Afgelopen jaar bracht terugkeer naar gunstiger perspectieven De kaasmarkt was in 1952 meermalen het zorgenkind Ruim driehonderd emigranten zorgden ditmaal nog voor vertrekoverschot r Jimmy Brown als Ondanks gestegen werkloosheid geen pessimisme voor de toekomst Ambachtsschool zestig jaar AGENDA Zuivelwereld niet doordrongen van] het belang van deze reclame Geen onderonsje D AAR wees onze o- „Die stapel van iedere Maandag e m'n deur, met b DONDERDAG 8 JANUARI 1953 VANMIDDAG HEBBEN WIJ geluisterd naar de nieuwjaarsrede, die burge meester mr H. J. Wytema uitsprak in de eerste raadsvergadering van dit jaar. Een rede, die een wat optimistischer toon had dan in 1951. Er kon ditmaal gewag worden gemaakt van vooruitgang op velerlei gebied en al werd dan op sommige punten teleurstelling ondervonden we noemen de gestegen werk loosheid, het failleren van een tweetal industrieën toch meende de burge meester, dat 1952 in vele opzichten een kentering heeft laten zien en dat het daarom gerechtvaardigd is te spreken van een terugkeer naar gunstiger per spectieven. Spreker hoopte, dat 1953 de bevestiging zou brengen van wat men zo zielsgraag wenst, dat thans de weg openligt, die leidt naar grotere voor spoed. Zoals te doen gebruikelijk bevatte het overzicht een stroom van cijfers, maar ook en wel in de eerste plaats, een herinnering aan de drie hoogtepun ten van het jaar: het Koninklijk bezoek, de opening van de Friese brug en de Alkmaarse Braderie. De bevolking nam met 363 zielen toe (vorig jaar 78) dank zij het sterke geboorte-overschot, want ook dit jaar vertrokken er meer mensen uit Alkmaar dan er inkwamen. Dit verschil bedroeg 102 en was voornamelijk te wijten aan de emigratie. Er zijn echter factoren, die reden geven tot een gematigd optimisme. Belangrijk was de mededeling, dat in 1952 voor het eerst sinds de bevrijding meer dan 200 woningen gereed kwamen, terwijl er nog 232 in uitvoering zijn. Dit betekent echter niet, dat het aantal woningzoekenden afnam. Him getal verminderde slechts met 22, wat op een totaal van 1018 geen rol speelt. Bevredigende activiteit op bouwgebied QOK IN andere sectoren betreffende de bouw en dergelijke kapitaalwer- ken betoonde de gemeente grote acti viteit. Gereed kwam een gymnastieklo kaal bij de Lindenschool, een houien gymnastieklokaal bij de St. Lidwina- school, een houten schoolgebouw aan het Zeglis. uitbreiding van de Uloschool aan de Krelagestraat, uitbreiding vai, de r.k. meisjesschool aan de Laat me: vier lokaien: de bouw van de r.k. Ulo school aan de Feroinand Bolstraat; in vergevorderde staat is de Handels- en Ri kslandbouwwinterschool aan de Bergerweg, terwijl ook in 1953 nog ge reed zullen komen een schoolgebouw voor christelijk gewoon lager onderwijs aar de Vondelstraat, één voor gewoon lager onderwijs aan de Willem de Zwij- geilaan en één voor r.k. gewoon lage, onderwijs an de Coornhertkade. In uitvoering is ook de uitrreiding van de Ambachtsschool. In de semt- teehmsche sector kunnen worden ge noemd de aanleg van de aardebaar voor het spooraccordement voor het industrieterrein, verbetering van he kruispunt Kennemeisingel-Varnebroek verbetering van de nieuwe Schermer •weg, het bouwri.jpmaken van vele iei- rvinen, voor scholenbouw en woning bouw. In aanleg zijn thans sportvelden aan de Hoeverweg en eindelijk is de verbetering van de Westerweg tussei de begraafplaats en de Kalkovensweg ter hand- genomen, kunnen worden. Tenslotte mag niet onvermeld blijver dat de gemeente grote aankopen van toekomstige bouwgrond in de Overdie- pr.iJr tot stand bracht. Verder kwamen in de particuliere sector tot stand een fabriek met kantoor aan het Kwakel pad voor de inmiddels gefailleerde Nemogra, een kantoorgebouw vooi het Ziekenfonds aan de Emmaslraat en e-n grote machinehal voor de Neder landse Macmnefabrick „Alkmaar", ter wijl ook hel door brand verwoeste ge deelte van Huize Westerlicht werd nerbouwd. Er is dus op bouwgebied een bevredigende activiteit waar te nemen giweest in 1952, die noop geeft voor d-_ toekomst. Het is nu eenmaal altijd zo dat de kost voor dc baat uitgaat. Financiële tuimelingen ALLEEN mogen wij dan, naar wtj hopen, gespaard blijven voor finan ciële tuimelingen van jonge, hier ge vestigde bedrijven, als de Nemogra en het Papiervernietigingsbedrijf van Emi' de Raay. Zij doen de naam van Alk maar ais vestigingsplaats voor bedrijven geen goed, aldus spreker, evenmin als Vage en bittere ontboezemingen in de pers van een fabrieksdirecteur over vermeend onvoldoende begrip van het gemeentebestuur voor de bedrijfsbe langen der industrie. Trouwens, de medewerking waartoe de raad besloot aan de uitbreiding van de Alkmaarse Ib'e "hinefabriek toont andere gezind heid. Deze fabriek moet zich nog veel meer uitbreiden om alle bij haar bin nenkomende orders van ver 'buiten onze grengen naar behoren te kunnen verwerken. Voor wat betreft de han del is het over het algemeen voor de kleinere bedrijven moeilijker dan voor de grotere en financieel krachtiger winkelzaken om het hoofd boven wa ter te houden. Toch steeg het aantal in het handelsregister ingeschreven zaken voor de gemeente Alkmaar van De pohtie in 1952 r\E politie was in 1952 wederom zeer actief, zo heeft de burge meester vanmiddag meegedeeld. Opgemaakt werden 377 processen- verbaal wegens gepleegde mis drijven tegen 389 in het vorige jaar. Bekeuringen wegens over tredingen werden gemaakt tot een aantal van 2374waarvan 1673 overtredingen van de Wegenver keerswet. en het Wegenverkeers reglement tegen onderscheidenlijk 2122 en 1509 in het vorig jaar. Het aantal verkeersongevallen bleef vrijwel constant; 426 in HVs maand van dit jaar tegen 436 in 1951 en 429 in 1950. Dodelijke af loop hadden slechts 2 verkeers ongevallen. Negen en dertig per sonen werden aangehouden, ter wijl zij onder invloed van alcohol een motorrijtuig of een rijwiel bestuurden. Vijf en twintig maal werd het rijden met een motor rijtuig of rijwiel belet aan per sonen. die onder drankinvloed ver keerden. Dit aantal was gelukkig beduidend lager dan vorig jaar, toen het 37 bedroeg. 1956 tot 1932. Van de braderie hebben de kleinere winkels het meest gepro fiteerd, meer dan de grote bedrijven, die hun grotere keus nu eenmaal niet op straat konden uitstallen. Toch was deze braderie met haar treffende een drachtigheid een klinkend getuigenis van de ondernemingsgeest der Alk maarse middenstanders. Opvallend is de stijging van het aantal internationale uitgaande telefoongespi ekken, van 1949 'ot 1952 is dit toegenomen van 9272 tot 22.540, terwijl het aantal verzonden telegrammen in deze jaren met nog geen 1000 terugliep, namelijk van 28.735 tot 27.901. Duidt dit op intensi vering van buitenlandse relaties? De Alkmaarse Exportveiling had een behoorliik jaar. De omzet steeg nog iets en bereikte met een toeneming van 63.000 bijna 1 y, millioen. Ondanks de ingevoerde aanzienlijke tariefsverhogingen stegen de gaspro ductie van de gemeentelichtbedrijven en de hoeveelheid aangekochte electri- citeit. De gasproductie overschreed 12 millioen kubieke meter. De aange kochte electriciteit bereikte het topcij- fer van 12.233.000 kWh. Ook het gemeentelijk slachthuis floreerde in 1952. Het aantal slachtin gen steeg van 30.806 tot 34.402, terwijl oe ijsverkoop in staven in weerwil van de soms koude en nnlte zomer toe nam van 33.000 tot bijna 47.000, daar mede het topjaar 1948 benaderend. De invoer van vlees nam met 17.13% af. De aanvoer van vee op de jaar markt herstelde zich gedeeltelijk van de zware inzinking van 1951, de aan voer op de weekmarkten over 1952 kwam op een iets lager peil dan die van 1951, t.w. 25.156 tegenover 25.821 stuks, maar deze vermindering kom geheel op rekening van de varkens, wat een Jandeliik verschijnsel is. De goederenmarkt bracht met ruim 5000 13% meer op dan verleden jaar. 325 emïqran'en Over de bevolkingstoename zei de bur gemeester, dat de ongerustheid, die het verloop hem in 1951 had ingeboe zemd, thans goeddeels was verdwenen. Steeg het aantal inwoners toen met slechts 78. in 1952 bedroeg dit getal gedurende H maanden 368, waarmede het totaal van de bevolking werd ge bracht op 40.516. Helaas, zo vervolgde spreker, moet ik hieraan toevoegen, dat er in 1952 nog wel sprake is ge weest van een vertrekoverschot, zulks in tegenstelling met het ietwat optimis tische geluid, dat ik bij de behandeling van lief uitbreidingsplan in hoofdzaak heb laten horen. De juiste cijfers ziin: aantal geboor ten 765, overlijden 295, zodat het ge boorte-overschot 470 bedraagt. Ver trokken 2346 gevestigd 2244. vertrek overschot 102. Totaal bevolkingsver meerdering 268. Al is er dan nog een vertrekoverschot, toch is er een duide lijke kentering ten opzichte van het vorig jaar. Vooral omdat van 1 Januari tot 1 December 325 personen naar het buitenland vertrokken ziin. terwijl in dit tijdvak 74 personen uit het buiten land 'inkwamen, zodat er dus wel een buitenlands vertrekoverschot is van 251, maar een binnenlands vestigings overschot van 149. Stellen wij dit bin nenlandse vestigingsoverschot van 149 tegenover het binnenlandse vertrek overschot van 210 van verleden jaar, dan is er wel degelijk reden tot gema tigd optimisme. De emigratie is een algemeen landelijk verschijnsel en het is geenszins verontrustend dat ook Alkmaar daaraan zijn tol heeft be taald. Meer werklozen UET gemiddeld aantal werklozen nam toe van 339 in 1951 tot 578 in 1952. Dc gemiddelde werkloosheid was in 1051 ten aanzien van Alkmaar te her leiden tot 2.0 proeent en voor het ge hele land tot 2.8 procent van de manne lijke beeoenshevolking. Zij heeft daar van in 19.12 te Alkmaar 4.9 procent en in het gehele land 4.2 proeent omvat. Fet werkloosheidspeil is te Alkmaar nus in re'atief sterkere mate gestegen dan in ons land als geheel. Min of meer parallel met deze cijfers jjjjen die van de gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon, 'n de zomermaanden van 1952 werd het mpcijfer van 583 steungevallen bereikt. Door de mogelijkheid tot aanbieding van werk en andere maatregelen mocht het gelukken de stijging tot sia-m te bietigen en langzamerhand danng van het aantal ondersteunden te bewe k- stelligen, m,.ar in het midden van December 1952 waren toch nog 563 ge zinnen en alleenstaande personen otj de ostelling in steun, tegen 549 in Decern- K-r 1951. Van die 563 ondersteunden wf.ien erht.er ruim 50 p>-orent, namelijk '90, 65 laar en ouder. De verwachting, dat de invoering van wachtgeld en werkloosheidsverzekeringswet op 1 Juli 1952 de ondersteuning van werk lozen door het gemeentelijk bureau oor sociale zaken grotendeels zou doen verdwijnen, werd niet verwezen lijkt. Hoofdoorzaak hiervan is dat deze wet in werking werd gesteld ip een periode van toenemende werkloosheid, waarin helaas tot nog toe geen gunstige wending is gekomen. Het aantal echt paren en ongehuwden dat een uitke ring ontvangt op grond van de Nood wet Ouderdomsvoorziening is ook toe genomen n.l. 1578 tegen 1442 over 1951. Het gemiddelde uitkeringsbedrag steeg van f 566:15 tot f 589.58 per jaar. Toch verklaarde spreker zich ten aanzien van de toekomst niet pessimis tisch gestemd. Een deel van de werk loosheid, aldus haalde hij aan uit het rapport van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, vond zijn oor zaak in de overspannen voorraadvor- ming, die in 1951 door de strijd op Korea de werkgelegenheid sterk be vorderde, maar waarvan men ook in 1952 nog steeds de terugslag heeft on dervonden. Dat men langzamerhand te rugkeert naar normalere omstandighe den meende spr. te kunnen afleiden uit de afschaffing van de investerings beperkingen, waartoe door de regering is besloten Een uitzondering hierop is de nog gehandhaafde rijksgoedkeuring op werken vanwege het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. Degelijk beleid QOK voor de uitvoering van kapitaal- werken is wat de financiering be treft thans een soepeler regeling tot stand gekomen, doordat de gemeenten hiervoor weer kortlopende gelden mogen aantrekken inplaats van mid delen op lange termijn. Dat de ge meente Alkmaar van de investerings- beperkingen en financiële moeilijkhe den bij dc woningbouw geen ernstige moeilijkheden heeft ondervonden, Is in hoofdzaak te danken aan het in vori- "e jaren gevoerde deeeliike financiële beleid, dat hierin bestond, dat zodra mogelijk na het gereedkomen van ka- pitaalwerken de vlottende schuld werd omgezet in vaste schuld. Omdat de ge meente niet alleen bijna geen vlot tende schuld meer had maar zoveel middelen tot haar vermogen behoren de had belegd in verplichtingen op korte termijn, bestond geen enkel ge vaar ten aanzien van de schuldnositie der gemeente. Dit is wel een van de belangrijkste factoren geweest, dat de activiteit op het terrein van de wo ningbouw nogal gunstige resultaten heeft opgeleverd. Gezonde mensen HE gezondheidstoestand is in Alk- maar over het algemeen goed ge weest Jammer genoeg heeft de kinder verlamming drie patiënten gemaakt, bij wie in één geval nog ernstig letsel is gebleven. Overigens hebben zich geen epidemieën van betekenis voor gedaan. Het bevolkingsonderzoek op tuberculose verloopt bevredigend en de voorlopige resultaten zijn zeker niet ongunstig te noemen. In het centraal ziekenhuis werden tot 22 December op genomen 4973 patiënten met een totaal aantal verpleegdagen van 103.000. Over het gehele jaar zal dit aantal vermoe delijk ruim 105.000 bedragen. Daarbij komen dan nog ongeveer 10.500 ver pleegdagen in de Zweedse paviljoens. Voor het St. Elisabethziekenbuis zijn de cijfers 5825 opgenomen patiënten, 121.5(10 verpleegdagen. Het aantal spe cialisten in Alkmaar werd wederom uitgebreid, ditmaal met een rheuma- toloog. Nadat spreker had herinnerd aan de activiteit van de brandweer en met enkele korte woorden („Er is in het openbaar al meer gezegd dan voor de ze zaak goed was") de kwestie van hef Laddercorps had aangeroerd, deel de hij mede. dat de NACO in 1952 vrijwel het dieptepunt van de daling in de ontvangsten heeft bereikt. De twee siechse diensten die de onderne ming exploiteert, zijn de beide stads- lijnen in Alkmaar. Onlsoanning QP het sportpark was het bezoek minder dan verleden jaar. Het aan tal betalende bezoekers wordt geschat op 97.500 tegen 111.500 in het vorige jaar. De directie rept van minder goe de weersomstandigheden, maar ook van slechts acht draverijen tegen der tien in het vorige jaar. Ongelukken Minder huwelijken 7IJN de Alkmaarders in 1952 minder trouwlustig geweest dan in voorgaande jaren? In zijn Nieuwjaarsrede heeft burgemees ter Wytema vanmiddag medege deeld, dat het aantal huwelijken verleden jaar daalde tot 262, ver geleken bij 288 in 1951 en 332 in 1950. Ook het aantal echtschei dingen verminderde. In 1950 be droeg dit 32, in 1951 24 en in 1952 45. De burgemeester meende in deze dalende reeks de openbaring te zien van de toenemende econo mische moeilijkheden, die zich voor de gezinnen opstapelen. En dat die moeilijkheden er met be trekking tot de werkgelegenheid in Alkmaar zijn is helaas niet te loochenen van betekenis kwamen gelukkig niet voor. Het bioscoopbezoek nam af, maar het aantal concertbezoekers steeg van 7 000 tot over de 11.000, terwijl ook de toneelvoorstellingen meer bezoeke s trokken dan in 1951. Het aantal ge bruikte toegangsbewijzen steeg van bijna 15.000 tot bijna 18.000. Intussen blijken de bioscopen altijd meer dan 25 maal zoveel bezoekers te boeien. De belangstelling voor tentoonstellingen in ons stedelijk museum is nog niet v/at zij wezen moet. De werkelijke cij fers zijn 6205 (over 10 maanden in 19521 tegen 8324 in 1951. „IIc zou graag willen, dat alle klassen van alle scholen poor voortgezet onder wijs alle tentoonstellingen in ons mu seum bezochten. Want de jeugd moet geleerd worden beeldende kunst te zien, vooral véél te zien, en hoe en wanneer kan dat beter dan juist als de jeugd r.og op school is en er ter plaatse ge regeld artistiek verantwoorde tentoon stellingen worden gehouden", zo be- tor-irtn de burgemeester. Verder stipte hij nog even de be moeiingen van de gemeente met het onderwijs aan en herinnerde hij aan het door de gemeente begonnen club huiswerk voor de ongc-rganiseerde jeugd, dat in 1952 werd uitgebreid en overgenomen door de stichting „Alk- maars Clubhuis". Zolang nog niet over een clubgebouw kan worden beschikt, aeschiedt dit werk in het wijkcentrum bij de Nicolaas Beetsschool. Het 1s verheugend, dat in 1952 meer aan spaargeld werd ingelegd dan terugbe taald, nampliik tot een bedrag van ruim 300.000 bij de NuVspaa'-banV Verleden jaar nog werd biina 600.000 meer ongevraagd dan ingelegd. Bij de Rijkspostsnaaebank bedroeg de ontspa- ring echter nog 158.000. .Verlrouwen \AN het slot van zijn toespraak volgde burgemeester Wytema de woorden van een predikant, die hij Zondag j.l. had beluisterd. Wanneer men zegt met goed vertrouwen de toekomst in te gaan, wat betekent dat vertrouwen dan eigenlijk? Is dat niet veeleer een „Laat anderen het maar doen" dan de bereid heid zichzelf in te zetten met alle moed en alle kracht, die de mens van God gegeven is? Wie echter met geloof de toekomst tegemoet gaat. die zet zich zelf in. Die weet, dat het mede yan zijn werken en willen afhankelijk is wat er gebeuren gaat. Die aanvaardt zijn taak en volvoert haar met vreugde en in on derworpenheid aan de Heer van hier boven. die alle ding regeert. Ik hoop. aldus spreker tot de raadsleden, dat gij Uw taak zo moogt zien. Bij de aanvang van zijn toespraak had de burgemeester het overlijden herdacht van prof. mr Adriaan Koel- ma, de twee bejaarde bewoners van Westerlicht, die bij de brand om het leven kwamen, het verscheiden van vijf leden van het gemeente-personeel: de heren A. van Bommel. P. D. Boot. K. Human, J. Th. Sieuwerts en G. van der Vegt en het plotseling overlijden van de heer A. M. Middelhoff. Van de vele anderen, aan wie de gemeente verplichtingen had noemde spreker wijlen de heer Bandsma, directeur van het Arbeidsbureau. Voordat hij zijn dank betuigde aan het gemeentepersoneel. herinnerde hij aan zuster Smit, hoofdverpleegster in het Centraal Ziekenhuis en de heer Prins, leraar aan de Handelsschool en directeur van de Handelsavondschool, die beiden de dienst met pensioen ver heten. Schoorsteenbrandie met natte dweilen geblust Gistermiddag te 4 uur ontstond in de Tweede. Kabelstraat door gloeiend roet dat uit de schoorsteen op de houten rand van een schoorsteenmantel viel een brandje, dat door de politie met natte dweilen werd geblust. Pleidooi van burgemeester Wytema HE ALKMAARSE KAASMARKT attractie nummer één in Noord-Hollani buiten Marken en Volendam,. is in het afgelopen jaar meer dan eens hi zorgenkind geweest omdat de zuivelwereld toch blijkbaar nog niet voldoen» doordrongen is van het belang van de instandhouding' van dit unieke reclaim middel voor de Nederlandse kaas. Dit zei burgemeester Wytema hedenmiddi; in zijn nieuwjaarsrede, die hij tot de gemeenteraad hield. In weerwil van krachtige protesten, aldus spreker, werd het totale voor de aanvoer beschik, bare bedrag verminderd van .f30.000 tot ƒ25.000. Aangezien hieruit de koster moeten worden betaald, die de aanvoerders maken om hun kaas ter markt Ir brengen, is het duidelijk, dat een dergelijke drastische verlaging een daling i, de aanvoer tengevolge moest hebben. Dit is inderdaad het geval geweest. I)( aanvoer per marktdag bleef weliswaar constant, maar het aantal markle moest, wegens gebrek aan pecunia, worden beperkt. De kaasmarkt ging it 1 1952 door tot de laatste Vrijdag van September, in 1951 was dit de laatst Vrudag in October. INTUSSEN, zo vervolgde de burge- 1 meester, vind ik het onbegrijpelijk en verbazingwekkend te moeten con stateren, dat er nog steeds mensen zijn. die ntcnen dat de Alkmaarse kaas markt een plaatselijk onderonsje is, dat alleen maar voordeel voor de stad Alk maar oplevert. Het is mij, bij mijn bezoek aan Frankrijk in September 1952. duidelijk gebleken, dat er een bepaalde gedach ten-associatie is: Alkmaar - kaas - Hol land, en dat heus niet alleen bij de men sen die wel eens in Alkmaar geweest ziin. Men moet vooral niet denken, dat alleen de bezoekers van de Alkmaarse kaasmarkt* voor zover zij van over de grens komen, de faam van deze oud- Hollandse instelling verbreiden. Deze faam gaat veel verder en het hoeft waarlijk niet zo lang meer te duren totdat men aan de begrippenparen Hol land en kaas, kaas en Alkmaar een ge lijke waarde toekent. Dat is de beste reclame. Trouwens, voor de Neder landse Spoorwegen is het affiche met de kleurige plaat van de Alkmaarse kaasmarkt een van de meest dankbare reclame-objecten geweest over de hele wereld. Dat is niet reclame voor Alk maar, dat is reclame voor Neder- 1 a ndook voor Friesland, want de vreemdeling ziet het verschil niet tus- jen de delen van ons land: voor hem ziin weiden met zwart-bont vee een beeld van het land, dat officieel Ne derland heet. maar bij hem als Holland nu eenmaal beter bekend is. Dit brengt mij op de gedachte, dat zovelen in Ne derland nog misverstaan waarom die buitenlanders hier komen. Voor ons ziin de Zuid-Limburgse heuvelen een bijzondere aantrekkelijkheid. omdat ons land zo vlak is. Hetzelfde geldt voor de Veluwse bossen, omdat het Westen des lands tot vrijwel iedere cm2 in cultuur gebracht is. Maar denkt men nu, dat die vreemdelingen naar Nederland komen om de Zuid-Lim burgse heuvelen of de Veluwse bossen te zien? Neen, zij komen om hier te zien wat zij in hun eigen land niet kennen. Dat wil zeggen, de Hollandse polders, het Hollandse strand, de Hollandse en Friese meren, maar bovenal de Hol landse steden met haar eigenaardige aantrekkelijkheid van helderheid in de Dne-jarige dreumes hing aan achterlicht De driejarige Josje V. van de Coornhertkade beleefde gisteren een spannend avontuur, dat slecht zou zijn afgelopen als Vrouwe Fortuna de dreumes niet vrien delijk had toegeknikt. Hij had met belangstelling het werk van enige P.T.T.-mensen gevolgd, die bezig waren de telefoonkabel te lassen en was, toen de auto van de tech nische dienst zou wegrijden, aan het achterlicht gaan hangen. De P.T.T.-ambtenaren, die het knaap je rond de auto hadden zien lopen, hadden voordat zij wegreden een 7-jarig jongetje gevraagd even op het kleine kereltje te letten, maar aan dit verzoek is blijkbaar geen gevolg gegeven. In ieder ge val, de auto reed weg met Josje aan het achterlicht. Een bewoon ster van de Coornhertkade zag de auto met het kereltje achterop voorbijrijden en belde de drogist op de hoek van de Vondelstraat op, zodat deze de wagen zou kun nen tegenhouden. Zover kwam het echter niet. De P.T.T.-wagen stopte om de hoek bij een directie keet en daar kon Jos V. uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij was naar beneden gezakt en sleepte reeds met zijn knietjes over de straat toen de auto stil hield. Met schaafwonden aan de knieën werd hij naar huis ge bracht. A 135. Jimmy Brown kon niet nalaten met zijn beide handen eens in de kist met juwelen te tasten. Er waren edel stenen bij. die nog «roter dan walno ten waren en die zo schitterden, dat Jimmy er pijn in zijn ogen van kreeg. Wat dieper lagen er ook prachtige col liers en tiara's, helemaal bestaande uit briljanten van het „zuiverste water" „Wat moet die Maha/radja aan wie al dat moois hoort, ontzaggelijk rijk zijn", zei Jimmy tegen kapitein Toontie, terwijl hij voorzichtig een der kostbare tiara's op zijn hoofd zette en in een spiegel ging kijken hoe dat hem wel stord. ,,'t Is een milliardair", antwoordde kapitein Toontje. „Dit was zo gezegd het huwe lijkscadeau dat hij wilde schenken aan een nichtje, dat ergens in Engeland woont. Ik ben alleen bang. dat het een beetje als mosterd na de maaltijd komt. hoewel zij het om die redenen wel niet zal weigeren in ontvangst te nemen". Jimmy antwoordde, dat hij dat ook wel dacht. „Vooruit kapitein", zei hij, „Ia ten wij het ding maar dicht doen en meenemen". Zij sloten de kist zo goed en zo kwaad als dat ging, wikkelden er voor alle zekerheid een stevig touw omheen en droegen het ding naar bin nen. „Voordat wij dit huis nu verlaten, wil ik nog even een klein woordje zeg gen tegen de klabak, die bii meneet Reutelvink de wacht houdt', zei Jimmy lucht en klaarheid in het water en sui ie gevels aan de grachten, met har properheid en vriendelijke welvar, zorgdheid. Onze zeer actieve VVT* „Alcmaria" heeft dat met haar welga)1 slaagde journalistieke prijsvraag t haar overige lofwaardige bemoeiïngt] wèl begrepen. Men maakt gebruik vt| het feit, dat de kaasmarkt in AlkmarS nu eenmaal een reputatie heeft in 6 wereld, maar het doel is eigenlijk wi; der: men wil de vreemdelingen in cot- tact brengen met het gave en eigp karakter van de Hollandse stad, die liefhebben. Niet alleen omdat wij Wonen, maar omdat zij ons eigen k; rakter zo treffend uitbeeldt. Het vreemdelingenverkeer was uj derom zeer belangrijk. Alcmaria Vïj registreerde 13.683 torenbeklimmers J 10.594 overnachtingen, tegen 13.400 1 9.076 in het vorig jaar. Het percentl buitenlanders bleef ongeveer 33%. Bf bij dient er rekening mede gehoudei worden, dat het na-seizoen slechil was dan dat van 1951, daar na ht September het weer omsloeg tot zt3 koud en regenachtig. Ook het feit, óf de kaasmarkt een maand vroeger slof: is op het vreemdelingenbezoek in hsj na-seizoen van invloed geweest. ER STAAN in 1953 verschillend! jubilea op stapel en één van dc vooij naamste hiervan is het zestig-jarig fcj staan van de Ambachtsschool voor Alt maar en Omstreken. De datum waar»; het feest zal worden gevierd is nog nie bekend omdat men het wil laten samtn vallen met de officiële opening van di nieuwe aanbouw. Dat worden dus ttvi vliegen in één klap. Uit de oud-Ie« lingen heeft zich inmiddels een con missie gevormd, die van plan is bij In jubileum een passend geschenk aan t bieden en na te gaan of de feesW»! tevens kan worden gecombineerd m>f een reünie van dc oud-leerlingen. Voorzitter van de commissie is dij heer J. van Maarleveld, en tot secret» ris-penningmeester is benoemd de oudl; leerling, maar tevens oud-leraar d|- heer P. Langeberg, Kennemersingel 1 Deze zal zich o.m. belasten met de onll vangst van de sympathiebetuiginge-l van de oud-leerlingen, want voord! zij tot daden overgaat wil de commissi! eerst weten of er wel voldoende animd voor de hierboven geschetste planna bestaat. In de commissie hebben verdd zitting genomen de heren G. van Maar' leveld, Frieseweg 58; J. Bos. Lindenta 108; J. P. J. Besteman, Dijkgraafstrasj 1; Jac. Tromp. Lyceumstraat 8; O. Stavenuiter, Ritsevoort 21; F. H. Dingerdis, Akerslaan 29: J. Langenbertj Luttik Oudorp 30; S. van Westen. Eikei lenbergstraat 18 en P. C. Schekkermas, Voorstraat 25, Schoorl. Vermoed wordl) dat de uitbreiding van de school om! streeks Augustus zal ziin, zodat ongf- veer in die tiid de jubileumviering et de eventuele reünie zullen vallei; Adverteniie Ook kleine Jantje krijgt Italian! tegen verkoudheid. Hij vindt die at lekker, dat hij liefst heel lang ven' kouden is. En als Italiano dan heeft geholpen om hem weer hele maal beter te maken, dan vraagt hij „Wanneer mag ik weer verkouden Mammie?" (Advertentie. Ing Med) DONDERDAG Victoria Theater: 8 uur: Lime! (alle leeftijden) Rex Theater: 2.!1;' 8 uur: Anna (14 jaar) Hart#1 Theater: 8 uur: Een onvergetelijke l* lodie (alle leeftijden) Cinema Am"j' cain: 8 uur: A en C. in Alaska <J*. leeftijden) Gulden Vlies: 8 uur: 80' met de Mexicaanse tenor Carlos L11' (4.15 uur Jeugdconcert) Wapen va» Heemskerk: 8 uur: Sparrevue; 8 Wi: Muziekavond leerlingen Sambeek Stadhuis: 2 uur: Raadsvergadering. LANGEDIJK: café Kramer: 13.30 uur: Pootaardappelmiddag. KOEDIJK: 7.30 uur: Raadvergade ring. VRIJDAG Cinema Americain: 8 uur: JunglJ goud (14 jaar) Victoria Theal"' uur: Twee in een auto (alle leeftijd1") Harmonie Theater: 8 uur: D» '°n van Charlie (alle leeftijden- Theater: 2.30 en 8 uur: Aï.ra (*.4 jaar Gulden Vües: 8 uur: Toneelvereni ging Cantecleer voor Schola P' blica Valk's Lunchroom: 8 uur: Lezing Ver voor Weer- en Sterrenkunde Wapen van Heemskerk: 8 uur: Sparrevue. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 20.54 9.18 Vrijdag 21.44 10.13 De PTT heeft in een sterk toegenomei moeten verzetten. 1 het binnenland en buitenland nam stei er kwamen meer pos ontstond ep ook een verkeer. De Rijks; een overschot aan ii De afdelingen Telef vertonen een zelfde Brieven, briefkaa: kranten enz. werden pen jaar 1.669.000.00( tegen 1.560.000.000 ir postpakketten steeg 15.700.000. Eenzelfde merken bij het post buitenland. Vergelek in 1951 verwerkte de 6.065.000 kg post vo waarvan alleen 2.072 ning van Indonesië i Het aantal postrek 551.000 tot 579.000. i schriivingen van 137.000.000, het aanta 26.312.000 tot 28.0G0.0 saldo-tegoed steeg va den tot 1.1 milliard, echter veel kleiner 1950/1951, toen zij lie droeg. In de verhouding en terugbetalingen 1 spaarbank is een ver teren. Er ./erd 10 mi ingelegd dan terugbe rente een bedrag va TE CAMPERDUIN Donderdag 20.59 9.22 14.59 Vrijdag 21.49 10.18 15.49 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend aP°' theek Wanna, Mient. TAEZER dagen wilde een venstertje, di met de olijke aanduidt, in één huis laten aanbre nét raampje, dat rond, en met het dat onze tante e stapel had gezet, de algemene vei huis bijdragen. ^OG maar juist was E' vereiste grootte hakt, of daar ku --naren op snelle „de bouw"stop te dacht eerst dat h ontstentenis van met het bijbehor in Uitvoering", terom". Doch al het toekomstige deed aan de eise heidscommissie. „MOET dat raampj 1,1 vroeg onze tante ik lap m'n hele Vrijdag!" Haar kon niet bevatten venster, slechts i verwijderd van e (dat van de buu .werkte in het to straat. Dat heeft te maken, gemeentereinigint lijk hun broodje dat dan niet o heren, dat is ci wekkend!" „CN dat gezin van waar onlangs eei introk, alles bij een krotje waar mensen in kunne soms „schoon". 1 die u een paar hi het raam van zi. liggen, omdat er" een ruime serre vindt u dat passi beeld pan de str, IJET is om schoon van de schoonhe Maar hij moest I dichtmëtselen. stenen van de ju men nu een donk ziet zitten tussen de andere stenen wat over horen, heidscommissie h komt. Je hebt kc een raam in late

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2