ONZE KINDERKRANT DE ZON Pam m Pom in liet luchtruim ONS HOEKJE Tien vragen £uUtel &etió naai r Wat de post bracht Een kruiswoordpuzzle Daar ging de liefde De sneeuwman Het Radioprogramma OPLOSSINGEN Gereformeerde Kerk (art. 31 K. 0 te Bedum moet gebouwen ontruime Kerkelijk geschil voor Hol te Leeuwarden Een menselijke barometer Beroepingswerk Gebeden voor Eenheic der kerken GOLDE SILVEI CIA&I H Geen t RuwclippcitipUROL Tito p.eegde c R.K.-lei VRIJDAG 9 JANUARI 1953 Beste kinderen, Er zijn heel wat inzendingen binnen gekomen van de Kerstprijsvraag. En iedereen wil kennelijk wel graag een boek winnen. Helaas kan er maar een de gelukkige zijn! De andere, die ook zo liun best gedaan hebben, moeten maar denken: een volgende keer nóg beter! O ja, nu ben ik natuurlijk belemaa verkeerd begonnen, want ik had juilie eigenlijk om te beginnen het beste moeten wensen voor het nieuwe jaar Dit in antwoord op de vele goede wen sen, die ik van jullie kant heb ontvan gen. Stevig aanpakken op school, jon gens, thuis aardig en behulpzaam zijn. kortom, het jaar 1953 met de beste voornemens aanvangen! We hebben ditmaal weer een gezel lige puzzle, dit voor die neven en nich ten, die naast alle sneeuwpret nog tijd hebben voor raadsels oplossen en brief jes schrijven. Wie zin heeft kan zijn of haar oplossing sturen aan Tante Pau lien, Bureau van dit blad. Tot de volgende keer! Er staat een man ginds in de tuin, De zon schijnt op zijn kale kruin. Hij heeft een bezem in zijn hand, Wie kan toch zijn die rare klant? Zijn oren zijn als kool zo zwart, Zijn mond een streep, als steen [zo hard. Hij staat daar, in zijn witte jas, Heel stil op het besneeuwde gras. Een traan rolt langs zijn bolle wang, Valt hem misschien de tijd wat lang? „Zeg ventje, je bent jong en sterk, Doe niet zo lui, ga aan je werkl" De man staart droevig voor zich [heen, Hjj zegt niet ja, hij zegt niet neen. Hij staat maar als een paal zo stijf, Het angstzweet druipt hem uit zijn [lijf. „Ja, ventje, jij hebt wel wat pech, Want zacht, heel zachtjes kwijn [je weg. De warme Winterzon gaat schijnen, Nu moet jij zoetjes aan verdwijnen. Kijk, onder aan je lange jas, Ligt al een grote ronde plas. Dag sneeuwman, dag, smelt jij [nu maar, Ik zie je ibéér het volgend jaar!" PAULIEN. In de winter, als het eens een mooie dag is, kun je je zo lekker koesteren in de warme zonnestralen en in de zomer is de zon meestal zo warm, da je er helemaal btuin door gebrand wordt. Maar zou je eigenlijk niet eens wat meer willen weten over dat zonne tje, dat ons zo veel licht en warmte geeft?! Dan moet je eens luisteren wat heel geleerde mensen over deze zon te weten zijn gekomen en.... daar zou ik maar niet van schrikken! Onze zon is een verschrikkelijke grote bol van niets anders dan vlammen en vuur, die een doorsnede heeft van 1.390.000 kilometer, dat is wel groot, zó g"oot dat onze aarde er 13.000 keer in zou passenEn warm dat het op de zon is! Aan de buitenkant heeft de zon een temperatuur van6000 graden Celsius en van binnen, schrik niet IC 000.000 graden Celsius. Ja, zul je nu zeggen, maar bij zo een verschrikke lijke hitte zouden we toch allemaal verbranden! Bij 100 graden Celsius kookt water al en aan een doodgewone lucifer kun je je al lelijk branden! En als die zon zo ontzettend groot is. waarom zien wij dan maar zo'n klein bolletje aan de hemel staan? Ja, onze zon staat heel erg ver bij ons vandaan. Wil je weten hoe ver? Goed! Zo ongeveer 150.000.000 kilometer Stel je voor dat je die kilometers eens zou willen tellen, gewoon 1. 2, 3, 4, 5. 6. en zo maar door tot 150.000.000, dan zou je minstens 414 jaar, dag en nacht door moeten tellen, probeer het maar eens. Als je met de trein naar de zon zou k mnen reizen, met een vaartje van 100 kilometer per uur, dan zou je.... 168 jaren, dag en nacht in die trein moeten zitten en dan was je er nog niet helemaal. NEDERLANDSE MUZIEK. Om te beginnen een hoornconcert van Karei Mengelberg, een der zeer begaafden onder de jonge compo nisten uit onze contreien. Het wordt gevolgd door een werk van zijn vader, Rudolf, de directeur van het Concertgebouw, n.l. de Hymne op Amstelredam, op tekst van Vondel. (Zaterdag 14.32, over Hilversum I, 402 m). Verder van de al haast weer ver gelen Cornells Dopper een ty pisch onder invloed der Duitse romantiek geschreven stuk, de Zuiderzeesymphonie, waarin de componist met behulp van een uitgebreid instrumentarium de sfeer van de vroegere Zuiderzee poogt te schilderen. (Zaterdag 9.00 over dezelfde golflengte). ZATERDAG 10 JANUARI HILVERSUM 1, 402 m.t 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Carillonmuziek. 8.30 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Radio-Philharmonisch Orkest. 9.35 Waterstanden. 9.40 Haarlemse Orkest Ver eniging, koor en solisten. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.03 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Orgelconcert. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.83 Roemeens Or kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Promenade-Orkest. 14.00 Klankbeeld over het oude en bet nieuwe Amsterdam 14.30 „Waarom ik van Amsterdam hout", prijsvraag. 14.32 Concertgebouworkest, 15.12 „Waarom ik van Amsterdam hou!", prijsvraag (vervolg). 15.15 „Een stad wordt schoongemaakt", klankbeeld. 15.30 Gram.muziek. 16.30 „Waarum ik van Am sterdam hou!", prijsvraag .vervolg). 16.35 „Amsterdam en de sport", causerie.^ 16.50 Amateuruitzending. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Or gelspel. 18.35 Gram.muziek. 19.00 Artis tieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causeri». 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week" causerie. 20.00 Nieuws. 2005 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 „On- der de Pannen", hoorspel, 2300 Nieuws 23.15—j.jt.OO Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24 00 KRO. 7 00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewilde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9 00 Voor de vrouw 9.35 Gi'am,- muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10 15 Gram.tr Jziek. 11.00 Voor de zieken. 1145 Gram.t uztek. 12 00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (Om 12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12 55. Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13 40 Metropole-Orkest 14.00 Boekbespreking 14.10 Gramofoon muziek. 14.20 Engelse les. 14 40 Amateurs- uitzending. 15.15 Kroniek van ic.teien en kunsten. 15.55 Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. 16 20 Luchtvaartoauserie 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 17.00 Voor de jeugd 18 00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek wêekover zicht. 18.25 Pianoduo. 18 40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse De fensie 19 00 Nieuws 19 10 Gram muziek 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.20 „Lichtbaken", eau- serie. 20 40 „100 Jaar Kromstaf". 21.00 Gevarieerd programma. 21 50 Actualitei ten. 22.00 Lichte muziek 22 30 23 00 „Wij luiden de Zondag in" 23 00 Nieuws 12.15 Nieuws in Esperanto 23.22 Sport 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. Houden jullie van aardrijkskunde: Misschien niet zo erg. Maar we gaan er nu een spelletje mee doen, dus ik zou zeggen; doe mee. Beantwoord de volgende tien vragen, zet de antwoorden in de juiste volgorde onder elkaar en neem van alle woorden de eerste letter. Deze tien letters bij elkaar vormen de plaats van een stad in de provincie Groningen. 1. Wat is de hoofdstad van de Ver. Staten van Amerika? 2. Hoe heet het eiland naast Enge land? 3. Van welk land is Oslo de hoofd stad? 4. Welke plaats ligt tegen Rotter dam aan? 5. .Welk land noemt men het Hemel se Rijk? 6. Van welk land is Boedapest de hoofdstad? 7. Van welk land is Wenen de hoofd stad? 8. Noem een van de Zeeuwse Eilan den? 9. Welke grote industristad ligt in Noord-Brabant? 10. Noem een vestingstad in het Gooi? (NaiOHOSNIiW :3uisso[do) VUUR EN VLAMMEN OP ZEER GRO E AFSIAND Of met een straalvliegtuig dan, die 1000 kilometer per uur vliegtDan xu je nog 16 jaar, dag en nacht moeten doorvliegen. De afstand tussen de zon en de aarde wordt het snelst afgelegd door hel licht van de zon zelf. Zo n zonnestraal vliegt er ongeveer 814 min. over, maar die vliegt dan ook met een snelheid van 300.000 kilometer per sec Geleerde mensen zeggen dat er grote vlammen uit de zon slaan en die be reiken soms een hoogte van 30.000 k.m Had je dat nu van ons heerlijke zon netje verwacht? Het is haast niet te geloven. Een goede oplossing van de Kerst- puzzle ontving ik van: Peter Hoogland. Agnes Smit, Gerard Mensonides, alle drie uit Alkmaar, Corrie van Gest uit Oudorp, Gré Gootjes uit Broek op Lan- gendijk, Ereke Dingemans uit Heiloo, Ria Ekkebus uit Egmond. Tini Zonne veld, Rinsu de Bruin, Peter de Vries, allen uit Alkmaar, Gijsje Schot uit Oudorp, Jan Fleur uit Nijmegen, die wel het allerverste weg woont. Bijzonder aardig versierde inzendin gen ontving ik van: Wim(?) Muntje- werff uit Wieringermeer, Ceest?) Tol- lcers uit Alkmaar (wat een leuk ge dicht!). Robbie den Ouden uit Alk maar, Cobie v. d. Burg uit Alkmaar (wat een mooie tekening en wat een mooi rapport!), Jan(?) Belonje uit Schoort, en Guus Wijnoogst uit Alk maar, Lida Lakeman uit Den Burg en Annie Breg uit Stompetoren schreven bovendien gezellige brieven. Hebben jullie een gezellige logeerpartij gehad daar samen op Texel? Ik dank jullie wel voor alle goede wensen en ik hoop echt dat Lida in het nieuwe jaar ook een trouwe nicht zal worden. Froukje Dekker uit Alkmaar stuurde naast 'n goede oplossing een heel mooie teke ning" en een lange brief, Fijn, dat je zo aangekomen bent. Dat zal een feestdag worden de negende, hè? Van Greetje de Vries uit Alkmaar ontving ik een goede oplossing en een lange brief. Je vond het Kerstverhaal dus mooi en het vers je ook. Een melodietje is er niet bij. Oplossing Kerstprijsvraag: Blokfluit, trompet, viool, plano, triangel, mandoline. Oplossing raadsel 19 December: Kanarie, aap, tante, markt, tin. hoor! Ik ben niet zó knap dat ik dat ook nog kan maken! Een eervolle vermelding voor hun in zending verdienen Maartenl?) Bruin, Carla Kaper, Jan Habbé, (bedankt voor je gezellige briel!) en Jens Gerritsen, al- .en uit Alkmaar. De prijs voor de bes- verzorgde inzending gaat ditmaal naar Celiie Blumink, K. v. 't Veerstraat 102, Akmaar, die haar boek dezer dagen over de post krijgt thuisgezonden. Van vroegere inzendingen zijn nog enkele briefjes blijven liggen, die ik vandaag ook nog moet beantwoorden. Êngelientje Dekker stuurde een goede oplossing van het kanarieraadsel en eei. briefje, evenals Sonja Poetskoke uit Alkmaar. Wat heb jij je briefje enie versierd, Sonja! Ik ben er erg blij mee. Ook mijn trouwe nicht Froukje Dek ker uit Alkmaar heeft dit raadsel goed opgelost. Van vorige raadsels kwamen nog en kele oplossingen binnen. Jaap Wetsteen uit N. Niedorp stuurde een goede op- lossing van het berenraadsel. Leuk, Jaap! Doe je nog eens weer mee? Van Albert Kok uit Zijpe ontving ik een goede oplossing van het kanarieraadsel, een lange brief en een kleurige kabou tertekening. Dank je wel, Albert. Heb je fijne Kerstdagen gehad? Je rapport vind ik heel mooi. Maar flink op'taal oefenen, hè? Dag, Albert! In,a en Roe- Kok natuurlijk ook uit Zijpe heb ben ook al erg hun best gedaan. Een lange brief, een juiste oplossing van 't kanarieraadsel en een tekening van de kerstboom. Hadden jullie ook een goed rapport? Ik hoop, dat jullie alle drie de volgende week weer zo'n gezellig briefje schrijven! TANTE PAULIEN. Vul onderstaande woor den eens in. Van links naar rechts: 1. Rond stuk speelgoed. 3. Niet dichtbij. 6. Riviertje in Neder land. 8.- Mnzieknóöt. 9. Kun je in een vaas zetten. 12. Grootmoeder. 13. Afkorting van Rijks Grond. 14. Komt uit de kachel. 16. Jongensnaam. 19. Plaats in Groningen. 22. Afkorting van „En Dergelijke". 23. Kat zonder staart. 24. Hals. Onze Mies houdt veel van werken, Want zij is een nette muis. Nergens vind je in haar huisje, Ooit eens stof of ko'pnoruis 25. Speelgoed. Van boven naar be neden: 1. Klein kindje. 2. Lange dunne vis. 4. Plaats op de Velu.we. 5. Niet vierkant. 10. Bij 'n haakje hoort 'n 7. Rivier bij Amersfoort 11. Om iets in te doen. 15. Vind je bij de bakker 17. Meisjesnaam. 18. Niet breed. 20. Als 4 van boven naiar beneden. 21. Afkorting van Am sterdamse Kiosk On derneming. 18. „Kijk eens Pim, je kunt de pro fessor nu niet teleurstellen. Je hebt be wezen, dat jij de aangewezen persoon bent om de professor bij zijn proef nemingen te heipen. Je hebt bewezen, drt je je memd kunt houden. Je hebt me zelfs nog verdedigd. En dat vind ik nobel van je" ging baron Van Pot- tum door. „Maar nu zal de professor je eens h-arfijn vertellen, wat er alle maal aan de hand is." ..Precies", riep professor Splitser. „Maar.... mondje dicht!" Er zijn kapers op de kust, die alles in het werk zullen stellen om achter mijn nieuwe uitvinding te ko men. Dat mag niet gebeuren! Daarom stel ik jou aan als tuinman. Niemti behoeft te weten, dat jij mij bij mj wetenschappelijk werk gaat helpt Eike dag om vier uur kom jij hier de tuin werken. Die tuin mag trouwe! best een beurtje hebben, dus dat niemand opvallen". „Ja, maar ik niets van tuinieren af". „Dat behi ook helemaal niet! Die tuin hebben alleen maar nodig voor onze pri mingen! Nou. hoe staat het er ine.' Doe je het?" „Top, professor, ik d!| mee". „Bravo, dat is mannentaal", riij de professor verheugd uit. Ik dacht dat we op jou konden rekenen". Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft gistermorgen arrest gewezen in een procedure tussen de Gereformeerde Kerk Artikel 31 K.O. te -Bedum (Gr.) contra de Synodale Gereformeerde Kerk aldaar. Zoals in verschillende plaatsen het geval is, betwisten deze beide kelken elkaar kerkelijke goede ren. zijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bij elke wisseling in temperatuur en weersgesteldheid Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak uw stijve spieren weer soe pel met de beroemde Akker's Kloos terbalsem, het middel waarvan men al drie geslachten lang zegt; „geen gouu zo goéd". (Advertentie. Ing. Med.) .Ned. Herv. kerk. Btdankt voor Vinkeveen en voor Rijssen: W. de Bruyn te IJselmuiden. Geref. kerken onderh. art. 31 K. O. Beroepen te Katwijk—Valkenburg: K. Drost te Veendam. De studenten van de Brusselse „Vrije Universiteit", die sinds de dagen vóór Kerstmis hebben gestaakt, hebben de ze staking'Donderdag beëindigd. Hier gaat zij de ramen wassen, Met een emmer en een lap. Daarna haalt Miesje uit het schuurtje, Nog een hele hoge trap. En nu klimt ze langs het leertje. Helemaal naar boven toe. Heerlijk is het om te werken, Nooit wordt Mies het poetsen moe. Eerst met water en dan zemen, Oh, wat wordt de ruit nu schoon, Onder 't plassen en 't lappen, Fluit de Muis de hoogste toon Het is klaar en alle- glimt weer, Maar ons Miesje heeft verdriet. Kijk eens, druppels op de ruiten, Want het regent dat het giet. door Mary Burchell 11) hadden de verandering geaccepteerd waren, althans voor het ogenblik, vol komen tevreden mei de getroffen maat regelen. Mevrouw Tamberle.v maakte niet alleen de indruk ver boven elke crisis verheven te zijn, maar gaf je bovendien het gevoel dat zo iets als een crisis eenvoudig niet bestond buiten je eigen koortsachtige verbeelding. Slechts wanneer ze Errol Tamberley aankeek, herinnerde ze zien ieder woord van hun gesprek zo duidelijk, dat ze wist dal verbeelding daar niets mee van doen had. Daar zat hij zonder veel deel te nemen aan de conversatie, als de verpersoonlijking van „feiten" tegen over „verbeelding" en grimmige fei ten bovendien Het speet haar nu dat ze Richard's naam tegenover hem had genoemd. Niet dat ze zich ook maar de geringste zor gen maakte over zijn onkiese en smake loze critiek. Maar ze wilde wel dat ze hem de kans niet had geboden die cri tiek te uiten. Na de thee gingen ze de tuin en het terrein bekijken, waarover de kin deren verrukt waren. Nog steeds ont brak de gelegenheid voor wat Hope een echt. gesprek" noemde, en terwijl haar gedachten vol waren van akelige twijfel en zorg voor de toekomst, merk te ze dat ze vriendelijk met mevrouw Tamberley babbelde over het aanleg gen van een kruidentuintje. „Het is alsof je moet boksen met een veren bed", dacht Hope. „Maar er zijn toch dingen die beslist besproken moe ten worden. Ik denk dat meneer Tam berley zich later op de avond wel zai verwaardigen met me te spreken". Ze had gelijk. Dat deed dr. Tamber ley. Maar pas toen de kinderen naar bed waren en mevrouw Tamberley aan een ingewikkeld borduurwerk zat te werken met zo'n kwijnend gebrek aan belangstelling, dat het bü voorbaat al uitgesloten vas dat ze zich in het ge sprek zou mengen. In tegenstelling met het vage optre den van zijn moeder (of misschien juist daarom) was Errol Tamberley ge wend zijn gedachten en plannen in kor te, afgebeten zinnen te formuleren. En hij ontvouwde haar zijn plannen Ho- ze vond dat het nauwelijks voorstellen te noemen waren met betrekking tot de kinderen in zo weinig mogelijk woorden. Ze moesten op hun tegenwoordige scho len bliiven. en hij zou de kwestie van schoolgeld en onderhoud voor zün re kening nemen. Gedurende de vancan- ties moesten ze hier '-omen, en mochten dit in ieder opzicht als hun thuis be schouwen. Hope zou hen gerust mogen bezoeken, maar daar haar flat in Lon den klein was hij hield even op, maar maakte geen enkele toespeling op haar voorgenomen huwelijk zouden ze het beter hier buiten hebben dan bij haar in de stad, behalve voor een enkei keertje zo nu en dan. Dat zo zijnde, zou het het verstandigst zijn wanneer ze nu verder maar hier bleven en niet met haar mee terug gingen naar de :tad. Het was allemaal heel verstandig en redelijk. Hope kon er niets tegen in brengen, maar wilde wei dat ze niet liet gevoel had beleefd maar zonder pardon te worden buitengesloten. Er restte haar niet anders dan „ja" te zeg gen op alles en er werd niet van haai verwacht dat ze enige vorm van protest zou doen horen. Ja, ze kon niet ontkennen dat dit in het belang van de kinderen was en in haar belang bovendien, gezien haat verloving. Hope besefte plotseling dai haar grootste verlangen was zo gauw mogelijk naar Londen terue te keren Richard alles te vertellen wat er was gebeurd en zich te laven aan zijn lachende liefderijke /erzekering dat alles in orde was. Ze kon de kinderen hier met een vol komen rustig geweten achterlaten. Eer lijk gezegd had ze dat gaf ze met een pijnlijk gezicht toe geen keus. Maat zij zelf kon morgen teruggaan naai Londen ze had Richard gezégd, dat ze hoopte Zondagavond terug te zijn en in minder dan vier en twintig uur zou den haar zorgen tot het verleden beho ren. die kleine knagende angst gestild zijn, en zij en Richard zouden de plan tten voor hun huwelijk bespreken Op eenvoudiger leest misschien, maar wat hinderde dat? Toen ze opkeek, zag ze dat Errol haar wederom gadesloeg op een wijze die haar het gevoel gaf dat hij haar gedach ten las. „Ik ga accoord met alles wat u over de kinderen voorstelt. U bent bijzondei edelmoedig en goed voor hen". „Kost het moeite om dat te zeggen?" vroeg hij met een grimmig lachje. Ze deed alsof ze hem niet hoorde en vervolgde zo rustig ais ze kon: „Nu ze het hier zo goed zullen hebben, denk ik morgenavond bijtijds naar de stad terug te keren. Ik kan hun bagage opsturen of of misschien komen ze me spoedig zelf eens een dag opzoeken. Maar ik wij zelf graag morgen terug". „Natuurlijk", beaamde hij droog, voor dat ze kon zeggen dat ze de reis liever niet op Maandagochtend wilde maken of zoiets, en ze had het afschuwelijke gevoel dat hij precies wist waarom ze naar Londen terug wilde, ja zelfs, da' er achter haar verlangen ijskoude angst schuilde. Wonderbaarlijkerwijze mengde mevr Tamberley, als voelde ze de noodzaak van een luchtig gesprek, zich opnieuw in de conversatie, en voordat ze naar bed gingen werd er niets belangrijks meer besproken. Mevrouw Tamberley slaagde er de volgende dag in dezelfde sfeer van plezierige luchtigheid te handhaven, en ditmaal was Hope er bijna dankbaar voor. Ze wenste hier geen drama of crisis ze wilde zo gauw en zo onop vallend mogelijk terug naai Londen, en zich er van vergewissen dat zich ook daar geen drama of crisis zou afspelen Als ze er maar zeker van kon zijn da' de beurtenissen van de laatste weker geen invloed zouden hebben op haa. toekomst met Richard, was ze bereid hei de rest van haar leven zonder luxe te stellen. (Wordt vervolgd) De Synodale kerk zegt. dat de lei van de Gereformeerde Kerk Art. zijn uitgetreden en derhalve geen rel hebben op de kerkelijke goederen, wijl de eisende partij het tegendeel werpt. Het Hof veroordeelde de Gere! meerde Kerk Art. 31 K.O. de geix'- wen, voor zover deze in haar bezi! gebruik zijn, geheel te ontruimen of doen ontruimen, desnoods met behi! van de sterke macht, één en ander overgave der sleutels. Het Hof klaarde het arrest, wat betreft de vel oordeling, uitvoerbaar bij voorrasj veroordeelde de gedaagde partij tot kosten van het geding in beide instaJ ties en bekrachtigde het vonnis in ecg ste aanleg. Ter gelegenheid van de jaarlijfcl week der Gebeden voor de Eenheid M Christenheid, die van 18 tot 25 Janus) zal worden gehouden, heeft de comr. sie voor Geloof en Kerkorde van Wereldraad van Kerken een opred rondgezonden, waarin aan de gelovif w"rdt verzocht, te bidden voor de heid der kerken. Daarbij wordt inzorj derheid de aandacht gevraagd voor aantal putsen. Laten wij bidden, zo heet het, dat i eenheid, zoals de Kerken die moctfeJ ervaren, duidelijke tot uitdrukkit} moge komen en dat onze kerken zit) ernstig afvragen, of zij wei alles doai wat zij moeten doen om de eenheid val het volk Gods zichtbaar te maken, 3 Laten wij bidden, dat een verdiept! -,™ gemeenschappelijke studie van de per- I soon en het werk van Christus en van I de Heilige Geest moge leiden tot eet I dieper verstaan van de leer der Kerï en dat wij duidelijker mogen weten, en dan dubbel vi N HURTH, nabij K len, leven de burg in uitermate gunsi omstandigheden. W nicer zij zich daar n de ontvanger der mecntciijKe belasting begeven, overhandigt ze hun vriendelijk gl lachend een zeker drag aan geld. Vanw deze verheugende ge; re verklaring is een\> dig. Kortelings is on Jhet plaatselijke wie "TLW^^^QelIJ^er m°gen W?eVW bintje steenkool gev Iw l Van ,d8 l m- den. De mijnbouwmt is en dat het geheim van zijn leven hel B»;Sf,ilannij hrak h„ar geheim van. het leven der Kerk is [leLld? «e„baraJ Laten wij bidden, zo heet het o re verder, dat alle Christenen een weltvil- 1 lende en eerbiedige houding aannemeiH voor alle vormen van erediensten waat- in God de mens ontmoet, en dat zij be- Binnen na te denken over de vraag, ii hoeverre verschillen in eredienst in onze kerken het mogelijk maken, eei gelijke rijke verscheidenheid in ee: verenigde Kerk te verwezenlijken. Laten wij bidden, aldus het slotpunt, voor een meer volkomen overgave aai Gods wil, opdat alle Christenen in dee moedige terugkeer naar de enige bron van genade en kracht mogen ontdekki dat hun voeten staan op de weg t voert naar die eenheid die God heeS voor zijn volk. Nationale Raad van Christ, Kerken in V.S. bijeen De Nationale Raad van Christelijk» Kerken in de Verenigde Staten is kc'H telings voor de eerste vergadering M zijn tweejarig bestaan te Denver bj'H eengeweest. Uit een overzicht van <jm voorzitter, bisschop Henry Knox ShjH rill van de prot. episcopale kerk, bliji» dat de Raad reeds zeer veel heeft 9 daan. Door zijn bemiddeling krctM 52.000 ontheemden weer een val 'm woonplaats, vijfduizend ton voedsel |fl 2000 ton kleding werden verzonden de behoeftige personen in de noodf» bieden. 175 predikanten werden uiti'l zonden naar militaire bases en 250 universiteiten. In New York en HoK wood kan men thans gebruik maken vüj radio en film voor verspreiding van boodschap der kerk. Ook werd de ui gave van de nieuwe Engelse bijbelver' taling mogelijk. Dr H. v. d. Linde treedt at als seoetaris Oee. Raad Dr. H. van der Linde te Utrechti! voornemens zijn functie van algemeeu secretaris van de Oecumenische R333 van Kerken in Nederland neer te leg' Ben. Hij heeft zich als predikant be roepbaar gesteld. Reclasseringsco'lecte bracht 257 489 21 op De netto-opbrengst van de nationale tt-lasseringscollecte 1952 bedraagt 257.489.21. j In 1951 was de opbrengst f 24 4.804.28 odat 1952 een vooruitgang bracht vao 12.684.93. Van de zeven na-oorlogse jaren, larin de collecte is gehouden (1946—- >39) i* de totale netto-opbrengs' 1.785.699 36 schadeloosstelling u Een nieuwe baa»* i j.recs, maar ook d moest verdwijnen, v wege de kool. Thans vangt de gemeente zodanig bedrag aan vidend, dat er voor Radio-Belgrrido hei d-t tussen de leiders in Joegoslavië en maa eengekomen is, dat ee missie zal worden ir port zal uitbrengen o gen tussen de RK ker Tito ontving Done zeven voornaamste pr kerk in Zuidslavië i De bespreking duurde morgens tot in de mid meegedeeld over het werp. Evenwel wordt gezien van poBinsen, rins avn de betrekkin kerk en de staat te k king is gehouden op i schalk Tito. AFLOSSING WACHT 01 Donderdagmorgen k"> van het Amerika; „General Muir" Ve aan land gegaan vooi Griekse en Belgische Korea. Het Nederlandse det vijf officieren, twinti en 135 korporaals en staat, wordt gecomm: serve eerste luitenant Dit detachement telt I tachtig procent milita nesië gediend hebben. Tijdens de ontsche] j Amerikaanse marine-l als „Sigaretten, WhisI I wen." De troepen wer F kom geheten door ger, Adams, stafchef van b E kaanse Leger. De N< l men het eerst aan lan, zich een klein aantal I I sterdam aan boord I mannen droegen nog ding voor de Koreaai uitrusting zullen zij nen ontvangen. In de de Tokiose haven tl warm te blijven. Bij een brand in S thië zijn een landarfc kinderen om het lev vrouw wist bijtijds he (AUverleutic, lug. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6