middernacht, Schweitzer ELLE'S k Oorlogsmisdadiger Faber in lEmmerikse snoepwinkel gepakt een Onderhandelingen over Oostenrijk moeten worden hervat Monnet pleit voor Europese markt voor kolen en staal Proces-Oradour begonnen RIA THEATER prijzen ilaag F Nieuw Brits plan inzake Soedan iN RUIMEN OP! 1 uur in Gebouw .KMAAR van 2-5.30 uur en •12 en 's middags rt vanaf 16 Januari IRE FRESNAY ÏHT IN Uil BLAD Dinsdag 13 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 15Óe Jaargang No. 10 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ..ZE ZULLEN ME TOCH NIET UITLEVEREN" V/as hij de leider bij ontsnapping? Avondwandelingen in alle gemoedsrust Hogedrukgebied met rustig dooiweer WEERBERICHT H. M. de Koningin weer thuis Prins Bernhard kwam s middags aan West-Berlijn wordt verder geisoleerd „Ontsnappingsweg naar het Westen" Scheiding van Duitsers Elzassers gevraagd en NIEUWE WESTELIJKE STAP BIJ MOSKOU Londen genoemd als vergaderplaats Verzoek van Grote Drie EERSTE ZITTING VAN KSG-PARLEMENT BEGONNEN Nafionale problemen vragen aandacht Geschil met Engeland op hoogtepunt Snelle goedkeuring van EVG-verdrag Poging om overleg met Egypte op gang te brengen Soedanese partijen achter Cai'ro z'n kop rerse principalen en van koopopdrachien, Idigd is I TELEFOON 31C3 Jn t U iijdig van kaarten one toegangsprijzen oegang 14 jaar brengen van de ruiters en nokken "J elk plaatje is het mogelijk dat a"0' opzending van de plaatjes naar noemde firma in korte tijd een aam3' tellingen kan worden verricht over bevolkingsopbouw, over godsdienst, en waaraan anders dagen en dagen moes worden gewerkt. Laat staan voor vei kiezingen waaraan weken van te V°L moest worden gearbeid. Want dit L"u gr-f-systeem telt niet alleen in talk"5 variaties, maar drukt tevens af. ALLEEN TOEGANG MET GYMSCHOEN®1' De vloer van het gymnastieklokaal, in de oorlog door de militaire bezetting, geducht werd beschadigd, is thans w geheel hersteld. In verband daarna heeft het R.K. schoolbestuur het bes uitgevaardigd, dat in dit lokaal voorta» j uitsluitend gebruik mag worden gennaa 1 van gymschoenen. i Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: I Achtcrdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en I ABONNEMENTEN: j Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 KLAAS FABER gearresteerd HERBERTUS BIKKER gearresteerd ANTOINE TOUSEUIL te Bonn ontvangen WILHELM POLAK overviel chauffeur (Van onze speciale verslaggever) FT DE LATE ZONDAGAVOND is ten huize van Hubert Schragmann, een moepwinkclhouder te Emmerik, de oorlogsmisdadiger Klaas C. Faber gearresteerd. Faber, die de leider schijnt te zijn geweest van het troepje tot levenslang veroordeelde misdadigers, dat op Tweede Kerstdag uit de gevangenis te Breda ontsnapte, liet zich Zondagavond rustig door de Duitse politie «Testeren. „Ze zullen me toch niet uitleveren," zei hij gedecideerd. Inmiddels Is hij overgebracht naar de gevangenis te Kleef. De andere in Duitsland aangehouden gevangene, Herbertus Bikker, wacht te Hamm op de beslissing of hjj aan Nederland zal worden uitgeleverd. Na drie weken van jacht op de zeven ontsnapten is de stand van zaken aldus, dat vier van het groepje op de één of andere wijze van zich hebben doen spreken. Bikker en Faber zitten achter de tralies, Touseuil werd dezer dagen door een Westduits Bondsdaglid in het parlementsgebouw te Bonn ontvangen en Polak tenslotte schijnt deges n geweest te zijn, die nabij Rhenen een overval op een chauffeur gepleegd hï»ft, om zich van diens auto meester te maken. Al met al een mager resultaat. In Nederlandse kringen te Bonn is men van oordeel, dat er weinig ernst wordt gemaakt met de jacht op de oorlogsmisdadigers. Vermoedelijk zal de Neder landse zaakgelastigde in Bonn binnenkort „de bevreemding van zijn regering" hierover melden. VLAAS FABER, die tijdens de oorlog als S.D.-man een belangrijke func tie had bij het beruchte Scholtens-huis te Groningen, schijnt de geestelijke vader van de vlucht te zijn geweest. Hij maakte de plannen en hij leidde ook de troep, tot het moment, dat de wegen der vluchtelingen zich scheidden. Faber zelf vond onderdak bij de 45-jarige Hubert Schragmann, die met zijn wat jongere zuster Maria een snoepwinkel in de Kasstrasze te Emmerik drijft. De vader van deze Schragmann, zo meldt onze correspondent, die een onderhoud met hem heeft gehad,was goed be vriend met de familie Faber. Hubert werkte zelf in het begin van de dertiger jaren anderhalf jaar in Haarlem. „Het was mijn Christenplicht", zegt Schragmann, die katholiek is. „hem te helpen. Hij is geen misdadiger, maar een politieke vluchtelingIk ben zelf wel geen lid van de partij geweest de Nazi's hebben zelfs de zaak van mijn vader willen sluiten maar je moet deze zaak zonder haat en objectief be kijken". „Verraderswerk, bah" „IK zou wel eens willen weten", zegt zjjn zuster, „wie hem heeft verra den", Wij konden het haar niet vertel len, want we wisten alleen, dat Neder landers in Emmerik de Nederlandse politie hadden gewaarschuwd, dat Faber ln Emmerik zat, en dat deze haar Duit se collega's op de hoogte had gebracht. Maria Schragmann denkt echter dat een landgenoot van haar, die thans in Rotterdam werkt, maar die daarvóór geregeld bij hen over de vloer kwam, Faber verraden heeft. Hij wist dat deze bij Schragmann zat en hjj wist natuur lijk ook van de f 1000.beloning, die de officier van Justitie te Breda had MA de mist van Zondagavond, bleef het gisteren de gehele dag somber weer. De temperatuur steeg in onze kustprovincies tot 2 a 4 graden C. boven het vriespunt. De barometer staat hoog, dit als gevolg van een sterk hogedruk- centrum, dat even ten Zuidoosten van ons land ligt. Er wordt van daag iets meer wind verwdcht, waardoor de kans op opklaringen groter wordt. Alleen als het in de Komende nacht langdurig helder olijft, kan enkele graden vorst voorkomen, in de afgelopen nacht kwam in het Zuiden van ons land 3 d 4 graden vorst voor. Het hoge- druk-gebied met rustig weer heeft een ongunstige ligging wa' betreft dc vorst-voomitrichten. In de komende dagen is dan ook geen toename van de vorst, te verwach ten. Wel zal het. weer een rustin karakter houden, met overdag lichte dooi. Verwachting tot Woensdagavon, DE VORST HOUDT AAN Plaatselijk mist of wolkenvelden maar bier en daar ook opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte tot matige vorst. in Duitsland voor deze zaak wakker maken. „Wij hier", zo zegt hij, „hebben de haat allang overwonnen. We moe ten verder". De publieke opinie in Duitsland is echter, naar het schijnt, niet bijster gevoelig voor dit soort za ken. De bewoners van Emmerik zien met passieve onverschilligheid op de arrestatie terug en al het gekrakeel over al dan niet uitleveren raakt hen nauwelijks. I/LAAS FABER heeft bij de Schrag- manns een redelijk goed leven ge had. Hun woning is maar klein (het grootste deel is bij bombarementen ver woest), maar ze huisvestten hem toch zo goed als het onder gegeven omstan digheden ging. Bijzondere veiligheids maatregelen werden er bijna niet geno men. Alleen ging Faber niet overdag samen op straat. Wel kreeg hij gelegen heid om 's avonds korte wandelingen door Emmerik te maken. Blijkbaar was Faber niet 't minst bezorgd over een mogelijke uitlevering aan Nederland. Overigens is men in Duitse kringen van oordeel, dat een eventuele uitleve ring heel wat voeten in de aarde zal hebben. De Duitse gerechtshoven zul len zeker in staat moeien worden ge steld het feitenmateriaal over elk der zeven gevallen te bestuderen. uitgeloofd. „Verraderswerk, bah", zegt Hubert kwaad. Dan zet hij uiteen waarom Faber geen eigenlijke misdadiger is. „Wij beschou wen de Sicherheitsdienst als een onder deel van de S.S. Faber is dus bij de S.S. in dienst geweest. Als we de men sen, die hier in dienst van de S.S. zijn geweest, moesten opsluiten, hielden we geen burgers meer over. Voor Klaas Faber lag de zaak inderdaad wat an ders. Volgens jullie begrippen is hij schuldig, ook al is hij alleen maar bij schietpartijen aanwezig geweest, naar hij zegt. Daarvoor heeft hij misschien straf verdiend. Maar hij zat toch al zeven jaarDat is rijkelijk genoeg geweest!" Hij komt, hij komt W7ANNEER wij Hubert en Maria on- der het oog brengen wat Faber pre cies tijdens de bezetting heeft gedaan, schudden ze wat meewarig het hoofd. Deze twee zijn overigens niet gauw van het stuk te brengen. Ze laten precies datgene los, wat volgens hen, hun be schermeling geen kwaad kan doen. Het bericht van de ontsnapping hoorden zij in de uitzending van de Nederlandse radio-nieuwsdienst op 27 December. Er wordt in Emmerik veel naar de Neder landse radio geluisterd. Schragmann had, toen het bericht was doorgekomen, tegen zijn zuster gezegd: „Het zou me niets verwonderen, als Faber plotseling voor onze neus stond!" En inderdaad, enkele dagen later kwam Maria melden: „Je hebt gelijk gehad. Faber is hier!" Hubert noch Ma ria willen zeggen wanneer dit gebeur de. Wel proberen ze de kaarten in een voor hen gunstige volgorde te leg gen. „Jullie in Holland", zegt Schrag mann, „hebt in de eerste wereldoorlog i \/M keizer Wilhelm, die we hier beschouw- I gevolg van v iN-resoiune Gistermorgen, even voor twaalf uur, arriveerden H. M. Koningin Juliana en de oudste drie prinsessen op het Cen traal Station te Utrecht. Prinses Wil- helmina verwelkomde haar dochter en kleinkinderen en in de hofauto. die voor het station stond te wachten, zat een opgewonden prinses Marijke ver langend naar haar moeder en zusjes uil te kijken. Des middags, omstieeks half zes, ianddc het toestel waarmee Z.K.H. Prins Bernhard terugkeerde van zijn vacantie op de Canarische eilanden, op Soesterberg. De begroeting op Soestdijk was, zoals begrijpelijk is, allerhartelijkst. De trein, die H.M. de Koningin en de drie prinsessen uit Sankt Anton terug bracht, bestond evenals oo de heenreis; uit twee locomotieven, één bagagerij- tuig en het salonrijtuig. Een Duits eer ste en tweede klasse rijtuig was aan de grens afgekoppeld, wegens een klein defect. De daardoor ontstane vertraging was echter gauw ingelopen, zodat het gezelschap nog precies volgens het schema in Utrecht arriveerde. Op het centraal station van de Domstad, nam HJM. de koningin afscheid van de heer en mevrouw De Ranitz. die haar op de wintersportvacantie hadden vergezeld. Oost-Duitsland is van plan West- Berlijn „als een ontsnappingsweg naar het Westen", vollediger van 't verkeer met Oost-Duitsland af te snijden dan ooit tevoren, zo is officieel medegedeeld. Aan de grens tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland zullen nieuwe maatre gelen worden genomen, „om de Oost- duitse bevolking tegen het binnendrin gen van terroristen te beschermen". Er zijn geen nadere bijzonderheden gege ven. Te Bordeaux is gisteren een begin gemaakt met het proces tegen acht Duitsers en veertien Elzassers, die op 10 Juni 1944 als SS-ers betrokken zijn geweest bij de massamoord in het Fran se dorpje Oradour sur Glane. Bij die gelegenheid zijn 642 van de 648 dorpe lingen op afzichtelijke wijze omge bracht. De voornaamste schuldigen zijn hier niet ter terechtzitting aanwezig. Zij zullen bij verstek worden berecht. De officieren, die de leiding hadden in dit gruwelstuk, zijn vermist of gesneu veld. Van de veertien Elzassers, die zich moeten verantwoorden, zijn twee vrij willig tot de SS toegetreden. De ande ren zeggen, dat zij tot dienstneming ge dwongen zijn geweest en slechts aan de „strafcampagne" hebben deelgeno men onder bedreiging van hun meer deren. Zij hebben allen deel uitgemaakt van het regiment „Der Fuehrer", dat toen het in Normandië in de -itiijd werd geworpen, voor het grootste den als een landverrader, gehuisvest en niet uitgeleverd. Waarom Faber dan nu wél uitleveren?" Schragmann wil de publieke opinie rjVEREENKOMSTIG de resolutie, welke de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 20 December van het vorige jaar heeft aangenomen, hebben Amerika, Engeland en Frankrijk gisteren een poging gedaan, de onder handelingen met de Sowjet-Unie inzake een staatsverdrag voor Oostenrijk te hervatten. Zij hebben hun ambassadeurs te Moskou op het Kremlin een nota doen aanbieden, waarin de Russische regering tot nieuwe besprekingen wordt uitgenodigd. De Amerikaanse nota noemt Londen als de plaats, waar de plaats vervangers van de vier ministers van buitenlandse zaken zouden kunnen samenkomen. In alle drie nota's wordt verwezen naar de in 1943 te Moskou ondertekende verklaring, waarin plechtig werd verklaard, dat Oostenrijk na de oorlog weer een onafhankelijke staat zou worden. Ook Rusland heeft indertijd deze verklaring bekrachtigd. tenrijk thans bezet houden, de bezet ting spoedig te beëindigen en opnieuw krachtdadig te pogen, overeenstem ming te bereiken over de tekst van een met Oostenrijk te sluiten vredes verdrag. De nadruk werd er op ge legd, dat de wereldopinie het verzoek van Oostenrijk, om weer in zijn rech- rjE resoltutie van 20 December j.l. doet een krachtig beroep op de Grote Vier, wier strijdkrachten Oos- IEAN MONNET, de voorzitter van de hoge autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft Maandag het eerste rapport van het gezagsorgaan aan het Europese parlement aangeboden met een rede, waarin hij een zeer nadrukkelijk pleidooi voor een gemeenschappelijke markt hield. Europa kan op het ogenblik zijn positie in de wereld niet handhaven, omdat het verdeeld is, zei hij. Terwijl h nog worstelt met problemen uit een voorbije periode, ontwikkelen de V. S. en de Sowjet-Unie zich zeer snel. De vorming van een grote internationale markt zal de Europeanen in staat stellen, hun plaats te herwinnen en hun aandeel te hebben in de ontwikkeling van de vrije wereld. Monnet heeft aangekondigd, dat op 10 Februari een gemeenschappelijke markt'en verwees de zaak naar de huishou- dustrie werden aan de orde gesteld door twee Duitse afgevaardigden. De één protesteerde tegen de verplichte export van Duitse kolen, de andere te gen het feit, dat de Duitse belangen in het algemeen zouden worden achterge steld bij die van de andere landen. CEN onaangenaam incident deed zich voor. toen voorzitter Spaak bij de aanvang van de zitting de Engelse tol ken uit de zaal zond. Op verzoek van de vergadering kwam hij hierop terug WOENSDAG 16 56 Maan - Zon op 9,42 n 6 14 anHpï onder 15 48 zal worden ingesteld voor steenkool, metaalschroot en ijzererts en op 10 Aprii a.s. een voor siaal. Douanerechten, in- en uitvoerquota en dubbele prijzen zullen hiermee tot het verleden behoren. rapport zo laat ter beschikking van de afgevaardigden werd gesteld. De Ne derlandse socialist Kapteyn heeft voor gesteld, het voortaan tenminste twee maanden voor de behandeling rond te zenden. De Nederlander Blaisse heeft ge vraagd. wat men denkt te doen wari- JONNEl heeft voorts gepleit voor de bouw van vijftig- tot zestigduizend oningen per,jaar voor de arbeiders de Kolen en staalindustrie. Twintig ocent dezer mensen is nou onvoldoen- gehuisvest De KSG heeft een eisen ffing ingesteld teneinde te kunnen dewerken aan de uitbreiding der be- iiven. In bet op deze rede volgende debat critiek geoefend op het feit, dat het "lelijke commissie. Deze heeft later he loten, de vertaling toe te staan. In de laad van Europa zal de twist met ingeland stellig verder worden uitse- ochten. Aanleiding is het feit, dat Lnn- 'en wel waarnemers in het KSG-parle- oent wenst te hebben, maar de dele- atie van de Raad van Europa toegang ot de Gemenebestconferentie heeft ge weigerd. Te verwachten is. dat vooral van ranse zijde een scherpe aanval zal ten en vrijheden als souvereine staat te worden hersteld, steunt. De uit dit beroep voortvloeiende stap van de westelijke mogendheden is niet de eerste poging, om het ge sprek over de Oostenrijkse kwestie weer op gang te krijgen. Al enige ma len hebben zij in de afgelopen jaren gepoogd, te komen tot een vruchtbare gedachtenwisseling met de Sovjet- Unie. Hoewel reeds op een aantal punten een accoord was bereikt, stuitte algehele overeenstemming af op het feit, dat Rusland niet bereid was, zijn dominerende positie in de olie-industrie van Zistersdorf in het Oosten van het land op te geven. Teneinde alle geschilpunten, die nog bestonden, te omzeilen, hebben de Westelijke mogendheden in Maart een verkort ontwerp voor een vredesver drag ingediend, dat uit slechts acht artikelen bestond en alle zaken regel den, waarover de Vier het eens waren geworden. Moskou heeft toen bezwaar gemaakt, tegen het feit, dat er niet werd gesproken over de denazificatie, de beperking der bewapening en de democratisering van Oostenrijk. Op 6 September dienden de Westelijke mo gendheden vervolgens een nota ln, waarin zij voorstelden, aan haar ont werp drie artikelen toe te voegen ter regeling van deze drie vraagstukken De Russen stelden déarop als voor waarde voor de hervatting der onder handelingen, dat liet verkorte verdrag zou worden ingetrokken. Te Brussel is, onder voorzitter schap van prof. J. H. Bannier uit Utrecht, de vierde conferentie van de Europese raad vocrr kernonderzoek begonnen. Er zal worden gesproken over het Europese laboratorium, dat te Genève zal worden ingericht. In het proces tegen de SS-ers, die in Juni 1944 aan de uitmoording van het Fransje dorpje Oradour- sur-Glane hebben deelgenomen, zal mevrouw Roufange (rechts) een der zeer weinigen, die aan de slach ting is ontkomen, als getuige op treden. De joto links geeft een in druk van de verwoestingen in het dorpje. deel naar de geallieerden is overgelo pen. De verdediging van de Elzassers heeft er bij de president van het ge recht, Nussy Saint Saens, op aange drongen, dat het proces tegen deze lie den zal worden gescheiden van dat der Duitsers. Zij beroept zich er op, dat haar cliënten tot dienstneming gedwon gen zijn geweest en dat het geval hier dus anders ligt dan bij de Duitsers. Mocht dit verzoek worden ingewilligd, dan zullen ook de advocaten van de Duitse verdachten op uitstel van de behandeling verzoeken. Behalve 't gerecht en de verdachten bevonden zich bij de opening der open bare behandeling zeventien verdedi gers, vijftig Franse en andere journa listen en enige overlevenden van de massamoord. Men verwacht, dat de verhoren veertien dagen zullen duren. Twaalf der Elzassers bevinden zich nog voorlopig in vrijheid. Adenauer wenst Bevreesd voor accoord op kosten van Duitsland De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in een toespraak tot Duitse journalisten verklaard, dat hij tot geen prijs een vertraging in de goedkeuring van het verdrag inzake het Europese leger zal dulden. Hierdoor zou de hoop der Russen op een breuk in het westelijke kamp rrwden ver sterkt. De kanselier zei voorts, dat hij nog nooit zo bezorgd over Duitsland en Europa was geweest als thans. Zolang het verdrag inzake het Europese ieger en de conventie van Bonn niet zijn goedgekeurd, zo zei hij, bestaat nog steeds de kans op een accoord tussen het Westen en Moskou ten koste van Duitland. Aanvulling van het verdrag inzake het Europese leger dient volgens Ade nauer te geschieden nadat het verdrag zelf is goedgekeurd. De kanselier wees het alternatief voor dit verdrag, een nationaal Duits leger, van de hand. Ook Eisenhower had volgens hem te kennen gegeven, dat er geen alternatief was en dat hij zich als president aan het plan voor een Europees leger zou houden. OP 1 FEBR. TELEVISIE IN JAPAN Op 1 Februari zal de Japanse radio beginnen met het uitzenden van tele visie-programma's. Het aantal ontvang toestellen wordt geschat op 4000, waar van de meeste in de V.S. zijn ge bouwd. neer de huidige hoogconjunctuur wordt j vorden ingezet op het plan-Eden, dal gevolgd door een inzinking. De Belg amenvoeging van de Raad van F,u-opa Motz vroeg om bescherming der weinig n het KSG-oarlement beoogt. Niemand rendabele Belgische mijnen, de Frans- voelt iets voor nauwere banden tussen man Methon wilde de vorming van een 'Ingeland en de Kolen- en Staalgemeen eenheidsmarkt in overeenstemming chap, zolang Londen te dien aanzien brengen met het Franse gebrek aan I >een enkele verplichting op zich wi deviezen. De problemen der Duitse in- nemen. Engeland heeft Maandag geprobeerd het overleg met Egypte over de toe komstige status van de Soedan weer op gang te brengen. De Britse ambas sadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, heeft een ontwerp voor een overeen komst inzake dit gebied overhandigd aan de Egyptische minister van Buiten, landse Zaken. Mahmoed Fawzi. Het ontwerp gaat uit van de voorstellen welke Egypte bij nota van 2 November van het vorige jaar heeft gedaan. Intussen hebben twee hoge Egvpti sche autoriteiten, majoor Salah Salem buitengewoon gezant van de Egvpti sche regering «n sieik Ahmed Hassan el Bakner minister van de ..vrome stichtingen" een reis dnor het Zui deliik deel van de Soedan beëindigd Zii zijn in Cairo teruggekeerd met een uitgebreid rapport van hun bevindin gen ten behoeve van minister-president Naguib. Zij zijn er. zoals reeds kort is gemeld, in geslaagd, op een conferentie met de leiders van de vier grote Soe danese partijen te bewerkstelligen, dat de verkiezingen in de Soedan zullen worden gebovcot. tenzii er ingrijpende wijzigingen in het statuut voor het zelfbestuur worden aangebracht. Eén ervan is. dat de gouverneur-generaal geen bijzondere verantwoordelijkheid zal kriieen voor het Zuideliike deel van het land. De Britse regering heeft hier op aangedrongen, om de primitieve be woners van dit gebied te beschermen. Dezen hadden om biizondere bescher ming gedurende drie iaar verzocht, alvorens hun zelfbpstuur werd toege kend Salem heeft echter de socialisten voor het Egvpiisrhe standpunt weten te winnen zii verdedigden tot dusverre de wens inzake de biizondere bescher ming van Znid-Snedan maar trekt thans één liin met de Oemma-nartii de nationale partij en de unionisten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1