HERSENGYMNASTIEK EGYPT TEGf Uw naam worde geheiligd Daar Bridgerubriek £uUteï eetió naai/ ging de liefde Nieuwe A imrr I>ame$! Vooral na ONZE I SCHAAKRUBRIEK Puzzle-rubriek Vtinferhanden?p||R0| Jarige Ko Arno'di (70) liet zich niet zien Radioprogramma voor dit week-end Een Britse Baby kwam inl woonwagen or Misbruikte Mc' hem toevertroi Huidige wet N Walter geh WEERSER ZATERDAG 3 JANUARI X9S3 T}E NAAM ls een ding van grote waar- de in de samenleving, dat weten We uit het leven van elke dag maar al te goed. Het is voor de mens van groot belang welke roep van hem uitgaat, welke naam hu in zijn omgeving heeft. Ook de Prediker uit het Oude Testa ment weet van de waarde van een goede naam als hij zegt dat een goede naam beter is dan goede olie. Daar zit veel in. Immers wanneer iemand nng 20 knap is of nog zo'n goed vakman, maar hij heeft een slechte naam, dan kan hij vooral op het platteland, wel ophouden. Een goede naam en goede olie zullen veelal samenhangen, maar ook de situatie waarop de Prediker doelt kan zich voordoen. Wanneer iemand op zijn terrein, in zijn vak. de zaken onder de knie heeft, maar als mens slecht staat aargeschreven, zal hü met al ziin kunde minder bereiken dan de middelmatige, maar die als mens ten zeerste wordt gewaardeerd Hier geldt toch zeker het woord van de Prediker. De naam dus is een ding van grote waarde, die we gaarne hoog houden. Daarom is het ook zulk een groot kwaad iemands naam aan te tasten, iemand neer te halen, door bijvoorbeeld in gezelschap ziin fouten en gebreken breed uit te meten. Daar dit meestal gebeurt met hen die dan niet aanwezig ziin. zich dus niet kunnen verdedigen, behoort deze han delwijze tot de unfaire practiiken die geen zichzelf respecterend mens zal appreciëren. De naam vervult een drietal functies in het leven. In de eerste plaats dient kil fpj. oridersnhoïd'un van ecliiksonr+iep zaken of wezens, bijv mensen onder ling. Ik denk aan de naam Eisenhower één van de honderden generaals in Amerika of Albert Schweitzer. één Van de vele missie 7"ndin«smens»u d!e er overal ter wereld worden ge vonden. Voorts dient de naam om bet wezen Van een persoon nf zaak bloot te leg gen. H°t is niet best gesteld me' iemand die de naam heeft een kaffe' o' epn ezel te ziin. Tenslotte is hnkend de ïiiMrnlrlHriy in Naam de Wet nf in Naam der Ko- w'nain. Hier vinden we de naam als pa ■"hTiffip,- var ''a kraeh of maebt die er-ans achter staat. We stuiten in bet Evangelie on bet paprl^y- prrSinp Cp.f Aa+ C n pan Naam b°eft. zowel In bet Oude als in bet Nieuwe Testament Tn bet Oude Tasta- meut draagt God de Naam .Tahveh of Jehovah, zoals de Jehovah getuigen hardnekkig de oude versie aanhouden Pkmt hier de Naam dan ook ter on- d°rsehelding van geliiksoortjcre we- Eousz TZr-j a immers één Oor" Ja toch v' Wet gewone volk in de dagen UIT DE MEESTERKLASSE Aan één der wedstrijden van de Neder_ landse Meesterklasse, ontlenen wij het volgende aardige spel, dat een goed beeld geeft van de technische en tac tische prestaties der topspelers: b,7.4 v,10 9,6.4,3 a h,7.5,2 #9 (f a,h,b,9,8, 7,6,3 a,h,2 V Noord gever, O-W kwetsb. 6,2 va? v, 10,8,7,5 b,9,6,3 a.h.v,10,8,5,3 4 b 4. a,10,8,4 van het O-T zag het aldus: Javèh is de God van Israël, zoals Dagon die dei Filistijnen en Baal der Kanaanislen. Filistijnen en Baal der Kanaanisten. schuchtere verwijzing naar Zijn wezen gelegen, beginnen de trekken van de God van het Evangelie, de Vader van Jezus Christus reeds door te scheme ren. Jahvèh wordt immers meest ver taald met: „Ik zal zijn, die Ik zijn zal" of populair gezegd: Je zult wel zien wie Ik ben. n.a.w. vertrouw Mii maar. hecht maar geloof aan Mij, je kent mij nog lang niet. maar waas het met Mr en het zal goed gaan. Het samengaan van Jahvèh en Israël vinden we in het O-T vaak zo tekenend beschreven on der het beeld van het huwelijk! Ook de kracht die in uie Naam school is onweerstaanbaar gebleken. Nergens in het Oude Oosten kennen we de figuur van de profeet, die het waagt in de Naam (kracht) van zijn Zender het hele leven, van hoog tot laag, zelfs het beleid van de Koning, onder de vlijmscherpe critiek te stellen van God. Dat was iets ongehoords in die dagen, omdat bij de omwonende „heidenen", aardse koning en godheid zo dicht bii elkaar sto-'deu dat des koniues beleid en dat der godheid elkaar ekten. Het N Testament gaat nog een stapje ver der dan het Oude. Door Jezus mogen we nu Gods Naam, Zijn Wezen -log beter leren kennen. Zijn naam is: Onze Vader en zijn Wezen: heilige Liefde, een Liefde boven ons begrip, waarvan wat wij onder liefde verstaan, zelfs in haar meest zuivere vorm, slechts een zwakke afschaduwing is. Het is een heilige, erbarmende en verzoenenae Liefde, waartoe wil in een relatie mo gen staan als kinderen tot hun vader Uw naam worde geheiligd, zo luidt de bekende bede uit het Onze Vader. Wat is dat geheiligd, wat is heiligen? In het kader van de Bijbelse boodschap is het: afzonderen, apart stellen. Dus: Uw Naam, uw Wezen, de heilige Lief- Hamea-Gelei voor Uw handen Advertentie ine Med.) de worde (door ons) apart gesteld. Zo als wij, een mooie collectie bekijkend, één of twee voorwerpen er uitkiezen apart leggen, vanwege hun uitzonder lijke schoonheid of kwaliteit, zo wor den wij op onze gang langs de grote markt van het leven telkens voor ae keuze gesteld. Het leven is rijk, er is een enorme 'ortering. Ik ben in spanning, welke keuze u zult doen! Grijp niet het eer ste het beste, zoals zovelen. Ga be dachtzaam te werk. Mag ik u een tip geven? Mogelijk wordt het op onge dachte wijze een heel goed jaar voor u. Bezie het Evangelie eens wat aan dachtiger en nauwkeuriger. Ik weet wel: van buiten is het niet zo aanioK- kelijk, het is wel erg beduimeld en vol vlekken na zoveel eeuwen, maarais tt tot het wezen ervan weet door te drineen, zal het uw leven een onge kende glans verlenen, het zal u in aan raking brengen met een heilige en erbarmende Liefde, een Liefde boven uw begrip, met de God en Vader van Jezus Christus. Jezus is het die de zin van het leven heeft gevat n.l. te ver keren met die heilige Liefde, te leven in gemeenschap met de Vader, die in de hemelen is. Jezus is het ook die deze bede niet alleen heeft uitgespro ken, maar ook gerealiseerd, waarom later de schrijver van de Filinpensen- brief van Hem kan zeggen, dat God Hem uitermate verhoogd heeft, en Hem een naam gegeven welke boven alle naam is, opdat in de Naam van Jezus zich zou buigen alle knie der genen die in de hemel en die op de aarde en die onder de aarde ziin en alle tong zou belijden, dat Jezus Chris tus de Heer is. tot heerlijkheid van God de Vader. DS. J. BOEKEE, ANDIJK-WEST Het spel werd aan twee tafels ge speeld. Aan de eerste tafel opende Zuid, na passen van Noord en Oost met 1 Schoppen; West bood 2 Schoppen, een mancheforcing. Noord trachtte roet in het eten te gooien door 3 Schoppen te bieden, maar Oost, die zijn partner te recht op een enorm spel taxeerde, liet zijn Ruitenkleur hoi en, 4 Ruiten Zuid bood 4 Schoppen, waarna West het op het oog speculatieve bod van 6 Harten deed. West ging er van uit, dat de te genpartij wei zou denken dat hij (West) renonce in Schoppen had en dus óf verkeerd zou tegenspelen (b.v door met Klaver uit te komen en Klaver na te spelen) dan wel zou „redden" met 6 Schoppen. West bleek juist gezien te hebben; Zuid durfde het er niet op aan te la ten komen en bood 6 Schoppen, die ge doubleerd één down gingen, 100 pun ten voor Oost-West. Aan de tweede tafel opende Zuid met 2 Schoppen, waarna West direct 4 Klaver bood (azen vragen)Noord 4 Schoppen en Oost paste, evenals Zuid West bood nu slechts 5 Harten. Noord en Oost pasten en Zuid, die geen ver dediging had tegen dat contract, ging tot 5 Schoppen over West paste. Noord paste en Oost meende iets te moeten doen en doubleerde: hierna werd ge past. Tegen het gedoubleerde 5 Schoppen contract speelde West Hartenheer. toen Ruitenheer en Ruitenaas: deze laatste kaart werd afgetroefd, waarna Zuid troefaas speelde. West bleek één troef te hebben toen Zuid met een kleine troef vervolgde. Terecht ging Zuid er nu van uit. dat het „azen vragen" van West er op wees, dat hij slam wilde spelen: om zulks te rechtvaardigen mocht West niet meer dan één Klaver in handen hebben, want hij had óók al één Schoppen te verliezen gehad. Uit Noord werd Klaverheer gespeeld en West's singleton bleek de Klavervrouw te zijn: weer kwam piaver uit Noord en toen Oost de 6 speelde, sneed Zuid met de 8. die hem bleef. De rest was kinderspel- de blinde (Noord) kwam weer aan slag met Schoppenboer en hierna kon door Klaver te spelen de boer van die kleur er nog uitgesneden worden Hier scoorden NZ dus een groot spel, 5 Schoppen gedoubleerd ge maakt (650 punten) terwnl de team genoten van NZ aan de andere tafel poe eens 100 punten gewonnen hadden. Wie heeft hier nu een fout gemaakt West bood niet erg tactisch met 4 Kla ver althans veel minder tactisch dan de West van de ander tafel bovendien had West maar het zekere voor het on zekere moeten nemen en na 5 bcnop pen het bod van 6 Harten moeten doen dat zeker niet veel zou kunnen kosten Ook Oost's double op 5 Schoppen is weinig fraai: Oost doubleerde op _zun partner's kaart maar niet op ziin eigen Spel. Ook ditmaal liep dat falikant af en bleef de straf niet uit Een spel, dat het bestuderen waar. JU JOKER Correspondentie over deze rubriek aan drs J. Muilwijk, Van Maerlant- laaa 142, Den Haag. DE BETEKENIS VAN HET INITIATIEF. £)E HEER VAN CHARLDORP, die de onderstaande partij uit de wedstriid OppositieV. V. V. inzond, merkt oo. dat hij vaak in de verdediging wordt gedrongen, zonder een directe oorzaak te kunnen vinden. In het algemeen kan ik daarover zeggen, dat een te passieve speelwijze, een zekere angst voor ver wikkelingen hieraan debet kan ziin: het kan natuurlijk ook aan de onening liggen, of aan een onjuiste positionele opzet. Dit speciale geval zal ik thans onder de loune nemen. Boedapester gambiet. Wit: J. van Charldorp. Zwart: J. de Ruyter 1. d2d4, Pg8—f6 2. c2—c4. e7—e5 3. d4xe5, Pf6—e4 4 Pgl—f3, P b8—c6 5. Pbld2, Pe4c5 6 e2e3 (in aan merking komt e3) d7d6 7. e5xd6. I,f8xd6 8. Lfi— e2. Lc8—f5 9. 0—0 (de gang van zaken: wit heeft een pion. zwart een vrij spel voor ziin stukken. Thans diende Df6 benevens 000 te geschieden, waarna wit slechts met grote moeite zijn damevleugel kan ont wikkelen) 9Dd8e7? 10 Pf3 d4!, De7d7 11. Pd4xf5, Dd7xf5 12 Pd2—f3 (Dit is te passief: juist was 12. e4!, b.v. Pxe4? 13. Ld3, De5 14. Pf3, De 7 15 Lxe4, Dxe4? 16. Te l;b) 12De5 13 g 3, Pxe4 14. Pxe4, 14. Pe4. Dxe4 15. Ld3. Dd4 16 Telt met kansrijk spel: loperpaar en betere ont wikkeling. Het initiatief is dikwijls meer waard dan een pion!) 12 Ta8d8 waarom niet 000?) 13 Ddl- el, 00 (na de lange rochade had thans g5g4 kunnen geschieden! 14. b2b3, Pc6e5 15. Lel—b2. Pe5xf3t (beter Pg4, h3, Pf6). 16. Le2xf3. Pc5—d3 17. Delbi. Df5g5 (met indirecte dek king van het paard- er dreigt Pxb2 en Le5) 18 I,b2—c3, Dg5—h6 (of Pe5. 19 Lxb7?. Pg4. 20 h3. Pxe31: indien 20. g3 dan Dh6 21 h4. Lxg3! Wit speelt echter eenvoudig 19. De4) 19. h2h3, Tf8—e8 20. L c3—d4! (Lx,b7, Pxf2, Txf2, Dxe3 Del(?) Dg3 ziet er gevaar lijk uit) 20Pd3e5 21. Lf3—e2 (Lxb7 dan c5 en Pd3 met een dergelijk verloop als hierboven) 21Te8 c6 22. Dbl—b2. c7—c5 23. Ld4—c3. Pe5c6 (daarmee is het ergste voorbij. Er volgde nog-) 24. Tadl. Ts6 25. Kh1. Dg5 26Lf3, Te6 27 Td5, Pe5? 28. Lxe5 (Tfdl!) Lxe5 29. Txd8t en spoedig re mise. Afgezien van enkele vlekjes een goe de partij van beide spelers! Oplossing Probleem nr. 7. (P. Sola. Finland. 1935) De verlei- dingszet 1. Lg3 faalt op d51, waarna Df5t met Te6 en Dx f7t met Le7 be antwoord wordt. Deze verleiding waarvoor enkele oplossers bezweken hoort erbij: de eigenlijke inhoud blijkt na 1. Lxd6! (dreigt Tcd8±), de z.g. Novotny: zwart „interfereert" (verspert) na Lxd6 de toren 2Df5-fc, en na Txd6 de loper. 2. Dxf7±: dat zijn dus juist de reeds genoemde dreigingen uit de verleiding. Tenslotte faalt Kxd6 op 2Dd3"b en T b8 op.Dc 6?=. Goede oplossingen ontving ik be halve van 7 nieuwe oplossers, die ik hierbii welkom beet en voor ditmaal de ereplaats geef: Mevrouw N. van Heerden. en de heren N. BreebaartTzn (beide Alkmaar), A. Riisdiik en Chr Stcilberg (Den Helder), J. Cromiongh (Hoorn). G. Stoof (Zaandam) en H. Loeven (Laren), van Th. Ph. v. d. Waal, F Zoontjes, .T. van Charldorp, K W Pezaro. G. v. d. Beek, G. J. Brand- hoff, J. Marsman. A. F. Rustin», W. Bron, G. v d Walff. T Zanen, W Ros, R. Ligtvoet. S. Prins, B. Mantel, M. P. Bijwaard, M. Buis, J. Bastiaanse en K. Meyns, allen 2 punten. Slechts enkelen lieten verstek gaan. Correspondentie. H. L. Met veel genoegen gelezen! NB. Inderdaad was lLxd6, bii een tweezet. voldoende. S. P. 15 iaar is een prachtleeftijd om met het schaken te beginnen! Wanneer ik één der inzenders goed begrepen heb, is in Kerstprobleem B de witte dame in het diagram door een zwarte vervangen. De lezers zullen de goede stand wel onder de loupe geno men hebben. Thans kunt U eens proberen de vol gende driezet onderhanden te nemen. Behalve de sleutelzet dienen er drie antwoorden van zwart en de daarbü be horende eerstvolgende (tweede) zetten van wit aangegeven te worden. PROBLEEM No. 8 Puzzle 274. Een lastig geval (Opl.) Nu, voor vele van onze lezers was het niet zo'n lastig geval als wij eerst gedacht hadden. Als de delingen door het bedoelde getal dezelfde resten ge ven, moeten de verschillen tussen de getallen onderling, door het gevraagde getal wel deelbaar zijn. En men vindt dan na enig rekenen, dat het gevraagde getal 83 is. Deelt men de drie getallen elk door 83 dan vindt men telkens dat de deling niet opgaat, maar in alle drie gevallen 47 tot rest geeft. Na ioting onder de inzenders van een correcte oplossing is de wekelijkse prijs ditmaal ten deel gevallen tan: de heer G. J van Dorth, Huize „Wes- terlicht" te Alkmaar, abonné van de Alkmaarsche Courant. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. Puzzle 275. Een lettergreep-puzzle. Hieronder vindt men in alphabeti- sche volgorde 72 lettergrepen. Daar van kunnen de 23 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verder ge geven omschrijvingen. Heeft u de juiste woorden gevonden, dan vormen, als gjj ze onder elkaar zet in volgorde dei- omschrijvingen, de eerste letters van die woorden, van boven naar beneden gelezen een bekend gezegde. Lettergrepen a a a an bel ce co co den di di di di e ga gent gra i in la la le le lu lud me me na ne ni no no no nu nus o o o o—o ol ra rai ra ran re ri ro sa sa sie ta ta ta ti ti tie tief tra tur us vel ver ver ver vi vi vi vo wol ij zaal. Omschrijvingen 1. godin; 2. Romeins dichter; 3. plaats in Algiers; 4. Europese hoofdstad; 5. planeet; 6. Pauselijke kroon; 7. beken de ontspanning; 8. vlijt; 9. uiteenlo pend; 10. opera (naam); 11. plaats in Nederland; 12. helling; 13. rivier in Zuid-Amerika; 14. omvang of inhoud; 15. mooie meisjesnaam; 16. betrekke lijk; 17. rivier in Europa; 18. omzetting; 19. schakering; 20. kort verhaal; 21. naam ener vorstin; 22. vergiftig be standdeel; 23. zwaartekracht. Welke woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 8 Januari 1953 aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzen ders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van 5.verloot). (Advertentie, Ing. Med.) Wit; Kd7, Db3, Le4, Pc3 en e7. Pi a4, d6 en g3 (8). Zwart: Ke5, Th4. Lh3 en h8, pi a5, b4. e3, g4 en h6 (9). Wit geeft mat in drie zetten. Oplossingen binnen een week naar bovenstaand adres. Op Nieuwjaarsdag heeft Ko Arnoldi, acteur-regisseur en directeur van „Rot terdams Toneel", zijn zeventigste ver jaardag gevierd. Het bestuur van „Rot terdams Toneel" had hem in de Rotter damse schouwburg voor of na de nieuw jaarspremière (ditmaal „Het Hemel bed" van Jan de Hartog"- openlijk wil len huldigen, maar de jarige liet zich niet zien. Niettemin is door de schouw burgbezoekers unaniem besloten gel den bijeen te zamelen om een portret van de heer Arnoldi te laten schilderen en dit een plaatsje in de schouwburg te geven. f Pim, Pain en Pom in het luchtruim 13. De beide mannen met de punt muts hadden niet veel succes met Pim Want hoe zij hem ook bang maakten Pim weigerde om ook maar één woord te zeggen. „Ik heb nog nooit zo'n kop- Dig ventje meegemaakt", zuchtte de man met de puntmuts. „Maar au heb ik nog één middelt e en dat zal je wel tot spreken dwingen". Pim staarde de beide puntmutsen onbevreesd aan. „Jul lie kunt je de moeite besparen", riep hij op vastberaden toon. „Het is alle maal tijdverlies en ik wil graag weg, naar huis toe" „Ja. je gaat ook weg. maarniet naar huis!" De stem van de man met de puntmuts klonk drei gend. „Vooruit, Piet, zet hem op het 'uik". De puntmuts, die met Piet werd aangesproken, pakte Pim met één greep op en zette hem op een luik, dat ach ter in de kamer verborgen was. „En wil je nu spreken of zal Piet de handle maar overhalen'" riep de puntmuts, terwijl hij Pim strak aankeek. „Ik zal tot drie tellen. en als je dan niet spreekt, dan ga je vertrekkenPim zei nog steeds niets, hoewel zijn hart bonsde. „Daar gaat-ie dan," riep de puntmuts weer. „Eén tweedrie!" Meteen haalde de andere puntmuts de handle over en langzaam verdween Pim in de diepte. ZONDAG 4 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO. 10.00 IKOR, 20.00—24.00 VARA. 8.00 Nieuws' en weerberichten. 8.18 Gram.- muziek. 8.35 Orgelspel, fl.58 Sportmede- delingen. 9.00 „Wat er groeit en bloeit", causerie. 9.15 Kamerorkest, klein koor en solisten. 9.45 „Geestelijk leven", cauresie. 10.00 Amusementsmuziek. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Instrumentaal trio. 11.30 Programma gewijd aan Jean Louis Pisuisse. 12.00 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Hammondorgelspel. 13 00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mede delingen of gram.muziek. 13.10 „De Spoor wegen spreken". 13.20 Promenade-Orkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Kamerorkest. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Blaaskwintet. 16.05 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Strijkensemble. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Doops gezinde kerkdienst. 19.00 Voor de jeugd. 19.35 „Gesprekken om de Bijbel", cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.30 Mededelingen. 20.35 „Londen en Parijs", hoorspel. 21.15 Gevarieerd pro gramma. 23.00 Nieuws. 21.15 Reportages of gram.muziek. 23.2524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.; 8.00 KRO. 9 30 NCRV, 12.15 KRO, 17 00 IKOR. 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en waterstanden. 8.15 Gram.muziek. 8.25 Hoogmis. 9-30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Omroeporkest. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 11.45 Orgel, viool en hobo. 12.15 Apologie. 12.35 Gram.muziek. 12.55 Toespraak door Zijne Excell. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O., K. en W. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.10 Amusementsmuziek 13.40 Boekbespreking. 13.55 Voor de jeugd. 14.55 „De Wereld is de Akker", klankbeeld. 15.20 Strijkorkest en solist. QNLANGS hebben we uitvoerig kunnen le zen, dat de douaniers aan de zuidelijke lands grens de hand hadden weten te leggen op een paar botersmokkelaars, waarbij een der grootste smokkelarijen op dat ge bied netjes werd opge rold. Mij schoot bij het lezen van deze berichten een Einder voorval in dit gen re in gedachten. Op ze kere dag stapte namelijk in de haven van New York een aardige jonge dame van boord, verge zeld vam een pekineesje. Het was een nogal gure dag, doch de lieftallige jongedame, we zullen haar maar miss Jenny noemen, kon er tegen, want haar warme bont mantel beschermde haar tegen de koude en haar pekineesje droeg een keurig getailleerd jasje. De loopplank was nog mpiar net uitgelegd, toen er een hartelijk en innig weerzien plaats vond tus sen miss Jenny enerzijds en een jongeman ander zijds, die reeds enige tijd op de kade had staan wachten. Het hondje kwispelde van blijdschap. De douanier kuchte eens een paar maal heel be scheiden en vroeg be leefd, of hij de koffers van mevrouw even mocht nakijken. Een stralende glimlach was het ant woord en de beambte toog aan het werk. On nodig te vermelden, dat de inhoud van de koffer pccoord bevonden werd. De douanier groette het tweetal beleefd, aaide het hondje vriendelijk en. voelde tot zijn grote ver bazing, dat er iets hards onder het jrisje van het lekkere diertje zat. Wat er te voorschijn kwm uit de voering van het jasje, waren zeer waar devolle diamanten en an dere edelstenen, die kort geleden wairen gestolen. Voor vanavond de on- derst-ande vragen: 1. Wie wordt wel eens een „kerrieduiker" genoemd? 2. Wat is een „profe- t enbroodje"? 3. Noemt u eens een Hollands tweeletter grepig woord, waar in twee h's achter el kaar staan? 4. Wat is een honger zwerm? 5. Welk Brabants plaats je kunt u met mu ziek in verband bren gen? 6. Wat voor beeldje krijgt u uit „gra naat"? 7. Zegt u eens in ande re bewoordingen: „Toen Napoleon eens Napoleons kocht, waarvoor hij een Na poleon moest betalen, trok hij aan zijn Na poleon". 8. Wie was de twee linobroer van Romu lus? 9. Wat is een „munt- ink"? 10. Waar bevindt zich de Hibok-Hihok? (Voor de oplossingen zie men ons blad van Dins dag a.s.). door Mary Burchell 6). „Het was enig", verzekerde Bridget „Maar ik wilde wel dat ik niet te oud was om op de olifanten te rijden". „Olifanten!" snoof Tony verachteiiik. „Ik vond de insecten het leukst. We hebben spinnen gezien die hun jongen opaten. Wist jij dat er spinnen beston den die hun jongen opeten?" Hope zei dat ze wel eens zoiets had gehoord. „Nou. ik geloof het niet?" riep Brid get uit. die heel gevoelig was. „Als ze hun jongen opeten, hoe kunnen ze dan voortbestaan?" „Misschien eten ze ze alleen maar op als ze erge honger hebben", veronder stelde Tony. „En misschien dat die an deren ze niet meer lusten als ze een zekere leeftijd te boven zijn. ..Hoe jong denk jij dat ze moeten zijn wanneer de anderen ze willen eten, Hope?" Hope. die voorzag, dat deze discussie eindeloos zou Jsunnen duren, zei dat ze het werkeliik niet wist en nu ze het toch over eten hadden: waren ze klaar om aan tafel te gaan? Gelukkig bleek dit een welkome af leiding en het onderwerp van de jongen-verslindende spinnen werd ver der met rust gelaten. „Hoe laat komt onze trein morgen in Orteville aan?" vroeg Bridget, terwijl ze het maal alle eer bewees. „We nemen de trein van 2 uur 30 van Charing Cross. Ik heb begrepen, dat meneer Tamberlev vóór de avond wordt verwacht, en ik denk dat zijn moeder hem eerst een poosje voor zich alleen wil hebben. Het lijkt me wel goed om tegen theetijd aan te komen." „Vliegt mer.eer Tamberley terug?" „Dat geloof ik wel. Ja, dat moet wel, gezien de tijd." „Dan vind ik hem behoorlijk dapper,' sprak Bridget peinzend en plechtig. „Je zou zo zeggen dat hij bang zou 'i!n om te vliegen na wat er is gebeurd." „Meneer Tamberley is nergens bang voor," verklaarde Tony met gezag. „Hoe kun jij dat weten?" gaf Brid get dadelijk terug want ze vond deze superieure kennis van Tonv vervelend „Nou, ik weet het nu eenmaal." „Je kunt het niet weten. En boven dien is hij wel bang voor iemand. HU is bang voor Hope." „Bang voor mij!" riep Hope uit en Tony gaf lucht aan een geluid dat het midden hield tussen gesnurk en getoe ter en kennelijk een uiting was van vrolijke spot. „Het is heus waai. Die keer dat me vrouw Tamberley en hij ons mee namen naar de poppenkast, vroeg ik of hij je niet mooi vond met die zilvervos die pappie je voor Kerstmis had gegeven. En hij zei: „Zeer indrukwekkend."' En toen ik vroeg wat hij daarmee bedoel de zei hij: „Heel mooi, maar angst aanjagend." Dus nu zie je zelf." „Heeft hij dat gezegd?" vroeg Hope en kreeg een kleur. „Ja." „Wat een onhebbelijke kerel!" Bridget dronk haar chocolade en staarde haar zuster over de rand van het kopje aan. „Ik geloof niet dat hij expres mheb- beliik wilde zijn." srrak ze peinzend. „Ik denk dat hij het als een grapje bedoelde," legde Tony verveeld uit. „Maar het is niet grappig," protes teerde Bridget. „Neen. Maar hij dacht misschien van wel. De mensen denken vaak iets als het niet zo is," legde Tony met on schuldig cynisme uit. „Dat is zo." zei Hope haastig, en be sloot in stilte haar zilvervos per slot van rekening toch maar niet te dragen Niet dat het er iets toe deed wat voor onzin Errol Tamberley tegen Bridget had gezegd bij die poppenkast, maar ze zou hem toch niet dragen. Toen echter de dag van morgen kwam. ging hij vergezeld van die kille verraderlijk" wind. welke kenmerkend is voor een Engelse Anril Het „as ken nelijk een dag om een vos op ie man telpak te dra»en Het zou belach-'ü? zijn om het ding thuis te laten alleen maar wegens een béte opmerking van een paar maanden geleden En boven dien. Hone droeg ne zilvervos en was blij dat de kindéren daar niets bijzonders in zagen. De reis naar Orteville duur de iets langer dan een uur. en alle drie waren onder eon hoedje te vangen door het vooruitzicht van wat hen te wach ten stond. Hope was de enige die er werkelijk het land over had haar in tieme aangelegenheden met dr. Tam berlev te moeten bespreken, maar de kinderen jong als ze waren be- greDen volkomen, dat ze door dit be zoek het laatste contact legden met de ouders die ze hadden liefgehad en nu verloren. Tot op dit ogenblik was het momliik geweest niet te geloven dat ze aUpen gedurende d°ze vacantie geen tehuis hadden omdat hun ouders hun buiten landse reis hadden verlengd, en In dn volgende vanantie alles weer bij het oude zou ziin. Deze ontmoeting met dr. Tamberlev die zo kort geleden van het toneel van de tragedie was teruggekeerd., maal'tn alles zoveel reëler en afschuwelijk geloofwaardiger. (Wordt vervolgd) 16.10 Katholiek Thuisfront overal! 10.15 Sport. 16 30 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.00 Ned. Herv. Zangdienst. 18.45 Pasto rale rubriek. 19.00 Vocaal ensemble, Bach- orkest en solisten. 19.30 „Gelooft U dat?". Reformatorisch belijden. 19.45 Nieuws. 20.00—24.00 Gevarieerd programma (Om 23.00—23 15 Nieuws). MAANDAG 5 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek, 9.00 „Onder de Pannen", hoor spel. 9.20 Gram.muziek. (9.35—9.40 Wa terstanden.) 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 „Mijn vader Pieter Jelles", causerie. 10.40 Voor de zieken, li.40 Pianorecital. 12.00 Orgelspel 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Metro- pole-Orkest. 13.55 Voor de Middenstand. 14.00 „Het vlees is duur", causerie. 14.13 Sopraan en piano. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Gra» mofoonmuziek. 16.45 Vragenbeantwoor- ding. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano duo. 18.30 Parlementair commentaar. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 Regeringsuit zending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20 05 „In Holland staat een huis", hoor spel met muziek. 20.35 Aetherforum., 21.15 Dansmuziek. 21.40 „Het Welvaarts plan van het N.V.V.", causerie. 21.55 Gra- mofoonmuziek. 22.00 „Voor en achter het voetlicht". 22.20 Radio-Philharmonisch Orkest, groot koor en solisten. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.4524.00 Gra* mofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuit slagen. 8.20 Gram.muziek. 8.23 Gewijds muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor do zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Idem. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de kin. deren. 14.30 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.25 Pianokwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Instrumentaal trio en soliste. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. H. L. de Vries: „1953, Jaar van be slissingen". 18.00 Harmonie-Orkest. 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwintet. 18.45 En gelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Harpensemble. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19 45 Lichte muziek. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 „Kruistocht om het eiland", hoorspel. 2150 Gram.muziek. 22.05 „Rijkdom on der de grond", causerie. 22.15 Koor en blokfluitkwartet. 22.45 Avondoverden- king 2300 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. DE CANTATE NO. 153 van Joh. Seb. Bach, „Schau, lieber Gott, wie meine Feind" een can tate voor de Zondag na de be snijdenis van Christus. Annie Hermes, alt, Wiebe Draper, te nor, Laurens Bogtman, bas, en het Klein Raaiokoor, met bege leiding van Albert de Klerk, or gel, en het Omroepkamerorkest o.l.v. Anton Krelage. (Zondag 9.15 over Hilversum I, 402 m). DE NIEUWJAARSBRIEF, wel- ke dr J. P. van Praag namens het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond zal voorlezen (Zon dag 9.45 over Hilversum I, 402 m), DE MINISTER VAN O., K. en W„ mr J- M. L Th. Cals, die het woord zal richten tot de jongeren van Nederland. (Zondag 12.55 over Hilversum II, 298 m). „DAS KLAGENDE LIED" van Gustav Mahler, uitgevoerd door het Radio Philharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor, Dora van Doorn Lindeman, sopraan. Roos Boelsma, alt, en Wiebe Drayer, tenor. Dirigent: Antal D orati. (Maandag 22.20 over Hilversum 1, 402 m). EEN ORGELCONCERT, dat door Lambert Erné zal worden uitgevoerd op het orgel van de Grote of St. Laurenskerk te Alk maar (Maandag 12.33 over Hil versum II. 298 m). ..1953, JAAR VAN BESLISSIN GEN", een regeringsuitzending, welke zal worden verzorgd door mr H. L. de Vries Maandag 17.45 over Hilversum 11. 298 m). ..KFTilBTOrnr oiW HET EI LAND", een luisterspel door Jan Jansen near het aelttknamige boek van Ace Schelf er (Maandag 29.50 over Hilversum 11. 298 m). Directie: j. bijlsma en c Hoofdredactei h. m. koema Redactie: Achterdam 18, Tf advertentie abonnement Voordam 11, Te Postgiro 1872! UOEWEL er voortdui de tussen Engeland komst van Soedan en cente voorvallen dit oi Is de burgerlijke eropn son, dood gevonden in kanaalzone. Hü bleek politie zün een onderz moeten voortaan na zi minister van Staat, Fal I- Naguibs belangrgkste Nasser afgelegde verk de Egyptenaren hun tt niet uit de Kanaalzone scherper omschreven i: Deze groep stiet inderl macht. De meeste lede Twee andere ernsiig ge Gistermiddag is in kamp te Maassluis eei brand geraakt,, waarbij den oude baby van de jammerlük in de vlam men. Twee andere kii pectievelük twee en di met ernstige brandwor kenhuis te Vlaardingei nomen. De kinderen bevonde gen, terwijl de moeder dere wagens in het kan op visite was. De k waarschijnlijk op bed speeld. Toen de andt bewoners bemerkten, d brand stond, kon men grote moeite twee van ren redden. De Amerikaanse Sen: f nacht van Vrijdag op genomen van een door i sie opgesteld rapport, o de republikeinse senate speculeerd heeft in koe den die beschikbaar wa zijn anti-communistisch In het rapport wor McCarthy in Sept. 195' waarde van tienduizend Hij zette dit geld op ee binnen een maand tiei van deze rekening op delige speculatie in de jabonen, aldus het rapp Men zou hem desweg willen zetten. FRANSE COMf STOTEN MAJ Andrê Marty, de vooi nistische leider, is uit munistische partij gesto nistische federatie van Seine heeft bekend g het besluit van het coir 'partijafdeling in Parijs partij te stoten, had go In September j.l. w zijn partijfuncties ontl een officiële communist weigerde hij „zelf-criti en beantwoordde hij on zijn partijcel te versch ledigingen". Méér kaas voor Met ingang van 25 Ja kaasrantsoen in Enge van acht en twintig gr veertig gram.... Vijf Oostduitse visse: verdronken nadat hun te van Nexoe (Bornholr was gekapseisd. Jacob Jarits (Republ het Amerikaanse Huis di: den een wetsontwerp gens welke de wet-M die voorschrift, dat bu lieden in Amerikaanse Verwachting tot moi ENKELE OPKL/ Tijdelijk afnemend! met later kans op e voornamelijk in het het land. zwakke tol uit Zuidelijke richt] tot lichte vorst. DINSDAG Zon o 16.45 Maan np 23 19

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8