Majoor Van Gorkum nam afscheid van het district r Stad en Omgeving „Falkland" speelde voor de buurt vereniging „De Buitenkant" De Westfriese Bond van Fanfare corpsen sprak met de BUMA Eenheid in Bergens VVV hersteld Jimmy Brown als diepzeeduiker Nederland heeft in Nieuw Guinea een taak te vervullen Een zware en toch geslaagde opvoering Kampeerfonds kreeg weer pecunia Leerling-machinist verongelukt N.V. Schmeink opent zaak nieuwe Dame door gladheid gevallen Meisje aangehouden AGENDA Harte'ijke woorden Bezie deze instantie niet als een boeman „Hard werken en goed B.K.L. oefent vanavond repeteren LAATSTE NIEUWS Ontslag Bambang Sageng niet aanvaard HEILOO „En toen kwam Oma" St. Pancras De gemeente procedeert over gevorderde woning Egmond-binnen Ook duikboot bij Paal 41 wordt gelicht Dr J. van Baal sprak op de jaarvergadering van A R Statencentrale te Langedijk Leden aangespoord tot activiteit De wereld heelt aeen wachtkamer ZATERDAGAVOND werd onder auspiciën van de buurtvereniging „De Bui tenkant" in het Wapen van Heemskerk het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker opgevoerd door het gezelschap A.T.V. Falkland uit Heiloo. Hoewel wij wisten, dat het desbetreffende stuk, dat han delt over de morele conflicten die rondom het probleem van de atoombom ont branden, zeer moeilijk speelbaar is, zijn wij aan het slot van de voorstelling toch tot de conclusie gekomen, dat het gezelschap Falkland alleszins tevreden ïnag zijn met de door hem gegeven avond. In het derde bedrijf was Schrijver subliem. Waarschijnlijk door zijn eigen spel vermoeid, speelde hij hier zijn rol ai* stervende met een matheid, 20 suggestief, dat wij er allen van onder de indruk kwamen. Dank zij deze stijl kwam ook de aangrijpende labiliteit van de stervende mens hier veel beter tot zijn recht dan in het tweede bedrijt Met het laatste gedeelte heeft Schrij ver het stuk dan ook gered. Het zou ons te ver voeren op de in houd van één en ander in te gaan, al zouden wij dit graag willen. Wij moe ten volstaan met het weergeven van onze door steekproeven gemotiveerde overtuiging dat het toch ook en vooral de inhoud is geweest, die bij het pu bliek heeft „aangeslagen". Wat de overige spelers betreft, trof Freek Scheppers als ingenieur Benner ons door een zeer aannemelijk en sym pathiek spel. Mevrouw SpeurJonker gaf een frisse creatie van de chemisch assistente dr Mary Holms en Dick de Waard behoorde als professor Thom son ongetwijfeld tot de beste spelers. Mevrouw Joosten, als Anne, de dienst bode, speelde zeer gevoelig. Rest ons nog het spel van Roel de Waard als medicus, dat wij zeer onvoldoende vonden, van Jo de Vries als generaal Greenway, die met een tikkeltje meer bravour uitstekend zou zijn geweest en dat van Ruud Keesman als Max. de electricien, die door zijn jeugdige spontaneïteit alle harten voor zich in nam. De avond werd met een loterij en een „bal na" besloten. De netto-op brengst van de avond kwam ten goede aan het kinderkampeerfonds van „De Buitenkant". WIJ hebben respect voor de moed van deze kleine groep om een stuk te brengen, dat nu eens niet een klucht of een niemandalletje is. Een moed, die wij als insiders des te meer waarderen, omdat het hier een stuk betreft met weinig handeling en veel dialoog, dat dus eerder bij het beroeps toneel thuis hoort. Deze waardering wil niet zeggen, dat wij geen crltieK op het spel hadden. Een critiek, die zich in hoofdzaak richt tegen de hoofd rolspeler Arie Schrijver als dr James Thomson. De zeer zware rol, die hij te vertolken had was er één die Schrij ver, door een andere regie gesteund, Waarschijnlijk beter zou hebben ge speeld. In het eerste bedrijf vonden Wij hem te stroef en te weinig spon taan. iets wat afbreuk deed aan het in dit stuk met alle middelen uit te bui ten climaxverloop, en in het tweede bedrijf was hij soms zeer vermoeiend door een op de duur eentonig worden de geëmotioneerdheid. Zaterdagavond, omstreeks 8 uur 's avonds, is de leerling-machinist J. J. van Driel uit Alkmaar op het spoor wegemplacement te Alkmaar, bij het bedienen van enkele wissels door een locomotief gegrepen en dodelijk ver ongelukt. Het ongeluk, dat een nogal gecom pliceerd verloop heeft gehad, is waar schijnlijk mede door de gladheid op het terrein veroorzaakt. De jongeman was 26 jaar oud. De N.V. Schmeink te Amsterdam in orthopaedische en ziekenverplegingsar- tikelen heeft thans in Alkmaar op Zij- dam 15 een filiaal geopend. Wij hebben een kijkje genomen in de frisse zaak en behandelkamer van de N.V. Schmeink en kwamen na een ge sprek met één van de heren tot de conclusie, dat Alkmaar een unieke zaak rijker is geworden. Invaliden behoeven voor hun arm- en beenprothesen voor beugels en speciaal- corsetten thans niet meer naar buiten te reizen, maar kunnen op de rustige Zij dam in een prettige zaak onopvallend hun inkopen doen. Door de gladheid van de weg is Zaterdagochtend een dame die op de hoogte van de Nicolaas Beetskade op de Bergerweg fietste gevallen. Met een hevig bloedende wonde aan het achter hoofd is zij naar het St. Elisabeth- ziekenhuis gebracht. Zaterdagmiddag is te Alkmaar een 14-jarig meisje aangehouden, dat in de loop van het jaar enkele diefstallen had gepleegd. De ontvreemde voorwer pen waren een schoudertas eii een fiets. Voorts had het meisje zich op school een bedrag van f 10.uit een onbekende portemonnaie toegeëigend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulina P., d. van J. G. van der Wissel en P. P. Hoorn. Hille- gonda H., d. van A. Slomp en L. Hein. Klasina C., d. van N. Beemsterboer en A. Meyberg. Getrouwd Jacob Le Mat en Teetje C. Goesinne. Overleden Georgine K. G. van Aaken, 66 jaar, gesch. van P. W. Sau- vage. Maria A. Schouten, 89 jaar, wed. van J. E. van Ruiten. Aafje Heijnis, 79 jaar, gesch. van P. Out. Walther A. Ender, 72 jaar, gehuwd met L. M. Stoets REGELING ZOMERVACANTIE De zomervacantie voor de leerlingen van onderstaande gemeentelijke inrich tingen van dagonderwijs is voor het jaar 1953 als volgt: a. Voor de scholen voor gewoon lager onderwijs vangt de vacantie aan on Zaterdag 18 Juli (eerste vacantie- dag). b. Voor de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs van en met Zaterdag 18 Juli t.e.m. 25 Augustus. c. Voor de school voor buitenge woon lager onderwijs van en met Maandag 20 Juli t.e.m. 23 Augustus. d. Voor de U.L. School van en met Maandag 20 Juli t e m. 30 Augustus. e. Voor de middelba-= handelsschool Van en met Zaterdag 11 Juli t.e.m. 31 Augustus. f. Voor het Murmellius-Gymnasium van en met Zaterdag 11 Juli t.e.m. 31 Augustus. MAANDAG Victoria Theater, 8 u.: Limelight (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Othello (18 jaar); Cinema Ameri- cain 8 uur: A en C in Alaska (alle leef tijden). Kapelkerk, 3 uur: Concert „Herstel de kanel". Stadhuis, 8 uur: Ledenvergadering Volkshuisvesting. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Spar- revue. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies: Missie-avond. Wapen v. Heemskerk, 8 uur: Spar- revue. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEF Maandag 19.01 7.13 Dinsdag 19.36 7.51 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 19.06 7.18 13.06 1.-18 Dinsdag 19.41 7.56 13.41 1.56 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apot heek Wanna op de Mient. Commandantswisseling Rijkspolitie In enkele maanden verwierf hij ader sympathie VOG GEEN jaar na zijn komst als districtscommandant van de Rijkspolitie heeft majoor A. C. van Gorkum weer afscheid moeten nemen van het dis trict Alkmaar. Met ingang van 1 Januari werd hij verplaatst naar de Algemene Inspectie te Den Haag en in verband met dit vertrek werd vanmorgen in De Oude Herberg te Heiloo op plechtige wijze afscheid genomen van deze politie chef, die ondanks de korte tijd, dat hij het bevel voerde, de waardering en sym pathie van zijn personeel wist te winnen. Dit bleek uit de woorden, welke op deze bijeenkomst werden gesproken door de eerste luitenant J. Zijp, die zich speciaal tot de scheidende majoor Van Gorkum richtte, maar tevens de nieuwe chef, majoor J. R. Hoogkamer, de belofte deed, dat het districtspersoneel zijn best zou doen zijn vertrouwen te schenken en omgekeerd het vertrouwen van de commandant te winnen. NOORDERMARKTBOND, 6 Jan. 3500 kg. peen B 12.20, C 9.10; 1100 kg. bieten A 12.40. B 10, C 6, Modjo 5; 3900 kg. uien 25.7026.50, grove 22.70 23: 1709 kg. rode kol 7.30—12; 5900 kg. gele kool 6.507.80; 7600 kg. groene kool 1117.10; 35.000 kg. Deense witte kool 67.50. Doorgedraaid 5000 kg. wit te kool. Luitenant Zijp herinnerde in zijn toespraak aan de sportieve inslag, die majoor Van Gorkum in zijn werk heeft gelegd. Hij streed met open vizier en waren er onderlinge moeilijkheden dan werden deze opgelost met. de erkenning van ieders standpunt. Hoewel bij de scheidende commandant het dienstbe lang prevaleerde, had hij steeds open oor en oog voor de persoonlijke belan gen van zijn personeel en daarom slaagde hij erin in nauwelijks een jaar tijd aller waardering te veroveren. Zijn vertrek heeft velen dan ook met spijt vervuld, aldus spreker. Hij hoopte, dat majoor Van Gorkum even grote ge noegdoening zou vinden in zijn nieuwe functie als in het district Alkmaar. Me' vee' aeschie* en geknal Het Bewakingscorps Koninklijke Landmacht zal vanavond voor de laat ste maal tijdens zijn verblijf in Alkmaar oefeningen houden, die een tamelijk grootscheeps karakter dragen. Het heet, dat luchtlandingstroepen in de omgeving van Alkmaar zijn gedaald en bezig ziin de stad op het garnizoen te veroveren. Deze strijd, die ongeveer van negen tot twaalf uur vannacht zal duren gaat uiteraard gepaard-met veel geschiet en- geknal en om de burgerij niet de schrik om het hart te jagen volgt hierbij de waarschuwing, dat het in sommige wijken vanavond „heet" toe kan gaar. De schande bedekt Tot ons genoegen kunnen wij berich ten. dat naar aanleiding van ons stukje „Dr. Drees onheus behandeldin de krant van Zaterdag j.l. het bewuste aanplakbiljet enige uren nadat de krant was uitgekomenreeds met enkele nieuwe affiches was overplakt. Leden van harmonie- en fanfare corpsen uit de kop van Noord Hol land lieten Zaterdagmiddag hun mu- ziekintrumenten in de steek om naar Hoorn te trekken, teneinde daar in „De Witte Engel" de jaarvergadering van hun Westfriese Bond bij te wonen. Het aantal leden bleef hetzelfde al had er onderling een verschuiving plaats; „De Postharmonie" te Alkmaar trad als lid uit, terwijl de heropgerich te vereniging „De Eendracht" te Kol- horn de Bond kwam versterken. Dit muzikale gezelschap werd voor korte tijd gecompleteerd door de heer Lentink, vertegenwoordiger van de BUMA, die zich als het ware iniet hol van de.leeuty had gewaagd, omdat di verse secretarissen wel eens op schrif telijke wijze een financieel appeltje met die instantie hebben geschild. Toch dient men de BUMA niet als een boe man te zien, want zij zorgt er slechts voor, dat de Auteurswet 1912 wordt na geleefd, wat inhoudt, dat er betaald moet worden voor het gebruik van be paalde werken, welke het geestelijk eigendom van bepaalde componisten zi.in. Degenen, die toch spelen en niet betalen, plegen dus een soort roofbouw. Daar „Crescendo" te Medemblik het verzoek had ingediend om aandacht te Partijen aanvaarden een reorganisatieplan De benoeming door de Indonesische rege" ing van kolonel Sadikin tot com mandant van het militaire gebied Oost- Indonesië is voor de fungerend stafchef kolonel Bambang Sugeng die Wa- rouw met deze functie had belast aanleiding geweest, hedenmorgen zijn ontslag aan -te bieden. De regering heeft dit niet aanvaard. Wij ontvingen hedenmorgen de na volgende mededeling van het Gemeen tebestuur van Bergen: „Het bestuur van de V.V.V. en de vertegenwoordigers van de uit de V.V.V. getreden HORECA-bedriiven hebben aan Burgemeester en Wethou ders verzocht bekend te maken, dat zij, op grond van een door genoemd Col lege aan hen aangeboden ontwerp tol reorganisatie van de V.V.V., in een door dat College belegde vergadering tot overeenstemming zijn gekomen over de voorwaarden, waarop de uit getreden bedrijven wederom in' de V.V.V. zullen terugkeren. Op een spoedig biieen te roepen ledenvergade ring van de V.V.V. zal het reorganisa tieplan ter bekrachtiging aan de leden worden voorgelegd. Indien deze voor stellen worden goedgekeurd, zal de zo Ges'aagde avond van het Ontluikende Roosie'' Zaterdag werd in „De Rustende Ja ger" fe Heiloo voor een geheel bezette zaal een zeer geslaagde opvoering ge geven van het blijspel „En toen kwam Oma", een toneelstuk van H. F. Malt- by en Fredi Wynne. De avond was ge organiseerd door de vereniging „Het ontluikende Roosje". Van de medespe lenden willen wij vooral ver-melden mevr. C. de Jager, die met haar „pseu- do-Oma" veel vaart in het stuk bracht. Obk mevr. Oets als mrs Hartley-Merrik gaf een stukje boeiend spel weg: Guus Spruyt en de debuterende Jan Zwaag gaven eveneens verdienstelijk spel te zien. De dictie van mevrouw De Graaf als Daphne kon ons echter minder be koren. Verdere medespelenden waren Arie Greeuw, Henk Lamar, Dick Gras en mevrouw Natzijl. Guus Spruyt heeft wederom bewe zen een uitstekend regisseur te zijn. De decors waren door de kunstenaar P. Veen op zeer aantrekkelijke wijze verzorgd. Ondanks enige haperingen die zich wegens onvoldoende rolkennis voordeden kunnen wij de avond, die met een gezellig bal werd besloten, uit stekend geslaagd noemen. ALKMAAR, 5 Jan. 1953. 3 paar den 650—800- 100 vette koeien 550— 1080, 40 nuchtére kalveren 4290, 35 vette schapen 85135, 250 varkens 1.75 —1.90 per kg. gewenste eenheid worden hersteld en zal tot heil van Bergen een vernieuwde en krachtiger V.V.V. de belangen van gasten en ingezetenen behartigen. De beide tot elkaar gekomen partijen hebben uiting gegeven aan hun waar dering voor de loyale wijze, waarop de wederpartij tot het bereiken van het resultaat heeft medegewerkt en ge tuigden van hun vaste wil, eendrachtig zamen te werken en de V.V.V. nieuwe krachten te geven om de toekomst van ons dorp te dienen". Jacobakannetie gevonden Op een voormalig stukje bosterrein aan de Notweg, dat enkele jaren geleden is gekapt, werd in het voorjaar van 1952 door de heer P. Prins op l'/i meter diepte een kannetje gevonden. Maar eerst nu is komen vast te staan, moet het z.g.n. Jacobakannetie uit het midden der vijftiende eeuw zijn, of lie ver: geweest zijn, want het kannetje is gesneuveld. Het ligt in de bedoeling het terrein, dat het eigendom van de familie Van Reenen is. aan een ander onderzoek te onder werpen. Misschien verbergt de grond nog meer oudheden. schenken aan de mogelijkheid inzake het sluiten van een collectief contract met de BUMA, was de heer Lentink uitgenodigd, die de voorwaarden en de voordelen van zo'n contract opsomde. Wanneer iedere vereniging een premie van f 24 per jaar stort, dan mag zij het hele jaar zonder verdere geldelijke ver plichtingen alle nummers spelen, die zij willekeurig kiest, alleen als de vereni ging op een concours uitkomt, is f 1.75 extra verschuldigd, waarvoor de orga niserende vereniging natuurlijk ver antwoordelijk is. Bij het houden van een solistenconcours dient f 1.75 per deelnemende solist te worden gestort. Men neemt daarbij echter de plicht op zich om de programmaformulieren van alle te geven concerten, uitvoeringen etc. aan de BUMA te zenden; deze con sequentie is een ere-plicht tegenover de componisten, daar laatstgenoemden naar rato van het aantal malen, dat hun wérken' worden gespeeld, worden ge honoreerd. Ofschoon men ervan overtuigd was, dat de verenigingen met een contract van veel rompslomp bevrijd zouden worden, spreken de dubbeltjes wel een behoorlijk woord mee. want vele ver enigingen betalen per jaar bij lange na geen f 24. Er zal nu worden onderzocht wat door de leden van de Westfriese Bond gemiddeld per jaar aan de BUMA wordt afgedragen om te zien of het sluiten van een contract voordeliger zal zijn. Nadat er enige tijd was gediscus sieerd over aanvragen om het Bonds- concours 1953 te mogen organiseren, kwam „De Harmonie" uit Wieringen met het loffelijke aanbod om het con cours voor eigen rekening in de prach tige muizeknis aldaar te houden, het geen met applaus werd begroet. De concoursdagen werden nu bepaald op Hemelvaartsdag en op de Zondag vóór Hemelvaartsdag. „D.E.K." te Den Hoorn, Texel, stelde voor een geheel nieuwe jury te benoe men en tevens de leden dier jury on derling apart te laten zitten, waardoor naar haar mening een zuiverder oor deel zou woden verkregen dan wanneer de leden met elkaar kunnen overleg gen. De afgevaardigden van „D.E.K." doelden hierbij op een vermeende knoeierij, welke op het laatstgehouden Bondsconcours zou hebben plaatsgehad. De heer Nijdam hielp dit misverstand echter uit de wereld, daar spreker met voorbeelden aantoonde, hoe de gang van zaken in werkelijkheid dikwijls is. Aan gezien het aantal goede jury-leden zeer beperkt is, is de mogelijkheid om een geheel nieuwe jury te benoemen klein. De heren J. Dammes en A. Leeuw werden herkozen. Besloten werd de contributie voor 1953 wederom op f 10 per lid vast te stellen en de volgende algemene vergadering te Schagen te houden. Medegedeeld werd, dat „Ons Genoe gen" te Wijdenes in de herfst van '53 een solistenconcours op touw zal zet ten. De nieuwe commandant De nieuwe commandant van het district Alkmaar der Rijkspolitie, majoor J. R. Hoogkamer, was van 1936 tot 1946 in verschillende functies verbonden aan de ge meentepolitie te Amsterdam. Sinds 1946 maakte hij deel uit van de Staf van de Algemene Inspectie van de Rijkspolitie te Den Haag, :n welke functie hij thans wordt opgevolgd door de scheidende dis trictscommandant, majoor A. C. van Gorkum. Luitenant Zijp herinnerde tenslotte aan de belangriikste gebeurtenissen die zich in 1952 hebben voorgedaan, zoals het Koninklijk Bezoek, dat uitgebreide ordemaatregelen vergde en de roof overval te Schoorldam, die dank zij het teamwork van de vele onderdelen in het district snel tot een goede op lossing werd gebracht. Tot de nieuwe commandant, majoor Hoogkamer, zei spreker, dat het dis trict, dat, thans onder zijn commando wordt gesteld zich kenmerkt door de drie fundamenten: betrouwbaarheid, eerlijkheid en goede wil. Deze drie factoren houden in, dat het personeel, zich gaarne bereid toont zijn volle medewerking te geven. Namens de groepscommandanten werd gesproken door opperwachtmees ter G. Diekman uit Bergen, die het be treurde, dat de commando's niet langer bestendigd konden worden, zodat de organisatie van het district zich in een rustige sfeer zou kunnen ontwikkelen. Ook uit zijn woorden bleek de grote plaats, die majoor Van Gorkum in de harten van zijn mannen heeft ingeno men. Spr. bood de majoor een antieke prent in lijst aan. Eenzelfde geschenk werd overhan digd door adjudant L. Webster, die namens de staf het woord voerde. Tot slot werd nog gesproken door de opperwachtmeester J. Ranselaar na mens het administratief personeel en opperwachtmeester N. Waterdrinker in zijn kwaliteit van voorzitter van de districts-sportvereniging, welke steeds de interesse van de scheidende com mandant had. MAJOOR A. C. van Gorkum consta teerde in zijn afscheidstoespraak met voldoening dat er tussen hem en het personeel een voortreffelijke geest van samenwerking en vertrouwen was ontstaan. Dit was ook de oorzaak van de suc cessen, die in het district onden wor den behaald. Spreker zeide het te be treuren, dat hij het district moest ver- SINT PANCRAS. De gemeenteraad van Sint Pancras, welke 29 Dec. nog bij een kwam, is hedenavond wederom opge roepen. Deze keer komt een bijzonder punt aan de orde, n.l. een voorstel tot bet voe ren van een rechtsgeding inzake vorde ring nietigverklaring, c.q. onrechtmatig verklaring woonruimte-vordering perceel Bovenwcg 67, toebehorende aan A. Smit. Als toelichting schrijven B. en W., dat van A. Smit een dagvaarding werd ont vangen betrefende de plaats gehad heb bende vordering van het perceel bewoond aoor E. Biersteker. Daar volgens ingewonnen rechtskundig advies *een deugdelijk verweer kan wor den gevoerd, wordt aan de raad voorge steld een rechtsgeding aan te gaan. Hengelaars vierden feest SINT PANCRAS. In de zaal van de heer Bouwstra heeft de hengelsportver eniging ,,Sint Pancras" haar feestavond gehouden. T.oen de heer Koeman het wel kom uitsprak was de zaal tot in alle hoe ken bezet. Spreker heette speciaal wel kom het college van B. en W. en het ere lid Jb. de Vries. Het Langedijker Cabaret, dat voor deze avond was uitgenodigd, hield de aan wezigen weer aangenaam bezig. Er is vol op gelachen en genoten. De in de oorlog; bij paal 41 gezonken één-mans duikboot zal door de heer Kuis uit Castricum worden gelicht. De heer Kuis heeft onlangs ook te Cas tricum een dergelijke boot gelicht. Hopenlijk bevindt zich bij het wrak geen onontplofte torpedo. De heer Van Pel vertrok als gemeente-opzichter De gemeente-opzichter, de heer C. J. van Pel, is met ingang van 1 Januari op zijn verzoek eervol ontslagen. In de vacature is reeds voorzien.. laten en dankte voor de steun en de medewerking, die hij had ontvangen. Hij hoopte dat de officieren, onderoffi cieren en manschappen majoor Hoog kamer met het zelfde vertrouwen tege moet zouden treden. Speciaal nog richt te spreker zich tot de owmr. Water drinker, tot wie hij zei, dat het doel van een sportvereniging niet is om zoveel mogelijk wedstrijden te spelen en prij zen in de wacht te slepen, maar om een goede geest van kameraadschag te kweken. Immers, het is niet moeilijk een goed winnaar, maar wel een goed verliezer te zijn. Met een woord van dank voor het vertrouwen, dat hem was toegezegd, deed majoor J. R. Hoogkamer zijn in trede. Hij hoopte dit vertrouwen niet te zullen beschamen en beloofde zich te zullen beijveren zo snel mogelijk met het personeel en de autoriteiten con tact op te nemen. Met een beroep op aller medewerking besloot de spreker zijn toespraak, waarmede hij het com mando aanvaardde. De plechtigheid werd bijgewoond door overste E. Meyer, de gewestcom mandant. 132. Jimmy spoot éen minuut of wat onverdroten door en toen liet hij kapi tein Toontje de kraan weer dicht draaien. „Meneer Reutelvink", riep hij naar beneden. „Zoudt u nu zo beleefd willen zijn mij op de vragen, die ik u ga steil'. ,i een waarheidsgetrouw ant woord te geven?" Het antwoord liet nu niet la g op zich wachten. „Bruwwuw. prrtsssst," sputterde het beneden. Ikke brrssst. ikke zal... „Ja, het is goed!" schreeuwde Jimmy naar be neden. „Je hoeft mij -Heen maar te vertellen waar de kist met juwelen staat. En géén leugens alsjeblieft. Als je begint te liegen en ons op een dwaal spoor probeert te brengen, dan zet ik de kraan wagenwijd open n dan gaan wij een paar uur wandelen. De kans, dat je dan in deze put /erdrinkt, lijkt mij niet helemaal uitgesloten. Als je ons echter als een bi.av» jongen de plek aanwijst, waar de kist met juwe len staat, dan mag je straks zelf ook uit de put zomen. Dan laat ik de touw ladder voor je zakken. Nou, vat heb je daar op te zeggen?" Het bleef bêneden even stil. Het was duidelijk, dat de BROEK OP LANGENDIJK. Nu Nieuw-Guinea in een toenemende belang stelling: komt te staan, was het zeker goed gezien van het bestuur van de Anti-Rcv. Staten Centrale Den Helder, om op de Zaterdagmiddag in Broek op Langendük gehouden jaarvergadering het Tweede Kamerlid dr J. van Baal te laten spreken over de taak van ons land in dit ruim twaalf keer zo grote gebied met z«n ongeveer 700.000 bewoners. Dr Van Baal kwam o.a. tot de con clusie, dat Nederland inzake de openlegging van dit land tegenover de wereld een taak heeft te vervullen. Er is hier een kans voor Nederlanders met onder nemingsgeest, aldus spreker. van landbouwgronden, bosbouw, copra- ontginning, het stichten van rijstcultures aan Nieuw-Guinea's zuidkust en verder het exploiteren van landstreken. Er zijn goud, wolfram, ijzer, steenkool en vele andere delfstofen. Hiermee zullen echter enorme kapitalen gemoeid zijn, waarbij het particulier iniatief niet gemist kan worden. Nieuw-Guinea ligt in de Pacific en heeft geografisch en biologisch veel ge meen met Australië. Dit in tegenstelling tot Indonesië. Bovendien is de bevolkng van een ander ras. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering, die onder leiding stond van de heer D. Barten uit Noordscharwoude, had een vlot verloop. De jaarverslagen wer den goedgekeurd. Het stemmenverlies op de A.-R. partij werd toegeschreven aan het niet voldoende vat hebben op het kie zerskorps. Voor de dit jaar te houden ge meenteraadsverkiezingen werden de leden opgewekt, actief te werken, opdat de ach teruitgang kan worden opgevangen. De heren W. de Boer, Den Helder, en J. Timmerman, Broek op Langendijk, wer den als bestuursleden herkozen. D. Bar ten werd herkozen als lid van het Prov. Comité. Artikel 8 van het Huishoudelijk Reglement werd gewijzigd. Hierin wordt bepaald, dat tot en met honderd leden drie stemmen mogen worden uitgebracht en voor elke vijftig leden of gedeelte hiervan één stem meer, tot een maximum van tien stemmen. De contributie werd vastgesteld op f 0,20 per lid. De vraag of het passief vrouwenkiesrecht in de partij moet worden toegepast, zal op een andere vergadering besproken worden. Mej. Truus Tuijn door kerkeraad gehuldigd Mej. Truus Tuijn, die met Kerstmis het feit herdacht dat zij voor dertig jaar als onderwijzeres aan de N.H. Zon dagsschool werd verbonden, is j.l. Zon dag door de kerkeraad gehuldigd voor haar verdienstelijk werk. Vele vrien delijke woorden werden er tot haar ge richt en namens de kerkeraad, de Zon dagsschool cn de werkgroep, werden stoffelijke blijken van waardering aan geboden. De heer Freijmuth is bij enkele can- didaatstei'ing gekozen tot diaken van de Ned. Hervormde Kerk te Zuid- Scharwoude. Dr. Van Baal betoogde o.a. dat men ten opzichte van de bevolking van Nieuw- Guinea een grote verantwoordelijkheid heeft. Men heeft niet alleen een evan gelische taak te vervullen, maar eveneens een economische. In de kuststreken is in de eerste plaats een economische integra tie op haar plaats. In het verleden heeft Nederland meermalen zijn kansen voorbij laten gaan, o.a. bij de verkoop van de kolonie aan de Goudkust in Afrika aan Engeland. Nieuw-Guinea biedt vele mo gelijkheden tot het in exploitatie brengen heer Reutelvink even moest nadenken over dit voorstel. „Nou, waar blijft je antwoord?" schreeuwde Jimmy op on geduldige toon naar beneden. „Geef je er de voorkeur aan, dat il de put un der water laat lopen? Eén draai aan de kraan is voldoende, hoor!" Toen hoor den Jimmy en kapitein Toontje, die zich ook over het gat had gebogen Roel Reutelvink zeggen: „Als jullie mij er eerst uithalen, dan zal ik je zelf de plek aanwijzen waar de kist met juwelen staat...."

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2