Het Rode Kruis vraagt om geloof en energie Haarlem krijgt een „tent-hotel'' tijdens de „Flora-1953" Deviezenregeling emigranten wederom verruimd Chinese communist poogde een vliegtuig te „veroveren Ex-Oranjemannen waren tactisch en technisch superieur Speciale commissie adviseert tot revisie McCarran-wet Nieuwe categorieën onder sociale verzekeringswetten de Amsterdam als een goed begin op de vuist MEI: ZWEETMAAND STUDERENDE JEUGD Rooster van de schrifte lijke examens Onderzoek naar grens incident in Berlijn Goed debuut van Kees Broekman Maar hij kwam van een koude kermis thuis W Bromwich verdrong Wolverhampton W. Zweedse schaatsen rijders naar Moskou Tafeltennisploeg voor Frankrijk gewijzigd VRIJDAG 3 JANUARI 1953 Er kwamen steeds meer televisiekijkers Mlllioenen goede wensen zün er weer gewisseld, bö de wisseling van het jaar. Politici hielden redevoeringen, militaire commandanten wezen op de paraat heid die ook het parool voor 1953 moet zün, en ministers en leiders van grote ondernemingen wezen op de toenemende welvaart, die ons in 1953 door opvoe ring van de productie deelachtig moet kunnen worden. De voorzitter van het Internationale Comité van het Rode Kruis, Paul Rugger, wees er alleen op, dat de energie en het geloof van mensen van goeden wille nu overal meer nodig ïiin. Hij beloofde in zijn nieuwjaarsboodschap, dat het Rode Kruis overal hulp ral blüven bieden aan slachtoffers van oorlogen en andere rampen donder compromis, zal het Rode Kruis zijn beginselen van onpartijdigheid en algemeen heid, die zün grondslag zijn, blüven verdedigen. Dit was een eerluke en mooie wens. In Dordrecht, waar in de biscuit- en chocoladefabriek „Victoria ^u'st 4® ondernemingsraad, die als een van eerste in den lande in functie z den, werd geïnstalleerd, sprak minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid,, mr Suurhoff. Hij wees voorna melijk op de betekenis van de onder- nXTrdam vierde de jaarwisseling op lijn bekende luidruchtige wijze. De fabriekssirenes en de fluiten van de schepen in de haven, een en ander ge accompagneerd door donderbussen en De minister van Onderwüs, Kun sten en Wetenschappen heeft bekend gemaakt, dat het schrifteiük gedeelte van de eind-examens aan de openbare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs en van de staatsexa mens hogere burgerschool A en B en de staatsexamens gymnasium in het jaar 1953 zal worden afgenomen op de dagen en uren, vermeld in onderstaand rooster. Gymnasium A en staatsexamen Gym nasium a: Maandag n iviei, lamsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei. Gymnasium B en staatsexamen Gym nasium B: idem. Hogere Burgerschool A en staats examen Hogere Burgerschool A: Maan dag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Uitsluitend voor staatsexamen Ho gere Burgerschool A: Vrijdag 29 Mei. Hogere Burgerschool B en staats examen Hogere Burgerschool B: Maan dag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei. Uitsluitend voor staatsexamen Hoge re Burgerschool B: Dinsdag 26 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Middelbare Scholen voor Meisjes: Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsdagscholen met 3-jarige cur sus: Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsdagscholen met 4-jarige cur sus: Maandag 13 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Don derdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsavondscholen met 3-jarige cursus: Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei. Handelsavondscholen met 5-jarige cursus: Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei. vuurwerk, zetten het heugelijke feit van de jaarwisseling kracht bij. Hier en daar ontstonden sneeuwbal-oorlogen, doch ook spuwden vele Amsterdammers zich in de handpalmen, om bij het be gin van 1953 enkele ruzies te beslech ten. Niet minder dan 25 maal moest de politie uitrukken om een einde te ma ken aan vuistgevechten en aan de ac ties van baldadige jongelingen, die nieuwjaarsvuren op de straat ontstaken. Evenals aan het eind van 1951, heeft ook ditmaal het NIPO aan een groot aantal Nederlanders gevraagd: „Hebt u al eens een televisie-programma ge zien of niet?" Zes en dertig procent kon met „ja" antwoorden. Dit betekent, op basis van de ruim zes millioen men sen boven de 23 jaar, ruim twee mil lioen mannen en vrouwen. Zes procent van de ondervraagden (omgerekend zijn dat 360.000 mensen) heeft onlangs de voetbalwedstrijd NederlandBelgië op het televisiescherm gevolgd. Het afgelopen jaar was ook een re cordjaar voor de Amsterdamse haven. Er zijn 4694 schepen de haven binnen gelopen, met een totale inhoud van 27.176.927 ton. Een zelfde aantal sche pen heeft vorig jaar de haven verlaten. Tot dusverre is 1950 het topjaar geweest toen 4480 schepen, met een bruto-inhoud van 23.213.000 ton binnenkwamen. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De trein, welke gisteravond om 20.50 uur uit Weert was vertrokken en om 21.15 uur in Eindhoven moest aanko men, heeft ter hoogte van Maarheeze een tot nu toe onbekende man, die zich op de spoorbaan' bevond, aangereden en gedood. De trein had 15 minuten ver traging. Een commissie van Franse en Rus sische autoriteiten is Woensdag begon nen met een onderzoek naar het inci dent aan de grens tussen de Franse en Russische sector van Berlijn, op Eerste Kerstdag, waarbij een politie man de dood vond. Malediven ontvangen hun zelfbestuur Blijkens een Donderdag ondertekend verdrag erkent Engeland de souverei- niteit van de eilandengroep der Male diven in de Indische Oceaan. Het be houdt echter de defensie en de buiten landse betrekkingen der nieuwe repu bliek onder zijn beheer. Het verdrag maakt een einde aan het regime der sultans, dat 836 jaar heeft geduurd. De eerste daad van de regering der nieuwe republiek is geweest, de verplichting voor de vrouwen om een sluier te dra gen, af te schaffen. Grote olievoorraad ontdskt in Noord-Canada In het bekken van de James Bay in Ontario (Noord-Canada) zal binnen kort een begin worden gemaakt met de exnloitatie van een olieveld, dat waarschijnlijk een der grootste voor raden ter wereld bevat. Langs de ri vier de French zijn talrijke kleine olie bronnen aan de oppervlakte aangetrof fen. Men schat de aanwezige voorra den op 65 millioen kubieke meter. Hongarije is uit UNESCO Radio-Boedapest heeft een bekend making van de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken uitgezonden, waarin wordt medegedeeld dat Honga rije uit de UNESCO is getreden. .Hydra" heeft een defecte schroefas Het Nederlandse stoomschip Hydra, van de KNSM, te Amsterdam, is Woens dagavond op 200 km ten Zuiden van kaap Hatteras aan de Amerikaanse Oostkust in moeilijkheden gekomen door een defect aan de schroefas. Er stond een sneeuwstorm, doch de Hydra is niet in geveer geweest. Een sleepboot heeft zich uit New York naar het schip begeven en zal het een haven binnen slepen. Internationale primeur op hotelgebied Als in Maart te Heemstede de poor- ten worden geopend van de reusachtige bloemententoonstelling „Flora1953", zal vrijwel tegelijkertijd in Haarlem een geweldig hotel uit de grond wor den gestampt. Dit hotel, dat 202 bedden zal bevatten (dit is slechts weinig min der dan de gezamenlijke capaciteit van de Haarlemse hotels) krijgt de naam „Moulin Rouge". Het bijzondere aan dit bouwwerk is echter, dat het van zeildoek is gemaakt. Het is namelijk een enorme tent, die een internationale primeur op hotelgebied zal betekenen. Men verwacht honderdduizenden be zoekers, gedurende de drie maanden, dat „Flora—1953", 's werelds grootste bloemententoonstelling, wordt gehou den. De bestaande Haarlemse hotels zijn nu reeds voor de duur der exposi tie volgeboekt, zodat men wel een op lossing in deze richting moest zoeken. Het tent-hotel zal overdag een attrac tie gelegenheid zijn, waar variété- en cabaretprogramma's zullen worden uit gevoerd. Het komt waarschijnlijk in het Monfagev/oningen voor Frederikspark. Er zullen ook wedstrij den van de Ned. Danssportunie wor den gehouden, waarbij 350 paren naar het kampioenschap van Noord-Holland en Utrecht zullen meedingen. In de tent kunnen 2500 maaltijden per dag worden geserveerd door een personeel van zestig tot negentig man. Men kan in „Moulin Rouge" logies per nacht verkrijgen. Waarschijnlijk gaat het tent-hotel na de Flora naar Londen, om daar tijdens de kroningsfeesten dienst te doen. De traditionele voetbalwedstrijd H.F.C.Oud-Internationals trok ook gisteren weer grote belangstelling. Onze foto brengt een angstig mo ment voor het Oranje-doel in beeld. Leo Halle is verslagen, maar de bal, nagestaard door v.l.n.r. Pellikaan, Schijvenaar en Caldenhove, gaat juist over het doel. Kees Broekman heeft als enige Ne derlander deelgenomen aan schaats wedstrijden welke gisteren te Oslo wer den gehouden. Gezien het feit dat onze landgenoot dit seizoen voor de eerste maal in wedstrüden uitkwam, waren zijn prestaties zeer bevredigend. Op de 3000 meter werd hü tweede in de tijd van 5 min. 8.5 sec. De winnaar Roald Aas was 2.1 sec. sneller. Op de 500 meter, de zwakste afstand van Broekman, noteerde hü een tüd van 46.9 sec. Winnaar werd hier Finn Hel- gesen met 45.1 sec. In het algemeen klasement over beide afstanden eindig de Broekman op de derde plaats achter Roald Aas en Ivar Martinsen. Op de Oudejaarsavond welke de Ne derlandse schaatsenrijdersploeg op de boerderij Fjetre heeft gevierd, deelde Klaas Schenk mede dat men algemeen aanneemt dat Andersen niet aan de Europese kampioenschappen zal deel nemen. Een tweede verrassing was de mededeling, dat ook Pajor niet van de partij zal zijn. De kansen voor Wim van der Voort en Kees Broekman zijn daar door dus wel iets gestegen. J# reeds gevestigden Met ingang van 1 Januari 1953 wor den aan emigranten in verband met hun vestiging in het buitenland ruimere faciliteten verleend met belrekkng tot de overmaking van gelden uit eigen in Nederland achtergebleven vermogen en de besteding daarvan voor de aanschaf fing van bedrijfsinventaris en/of een montagewoning in hun nieuwe vader land. Voorwaarde is, dat de emigran ten na 31 December 1949 zijn vertrok ken en kunnen aantonen, dat zy het geld dan wel de goederen nodig heb ben voor de zelfstandige uitoefening van hun beroep, respectievelijk voor eigen huisvesting. Deze emigranten kunnen een bepaald StriÏÏ8!1?66118 naar het land van ves- JlSiLlatenovermaken, dan wel een schaffin«m ln Nederland voor de aan- dp7p lat ,e §oederen besteden en all loif1! overk°men. De keuze van voordeel da?10®^1ïkheid biedt hun het voordeel, dat zij bovendien recht ver krijgen op transfer van een bepaald be dra^gedurende vier ac^reen'volgend^ het kader van deze ruimere farn liteiten worden twee groepen van emi granten onderscheiden en wel. Groep a: Zelfstandige beroep'sbeoefc naren, zowel gezinshoofden als alleen staande personen, die geljeel voor eigen rekening en risico werkzaam zijn of binnenkort zullen zijn. Groep B: Alle emigranten, geen zelf. standige beroepsoefenaren die huis- Vestiging van node hebben. Indien de emigranten de overmaking naar het land van vestiging van een bedrag ineens kiezen is deze overma king voor beide groepen gesteld op maximaal de tegenwaarde van 15.000 gulden naar „niet-dollarlanden" of 9000 naar „dollarlanden". Bij de keuze van een bepaalde som Ït0? de aanschaffing van goederen in Nederland geldt voor de emigranten behorende tot de groep A een geza- menlijk bedrag van 25.000 gulden voor bedrijfsinventaris en'of een montage- womng (de montagewoQing thans ter waarde van ten hoogste 15.000 gulden) en voor de emigranten behorende tot de groep B een bedrag van 15.000 gul den voor een montagewoning. Bovendien mogen de kosten van de verpakking en van de vracht van deze goederen tot de plaats van bestemming worden betaald in Nederland. De be drijfsinventaris en/of de montagewo ning moet van Nederlands fabrikaat zijn dan wel van Europees fabricaat, voor zover in Nederland in het vrije verkeer gebracht (d.w.z. niet in dou ane-entrepot opgeslagen). Jagers van de Chinese nationalisten hebben Dinsdag een DC-3 van de Phi- lippijnse luchtvaartmaatschappij ge dwongen tot een landing op het eiland Tsjin Men ter hoogte van Amoy. Even tevoren had een passagier de eerste piloot en de steward doodgeschoten in een poging, een landing op communis tisch gebied te bewerkstelligen. Het toestel was met een bemanning van drie koppen en zeven passagiers op weg van Java naar Manilla, toen de betrokken inzittende de piloot wilde dwingen tot een landing op het onder communistisch bewind staande eiland Amoy. De man weigerde en werd dood geschoten, de steward, die hem te hulp kwam, trof hetzelfde lot. Van het vliegveld op Tsjin Men werd intussen bevel gegeven tot een landing. Toen de nationalistische autoriteiten geen ant woord kregen, zonden zij enige jagers de lucht in, om het vlegtuig te onder scheppen. Tiio ireedi Turken tegemoei pip Pe^en een Griekse militaire missie Joego-Slavië, thans Turkse 'miHinir* rf*„T!'° J?espreic'cen over defensie voeren met een aantal s aire deskundigen, dat voor een officieel bezoek naar Joego-Slaviè ueJiOjjien. Eén van de passagiers, miss Mary Ireton, een Amerikaanse, hield een met lippenstift geschreven SOS tegen de ruit, toen zij de jagers ontdekte. Op deze wijze werden de nationalisten ge waarschuwd. De tweede piloot slaagde er vervolgens in, het toestel aan de grond te zetten. De communist sprong er uit, maar toen hij ontdekte waar hij zich bevond, wilde hij weer instappen. Op dat moment 'werd hij gearresteerd. H F C Oud internationals 4 4 ,,The Good Old" had langere adem Na afloop van de traditionele wed- strüd HFCOud Int ei nationals, welke in een 44 gelükspel eindigde, waren de spelers het er eenstemmig over eens dat een dergelijke ontmoeting een ver ademing betekende na de serie compe titiewedstrijden, waarin het in feite al leen maar om de punten ging. Bij een dergelijke uitspraak vragen wij ons toch wei even af waarom onze voetbal lers niet eens wat minder aandacht aan de punten schenken en wat meer ple zier trachten e verkrijgen in sportbe oefening, ook in competitiewedstrijden. Oudergewoonte had het team van de oud-internationals het. beste van hel spel. In technisch en tactisch opzicht deden de oudjes het nog best en vooral in de eerste speelhelft gaven zii de jeugdige HFC-ers in alle onderdelen van het" spel nog een behoorlijk lesje.. De voorhoede combineerde in deze pe riode als in haar beste dagen al viel Vente iets uit de toon, maar zowel Meynders als Smit. Roozen en Drager gaven blijk het spel nog lang niet ver leerd te zijn. Een goed stuwende half- linie, bestaande uit Stijger, Pellikaan en Bas Paauwe zorgde er voor dat de Oranje voorhoede regelmatig vlotte aanvallen kon opbouwen en in de ach terhoede stonden Caldenhove en Schij venaar nog best hun mannetje. Leo Halle verdedigde z'n doel op voortref felijke wijze en verrichtte diverse „saves" die de handen van de zeer tal rijke toeschouwers meermalen op el kaar brachten. De oranjehemden namen vrij spoedig door Rcozen de leiding, toen deze spe ler bij een algemene aanval de bal lis tig over doelman Heyting schoot. Wel kon Corbeth voor HFC kort daarna ge lijk maken maar het initiatief bleef aan de oud-internationals. Uit een fraai door Meynders genomen corner kopte Kick Smit schitterend langs de HFC- doelman en nog vóór de rust werd het 13 toen Smit opnieuw met een kopbal, ditmaal uit een voorzet van Roozen, een doelpunt wist te scoren. Het begin van de tweede helft was aanvankelijk voor de Oranjemannen, maar de HFC-doelman redde in deze periode enkele malen op het uiterste nippertje en toen begon het uithou- Aanfluiting van alle democratische idealen Een speciale, door president Truman ingestelde commissie heeft herziening van de immigratiewet van senator Mc- Carran „van begin tot eind" aangevo- len. Deze eist o.m. een onderzoek naar de antecedenten en de politieke opvat tingen van allen, die Amerika binnen komen, zeifs van zeelieden, die zich slechts enkele uren in 'n Amerikaanse haven ophouden. De commissie acht de wet een aanfluiting van de democra tische idealen. Op de zeeliedenkwestie welke de meeste protesten heeft uit geloktis de commissie echter niet in bijzonderheden ingegaan. De commissie wil het quotum van de immigratie verhogen van bijna 155.000 Belgie wijst negen Duitse „kloosterzusters" uit Negen Duitse vrouwen, die een door de geestelijke autoriteiten niet erken de kloosterorde hadden gesticht, zijn Dinsdag door de Belgische autoriteiten ml het door naer bewoonde gebouw in Rocherath (Malmedy) gehaaid en met haar bagage over de Duitse grens ge zet, Reden hiervoor was, dat er door de kerkelijke en burgerlijke overheid bij herhaling over de activiteit van deze dames was geklaagd. Tsjantsjoenspoorweg aan China overgedragen China heeft de volledige souvereini- teit over de Chinese Tsjangtsjoen- spcorweg in Mandsjoeriie herk tot ruim 251.000 per jaar, en een uni form stelsel van quotering invoeren. Verder zouden vijf nieuwe klassen van immigranten moeten worden ingesteld, waarin o.m. de vluchtelingen vallen die politiek asvl zoeken. Ook wil de com- lijk in de V.S. zullen verblijven, zonder missie vreemdelingen, die slechts 'iide- rekening te houden met hun politiek verleden, toelaten in de V.S., wanneer mag worden aangenomen, dat zij geen ondermijnende activiteit zullen gaan be drijven. Nieuwe benoemingen door generaal Eisenhower De aanstaande president van de Ver. Staten, Eisenhower, zal Thurston Mor ton tot onderminister van buitenland se zaken en Herman Phleger tot jun disch adviseur van de aanstaande mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, benoemen. Morton is republikeins af gevaardigde van Kentucky en Phleger is advocaat te San Francisco. dingsvermogen een woordje mee te spreken. De jeugdige HFC-ers kregen bovendien meer vat op het soms geraf fineerde spel der Oranjeploeg en hun aanvallen werden talrijker. Corbeth ver kleinde de achterstand met een goed schot, waarna Bijleveld met twee goede doelpunten kort achter elkaar HFC een 43 voorsprong bezorgde. Dit vonden de Oranjemannen .blijkbaar te bar. Een fel slotoffensief volgde en twee minu ten voor het einde liep Roozen een der velee goede voorzetten van Meynders in het HFC-doel, zodat de eindstand 44 werd. Daar Wolverhampton Wanderer* op de eerr'e dag vpn het nirnwe jaar niet behoefde te spelen en West Bromwich Albion een 5—3 overwinning op de bekerhouder New Castle United be haalde, zijn de Wolves van de kop van de eerste Engelse divisie verdrongen. De overige uitslagen luiden: Bolton WanderersCharton Athletic 12, Manchester UnitedDerby County 1 0, MiddlesbroughSheffield Wednes day 22, Preston North EndBlack pool 4—2, Sunderland—Aston Villa 2—2. De Zweedse schaatsenrijdersploeg, welke op 10 en 11 Januari te Moskou tegen Rusland in een landenwedstrijd uitkomt, is als volgt samengesteld: Karl Erik Asplund, Sivart Eriksson, Olof Dahlberg, Gunnar Stroem en Stig Larsson, terwijl Sven Laftman, voor zitter van de Zweedse Schaatsenrij- dersbond en vicepresident van de ISÜ, als leider zal fungeren. In de Zweedse ploeg is Kornel Pajor dus niet opge nomen. Oorspronkelijk zou het Nederlandse tafeltennisteam, dat op 7 Januari te Peronne een landenwedstrijd tegen Frankrijk speelt volgens Davisbeker- systeem, bestaan uit Cor du Buy en Cor Pelser. De laatste zal de reis niet meemaken en ook niet deelnemen aan de Franse kampioenschappen, welka vóór deze ontmoeting te Parijs worden gespeeld. In de plaats van Pelser zal Van Zoelen met Du Buy het team vormen. RHODEN HANGT ZIJN SPIKES AAN DE WILGEN George Rhoden, Olympisch kampi oen 1952 te Helsinki op de 400 meter en wereldrecordhouder op dit num mer met een tijd van 45,8 sec., ge maakt op 22 Augustus 1950 te Eskils- tuna (Zweden), zegt in 1953 zijn ac tieve athletiekloopbaan vaarwel. De 400 meter-specialist van Jamaica zat nog aan enkele wedstrijden op over dekte banen in de Ver. Staten deel nemen. „Ik moet aan mijn toekomst denken", heeft Rhoden verklaard. In de finale van de 400 meter te Helsinki won hij van zijn landgenoot Herbert McKenly. Voor beiden werd een tijd van 45.9 sec. afgedrukt, nieuw Olympisch record. DE AMERIKAANSE BEGROTING OP 9 JANUARI IN HET CONGRES. Van de zijde van het Witte Huis te Washington is medegedeeld, dat pre sident Truman, de begroting van de Ver. Staten voor 1953'54 op 9 Januari bij het Congres zal indienen. Uitvoering der wetlen door verenigingsbedrijven De uitvoering van de Werkloosheids wet, de Ziektewet en de Kinderbüslag- Premier Tsjoe en Lai woonde Woens- wet is met ingang van 1 Januari ge heel in handen gelegd van de verplich- dag de ondertekening van het uitein delijke protocol, waarbij de Sowjet- Unie al haar rechten op de gezamen lijk beheerde spoorweg overdraagt, bij. De Britse regering heeft verhoging van salaris geweigerd aan 600.000 van haar ambtenaren. Deze zou 15 millioen gend steriiöfi fcer jaag bebben ©ifegtj. Met iftgapg yaa t^eUd.o datum te vakbedrijfsverenigingen. Het toezicht op deze uitvoering berust bü de So ciale verzekeringsraad, welke onlangs is geïnstalleerd. Voor de uitvoering van de sociale verzekering is de eerste dag van dit nieuwe jaar dan ook zeer be- langryk. „kring der verzekerden" van enige sociale verzekeringswetten uitgebreid. Krantenbezorgers en loonslachters zul len onder bepaalde omstandigheden on der de Ziektewet en het Ziekenfond- senbesluit komen te vallen. De loon slachters vallen bovendien onder da Kinderbijslagwet. Onder de beide wet ten zijn ook gebracht de personen die werkzaam zijn bij de oogst van fruit en andere land- en t'iinbouwgewassen, snijden van griendhout en het snijden en scheren van riet, het snoeien en rooien van bomen, het selecteren van ta velde staande gewassen en het „klaar maken'; van aardappelen. Eenzelfde re geling is getroffen voor een aantal klei nere meltelyters.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5