legering presenteert binnenkort haar werkgelegenheidsplannen Kustwacht meldt ontploffing Noordwest van Ameland Russische joodse medici beschuldigd van moord Churchill zou Pacific-pact hebben voorgesteld Japan eist eerbiediging van zijn luchtruim r De bekende weg Adenauer Woensdag 14 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 11 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GESPANNEN VERWACHTING IN DEN HAAG belastingen en huren mede in geding Solide, gematigde vooruitgang Treinbotsing bij Vlaardingen Gevolgen meegevallen Weer een schip op drijvende mijn? Helderse opvarende van Her mes' overboord De „Willem Ruys" koos weer zee |Veel ijs in het IJselmeer Nieuwe bezoekersvisa voor Ver. Staten WEERBERICHT Nieuw verdrag tussen VS en Indonesië Dulles en Stassen gaan eerlang naar Europa Geen uitlevering doch uit wijzing Droeve plechtigheid te Volendam Generaal Zjdanof zou zijn vergiftigd Anti-semitisme thans officieel Een commissie voor de koude oorlog Tijdens zijn bezoek aan Eisenhower Russische vliegtuigen zullen worden beschoten DE Japanse regering heeft een „vreem de" mogendheid gewaarschuwd af te zien van verdere schendingen van hel luchtruim hoven het Noordjapanse eiland Hokkaido. Zo niet, dan zullen in samenwerking met de Amerikaanse strijdkrachten de nodige maatregelen worden genomen om dergelijke schen dingen tegen te gaan. Aan Amerikaan se piloten zal in zulke gevallen worden verzocht, vreemde vliegtuigen boven Japans gebied neer te schieten indien zij weigeren, bevelen op te volgen. Ja panse piloten zullen daarbij helpen. Tito weigerde nota van het Vaticaan Mevr. Sukarno schonk leven aan een zoon Geen splitsing van proces-Oradour Bonn wijst Marken toe voor Nederlandse import Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) IE REGERING HOOPT, zo vernemen wij, de Tweede Kamer, kort nadat deze op 3 Februari haar vergaderingen zal hebben hervat, uitvoerig te kunnen in lichten over haar voornemen inzake het te voeren sociaal-economische beleid. Gelijk men zich zal herinneren wordt er in departementale en regeringskringen weeds geruime tijd hard gewerkt aan een complex van nauw met elkander samenhangende maatregelen ter uitvoering van de in de jongste Troonrede .centraal gestelde werkgelegenheidspolitiek. Hoezeer de grootst mogelijke spoed .-piet betrekking tot de werkgelegenheid geboden is bleek dezer dagen nog weer bij het bekend worden van de laatste gegevens over de werkloosheid. Wanneer men, goals veelal wordt aangenomen, een aantal werklozen, dat overeenkomt met drie procent van de werkende bevolking als. in normale omstandigheden onver mijdelijk beschouwt, dan moet nu toch worden vastgesteld, dat dit percentage thans eer aanzienlijk is overschreden, ja zelfs bijna verdubbeld. JN het kader van de bestrijding der structurele werkloosheid spelen on dermeer de ontwikkeling van achter- febleven gebieden in verschillende elen van ons land, de bevordering der industrialisatie, de herscholing en de emigratie een belangrijke rol. Reeds in de loop van 1952 nam de regering op dit terrein tal van belangrijke maatregelen. Van vele kanten werd en wordt echter met klem betoogd, dat om een gunstig klimaat voor ver dergaande en vruchtdragende indu strialisatie te scheppen wijzigingen in de belasting-politiek ten aanzien van het bedrijfsleven absoluut noodzakelijk zijn. En de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft zich in de Tweede Kamer in soortgelijke zin uitgesproken. Op verantwoorde wijze toegepaste belastingverlagingen zullen algemeen een lagere prijs van en dientengevol ge een grotere vraag naar een bepaald artikel met zich brengen, zodat een bestaande slapte in de betreffende be drijfstakken geheel of gedeeltelijk zal verdwijnen. Overigen is in deze, mede gegeven het feit, dat de overheid voor een juiste uitoefening van haar taken zeer grote sommen behoeft, aanzienlijke voorzichtigheid geboden, Gisteravond, omstreeks kwart voor acht is de boottrein van Hoek van Holland in volle vaart achter op de D-trein naar Hamburg gereden. De botsing heeft een buitengewoon goede afloop gehad. Slechts zes passagiers werden licht gewond en de treinstellen bleven alle in de rails. Even vreesde men voor de wagenvoerder van de boot trein, die in ziin cabine bekneld zat. In korte tjjd had men hem met behulp van snijbranders uit zijn benarde po sitie bevrijd, waarna bleek dat hij al leen enkele ongevaarlijke kneuzingen aan de schouderbladen had opgelopen. De D-trein voor Hamburg stond op het baanvak Vlaardingen-Maassluis „op de remmen" stil voor een onvei lig signaal. Op dat moment naderde dc boottrein uit Hoek ven Holland. Op onverklaarbare wijze is deze op dc stilstaande trein ingereden. De op dit baanvak toegestane snelheid be draagt c.a. 100 km. De ravage is erg meegevallen. Alleen de achterste wa gen van de D.-trein en het voorste deel van de boottrein zijn beschadigd- De bovenleiding bleef intact. In de vroege morgenuren van gisteren heeft de kustwacht van Ameland in Noordwestelijke richting een rookzuil, voorafgegaan door een steekvlam, waar genomen. Het vermoeden is gegrond, dat er een schip op een mijn is gelopen. Alle schepen in de buurt is verzocht uit te zien. Dc „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling is uitgevaren, doch kon bjj terugkeer niets melden over sporen van een scheepsramp. Wel werd geseind, dat men een onbemande Belgische sloep heeft aangetroffe'n en aan boord gehaald. Maandagnacht seinde het s.s. „Her- mes", van de K.N.S.M., dat ter hoogte van de Azoren voer, dat er één be manningslid, de 24-jarige VV. van der Struys uit Den Helder, vermist werd. Men had het gehele schip doorzocht, doch geen spoor van hem kunnen vin den. Aangenomen moet worden dat Van De motorsieepboot „Else" met de ledige onderlosser „Molendiep", die Maandagmiddag te één uur uit de Oranjesluizen is vertrokken met be stemming Harderwijk, is om half drie gistermiddag na ien vergeefse tocht van ruim 24 uur in Schellingwoude JStuggekeerd. Door het vele ijs, dal zich in het IJselmeer bevindt, was ®t volgens de kapitein van de „Else onmogelijk Harderwijk te bereiken. Volgens de nieuwe United States ■immigration and Nationality Act zullen visa, verstrekt vóór 24 December 1952, en die nog niet verlopen zijn, slechts ■rcldig zijn tot 1 April a.s., ongeacht aantekeningen op het visum, die hier mee in strijd machten zijn. Personen, die in het bezit zijn van een nog niet verlopen non-immigrant visum ver- Strekt vóór 24 December j.l 'en die ■Voornemens zijn om na 1 April naar de te reizen, wordt aangeraden een pin,,,- hezoekersvisum aan te vragen. Verwachting tot Donderdagavond: LICHTE VORST iverwegend droog weer met plaat selijk mist of wolkenvelden. Wei nig wind. Over het algemeen lich- ie vorst. DONDERDAG 7.( r, op 8 42 inde: 16.58. Maan op 8 54. onder '017, der Struys bij een stortzee overboord is geslagen. Aan alle schepen in de buurt is verzocht uit te zien. De „Her mes" is op thuisreis uit de West. Naar in Kaapstad wordt vernomen, zal het officiële onderzoek naar het vergaan van de „Klipfontein" in Neder land plaats vinden. Ook de Portugese autoriteiten zullen een onderzoek ope nen om de aard en de juiste plaats van het obstakel waarop de „Klip fontein" lek stootte, te bepalen. De „Willem Ruys" heeft na een op onthoud van nog geen vier dagen, door het aanbrengen van een noodreparatie, ais gevolg van de aanvaring met de „Oranje", Port Saïd weer kunnen ver laten, om zijn reis naar Rotterdam te vervolgen. Ruim 500 passagiers zijn aan boord gebleven, terwijl 60 na de aan varing op andere wijze naar Nederland zijn gereisd. De „Oranje" wordt Zater dagochtend in Priok verwacht. Hulpverlening op nieuwe grondslag Amerika en Indonesië hebben een nieuw verdrag gesloten als grondslag voor de hulpverlening aan laatstge noemd land. Hierin is o.m. vastgesteld, dat Indonesië militaire uitrusting zal kunnen kopen. In het oude verdrag waren schenkingen van militair mate riaal in het uitzicht gesteld Dat leidde een jaar geleden tot een regerings crisis, omdat hierdoor de neutraliteit van Indonesië zou zijn aangetast. De technische en economische hulp zal worden voortgezet. Deze heeft in 1951/1952 zestien mil- lioen dollar belopen. Zes millioen hier van is besteed aan uitbreiding van de voedselproductie, vier millioen aan de volksgezondheid. John Foster Dulles, de aanstaande Amerikaanse minister van buitenland se zaken, en Harold Stassen, dr nieu we directeur voor het program van de wederzijdse beveiliging 'MSAi zuilen aan het eind van deze maand naar Europa reizen om inlichtingen voor Eisenhower in te winnen over het po litieke klimaat in ons werelddeel. daar in verschillende gevallen veeleer sprake kan zijn van een blijvende smaakverandering dan van een tijde lijk te hoge prijs en te geringe vraag. Een op prijsverlaging gerichte be- lastingwjjziging zou dan averechtse gevolgen kunnen hebben en slechts de lijdensweg van een tot inkrimping of zelfs ondergang gedoemde bedrijfstak kunnen verlengen tot schade van hen, die daarin werkzaam zijn en van de nationale economie. Huren ("JOK de huurverhoging, hoe onaange- naam voor velen, heeft haar plaats in het kader van de bestrijding der conjuncturele werkloosheid. Op grond van tal van gegevens mag als vast staand worden aangenomen, dat een niet onbelangrijk deel van de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders haar oorzaak vindt in een te gering onderhoud door de eigenaren van hun huizen als gevolg van een hiervoor ten enen male niet toereikende huurop brengst. Waarmee wij uiteraard niet willen zeggen, dat dit het ernge mo tief voor huurverhoging zou zijn. Zijn wjj goed ingelicht, dan is het departement van Economische Zaken thans vrijwel gereed met de bestude ring en voorbereiding van de maatre gelen inzake onder anflere de belas ting- en huurpolitiek. Waarbii uiter aard ook de vraag, hoe de sociale ge volgen der te nemen maatregelen moeten werden opgevangen, een grote rol heeft gespeeld. Thans is het woord aan de regering, die haar definitieve standpunt inzake het gehele complex van maatregelen waarlijk niet alleen belastingen en hurenzal hebben te bepaler., waar na de door allen met spanning tege moet geziene bekendmaking kan vol gen. Geen overspannen optimisme. JN dit verband willen wij met de meeste nadruk waarschuwen tegen te overspannen verwachtingen inzake het effect der te nemen maatregelen. In de eerste plaats zullen verschillen de der voornaamste maatregelen im mers geruime tijd behoeven alvoren3 zij het beoogde resultaat zullen kun nen hebben. In de tweede plaats heeft :te derlandse regering het in economisch opzicht nu eenmaal niet alleen voor het zeggen: tal van internationale ge beurtenissen en omstandigheden heb ben op de gang van zaken in ons land een zeer sterke invloed. Ten slotte, en dit is wellicht het voornaamste, is de menselijke kennis van het economisch en maatschappe lijk gebeuren niettegenstaande de aanzienlijke vorderingen op dit ge bied in de laatste tien of vijftien jaar van beperkte aard. Met als gevolg dat ook het menselijk vermogen om het economisch gebeuren doelbewust ln gunstige zin te beïnvloeden ten zeerste beperkt is. Een solide, zij het gematigde voor uitgang en verbetering Is al dat ver wacht kan en mag worden. Nederland vraagt nu De Nederlandse regering is voorne mens een verzoek aan dc Duitse rege ring te doen, tot uitwijzing van de in Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers. Een uitlevering s-verzoek eist een langdurige procedure, waarbij in Duitsland vele instanties betrokken zijn. Daarom heeft Nederland om u i t- w ij z i n g gevraagd. Hiervoor is in Duitsland een juridische beslissing nodig, om de vraag of men hier al dan niet met politieke vluchtelingen te maken heeft. Zouden de zeven ontsnap ten als politieke vluchtelingen worden beschouwd, dan zou art. 16 der Duitse grondwet ook de uitwijzing verbieden. In Nederlandse kringen te Bonn acht men het niet onmogelijk dat de vlotte arrestatie van Klaas Faber een eerste resultaat is van het bezoek van onze zaakgelastigde te Bonn aan de bevoeg de instanties. De Duitse regering be loofde toen een doortastender optreden. De dossiers van de zeven ontsnapten zijn naar Bonn gestuurd. Voor elk der oorlogsmisdadigers zal de Westduitse regering moeten uitmaken of aan het Nederlandse verzoek het zevental over de grens te zetten, kan worden voldaan. In Den Haag is men van oordeel, dat de kansen op uitwijzing gestegen ziin Onder grote belangstelling zijn gisteren de drie slachtoffers van het onbe trouwbare ijs van de Gouwzee, op Volendam ter aarde besteld UET anti-Joodse proces tegen Slansky c.s. dat kortelings te Praag is gevoerd, heeft thans zijn officiële Moskouse wettiging ontvangen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities hebben kunnen mededelen, is een groep Russische medici, merendeels van joodse bloede, gearresteerd, omdat zij in 1948 generaal A. A. Zjdanof, secretaris van het centrale comité der communistische partij en lid van het Politbureau, zouden hebben vergiftigd. Zjdanof is officieel aan een hartkwaal overleden. De gearresteerde artsen zouden voorts plannen hebben gesmeed om een aantal andere vooraanstaande Russische leiders van het leven te beroven. Zij zouden hebben behoord tot een internationale joodse organisatie, welke was opgericht door de Amerikaanse geheime dienst, dan wel met de Britse geheime dienst in verbinding hebben gestaan. MET de door de Amerikanen opge richte Joodse organisatie wordt hier de Joint Distribution Committee, kort weg de Joint genaamd, bedoeld. De waarde van de beschuldiging wordt wel het best gedemonstreerd door de mededeling van een der vooraanstaande Europese leiders van deze organisatie, Herbert Katzky, dat de Joint in 1938 bevel kreeg van de Russische regering, haar werk in de Sowjetunie te staken. Sindsdien is er geen enkel contact ge weest met welke persoon in de Sowjet unie ook. Een Amerikaanse woordvoer der heeft voorts de gedachte, dat Rus sische artsen opdrachten van de Joint in ontvangst zouden hebben genomen, belachelijk genoemd. Te Londen ziet men in de beschuldi gingen het voorspel tot een nieuw pro ces, dat een der meest opzienbarende sinds de oorlog zou kunnen worden. In Israël koestert men uiteraard grote vrees voor de toekomst van het joodse element in de Sowjetunie. Hier en daar voorziet men, dat de Joden als zijnde onbetrouwbare elementen Eisenhower besluit tot: De New York Times meldt, dat de toekomstige Amerikaanse president Eisenhower heeft besloten een commis sie in te stellen voor de koude oorlog. Deze commissie zal plannen voor „psy chologische strategie" van de Verenigde Staten moeten opstellen en samenbun delen. Naar verluidt zal de commissie onder leiding komen te staan van William H. Jackson, een New Yorkse bankier. Hij is tijdens de oorlog de plaatsvervangende chef geweest van de geheime dienst van het leger van generaal Omar Bradley. Later was hij plaatsvervanger van generaal Bedell Smith, de chef van het hoofdkwartier van de Amerikaanse geheime dienst. MAAR verluidt heeft Churchill onlangs te New York aan Eisenhower voor gesteld, een verdedigingsverdrag voor Zuidoost Azië in het leven te loepen naar het model van het Atlantische Pact Hiertoe zouden niet alleen de niet- communistisehe landen in het Verre Oosten, maar ook westerse landen die hier belangen hebben, moeten Kunnen toetreden. Voorwaarde is echter, dat Amerika en Engeland het eens worden inzake hun politiek tegenover communistisch Chi na. Engeland erkent momenteel de re gering van China wel, Amerika doet zulks niet. Ook zullen Birma en India moeten worden afgebracht van nun vrees voor toetreding tot een pact, dat tegen zekere staten gericht zou kunnen schijnen. De nieuwe Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Foster Dulles, zal waarschijnlijk het komende voorjaar deze landen moeten bewegen tot toetreding. William Draper. de speciale ver tegenwoordiger van de VS in Europa, zal op verzoek van Eisenhower nog enige tijd in functie blijven, ook als permanent vertegenwoordiger bij de NAVO. in groten getale naar Siberië zullen worden gezonden. Twee hoofdredenen ziet het Parijse blad France Soir voor dit nieuwe anti semitisme. De eerste is een poging, om toenadering tot de Arabische landen te bewerkstelligen, teneinde aldus de taak van de Westelijke landen in het Nabije Oosten te verzwaren. De tweede zou kunnen zijn: de verwijdering van die elementen, die het vijandigst staan tegenover Duitsland, teneinde een toe nadering tot dat land mogelijk te ma ken. JJE Praagse processen van enige tijd geleden schijnen slechts een voor spel te zijn geweest. Moskou heeft al thans bekend gemaakt, dat negen Rus sische medici, van wie een deel zou be horen tot een internationale Joodse or ganisatie, zijn gearresteerd, omdat zij een aantal Sovjetautoriteiten naar het leven hebben gestaan en „bekend" heb ben verantwoordelijk te zijn voor de dood van Andrei Zjdanof, leider van de Kominform, die in 1948 overleed. Het heet, dat Moskou het op de Zio nisten 'heeft gemunt. Maar welke on nozele zal dit geloven? Integendeel, het is aan geen twijfel onderhevig, dat een nieuw anti-semitisme is ontstaan. Iede re dictatuur heeft behoefte aan een wrijfpaal, waartegen ongemakken wor den stukgescheurd. En als Hitier eens, gebruikt Stalin nu het „internationale Jodendom". Het moet voor de communistische partijen aan deze zijde van het ijzeren gordijn een probleem zijn deze Mos kouse uitbarsting te verklaren. De Joodse communisten zullen, evenals vroeger in de NSB, hun hart vasthou den. Wij hebben al eens meer gezegd, dat er geen enkel verschil is tussen dictatuur van links of van rechts. Het resultaat is moord op iedere menselijke waardigheid, op de vrijheid en op het recht. Deze waarschuwing uit Moskou zelf zal het Westen, hopen wij, tot verdub belde waakzaamheid aansporen. FT de loop van een gesprek met Duitse journalisten te Bonn zeide Kanselier Adenauer: „Thans staat het proces in Oradour voor de deur. Het proces zal in al zijn gruwelijke details worden gespeeld voor de ogen van de gehele wereld. Er zal worden gezegd dat zij, die verantwoordelijk waren voor deze misdaad leden waren van de Waffen SS en dat zij hun orders moesten gehoor zamen. Maar geloof mij, dit proces zal opnieuw voedsel geven aan het beeld van de Duitse verschrikking en bloed dorst in de ogen van de buitenlanders, en ongelukkigerwijs realiseren wij, Duitsers, ons dat veel te weinig. De Duitsers geloven dat wij thans door de andere volken als gelijkwaar dige partners zijn aangenomen, zelfs als vrienden. Maar dat is een vergissing. Laat dit voor ons heel duidelijk zijn: Als Sowjet-Rusland, als Stalin zijn huidige politiek niet had gevoerd, zou den wij niet zo snel zijn opgenomen in de Marhall-hulp, dan zouden er nog geen Westduitse Federale Republiek zijn en geen Vredescontracten en con tracten voor het Europese Leger. Dat alles gebeurde niet uit liefde voor Duits land. Als iemand hier zich verbeeldt dat een Duitse sttatsman in het buiten land met open armen wordt ontvangen, vergist hij zich lelijk." CR is al veel gewonnen, dat de West- duitse politieke leider deze dingen openlijk uitspreekt. Misschien gaat hij ook zover, zich de vraag te stellen, hoe deze stemming eigenlijk is ontstaan. Hij zou dan, wat Nederland betreft, kunnen bedenken, dat de toevloed van oorlogsmisdadigers het democratische peil van 't vrije Duitse Westen bepaald niet verhoogt. De paus heeft op 15 December een nota tot de Joegoslavische regering gericht, waarin deze er van wordt beschuldigd „te pogen alle godsdien stige denkbeelden en gevoelens onder het Joegoslavische volk te verstikken". De inhoud van de nota is eerst Dinsdag te Vaticaanstad gepubliceerd. De pauselijke nota is, twee dagen voordat de regering-Tito de betrekkin gen met het Vaticaan verbrak en de Vaticaanse zaakgelastigde gelastte het land te verlaten, op het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken overhandigd. Het dagblad van het Vaticaan. de „Osservatore Romano", meldt, dat de nota ongeopend aan de zaakgelastigde werd teruggegeven. De „Osservatore Romano" publiceert ook de tekst van een Joegoslavische nota van 7 November j.l., waarin het Vaticaan er van wordt beschuldigd „zich in te laten met de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië". De echtgenote vpn president Sukarno hoeft gisteren het leven geschonken aan oen zoon. Moeder en kind maken het goed. Sinds de zomer van het vorige jaar hebben twintig tot dertig Russische vliegtuigen boven Hokkaido vluchten gemaakt. Het laatste incident was dat van 7 October, waarbij men op het ra darscherm kon waarnemen hoe een Amerikaanse bommenwerper door Rus sische jagers werd neergeschoten. Tot op heden is de verdediging van Hok kaido geheel in Amerikaanse handen. De Amerikanen hebben vier grote vlieg velden op het eiland, zulks overeenkom stig de bepalingen van Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag. Het tribunaal te Bordeaux heeft gis teren het verzoek van de verdediging, om het proces-Oradour te splitsen in een zaak tegen de Duitse SS-ers cn twee Elzassers, die vrijwillig tot de SS zijn toegetreden, en één tegen de andere twaalf Elzassers, verworpen. Wel zul len twee afzonderlijke vonnissen wor den uitgesproken. De verdedigers der Duitsers, de ad vocaten De Guardia en Touzet, hadden zich tegen de inwilliging van het ver zoek der Elzassers verklaard. Zij vrees den dat dit in het nadeel der Duitsers zou zijn het vonnis zou immers strenger uitvallen en het proces in feite tot een politiek proces zou ma ken. Daarentegen werd van de zijde der tegenpartij aangevoerd, dat het hier ging om, een nationale zaak: om de ver dediging van de toekomst van de Elzas en van Frankrijk. Na in raadkamer te zijn geweest wees het tribunaal het verzoek af. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren voor invoer uit Nederland van diverse soorten karton een bedrag toe gewezen van 1.17 millioen DM, voorts een bedrag van 800.000 DM voor in voer, eveneens uit Nederland, van papier en papierwaren, 625.000 DM voor diverse oliën, 500.000 DM voor fruit, 500.000 DM voor groente en 250.000 DM voor vleeswaren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1