orlog nu betekent einde van het Kremlin én de vrije wereld ruim Mat begin van hei debat over de Europese grondwet Onze eenheid Ruslands vrees Arrogante land „eisen van uit gezette Duitsers ons Hollandse coaster gezonken Nederlandse auto verongelukt bij Duitse havenstad Bremen Van der Goes: „Wet moét doorgaan" Schumangaatheen Verhouding Japan-Korea werd onder de loupe genomen ERICHTEN Donderdag 8 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 6 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Attfi ttnönaaA IAATSTE BOODSCHAP TRUMAN AAN HET CONGRES Opnieuw een beroep op Stalin Na v. de kwesfie Breda De werkloosheid aanzienlijk steeg Twee doden en een zwaargewonde Botsing der meningen Engeland en de Europese defensie Londen zou nieuw p an bestuderen Churchill bij Ike Voorstel tot derde pont verbinding over het IJ Rhee was in Tokio J en." De professor lachte har de herinnering. „Ja, maar ik liet wat uw vroegere grapjes hebben met deze grap hier", hem in de rede. „Stil toch oent zo ongeduldig. Je laat me uitspreken", riep de professor „Zoals ik je al zei, we zijn ienden en ik had van die beste ihoord, dat jij niet voor een vervaard was". De professor een knipoogje. „Ik zoek name- lige tijd naar een betrouwbare voor mijn zeer belangrijke lingen. Maar ik kon niemand Toen belde ik ten einde raad ouwe Pieter op en die zei me dat jij de aangewezen persoon Perzische GolfR'dam, 6-1 ona Lutterkerk, R'dam—Per- 5-1 van Genua naar Port Said erk, A'dam—West-Afrika, 6-1 ts Maasland, Porto AlegreA'dam, Las Palmas Nestor, 5-1 van aar R'dam Nigerstroom, West- 6-1 te Dakar verwacht CristobalA'dam, pass. 5-1 Plymouth Prins Willem R'dam te Valencia Rijn- Buenos Aires, 5-1 dwarf naar Montevideo Rotti, 5-1 van aar Indonesië Stad Breda, •1 van R'dam naar Golf van Stad Maassluis, verm. 7-1 van Kirkenaes Stad Schiedam,, van R'dam naar Savona Stad 9 of 10-1 van Wabana t© erwacht Sliedrecht, 5-1 van naar Campana Soestdijk» New Orleans naar Newport News n, JavaA'dm, 5-1 v. Marseille en III (t), 5-1 van Bangkok naar Thalatta (t), Le Havre—Mena 6-1 te Port Said Tamo, New York te Baltimore Tiba, Aires—R'dam, verm. 6-1 van Pa° Titus, 6-1 van de Middellandse Zijpenberg, vertr. 7-X im naar Brindisi. Direcüe: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamlli Tel.3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 'AT1ES, eerste in een reeks ikuitzendingen waarin wordt lehore gebracht, hoe compo- i op thema's van anderen ■ies schreven. De variatie- was in de zeventiende en .ende eeuw zeer in trek. Van componisten hebben wij en variaties, soms op eigen op anderer melodieën. Daar- erandert een melodie gaan- j van karakter en wordt s verder gewijzigd omspeeld, •rsierd. Het resultaat is vaak boeiend, zeker hier, nu Beet- i en JWozart aan het woord n. (Donderdag 22.15 over rsum II, 298 m). it Radioprogramma DONDERDAG 8 JANUARI KRSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, >RO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag- 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 900 Morgenwijding. 9.15 Om- r. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 anden, 9.35 Gram.muziek. 10.35 :t, ik weet, wat U niet weet". 10.50 kleuters, 11.00 Kamerorkest. 11.45 cht. 12.00 Zang en piano. 12.25 12.30 Land- en Tuin- 12.33 Gram.muziek. „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 13.15 Mededelingen of gram.® 13.20 Metropole-Orkest en soliste. Londen en Parijs", hoorspel. 14.40 scital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 luziek. 16.15 „Van Pepita's en Man- 16.30 Gram.muziek. 16.45 Voor de 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 17.45 Regeringsuitzending: an Beuge: „Nieuw-Guinea. Richt- de toekomstige ontwikkeling", ieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 erde muziek. 18.55 Reportage of uziek. 19.00 Gesproken brief uit 19.05 Discogram. 19.40 Ronde- lement. 20.00 Nieuws. 20.05 „Onz* landgenoten uit Indone- Dr. W. Drees. 20.15 Gram.- 20.20 Concertgebouworkest en (Pl.m. 21.00—21.25 „Mijn vrouw hoorspel. 22.25 Gevarieerde mu- 2.50 „De vrouw in gezin, maat- j en staat", causerie. 23.00 Nieuws, [portactualiteiten. 23.30—24.00 Gra- muziek. II. 298 m.: 7.00 KRO, 11.00 KRO, 14.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- 7.30 Gram.muziek. 7.45 Mor- ed en Liturgische kalender. 8.00 i en weerberichten. 8.15 Gram.- 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School- 1000 Gram.muziek. 10.03 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.50 Als de ziele causerie. 12.00 Angelus. 12.03 oncert. (Om 12.3012.33 Land- en 12.55 Zonnewij- .00 Nieuws en Katholiek nieuws. Jram muziek. 13.55 Pianoduo. 14.00 iade-Orkest en solist. 14.45 Voor uw. 15.15 Gram.muziek. 15.35 Ka- 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gra- 17-00 Voor de jeugd. 17.30 17 40 Voordracht. 18 00 Ka- 18.35 „Op de stelling" cau- 45 Leger des Heüsmuziek. 19.00 en weerberichten. 19.10 Levens van allerlei aard en een pastoraal rd. 19 30 Gram.muziek. 20.00 Ra- 20.20 Gevarieerd programma. .Vragen aan voorbijgangers". 22.15 22 45 Avondoverdenking, en S O S -berichten 23.15— 71 TV laatste traditionele boodschap tot het Congres der Ver. Staten heeft nn uitvoerige en indrukwekkende wijze een overzicht gege- - SrtS^e He siSrwaarin de wereld zich op het ogenblik bevindt. Hij deed een heroen op maarschalk Stalin van de Sowjet-Unie om de communis tische ideologie aan te passen aan de nieuwe werkelijkheid van de atomische eemv stelde daarbij in het licht hoe het opvoeren van de tegenstellingen tussen het WKteliike en het Oostelijke politieke blok moet leiden tot de ondergang van n.Me en Heed een vurig beroep op de burgers van zijn land en de vrije volkeren om de eigen grote waarden en denkbeelden te bewaren en te versterken. 1 blijft toenemen, maar verenigd, aan- rekkelijker voor de mensen aan weers- I zijden van het ijzeren gordijn, zal on vermijdelijk het ogenblik aanbreken van een verandering in de boezem van es IJ ZEGT, aldus Truman in zijn be lief roep op Stalin, dat ge gelooft in de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van de com munistische maatschappij zal worden gevormd door oorlog tussen uw wereld en de onze, doch Lenin was een mens voor het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiedenis bezag met „pre-atomische" ogen. Sindsdien is de oorlog in afmeting veranderd en kan geen stadium meer zijn in de ont wikkeling van wat dan ook, zonder de ondergang te brengen voor uw regiem en vaderland. Zodra de communistische leiders deze waarheid zullen erkennen, zo vervolgde Truman, zuilen zij ons verlangend vinden verdragen te sluiten, die de wereld zullen behoeden voor de gevaren, die haar thans bedreigen. Een oorlog tussen het Sovjetrussische rijk en de vrije landen zou thans het graf kunnen graven niet alleen voor onze stalinistische tegenstanders, maar ook voor onze eigen maatschappij, voor on ze wereld zowel als de hunne. Atoomenergie TRUMAN uitte de hoop, dat de door 1 de VS ondernomen pogingen ten aanzien van een internationale over eenkomst voor controle van de atoom energie zullen worden voortgezet. De proefnemingen van Eniwetok op het gebied van de kernreactie betekenen een nieuwe stap in de sensationele ont wikkeling van de atoomenergie. Er kunnen thans ontploffingen worden ver oorzaakt, waarbij vergeleken de „padde stoelen" van Hirosjima en Nagasaki weinig zaaks zijn. Mensen, die naden ken, kunnen hun toevlucht niet nemen tot een atomische oorlog, dat weten we wel, maar wij kunnen het ons niet ver oorloven, dat anderen niet zullen be- j®wijken voor de bekoring, welke de ^Bretenschap hun thans aandoet. Wij en het Kremlin ■VERKLAREND, dat hij als particulier psP burger straks de nieuwe president Zijn volledige steun wil geven en het Amerikaanse volk verzoekend evenzo te handelen, zei Truman: Als wij voort gaan met de verwachting der Sovjets te verijdelen en onze wereld in kracht de communistische wereld. Wij weten niet wanneer dit zal zijn noch öf het zal gebeuren als gevolg van een wel overwogen beslissing van het Kremlin, van een staatsgreep, een revolutie, af valligheid van satellieten, maar wan neer de communistische leiders begrij pen, dat zjj met oorlog geen winst kunnen behalen en wanneer hun po gingen om door ondermijning de baas te worden schipbreuk lijden, is het niet HARRY TRUMAN samen één overdreven te verwachten, dat wij hun wereld van aanschijn zullen zien ver anderen. Haar plannen zullen zien ma tigen en de door haar begonnen koude oorlog zien opgeven. Men moet zich, zei Truman, niet la ten misleiden door het aanzien van monopolistische macht van communis tische dictators. De meesters van het Kremlin leven in de vrees, dat hun macht en positie zal instorten, wan neer hun eigen volk onze vrije maat- De „Fond van uit Nederland gewezen Duitsers" heeft een beroep op het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken gedaan om de zeven Nederlandse politieke delinquenten, die op Tweede Kerstdag uit de gevangenis van Breda zijn ontsnapt, niét aan Nederland uit te leveren alvorens onomstotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oor logsmisdadigers zijn. Volgens de Bond zijn de betrokkenen indertijd niet op grond van „betrouwbare bewijzen" ver oordeeld, daar tijdens de processen, „die meestal geleid werden door Nederland se verzetsstrijders", bekentenissen wa ren „afgeperst door slechte behandeling en dwa-igmiddelen". Het verbond verzoekt het ministerie de Nederlandse regering „ter wille van ten werkelijke gerechtigheid" het vol- genöe voor te stellen: „Nederlanders, die na de oorlog Duit se soldaten hebben vermoord, moeten in ,.van beschuldiging worden ge steld. „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 130.000 Duitsers en Nederlanders in ae Nederlandse concentratiekampen zijn gepleegd, moeten door gewone Neder landse rechtbanken worden berecht." „De vonnissen van de 70 Duitse krijgs gevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden herzien." „Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse gevange nissen bevinden, omdat zij in de Duitse weermacht hebben gediend, moeten die genen worden vrijgelaten, die tijdens de oorlog het Duitse staatsburgerschap hebben verkregen." schappij zou kunnen kennen en begrijv pen. Wij kunnen slagen "JTÏANS, aldus Truman, hoopt het Kremlin, dat de economische weder opbouw van de vrije wereld een grote rivaliteit heeft geschapen tussen de economisch ontwikkelde landen, die elkaar de markten en de wereldhandel betwisten. Er zal in de komende jaren verbeeldingskracht en veel moeite ver eist zijn om opnieuw te bewijzen, dat het Kremlin zich heeft vergist. Maar wij kunnen erin slagen. De problemen van een rechtvaardige verdeling van de overvloed kunnen door internatio nale samenwerking worden opgelost. In West-Europa zijn de tolunies, de instellingen zoals die van het plan- Schuman, de beweging vcor politieke eenwording en de Europese Defensie gemeenschap tekenen van een ontwik keling naar grotere gezamenlijke kracht en eenheid. De volken van West-Euro pa werken samen. De gehele vrije we reld heeft daar voordeel van. Sprekend over Azië en Afrika zei de president, dat het een dringende taak is te ver hinderen, dat de gistingen aldaar wor den uitgebuit ten voordele van de Sovjets. Tot de Amerikanen zei Truman tenslotte de vrees niet te laten over heersen, omdat men daarmede alleen de Sovjets in de kaart speelt. In 1953 zullen ten bate van het Nederlandse Rode Kruis bijzondere postzegels worden uitgegeven. Zij zul len een afbeelding vertonen, welke met het doel der uitgifte verband houdt er. geldig zijn tot en met 31 Decembei 1954 Gistermiddag om twee uur geraakte het Nederlandse kustvaartuig RPS, ge bouwd in 1951 en groot 500 brutoregis- terton, zestig mijl ten Zuidwesten van het eiland Quessant in ernstige moei lijkheden. Er stond een sterke Noord oostelijke wind en de bemanning sein de, dat het vaartuig zich in zinkende toestand bevond en men overging in de reddingboot. Verschillende schepen in de buurt seinden, dat zij naar de uit gezette boot van de RPS zouden uitkij ken. Ook verliet een Franse sleepboot uit Brest de haven om assistentie te '.Cirenen. Vannacnt om kwart over een werd gemeld, dat de gehele uit tien koppen i estaande bemanning van de RPS is gered oi de Franse treiler „Brillia Ailei. zijn gezond. De coster is gezon ken. In December 1952 Eind December stonden bij de ar- beidsbureau's 166.020 werkloze mannen geregistreerd, waarvan er 31.357 waren tewerkgesteld bij een DUW-object of bij een gemeentelijk werkverruimings- of werkvoorzieningsobject. Op 30 No vember bedroeg het aantal werklozen 129.560, waaronder 30.186 DUW-arbei- ders. De normale seizoensstijging van de werkloosheid in de maand Decem ber werd dit jaar nog versterkt door het ongunstige weer en door de afloop van vele iandbouwwerkzaamheden, die door het natte weer in de maand No vember nog niet waren gereed geko men. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 28.914 tot 36.834, de metaalarbeiders vam 11.210 tot 12.783, de landarbeiders van 14.007 tot 27.788, transpörtpersoneel van 7907 tot 9942 en de losse arbeiders van 21.220 tot 26.106. TN de maand Januari wordt in de VS de strijd geleverd om het wel meest vreemdsoortige kampioen schap n.l. dat van tonnenspringer. Hij die met grote snelheid op de schaats over de meeste tonnen springt en daarna weer rustig zijn baantjes op het ijs trekt, wordt ko ning van de tonnenspringers. Op de jotó zien we een der waaghalzen tijdens de training. Een tragisch auto-ongeval, dat nabij Bremen is gebeurd, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag het leven van twee personen, onder wie een Ne derlander, geëist, terwijl een Neder- (Van een correspondent.) ZEVENENTACHTIG Europese politici zijn gisteren in 't Straatsburgse Huis va> Europa hun beraad over een Euro pese grondwet begonnen. Zij zagen zich geplaatst tegen een achtergrond van nieuwe moeilijkheden, die in Parijs en Brussel zijn gerezen tegen een der beide zuilen, waarop zij de Europese Gemeenschap wensen te baseren: de Europese V erdedigings-gemeenschap. Wellicht waren de in Parijs geuite revi sie-wensen en de in Brussel gerezen grondwettelijke moeilijkheden van het E.V.G.-verdrag mede oorzaak van de matte stemming waarin dit Straats burgse debat is begonnen. DE PRESIDENT der grondwetsverga- dering, de Belg Spaak, ontruimde reeds terstond na de opening de voor zitterszetel en liet zich .wegens rheu- matiek verontschuldigen. Tevoren had reeds verluid, dat de Belg, die in deze zaal zo vaak is opgetreden als de motor der federalisten, ontevreden was over de volgens de federalisten te diepe bui ging, die bij het voorbereidende werk naar de voorstanders van het behoud van sterke nationalistische invloeden in het bestuur van Europa gemaakt is. De Luikse professor De Housse kenschetste de voorstellen, die nü voor de Europese vergadering liggen, als een compromis tussen de nationale en de federalistische richting. Deze laatste ondernam reeds onmiddellijk bij monde van de Duitse liberale 'afgevaardigde Becker een scherpe aanval op de overwegende po sitie, die in het voorgestelde statuut is ministers. Hij vroeg van de vergadering niet meer of minder dan deze raad radi caal uit het ontwerp te schrappen en daarmee het zwaartepunt geheel en al te verleggen naar de te vormen „Euro pese Executieve Raad", die het karakter van een echte regering zou krijgen. Men neemt echter niet aan, dat de fe deralisten met deze krachtige bazuin- stoot voldoende volgelingen bijeen zul len kunnen blazen, om een ingrijpende verzwakking der nationale invloeden in het komende bestel te doen aanbevelen. Een tweede aanval kwam van de Franse gaullist De-Bré, die de Europese gedachten van zijn partijchef neerlegde in een nieuw ontwerp voor een Euro pese grondwet. Hij pleitte voor een unie van Europese staten onder de leiding van een politieke raad, die uit de mi nister-presidenten der aangesloten sta ten zou zijn samengesteld. Deze raad zou zijn voor de staten bindende be sluiten met meerderheid van stemmen nemen en nationale bezwaren zouden tenslotte voor een Europees parlement of een Europees Hof gebracht kunnen worden. Ook het gaullistische voorstel wordt hier geen kans toegekend. CLECHTS enkele sprekers traden van het theoretische podium, waarop de debatten gevoerd werden, om hun zor gen te uiten ovër de groeiende natio nale hindernissen voor de defepsiege- meenschap. Onder hen was de Neder landse socialist Van der Goes van Na- ters. „Wij moeten de mogelijkheid on der het oog zien, dat er in feite geen Europese verdedigingsgemeenschap op boven-nationaal plan meer in uitzicht is," zo luidde zijn verzuchting. Ook de Luxemburger Margue had tevoren reeds uitdrukking gegeven aan zijn twijfel. Mr Van der Goes betoogde echter, dat deze ontwikkeling de vorming van een politieke gemeenschap in Europa niet overbodig kon maken. Het werk moet volgens hem voortgaan. In het bijzonder moest er naar gestreefd worden een stelsel te vinden, dat een zo nauw mo gelijke binding van Engeland en het continent mogelijk zou maken. Hierdoor kan voor altijd een breuk in Europa worden vermeden. De economische in tegratie en met name de vorming van een eenheidsmarkt mocht volgens hem niet worden vergeten. Nederland, zo zeide hij, was ten volle bereid in een boven-nationale gemeenschap te treden. Het had zijn grondwet daartoe reeds gewijzigd. Volgens te Parijs ontvangen berichten zou de Britse regering een plan bestu deren voor nauwere samenwerking met het Europese leger, in het bijzonder als dit leger ontdaan zou blijven van supra- nationale instellingen en meer zou ge- toegekend aan de raad der nationale l jjjken 0p een samengaan van geallieer- TEN HUIZE van Senator Baruch im 1 New York heeft de Britse pre mier Winston Churchill een bespre king gevoerd met de a.s. president van de VS Eisenhower. Tussen Win ston en Ike hun gastheer Baruch. WEEKBEKiCHl Verwachting tot morgenavond VANNACHT MATIGE VORST Vannacht: weinig bewolking en weinig wmd met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag: toenemende bewolking met later in liet Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig ol vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. de legers met aan het hoofd een ge meenschappelijke raad van premiers of ministers van Buitenlandse Zaken om een gelijkgerichte buitenlandse politiek van de deelnemende landen te verzeke ren. Een dergelijk samengaan van En geland zou de Franse socialisten in staat stellen het Europese leger te beu nen. Britse functionarissen in Londen kon den zich gisteren niet indenken, hoe de betrekkingen van Engeland met het Europese leger zouden kunnen worden versterkt, tenzij Engeland in feite lid van de gemeenschap zou worden. Toen Engeland in Mei 1952 beloofde de inte griteit van de gemeenschap te zullen verzekeren verklaarde het echter, dat het niet tot de gemeenschap zou toetre den. lander, die achter in de wagen zat, ernstige verwondingen opliep. De heer J. A. Achterberg uit Hilver sum. procuratiehouder van een firma te Amsterdam, vertrok Dinsdag per auto uit Amsterdam naar Hamburg voor een zakenverblijf van enkele maanden. Hij was vergezeld van een der employe's der firma de heer A. van: den Heuvel uit Zandvoort en voorts door mevrouw Tilly Hübedene, een weduwe uit Hamburg. Toen men Bremen naderde, reed de bestuurder met een snelheid van ruim 100 km toen eensklaps een der voorban den sprong. Hij kon de wagen niet meer in zijn macht houden, deze sloeg over de kop en dook 'n slootje in, dat langs de weg ligt. Vermoedelijk doordat vuur bij de lekgeslagen benzinetank is ge komen, stond de wagen onmiddellijk in lichterlaaie. De beide personen, die voorin de auto zaten, de heer Achter berg en mevr. Hübedene, wisten zich niet meer te bevrijden en kwamen in de vlammen om. Direct toegeschoten automobilisten konden de heer Van den Heuvel, die achterin de wagen zat, bevrijden, zodat deze er het leven afbracht. Hij liep echter deerlijke verwondingen en brandwonden op. De heer Achterberg was 34 jaar oud en gehuwd. Robert Schuman, minister van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk in het aftredende kabinet-Pinay, heeft ver klaard te hebben besloten niet aan dit departement te blijven in de nieuwe regering, die Rcné Mayer tracht te vormen. Georges Bidault (Kath.) heeft een voorstel van de kabinetsformateur om in Schumans functie te treden, aanvaard. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad het voorstel doen toeko men om een derde pontverbinding tus sen de Distelweg en de Tasmanstraat tot stand te brengen, daartoe te doen aanschaffen vier diesel-electrische pon ten, elk met een dekoppervlakte van 584 m2 en daarvoor beschikbaar te stel len een bedrag van f 13.679.200. Bommenwerper in botsing met personenauto Bij Doncaster (Engeland) heeft eeij bommenwerper bij het landee. het dak van een personenauto meegenomen. Een vrouw kwam om het leven. Haar echt genoot en dochter liepen verwondingen op- In de nacht van Dinsdag op Woensdag is in het gebied op ongeveer "ijf en twintig kilometer ten Zuiden van Brussel een aardschok waargeno men. President Rhee van Zuid-Korea is gisteren uit Tokio in zijn land terugge keerd. In Japan heeft hij besprekingen gevoerd met de opperbevelhebber der VN, generaal Mark Clark, en de Ja panse premier Josjida. Voor zijn vertreK uit Tokio verklaarde Rhee, dat een blij vende toestand van vrede in het Verre Oosten sterk afhankelijk is van de vraag of „een geschikte" overeenkomst kan worden bereikt over de verhouding tussen Japan en Korea. De onderhande lingen tussen beide landen werden in April van het vorige jaar afgebroken. Twee punten moesten toen nog worden geregeld n.l. de kwestie van het vis recht en de vraag over de bestemming van de goederen, die tijdens de Japanse bezetting van Korea eigendom waren van Japanners. Josjida heeft gezegd, dat hij de goede betrekkingen met Korea op prijs stelt en Rhee stelde vooi de besprekingen over bovengenoemde kwesties te hervatten. Van het front wordt gemeld, dat het Amerikaanse slagschip „Missouri", een Britse kruiser en een vliegkampschip in actie kwamen langs de Westkust van Korea. Ruim honderd jachtbommen werpers der VN vielen een plaats aan vijftig km van de Mandsjoeriise grens. Acht en twintig gebouwen wéïden ver nield. Op het eiïand Koje is Dinsdag avond een NoordeliiVe krijgsgevan gene door een Zuidkoreaans bewaker doodgeschoten, toen hij probeerde een briefje over een bek naar een andere afdeling van het kamp door te geven. De boodschap gaf een overzicht van de activiteit van 'n ..striidcomité" over een perijde van vijf dagen. 1

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1