EGYPTEDRÊÏGT MET EEN GUERILLA TEGEN DE BRITTEN Gezin van ex-minister Hamann naar West-Berlijn uitgeweken Nieuwe Amerikaanse wet op de immigratie ingediend De Russen verwachten een groot V.N.-offensief in Korea IS BIKKER WEL DE BIKKER? Maandag 5 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 3 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Suezkanaalzone moet worden ontruimd" Een Britse employé in Ismailia gedood WREVEL IN LONDEN Baby kwam inbrandende woonwagen omhet leven Misbruikte McCarthy het hem toevertrouwd geld? Tachtig mensen bij de Philippijnen verdronken Hamann zelf reeds een maand in arrest? Egypte verkoopt katoen aan Peking-China Fortuin in een schelp Zware explosie in Venetië Zeven arbeiders gedood Sultan van Djokja weer daerah-hoofd Een dode en een gewonde door gladheid Rumoer op Perzische platteland en in de Kamer De studenten staken Huidige wet McCarran- Walter gehekeld WEER8ERICH1 In 1952 werd meer dan f 11 millioen gespaard Veelbelovend vijftal te Delft aangehouden Korea-vrijwilligers komen thüïsj Sowjet-commandant be zocht Noordelijk front Familiedrama in de V.S. Ogenblik van twijfel in Haqen Opheldering volgde spoedig Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMA ARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 'per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 UOEWEL er voortdurend diplomatiek contact tussen Londen en Cairo is over «de tussen Engeland en Egypte nog steeds hangende kwesties inzake de toe- de tussen t g bezetting van de Suez-kanaalzone, hebben enkele rc- k0^St,r„rvonen dit overleg wedeïom op een moeilijker plan gebracht. Vrijdag w/erHike employé van het Britse ministerie van Luchtvaart, John Thom- son dood8 g'vJonden in een der buitenwijken van de stad Ismailia in de Suez kanaalzone Hij bleek met messteken te zijn vermoord. Britse en Egyptische notitie zfin een onderzoek begonnen. Alle troepen onder Brits bevel m Egypte mneten voortaan na zonsondergang binnen blijven. Voorts heeft de Egyptische minister van Staat, Fathy Radwan, een weinig gelukkige, onlangs door generaa Naeiiibs belangrijkste militaire en politieke adviseur (tevens stafchef) kolonel i Nasser afgelegde verklaring onderschreven. Kolonel Nasser heeft gezegd, dat Vf p" snaren hun toevlucht zullen nemen tot een guerilla als de Britten zich »f»t nit de Kanaalzone zullen terugtrekken. Deze politiek wordt bovendien nog scherper omschreven in vertrouwelijke pamfletten van de z g „vrije ofticieren Deze groep stiet indertijd koning Faroek van de troon en hielp Naguib aan de macht. De meeste leden van die groep zijn thans stafofficieren van het leger. Twee andere kinderen ernstig gewond Gistermiddag is in het woonwagen kamp te Maassluis een woonwagen m brand geraakt,, waarbij een elf maan den oude baby van de familie Van D. jammerlijk in de vlammen is omgeko men. Twee andere kinderen van res pectievelijk twee en drie jaar moesten met ernstige brandwonden in het zie kenhuis te Vlaardingen worden opge nomen. De kinderen bevonden zich in de wa gen, terwijl de moeder in een der an dere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waarschijnlijk op bed met lucifers ge speeld. Toen de andere woonwagen bewoners bemerkten, dat de wagen in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite twee van de drie kinde ren redden. De Amerikaanse Senaat heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag kennis genomen van eon door een sub-commis sie opgesteld rapport, over de vraag of de republikeinse senator McCarty ge speculeerd heeft in koopwaar met gel den die beschikbaar waren gesteld voor zijn anti-communistische actie. In het rapport wordt gezegd, dat McCarthy in Sept. 1950 cheques ter waarde van tienduizend dollar ontving. Hij zette dit geld op een bank en nam binnen een maand tienduizend dollar van deze rekening op voor een voor delige speculatie in de handel van so jabonen, aldus het rapport. Men zou hem deswege uit de Senaat i Willen zetten. FRANSE COMMUNISTEN STOTEN MA£TY UIT André Marty, de voormalige commu nistische leider, is uit de Franse com munistische partij gestoten. De commu nistische federatie van het departement Seine heeft bekend gemaakt, dat zij het besluit van het comité van Marty's - partijafdeling in Parijs om hem uit de partij te stoten, had goedgekeurd. In September j.l. werd Marty van 2ijn partijfuncties ontheven. Volgens een officiële communistische verklaring i weigerde hij „zelf-critiek" te oefenen en beantwoordde hij onroepen om voor zijn partijcel te verschijnen met „be ledigingen". Méér kaas voor de Britten Met ingang van 25 Januari wordt het kaasrantsoen in Engeland verhoogd van acht en twintig gram op twee en veertig gram.... Vijf Oostduitse vissers zijn Zaterdag verdronken nadat hun treilier te hoog te van Nexoe (Bornholm) in een storm was gekapseisd. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard.dat de woorden van de Egyp tische minister van Staat, waarbij deze meegaat met de uitlatingen van kolo nel Nasser, in Londen een „buitenge woon slechte indruk" hebben gemaakt. Men neemt zelfs aan dat de Britten hierin een aanleiding zien tot officiële „stappen" bij de regering in Cairo. Het is nl. zo, dat de Britse ambassa deur Stevenson en premier Naguib thans besprekingen voeren over de Soedan. Zodra in deze kwestie overeen stemming zou zijn bereikt, zou de kwes tie van de bezetting van de Kanaal zone onder ogen worden gezien. Naguib heeft ook reeds de evacuatie van de Britse troepen geëist, doch Engeland en de andere Navo-landen hopen, dat een compromis zal worden gevonden door inschakeling van Egyptische troepen. Londen zou dan bereid zijn een deel van de Engelse strijdkrachten in de zone terug te nemen. Motorboot vergaan Bij het eiland Ooeboe in de Philippij nen is Vrijdag een kleine motorboot met 170 passagiers aan boord in ruwe zee vergaan. Meer dan 80 opvarenden zijn verdronken, aldus is gisteren te Manilla vernomen. Volgens sommige berichten mocht het scheepje slechts veertig passagiers ver voeren en ligt de schuld van dé ramp bij de officieren van de motorboot. De meeste slachtoffers waren onderwijzers en hun gezinsleden, die na de vacantie naar huis terugkeerden. HE echtgenote van dr Karl Hamann, de kortelings ontslagen Oostduitse minister voor de Voorzieningen, is met vier kinderen naar West-Berlijn uitge weken. Het oudste der kinderen is 12 jaar. Dr Hamann is ook uit de Liberaal- Democratische Partij, waarvan hij me devoorzitter was, gastoten, toen het hoofdbestuur kennis ham van een rap port van de minister van Financiën, Hans Loch, die thans alleen aan het hoofd van de Liberaal-Democratische Partij staat en de enige liberale minis ter in het Oostduitse kabinet is. Vol- Egypte is op het ogenblik bezig be langrijke hoeveelheden katoen uit zijn voorraden aan communistisch China te verkopen, aldus heeft de Egyptische minister van Financiën, El Emari, ver klaard. Hij wilde geen nadere omschrij ving van deze hoeveelheden geven. Europese atoomraad gaat te Brussel vergaderen De Europese raad voor kernphysisch onderzoek zal op 12, 13 en 14 Januari te Brussel bijeenkomen onder voorzit terschap van onze landgenoot drs J. H. Bannier. Met prof. dr S. R. de Groot uit Utrecht vertegenwoordigt de heer Bannier, die directeur is van de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek, op deze bijeen komst ons land. VaJer en *con in hetzelfde „zweetkamertje" Op dezelfde dag hebben te Potchef- stroom (Z. Afrika) een vader en zijn zoon aan dezelfde universiteit in het zelfde vertrek hun examens afgelegd. De vader, ds L. S. van der Walt uit Bloemfontein, om zijn doctorsgraad in de wijsbegeerte halen, de zoon, om zijn eerste examen in de theologie af te leggen. De vader is 47 jaar oud en 21 jaar als predikant werkzaam. gens functionarissen van de Westber- lijnse Liberale Partij werd dr Hamann gearresteerd, toen hij vorige maand naar West-Berlijn trachtte uit te wij ken. In een onbevestigd bericht van het Westduitse persbureau DPA is ge meld, dat de ex-minister en zijn d'ochter Liv ongeveer vier weken geleden wer den aangehouden. Een landgoed van de familie in Thuringen is onder staats beheer geplaatst, aldus DPA. Dr Hamann en de staatssecretaris voor de voedselvoorziening Albrecht, werden ontslagen bij een reorganisatie van het Oostduitse bevoorradingsstelsei, nadat zich in toenemende mate een voedselschaarste had geopenbaard. Een lichtrose parel, zo groot als een kleine glazen knikker en naar schatting enkele tienduizenden waard, is door een inwoner van Cradock bij Jeffreysbaai in Zuid- Ajrika in een oesterschelp ge vonden. De gelukkige, de heer H. van Zijl, een amateur-schelpenverza melaar, vond de oesterschep on der een rots. De parel is naar Jo hannesburg gestuurd, voor nader onderzoek. Hoewel oesters veel voorkomen aan de Zuidafrikaanse kust, zijn pareloesters er hoogst zeldzaam. In Venetië heeft zich op een z.g. lich ter, die geladen was met kisten met handgranaten een zware ontploffing voorgedaan, waardoor zeven arbeiders om het leven zijn gekomen. Vijf lijken werden reeds geborgen. Negen arbei ders werden gewond. D_> arbeiders waren bezig met het overbrengen van de kisten uit twee goederenwagons in de lichter. Men neemt aan, dat een kist, die in de boot werd getakeld, omlaag is gestort en de explosie heeft veroorzaakt. De boot zonk binnen enkele seconden. De slr.g van de ontploffing werd door de ge hele stad gehoord. De lichter lag voor een munitiefabriek, die gespaard bleef. Dit mag nog een geluk worden ge noemd, daar de ramp anders niet te overzien zou zijn geweest. De afgetreden minister van Defen sie, de Sultan van Djokja, heeft ver klaard, dat hij weer actief zal optreden als daerah-hoofd van de daerah Isti- mewa (bijzondere gebied Djokjakarta), in zoverre, dat hij zich zal bepalen tot principiële aangelegenheden van be stuur over dat gebied. Gedurende zijn ministersperiode berustte dat bij de Paku Alam. De sultan is voorts voor nemens Medan te bezoeken om de voor bereidingen voor de bouw van een stadion voor de derde Indonesische sportweek in ogenschouw te nemen. De sultan is voorzitter van het Indone sische Olympische Comité. Auto reed te water Door verdrinking is de 47-jarige me vrouw W. Oostwaard-Van de Berg uit Portenge om het leven gekomen en haar 56-jarige schoonzuster A. Oost- waard-Sweeserijn in zeer ernstige toe stand naar het St. Antonius ziekenhuis te Utrecht vervoerd, nadat een perso nenauto gistermorgen om kwart vóór acht bij Portenge (gemeente Kuwiel) in de provincie Utrecht ten gevolge van de gladheid was geslipt en het water van de Nieuwedijk in gereden. De bestuurder, de 42-jarige veehouder N. Oostwaard, en zijn 50-jarige broer C. Oostwaard, die eveneens voor in de wagen zat, konden zich nog juist uit de snel zinkende wagen redden, door dat de laatste onmiddellijk het voor portier opende. VRIJLATING VAN TWEE V.S.-SOLDATEN GEËIST De commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland, generaal Eddy, heeft Vrijdag de Sowjet-autori- teilten verzocht twee Amerikaanse sol daten, die sinds 26 November in Oost- Duitsland worden vastgehouden, vrij te laten. Op 18 December verklaarde het Oost duitse nieuwsagentschap A.D.N., dat beide soldaten op hun verzoek asyl in Oost-Duitsland was verleend. De vlam van de onrust, die voort durend in Perzië smeulende is, is gedu rende het afgelopen weekeinde opnieuw opgelaaid. In Koem op 140 km ten Zuiden van Teheran hebben zich Za terdag botsingen voorgedaan tussen Jacob Javits (Republikein) heeft in het Amerikaanse Huis van Af gevaar- di- den een wetsontwerp ingediend, vol gens welke de wet-McCarran-Waltei die voorschrijft, dat buitenlandse zee lieden in Amerikaanse havens aan de Verwachting tot morgenavond: ENKELE OPKLARINGEN Tijdelijk afnemende bewolkui; met later kans op enige sneeuw voornamelijk in het Westen va' 7et land. zwakke tot matige «ui uit Zuidelijke richtingen. Matig' tot lichte vorst. DINSDAG Zon op 8 47. ondei 16.4.1 Maan op 23 49 ondet 11.05 tand gevoeld worden, vóérdat zij mogen passagieren, veranderd zal worden. Hij heeft een tweede wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk in de ko mende drie jaar 500.000 buitenlandse arbeiders toegelaten zullen worden. Deze arbeiders zouden die kundigheden moeten bezitten, waaraan de Ver. Sta ten in de desbetreffende periode be hoefte hebben. Javits heeft tevens voorgesteld, dat aan emigranten uit Oost-Europese lan- ho? ü1 u'* 'boden, die meewerken aan net Europese herstelplan en het plan Zrdt vedrSdS' beveiIiging' voorrang demoeraat William Barrett !T„1, -RÜk0nd,gd' dat hii een voor- zal indienen tot intrekking van de wet-MeCarran Walter. Hij wil de toe! stand. die voor het van kracht worden van deze wet bestond, herstellen. In =en verklaring wijst Barrett op de cri- tiek. die een door president Titiman in gestelde studiecommissie op genoemde wet hppft geoefend. Naar ziin mening vernietigt deze wet de fundamentele beginselen van onze democratie". Bij de Rijkspostspaarbank is geduren de December ingelegd ƒ33 millioen en terugbetaald 30.6 mill., zodat deze maand ƒ2.4 mill, is gespaard. Geduren de het gehele jaar waren inleg en terugbetaling resp. ƒ376 mill, en ƒ364,7 mill., zodat dit jaar een spaaroverschot van 11,3 mill, werd bereikt. 1951 ver liep veel ongunstiger. Toen werd n.l. ƒ96,5 mill, ontspaard. Per ulto Decem ber j.l. hadden de inleggers een geza menlijk tegoed (zonder rente) van 1.309 millioen. De politie te Delft heeft de hand kunnen leggen op vijf jongens van 12 tot 17 jaar, die gedurende de maand December die stad onveilig hadden ge maakt. De jongens hebben zich geza menlijk, doch ook wel afzonderlijk aan tientallen inbraken met diefstal schul dig gemaakt. Zij verschaften zich met valse sleutels of door inklimming toe gang tot vele fabrieks- en kantoorge bouwen. Alles bleek van hun gading te zijn, want de buit bestond uit chrono- meteis. pakjes smeerkaas, transforma toren, zaklantaarns, zakjes met toffees, enz. Bi) huiszoeking kon de buit vrij wel geheel worden achterhaald. Tet af wisseling van hun inbraken namen de jongens zo nu en dan bromfietsen en soms zelfs een auto weg om wat te eaan toeren. De fietsen en de auto wer- den dan ergens onbeheerd aehterge laten. aanhangers van de Toedeh-partij en le den van godsdienstige genootschappen. Ongeveer honderd personen werden gewond. Winkels werden geplunderd en de politie moest van de vuurwapens gebruik maken om de orde te herstel len. Aanleiding tot de botsingen was de terugkeer van de een religieuze afge vaardigde naar het „vredescongres" te Wenen. Zondagmorgen hebben duizend stu denten in de buurt van de universiteit van Teheran een betoging gehouden over een interne academische kwestie. De studenten hebben besloten vandaag een algemene staking te beginnen. De militaire gouverneur van Teheran is door een ander vervangen. Ook ln de Perzische Tweede Kamer heerste gisteren groot rumoer, nadat pogingen waren gedaan om een motie te bespre ken volgens welke premier Mossaaeq geen wet zal goedkeuren, die de slui ting van de huidige Kamer tot gevolg zal hebben. Daar er te weinig afgevaar digden aanwezig waren, kon niet over de motie worden gestemd. In Roosendaal arriveerde Zaterdag per trein via Parijs een detache ment van 137 Korea-vrijwilligers, dat o.a. werd begroet door het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel. De „Waterman" vertrok gisteren uit Rotterdam om een nieuw detachement van 153 man naar Korea te brengen. De reis van de „Waterman" gaat bovendien via Suriname, waar de eerste Suri naamse compagnie uit Nederland, groot 147 man, aan land zal worden gezet. Op zijn thuisreis zal het schip ook weer een aantal Korea- strijders naar Nederland meenemen. Volgens het te Londen verschijnende blad „Sunday Times" heeft de Russi sche opperbevelhebber in het Verre Oosten, maarschalk Rodion Malinofsky juist een inspectiereis langs het Kore- Een 24-jarige Amerikaan uit West- Liberty in de staat West-Virginia heeft in een vlaag van woede, omdat zijn vrouw tegen hem zeide: „Zoek een baan en ga werken", een geweer ge grepen en het vuur geopend op een aantal leden van zijn familie en die van zijn vrouw. Zijn schoonouders werden gedood, zijn driejarig zoontje en zijn schoonzuster ernstig gewond. Zijn echt genote slaagde er in te ontkomen. De man is na de schoten gelost te hebben gevlucht Twee blanke vrouwen in Kenya doodden 3 Kikoejoes Twee blanke vrouwen, die een afge legen boerderij in het Njeri district in Kenya bewonen, hebben bij het af slaan van een aanval op de boerderij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes gedood en één gewond. Drie Kikoejoes hebben Zondagavond een Kikoejoe-hoofdman, die in het re geringsziekenhuis te Kjamboe bij Nai robi werd verpleegd, in zijn bed dood geschoten. Hij was herstellende van verwondingen, die hij had opgelopen bij een aanslag, die op 27 December j.l. op hem werd gepleegd. De moordenaars zijn ontsnapt. VALLENDE ROTS DOODDE ACHT PERSONEN Bij het neerstorten van een rots bij het stadje Urgup in de Turkse landstreek Anatolië zijn tenminste acht personen om het leven gekomen. ECHTPAAR IN DE HOOFDSTAD DOOR GAS OM HET LEVEN GE KOMEN In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het echtpaar S. (60 en 59 jaar oud) in de Ger. Brandtstraat te Amsterdam door gasvergiftiging om het leven ge komen. MEN heeft Zaterdag enige tijd in twijfel gestaan of de in West-Duitsland in gesloten onlangs uit de gevangenis te Breda ontvluchte oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker wel de werkelijke Bikker was. Bij de politie in die stad meld de zich nl. een „Nederlander" met de verklaring, dat de ingesloten man Ferdi nand Vilder zou heten en dat niet deze dus, maar hij de gezochte Bikker was. Ze zouden kennissen van elkaar zijn en eikaars papieren hebben geruild Weldra bleek echter, dat deze zelfbeschuldiging onjuist was en de man is daar om gisteren door de rechter van instructie te Hagen weer vrijgelaten. Hij bleek een inwoner van Wetter aan de Ruhr. Het motief van deze zelfbeschuldiging is niet bekend. De werkelijke Bikker bevindt zich nog steeds in voorarrest te Hamm in Westfahlen. Hij zal dat blijven totdat er een beslissing is genomen over zijp eventuele uitlevering aan Nederland. Volgens de Duitse wet kan het arrest in dit geval vier weken duren. aanse front voltooid. Dit bezoek valt samen met berichten, dat Russische en Chinese troepen zwaar worden ver sterkt in Noord-China en Korea, aldus het blad, zulks met het oog op een ge vreesd offensief van de troepen der V.N. na de ambtsaanvaarding van ge neraal Eisenhouwer. Malinofsky stond aan het hoofd van de Russische troepen in Mandsjoerije en Korea tijdens de korte periode, dat de Sowjet-Unie deelnam aan de opera ties tegen Japan in de tweede wereld oorlog. Volgens een bijzondere verslaggever van het Russische blad „Izwestia", die te Pjongjang verblijft, „stelt het hoofd kwartier van het Amerikaanse achtste leger plannen op voor nieuwe aanval len op Noord-Korea". Voorts werd vol gens hem een nieuwe luchtoffensief voorbereid om „geheel Noord-Korea in een woesti>zone te veranderen". Bij de nieuwe aanvallen zouden Chinese na tionalisten, Japanners en ongeveer twee millioen Zuid-Koreanen. „die op het ogenblik in koortsachtig tempo worden aangeworven", worden ge bruikt, aldus de verslaggever. De K N.Z.H R.M. in 1952 137 schipbreukelingen werden gered Gedurende het jaar 1952 voeren de motorreddingboten van de Kon. Noord en Zuidhollandse Redding Maatschappij 81 maal uit om hulp te verlenen aan schepen of vliegtuigen. Het aantal ge redden bedroeg 137. Sedert de oprich ting van de Kon. N.Z.H.R.M. werden in totaal 7638 schipbreukelingen gered. De modernisering van het materiaal werd met kracht voortgezet. Schier monnikoog kreeg een nieuw boothuis, de motorreddingboot „Zeemanshoop" kreeg nieuwe motoren en over enkele maanden zal er de voor Noordwijk aan Zee bestemde motorstrandreddingboc/ö „Kurt Carlsen" gereed komen. NOG VEEL OUD DRIJFIJS OP HET IJSELMEER Naar uit Lemmer wordt gemeld be vindt zich op het IJseimeer tussen Lemmer en Enkhuizen nog veel oud drijfijs, dat mede door de vorst van de laatste dagen weer ernstige moeilijk heden voor de scheepvaart oplevert. Meteoor viel bij San Francisco Bij San Francisco is een grote mete oor gevallen. De politie werd opgebeld door veel mensen, die dachten, dat er oorlog was uitgebroken. Duizenden mensen in een gebied met een straal van 250 km zagen de meteoor vallen. DE „UNITED STATES" TE BREMER HAVEN Het 53.329 ton metende vlaggeschip vTarn de Amerikaanse handelsvloot de „United States", is Zaterdag met 600 passagiers te Bremerhaven aangeko men.. Dit is het eerste bezoek van dit schip, dat op het ogenblik de „Blauwe wimpel" voert, aan een Duitse haven. AVRO-VOORZITTER VIERDE ZIJN 25-JARIG JUBILEUM. Onder grote belangstelling is Zater dag te Hilversum de voorzitter van de 4VRO. de heer G. de Clercq. eehuldigd ter gelegenheid van het feit. dat hij een kwart eeuw deel uitmaakt van het be stuur.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1