VOLKSVERHUIZING BINNEN DE LANDSGRENZEN Nettenlegger Cerberus een nieuw type voor Koninklijke Marine Keuringsdienst weer paraat Ter ontlasting van gebieden met hoog werkloosheidscijfer een Beverwijk in greep van Caïssa Ongeschoolde arbeiders met gezin naar industriegebieden Rijk zorgt voor woning en betaalt de verhuiskosten ,8 lij HET MES SNIJDT daarbij aan twee kanten. In de eerste plaats ver- rneej dert men de werkgelegenheid op dit ogenblik en in de tweede plaats schept men door verbetering van de streek het aanleggen van wegen, het maken van bruggen, kaden en los plaatsen en het bouwrijp maken van industrieterreinen de kans op de vestiging van nieuwe industrieën met werkgelegenheid ook in de toekomst. Bergen MIGRATIE D. Weintraub (VN) neemt ontslag V.S hebben geen ander Europees legerplan Olifantsdaviisaan voorsteven Voortstuwing geschiedt diesel-electrisch WOENSDAG 7 JANUARI 1953 ALS MEN EEN BLIK SLAAT op de bij dii artikel geplaaisie kaart van Nederland, waarop de omvang van de werkloosheid in verschillende arceringen staat aangegeven, dan on'dekt men enige donkere vlekken De gebieden van de grootste werkloosheid zijn naar het laa'st berekende gemiddelde over de periode October 1951 tot en met Seotember 1952 noord oostelijk Friesland rondom Buitenpost, oostelijk en zuidoostelijk Groningen rondom Winschoten, Stadskanaal en Finsterwolde, zuid-oostelijk Drente rondom Emmen. noordelijk Limburg rondom Bergen en zuid westelijk Noord-Brabant rondom Etten en Leur. Hier bedraagt de werkloosheid om de 100 per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren In andere gebieden is de werkloosheid zeer gering en er zijn zelfs plaatsen waar men nog degelijke arbeiders, die van aanpakken weten, goed gebruiken kan In het algemeen is de werkloosheid zeer gespreid Voor de regering was dat aanleiding na te gaan, wat zij in de eerste plaats voor de ergste gebieden kan doen. Zij kan verschillende middelen toepassen om het euvel enigszins de kop in te drukken, zoals de u ivoering van openbare werken. Inderdaad is het volume voor openbare werken vergroot door daarvoor gelden op de begroting te brengen Mede met steun van de provincies en de gemeenten heeft het Rijk in de het zwaarst door de werkloosheid getroffen gebieden waterstaatswerken geprojecteerd. De uitvoering ervan kost evenwel heel wat tijd van voorbereiding. Inmiddels zijn in die streken evenwel reeds enige werken begonnen. gezinshoofden. Als men aanneemt, dai een gezin gemiddeld uit vier personen bestaat, dan is voor deze 2000 personen van een kleine volksverhuizing sprake Als de gezinnen gaan verhuizen, kosl dat geld, dat zij zelf niet beschikbaar hebben. De regering spreekt daarom met de werkgevers over de kosten en vraagt of zij willen bijdragen. De reac ties blijken verschillend te zijn, doch in den regel betalen zij wel wat, bij- vooi beeld f 100.- of f 50.- benevens f 10.- \oor elk kind. Of zij verstrekken een voorschot om geen schele ogen te ma ken bij de arbeiders die vroeger al ver huisd zi.m en geen vergoeding heboen ontvangen. vers" gevraagd Een ander middel is het invoeren van sociale voorzieningen voor directe hulp. Hei daaraan verbonden bezwaar is, dat de overheid wel helpt, maar niet vooi- Lit helpt. Wel is dat het geval met de tevordermg van goed vakonderwijs. In Rupphen bestaat het plan om een vak school te stichten voor de scholing van mensen „op voorraad". Jt?1ig'n.g van goede scholen, o.a. een H B.S., is ook belangrijk, omda+ I ?tS er ge.?n behoorlijke onderwijs- nstellingen zijn, moeilijk is het Kader krijgen voor nieuwe bedrijven. De hogere employé's voelen namelijk wei- f, ver!"P'hg naar landelijke j j'E nj hun kinderen daar gom r-fhLi,mderwl)s kunnen Uuen volgen Thdustriéve^tigtt11 belemmert dus de „Verborgen werkloosheid" doet zl-b voor op verscheidene landbouwbedrii- ven, waar de boer meer zoons heeft en C'g-nlyk slechts plaatsing is voor een De boerderijen worden verdeeld, de zoons sti: ten gezinnen met kinderen, die wel worden bezig gehouden doch in de leef tijd dat zij werken kunnen, geen of wei nig werkelijk productieve arbeid ver richten, Als die overtollige jongelui er gens anders een baan zouden kunnen vinden, dan maakten zij zich nuttiger en bovendien brachten zij een eigen week loon mee. Hetzelfde geldt in zekere zin voor kleine middenstandsbedrijfjes. Woningprobleem pEN LOGISCH middel ter bestrijding van de werkloosheid zou zijn de mensen uit de gebieden met veel werk loosheid naar streken met een tekort aan arbeidskrachten te verplaatsen Doch onmiddellijk stuit men daarbij op het woningprobleem. In de eerstge noemde streken is het tekort aan wo- mgen doorgaans gering, terwijl bij voorbeeld in Rotterdam, dat voor ves tiging in aanmerking komt, nog altijd een nijpend gebrek aan arbeiderswo r.irgen bestaat. Daarbij komt, dat de mannen, als zij vooruit naar de nieuwe woonplaats zouden trekken, voor hoge kosten komen te staan, als zij nu en dan naar de achtergebleven vrouw en kmdcron willen reizen. Tocb heeft de regering deze binnen landse migratie positief gestimuleerd. In het begin van 1952 heeft zij 500 wo ningen extra toegewezen, speciaal voor dit doel. Enkele gemeenten hebben hier van geprofiteerd. De bouw van de wo ningen wordt echter pas toegestain, al? van de werkgevers een besliste toezeg ging is verkregen, dat zjj een bepaald aantal arbeiders uit door de regering aangewezen gebieden in dienst zullen Vroeger trok men wel van het nlat- toand naar de steden op de bonnefooi. Dat gebeurt thans niet meer. Nu moe ten goed gerenommeerde bedrijven r.un medewerking verlenen. Geen zwervers JIn DE GROTE steden er zijn arbei ders geplaatst o.a. in Rotterdam zijn wei werknemers te krijgen, maar de bedrijven hebben mensen nodig, die er blijvend een boterham willen ver dienen en geen zwervers, die gewend rijn van de ene baas naar de andere e trekken. Do ir ae Maasstau gcp.-uu- ■te arhe'ders van buiten wonen in Hoogvliet. Zij behouden daarduo" de a«.e nog altijc' een beetje op het platte land te wonen. Doch zij verdienen stadslonen. Er zijn verschillende bedrijven, waar oe gemigreerde personen het zeer naar „„Pt zln hebben. Bij de verplaatsing Amen dan ook niet over één nacht 's ,r-c marrnen zich voor arbeid in ren „ndere streek melden, woidt ook het feeiin Smeken. Want ook de vrouw en de kinderen moeten in de nieuwe omgeving kunnen aarden Man en vrouw moeten samen voor 10Ó pro em hel npuwe leven willen beginnen De toegezegde 500 extra woningen zijn gebouwd of komen in Ridderkerk Papendrecht, Alblasserdam, Rotterdam Vussingen en Velsen. De mensen ko men or zullen komen uit oostelijk Gro ningen (200), oostelijk Friesland (IdO) en zuid-oostelijk Drente (150), allen Ook hef gezin nE REGERING betaalt de eigenlijke verhuiskosten. De inboedels wor den opgemeten en veelal met drie te gelijk in een grote Verhuiswagen naar de nieuwe woonplaats overgebracht. Dat geeft namelijk besparing. De rege ring Iaat ook het gezin overkomen. Dat alles om te vermijden dat de mensen in de schuld raken. Bovendien geeft zij een bedrag om tegemoet te komen in de eerste kosten voor de inrichting van het nieuwe huis. Is er in een bepaalde streek behoefte aan arbeiders uit gebieden met veel werklozen en de woningen zijn nog niet gereed, dan betaalt de overheid ook een deel van het kostgeld. Anders wordt er te veel van hen gevergd en blijft er voor de verhuizing helemaal niets over Doorgaans nemen overheid, werkgever en werknemer elk een derde van het «ostgeld voor hun rekening. in 1952 was een bedrag van f 200.000.- op de begroting opgenomen voor de blijvende verplaatsing van arbeids krachten in Nederland. In 1953 wordt dat waarschijnlijk f 500.000.- Aan de migratie van de 500 gezinnen werkt men sinds een half jaar. Doch al gedurende enkele jaren zijn honderden gezinnen verplaatst. Thans pakt men de zaken echter systematisch aan. Trouwens ook het aantal extra te bou wen woningen is inmiddels verhoogd lot 1500. Voor de bouw bemiddelt de re de regering, wat de financiering betreft. De mensen die verplaatst worden uit bijvoorbeeld oostelijk Groningen, ziju ongeschoolde arbeiders. Er zijn er nu onder, die een herscholingscursus op een Rijkswerkplaats hebben gevolgd. BURGERLIJKE STAND Geboren Engelina C. M., d. van G, van der Berg en C. E. M. Geels. Margaretha, d. van P. Ruiter en G. Zwaan Wilhelmus M. S., z. van J. C. Punt en T. G. Gieling. Cornelis M. M., z. van N. C. Smit en M. A. Rapp. Dik, z. van J. Snel en A. Rood. Jaap, z. van J. Schekkerman en L. C. van der Worp. Maria A. W., d. van A. Wokke en M. Bolten. Ondertrouwd Jacob Gelder (Haarlem) en Cornelia A. Middeldorp. Ge t r o u w d Cornelis Jong en Antho- nia J. H. Kops. Overleden Cornelis Bakker, 67 jaar. MET HONDERDEN emigreren Nederlanders met of zonder hun gezin uit ons dichtbevolkte landje naar Canada, naar Zuid- Afrika, Australië, Nieuw Zeeland, Brazilië en andere verre streken, waar zij zich een nieuw bestaan hopen op te bouwen. Maar ook migrerenNederlan ders van de ene provincie van ons land naar de andere. Zij trekken weg uit de oorden, waar zij aan een voortdurende yjerk- loosheid blootgesteld zijn, naar plaatsen waar men om goede ar beidskrachten verlegen zit en nmar zij in de industrie kunnen ie orden opgpnomen, met een re delijke kans op blijvend werk, een vast inkomen en dus bestaans zekerheid. En zoals de overheid hen financieel helptdie naar andere landen verhuizen, zo staat zij ook de landgenoten met gel delijke steun bij, die hun heil djch.ier hij huis zoeken. Er is e^n afzonderlijke actie gevoerd voor sigarenmakers. Na de laatste ac cijnsverlaging is de productie van deze rokertjes vermeerderd, doch er zijn streken, waar de sigarenmakers nooit meer aan de slag komen. Uit deze ge bieden zijn ze verplaatst naar gebieden waar ze hard nodig zijn. Er is zo eer regeling getroffen voor in totaal 95 man. Het aantal werkloze sigarenma kers is nu gering, mede doordat er naar andere beroepen overgegaan. David Weintraub, directeur van de afdeling economische ontwikkeling bij de V. N„ die door een Amerikaanse Congrescommissie beschuldigd was van communistische sympathieën. heefr Dinsdag ontslag genomen. Hij wil vrij zijn „om de noodzakelijke bescher mingsmaatregelen tegen deze laster" te kunnen nemen. Het ontslag is door de secretaris-generaal der V. N.. Trygve Lie, aanvaard. Onlangs zijn ook andere Amerikaanse leden van het secretariaat der VN van communistische sympathie ën beschuldigd. Heerlijkheden die ons bespaard bleven De Alkmaarse Keuringsdienst voor Waren, die zijn werkgebied uitstrekt over 37 gemeenten, heeft over het jaar 1951 weer niet stilgezeten. In het thans eerst verschenen jaarverslag precies twaalf maanden na dato wordt melding gemaakt van 22210 inspecties en van 14366 monsters, die in het laboratorium werden onderzocht. Deze onderzoekingen strekten zich zowel uit over ons bor reltje als over brood en beschuit en duizend andere artikelen, welke in de^ een of andere vorm by ons op tafel komen. De controle wordt niet slechts uitge oefend in winkelzaken en bij melkbezorgers, doch ook kermissen^ kampeerter reinen en automaten staan onder regelmatig toezicht, wat wel bijzonder juist is gezien, omdat men hier de grootste kans beloopt consumptie-artikelen ver strekt te krijgen, die een rijkelijke kiem tot bederf in zich dragen. Een belangrijk deel van het contröle- werk is gewijd aan melk en melkpro ducten. waarbij een voortdurende er gernis blijft de vuile toestand, waarin steeds weer door het publiek melkfles sen aan de fabriek worden teruggele verd. Naar 't oordeel van de Keurings dienst zal slechts door dwingende voor schriften aan deze misstand een einde kunnen worden gemaakt. Over de melkcontröle zijn in het verslag aller lei interessante gegevens te vinden. Zo moesten er b.v. nog 21 monsters we gens watertoevoeging worden afgekeurd en vertoonden 51 monsters te veel zwevend vuil. wat in één geval aan leiding gaf tot het instellen van éen strafvervolging. Éénmaal werden glas scherven aangetroffen in flessen gepas teuriseerde melk: het leverende bedrijf is hiervoor ernstig onderhouden. Uit de andere onderzoekingen doen wij hier en daar slechts een greep. Het borreltje Niet slechts voor melk is water een verleidelijk verdunningsmiddel, ook wordt het in beduidende mate bij jene ver toegepast en zo constateerde men, dat van de 250 genomen monsters je never er niet minder dan 81. dat is 33 pet., een te laag alcoholgehalte bevat ten. Ook de broodbemonstering bleef met kracht gehandhaafd en dat dit wel no dig is bleek uit het feit, dat voorname lijk door een (e laag gehalte aan droge stof. niet minder dan 166 keer proces verbaal moest worden opgemaakt. Wat men verder alzo aantrof? Ge pelde pinda's met torren, spinsel en worm, ananas, die uit stukjes oordperen bestond, sterk houterige asperges, muf fe rijst en blikken doperwten, die on voldoende gevuld waren. Bij de z.g. rondenkaas en de nastoppers waren de resultaten van het onderzoek bepaald slecht. Een monster kaas bevatte zo veel vuil, dat drie schijfjes watten no dig waren om het vuil uit ongeveer 100 gram kaas op te vangen. Een beoorde ling van de aard van het vuil gaf de meest uiteenlopende verontreinigingen te zien. Naast veel ondefinieerbaar vuil werd o.a. aangetroffen: kolenstof, pot- loodslijpsel, roest, haren van vee en van borstels, stukjes kaasdoek en houtsplin- ters. Een partij meel, groot 34 balen, bleek muf te zijn; gebak zepig van smaak. Ook een grote hoeveelheid mar sepein bleek een zeepsmaak gekregen te hebben dooi het gebruik van ondeug delijke amandelen. Geen zuivere koffie Monsters koffie bleken van inferieure kwaliteit te zijn. Daarentegen bleek een koffiesurrogaat in werkelijkheid zuive re koffie te zi.in. Dit is zoals gezegd slechts een losse greep, want de staat van afge keurde waren is zeer beduidend. Ook hier willlen wij slechts enkele cijfers noemen. Afgekeurd werden o.m. 295 flessen wijn, 24403 kg cacao en 27653 kg cacaokóek, 299kg choeoladebon- bons, 3471 kg boterhamstrooisel, 28635 kg suikerwerk, 507 kg gepelde pinda's, 2200 kg zelfrijzend bakmeel, 2700 kg suikerstroop, 150 kg garnalen en 117 kippen. Waarmee we maar willen aan tonen, dat onze maag veel bespaard is gebleven. Een hoge functionaris van de Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duits- land heeft met klem de berichten te gengesproken, volgens welke Amerika een alternatief plan overweegt voor het Europese legerplan, teneinde het moge lijk te maken Duitse troepen te recru- teren, als Frankrijk of West-Duitsland de verdragen voor de Europese verde digingsgemeenschap niet ratificeert. Hij verwierp iedere mogelijke herziening van de iegerverdragen vóór hun volle dige ratificatie. De toekomstige presi dent der Ver. Staten. Eisenhower, heeft in een telegram aan kanselier Adenauer - (een antwoord op diens nieuwjaar- wensen) - de hoop uitgesproken, dat alle ondertekenaars de verdragen zullen ratificeren. De groei van de Europese eenheid en de stichting van een Euro peso defensiegemeenschap zouden veel bijdragen tot bevordering van vrede en veiligheid in een vrije wereld, aldus Eisenhower. Indien de onderhavige verdragen „ge schrapt zouden worden, zou het des te moeilijker zijn het eens te worden over nieuwe verdragen. Na de ratificatie zouden de deelnemers kunnen spreken over amendementen". Helhond uit Griekse mythologie vernoemd (Van een onzer verslaggevers) MET de aankomst van Hr. Ms. nettenlegger „Cerberus", die onder de registra tietekens A 895 te boek loopt bij de strijdkrachten der NAVO-mogendheden, is de vloot van de Koninklijke Marine uitgebreid met een vaartuig van een type, dat nog niet eerder onder Hr. Ms. schepen van oorlog voorkwam. Het is een oorlogsschip, maar dan wel met een bijzondere bestemming. Sedert het begin van de tweede wereldoorlog werden op Amerikaanse werven reeds twee- en-negentig „nettenleggers" van deze klasse gebouwd. De als USS „AN 93" op stapel gezette „Cerberus" is de eerste, die onmiddellijk na het gereedkomen aan een andere NAVO-mogendheid werd overgedragen. Dat geschiedde op de dag van de indienststelling, op 10 November van het vorige jaar, toen de Neder landse marine-attaché te Washington, schout hij nacht jhr A. H. van Foreest, het schip namens de Koninklijke Marine van de United States Navy overnam. Gistermorgen om elf uur arriveerde de „Cerberus", onder bevel van de luite nant ter zee der eerste klasse J. H. van de Weijer, in Den Helder. r\E „Cerberus" heeft wel een heel toe- passelijke naam gekregen. Haar taak is immers, in tijd van oorlog havenver sperringen aan te brengen om te voor komen dat vijandelijke onderzeeboten binnendringen en hun prooi zoeken onder de in veilige haven liggende eigen oorlogsbodems. Ongetwijfeld her innert men zich het stoutmoedige staal tje, dat de Duitse U-boot-commandant Prien leverde toen hij de Britse vloot- basis Scapa Flow met een bezoek „ver eerde" Schepen als de „Cerberus" hebben tot taak, met zware stalen netten, die verankerd aan boeien liggen, de toe gang tot de eigen bases af te sluiten, uiteraard op zodanige wijze dat oen ge deelte kan worden verwijderd om be vriende schepen toegang te verschaffen. Voor de bediening van deze „onder waterdeur" worden kleinere „boom de fense vessels", zoals omgebouwde traw lers, gebruikt. HOOGOVENSCHAAK-TORNOOI GEOPEND Volle winst voor dr Max Euwe en Donner Gistermiddag heeft de directeur van de Hoogovens, professor dr J. F. ten Doesschate het vijftiende Hoogoven- schaaktornooi te Beverwijk geopend, een tornooi, dat niet alleen door de inwo ners van de „Aardbeiensladmaar door alle sehaakliefhebbers uit Nederland en zelfs velen buiten onze landsgrenzen, met aandacht wordt gevolgd. Twaalf dagen lang zal Beverwijk zich in de greep van schaakgodin Caïssa neten, twaalf dagen zal het oog van schaak- lievend Nederland op dit uitstekend be zette tornooi zijn gericht. De Tsjech Kottnauer, die enkele da gen geleden na zijn overwinning in het tornooi te Luzernde Zwitserse regering om asyl had verzocht, is niet te Beverwijk gearriveerd. In zijn plaats uêemt nu de Hongaar Füster deel, die reeds enige tijd in Nederland vertoef de De Hongaar moest in de eerste ron de partij geven aan de Nederlandse grootmeester dr. Max Euwe. Zoals was te verwachten betekende dat voor hem een nederlaag. Ook Donner behaalde in zijn eerste partij een volledig succes. Cortlever werd het slachtoffer. De Nederlanders Bouwmeester en Van Scheltinga beslo ten tot remise. Kramer is de enige Ne derlander die in de eerste ronde een verliespunt moest incasseren. Dat is geen wonder als men weet dat hij met de bekende Fransman Rossolrmo de de gens moest kruisen. Opmerkelijk is dat op die eerste dag geen enkele partij behoefde te worden afgebroken. De volledige uitslagen luiden: Rossolimo (Fr.)—Kramer (Nederr.) 1—0; Toran (Spanje)Heidenfeld (Z. Afrika) 10; Bouwmeester (Ned.)-Van Scheltinga (Ned.) y}Donner (Ned.)—Cortlever (Ned.) 1—0; Trott (Engeland)—O'Kelley de Galway (Bel- gie) 01; Dr. Euwe (Ned.)Fuestei (Hong.) 10. De naam van de „Cerberus" is toe passelijk, omdat Cerberus (oftewel Ker- beros) in de Griekse mythologie de hel hond was, die de toegang tot de onder wereld bewaakte. De vergelijking gaat in zoverre mank, dat Cerberus vriende lijk was voor de doden, die binnenkwa men, maar niemand toestond, de onder wereld te verlaten. Cerberus speelde o.m. een rol in de sage van Herakles. „Olifantsdavits" HE „helhond", die nu de gelederen van de Koninklijke Marine is komen ver sterken, is onmiddellijk te herkennen aan de eigenaardige voorsteven, die met z.g. ..olifantsdavits" is uitgerust. Deze attributen zijn ten onzent trouwens niet onbekend, omdat ook de „Barnenurst" en de vroegere „Barglow" van het Loodswezen (eerstgenoemd vaartuig vaartuig doet nog onder Nederlandse vlag dienst als boeienlegger) dergelijke „olifantsdavits" hebben. De afmetingen van de ..Cerberus" zijn: lengte 50,3 meter, breedte 10,6 me ter en diepgang 3,30 meter. De water- verpaatsing is 650 ton (volbeladen 850 ton). De voortstuwing geschiedt (zoals bij de zes van de Amerikaanse marine overgenomen fregatten) dieselelectrisch. In de machinekamer staan twee Gene ral Motors 12-cylinder diesels van 900 pk elk, die aan een dynamo zijn ge koppeld. De electromotoren, die via een landwielkamer de schroefassen aan drijven, bevinden zich in een afzonder lijke motorkamer. Het hoofd macnine- kamer, de luitenant ter zee van de tech nische dienst der tweede klasse J. Suij- derhoud, was vol lof over het function- neren van het voortstuwingsmechanis me, dat het schip een maximum snel heid van bijna dertien knopen kan ge ven. Eerst „opwerken" TIEN dagen, nadat de „Cerberus" op de New York Naval Dockyard was overgenomen, vertrok zij naar Norfolk in Virginia, waar tot 12 December een tijd van „opwerken" (invaren en trai nen van de uit vijftig koppen bestaande bemanning) volgde. De oversteek naar Casablanca, waar het schip op 28 De cember aankwam, had een voorspoedig verloop, maar daarna kreeg het schip met slecht weer te kampen. Vooral ter hoogte van Kaap Finisterre sloegen de zeetjes menigmaal tot over de brug. Geen wonder, dat de dunne grijze verf laag, die de Amerikanen over de vuil- groene huid hadden gespoten, damg te lijden had. Toen de „Cerberus" gister morgen, verwelkomd met muziek door de Marinierskapel, binnenvoer, scheen zij uiterlijk niet bepaald fonkelnieuw, maar de schilders van de Rijkswerf zullen haar wel spoedig een ander (en duurzamer) jasje aantrekken. Vermelden wij ten slotte nog, dat de bewapening van de „Cerberus" bestaat uit één kanon van 7,6 centimeter en vier Oerlikons van 20 milimeter. Hr. Afs. „Cerberus", de eerste nettenlegger van de Koninklijke Marine, die op 10 November van de Amerikaanse regering u-erd overgenomen en gistermorgen in Den Helder arriveerde.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3