Alkmaarse wandelaars prefereret de Vierdaagse te Nijmegen Yankeï Niet alti raad r Drieduizend bejaarden in Alkmaar vragen aandacht EEN UNIEK JUBILEUM UIT DE ALKMAARSE RAAD Jeugd bc Stad en Omgeving BALANS OPRUIMING Dr Van Herk sprak over Kenya-expeditie Werk van Stikvoort in Ve'sen ACtNUA Over breuk met N.W.B. wordt niet beslist voor 31 Januari ft iè Heeft Apeldoornse kruis !wi' continueren' te ««««breken met wel waarde? Bromfiets gestolen i schuur achter huis Reischeques ve de were WIJ zouden hiermede dit overzicht kunnen beëindigen omdat de korte raadsvergadering vrijwel niets dan ha merstukken bevatte, ware het niet, dat de burgemeester, als gewoonlijk, op de ze eerste raadsvergadering in het nieu we jaar een doorwrochte rede 'heeft ge houden, waarin hij het wel en wee van onze goede woonstad en haar bevol king op duidelijke wijze geëxposeerd heeft. W ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Weihouder Coerts opende deSocieieii Vrije-iijdsbesteding een der voornaamste facetten jfJE WETHOUDER van sociale zaken, de heer M. Coerts, heeft gisteravond voorgerekend, dat in Alkmaar ongeveer drieduizend mensen wonen, die 65 jaar of ouder zijn. Bijna de helft van dit aantal valt onder de termen van de Noodwet Drees, zodat het stêcds groter wordende probleem van de bejaarden zorg ook in onze stad alle aandacht verdient. Het gemeentebestuur heeft zich leeds de huisvesting van de bejaarden aangetrokken en zal zijn medewerking verlenen aan de stichting van 33 woningen in de Paul Krügerstraat van de Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" en zelf 76 huisjes plaatsen aan de Westerweg met een verzorgingshuis. Behalve de huisvesting heeft het vraag stuk nog tal van andere facetten. De medische kant bijvoorbeeld. Doordat de gemiddelde leeftijd van de mens hoger komt te liggen neemt ook het aantal zieken toe. In 1950 waren er 774.000 65-jarigen en ouderen en in 1970 schat men dit-, aantal op 1.200.000. Dan is er de sociaal-economische zijde het oud en arm waaruit de Noodwet Drees is ontstaan, doch zeker één van de voor naamste punten is de vrije-tijdsbesteding. Met deze laatste opmerking kwam de heer Coerts aan de kern van zijn toespraak, die hij gisteravond hield ter opening van de sociëteit De Hertenkamp in de Hekelstraat. WANNEER men de pensioengerech tigde leeftijd heeft overschreden en niet meer deelneemt aan het pro ductieproces, is het moeilijk een vaste dagindeling te vinden, aldus de wet houder. Het is funest op te staan met het wanhopige gevoel, dat er al weer een dag is aangebroken. Men moet trachten bezigheid te zoeken om het leven opnieuw inhoud te geven. Spre ker erkende dat niet iedereen in staat is dit initiatief te ontplooien en prees het, dat er nog mensen zijn, die hun schouders onder dit werk willen zet ten. Zoals in dit geval de heren Jansen en Jonker, die met een bewonderens waardige geestdrift er voor hebben geijverd, dat de bejaarden een eigen zaaltje kregen, waar zij zich geduren de de wintermaanden kunnen verpo zen. Deze sociëteit is echter nog slechts een beginpunt. Men moet thans met voelen en tasten de juiste weg weten te vinden om organisatorisch tot een definitieve oplossing te komen. Een van deze eerste stappen zal zijn een bijeenkomst te beleggen, waarvoor al le verenigingen, die zich met de be jaardenzorg bezighouden zullen wor den uitgenodigd om haar visie te ge ven op een vereniging of een stichting, welke het vraagstuk van de vrijetijds besteding voor de bejaarde stadgeno ten zal behartigen. Nadat spreker een woord van dank had gericht tot de burgerij, die de in richting van dezp tijdelijke soos moge lijk had gemaakt verklaarde hij het zaaltje officieel voor geopend. Over de toekomstige vorm van het werk had ook de initiatiefnemer, de heer P. Jansen, in zijn inleidend woord gesproken. Hij wees daarin o.m. op het feit. dat men nu één keër bij de bur gerij heeft aangeklopt, maar dat men dit bezwaarlijk een volgend jaar kan herhalen. Daarom zal moeten worden getracht een andere bron van inkoms ten aan te boren. Een vereniging of een stichting zal dit kunnen doen door het gemeentebestuur om een subsidje te verzoeken. Thans,- nu een zodanige DE. Leidse Sterrenwacht heeft twee maal een expeditie naar Kenya uitgezonden met het doel metingen te verrichten voor een juiste bepaling van de positie der sterren. De eerste expe ditie vond plaats in 1931, de tweede van 1947 tot 1951. Beide keren maakte dr G. van Herk, waarnemer aan de Leidse Sterrenwacht deel uit van de expeditie, waarvan hij Vrijdagavond voor de afdeling Alkmaar van de Ne derlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde in Valk's lunchroom ver telde. In tegenstelling tot Kapt. Lt. ter Zee Van Zadelhoff, die eveneens deel uit maakte van de laatste expeditie en daarvan enige tijd geleden zijn erva ringen vertelde, beperkte dr Van Herk zich tot de wetenschappelijke bijzon derheden. Hij zette daarbij uiteen hoe de oude methode van plaatsbepaling van de sterren, door middel van decli natiemetingen in de meridiaancirKCi sedert lang niet meer voldeed en ver vangen is door een nieuwe methode, de zgn. azimuthbepaling, welke alleen in het gebied langs de equator kan plaats vinden. Deze methode biedt tal van voorde len. De lezing werd verduidelijkt door middel van lantaarnplaatjes. Na de pau ze werd een door dr Van Herk ver vaardigde fihn vertoond die een goed indruk gaf van de vele moeilijkheden waarmee de expeditie had te kampen, zoals de schier onbegaanbare wegen in de regentijd. De voorzitter van de afdeling Alk maar, de heer Heyman, die ook de bij eenkomst had geopend, dankte dr Van Herk voor zijn interessante lezing en bood hem, als tegenprestatie, namens ae afdeling een Alkmaars kaasje aan. De Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te Velsen organiseren deze winter ten behoeve van hun werkne mers een reeks van eendaagse schilde rijententoonstellingen. Diverse beken de schilders zijn in de loop van deze serie reeds aan de Velsenaren voorge steld. Thans heeft men het oog laten vallen op het werk van onze stadgenoot Koos Stikvoort. vorm nog niet was gevonden, kon van de gemeente geen geldelijke steun worden verkregen. Spreker deelde nog mede, dat de Rotaryclub het meubilair zal schenken dat voor de inrichting nodig is en dat, dank zij de activiteit van de heer De Jong, van de leden van de Bond voor Staatspensionnering 100 was ontvangen. Maar 600 leden De voorzitter van deze bond, de heer J Schipper, die ook bij de opening van de sociëteit tegenwoordig was, vroeg zich af hoe het kan, dat de Bond in Alkmaar nog slechts 600 leden telt, ofschoon er, zoals hem uit de woorden van de heer Coerts was gebleken, toch ruim duizend bejaarde inwoners zijn, die hun bestaan moeten vinden in de uitkering volgens de Noodwet-Drees. De Bond streeft voor een hogere uit kering, aldus spreker en daarom is het voor deze mensen van direct belang, dat zij hun schouders onder ons werk zetten. Eendracht maakt macht. Na mens de eigenaar van het perceel bood hij het bestuur wat rookartikelen aan voor de leden. Tenslotte werd het woord gevoerd door écn der Soosleden, de bijna 82- jarige P. Mantel, die als het oudste lid van de kaartclub zjjn welgemeende dank betuigde voor wat de initiatief nemers, de burgerij, de middenstand en vele anderen voor de bejaarden hadden gedaan. En daarmede was De Herten kamp dan officieel geopend. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. ZATERDAG Victoria Theater: 7 en 9 30 uur: Twee in een auto (alle leeftijden) Harmonie Theater: 7 en 9.30 uur: De Tante van Charlie (alle leeftijden) Rex Theater: 2.30, 7 en 9.30 uur: Anna (14 jaar) Cinema Americain: 7 en 9.30 uur Junglegoud (14 jaar) Gulden Vlies: 8 uur: Gron. Ver. ,,de Mollebonen" Wapen van Heemskerk: 7.30 uur: Hul digingsavond Bedriifssport. BERGEN: FCB (De Rustende Jager): Weekendtentoonstelling. De Rustende Jager: 8 uur: Berger Accordeonvereni ging. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag: aanvang 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Valk's Lunchroom: 10.15 uur: de heer P. Spigt spreekt voor De Dageraad. Wapen van Heems kerk: 7.30 uur: Dansavond o.l.v. The Ramblers Gulden Vlies: 8 uur: Feest avond R.K. werkgemende middenstand. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang 8 uur. Rex Theater 2.30 uur matinee. Wapen van Heemskerk: 2 uur: Stich ting van de landbouw; 8 uur: vergade ring Solexclub; 8 uur: Cabaretavond fa. Schipper. Gulden Vlies: 8 uur: Uit voering Turnlust. DIENST APOTHEKEN Zaterdag na 6 uur en morgen is voor spoedgevallen geooend apotheek Krui singa. Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag Zondag Maandag 22.44 23.59 24.38 11.36 12.10 13.04 TE CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 22.49 11.41 16.49 5.41 Zondag 24.04 12.15 18.04 6.15 Maandag 24.43 13.09 18.43 7.' Doktersdiensf De doktersdienst voor Alkmaar wordt voor het a.s. weekend als volgt gewij zigd: dr. E. E. M. van Gilse, Nieuwlan dersingel 46 (3136) en dr. J. Busquet, Egmonedrstraat 16 (4282). Nagekomen predikbeurten ALKMAAR: Librye Grote kerk, 10 uur Jeugddienst, C. W. Hardijzer en C. Blom. Woe. 7.30 uur oecumenische avonden. Doopsgez. kerk, 10.15 uur ds. F. Kuiper (A'dam) (verbéterde opgave). Verbr. der Waarheid, Brouwerstraat 31, 10.30 uur dienst. NIEUWE NIEDORP: 7.30 uur ds. v. d. Kreeke (Schagen). SCHOORLDAM: Verbr. der Waarheid (De Vries) 7 uur diénst. CONCERT BRACHT f 600.— OP Het concert, gegeven door het da meskoor „Accordando", dir. Corn. Jon ker, ten bate van het Restauratiefonds der Kapelkerk, heeft een bedrag van f 600.opgebracht. Morgenmiddag zullen zijn doeken te zien zijn in het restaurant van de Wal- serij Oost te Velsen. Het is verheugend, dat dit degelijke, door en door Holland se werk op deze wijze in de belangstel lingssfeer van velen komt. .In een en thousiast gesteld inleidinkje op deze expositie heet het o.m.: „Er zijn bij deze doeken, die herinneren aan oude minia turen met kleuren, welke een warme diepe glans hebben als edelstenen. Even zuiver zijn de kleuren ook. geen bru- taa geschitter, maar eerder een bezon ken, inwendige gloed, levend en pulse rend als een hart. Het gehele oeuvre is een groot bewijs voor zijn eerbied voor het wezenliike in mens. dier en dins' een eerbied, die aan elke diepte en sfeer schenkt". Slechts EEN voorbeeld GOTHISCHE EETKAMER best. uit dressoir, schuiftafel, 4 stoelen T en 2 armstoelen of 2 lage fauteuils Zo zijn er nog vele eet-, zit- en slaapkamers in eenvou dige en luxe uitvoering, die plaats moeten maken voor nieuwe modellen. Wij ruimen ze zeer voordelig op! (Advertentie, ing. Med.) UR is niet veel kans, dat Apeldoorn in Juli Alkmaarse wandelaars binnen zijn poorten zal zien. Hoewel de Alkmaarse wandelsportverenigingen nog niet zover zijn gegaan als in Den Helder, waar alle verenigingen en bloc voor de Nederlandse Wandclsportbond hebben bedankt, voelen de leden er persoonlijk bitter weinig voor de Vierdaagse van de NWB in Apeldoorn mee te lopen. Zij hebben de meest prettige herinneringen aan hun wandeltochten in Nijmegen. Daar was het goed en waarom zou men dan nu opeens moeten veranderen, is het gevoelen. Uit de gesprekken, die wij over deze kwestie met verschillende bestuursleden hebben gevoerd bleek ons, dat men vrij objectief staat tegen over het conflict tussen de NWB en de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, dat er ten slotte toe heeft geleid, dat er naast de Vierdaagse van de NBvLO te Nijmegen nog een tweede zal komen in Apeldoorn. En dat op precies dezelfde dagen. De principiële kant van de zaak kan de gemoederen hier ter stede niet warm doen lopen. Het criterium, dat de wandelaars hier en in de meeste plaatsen opwerpen is de vraag hoe het met de onderschei dingen zal gaan. HE heer J. Gouwentak vain de Kaaskoppen merkte ten aanzien van dit laatste punt op, dat het hem onmo gelijk leek hoe de NWB zijn belofte gestand moet doen, dat de onderschei dingen die men bij vorige tochten in Nijmegen heeft behaald, van waarde blijven voor de Vierdaagse in Apel doorn. De NWB heeft toch niet de be schikking over het bewijsmateriaal, zo zei hij. Iedereen kan wel zeggen, dat hij „Nijmegen" vijf of tien keer heeft gelopen. Hoe wil de Bond daarop enige controle hebben? Over het uittreden uit de NWB is nog geen beslissing ge nomen. Men wil eerst de districtsver gadering afwachten, die on 31 Januari in Alkmaar wordt gehouden, om daar te vernemen op welke wijze de NWB bepaalde vraagstukken zoals bijvoor beeld het hierboven aangehaalde wil oplossen. Het hart van de wandelaars trekt echter naar Nijmegen. De heer Gouwentak was van oordeel dat men als lid van de Bond een zekere ver plichting heeft en dat men derhalve voor zover dat mogelijk is achter het hoofdbestuur moet staan. De vraag Nijmegen of Apeldoorn zal hier ech ter zeker in het voordeel van de eerste plaats worden beantwoord. Voorlopig wil men over de andere zaken een re serve in acht nemen in afwachting van de nog deze maand te houden bespre kingen. Eerst dan zal uitkomen of ook in Alkmaar een breuk tussen de ver enigingen en de NWB zal ontstaan. Vrijwel eenzelfde geluid vernamen wij van de technische leider ven de r.k. wandelclub „Het versleten zooltje", de heer M. B r e e t. Deze zei er van overtuigd te zijn, dat de leden van de drie plaatselijke waindelsportverenigin- gen naar Nijmegen zullen gaan, onver schillig de voorstellen, die eventueel nog van de zijde van de NWB zullen worden gedaan. Tradifie TETS anders ligt de situatie bij de wan delsportvereniging „De Jeep", welke al geruime tijd geleden de Bond de rug heeft toegedraaid, toen de Bondskas een deficit vertoonde van f 20.000. De heer G. Dilling ontpopte zich als een vurig voorstander van de Vierdaagse te Nij megen. „Het wandelevenement is daar historisch gegroeid en in de loop der jaren een traditie geworden, die nooit door Apeldoorn zal kunnen worden ge ëvenaard. De Jeep-leden zijn uiteraard vrij in hun keuze, maar ik geloof stel lig dat allen Nijmegen als wandelplaats zullen kiezen. Zelf heb ik de Vier daagse achtmaal getippeld en ik denk er niet over deze reeks, die ik nog lang een „toeristenmars" in Apeldoorn. Nij megen biedt alle comfort, de gehele be volking leeft met de wandelaars mee en bovendien heeft deze Vierdaagse het sportieve element, dat men bin nen bepaalde tijd thuis moet zijn. Deze limiet stelt de NWB niet. Al wil je daar de gehele dag over dertig kilometer doen, dan kom je nog voor een herin- neringskruis in aanmerking". Tot zo ver de heer Dilling, die ons verder nog vertelde, dat de drie verenigingen in Alkmaar met elkaar nog voeling zullen houden voordat zij een definitief be sluit nemen. Hoe dat besluit zal uitval len, laat geen enkele twijfel. „Natuurlijk Nijmegen" OPPERWACHTMEESTER J. L. Breet- velt, die al dertien Vierdaagsen achter de rug heeft is dè man van de wandelsportvereniging van de Rijkspo litie. Zijn antwoord was zeer pos.jl „Natuurlijk Nijmegen". Hij herinnerde er nog aan, da;| Vereniging van Gouden Kruisdn waarvan iedereen lid kan wotieti'i de Vierdaagse tienmaal heeft gelij de nieuwe Vierdaagse niet- zal erkj nen. Iemand, die dus negenmaal lij ij megen heeft gelopen en voor de tJ maal naar Apeldoorn gaat, zal n.eijs de vereniging kunnen worden op»" men. Over de nouding van de NÏ v. as opper Ereetveld bijzonder s|J te spreken. „We hadden al willen! danken, maar de termijn was reeds vj streken" zo zei hij. De wandelclub van de St. brordstichting te Heiloo zal men in, I eveneens tevergeefs in Apeldoorn i I ken. Ook daar is de keuze direct op'« megen gevallen. Deze stad doet zojl voor de wandelaars, dat men era over denkt naar Apeldoorn te gaat,! Uit deze gesprekken is ons, zoals I reeds hierboven weergaven, geb!>;'.| dat de strijd tussen de NWB e»S NBvLO bij de wandelaars betrekfeU weinig interesse heeft. Hun keu? öl Nijmegen wordt al alleen bepaald 'J de aantrekkelijkheden die de statN wandelaars biedt, de traditie, die 1 het wandelfestijn daar ten gronii I ligt en het feit, dat de onderscheidiq'-fl uit Apeldoorn waarschijnlijk niet c de NBvLO zullen worden erkend, y) Gisteren kwam de heer Van WiljM burg, hoofd van de bescherming I volking, die op de Ruysdael,' I woont, tot de minder prettige ontjB king dat men 's nachts uit de sJi achter zijn huis zijn bromfiets I gestolen. MOG STEEDS is Neder] De touristen weten h er de schoonheid van en deliger aangeboden vind Ren de laatste paar jaai voor de Amerikaanse m ergens op een druk punt langs zich heen laat trek dan geen tijd tientallen slenteren ze maar wat i: te gaan doen. Een beetj „Inderdaad een beede heel wat jongens uit het bezettingsleger, die hier hun verlof komen dooi assistent-manager van he sterdamse kantoor der j press, de heer A. Wildsc ons dit. „Om de haverkl hier binnenwandelen, uit ding blijkt, dat ze met I niet goed raad weten. E hun een of ander advie een trip, is er nog heel w kracht nodig om er hen deelnemen. Ja. eenmaal ze haast geen woorden v: bedanken. Zo hebben ze Maar merkwaardig genoe zelf moeilijk ra bewegin American Express, het tionale kantoor in het h sterdam van waaruit de reet gezicht heeft op he' leis, werkt op hoogspam het goedkoopte-eiland vreemdelingen, en inz< Amerikanen, uitstekend „De trek van Amerikar land zal in de komende aanzienlijk groter zijn, d zegt de heer Wildschut. En met die AmerikJ Vijf en twintig jaar in Hot van Sonoy LIET Hof van Sonoy beleeft Dinsdag een uniek jubileum. Op die dag is de heer N, Adolf 25 jaar bewoner van het tehuis, een gebeurtenis, die in de annalen van het hofje vrijwel niet is terug te vinden. En toch is de heer Adolf nog een van de jongsten van het gezelschap. Dat hierbij geen bo vennatuurlijke dingen in het spel zijn begrijpt men als men hoort, dat de jubilaris in het Hof van Sonoy kwam toen hij „nog maar" veertig jaar was. Er waren verschillende redenen, die hem een plaatsje in het Tehuis be zorgden en dat hij er geen spijt van heeft gehad blijkt uit de tevredenheid, waarmee hij vertelt over de belevenis sen Uit deze kwart eeuw. ~- „Ik heb het Kier reuze best", verze kerde de heer Adolf ons met klem en hij knikte daarbij nadrukkelijk om zijn woorden nog meer kracht bij te zetten. „Er is natuurlijk wel eens wat geweest, maar dat rjjii we al weer vergeten". De jubilaris heeft al hon derden verpleegden zien komen en gaan en levendig nog herinnert hij zich de strenge winter van 1929 toen er in een paar maanden 22 bewoners stier ven. „We hadden toen nog geen cen trale verwarming. Op de slaapzalen was het bar koud en ook moesten we naar buiten, de kou in, als we naar de W.C. wilden. Maar dat is allemaal verbeterd. Er was toen ook een mannetje. "D en W. waarschuwen betrokkenen in hun eigen belang om, alvorens tot huur of koop van een woning over te gaan, steeds zo vroeg mogelijk op het gemeentelijk huisvestingsbureau in lichtingen te vragen omtrent de daar voor door hun college te verlenen ver gunning". Dat was de kern van de mededeling, welke B. en W. Donderdag aan de plaatselijke dagbladen ter publicatie hebben gezonden en er zou geen kip naar gekakeld hebben als het bij die waarschuwing was gebleven. Maar het college wilde blijkbaar openlijk een makelaar becritiseren door wiens onbe trouwbare voorlichting diverse woning zoekenden gedupeerd waren geworden en daarom wqrd dez'e waarschuwing voorafgegaan door de mededeling, dat herhaaldelijk blijkt, dat een makelaar hier ter stede, in strijd met de waar heid, verzekert, dat B. en W. vergun ning zullen verlenen voor het betrek ken van woningen, welke hij wil ver huren of voor zelfbewoning wil ver kopen. Bovendien volgde op het bericht nog de mededeling dat het college zo nodig tegen hen, die een woning zonder vergunning betrekken, ondanks de ver- zfekeringen van bovengenoemde make laar, niet zal aarzelen de strafmaatre gelen te nemen, welke de wet hun ver oorlooft. In de raadsvergadering van Donder dagmiddag. een uurtje nadat bedoelde officiële mededeling in de dagbladen was versohenen, verklaarde het raads lid Van der Borden, dat de publicatie in. deze vorm een „klap in het gezicht" van alle Alkmaarse makelaars was en eiste hij openlijke bekendmaking van de naam van zijn als onbetrouwbaar gesignaleerde collega. CEN der hier verschijnende dagbladen had boven de waarschuwing het op schrift „Pas op voor makelaar" ge plaatst en het was merkwaardig, dat niet alleen het college blijkbaar als afleidingsmanoeuvre zich onmiddel lijk ging afvragen, wie er r.u zo'n „kop" kon publiceren, maar dat ook de heer Couwenhoven wenste te weten of een zodanig opschrift nu al dan niet boven de betrokken mededeling van B. en W. had gestaan. Die „kop" dreigde een ogenblik de kop van Jut te worden, waarop de moker der critiek in volle kracht zou neerkomen, maar het is dui delijk, dat 'het hier ten slotte om de in houd van het bericht en niet om de „kop" ging. Wij willen zelfs verder gaan en het volkomen begrijpelijk noe men, dat boven een bericht waarin, te gen de handelingen van een bepaalde makelaar wordt gewaarschuwd, het op schrift „Pas op voor makelaar" wordt geplaatst al had men b.v. ook zo als wii ri=t - "aah hebben „Vreemde weergavevoorheb f g door makelaar" kunnen I schrijt en. WANNEER er van een laakbare hande- ling sprake kon zijn, was niet de plaatselijke pers tekort geschoten, maar het college, dat het bewuste bericht ter publicatie had aangeboden. Er waren trouwens meer opmerkenswaardige fa cetten aan deze kwestie want het bleek al spoedig, dat de verontwaardiging van de heer Van der Borden zich niet zozeer richtte tegen de omstandigheid, dat de makelaarsstand was aangeval len als tegen het feit, dat er in de waar schuwing geen naam was genoemd en dus alle makelaars hijzelf incluis voor de gelaakte handelingen konden aangezien worden. Het had er alle schijn van, dat hij de naam van de schuldige wel kende, een naam, welke hij trou wens ook in besloten zitting had kun nen vragen, maar hij eiste een open lijke bekendmaking en verklaarde zich tevreden toen de naam genoemd was en de betrokkene, mede daardoor, de zozeer verafschuwde „klap in het ge zicht" had gekregen. Uit de mededelin gen van de wethouder bleek trouwens, dat de betrokkene reeds vroeger door zijn onbetrouwbare voorlichting door zijn vakgroep „berispt" was geworden. B. en W„ die slechts node tot directe beantwoording van deze interpellatie bereid bleken, kregen fhans. hoewel on opzettelijk, de gelegenheid de naam van de schuldige bekend te maken in een vorm, welke hen volkomen straffeloos- waarborgde. In de publicatie was die naam verzwegen en in de raadszitting was men tegen elke aanklacht gedekt door de bepaling van artikel 53 van de gemeentewet, dat inhoudt, dat raadsle den niet gerechtelijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zij in de vergadering heb ben gezegd of aan haar schriftelijk hebben overgelegd. IAEZE merkwaardige interpellatie zou daarmede afgelopen zijn als zij ten slotte niet had geleid tot een debat tas sen twee eminente juristen, wier me ningen wat bij juristen trouwens meer schijnt voor te komen lijnrecht tegenover elkander stonden. Nadat de 'heer Van Slingerland als wethouder van volkshuisvesting, met voorbeelden gestaafd had, dat z.i. de betrokken makelaar de oorzaak was geweest dat de koper van een huis te goeder trouw in ernstige moeilijkhe den was gekomen of had kunnen ko men heeft mr Berkhouwer als zijn mening te kennen gegeven, dat dit soort waarschuwingen een gevaarlijk karakter draagt. De gezamenlijke ma kelaars hadden een aanklacht kunnen indienen en de blaam welke men door een dergelijke puolicatie op een be paalde ingezetene werpt, kan naar evenredigheid erger zijn dan 't kwaad, dat men heeft willen bestrijden, waar om diciplinaire rechtspraak door de vakgroep zelf verre te verkiezen zou zijn. Temeer omdat een vroegere beris ping door vakgenoten doo de openlijke behandeling van deze kwestie thans van algemene bekendheid was gewor den. INTERESSANT was, dat mr Leesberg, als jurist met veeljarige ervaring, daartegenover van mening bleek, dat B. en W. een veel gevaarlijker weg zouden hebben bewandeld wanneer zij in de betrokken publicatie wél de naam van de overtreder genoemd hadden. Men kan zo'n naam niet straffeloos bekend maken zelfs al kan men in alle opzich ten de waarheid van het ten laste ge legde bewijzen. Nu het noodzakelijk bleek het publiek te waarschuwen had den B. en W. zich z.i. terecht van het noemen van enige naam onthouden. Mr Berkhouwer bleef de thans ge volgde procedure gevaarlijker en in elk geval onelegant vinden, waarna de voorzitter aan dit, door de raadsleden met grote belangstelling gevolgde, de bat met een korte hamerslag een ein de gemaakt heeft. LIET is duidelijk, dat het waar be kwame advocaten hier in hun oor deel recht tegenover elkaar staan voor een niet-jurist moeilijk is een con clusie te trekken. Wij geloven ons zo voorzichtig mogelijk op glad ijs tg wa gen als wij de mening uitspreken, nat het verstandiger was geweest een waar schuwing tot huurders en kopers te richten zonder daarbij te nadrukkelijk op de onbetrouwbaarheid van een hier wonende makelaar te wijzen. Men kan daar tegenover stellen, dat in menig politiebericht toch gewaarschuwd wordt tegen de 'handelingen van met name genoemde personen, maar nog afge scheiden van de vraag of B. en W. zich dezelfde vrijheden als de politie kun nen permitteren bestaat er toch al tijd nog een, zij het dan vaak sumier, verschil tussen onjuiste voorlichting en oplichting en flessentrekkers hebben nu eenmaal geen vakgroep tot welke men zich wenden kan met het verzoek de betrokkene disciplinair te willen straffen. Het wil ons voorkomen, dat men de bewuste publicatie gemakkelijk zo had kunnen inkleden, dat tegen onbetrouw bare voorlichting werd gewaarschuwd ook zonder dat daarbij, zo nadrukkelijk als thans geschied is, op de onbetrouw baarheid van een bepaalde makelaar hier ter stede was gewezen. Wie daarin belangstelt en het zul len er velen zijn kan in ons nummer van Donderdag alle gegevens vinden welke 'hij wenst te weten. Wij willen hier slechts in het kort memoreren, dat Alkmaar mede door de activiteit van de ooievaar, die voor een geboorteover schot van 470 zieltjes zorgde thans 40544 inwoners telt en dat er onder het aantal vertrokken personen vele emigranten waren, wier vertrek geen plaatselijk maar een landelijk verschijn sel mag worden genoemd. Er werden minder huwelijken gesloten, maar er waren ook minder echtscheidingen, mis schien een bewijs, dat men geleerd heeft bij gewichtige besluiten meer 't verstand dan het gevoel te laten spre ken. Dat het werkloosheidspercentage gro ter was dan het gemiddelde in ons land is iets, waarover we minder enthousiast zijn, maar wellicht mede het gevolg van het verloren gaan van twee nieuw gevestigde industrieën. Wie op zijn ver jaardag een grafkrans thuis gestuurd krijgt wordt wel in de bloemetjes ge zet, maar voelt zich daardoor toch minder behagelijk en een vernietigings- bedrijf met een grafkistenfabriek wer den onwillekeurig niet als de jonge veelbelovende industrieën beschouwd van welker opbloei wij ons hier zulke grote verwachtingen voor de toekomst konden maken. Er zijn meer woningen gebouwd dan in vorige jaren, maar er zullen er in korter tempo nog veel meer moeten komen om het getal der woningzoexen- den met een behoorlijk percentage te la ten dalen. Het is opmerkelijk, dat er verleden jaar slechts vier branden geweest zijn, al mag die van Westerlicht dan ook met dubbel krijt aan de balk worden geschreven. Wij kunnen niet beoorde len of de onenigheid in het brandweer corps misschien mede door een zekere gedwongen werkloosheid is veroor zaakt, maar we zouden een betere eens gezindheid toch niet voor een grotere verwoesting van onze aardse bezittin gen willen ruilen. Op sommige markante punten van deze nieuwjaarsrede onder anderen het vraagstuk van de kaasmarkt ho pen wij binnenkort in enkele aparte beschouwingen terug te komen. dat het nooit warm genoeg had er! hele dag vlak op de kachel zat. ;lj jasje zag er brum van". Óver de heer Pool, de directeur het Hof van Sonoy, stak de heer Al langdurig de loftrompet en naar ft naderhand duidelijk werd is (I waardering wederzijds. De heer Adolf heeft n.l. een groot plichtsgevoel tegenover de stelling, ivaarin hij nu al 25 jaar blijft. Iedere avond maakt hij i. rondgang door het gebouw, contrei» of de kranen zijn dichtgedraaid en! de lampen uit zijn. Hij verricht tfl schillende huiselijke diensten en is deze manier een waardevolle stemlij zelfs, dat de heer Pool niet graagm gelijk met de heer Adolf zijn oaccl neemt. En over dit vertrouwen is :9 VV7IST u, dat een 15-jari iW een grootmeester eir tornooi om een stadsk Het gebeurde in 1952 te jóngen heet Boris Spassk meester Loewenfisch; i overigens behaald door op het moment dat d wordt de leiding heeft ir kampioenschap, en ook i In Moskou werd Zagoroi gevolgd door de 22-jarig daarachter Kotov, de he baden. Ongeveer even Evans, die boven Reshevi jubilaris zeer te spreken. de Verenigde Staten in t Het was zijn gewoonte de zoiri te; in Berlijn werd lescl dagen door te brengen op het toM waarbij nr. 2 werd de bij de lantaarn op het kruispunt Jftj van esPDuitsland, Darga nemerstraatwegSingel en hij wat gebelgd, dat dit plaatsje verlt is gegaan nu het nieuwe verkeersyt er gekomen is. Verschillende rat heeft hij al in de arm genomen om; verlies te herstellen, doch gezien geen effect heeft, zal hij de volgt' zomer genoegen moeten nemen me! bank bij de Molen van Piet. Maar harte gaat het niet.... Vrouw sfal sieraden Gisteren werd procesverbaal o: maakt tegen een 27-jarige geht' vrouw verdacht van diefstal van gouden ring en een zilveren ho; ten nadele van een gezin waai behulpzaam was. VEEL DRUKTE OM Nlf Vannacht te 12 uur werd de 1 litie gealarmeerd dat er op het f- gedeelte waar de Kanaaldijk inl. Nieuwe Schermerweg overgaat, f-j ernstige aanrijding had plaats ge1"'; De politie rukte uit, doktoren wet® op de hoogte gesteld en een zieken»' gen stoof onmiddellijk naar de P,s. van het onheil. En dat alles voortf;: dronken man, die vredig naast H' fiets in de goot lag. Voor alle zekerheid nam men toch maar mee naar het ziekennH waar men behalve de doerdringe'1 alcoholgeur niets bijzonders aan constateerde. Hij werd ter onnu™; 1 ring in een koele cel van het poM>" bureau ingesloten. De zaak is aan de Rijkspolitie Oudorp overgedragen. Evangelisatiebijeenkoms^n van de Gereform. Kerk Het ligt in de bedoeling van Evangeiisatiecommissie der GerefohL Kerk om op de tweede en wee" Maandag van iedere maand een Evan-1 gelisatie-samenkomst te houden w kerk van d° Baptistengemeente aan Hofstraat. De toegang tot deze h8ee". komsten, die met muziek, zang d imatie worden opgeluisterd, zal g heel vrij zijn. Verwacht wordt. 0 velen voor deze samenkomsten bel®Dn stelling zullen hebben. Kurt Richter. Het is int overige kampioenschapp( Kerès onttroonde dr jaar geleden als Russ Barcza sloeg Szabo (Ho: passeerde Gligorie (Joe; der verrassend waren Raizman (Frankrijk), C Teschner (ook van Oost land), dr Max Euwe (Ni mer (Friesland) en Vin] In verschillende wedsl jongeren successen: Gel congres van de FIDE werd achter Kerès en nr. 2 in de vorige kam van Rusland en het N kingstornooi te Boedape: in het interzóne-tornoo: den (bij Stockholm) to plaatsten; 1 werd daar Taimanov en Petrosjan. bach (USSR), Szabo, Gli berg; Barcza werd nr. 1! ky nog niet uitgerangeei uit zijn met Najdorf plaats te Havanna, waai werd; verder uit de twee ky—Najdorf (117) e; Gligorie (5y,—4y,). Rab de Janeiro 4 en 5 met J achter Rosetto. de zojui geworden - Eliskases en met Eigels samen 1 en (3 en 4 Eliskases en E Bolbochan en Rosetto v tornooi te Mar del Plat In net kampioenschaj staan thans (behalve T winnik. Gelier, Boleslai ons onbekende Korchnc gelederen. Kerès. Brons lov zullen de titel ver halen. Vier van de zes het interzóne-tornooi c wijl in de voorwedstri grootmeesters uitgescsh Flohr, Lilienthal, Ragosi en Bondarewski. Het behoeft dan ook wonderen, dat de USSR rooi te Helsinki gewo waren drie parallelle voorwedstrijd, waardoor een indeling in A, B en de 2e plaats in A eindi op de 3e plaats Joegosl; dat aanvankelijk in A s komen, werd eerste in tent ij non en Joegoslavi reeds enige resultaten. P meester geworden, wer nr. 8, in Belgrado nr. 1 de Belgische kampioen len Bogoljubow) en eer Over de verrichtingen genoten ra het buitenk tevreden zijn. Euwe sp borg (1 met 5y„-.7), je Teschner. y, punt achte en Zürich (2 en 3 met C achter Lundin). Een u tat.ie van Euwe was hi nooi (1 met 714:9, 2 pur ly). Prins was in het i niet op dreef; Donner 1 te Barcelona (2 en 3 m Rosetto), Berga en Vitti 2 met de Spaanse ka Niet onverdienstelijk w in Hastings (1 Gligorie Zijn score in landenwei 1 Te Helsinki behaalde ga 6i/,:12 aan bord 1 jaan bord 2 en Donner hord 3. Onze ploeg kloj rein de Britten (1314 "64) en de Denen Behalve het Hoogove net binnenland o.a. verr lampioenswedstrijd te I Scheltinga. 3 Donner, I ringv. Steenis I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2