UIMING 'ELDT LAATSTE NIEUWS „De Rijd" en 't „Waardje", ijsclubs met zeer roemrijk verleden, op tweede plan restanten tegen spotprijzen op )INGEN I Sociëteit „De Hertenkamp" reeds in gebruik genomen Burgemeester Schellingen Ik ben een man van goede bedoelingen Gemeente zal salaris betalen van VVV-„propagandist" Pyamaflanel, O 98 Damespullovers Damespullovers 973 Ratiné-flanel, 195 fel 1 20 voor niets Heuseveldt d. Boschstr. 4170 5059 De heer Jansen: Man mei drie rechterhanden Oudorp Bevolking daalde met twintig personen Vanavond eerst officiële opening Compagniestraat tegen slopen Bewogen raadsvergadering ie Koedijk Kwestie over bouw van enkele kamertjes in het Zonnehof" Egmond aan Zee Schat van bloemen op graf van heer Roodhart Bergen moet meer reclame maken Mr F. Zeiler bedankte voor de leiding van het VV V-kantoor P Oterleek Oudste inwoonster overleden Egmond a.d. Hoef Warmenhuizen Concurrentie tussen de IN badplaatsen DE Als hei mei Driekoningen vriesi, vriesi hei nog zes weken Kan oude glorie weer herleven Oude Niedorp Restauratiecommissie bereidt plannen voor VRIJDAG 9 JANUARI 1953 In prachtige frisse stre pen. 70 cm. br. Uitzon derlijk goedkoop. Per meter met vleermuismouw In diverse uni-tinten. Met contrasterende kraag en sluitboord. Voor de lage prjjs van f 2.38 9.18 met vleermuismouw. Zuiver wollen kwaliteit. Fantasie gebreid. Nu voor „Uw Baby" en ook voor badjasjes. In rose, wit en bleu, 80 cm breed. Thans per meter glnt onze Igoederen schalen, Emmers arijs )ekschalen, Borden, verlaagde prijzen RESTANTEN rengen wij een ebruiksvoorwerpen, ibelen enz. Siqaren, gebak en chocolade De heer P. Jansen tijdens zijn toespraak, waarmede hij de Sociëteit „De Hertenkamp" in de belangstelling van de bejaarde stadgenoten aanbeval. Er is intussen al interesse genoeg. Teveel zelfs, zodat men reeds ledenkaarten heeft moeten invoeren om de toeloop te beperken. jr>ISTERMIDDAG was het feest in de Hekelstraat, want toen werd, hoewel niet officieel, de sociëteit voor Ouden van Dagen heropend. Het zat er om drie uur al tjokvol met bejaarde mannen. Er waren er meer dan vijftig en men kon de rook wel snijden. Want iedere aanwezige had van de commissie, die dK prachtige initatef heeft genomen, een sigaar gekregen en later op de middag werd zelfs ook nog chocolademelk en gebak rondgedeeld. De heer P. Jansen, die met de heer J. Jonker de eigenlijke motor van het werk is geweest, heette in een vlotte en humoristische speech alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij deelde onder meer mee, dat de „soos", eventuele kleine wijzigingen voorbehouden, iedere dag van kwart over negen tot twaalf uur en van half twee tot zes uur geopend zal zijn. Het aantal inwoners van Oudorp is met twintig personen gedaald tot 2164. Het aantal geboorten was 44, elders ge boren 7; waarvan 25, jongens en 26 meis jes. Aantal overledenen 26 (1 niet be horende tot de bevolking), waarvan 14 mannen en 12 vrouwen. Het aantal hu welijken bedroeg 17. Ingekomen perso nen: 35 mannen en 60 vrouwen. Ver trokken personen: 64 mannen en 77 vrouwen. Van het totaal aantal inwo ners op 31 December 1952, in totaal be dingende 2164, waren 1054 mannen en 1110 vrouwen. BURGERLIJKE STAND (Over de maand December 1932) Geboren Egbert Ph., z. van E. Ve- nema en A. van Veen. Catharina W. G., d. van C. L. Bijl en Gpertruida J. Jon ker. Aafje I., d. van E. G. Verweij en N. Bakker. Maria C., d. van L. Reus en C. Koopman. Getrouwd: Abraham G. Nottelman (1e Zwolle) en Titia Fr. Potgieser. Overleden Tonnis Heres, gehuwd met J. Manneveld. Engelina Th. Eeken, weduwe van P. Berkhout. Jan Slot, ge huwd met E. J. van 't Hoff. Jacobus J. Stroomer, weduwnaar van A. v. Duin. Jacobus Groot, gehuwd met J. Com mandeur. Maartje Schotvanger, wed. van H. Lindeboom. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken Cornelia Tissing, weduwe van P. Keizer naar Alkmaar Anna G. Mul naar Utrecht. Johannes H. O. Buscher met gezin naar Alkmaar. Titia Fr. Potgieser, echtgenote van A. G. Nottelman naar Zwolle. Johan nes Bijl naar Alkmaar. Arie Blokker naar Amstelveen. Ingekomen: Clazina J. uit Ber gen (N.H.). Jan G. Hofman uit Ber gen (N.H.). Greta Krom uit Amster dam. Jan N. Maasland en gezin uit Alkmaar. Reina Schot uit St. Pancras. Aafje Spaans uit Heiloo. OPPERDOES, 8 Jan. Ronde bieten: A 12,80, B 13, C 7,80—8,20 en Modjo 9,50; uien: gewone 30—3,20, grove 24,50 25,10, drielingen 29,50 en nep 31. Kij betreurde het, dat er in de keurig geiestaureerde ruimte slechts een be perkt aantal mensen ontvangen kan worden, zodat de commissie genoodzaakt was lidmaatschapskaarten op naam uit te reiken. Alleen de houders van deze kaarten zullen nu toegang hebben. Het was jammer, maar nood breekt nu een maal wetten. Of in dit geval beter: de nood maakte wetten. De heer Jansen bracht nogmaals har telijk dank aan degenen, die de oprich ting van de nieuwe sociëteit hadden mo gelijk gemaakt. De gehele inventaris is door de Alkmaarse winkelstand en an dere particulieren cadeau gedaan. Ook tot de Alkmaarsche Courant werd een hartelijk dankwoord gericht, waarmee de aanwezigen met luid applaus instem den. ..Zonder deze krant" aldus de heer "Jansen, „hadden we het niet klaar ge speeld". W Hierna nam de heer J. Jonker het Woord en prees zijn voorganger, die de man met de drie rechterhanden werd genoemd en in letterlijke zin dag en nacht heeft gewerkt om de zaak voor elkaar te krijgen. Een speciaal woord van dank werd ook nog gericht tot de heer J. Bellis, die 2ijn gehele vrije tijd aan het inrichten heeft besteed. De aanwezigen uitten hun volle te vredenheid over de wedergeboorte van de „soos", welke voor mensen van alle gezindten toegankelijk is. „Vroeger was het hier een hok" werd er gezegd, „met tochtende kieren, waar door wij altijd koude voeten hadden en rheumatiek opliepen. Nu is het hier in één woord prachtig". Men had goede hoop om de f 100.- die nog voor de exploitatie nodig zijn bin nenkort te kunnen ontvangen. De offi ciële opening van de sociëteit „De Her tenkamp zal vanavond plaats vinden. C°mPagniestraat heerst op het ogenblik verontwaardiging over het dopers zijn begonnen het per ceel Compagniestraat 15 af te breken, terwijl de meubelen van de bewoner, de heer J. C. Duin, zich nog in het huis bevinden. De heer Duin zelf is momen teel ziek en verblijft bij een zoon in Egmond. Het is moeilijk in deze zaak tot een Oordeel te komen. De bewoners vinden de gevolgde gang van zaken onge hoord, maar aan de andere kant ver nemen wij, dat reeds deze zomer aan alle betrokkenen is medegedeeld, dat de huizen met het oog op de uitbrei ding van de Nederlandse machinefa briek „Alkmaar" zouden worden afge broken. Het Huisvestingsbureau heeft in bepaalde gevallen een ander huis toegewezen, maar is ten aanzien van PU11Ï. van mening. dat deze u s voert in de normale betekenis van het woord. o.a. ook we gens het feit, dat de betrokkene bui tenshuis eet. Men is daarom van oor deel de heer Duin geen volwaardig huis te kunnen toewijzen. Er zou voor hem een kosthuis moeten worden ge- vonden of eon ander onderdak, waar hij de verzorging geniet, waarin hij zelf niet meer kan voorzien. De directie van de machinefabriek heeft na verkregen toestemming de slopers opdracht gegeven hun werk te beginnen, aangezien zij anders vreest over drie jaar nog niet tot de uitbrei ding te kunnen overgaan, j On nummer 9 woont verder nog de weduwe Mieldijk. die een andere wo lding toegewezen heeft gekregen, waar- tin zij slechts tijdelijk zou kunnen ■huizen omdat dit pand in een zeer ■Vervallen staat verkeert, zoals haar «Izoon ons mecdee'de. Zij zou dus later ■Weer moeten verhuizen, doch niemand Is bereid de hieraan verbonden kosten te vergoeden. Zoals .bekend geeft de directie var aj de machinefabriek wèl een ver"o<-din" ën de gemeente doet van haar kapt a' het mogelijke mevrouw Mieldijk eer. grotere en behoorlijke woning te ver- ■strekken aan de Boczemsingel. Dit perceel is echter nog niet vrijgekomen nE RAADSVERGADERING te Koedijk stond gisteren in het teken van een conflict tussen het college van B. en W. en de overige leden van de raad. De vergadering droeg reeds bij de behandeling van de eerste punten een ge spannen karakter. Een gespannenheid, die zich ten slotte in vuistslagen (op de tafel) en persoonlijke uitlatingen ontlaadde, maar aan de gemoederen toch niet de verwachte „lucht" gaf. In de grond van de zaak kwam het hier op neer, dat burgemeester en wethouders hun fiat hadden gegeven aan de bouw van enkele kamertjes in „Zonnehof", het tehuis voor ouden van dagen, en het schilleren van de keuken aldaar, zonder de raad hierin te kennen. Dit was de aanleiding voor de heer Lammerschaag geweest om een brief over deze materie te zenden aan B. en W., welke op deze avond dan ook het hoofdonderwerp van bespreking vormde. Op de algemene begraafplaats werd Donderdagmiddag ter aarde besteld de heer J. C. Roodhart, in deze gemeente een bekende figuur, die zich veel op maatsehappelijk gebied bewoog. Onder de veie belangstellenden bevonden zich ook burgemeester Niele en de gemeen te-secretaris, mr Spit. Nadat een broer van de overledene namens de familie had gesproken, dank te de heer L. Dekker de ontslapene voor het vele, dat hij voor het plaatse lijk ziekfonds. waarvan hij vele jaren lid en later voorzitter was, had gedaan en bereikt. Ook namens de begrafenis vereniging Memento Mori, waarvan de heer Roodhart oprichter was, bracht hij hem dank. Een schat van bloemen werd hierna Op het graf neergelegd, waarna de oud set zoon van de overledene allen dank te voor de betoonde belangstelling tij dens de langdurige ziekte en het over lijden van zijn vader. Op 92-jarige leeftijd is overleden mevrouw M. Vergay—Hartog, de oudste inwoonster van Oterleek. Zij leed al jaren aan een ernstige doofheid en was alleen in staat met haar dochter te spreken, bij wie zij reeds 14 jaar in huis was. Met haar ouderdom van 88 jaar is mej. A. Kes thans de oudste inwoon ster van het dorp. DE EERSTE BRAND IN 1953 De brandweer is de eerste maal in het nieuwe jaar al weer uitgerukt voor een brandje bij de heer J. J, Pos aan de Molenweg. Het alarm had weinig te betekenen, want het vuur, dat in een tractor was ontstaan, bleek reeds te ziin geblust toen de brandweer arri veerde. ]AE burgemeester bracht de „hete brij" ter tafel en begon met ruiterlijk te verklaren, dat het college van B. en W. inderdaad buiten zijn boekje was ge gaan, en dat hij hier persoonlijk niet ge heel juist gehandeld had. „Ik ben een man van goede bedoelingen", aldus de burgemeester, „en toen het keukenper- soneel zijn hart over enige ongewenste toestanden luchtte, heb ik o.m. zelf het schilderen van de keuken, waarvoor 'n bedrag van 72 gulden besomd werd voorlopig uit mijn eigen zak betaald". De raad en vooral de heer Lammer schaag, was hierdoor kennelijk ver rast. Wat de verbouwing betreft, deze kunnen wij inderdaad met als legaal beschouwen. Wij moeten echter niet uit het oog verliezen, dat er geen officieel contact bestond tussen de gemeenteraad en toet college van regenten en dat de nodige voorzieningen na onderhandse besprekingen in alle gemoedelijkheid werden getroffen. Het is jammer, ver volgde de heer Schellinger, dat de heer Lammerschaag volkomen ten onrechte uit vrees dat de desbetreffende veran deringen het bedrag van de gewenste verbouwing (een bedrag van f 9377,50) ook maar zou benaderen, gemeend heeft deze kwestie op zulk een onaangename en onverdiend scherpe wijze ter sprake te moeten brengen. Ik moet echter het hoofd in de schoot leggen en bied de raad hierbij mijn verontschuldiging aan. De heer Lammerschaag, hiermee nog niet tevreden, ging vervolgens in een peroratie, welke doorspekt was. met zeer persoonlijke beschuldigingen, op details van de zaak in. De heer Schellinger dwong door zijn zeer correcte en op hoog niveau gehou den replieken de bewondering van som mige raadsleden af. Behalve de heer Glas waren dan ook de overige raads leden geen van allen op de extreme wijze van de heer Lammerschaag te gen het beleid van B. en W. gekant, hoewel geen van allen de gang van zaken goedkeurden. De heer v. d. Gracht, te vens regent van het tehuis, drong er op aan in ieder geval door te gaan met het aanbrengen van de brandtrap en een topgevel. Dit zal geschieden. De ver dere verbouwing wordt voorlopig stop gezet en waarschijnlijk hervat nadat (dit als antwoord op de eis van de heer Lammerschaag) het college van regen ten een voorstel bij de Raad heeft in gediend. Wat de andere zaken betrof werd met algemene stemmen besloten de fraude- ™Ezek,eïins te verhogen van 7000 P 10.000 gulden. Om „brandgevaarlijke" m?en?U0nt-leu.te v<">rkomen zal de ge- meenteopzichter naast zijn administra- Hoge onderscheiding voor oud-plaatsgenoot heer J °de°H vroe£er® Plaatsgenoot de dr? .to,, Ha?.n IS het grootkruis met n J™ g?ikt voor het varen hrenoon ,el1 e' behouden binnen- biengen van het motorschip „Madura", dat n 1941 op de Atlantische Oceaan werd getorpedeerd. De heer J. de Haan nist schip als tweede machi- tieve instructie als brandmeester ook 'n brandinstructie krijgen. Aan het slot dankte de burgemees ter de raadsleden voor de sympathieke geest waarin men gemeend had de be sprekingen niet te moeten houden. Geteeld op andermans vergunning De tuinbouwer J. D. uit Warmen huizen stond gistermiddag in hoger be roep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. In eerste instantie was hij veroordeeld tot een boete van 500 gul den, omdat hij de tuinbouwproducten regeling zou hebben overtreden. D. was o.m. ten laste gelegd, dat hij tuinbouwproducten zou hebben geteeld op vergunningen van anderen, hetgeen niet geoorloofd is. „Ik heb niet geteeld met vergunningen van anderen maar met vergunningen vóór anderen" was zijn verweer. Een leraar' van de tuinbouwschool te Warmenhuizen hield als getuige een in teressant pleidooi voor verdachte. Hij wees onder meer op de verschillende moeilijkheden, waarmee D. te kampen had. „Het is tóch fout, wat verdachte ge daan heeft" zei ten slotte de- procu reur-generaal. „Maar ik wil wel eon lichtere boete eisen: f 350 of 1 maand" Uitspraak over veertien dagen. DE RAADSVERGADERING van Woensdag komt een belangrijk voorstel aan de orde over een nieuwe subsidieregeling voor de V.V.V. De toene mende concurrentiestrijd tussen 'de badplaatsen, zo schrijven B. en W. in hun toelichting, maakt het noodzakelijk meer reclame te maken. Dat deze nodig is blijkt uit een langzame daling van het aantal zomergasten. De grote vraag is echter of de VVV in staat is de meerdere leclame te bekostigen. Overwogen is of de VVV haar inkomsten door een contributieverhoging zou kunnen vermeerde ren, doch het bestuur van deze vereniging meende, dat in dit geval een grot» uittocht van de ieden zou plaats hebben. Men heeft daarom naar andere midde len gezocht en deze gevonden in de aanstelling van een propagandist, die „naar binnen" en „naar buiten" reclame kan maken voor Bergen als badplaats en bovendien de leiding heeft van het bureauwerk. De secretaris van de VVV, mr F. Zeiler zal niet meer in de gelegenheid zijn zijn intensieve bemoeiingen met het WV-wcrk te continueren en zieh daarom geheel terugtrekken. De propa gandist zal dus tevens een belangrijk deei van deze werkzaamheden moeten over nemen. B. en W. zijn van mening, dat de VVV en daarmede Bergen het beste gediend zal zijn als het salaris voor de nieuwe man van gemeentewege wordt be taald. Zij stellen derhalve voor de subsidie aan de VVV te verhogen van f 3000.- met een bedrag nodig voor de salariëring van de propagandist tot een maximum van f 5000.- moderne talen beheerst en die in het binnen- en buitenland propaganda voor Bergen gaat maken. Hij moet het druk werk verzorgen en in de zomermaanden de chef de bureau zijn die het werk van de ondergeschikte kracht(en) leidt. De enorme taak, die het informatie bureau in de zomermaanden heeft, kan niet'meer behandeld worden door de bestuursleden en kan evenmin over gelaten worden aan één of meer onder geschikte krachten. Hier moet een goede chef komen die de algemene lei ding in handen neemt. Ook in Bergen zal deze persoon onder de burgerij pro paganda voor de V.V.V. moeten voeren en de verhuurders nuttige wenken moeten kunnen geven tot verhoging van de service aan de gasten. De positie van Bergen, als één der grootste Nederlandse badplaatsen, eist dit het „vreemdelingenbureau" op een zelfde peil wordt gebracht als men el ders aantreft. De vrees is niet denk beeldig dat de andere badplaatsen ons- anders voorbij streven, aldus B. en W. Ten aanzien vin de propagainda mag Bergen niet „verouderen", evenals de logenipntcn op dat gevaar bedacht moe ten .blijven, want ook in de logementen zijn vernieuwingen dikwijls dringendl noodzakelijk. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de V.V.V. en daarmee Bergen het beste gediend wordt indien van gemeentewege het salaris voor de propagandist beschikbaar wordt gesteld. De gelden voor de papieren propa ganda (folders, adreslijsten enz. enz.) zullen in de toekomst geheel door de direct belanghebbenden worden ge fourneerd, terwijl de algemene bureau kosten uit de contributies worden be streden. Het college is van mening dat de ge meente op deze wijze een goede bij drage levert aan de bevordering van het algemeen belang. welhaast alle kustgemeenten is de verzorging vain het vreemdelingen verkeer, aldus vervolgen B. en W. in hun toelichting, gemeentezaak, waarbij wordt uitgegaan van de overweging, dat de verzorging van dit primaire be lang v?m de plaatselijke gemeenschap niet aan de min of meer wisselvallige kracht van een vereniging mag worden overgelaten, doch dat de overheid de taak heeft deze zaak te verzorgen, al thans hierin de leiding behoort te hebben Zo is het niet gegroeid in Bergen, doch het college van burgemeester en wethouders is wel van mening dat een stimulerende kracht tot bevordering van het vreemdelingenverkeer van het gemeentebestuur moet uitgnan. Helaas is de toestand zo, dat de ge meentekas geen directe baten uit het vreemdelingenverkeer krijgt hiervoor zou het invoeren van een matige lo geergastenbelasting, volgens de plan nen vin de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de enige oplossing zijn doch B. en W. menen toch te mogen stellen, dat indirect de gemeentebegro tingen gunstig beïnvloed worden door de welvaart der burgers, zodat, zoals reeds gebeurt, de gemeente de V.V.V. krachtig mag en behoort te subsidiëren. Toen de V.V.V. de mogelijkheid van verhoging der contributies verwierp, meenden burgemeester en wethouders, dat aan een verhoging der subsidie aan de V.V.V. moest worden gedicht. Het college heeft toen met de V.V.V. over legd op welke wijze het beste hulp kon worden geboden. Propagandist beste manier om de propaganda voor het vreemdelingenverkeer te intensiveren js het aanstellen van een bekwame bezoldigde kracht, die „naar binnen" en „naar buiten" reclame voor Bergen kan maken en de leiding van het bureauwerk heeft. Hierbii komt, dat mr. F Zeiler sinds 1 Janu «ri heeft be dankt voor de letting van het V.V.V.- krintoor. Het is nog niet beslist of hij ook zijn functie van secretaris zal neerleggen. De propagandist van de V.V.V. zal een man (of vrouw) moeten zijn die de UET IS DRIEKONINGEN geweest en het vroor op die dag. Misschien weet u niet wat dat betekent? Hoewel het niet in onze bedoeling ligt, de plaats van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in te nemen, moeten we ons aan een weersvoorspelling wagen, willen we u de combinatie duidelijk maken tussen Drie Koningen en vorst. Het oude gezegde spreekt er immers van, dat het nog zes weken zal vriezen, als het op Drie Koningen vriest. Schuilt er waarheid in dat gezegde? Betrekkelijk misschien? Het is moeilijk te zeggen. Strenge winters zijn immers doorgaans lange winters en het zal wel nimmer uitgemaakt kunnen worden, of een winter lang en streng is, omdat het op Drie Koningen vroor, of dat Drie Koningen midden in een strenge winter lag. We konden op beide banen, indien er maar wat winter was, kennis maken •net de beste rijders van Nederland. We denken daarbij aan de vermaarde De Konings, aan de gebroeders Kos, aan Jan Langedijk, wat later nog aan Keetman en Schenk. Op beide ijsbanen kon men telkens weer het puikje van de Nederlandse rijders vinden en talloze toeschouwers hebben van die gelegenheid een gretig gebruik gemaakt. Vergane glorie Die herinneringen mogen prettig zijn, ze hebben toch een bittere bijsmaak. Op herinneringen kan een plaats niet 'eren. Het is wel prettig als we in lan delijk verband wijzen od de positie die Nederland in De Gouden Eeuw heeft ingenomen, de welvaart van het land. het leven van het volk wordt bepaald door hedendaagse factoren. Dat zelfde geldt voor plaatsen nis de Langedijk en Nieuwe Niedorp. die er destiids voor gezored hebben, dat West friesland een naam had op het ge bied van de ijssport, maar waar op het ogenblik weinig meer te beleven valt. Dan staat Warmenhuizen er beter voor. Wanneer we ons verdiepen in de oor zaken van het verval van deze twee vroegere grootheden, dan is het wel duidelijk, dat de aanleg van de kanalen voor De Rijd zowel als voor 't Waardje zeer funest is geweest. Toen elders in het land meer en meer ijsbanen werden gemaakt, die men onder water kon la- loppn, was feitelijk haar vonnis be zegeld. Tenzij men er dadelijk -in ge slaagd was, zowel in Oudkarspel als in Nieuwe Niedorp, de beschikking te krijgen over z g. kunstijsbanen. Banen met maar weinig water, die snel bruik baar zijn. In beide plaatsen hebben po gingen daartoe gefaald. In Nieuwe Nie dorp bad men een goed nlan klaar, da( door de oorlogsomstandigheden door kruist werd, aan de Langedijk heeft men geen kans gezien iets te verwezen lijken. Wat echter wel vast staat: Als het omstreeks Driekoningen vriest, zit men precies in het hartje van de winter en is de kans op doorzettende vorst gro ter dan in December. De meeste win ters die in December of soms al in het eind van November beginnen, eindigen nog voor het nieuwe jaar, waarna een periode van kwakkelen intreedt. Terwijl de lange winters, 1929, 1939. 1941. 1942 zich er op kunnen beroemen dat het gezegde „Driekoningenvorst nog zes weken vorst" opging, was het in de winter van 1917 weer heel anders. Oude herinneringen Midden in de eerste wereldoorlog, geplaagd door kolennood en gasdistri butie slaakte menigeen op Driekonin gen 1917 een zucht van verlichting. Er was geen kou aan de lucht en het bleef nog dagen lang zacht. Tien dagen later deed de vorst zijn Intrede en we maak ten een winter mee, waarover nog lang werd gesproken. De winter van de ker mis op de Rijd. De winter waarin Nieu we Niedorp in de annalen van de ge schiedenis van Hollands ijssport met ere werd genoemd, omdat de kampioen schappen van Nederland er werden verreden onder enorme belangstelling. Het is de gedachte daaraan geweest, die ons naar de pen heeft doen grijpen tenein de de oude herinneringen wakker te roepen bij velen, die de glorie van de ijsclubs in onze naaste omgeving heb ben meegemaakt. ,,De Rijd", beter ge zegd ijs- en volksvermaak in Nieuwe Niedorp en „De Volharding", populair altijd ,,'t Waardje" genoemd, in Oud karspel. We hebben bij verschillende mensen to to's gezien uit die tijd. Niet alleen van de kermis op de Rijd. In Oudkarspel bleef men niet achter. Er werden daar- ijsfeesten gehouden van gelijke grootte. Wanneer we net schreven, dat het te betreuren is, dat de ijssport in dit ge deelte van het gewest zo in verval is geraakt, dan is het gewettigd, er de vraag aan vast te koppelen, of er nog mogelijkheden zijn, of dat men in die omgeving de handen en het hoofd in de schoot moet leggen. Zouden deze twee namen, De Rijd en 't Waardje, het publiek nog zo veel zeggen, dat bij het stichten van een kunstmatige ijsbaan, de oude glorie weer zou worden be reikt? Deze vraag, die we verschillende personen hebben voorgelegd, wordt even verschillend beantwoord. Er is een stroming, die met veel verve en en thousiasme de stelling verdedigt, dat het weer als van ouds kan worden. Dat de naam nog een ontzaglijke aan trekkingskracht en bekendheid heeft in de gehele provincie en dat het maar een kwestie van aanpakken is. Anderen daarentegen bekeken hel nuchterder. Er is, zo betoogden ze, in de laatste jaren een teveel aan plaatsen gekomen, die elkaar de eer betwisten, landelijke of provinciale kampioen schappen, de trekpleisters, te mogen organiseren. Niet alleen de naam doet het. Ook de recette spreekt een woord je mee en in de dichtsbevolkte plaatsen is die recette altijd beter, dan in min der dicht bevolkte plaatsen. Tegen die concurrentie zal de „naam" het moéten afleggen. Wat geweest is zal niet meer terug komen, temeer niet, omdat de mogelijkheid de nieuw aan te leggen kunstmatige ijsbanen per schaats te bereiken, vooral door het aanleggen van kanalen, moeilijker is dan voorheen, toen de ringvaarten meermalen in uitstekende toestand wa ren, wat van de kanalen nimmer meer kan worden gezegd. De zeer grote uit zonderingen daar gelaten. Bezinning nodig Wij willen in deze geen eindoordeel geven. Er zitten tal van problemen aan verbonden. De financiën spreken een woordje mee. Niet wij aan de krant hebben de mogelijkheden te beoordelen Dat moet men plaatselijk doen. Mis schien regionaal. Maar wel willen we als onze mening uitspreken, dat de toestand van het ogenblik niemand kan bevredigen. Hadden we in deze omge ving nimmer iets gehad, dan zouden we niet beter weten. De wetenschap echter, dat de mogelijkheden er geweest zijn dat er toen mensen waren, die met groot enthousiasme en doorzettings vermogen de blik van het hele land op deze streek vestigden, brengen ons er toe de raad te geven, zich dringend tc bezinnen op de vraag of men de oude glorie kan doen herleven, voor ze gc heel in het vergeetboek zal zijn ge- r»»w Gevonden voorwerpen Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 6 Januari werden aan het Politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: Lipssleutel, gekleurde gebreide wan ten. kinderkousje, koperen armband, griize wollen handschoenen, sigarenaan steker, wollen shawl, grijze ceintuur, geelachtige poes, blauwe bivakmuts, kinderportemonnai'e met inhoud, sleu- teltie (no. 1611), slee. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur. In een vergadering van de restauratie- commissie voor de Nederlands Hervormde kerk in Oude Niedorp werd de situatie van het ogenblik besproken. Vastgesteld werd, dat de subsidie van het Rijk nu vaststaat en het percentage er van is mee gevallen. Ook de subsidie van de gemeente is verzekerd. Van de provincie is nog geen officieel bericht ontvangen, maar officieus kan worden aangenomen, dat zeer binnenkort de toezegging afkomt. Er werden nu plannen beraamd en mid delen besproken om het geld bijeen te bi-engen in de gemeente delf, alsmede bij enkele andere corporaties. Deze plannen zullen aan de voltallige vergadering van de kerk met notabelen worden voor gelegd, waarna men met de inzamelings actie hoopt te beginnen. (Ongecorrigeerd) Corri|)e?if-te-wedsf<rijden voor Zaterdag afgelast In verband met de gesteldheid van de terreien zijn alle voor Zaterdag 10 Januari voor de Zaterdagmiddageom- petitie van de KNVB vastgestelde wed strijden afgelast. De Amerikaanse bridgers Hebben grote voorsprong In de strijd om het wereldkampioen schap bridgen, dat dezer dagen in New York begonnen is. begon Zweden niet fortuinlijk en stond na 96 van de 252 spellen reeds 4790 punten achter. In de volgende ronde kj-eeg Scandi navië een opleving en won in 16 spel len liefst 2050 punten terug. De vol gende serie was weer voor Amerika, dat o.a. in 2 spelen 1200 winstpunten maakte. Bij de helft van de match staat Ame rika 4100 punten voor; deze voorsprong noet vrij beslissend geacht worden en het is zeer twijfelachtig of de Euro pese kampioenen hun achterstand nog kunnen inhalen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11