in het Inditrnim Financieel risico van ziekenfonds J overgeheveld naar specialisten Costaricaans en Frans schip scheurden elkander open IMMIGRANTEN-VROUWEN TONEN DE WEG r 'It sprak op de rarisch congres Geen plafond voor honoraria van huisartsen, apothekers enz. Directie der „Ommelanden" gaat tegen Ir Vos procederen Staatsalmanak bevat een schat aan gegevens Socialisten bijeen in NewDelhi 11 HOEST, GRIEP... JhuAifi zznó ncwJi Hel Radioprogramma ONTEVREDENHEID BIJ VELE MEDICI Uitstel van oplossing niet aanvaardbaar Groep blanken in Kenya wil: Zware branden teisteren Argentijns plalte'and Ridgway biedt Denen vliegtuigen aan Economische conferentie te Praag Uitzonderingstoestand in Achtkarspelen Politie zal zo nodig van wapens gebruik maken Concurrentiebeding nop wel van kracht? Afwijzing bemiddeling een propagandastunt? Spoorbomen gaan een driehoek dragen Storings-knipperlicht kan vervallen Britse politie speurt naar Nederlander Twaalf millioen ton kolen in 1952 Aanvaring bij Goodwm-Sands Beroepskeuze door de staat in Oost-Duitsland Voortdurende groei van het staatsapparaat drong romantiek naar de achtergrond Volledige dagtaak voor de redacteur Sneeuw rechtstreeks van de fabriek Mossadeq wacht op zijn volmachten Verzei in nationale front ONCERECELDHEDEN IN SYRIM MAANDAG 12 JANUARI 1953 leen omdat Je in die dooie tuin m„ werken", „Poeh, ik zou niet eens wil len werken bij zo'n hrJve gare", Vi«i Pom zijn broertje bij. „De professor!, helemaal geen halve gare", riep pjJ woedend terug. „En dn zul je vandaar erf morgen wel merken ook!" Meteen sloeg hij het tuinhek dicht en op on verklaarbare wijze werd tegelijkertiij ie voordeur geopend, zonder dat iemand te zien wrs. „Eén van de uij. rinding van de professor" riep Pim t»' wijl hij op de deur wees. „Deur gaai vanzelf open!" M-ar zijn twee broer, tjes hadden zich al omgedraaid en v;i. ren kwrad weggelopen. Pim haalde rijn' schouders op. Hij kon er óók niets aaj ioen dat zijn broertjes zo jaloers wi. marktordening. Tenslotte vestigde j minister er nog de aandacht op, ij I men eigenlijk nu reeds moest beg nen met zich voor te bereiden op 4 :ijd, waarin de bewapening, die nu hg 'etij gunstig doet zijn, zal worden is Jeperkt. Voor de landbouw is dit juis /an de grootste betekenis, hoewel mei ilaar de ogen voor de toekomst sluit De weldadige warmte van Ther- mogèn® stilt de pjjn In keel en borat en verjaagt de aanval. (Advertentie, ing. Med.) ERNA SPOORENBERG. Deze Bergense sopraan zingt in een programma van het Brabants Orkest, dat onder leiding van Hein Jordans optreedt. Mevrouw Spoorenberg zingt een lied van Schubert, Der Hirt auf dem Felsen. Het orkest laat eerst de balletmuziek van Diepenbrock, uit zijn toneelmuziek bij „De Vogelsvan Aristophanes horen en besluit het concert met de prachtige Zevende Symphonie van Beethoven. Hierop volgt: PIANOPARTITA'S, het eerste van een serie concerten van werk van J. S. Bach. Een Partita is een reeks dansen, ingeleid door een voorspelwelke is geschreven voor piano. Theo Bruins is de executant. (Dinsdag over Hilver sum II, 298 m, resp. om 20.30 en 21.20 uur). DINSDAG 13 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 ieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag- pening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muzielc. 45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koon mg. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa. •rstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor e kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 as-bariton en piano. 12.00 Gram.muziek !.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. !.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en avioline. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededi ngen en gram.muziek. 13.25 Zigeuner, luziek. 13 50 Gram.muziek. 14.00 „Zeg ;ns Amerika....". 14.30 Gram.muziek. 1.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek, i.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek, S.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. '•50 Militair vraaggesprek. 18.00 Nieuw!, 1.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 1841 'aris vous parle". 18.50 Dansmuziek. '.15 Reportage of gram.muziek. 192' erzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.Hl evarieerd programma. 21.15 Lichte me ek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet eet". 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mede dingen. 22.35 Gram.muziek. 22.45 But nlands overzicht. 23.00 Nieuws. 21' 11 ew York calling. 23.20—24.00 Grat onmuzlek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-# 'I RO- 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muri* 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 GramoW11' uziek. 7.45 Morgengebed en Liturg^1" ilender. 8.00 Nieuws en weerberictten- 15 Gram.muziek. 9 00 Voor de huiJ" ouw. 9.35 Gra'm.muizek. 9.40 Licht- ken. 10.00 Voor de kleuters. lHll chte muziek. 1035 Radio Philharmo- sch Orkest. 11.00 Voor de vrouw, U3® hoolradlo. 12.00 Angelus. 12.03 Gram-* uziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouw* Sdedelingen.) 12.55 Zonnewijzer. I300 euws en katholiek nieuws. 13,20 AcW' teiten. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Geva* ierd programma. 14.50 Gram.muziek- 30 Ben Je zestig? 16.00 Voor de zieken. 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd- 45 Regeringsuitzending: Dr. F. C. Kam- i: Sociale vraagstukken in Nieuw-Gul- a. 18.00 Lichte muziek. 18 15 Gram-' iziek. 18 20 Sportpraatje. 18.30 Metro- le-Orkest en soliste 18.52 Actualiteiten- 00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19-15 it het Boek der Boeken". 19.30 Gram- iziek. 20.25 De gewone man zegt er ae van. 20 30 Brabants Orkest en so- e. 21.20 Piano-reci'al. 21 50 De radio- tter. 2155 Strijkkwartet 22.35 Gram- ziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische ender 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra- foonmuziek. Experimenteel Televisieprogramma van VARA. ?0 1.5- 21 45: 1 Actualiteit! Weerpmatje; 3. „Uw machtige arm- :umentatre. Pauze - 5 Geïllustreerd ■rzicht van de Nederlandse speelfil®- ductie. «nr-r bestuur van de Nederlandse Vereniging van Specialisten heeft Zaterdag fPJin stlndDunt inzake de moeilijkheden met de ziekenfondsen uiteengezet. Al ku-rnlane worden er onderhandelingen gevoerd met het centraal overleg riekenfondscn over de honorering. De Nederlandse Vereniging van Specialisten niet herrid zich vrijwillig neer te leggen bij een regeling, waartegen de leden nrinHnlïte hezwaren hebben. Dit is ook de reden geweest, waarom de 300 sneHaHsten die zich later in de nieuwe organisatie hebben verenigd, het lid maatschap 'van de Landelijke Specialisten Vereniging hebben opgezegd. De ttSSfraren gaan tegen twee punten, n.l. tegen de vaststelling door de ziekenfond sen van een plafondbedrag voor de gezamelijke specialisten, alsmede tegen het toepassen van een progressieve korting op de honorering, wanneer dit plafowl Bl|| toereikend blijkt te zijn. beroep. Het ligt ook niet in de bedoe- de actie te voeren ten koste van Evenmin voeren de nOOR de ziekenfondsen wordt jaar- U lijks een bedrag vastgesteld voor de honorering van de gezamenlijke spe- ciaüsten. De hoogte van het plafond wordt telkenjare bepaald naar ver houding van de financiële situatie van de ziekenfondsen. Overschrijdt het totaalbedrag der gezamenlijke ver- riohtingen het vastgestelde plafond, dan wordt een korting toegepast op deïhonorering per verrichting. Bij ^Bchrijding van het vooraf vast gesteld declaration van een bepaalde specialist, treedt een progressieve korting in werking. Dit declaratum ts bepaald op een bruto fondsinkomen van 10.000 per jaar. Naarmate de praetijli toeneemt wordt omgerekend volgens een be paalde formule de berekening per verrichting lager. De leden van de vereniging wensen echter niet een deel van het financiële risico te_ dra gen van de ziekenfondsen en vinden het principieel on juist wanneer dit ri sico word overgeheveld op een groep van de ziekenfondsmedewerkers. De honorering van de geneeskun dige diensten behoort niet direct af hankelijk te zijn van het verzekerings lichaam. aldus de N.V.S. De beginse len van de ook door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevm- dcring van de Geneeskunst onderte kend wereldorganisatie der artsen vermelden dit uitdrukkelijk. Uitzonderingen VOOR de huisartsen .apothekers, masseurs, e.d. wordt door de zie kenfondsen geen plafondbedrag en aldus ook geen eventuele progressieve korting bepaald. Uitdrukkelijk ver klaren de specialisten, dat het niet gaat om hogere of lagere declaratie, doch om bescherming van het vrije Meer zeggenschap voor Aziaten en inheemsen Een groep vooraanstaande blanken in Kenya heeft voorgesteld, de in- hteemsen en Aziaten meer zeggenschap in het bestuur van de kolonie te ge ven. De groep vraagt diepgaande re organisatie van het bestuur en wil on der meer het aantal burgerlijke ambte naren in de adviesraad van de gouver neur drastisch beperken. Hulp van en samemu'king met inheemsen en Azia ten is volgens deze groep nodig om de toestand meester te worden. Deze voorstellen zullen waarschijn lijk de kloof tussen hen, die hardere vergeldingsmaatregelen in Kenya voor staan, en de hervormingsgezinden ver groten. Zware branden hebben in de afge lopen week in Argentinië gewoed. Reeds zijn zes personen om het leven gekomen. Velen liepen verwondingen op. Honderden stuks vee verbrandden. Officieel worden de branden toege schreven aan sabotage. In een deel van Argentinië heerst momenteel een hittegolf. Daardoor ver spreidt het vuur zich zeer gemakkelijk. Zo kon het gebeuren, dat Vrijdag in 't zuidelijk deel van de provincie Buenos Aires 81.000 hectaren met gewassen in lichterlaaie stonden. Twee dorpen wer den geteisterd. Te Eva Peron kon een ramp worden voorkomen. Hier vatten twee olietanks met een in'houd van ne gen millioen lit r vlam. De tanks brand den uit, maar de omvang van de brand bleef beperkt. L.5?"eraal Ridgway, de opperbevel- van de NAVO, heeft Dene- marken aangeboden in vredestijd honderd tot honderdvijftig geallieerde vliegtuigen op Deense vliegvelden tl stationneren. De Deense minister van buitenlandse zaken. Kraft, is voor stander van aanvaarding van dit aan bod omdat de Deense luchtmacht niet sterk genoeg is, om in oorlogstijd de Beense steden en de Deense mobili satie te beschermen tegen luchtaan vallen. Besprekingen over aanvaar ding vam het aanbod zijn gaande tus sen de regeringspartijen en de socia- Sten. Van Dinsdag tot Donderdag zal er in Praag een grote conferentie worden gehouden van economische en land ouwdeskundigen van de Sowjet- onie en de mdere landen achter het IJzeren Gordijn. Te Wenen verwacht ioien. dat o.m. zal worden gesproken lover de tekorten, in het bijzonder aan levensmiddelen. Russische deskundi- [f™ z"Uen waarschijnlijk uiteenzetten |2Lj w'ue de productie dient te worden vergroot üp. ling de de verzekerden, specialisten een actie voor contante betaling. Voorzover dit in Tilburg on Breda noodzakelijk werd, is dat niet door hen in de hand gewerkt, zo werd verzekerd. Sedert 3Vs jaar zijn er al onderhan delingen gaande en telkens wordt een beslissing net hele of halve jaren uit gesteld. Op verzoek van de zieken fondsraad is in September j.I. op nieuw een beslissing uitgesteld tot 1 Januari 1953. In de verwachting, dai in de afgelopen drie maanden een ac ceptabele regeling zou worden ge troffen, is men met het nieuwe uitstel accoord gegaan, aldus de N.V.S. Vol gens de mening van deze specialisten organisatie was dus op 1 October j.I. al bekend, dat er ingaande 1 Januari 1953 een situatie zou intreden „van gpm regeling". Voortzetting van de oude regeling met een nieuwe termijn wordt niet be vorderlijk geacht voor de onderhande lingen. De specialisten willen een honorering met een acceptabel bedrag per verrichting. Er worden door de sociaal economische instituten van de hogescholen te Rotterdam en Tilburg onderzoeken ingesteld naar de hoogte van de honorering van de verschillen de specialistische verrichtingen. De specialisten verwachten, dat de hoog leraarsrapporten een goede hulp kun nen bieden bij de vaststelling van een vaste honorering, eventueel met terug werkende kracht tot 1 Januari 1953. De burgemeester van de Friese ge meente Achtkarspelen heeft zich tot de bevolking gewend met een schrijven, waarin hij de bevolking verzoekt rustig te blijven. Hij verzoekt de bevolking in de acties zo nodig positie te kiezen, maar te allen tijde zorg te dragen voor de rust in de gemeente. Met ingang van de volgende week zullen excessen, zo nodig met gebruik van Ivapens, door de rijkspolitie worden tegengegaan. Dit is een vervolg van de herhaaldelijke po gingen van de bevolking van Acht karspelen om de busdienst van „De Ommelanden" met werkwilligen tegen te gaan. Men heeft stenen geworpen door de ruiten van de bus en zelfs een hamer door de voorruit, waardoor een der chauffeurs gewond werd. De afge lopen week werd door de bevolking van Achtkarspelen het samenscholings verbod. dat door de burgemeester werd afgekondigd, met voeten getreden. Ir. E. A. Vos, die onlangs ontslag nam bij „De Ommelanden" is benoemd tot adjunct-directeur bij de „Sterovita"- zuivelfabrieken te Breukelen. Naar aanleiding van deze benoeming zal de directie van „De Ommelanden" bij de rechtbamb een proces tegen ir. Vos aan hangig maken wegens het niet nako men van het concurrentiebeding, dat Ir. Vos getekend heeft en waarin hij ver plicht is binnen anderhalf jaar na zijn ontslag bfl „De Ommelanden" geen functie bij een concurrerende zuivelfa briek te aanvaarden. Ir. Vos was tot voor kort adjunct directeur van „De Ommelanden". Hij nam ontslag omdat hij zich niet kon verenigen met de wijze waarop de directeur van „De Ommelanden" zijn melkpolitiek voerde en zich verzette tegen elke poging om de staking bij „De Ommelanden", welke reeds een half jaar duurt, op te lossen. Door de bemiddelingspogingen van de hand te In de komende drie maanden zullen de NS op de afsluitbomen van onge veer 500 bewaakte spooroverwegen lichtreflecterende, driehoekige borden laten aanbrengen. In de eerste plaats zal dit geschieden bij overwegen, waarvan de sluitbomen vaak worden aangereden en verder bij alle overwe gen in wegen met snelverkeer. Dit besluit is één der resultaten, die werden bereikt door de „Contactgroep Overwegbeveiliging", welke in Juni 1952 door de regering werd ingesteld. De contactgroep is tot de conclusie ge komen, dat het rode knipperlicht bij onbewaakte overwegen dient te gelden als een absoluut stopverbod, terwijl het groene lichtsein een veilige toestand aanwijst. Het storingsein (geel) zou kunnen vervallen. wijzen, aldus ir. Vos. heeft de directie van „De Ommelanden" propaganda willen maken bij de Groninger boeren voor het verzet dat zij voert tegen de arbeidersorganisaties. Men wilde op deze wijze sympathie bij die Groninger boeren kweken, die nog melk leveren aan andere zuivelfabrieken. Ir. Vos be roept zich thans op artikel 639 q. van het Burgerlijk Wetboek, welk artikel een concurrentiebeding ongeldig maakt, wanneer er dringende redenen ziin ge weest, welke tot ontslagname geleid GezocM wegens moord op een Iers metste Op verzoek van de Britse recherche .peurt de Nederlandse politie naar de 21-jarige zeeman Bartold Schuiten» uit Almelo, die begin December als onge wenst vreemdeling door de Britse auto riteiten uit Engeland is gezet. De Britse recherche wenst Schuitema te horen in verband met de moord, die op 12 November jJ. in de buurt van Belfast in Noord-Ierland is gepleegd op de 19-jarige dochter van de Ierse rech ter Curran. Schuitema deserteerde het vorig jaar van zijn schip in Ierland. Hij werd ein de November in Engeland aangetroffen. Toen men hem daar uitwees, bestond tegen hem nog geen verdenking. In Nederland is hij vroeger wegens een roofoverval in Assen tot een gevan genisstraf van 2 jaar veroordeeld. Vóór hij die straf geheel had ondergaan, werd hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Volgens de thans bekende definitieve cijfers heeft de productie der Lim burgse mijnen verleden jaar in totaal 12.532.301 ton bedragen. De voorlopige schatting wss 12.517.000 ton. In 1945. het eerste jaar na de bevrijding van Zuid-Limburg, bedroeg de totale pro ductie der gezamenlijke mijnen 5.085.000 ton. Zaterdagmiddag is het Costaricaanse schip „Aster" nabij de Goodwinzand- banken in aanvaring gekomen met het Franse ss „Fauzon", dat op weg was van Antwerpen naar Bremen. De bei de schepen werden lek geslagen, doch de „Fauzon" was er het ergste aan toe. Verschillende ruimen stonden reeds onder water, toen er sleepboothulp kon worden verleend. Het bleek echter niet mogelijk de „Fauzon" te bergen, door dat de dikke mist het uitvaren van meer sleepboten, die ter assistentie wa ren opgeroepen, onmogelijk maakte. De twee sleepboten, die de .Fauzon" hulp boden, de „Goliath" en de „Maas" heb ben het schip op de Wenduinerbank gesleept. De bemannnlng tracht de on dergelopen ruimen leeg te pompen. Op geen van beide schepen zijn slachtof fers te betreuren. De „Aster" is op de plaats van de botsing voor anker ge gaan. Zaterdag is de „Bloemfontein Castle", het Britse schip, dat de schipbreukelin gen van de „Kiipfontein" aan boord heeft genomen, te Beira aangekomen. Naar eerst thans bekend is geworden, is er één slachtoffer bij de ramp met de „Klipfontein" te betreuren. Het is de kanarievogel van de kapitein, die gekooid en wel een zeemansgraf heeft gekregen. Een Chinees-nationalistisch en een Japans vaartuig hebben Zaterdag één en vijftig overlevenden van de ramp met de „Avanti", die ten Zuiden van Japan in tweeën was gebroken, aan land gebracht. Onder de geredden be vindt zich de Nederlandse matroos Pie- ter Bleeker. Inmiddels is een sleepboot erin geslaagd vast te maken aan het achterste, nog drijvende deel van htl schip. De sleep is op weg naar een Ja panse haven. Bij Jutland is Vrijdagnacht het Ne derlandse motorschip „Prinses Mar griet" gestrand. Het schip zit zeer vast. Pogingen worden ondernomen om het vlot te brengen. De ruim 200.000 leerlingen, die in het aanstaande voorjaar de lagere scholen in Oost-Duitsland verlaten, zul len niet zelf hun beroep kunnen kiezen. De Oostduitse regering heeft bepaald, dat de leerlingen het beroep krijgen, dat de staat als belangrijk voor do economie van het volk beschouwt. (Van onze Haagse redactie). A AN HET EIND VAN DEZE MAAND rolt de gewichtige Staatsalmanak van het Koninkrijk der Nederlanden weer van de persen der drukkersfirma Martinus Nijhoff. Het is een boekwerk van ruim negenhonderd bladzijden, dat sinds 1815 met slechts luttele onderbreking in 1865 en gedurende enkele bezet tingsjaren, van jaar op jaar verscheen. Het is een naamlijst van alle instellingen op overheidsgebied, inclusief de waterschappen, en vermeldt dan verder de namen van alle personen, die bij deze instellingen werkzaam of betrokken zijn vanaf de rang van adjunct-commies. Nauwelijks klaar met de ordening der mutaties voor de uitgave van 1953, be gint de heer Kappenburg al te werken aan de uitgave 1954. Of eigenlijk ai vóór die tijd. Een deel van de almanak wordt al in October voorafgaande aan het verschijningsjaar gedrukt. Het aantal mutaties, dat ieder jaar verwerkt moet worden, is ontelbaar. Hier werd een afdeling opgeheven, daar een nieuwe afdeling ingesteld. En al tijd gaan zulke veranderingen gepaard met veranderingen in de personeels- samenstelling. De jongste kabinetsfor matie gaf de redactie van de Staats almanak handen vol werk. CINDS 1945 WERD de Staatsalmanak een regeringsuitgaaf*, zij het dat de verzorging in handen bleef van de firma Nijhoff. De samenstelling van het op grote nauwkeurigheid ingestelde boek werk eiste in de na-oorlogse jaren zo veel zorg, dat het een volledige dag taak ging eisen van de benoemde re dacteur, de heer L. J. van Dijk, die dit v-ark tot 1 Januari j.I. gedurende dertig jaar gedaan heeft. Die volledige dag taak is het sinds 1 Januari geworden voor de heer D. Kappenburg, voorheen hoofd van het Bureau Algemene Zaken hebben., Deze dringende redenen wgrgn. .van. betMinisterie van Binnenlandse volgens ir. Vos volop aanwezig. Zaken. Het socialistische congres te New-Delhi in India heeft verschillende moties aangenomen, welke betrekking hebben op de versterking van de banden tussen Europese en Aziatische socialisten. De Britse oud-premier Clement Attlee heeft tijdens het congres een rede gehouden. HE OPLAGE IS niet zo bijzonder groot. u Slechts een paar duizend exempla ren. Het zakenleven, dat tegenwoordig om de haverklap met departementale instanties te maken krijgt, beseft eigen lijk niet eens hoeveel gemak het van deze almanak zou kunnen hebben, af gezien van het feit, dat er tegenwoordig vele boekwerken zijn waarin men kan naslaan welke dag men beleeft, of op welke dag bepaalde maanstanden of maansverduisteringen verwacht kun nen worden, zoals ook nog in deze Al manak vermeld wordt. Die kalender, alsmede de opgave der maansverduisteringen, vormen vrijwel de enige elementen in de hedendaagse staatsalmanak, die de jaren door ge handhaafd werden. Overigens is er een levendig verschil met bijvoorbeeld de eerste uitgave, waarin nog waren op genomen de tijdstabellen voor het ver trek van veerschuit en postwagens. Zo lazen we, dat de postwagen van Am sterdam op Arnhem alle dagen vertrok na opening der poort, en die naar 's-Gra- venhage te 's moreens 7 uur en 's na middags 4 uur. Van Rotterdam naar Dordrecht werd de verbinding onder houden door een boeyer, „naar gelegen heid van 't getij''". rjOK HET Besluit des Konings van 17 Maart 1815, waarmee „in afwachting van het tijdstip, waarop eene volledige etikette voor het Paleis zal kunnen wor den vastgesteld", bepalingen weitien gemaakt „opzigtelijk de hofcostumes en hofrouwen" zijn uit de uitgaven der laatste jaren verdwenen, hoe interes sant deze overigens voor historievor sers dan wel zijn. Of Is het niet Interessant te weten, dat „bti alle gelegenheden (bals, thé- dansants en déjeuné's alleen uitgezon derd) de dames ten Hove moesten ver schijnen, gekleed met lange slepen, korte mouwen, waayers, witte cabret- (Van onze Australische correspondent) MEN zou wellicht geneigd zijn om eenzaamheid en terug verlangen naar het oude hoofd zakelijk toe te schrijven aan uiterlijke eenzaam heid en verstoken zijn van de omgang met een groot aantal medemensen. Beschouwt men echter het probleem van het aanpassen van immigran ten uit de oude wereld in een nieuw en jong als Australië, dan merkt men, dat het in de mees te gevallen precies andersom is. Want wanneer men hier onder de immigran ten uit Nederland -het oor te luisteren legt, dan merkt men al spoedig, dat het merendeel van de klagers over eenzaamheid, gebrek aan „cultuur", gebrek aan vrienden en tekort aan contact met Australiërs juist niet in de Australische eenzaam heid wonen, doch in en rond de metiopolis van Sydney. De oorzaken van dit verschijnsel liggen feite lijk vlak voor de hand. Om te beginnen zijn de bewoners van grote steden geneigd harder en minder toegankelijk te zijn dan mensen die in de provincie in een minder gejaagd tempo leven. Ten tweede is er in en rond de grote steden zoveel van tevoren klaar gemaakt en al voor de genieter gekauwd vertier en ontspanning aanwezig, dat de drang tot contact met de medemensen en tot zelf scheppen van ontspanningsmogelijkheden veel geringer is. En tot slot wonen er in de grote ste den en in verschillende voorsteden van de me tropolis zoveel immigranten bij elkaar, dat men al spoedig kliekjes krijgt, die doorgaans hun oude taai onder elkaar spreken en waarvan de Aus traliër zich begrijpelijkerwijs afkeert. In de provinciesteden en op het platteland lig- Assimilatie is een proces, dat van twee kanten komt. Wij zullen zowel ma terieel als geestelijk een rijkere natie zijn wanneer nieuwe en oude Australiërs de nog tussen hen bestaande hinderpalen tot een minimum beperkt zullen heb ben Uit een hoofdartikel in The Sydney Morning Herald"). lederen handschoenen, witte of ge kleurde stoffe-zjjden schoenen, geene hoeden, maar in bet haar gekapt, of voor vrouwen van jaren, gepareerde mutsen, en de heren met een gekleede rok en vest met panden, een degen op zijde, gespen op de schoenen en een haarbeurs voor die welke niet gewoon zijn rond haar te dragen". Het enige, waarin de romantiek van die oude tijd zich eigenlijk nog maar weerspiegelt in de Staatsalmanak is de opsomming en omschrijving van de adel, verenigd In Nederlandse Adelsvereni- ging, Duitse Orde Balije van Utrecht, Souvereine Orde van Malta, en de Orde van St. Jan (De Zwanebroeders). En dan misschien verder nog in het feit, dat Justitie het enige departe ment is, dat niet zonder rumoer gedaan heeft weten te krijgen, dat de aanstel lingsdatum achter de naam zijner func tionarissen gehandhaafd is, of mis schien het feit, dat de redactie bij wijze van spreken alle denkbare fouten mag makenbehalve één: Verzuimen te vermelden of foutief te vermelden met welke onderscheidingen al de opgeno men personen In hun dienstvaardig leven werden begiftigd. Eén fout daar in, en de telefoon van Binnenlandse Zaken zou rood gloeiend komen te staan. Vóór de oorlog was dit boekwerk al de jaren van zijn bestaan een particu liere uitgave geweest, echter onder deza beperkende bepaling tegenover de uit gever, dat de redacteur benoemd werd door de minister van Binnenlandse Zaken om te doen uitkomen, dat alle instanties verplicht waren de gevraagde gegevens te verschaffen. De function- nerende redacteur droeg in al die jaren zelf steeds zijn opvolger voor bij de minister. (~)P het stikstofbindingsbedrijf te LutteradeGeleen is gistermid dag een ketel met staalzuur anhy dride ontploft. Een deksel vloog van deze ketel af. De anhydride verspreidde zich met geweldige hoeveelheden in de vorm van sneeuw over Lutterade en Geleen en zelfs tot in Brunssum. Deze anhydride is licht vergiftig en verwekt bij aanraking blaren op het lichaam. Men was aanvanke lijk van plan een geluidswagen rond te laten rijden om de be volking te waarschuwen. De directie van de Staatsmijnen deea evenwel de geruststellende mede deling dat zulks niet nodig was. In de straten van Geleen en Lutterade bereikte de „sneeuw" zelfs een flinke dikte, maar voor sleetje rijden was 'het toch geen weer. gen de kaarten echter geheel anders. Men moet daar veel meer zelf doen voor vermaak en ont spanning en men is daar dan ook veel eerder geneigd de nieuwe buurman of buurvrouw in de voorbereidingen en de uitvoering te betrekken. Men heeft er over het algemeen meer tijd voor persoonlijke zaken en daarbij is de immigrant, door de afwezigheid van een grote kolonie oud landgenoten, veel eerder geneigd de taal van het land op te pikken. Nu is het voor de vrouwen van immigranten over het algemeen moeilijker zich een plaats in de nieuwe omgeving te veroveren dan voor de mannen, die op het werk vanzelf contact hebben en de taal leren. Het zijn dan ook in de meeste gevallen de vrouwen die maken, dat het immi grantengezin in de nieuwe wereld niet aarden tan. Gelukkig beginnen er meer en meer immigran- tenvrouwen uit Nederland te komen, die beseffen dat de liefde niet van één kant kan komen, en dat, meent men vriendschap en contact te mogen verwachten, men moet beginnen te tonen dat men ook bereid is iets te geven en bij te dragen. Ook hiertoe heeft men natuurlijk in de klei nere gemeenschap van de provinciestad of het dorp meer gelegenheid dan in de grote stad, waar de mensen doorgaans al genoeg met zichzelf te doen hebben. En liet is dan ook in provinciesteden dat Nederlandse immigranten-vrouwen de weg gevonden hebben zich een plaats in de nieuwe gemeenschap te veroveren. In dergelijke kleinere plaatsen hebben een paar van deze immigranten-vrouwen de hoofden bij een gestoken, hebben een klein comité gevormd en daarna haar diensten aangeboden aan de ver schillende sociale instellingen die ook al weer in kleinere plaatsen zo'n veel grotere plaats in het leven van de bevolking innemen dan dit in de grote stad het geva] kan zijn. Het resultaat van deze activiteiten is verrassend. Door het meedoen aan wat ten bate van de nie- we gemeenschap wordt georganiseerd of het nu voor weduwen en wezen, dierenbescherming of een nieuwe „social hall" is merken deze immi granten-vrouwen, dat zij vanzelf in de nieuwe ge meenschap worden opgenomen en er als vanzelf sprekend een deel van worden. Voor haar is dan ook de eenzaamheid verdwe nen. Zij hebben geen tijd om over gebrek aan „cultuur" te praten, omdat zij zelf helpen aan een cultuur voor de toekomst te bouwen. Zij hebben de van het werk komende mannen iets opbou- wends te vertellen, en zij zijn te zeer geboeid door het constructieve werk dat zij verrichten om over heimwee en naar de oude wereld terugwillen te denken. Mossadeq, de Perzische premier, heeft nog steeds de verlenging van iji» bijzondere bevoegheden niet verkre gen, waarom hij verleden week heeft gevraagd. Het parlement heeft cr Zon dag geen beslissing over kunnen ne men, omdat het vereiste aantal leden niet was opgekomen. Er zal nu Dins dag over worden beslist. In het natio nale front, de party van de premier, is er nog al wat verzet tegen zyn ver zoek. Hoessein Makki, eens secretaris van de nationalisatieraad voor de olie, heeft daarom al ontslag als parlements lid gevraagd. De pers in Teheran voert ijverig ac tie voor inwilliging van Mossadeqs verzoek. Daarbij wordt o.m. opge merkt, dat onderhandelingen met Ame rika over de verkoop van tien millioen olieproducten per jaar uit Abadanmin of meer voltooid zouden zijn. Volgens de Libanese bladen „Ai Amal" en „Al Destour" hebben zich in verscheidene Syrische steden ongere geldheden voorgedaan tussen studenten en militairen. In Aleppo zouden een heden van het leger het vuur hebben geopend op betogende studenten, waarbij verscheidene personen om het leven zouden zijn gekrmen. Naar aanleiding van deze inciden ten hebben de Syrische autoriteiten de sluiting van de universiteit en de mid delbare scholen in Aleppo bevolen. Talrijke studenten zouden zyn aange houden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7