IN HET KANAAL Mutaties bij de politie Alkmaarse koperdieven in Beverwijk betrapt BURGERLIJKE STAND HEILOO geteisterd Een jong musicus ging heen J^ONDERDEN hebben Woensdag afscheid genomen van de heer G. C. JPranger, d-e jeugdige musicus, die door zijh 'dirigentschap over vele koren, zijn privé- 1 essen en zijn actieve deelname aan het muziekleven in Alkmaar en daarbuiten een grote bekendheid genoot en de sympathie had van allen met wie hij in con tact kwam. Van deze sympathie voor de jonge componist en dirigent, die reeds op 37-jarige leeftijd heenging, hebben velen getuigd toen zij in de aula op &t Gem. begraafplaats een laatste groet brachten bü de onder een schat van bloemen bedekte baar. Vele woorden van sympathie TERWIJL de scherpe wind over de dodenakker joeg en de sneeuw zich als een wit rouwkleed over de graven legde verzamelden de familie en de tal loze vrienden en bekenden van de overledene zich in de aula, waar het orgel het Adagio speelde uit de Sonate pathélique van Ludwig van Beethoven de lievelingscomponist van de heer Pranger. De heer A. de Man sprak namens de Vrijmetselaarsloge over het werkzame en ambitieuze leven van de heer Pran ger, die zo plotseling zijn veelbelovende carriëre moest afbreken. „Met Gerard Pranger is een bemin nelijk persoon en een begaafd musicus heengegaan", zei de heer A. Haasbroek, voorzitter van het Dubbelmannenkwar- tet „Zang en Vriendschap". „Ons koor zal de buitengewoon prettige en be kwame leiding, die het 7 jaar van de dirigent ontving, slechts node kunnen missen". Namens het dameskoor „Consonant" nam mevrouw M. Peereboom met een gevoelig woord afscheid van de overle dene. „Ik dank je voor wat je gaf en ge bracht hebt. Je naam is verbonden aan vele composities en zal blijven voortle ven, ook als wij zijn vergeten", aldus spreekster. Verder werd gesproken door de heer J. van Tiel, namens het Chr. Gemengd koor, de heer Van den Boogaard, voor zitter van de afdeling Noord-Holland van de Kon. Ver. van Toonkunstenaars, de heer De Bunje namens het Ned. Herv. koor uit Den Helder en de heer J. Blauw uit naam van het Brandweer mannenkoor te Bergen. Ontroerend was liet moment, waarop het Dubbelmannenkwartet het Benedic- tus aanhief, een eigen compositie van Gerard Pranger. Ds A. J. v. d. Sluys bad tot slot van de plechtigheid het Onze Vader. IOnder de tonen van het Molto Adagio. Sonate opus 10 nr. 1 van Beethoven werd het stoffelijk overschot de be sneeuwde begraafplaats opgedragen Aan het graf zong het Christelijk Ge mengd koor het „Uren, dagen, maan den, jaren", het gezang waarvan de be tekenis op deze droeve Oudejaarsdag nog meer dan anders doordrong tut de zwijgende groep, die zich op de doden akker bevond. Ds Van der Sluys dankte namens de familie voor het medeleven, dat zovelen bij dit plotselinge verlies hadden be toond. In intieme kring herdacht de voet balvereniging „Alcmaria Victrix" giste ren de dag. waarop zij 55 jaar geleden werd opgericht. Morgenavond zal in het Gulden Vlies een feestavond worden gegeven die door een Amsterdams Revuegezelschap zal worden verzorgd. ORGEL GROTE KERK IN DE AETHER De dirigent Lambert Erné zal Maan dag a s. een concert geven op het orgel van de Grote kerk alhier. Vanaf 12.33 kan dit via Hilversum II (NCRV) wor den beluisterd. VRIJDAG Victoria Theater, 8 u.: Limelight (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Harmonie Theater, 8 -r: Othello (18 jaar); Cinema Ameri- cain 8 uur: A en C in Alaska (alle leef tijden). Gulden Vlies, 2.30 uur: Jopie Slim en lihkie Bigmans. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Caba retavond firma Schipper. Hotel Victory, 8 uur: Jaarwisseling Partij van de Arbeid. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater 2.30 uur matinée. Gulden Vlies: Feestavond Alcmaria Victrix. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond buurtver. De Buitenkant. Café A. Martin, 7.30 uur: Klaverjas- drive. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEF Vrijdag 17.17 5.39 Zaterdag 17.53 6.04 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 17.22 5.44 11.22 23.44 Zaterdag 17.58 6.09 11.58 0.09 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. Tijdens het weekend worden de dok tersdiensten waargenomen door de hier onder staande artsen: ALKMAAR: dr J. F. Niiman, Oude gracht 283 (2384) en dr A. H. F. M. Corthals. Nieuwlandersingel 59 (3193). KOEDIJK EN SCHOORL: dr F. H. Risselada te Schoorl (K 2209-360). LANGEDIJK EN ST. PANCRAS: dr H. Wilmink te Zd-Scharwoude (K 2260- 424). HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT: dr Janssen te Heiloo (K 2200-3530). BERGEN: dr Lugten (K 2208-2700). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is Zaterdagavond na 6 uur en Zondag geopend apotheek Wanna, Mient C 13. Vreemd gegeven spannend vertolkt I^ET WAS een goede gedachte van de directie van Het Gulden Vlies om op Nieuwjaarsavond de Toneelgroep „Comoedia" op de planken te zetten, want het, helaas, niet talrijke publiek heeft met „De Ander" van de tot gisteravond voor ons onbekende Spaanse schrijver Alexander Casona van een prachtige op voering genoten, waarin Rika Hopper als middelpunt, doch haar 12 collega's in niet mindere mate, allen een coöperatief aandeel hadden. Casona, in den jare 1937 genoodzaakt zijn vaderland de rug toe te keren, toont ons, dat hij ondanks de tegenslagen en teleurstellingen, welke hij heeft moeten boeken, toch niet de hoop en het geloof in de mens en massa heeft verloren. Op deze wetenschap is zijn instelling gebaseerd, die hij in zijn werk „Los Ar- boles mueren de pie" (vrij vertaald met „De Ander") opbouwt met het doel de mens, daar waar nodig is, een flinke dosis geluk en zonneschijn toe te dienen. Deze organisatie trekt zich op een uitwat vreemde wijze het lot aan van de men sen die het geloof in het goede hebben opgegeven. (Advertentie, Ing. Med.) De laatste dag van het Oudejaar, waarop vele automobilisten zich met spoed naar huis wilden begeven, werd voor velen van hen, door de gladheid van de weg, een ware ongeluksdag. Ook in Alkmaar en omgeving kwa men veel wagens met elkaar in botsing. Gelukkig bleef alles slechts tot mate- riale schade beperkt In de bocht van de Frieseweg en de Noorderkade kwam een personenauto met een bestelwagen in botsing. Op de kruising LimmerhoekTurf markt was het een vrachtwagen met aanhanger die te 19.45 uur met een soortgenoot in ongewenste aanraking kwam, waarbij o.a. enkele spiegelrui ten, welke van de lading deel uitmaak ten, sneuvelden. Te 11.30 uur hadden twee vrachtauto's op de hoek Berger- weeNicolaas Beetskade een ...brief encounter". Om 12.15 uur volgde een klan op de kruising Paternosterstraat Kanaalkade. waar een personenwa gen teCTen een vrachtauto glibber de. De laatste ongeluksvogel van de da" was e°n automobilist, die, toen hij te 4.30 ziin waven van een oarkeernlaats in de Langstraat wegreed, wegens het slechte zriht tegen een passerende vrachtwagen botste. PRMA STOEL MAM AFSCHEID VAN DE KFFR T. VAN FSSFM Op 31 December heeft de heer T. van E'sen, Metiusvracht 4 te Alkmaar afscheid genomen van de N.V. W F. Stoel Zoon's Bouwmateriaalbedrijf, waar hij sinds 8 Mei 1904 werkzaam is geweest. 's Morgens werd hij met zijn vrouw ontvangen ot> het hoofdkantoor, waar de heer ir W F. Stoei met een harte lijke toespraak, waarin tal van oude herinneringen waren, afscheid nam van deze, één der oudste medewerkers. De heer Van Essen was hoofdzakelijk werkzaam in de buitendienst en heeft in de ruim 48 jaar dat hij aan de zaak verhonden was zeer veel goede relaties gekweekt. De heer G. Sehoonewil sprak daarna als collega en dankte de heer Van Escen voor de aangename omgang die hij al die jaren met hem had gehad Namens de directie en het personeel bood hij hem een fauteuil, een tafel kleed en een zilveren tabaksdoos met insTiritie aan. Namens de filiaalhou ders enrak de he»r Buitenhuis uit Pur- mwril en wenste hem nog aangename jar»n toe. Het viel de heer Van Essen moeilijk afscheid te moeten nemen, maar voor een ieder komt de tijd Hij hoopte dat de jongere generatie met veel succes het werk van de ouderen zou voort zetten. De bekende filmacteur Orson Welles heeft in de film „Othello" (vervaardigd naar het toneelstuk van Shakespeare) als speler grote indruk gemaakt. Hij heeft in ciit drama der jaloezie de rol van Moor van Venetië op treffende wijze gespeeld. Othello, een dappere Venetiaans gene raal, heeft een grote liefdé opgevat voor Desdemona, een lieftallig meisje uit een voornaam geslacht en haar tot zijn vrouw gemaakt. Haar vader is niet zo inge nomen met het huwelijk met de Moor, Er wordt ook tegen Othello geïntrigeerd door Rodrigo, die eveneens op Desdemona verliefd is. Hij wordt geholpen door Jago, de vaandrig van Óthellq, dié déze h°a'at' omdat niet hij maar Cassio tot luitenant -is bevorderd. Op brutale wijze gaat hij" intrigeren en hij benut daarbij Othello's 'jaloezie. Hij weet deze op slinkse wijze te doen geloven dat er een intieme ver houding bestaat tussen Desdemona en Cassio, waarbij een zakdoek van de jonk vrouw goede diensten bewijst. Jago heeft succes met zijn brutaal spel. Othello ten zeerste gepijnigd door een sterke jaloezie, worgt de onschuldige Desdemona. Doch als na zijn daad blijkt, dat de nobele jonkvrouw hem altijd trouw was, doodt hij ook zichzelf. Maar Jago ontkomt zijn straf niet als blijkt welk een wel zeer lage rol hij heeft gespeeld. Sterk was Orson Welles, edel en eerlijk Suzanne Cloutier als Desdemona. De verradersrol van Jago was bij Mi- chiael Macliammon (een minder bekende naam) in de beste handen. Emilia (Fay Compton) en Rodrigo (Robert Cootë) gaven eveneens zeer goed spel te zien. Een film die met veel interesse gevolgd werd. Een Parijse dansfilm leidde het uit gebreide hoofdnummer in. Vijftig inschrijvingen De aanbesteding voor de bouw van bergloodsen met kantoorruimte aan de Helöerseweg te Alkmaar, welke geschiedde door het Architectenbureau B.N.A. Rog geveen en Hooning te Bergen, werd ge- vlogt door vijftig inschrijvingen. De laagste inschrijver was de firma C. Noort te Bergen met f 118.000,De hoogste inschrijver, de firma Boomsma te Leeuwardenf 160 000,De begroting was ongeveer f 140.000. Het werk is nog niet gegund. Te Alkmaar werden twee stapels boe renkaas aangevoerd met een gewicht van 1380 kg. De prijzen varieerden tussen f 2,09 en f 2,12 per kg. De handel was stug. Op 31 Dec. 1952 werden te Gouda aan gevoerd 29 partijen. De eerste partij met njksmerk bracht f 2,35f 2,38 per kg op. De tweede partij, eveneens met rijks- merk f 2,32f 2,34 per kg. De extra kwaliteit liep op tot f 2,39 per kg. De handel was kalm. Op 30 Dec. 1952 werden te Bodegra ven 55 partijen aangevoerd. De eerste scort fluctueerde tussen f 2.34 en f 2,38 per kg, de tweede soort tussen f 2,31 en f 2,33. Extra soorten liepen op tot f 2,45. Marktbeeld flauw. INTREKKING VERGUNNING VERVOER PERSONEN- EN HUURAUTO Burgemeester en Wethouders van Alk maar maken bekend, dat zij bij beschik king van 30 December 1952 hebben inge trokken de aan S. J. Bregman, Geester- weg 4, alhier, verleende vergunning tot het vervoer van personen met één huur auto. FAILLISSEMENT Uitgesproken is het faillissement van de heer J. H. Cevat, koopman, hande lende onder de naam C. A. Duinker, v.h. electrische koffiebranderij en theehandel De Javaan" en firma H. N. Cevat en Zn., gevestigd Spoorstraat 74. Reciter-corn- missaris is mr. P. M. J. Nolet, curator mr. J. D. Sluis. Abbott en Costello zijn even onafschei delijk als de vroegere Deense clowns Watt en Halfwatt. Als men de een ziet ontdekt men ook de ander en dat is geen won der, want dit humoristische tweetal is vol komen op elkaar ingespeeld. Ditmaal zijn ze in Alaska en komen ze terecht in een rovers- en bandietenbende, ruwe goudzoekers, die het pistool heel los in de gordel dragen. Ze halen een ver- hefde goudzoeker uit het water, die zelf moord plegen wil omdat zijn meisje hem verlaten heeft, een meisje, dat hem lie ver is dan de twee millioen dollar aan goud, welke deze man, „Goudklomp Joe" genaamd, ergens in het sneeuw- en ijs- gebied verborgen heeft. Het meisje ver andert Van gedachten, maar er blijken tal van gelukzoekers te zijn, die Joe een kop je kleiner willen maken en daarom be sluiten Joe en zijn meisje het geld op te halen en naar veiliger oorden te vertrek ken. Zij gaan op een hondenslee naar het barre gebied van sneeuw en ijs en Abbott en Costello die beloofd hebben hen te zullen beschermen gaan er in een andere slee achteraan. We behoeven na tuurlijk niet te verzekeren, dat dit een allerdolste tocht wordt. De honden ver dwijnen op raadselachtige wijze en dan volgt er een allerdolste geschiedenis waar bij ieder, die van dit clownspaar houdt een kostelijk uurtje beleeft. Het komt natuurlijk meer op de grap pen aan dan op de ernst van het verhaal. Het publiek, dat gisteravond het theater tot de laatste plaats vulde, heeft zich in elk geval kostelijk vermaakt en dat is tenslotte het doel waarvoor het overgrote deel naar de bioscoop gaat. Vooraf onder andere een zeer fraaie film over zeilen op water, ijs en strand. Voor de derde maal wordt in het „Vic toria Theater" de film „Limelight" met -Charlie Chaplin in de hoofdrol vertoond. In het „Rex-Theater" is geprolongeerd „Anna", waarin Silvano Mangano als hoofdrolspeelster schittert. Zoals gebruikelijk is geven de jour naals in de eerste week in het nieuwe jaar uitgebreide overzichten van tal van belangrijke gebeurtenissen uit het afge lopen jaar. Het is zeer interessant om nog eens in beeld te zien wat er in de wereld en speciaal in ons land in hoge mate de aandacht trok. 70 maken wij kennis met het perso- neel, dat voor dit philantropische werk aangetrokken is en dat voor het grootste gedeelte bestaat uit mensen, die zelf reeds aan de afgrond hebben gestaan. Casona schildert ons een do- miné, die in verband met de volgende opdracht van de instelling zijn hoge roeping aflegt om als Noorse zerob de bemanning van een schip enige uurtjes gezelligheid te brengen om zodoende de afstand die hen scheidt van huis en haard, op aangename wijze te over bruggen. Zijn collega, de gqochelaar. tekent de auteur zeer origineel ten voeten uit. Hij laat deze tijdens de dia logen. die scherp geaccentueerd zijn. enige keurige staaltjes van gochelkunst uitvoeren. Via twee kostelijke typen, de Koning der zakkenrollers en de Ja ger komen we op het hoofdthema van Casona's toneelwprk terecht. Een finaal uit het lood geslagen meisje Isabella komt tegelijk met de heer Balboa in de sfeer van dit geheimzinnige spel en zij moeten ervaren dat het milieu, waar in zij verzeild zijn geraakt, toch een eerlijk en oprecht gehalte heeft. Door de frisse dialogen, afwisselend komisch en ernstig gesteld, weet Ca'sona een sfeer te scheppen, die bewondering af dwingt. Zienderogen knapt grootmoe der op, als daar plotseling haar klein zoon voor. haar staat. Onbekend met het spel van haar man. die de mede werking van de directeur en Isabella heeft gekregen, ziet zij in deze Mauricio haar geliefde kleinzoon, wie twintig jaar geleden de deur werd gewezen. Zijn geheugen klopt zozeer met de werke lijkheden dat geen twijfel bij haar wordt opgewekt. Eerst als de werke lijke Mauricio zich laat aandienen wordt de situatie hachelijk, doch het is grootmoeder zelf die hier het laatste oordeel zal vellen en, terend op de ge noeglijke dagen, haar gebracht door een pseudo-kleinzoon en even pseudo- schoondochter, haar eigen kleinkind ten tweede male de deur wijst. „De Ander" toont vele kleurige fa cetten en komt door zijn vlotte en vaam zeer geestige dialogen menselijk-warm tot ons en geeft ons de overtuiging, dat deze introductie van Alexander Casona in Nederland op een langdurige vriend schap zal uitlopen. Jeugdkerkdiensten in nieuwe banen Het aantal kerkdiensten van de Nederl. Herv. gemeente zal met ingang van 4 Jan. een uitbreiding ondergaan. Onder verantwoordelijkheid van de Cen trale Jeugdraad worden de jongeren van 12—16 jaar in aparte Jeugdkerkdiensten bijeengeroepen in de Librije van de Grote Kerk. In voor hen begrijpelijke taal en trant zal de Bijbelse Boodschap worden ge bracht door een aantal voorgangers die Kerk en Jeugd beide willen dienen. De liturgie en de prediking zullen In elke dienst door twee personen worden verzorgd. Gezongen wordt uit de Nieuwe Bundel der Herv. Kerk. De Centrale Jeugdraad roept alle jon geren in genoemde leeftijd op om deze -diensten trouw te bezoeken. De Librije is te bereiken door de linkerdeur in het portaal van de Grote Kerk. De diensten vangen aan om 10 uur precies en ein digen omstreeks 11 uur. De Nieuwjaarsnacht is ook voor de Alkmaarse jeugd weer aanleiding ge weest om met veel vuur en rook het nieuwe jaar te beginnen. Ontelbare kerstboombrandjes werden gesigna leerd, terwijl verder het knallen en sissen van vuurwerk niet van de lucht was. Een brandende en rokende stapel autobanden werd door de politie ge- belust. Er sneuvelde helaas een ruit. Daders onbekend. TOALS wij reeds meldden, vormde Rika Hopper het middelpunt d»ze .vond. Na een afwezigheid van vijf ja ren toonde deze 75-jarige „jonge" ac trice ons overtuigend, dat zij nog niets aan techniek en beheersing heeft inge boet Zij zette de niet gemakkelijke roi van de Grootmoeder in volle overgave, stijlvol en gevoelig voor het voetlicht en Ie ovatie en bloemenhulde, haar na af loop gebracht, waren een duidelijk be wijs van waardering voor haar fijn, ge voelig spel. Dit houdt echter niet in, dat haai twaalf collega's met hun spel in het niet verloren gingen. Integendeel, de toneelgroep Comoedia" voerde dit stuk op en het was de groep, die deze uit voering tot zo'n grote hoogte wist te brengen. De administratieve krachten van de „filosofische instelling" werden ge vormd door secretaresse Helena, fris over het voetlicht gebracht door IJaa Andrea en door Amelia, die een pittige typiste werd door het spel van Annie van de Vorstenbosch. De vier mede werkers vormden een apart kwartet. Daar was in de eerste plaats de domi- né-zeerob. die in John Soei' een dank bare vertolker vond. Joop Doderer zet te in de meest letterlijke zin een goo chelaar op de planken. Knap werk en goed geoefend. De zakkenroller was in goede handen bij Peter Kuiper. Wim van Sierenberg de Boer volmaakte het viertal met een kostelijke typering van de jager. De moeilijke rol van Isabella was een dankbaar object voor Enny Meu nier. Zij haalde dit meisje, bescheiden en sympathiek van aard. op de juist gewenste kleur uit de verf. De direc teur, alias pseudo-kleinzoon Mauricio had in Guus Hermus een serieus ver tolker. Rustig en doordacht, zoals we ook niet anders gewend zijn. Johan Elsensohn had geen betere rol toegewe zen kunnen krijgen. Zijn grootvader (Balbao) kreeg door de rust en een \oud een eigen tintje. De echte Mauricio vormde een waar contrast met de pseudo en wero, schurkachtig gemeen, op fanatieke en arrogante wijze door Steye van Bran denberg getypeerd. Last, but not least, het huishoudelijk personeel van het grootouderlijk paar, te weten Genoveva, de huishoudster, een rolletje geknipt voor Clara Vischer. die haar fijntjes uittekende en het hitje Fëlïsa, door Sep5 Dekker pittig en kittia geëtaleerd. V'v Glijbaantje spelen is voor de jeugd één van de spannendste sneeuwpretjes die er bestaan. Helaas is het ook één van de gevaarlijkste. Een negen-jarige jongen, die op Oudejaarsdag om 10 uur op de Stationsweg speelde moest deze liefhebberij bijna met de dood bekopen, doordat hij in volle vaart tegen een passerende bestelauto opvloog en met een lichte hersenschudding en een paar losgebroken tanden bleef liggen. Voor bijgangers brachten de pechvogel vei lig thuis. Wegens gladheid van de weg reed op Oudejaarsdag, te 4 uur 's middags, een Alkmaarse taxi, welke even tevoren enkele passagiers naar Koedijk had ge bracht, in het N.H. kanaal. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur kwam er zelfs nog met een droog pak af. Een angstig oudejaarsavontuur met een gelukkig slot. De heer S. Praamsma, agent van po litie, werd op eigen verzoek eervol ont slagen en met ingang van 1 Januari 1953 bevorderd tot Hoofdagent der Gemeente politie te Zaandam. Mej. M. C. Tromp, klerk op het Hoofd bureau, die haar politie-diploma behaalde, werd overgeplaatst naar het bureau der Kinderpolitie te Amsterdam. De Hoofdagent J. Paling werd bevor derd tot brigadier en de agent H. Kaper tot Hoofdagent. Als machineschrijfster in tijdelijke dienst werd aangesteld mej. A. Th. M. de Boer. Uitverkoop hegon kalm De uitverkoop, de jaarlijkse jacht naar goede waar voor bespottelijk lage prijzen, is in Alkmaar kalm ingezet. Dè lange rijen, die doorgaans voor de win kels plegen te staan om een kast voor f 5.of een jurk voor de prijs van een dubbeltje te bemachtigen, zijn ditmaal uitgebleven. Een enkeling heeft het slechte weer getrotseerd en reeds op Nieuwjaarsdag post gevat om toch maar de zekerheid te hebben een bepaald spotkoopje in de wacht te kunnen sle pen, maar zoals wij schreven, het bleef bij een uitzonderingsgeval, De slechte wegen lokken de bezoe kers van buiten nog niet erg aan om de reis naar Alkmaar te ondernemen en daardoor kon het gebeuren, dat het stadsbeeld vanmorgen vrijwel gelijk was aan dat van andere dagen. Tegen de middag begon de drukte iets toe te nemen en na het middaguur zullen de NACO-bussen zeker talrijke kooplusti gen naar de stad brengen. Bij de Beverwijkse politie werd aan gifte gedaan van diefstal van koper op een bouwwerk aan de Oostertuinen. De verdenking viel op een Alkmaarder, die r.a arrestatie toegaf hej metaal te hebben ontvreemd. Het vermiste koper werd bij hem thuis teruggevonden. Een tweede Alk maarder, die bij deze diefstal betrokken was, werd na verhoor weer heen gezonden. Geboren: Carolina M.. d. van S. Schaaf en A. M. E. Lutgerink. Johan nes F. H., z. van J. P. Smeets en M. G. Hemels. Ondertrouwd Adrianus Lina en tlna L. Uitvlugt. Getrouwd: Theodorus Konijn en Lyda N. Oudes. Overleden Jan Kraaijo. 82 jaar, gehuwd met A. C. Adolf. Geesje Louwe, 83 jaar, wed. van P. Veul. DAMCLUB „HEILOO" De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: K. TuinmanC. van Lieshout 2—0; P. Oud—C. Bijwaard 1—1; A. Dek ker— H. Verver afgebr.; J. Slijkerman— J. Groenenboom afgebr.; A. v. d. Werff J. Sprenkeling 1—1; C. de Graaf—J. de Geus 20. Groep II: G. Snel—Schrama 0—2; Jb. Helder—B. Sluisman 02; C. de Jong— A Sprenkeling 11; N.N.—B. Hofman 0—2. A'kmaarse Brandweer werd te hu'p geroepen Woning uitgebrand, werf ARMENHUIZEN heeft de brandpri meur van 1953. Gisteravond om streeks half negen kraaide de rode haan op het besneeuwde dak van de woning van de heer M. Tesselaar aan de Dorpsstraat. In een uur tijd was het huis herschapen in een warnet van ro kende, druipnatte, verkoolde balken en geblakerde muren en had het nabij ge legen scheepswerfje van Tesselaar en Smit aanzienlijke brandschade beko men. Meerdere triachines gingen verlo ren. 130. Het duurde wel even, voordat de brigadier Gerrit Glijmpieper de twee touwladders aan elkaar gebon den en ze zodanig aan een kast- ot had bevestigd datt hij ze zon der kans op ongelukken naar beneden durfde te laten zakken, maar toen dat eindelijk gebeurd was, stond Jimmy Brown, voordat hij het wist voor zljr neus. Jimmy was er als een kat tegen op geklauterd en wierp, boven geko men, een monsterende blik op de bri gadier, die hem een beetje verbaasd aankeek, omdat hij gedacht had dat kapitein Toontje te voorschijn zou zijn gekomen. Deze klauterde op zijn beurt tegen de touwladder op en toen was het eerste werk de touwladder naar boven te halen. „Zie zo", zei Jimmy, „dat heerschap zit in de val. Nu kun nen wij eens op ons gemak .iet huis onderzoeken, 't Moet al heel raai lopen dat, als de schat nog hier in huis is, wij hem niet zullen weten te vinden" De brigadier Gerrit Glijmpieper stond ei nog al sullig bij. Véél begreep hij niet van de situatie. In elk geval deeci hij nog een poging zijn gezag v:.n politie-beambte te hersteilen. „Ja hooi 's, mijne heren", zei hij op strenge toon. „Alles goed en wel, maar zondei een bevel tot huiszoeking van de com missaris kan ik een onderzoek in dit huis niet toestaan. U begrijpt Jimmy liet Gerrit Glijmpieper echter niet uitspreken. Hij duwde de briga dier met een rustige beweging Vo.n zijn hand op een stoel en zei kortaf: „Meneer de agent, U hebt slechts één taak en dat is er voor te zorgen dat die bandiet, die beneden in die put zit er j niet uit ontsnapt. Let daar dus op. En 1 let daar goed op. Voor de rest kunt u de zaak helemaal aan ons overlaten Toen begonnen Jimmy en Kapitein Toontje hun speurtocht door het huis van Roel Reutelvink, de brigadier Ger rit Glijmpieper tamelijk beduusd ach lerlatend. Wij kennen geen dorp in onze omge ving waar het brandalarm zo'n onheil spellende klank heeft als in Warmen- huizen. De wijze waarop hier woningen, werkplaatsen, boerderijen, hooischelven, winkels en loodsen schots en scheef In en tegen elkander zijn gebouwd, maakt iedere brand tot een onmiddellijk ge vaar voor de belendende pereelen. De brand, welke gisteravond het huis van de heer Tesselaar vernielde, leverde hiervoor andermaal het bewijs. Evenals indertijd bij de zware boerderijbrand aan de Fuik was ook nu de wind richting gunstig en bleef de vuurzee beperkt tot de woning en de scheeps werf. Tegen half negen vernam de heer Tesselaar enig geruis op zolder. In de mening verkerende, dat jongens steentjes op het dak gooiden, schonk hij er niet onmiddellijk aandacht aan. Toen' het geritsel evenwel aanhield, begaf hij zich naar boven, waar hij tot zijn schrik bemerkte, dat de zolder in brand stond. In allerijl en niet zonder moeite wist hij met enige huisgenoten de drie kinderen, die in bed lagen, in veiligheid te brengen. De gealarmeerde brandweer van Warmenhuizen, onder commando van de heer P. Quant, werd in haar werkzaamheden belem merd door een defect aan de autospuit. Gelukkig'werkten de tvyee babyspuiten en kon met drie slangen water gegeven worden. Burgemeester H. Nolet achtte het echter, gezien het ernstige karakter van de brand, raadzaam assistentie in te roepen van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. Deze rukte onder bevel van de commandant, de heer J. van Maar- leveld uit met de ladderwagen, een autospuit en de manschappen-materiaal wagen. Met behulp van twee babyspui ten werd aan de achter de scheepswerf gelegen slopt water onttrokken en kon het vuur, dat zich inmiddels via de wo ning toegang had verschaft tot de werk plaats, worden gestuit. Twee koolvlet- ten bewezen als „overstap" en „slangen boot" uitstekende diensten. Daar de wind de vonken in de richting van de weilanden dreef en de brandweren van Warmenhuizen en Alkmaar de vlammen snel tot wijken dwongen, was het ge vaar voor de omliggende huizén spoe dig geweken Tegen tien uur konden de Alkmaarse brandweerlieden inrukken en werd de nablussing. alsmede het om halen van de muren overgelaten aan de collega's uit Warmenhuizen. Als vermoedelijke oorzaak van de brand werd kortsluiting genoemd. De heer Tesselaar was verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2