M.S. „Klipfontein" voor kust van Oost-Afrika gezonken Eerste doel zij economische integratie Bemanning en passagiers veilig Broederschap van de zee geen ijdele ierm Mayer heeft zijn ploeg gereed Bevan contra de T.U.C.-leiders Relletjes in Karatsji Friese poliiie ook op de schaais Uraniumovereenkomst tussen de V.S., Australië en Engeland VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE ZEE EIST OPNIEUW EEN ZWARE TOL Vijf schepen in nood op Stille Oceaan Hoe de „R.P.S. ten onder ging Bonn betreurt het heen gaan van Schuman Gans op de rolschaatsen WEERBERICHT Detailprijs van thee verlaagd Betere soorten 8 cent per ons goedkoper Koningin en prinsessen Maandag naar huis ,,Niet uitleveren svp" DE EUROPESE CONSTITUANTE Krachtige taal van de Nederlanders Vakbonden voorzichtig t a v. nationalisatie r~ Bootdienst Enkhuizen -Staveren gestaakt Mexicanen maakten imitatie-melk Van qom, druivensuiker gom, vet en soda Achtduizend smokkelaars gegrepen Fabriek te Wormerveer moet 100 man ontslaan Keukenhof groter nog Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordara 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Vrijdag 9 Jan. 1953 I5üe Jaargang No. 7 ALKMAARSG TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 TIE ZEE EIST van de Nederlandse koopvaardijvloot de laatste tijd een zware tol. Terwijl de berichten over de ondergang van enkele onzer kust vaarders nog vers in 'tgeheugen liggen, kwam gisteravond het bericht bin nen van het zinken van het 10.544 ton grote Nederlandse m.s. „Klipfontein voor de Oostkust van Afrika. Beman ning en passagiers zijn gered. Op vijf mijl van Kaap Barra bij de havenstad Mozambique is de Klipfontein op een nog onbekend voorwerp of een onbe kende klip onder de zeespiegel gestoten en gezonken. Er was voldoende tijd voor het in de nabijheid varende Britse m.s. „Bloemfontein Castle", om beman ning en passagiers over te nemen. Dit schip is thans op weg naar Beira. De „Klipfontein" had op 7 Januari Lorenzo Marquez verlaten met bestemming Beira. Het was op de thuisreis naar Am sterdam en zou via het Suezkanaa! naar Nederland varen, waar het op 21 Fe bruari werd terugverwacht. EjE kapitein van de „Klipfontein" de |t heer J. H. Oosterhuis, heeft vanaf de „Bloemfontein Castle", een vaartuig van de Union Castle Line de Holland Afrika- Lijn te Amsterdam, die het schip ex ploiteert, telegrafisch op de hoogte ge bracht van de ramp. Het is mogelijk, dat de „Klipfontein op een gezonken schip is gestoten. Tij dens de tweede wereldoorlog werd in deze omgeving een schip getorpedeerd door een Duitse duikboot in betrekke lijk ondiep water. Na de schok deed zich een ontploffing voor in een olietank van de „Klipfon- K. tein" en de boeg van het schip zakte diep in het water. De hutten liepen snel onder en de passagiers (sommige berichten spreken van dertig, andere van honderd en drie), die al hun bezit- tingen verloren, werd bevolen op het dek aan te treden met niets anders dan Het ten onder gegane m.s. „Klipfontein" in volle zee. hun paspoorten en belangrijke papie ren. Zij bleven kalm en zongen, terwijl zij wachten tot de boten werden gestre ken. Een half uur nadat de boten te water waren gelaten, verscheen de „Bloemfontein Castle". Alle passagiers en bemanningsleden, alsmede een hond, konden veilig worden overgenomen. Later is op de „Bloemfontein Castle" een dankdienst gehouden voor de on verwacht gelukkige redding. De „Kilpfontein" heeft een beman ning van 117 koppen en passagiers-ac commodatie voor 199 mensen. Het werd in 1939 te Rotterdam gebouwd. Rederij is de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij. te Den Haag. Tijdens de oorlog heeft de „Klipfontein" in de Pacific in Ame rikaans verband troepen vervoerd. QP DE Stille Oceaan zijn gisteren vijf schepen in nood komen te verkeren. Het 10.000 ton metende Zweedse vracht- scpih „Avanti" is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. Elf leden van de bemanning bevonden zich, althans voor lopig veilig, op het drijvende achter schip. Acht bleven op het losgeslagen voorschip. Een en twintig man dreven in sloepen rond. Midden op de Stille Oceaan is het 7189 ton grote Panamese vrachtschip „Sandapesto" in zware storm onklaar geraakt. Bij het eiland Ocean, 3200 km ten Noordoosten van Australië, strandde het Britse vracht schip „Kelvinbank". Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoe ner „Cynthia Olson" zijn deklading hout verloren. Het schip heeft om assistentie verzocht. Op 480 km ten Noordoosten van Honoloeloe drijft het Britse schip „King Edgar" (7074 ton) stuurloos rond. Het 350 ton grote Nederlandse motor tankschip „Elizabeth-B" heeft ten Noor den van Kaap Finisterre machineschade opgelopen en om hulp gevraagd. Ver schillende schepen zijn de „Elizabeth- B" te hulp gesneld. HE Franse treiler „Brittia" heeft giste- ren in de haven Lorient de tien man aan land gezet van de Woensdag voor de kust van Bretagne vergane Nederlandse kustvaarder „RPS" uit Rotterdam. Daar vertelden de man schappen, die voor een etmaal ter ob servatie in een ziekenhuis zijn opgeno men, van het angstige avontuur, dat zi: hadden overleefd. Toen de „RPS" bii harde Oostelijke wind op zestig mijl ten Zuid-Oosten van het eilandje Oues- sant voer werd de deining zo sterk, dat de uit erts bestaande lading naar bak boord begon te schuiven. Het schip helde zwaar over. Spoedig werd de toe stand zeer ernstig en kapitein Van der Mey (uit Amsterdam) liet de sloep buiten boord zetten en alle mannen er in plaats nemen. Toen het duidelijk werd, dat de „RPS" zou zinken, verliet ook hij met de stuurman het vaartuig, dat Woensdagmiddag om twee uur in de golven verdween. De sloep dreef gedurende tien uur op de stroom voort in dikke mist en op een woelige zee. Tegen middernacht za gen de mannen een schaduw. Zij begon nen te schreeuwen en wisten de aan- JJE NIEUWE Franse premier, de radi caal René Mayer, is er gisteren in geslaagd een nieuwe (de achttiende sinds de bevrijding) regeringsploeg samen te stellen. Na twee en twintig uur aan één stuk besprekingen te heb ben gevoerd kon hjj zijn lijst van drie en twintig ministers (vorige kabinet 17) Lekend maken. De partijverhouding is: zeven radicalen, zeven gematigd con servatieven, zes volksrepublikeinen, twee links radicalen en een dissidente Gaullist. De vorige regering telde zes gematigd conservatieven, vijf radicalen, vier volksrepublikeinen en twee links •radicalen. Mayer is premier. Bidault volgt bchuman op aan Buit. Zaken, Pleven (de man van de Europese Defensie Ge- EconnmUpv, kv Weer Defensie. Aan n? aken komt Robert Bu- ron. De nieuwe regering wordt o.a. ge- vSï!11 Jr?0r- de benoeming van de loste'F?nret t"?Se .oud-mil"ster Paul Coste-Floret tot minister van Staat speciaal belast met de voorbereiding van grondwetswijzigingen. Hierin ziet men mede de prijs die Mayer moest be talen voor de steun der Gaullisten Eu van de ministers bezetten posten in de afgetreden regering-Pinay. Een woordvoerder te Bonn heeft ver klaard, dat de Westduitse regering het heengaan van Robert Schuman zeer be treurt. Schuman zo zeide hij, was een hoogst merkwaardige verschijning op het Europese politieke toneel. Verwachting tot morgenavond: LICHTE DOOI Veel bewolking met tijdelijk enige regen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend mati ge Westelijke wind. Vannacht tem peraturen om het vriespunt, mor gen overdag lichte dooi. ZATERDAG: Zon op 8.45. order 16.50. Maar op 3.31. onder 12.01 ^ADAT Oskar, de gans voor de vetpotten van Kerstmis is ge~ spaara gebleven, leerde zijn baas in korte tijd zich op rol- hem schaatsen voort te bewegenNu reist Oskar met zijn meester alle ■pluimveetentoonstellingen van Duits land af om zijn kunnen aan zijn soortgenoten te demonstreren. dacht te trekken. Zodoende werden de schipbreukelingen door de „Brittia" ge red. Ze waren uitgeput door de koude en kwamen na het ontvangen van war me drank en droge kleding van de Fransen wat op verhaal. Wij zullen nooit vergeten, aldus de kapitein, hoe schipper Raymond le Douaron en de bemanning van de „Brittia" ons ver welkomden. De broederschap van de zee is niet slechts een ijdele term. Andere schepen, die ook rtséfs sloep uitkeken en niets vonden, hadden de hoop op redding van de mannen reeds opgegeven. In de dezer dagen gehouden verga dering van theepakkers is besloten de detailprijzen voor de betere theesoorten met 80 centen per kg, of 8 centen per ons te verlagen. De kwalitatief minde re soorten zullen naar verhouding eveneens een verlaging ondergaan. Dit besluit tot verlaging van de de tailprijzen heeft zijn stempel gedrukt op de eerste theeveiling in het nieuwe jaar, die gisteren in Amsterdam is ge houden. In theekringen neemt men aan, dat eind December j.l. vrijwel het laagste prijspeil op de veiling is bereikt. Men is van mening dat in de naaste toe komst hogere prijzen zullen worden be taald. De voorraden bij de theepakkers schijnen niet groot te zijn, maar hier staat tegenover, dat de consumptie nog steeds bij de verwachtingen ten achter blijft. H. M. de Koningin en de oudste drie prinssessen zullen in de loop van Maan dag uit St. Anton in Nederland terug keren. Ook de overige leden van het gezelschap zullen die dag arriveren. Bijna duizend inwoners van het plaatsje Trippstadt, in Zuid-West- Duitsland, hebben een Donderdag aan de Westduitse regering over handigd verzoekschrift onderte kend, waarin de overheid wordt verzocht twee uit Noorwegen ont vluchte Duitse oorlogsmisdadigers waarvan men aanneemt dat zij zich in Duitsland bevinden, niet uit te leveren. CHURCHILL BIJ TRUMAN De Britse eerste minister, Churchill, is gisteren te Washington aangekomen. Hij zfj besprekingen voeren met presi dent Truman alvorens hij vandaag naar Jamaica zal vertrekken. Op het vlieg veld werd hij verwelkomd door dc mi nister van Buitenlrindse Zaken, Ache- son, en sir Roger Makings, de nieuwe Britse ambassadeur. Verschillende Nederlandse afgevaar- digden hebben in het Europa Huis te Straatsburg in de Europese Constitu ante het woord gevoerd en krachtig ge pleit voor het leggen van de nadruk op Europese economische integratie. Zij hadden daarbij in zoverre succes, dat de constitutionele commissie een ver klaring uitgaf ten aanzien van de ge meenschappelijke economische doelen. Daarin wordt voorgesteld: afschaffing van alle quota-beperkingen tussen de leden-staten van de KSG, het voeren van een gemeenschappelijke tarieven politiek tegenover andere staten en voortschrijdende eenmaking van het monetaire systeem onder de leden-sta- ten en daaraan voorafgaand stabiliteit van de wisselkoersen. De heer Bruins Slot zeide in zijn re de: Men staart zich blind op de militai re zijde van ons samengaan, die toch eigenlijk door de NAVO is opgelost, doch wil Europa iets betekenen dan moet een einde komen aan de econo mische balkanisering. De noodzaak van economische eenmaking moet de krachtbron van de Europese federatie zijn. Voorts verzette hij zich sterk tegen het voornemen om een Europese Ka mer van Afgevaardigden te doen sa- nenstellen door rechtstreekse verkiezin gen. Wij zijn nu eenmaal niet te verge lijken met de Ver. Staten van Amerika. Europa bestaat uit nationale staten, culturen en karakters. In het statuut moet deswege een sterk federaal karak ter worden gelegd. De echte federale organen moeten grote bevoegdheden krijgen. Ook de Nederlander P. H. Blaisse vertolkte het standpunt, dat onvoldoen de economische bevoegdheden aan een federatieve autoriteit zijn toegedacht. In dezelfde termen uitte de heer Ne- derhorst zijn wensen. De Nederlander Vixseboxse pleitte ook voor de vorming van een eenheidsmarkt en een tolunie in Europa. Deze moeten een eerste voorwaarde zijn voor de vorming van de Gemeenschap. Geen Nederlandse re gering zal haar moeizame economische herstel in de waagschaal stellen, wan neer er geen behoorlijke garantie is voor een werkelijke economische inte gratie, aldus de heer Vixseboxse. Mej. Klompé sloot zich eveneens bij deze gedachte aan. De heer Korthals zeide, dat Europa in de wereld een prachtige kans zal maken als ze het brengt tot sterk doorgevoerde economische samen werking. Hij wenste voor het Europese parlement tenslotte wel rechtstreekse verkiezingen. Het socialistische lid van het parle ment van Saarland Heinz Braunz heeft de Europese grondwetsvergadering te Straatsburg verzocht op Frankrijk en Duitsland een beroep te doen om de onderhandelingen over het Saargebied te hervatten. Eiprijs zakte in Barneveld met drie rent De geleidelijke daling van de eierprijs zette zich gisteren te Barneveld voort met een sprong van ruim drie cent per ei. Was vorige week Donderdag de al gemene prijs nog f 17.10 per 100 stuks, thans was hij f 13.80. De leiders van het Verbond van Brit se Vakverenigingen, de T.U.C., hebben gisteren geweigerd zich nu reeds achter een plan voor méér staatsbeheer van de industrie te scharen. Zij verklaarden op een bijeenkomst van het Labour- partijbestuur, dat zjj eerst willen be studeren, hóe nieuwe nationalisatie- plannen de Ionen der arbeiders zullen beïnvloeden. Bevan, de leider van de linkervleugel der partij, achtte de vakbondsleiders te voorzichtig. De partij had gehoopt, op deze bijeenkomst de steun van de TUC voor haar nieuwe program, waarmee zij de volgende verkiezingen hoopt te winnen, te verwerven. In Labourkrin- gen meent men, dat als gevolg van het verzet der vakbondsleiders het program waarschijnlijk niet, zoals aanvankelijk Jongen door het ijs gezakt en verdronken De achtjarige Douwe R. de Jong uit IJlst, die zich gistermiddag met een vriendje crp het nog zwakke ijs begaf van de brede Vaart aldaar, is er door gezakt en verdronken. bedoeld, in het komende voorjaar zal kunnen worden uitgegeven. De secreta ris-generaal van de TUC, Tewson, ant woordde, dat de bonden zich niet wil den laten haasten. Tijdens wanordelijkheden in Karatsji (Pakistan) zijn zeven personen om het leven gekomen en zes en zeventig men sen gewond. De politie opende het vuur toen zij door demonstranten met knup pels werd aangevallen. Zij maakte voorts gebruik van bajonetten en gum miknuppels. De relletjes begonnen toen de poli tie een optocht van studenten die weer protesteerden tegen het optreden van de politie op Woensdag toen zij studen ten die demonstreerden voor lagere col legegelden, met behulp van traangas- bommen verspreidde, verzocht uiteen te gaan. Het stadsbestuur is van mening, dat de wanordelijkheden door communis ten op touw zijn gezet. Er zijn ruim veertig arrestaties verricht. Met auto matische vuurwapens uitgeruste mili tairen in veldtenue hebben het centrum van Karatsji bezet. Volendammers reeds op de schaais naar Marken Teh gevolge van de ijsgang op het IJselmeer wordt de bootdienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Enk huizen en Staveren met ingang van heden tot nader order gestaakt. Hoewel er nog geen baan is uitgezet op de Gouwzee, zijn gisteren reeds vier Volendammers op de schaats naar Marken gereden. Tot nog toe is er een vaargeul opengehouden, zodat de post boot van Monnikendam de gewone dienst naar Marken kan onderhouden AMBTENAREN van de afdeling „Spe- ciale diensten" van het Mexicaanse ministerie van Openbaar Welzijn zijn een ernstige zaak van melkvervalsing op het spoor gekomen. Een Mexicaanse fabrikant en een scheikundige hadden tezamen een formule opgesteld, waar door zij in staat waren, met aanwending van bepaalde hoeveelheden Arabische I\E CANADESE radio meldt, dat Australië met Engeland en Amerika een u overeenkomst heeft gesloten voor de levering van uranium. Krachtens deze overeenkomst, die tien jaar geldig is, zullen Amerikaanse en Engelse geologen en technici naar Australië gaan om te helpen bij het onderzoeken en exploiteren van de uraniumrijke gebieden. De mogelijkheid bestaat, dat deze gebieden, die in het Noorden van Australië liggen, tot de rijkste ter wereld behoren. De eerste schepen met uranium en uraniumerts zijn al naar Amerika en Engeland onderweg. De ontginning van het Australisch uraniumgebied wordt door Amerikaanse en Engelse deskundigen beschouwd als het werk, dat voorrang boven alles moet hebben. gom, olie, druivensuiker, vet en scher pe soda een mengsel te vormen, waar van 400 liter 5000 liter „melk" oplever de, die ook bij het eerste onderzoek in laboratoria niet van echte melk te on derscheiden viel Het ergste van deze vervalsing is dat deze als „goed" beschouwde „melk" in de staatsfabriek voor het vervaardigen van gepasteuriseerde melk met goede melk werd vermengd en voor het ge pasteuriseerde product gebruikt. In de omgeving van Mexico-stad Is een uitstekend uitgerust laboratorium aangetroffen, waar dit gevaarlijke ver valsingsproduct werd vervaardigd. Westduitse douanebeambten hebben in 1952 74 ton gesmokkelde koffie en 360.000 sigaretten in beslag genomen in het gebied waar de grenzen van Duits land, N e d e r 1 a n d en België tezamen komen. Ruim 8000 smokkelaars werden gegrepen. Een vergelijking met 1951 toont aan, dat de smokkel in koffie aan de Westelijke grens van Duitsland, on danks alle maatregelen, bijna gelijk ge bleven is. De sigarettensmokkel is tot de helft teruggelopen. JN het water- (ijs-) rijke Friesland mogen de politieagenten, als zij op de ijsbanen dienst doen, de schaatsen onderbinden. Zij maken er natuurlijk een dankbaar gebruik van! De directie van de C. V. Jan Dekker te Wormerveer, heeft voor honderd personeelsleden een ontslagvergunning aangevraagd bü het Gewestelijk Ar beidsbureau te Zaandam. Door „structurele wijzigingen in de economische omstandigheden van haar zeepfabrieken" is de directie tot deze inkrimping gedwongen. Het ontslag be treft fabrieks- en kantoorpersoneel, als mede een aantal vertegenwoordigers. „Keukenhof", de nationale bloemen tentoonstelling te Lisse, zal dit jaar weer groter zijn dan verleden jaar. Het aantal exposanten is sterk toegenomen, maar ook de afzonderlijke inzendingen zijn aanzienlijk verfraaid en vergroot. De aanplant is opgeknapt. Het voor naamste echter is, dat het grote glas paviljoen opnieuw een zeer fraaie col lectie bloeiende planten zal bevatten £.11 dat in het park een aantal beelden zal worden geplaatst, dat meer aan het geheel aangepast zal zijn. Zuivelfonds sluif mef f 17 millioen batig saldo Het zuivelfonds 3, dat door het Be- drijfschap voor Zuivel tussen November 1951 en Nov. 1952 werd beheerd, sluit met een batig saldo van 17 millioen gulden. Dit zuivelfonds wordt gevormd uit heffingen, die bestemd zijn om eventuele zwakke punten in de zuivel- afzet te verevenen. Berekend wordt, dat per 100 gulden heffing over genoemde periode 22 gulden in de loop van dit .iaar aan degenen, op wier rekening het fonds werd gevormd, zal kunnen wor den terugbetaald.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1