Wordt Berger tram een zomertram? Aantal gasten in Bergen liep terug F 5000 subsidie voor VVV-Bergen Ook de heer Brak nu voor overdracht van G.E.B. r Gemeenteraad wacht wederom een zeer belangrijk jaar Gemeentebegroting van Bergen leverde weinig stof iot discussie Nieuwjaarsrede van burgemeester Dr W. Huygens Woningnood baart college zorgen Om een goede propagandist in dienst te nemen Niet zonder critiek Iedere Bergenaar heefi een schuld van f 240 Opwekking tot steun aan culturele verenigingen DONDERDAG 15 JANUARI 1953 UET BLIJKT, dat de actie tot behoud van de tramverbinding: Alkmaar-Bergen aan Zee tot gevolg zal hebben, dat de tram nog twee jaar gedurende de romermaanden door de Nederlandse Spoorwegen zal worden geëxploiteerd. In deze tijd zal moeten worden gezocht naar een exploitatievorm voor de zomer maanden door een andere onderneming cf eventueel een gemengde onderneming, die de zomertram als onderdeel van het totale vervoersstclsel in het concessie gebied Bergen-Schoorl exploiteert. De tram moet dan gemoderniseerd worden er, op de goedkoopst mogelijke wijze worden beheerd, aldus deelde de burge meester van Bergen, dr W. Huygens, gistermiddag in zijn Nieuwjaarsrede mede. Hij voegde daaraan toe, dat de Bergenaren ten aanzien van de tram nog geenszins moedeloos het hoofd behoeven te buigen. „Ik zie nog goede mogelijkheden, dat wü een vervoersstelsel krijgen, dat geheel naar onze zin is, zo verklaarde burgemeester Huygens. Het jaar 1952 is voor Bergen een goed en zeer belangrijk jaar geweest. In zijn uitvoerige en hoogst interessante rede heeft burgemeester Huygens niet alleen de belangrijkste gebeurtenissen in het vorige jaar gereleveerd, doch tevens in grove lijnen de werkzaamheden geschetst, welke de gemeenteraad in 1953 te wachten staan. Zo zullen beslissingen genomen moeten worden ten aanzien van de tram, de woningnood, die zorgen baart, de eerste phase van de restau ratie van de Ruïnekerk, het parkeerterrein en het Parnassiapark te Bergen aan Zee, de overname van het strand, de bestemming van het middenterrein te Bergen aan Zee, de aanleg van wegen en rijwielpaden, de bouw van de tweede o.l.-school, waarmede dit jaar begonnen wordt, een nieuw raadhuis, het rioleringsplan en eventueel een waterzuiveringsinstallatie in samenwerking met Alkmaar, verschillende herzieningen van het uitbreidingsplan, de blus watervoorziening, de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking en het slachthuis, dat indien er geen koelinrichting komt, vermoedelijk zal verdwijnen. eerste plicht, temeer daar het vertrek van degenen, die elders werken, voors hands uiterst gering zal zijn. In 1952 werden door de gemeente 76 woningen gebouwd. Particulieren bouw den in deze periode 10 woningen met rijksfinanciering, 15 met herbouwfinan- ciering en 19 in de vrije sector. Na 1946 werden in Bergen aan Zee 33 wonin gen gebouwd. Voor 1953 is er een bouwvolume van 33 woningen, dat als volgt zal worden besteed: 6 woning wetwoningen in Bergen aan Zee, 12 woningwetwoningen (duplex) in Ber- gen-Binnen, 5 particuliere bouw met premie, 1 woningwetwoning aan de Kerkedijk voor het hoofd van de school en het volume van 9 woningen wordt aangewend voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. De twee openbare lagere scholen TEn van de meest opzienbare affaires van 1952 was de scheuring in de VVV. Dank zij de bemiddeling van B. en W. kon na veel overleg een defini tieve breuk worden voorkomen en zal de VVV krachtig versterkt uit de im passe treden. Bergen heeft dit nodig, daar de gemeente, als het heerlijkste vacantieoord in Nederland niet mag achterraken bij de andere badplaatsen. Burgemeester Huygens adviseerde de eigenaars van de beste hotels en pen sions dan ook met hun tijd mee te gaan. Tot zijn vreugde had hij geconstateerd, dat in verschillende hotels verbouwin gen plaats vinden. Verheugend noemde hij het voorts, dat het hotel Oranje Nassau te Bergen aan Zee zal worden herbouwd. Voor het middenterrein in Bergen aan Zee is nog geen definitieve bestem ming gevonden. De onderhandelingen met particulieren struikelden over de kapitaalsinvestering. Hoewel alle aan- gezochten erkenden, dat dit midden terrein een unieke plaats is voor het vestigen van een terrasbedrijf met even tueel een zwembad (in de oude kel ders) en een zonnebad (in de zeereep) is een verwezenlijking van dit plan u t particulier initiatief nog niet in zicht. Het is zeer wel mogelijk, dat B. en W. zelf het initiatief zullen moeten nemen. In ieder geval kan hier iets komen, dat Bergen ver boven de andere badplaatsen verheft. Hoewel de nieuwe registratievorm geen vergelijking met andere jaren toe staat, staat het vast, dat het aantal gas ten in hotels en pensions lang niet is vooruitgegaan, dit in tegenstelling tol het aantal gasten in gemeubileerde huizen. In de 93 hotels en pensions met in totaal 1700 bedden verbleven in het vorige seizoen 10.260 gasten, o.w. 1591 buitenlanders. Het aantal overnachtin gen bedroeg 81.868, hetgeen duidt op een gemiddelde verblijfsduur van 8 a 9 dagen. In 726 gemeubileerde huizen brachten 8759 gasten, o.w. 179 buiten landers, 214.478 nachten door, ofwel een gemiddelde verblijfsduur van 24 da gen. De totaalcijfers waren 19.019 gas ten (waarvan 1770 buitenlanders) met 296.346 overnachtingen. De doorlichting van de burgerij, wel ke op eminente wijze door de ge meente-secretaris is geleid, bracht 16 positieve gevallen van tbc aan het licht en 101 afwijkingen van niet tu berculeuze aard. Tachtig procent van de kosten (f 7260) werd door de be volking zelf betaald. Het verblijf van gerepatrieerden in Bergen vertroebelt nog steeds het offi ciële bevolkingscijfer. Het totaal aan tal inwoners daalde in 1952 van 9237 tot 9122. In het vorige jaar vertrokken 223 gerepatrieerden, zodat op 1 Jan. '53 nog 61 gerepatrieerden in de gemeente woonachtig waren. Laat men de gere patrieerden buiten beschouwing, dan blijkt dat de eigen bevolking van Ber gen met 108 zielen toenam en wel van 8576 tot 9061. In 1952 werden 200 ba- bies geboren en 67 huwelijken geslo ten. In totaal meldden zich 37 personen voor de Nationale Reserve. Financiën kerngezond DE financiële toestand van de gemeen- te Bergen is kerngezond. De post onvoorzien op de begroting van 1952 bedroeg f 11.600, steeg in dat jaar .ot f 31.000 en bedraagt op de begroting 1953 f 16.000. De reëele reserve om va, tussen de f 150.000 en f 200.000. De le ningschuld steeg van f 2.856.000 tot f 3.039.000. De vaste geldleningen ste gen van f 1.565.000 tot f 2.360.0U0. Daat- entegen daalde de rekening-courant- schuld van f 841.000 tot f 713.000. In 1952 werden vijf vaste geldleningen gesloten tot een totaal bedrag van f 834.130. De verplichtingen, welke uit de leningen voortvloeien, kan Bergen zonder bezwaar dragen. Bij de Bouw- spaarkas zijn thans zeven spaarders in geschreven. Bijzondere hulde bracht dc voorzitter aan de hoofdcommies de heer W. Schotten. Helaas moest burgemeester Huy gens constateren, dat de woningnood in Bergen eerder stijgt dan daalt. Wa ren er op 1 Jan. 19t>2 119 woningzoe kenden, op 1 Jan. 1953 bedroeg dit ge tal 162. Weliswaar kon door de uitgit te van dertig duplex-woningen dit cij fer inmiddels worden teruggebracht tot 132, doch dit neemt niet weg, da' er meer gebouwd zal moeten worden 73 Jongelieden, die huwelijksplanner hebben of reeds gehuwd zijn, staan thans als woningzoekenden ingeschre ven. De bevordering van de woning bouw zien B. en W. dan ook als hun zullen namen krijgen. Het aantal leer lingen van alle zeven lagere scholen nam in 1952 toe met 29 leerlingen, n.l. van 1075 tot 1104. De drie ULO-scholen zagen het leerlingental met drie leer lingen stijgen van 302 op 305. De brandweer rukte het vorige jaar veertien maal uit. Het spuitmateriaal is thans perfect doch de bluswater positie laat hier en daar te wensen over. Hiervoor worden plannen ont worpen, Tevens overweegt men een overeenkomst met Alkmaar aan te gaan voor het inzetten van de nieuwe ladderwagen. Van acht kunstschilder- werden 15 werken aangekocht voor een bedrag van f 7200. Sociale Belan gen telde op 1 Jan. 1952 36 ondersteun den en een jaar later 45. G.E.B. en Slachthuis JJE OMBOUW van het Gem. Electrici- teitsbedrijf vordert gestadig en kan door het verkleinen van de netverlie zen uit eigen midelen worden gefinan cierd. Eind 1954 zullen de netverliezen onder de 10 pet. zijn gekomen. De ta- Ur W. zi'u jl GlïïNS riefsverhoging, die doorvloeit naar het P.E.N. had tot gevolg, dat de stroom- afname terugliep van 2.00U.000 kwh tot 1.930.000kwh. Het aantal omschakelin gen van 125 V op 220 V was 1344. Nog circa 1000 aansluitingen moeten wor den omgeschakeld. Met de mededeling dat 127 nieuwe aansluitingen tot stand kwamen en een verheugend ver schijnsel in donker Bergen 32 straat lantaarns werden geplaatst kon het overzicht van het fel omstreden G.E.B worden besloten. De slechte financiële uitkomsten van het slachthuis hebben geleid tot over leg met de slagers, die alleen indien een koelinrichting in het slachthuis wordt aangebracht, prijs stellen op het behoud van het slachthuis en deswege hogere slachttarieven willen betalen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan geefi men de voorkeur aan slachten in Alk maar. Het jaar 1953 zal voor het slacht huis beslissend zijn. Na de mutaties in de gemeenteraad te hebben gememoreerd, hulae te heb ben gebracht aan de ambtenaren en gemeentewerklieden en de wens te ht:0- ben uitgesproken, dat de prettige sa menwerking met de wethouders en tie gemeente-secretaris zou voortduren, dankte de burgemeester de regering, die de welvaart van ons land zo ont zagwekkend wist op te voeren en die zo krachtig bijdraagt tot de verwezen lijking van de allereerste voorwaarde voor ons welzijn: de Europese integra tie, zonder welke de problemen onop losbaar blijken en de toekomst duister is. „Aan H.M. de Koningin en haar ge zin", aldus besloot burgemeester dr W. Huygens, wil ik hier onze eerbie dige groet brengen en ik spreek de hoop uit, dat het Haar met de regering gegeven moge zijn ons land door de storm der tijden te voeren". De heer J. Swaag dankte de burge meester namens de gemeenteraad voor zijn duidelijk overzicht. Hij wilde uit de vele feiten, welke zijn gememoreerd één greep doen, t.w. de aankoop van ht Oude Hof. Nog nooit heeft een be sluit van de gemeenteraad zozeer de algemene instemming van de burgerij gehad als het onderhavige. De heer Swaag wenste burgemeester Huygens en zijn gezin het allerbeste en het col lege van B. en W. sterkte toe om ook de resterende problemen tot oplossing te brengen. GEDENKT EGEL OUDE HOF I\E GEMEENTERAAD VAN BERGEN heeft gisteren aan de WV voor het jaar'1953 een bestemmingssubsidie van ƒ5000,verleend. Dit bedrag zal door de WV moeten worden aangewend om een propagandist in dienst te nemen, die „naar binnen" en „naar buiten" reclame kan maken voor Bergen en de WV en tevens de leiding zal nemen van het werk op het VW-bureau. Zelfs ging het college van B. en W. zover de gemeenteraad voor te stellen niet 5000,maar 6000,te voteren, teneinde ervan verzekerd te zijn, dat de VVV een goede kracht zal kunnen benoemen. Onder de druk van een gemêleer de oppositie trokken B. en W. zich terug op het oorspronkelijke voorstel, dat vervolgens met algemene stemmen werd aangenomen. in stelling. Men kan en mag van de heren Roggeveen, Klein en Zeiler niet verlangen, dat zij het bureau-werk blijven doen, aldus burgemeester Huy gens. De VVV besteedt haar contribu ties aan het onderhoud van het bureau, salaris voor de dames cfp het VW- bureau, de schriftelijke propaganda drukwerken e.d. De VVV werkt met een budget van f 50.000 a f 60.000 uit eigen contributies. Geheel Bergen is belanghebbend bij het vreemdelingen- bezoek, zodat hier geen sprake is van de behartiging van de bel-ngen van een bepaalde groep. Vervolgens wees dr. Huygens op de activiteit, die in andere plaatsen wordt ontplooid. Indien fjP VERZOEK van de heer Van Rees Vellinga (VVD-Middenblok) deed burgemeester Huygens verslag van de onderhandelingen, die zijn gevoerd en van de resultaten, welke werden be reikt. Dr. Hemelrijk complimenteerde het college ven B. en W. voor de ver leende bemiddeling, waarna de heer Driessen (KVP) speciaal de bemoeiin gen van de voorzitter prees. Laatst genoemde drong er bij de gemeenteraad op aan de subsidie v u f 5000,op f 6000,te brengen. Het is weliswaar een groot bedrag, aldus spr., maar de VVV is er alleen bij gebaat indien men een goede kracht kan aanstellen. Een salaris van f 5000,— inclusief sociale lasten is wellicht iets te laag. Met de suggestie van Dr. Hemelrijk om de nieuwe VVV-functionaris een salaris verhoging in het vooruitzicht te stellen en niet onmiddellijk de volle f 6000, te besteden, konden B. en W. accoord gaan. Tot zover was er geen wolkje aan de hemel. Anders werd het toen de heer Ellis (KVP) het woord kreeg en sis zijn mening uitsprak. dat de VVV niet tegen de gemeente moet aanleunen. Hij wilde eerst de resultaten van de nieu we contributieregeling afwachten, daar z.i. de leden de plicht hebben hun bij dragen te verhogen. De gemeente heeft reeds door de aankop vain het Oude Hof het vreemdelingenverkeer bevor derd. Daar hij het belang van het voor stel wel inzag, wilde de heer EUis voor een jaar zijn steun aan het oor spronkelijke voorstel geven. De heer Van Rees Vellinga (VVD- Middenblok) had zich geërgerd aan de uitlating van de VVV, da tvan de leden geen hogere contributie kon worden verlangd en was van oordeel, dat de nieuwe kracht aangesteld wordt voor de directe zakelijke belangen "van een groep belanghebbenden. Zijn wij hier mede wel op de goede weg? Spr. had het een betere geste van de VVV ge vonden, indien zij gepoogd had uit eigen middelen de kosten te dekken en, indien dit onmogelijk was, met een verzoek om verhoogde subsidie was gekomen. Daar spr. eerst eens de offervaardigheid van de VVV-leden wilde afwachten, gaf hij zijn stem aan het voorstel van f 5000,voor de tijd van een jaar. Mr. Sluis *chtte het niet juist, dat de gemeente de lijm, waarmede de brokken in de VVV weer zijn gehecht, betaalt. Het is onjuist om ad libitum op deze wijze door te gaan. Met wat de heer Ellis over de aankoop van het Oude Hof had gezegd, kon mr. Sluis rich verenigen. Hij wilde voorlopig voor een jaar f 5000,voteren. De heer Swaag (VVD-Middenblok) vond het frappant. dat terwijl het gros van de burgerij belang heeft bij het VVV-werk er zo weinig leden zijn. Tegenover deze critiek brachten bur- "cmeester Huygens, wethouder Den Das en de heren Driessen (KVP) en Dr. Hemelrijk (P.v.d.A.) hun geschut er geen VVV zou zijn, dan zou het de taak van de gemeente zijn om dit werk in het belang van Bergen ter hand te nemen. De heer Driessen (KVP) ging o.m. nader in op het offer, da door de leden wordt gebracht. De contributie van de leden uit het hotel- en pensionbedrijf is reeds van f 0.50 per bed tot f 2. verhoogd. Wel degelijk wil men zijn aandeel leveren, waasbij van de nieuwe propagandist verwacht mag worden dat hij ook de interne propaganda in Bergen ter hand zal nemen. De aan stelling van deze kracht heeft juist ten doel een bloeiende vereniging te krijgen. „Als wij grif f 15000 op titel leggen voor kleuteronderwijs, is net dan niet kortzichtig, als wij geen f 5000 of f 6000 willen geven voor deze welvaarts bron?" zo vroeg Dr. Hemelrijk, die het niet meer dan de plicht van de raad vond om het VVV-werk te stimuleren. De heer Brak (P.v.d.A.) wilde het voorstel om f 6000 uit te trekken gaar ne steunen, waarna wethouder Den D-s verklaarde, dat de gemeente het voor beeld moet geven en meerdere propa ganda absoluut noodzakelijk is. Nad »t de heer Broersma (CPN) het om economische redenen beter had ge oordeeld thans met een subsidie van f 5000 te volstaan werd het oorspron kelijke voorstel van B. en W. in stem ming gebracht. INE AANKOOP van het Oude Hof door de gemeente Bergen heeft 1952 tot een roemrucht jaar gemaakt, aldus verklaarde burgemeester Dr. W. Huygens gisteren in zijn Nieuwjaarsrede. Op de dag, waarop de officiële overdracht van de gronden zal plaats vinden, zal in de poort van het Oude Hof een gedenktegel van de ceramist Dirk Hubers worden onthuld, waarin de volgende strophe van de dichter A. Roland Holst zal zijn gegrift: Eeuwen heeft dit oud oord van stilte onder trotse bomen hoge geslachten behoord. Thans mocht het dan zo komen dat Bergen's gemenebest met dit domein kon verwerven het hart van dit kustgewest. Jacob van fieenen's erven deden het over, opdat ons nageslacht bevroede: hier berust onder onze hoede een nooit deelbare schat. rvE BEHANDELING van de agendapunten, welke in de gisteren te Bergen ge- houden gemeenteraadsvergadering aan de discussie over de gemeentebegro ting 1953 vooraf ging, zou zeker niet veel tijd hebben gevergd, ware het niet, dat de heer J. C. van Rees Vellinga (VVD-Middenblok) de wens had geuit in Besloten zitting enige mededelingen te doen inzake het Gcm. Electrici- teitsbedrijf. Deze vergadering in comité, welke naar de schatting van de heer Van Rees Vellinga een half uurtje zou duren, vorderde.... bijna drie volie uren. Het was met recht een „liberaal half uur". Request van Horeca bedrijven afgewezen MAAR aanleiding van het verzoek van de Bond van Nederlands over heidspersoneel om aan het gemeente- personeel een uitkering van 2% van het jaarsalaris te verstrekken, zeide de heer Broersma (CPN), dat tegen dit voorstel wel teveel politieke be zwaren zouden bestaan. Daarom wilde hij B, en W. verzoeken de mogelijkheid te onderzoeken of er iets gedaan^ kan worden om de financiële moeilijkhe den, waarin de arbeidersgezinnen voor al in de winter verkeren, te verklei nen. Burgemeester Huygens was aan genaam getroffen door de toon, waar op de heer Broersma zijn verzoek had gesteld. Hij had evenwel niet de in druk, dat de ambtenaren en gemeente werklieden het slecht hebben. Hij wil de zaak echter graag onder ogen zien. Wethouder Den Das wees daarbij op de mogelijkheid bij betoonde dienst ijver de periodieke verhogingen te be spoedigen. De heer Ellis (KVP) vroeg om een nader onderzoek alvorens een be slissing te nemen inzake het verzoek om subsidie toe te kennen aan beroeps- keuzebureaux. De voorzitter had tegen een onderzoek geen bezwaar, doch ver klaarde, dat hem was medegedeeld, dat de adviezen van het Medisch Op voedkundig Bureau meer verantwoord en beter waren dan die van het Gew. Arbeidsbureau. Psychologen hadden tegen de adviezen van het G.A.B. ge waarschuwd. Het voorstel van B. en W. om de ontheffing van het ventverbod voor tuin- en landbouwproducten te doen vervallen, bracht de heer Van Rees Vellinga (VVDMiddenblok) en vervolgens de gehele gemeenteraad in het geweer. De heer Van Rees stelde de vraag of er aanwijsbare klachten waren over gewicht en kwaliteit van de door dp vente'-s aangeboden nro- ducten. De beoordeling van de kwali teit was z.i. niet een zaak van B. en W., doch van de huisvrouw, terwijl knoeierijen met het gewicht door de Spoedig voorstel- Kranenburgh! £)E GEMEENTERAAD van Bergen zal spoedig een voor stel worden voorgelegd om Huize „Kranenburgh" tot gemeente huis te bestemmen. Het voor stel van Burgemeester en Wet houders zal vergezeld gaan van de raming van de verbouwings- kosten en de middelen, waaruit de gemeente de kosten zal kun nen bestrijden. politie moeten worden tegengegaan. Spreker was er voor om noodzakelijke bepalingen tot het uiterste te beper ken. De voorzitter antwoordde hierop, dat er inderdaad klachten zijn over onjuist gewicht en verkeerde kwaliteit, welke op het eerste g'ezicht niet te onder kennen was. Het ligt in de bedoeling, aldus spreker, de vaste venters een jarvergunning te verstrekken en de losse venters, mits zij een landelijke ventvergunning bezitten, een dagver gunning. Nadat mr Sluis (Prot.-Chr.) had opgemerkt, dat het niet in het belang van de bevolking is handelaren te we ren, gaf de heer Van Rees Vellinga als zijn mening, dat het niet juist is ven ters zonder een landelijke vergunning te kwalificeren als mensen, die onjuist gewicht geven en slechte kwaliteit le veren. Nadat verschillende sprekers zich huiverig hadden afgevraagd of het voorstel niet ten doel had concur rente teren te gaan en de voorzitter persisteerde bij zijn mening, dat de maatregel de bevolking beschermde, werd de wijziging van de politieveror dening met 112 stemmen (de heren J. Swaag en J. C. van Rees Vellinga (VVDMiddelblok) aangenomen. Na het ..half uurtje" van de heer Van Rees Vellinga werd een voorstel tot aanvulling der aansluitvoorwaarden voor het G.E.B. aangehouden. Het voorstel betreffende restitutie voor het z.g. primaire huishoudelijke verbruik van elcctriciteit werd met 12 tegen de stem van de heer Wittebrood (KVP) aanvaard. De heer Brak (PvdA) maakte van de gelegenheid gebruik om mede te delen dat hij zo langzamerhand voorstander was geworden van overdracht van het GEB aan het PEë. De laatste tijd is ge bleken, aldus spr., dat de voorstanders van overdracht gelijk hebben. De heer Wittebrood motiveerde zijn tegen stemmen met de opmerking, dat er geen kabelhuur berekend mag wor den, zodat de verbruikers recht heb ben op restitutie. De heer Ellis (KVP) wist, dat het PEN een restitutie van 1cent per kwh heeft gegeven. U weet hoe ik over de verkoop van het GEB aan het PEN denk, aldus spr. Ik wil echter het GEB welks toestand door deze restitutie nog preeairder zou worden, niet in de wie len rijden bn zal daarom onder protest voorstemmen. De voorziter moest toegeven, dat het directoraat-generaal voor de prijzen, niet bereid is de kabelhuur te santio- neren. Wij hadden echter dan de tarie ven moeten verhogen. De heer Wittebrood: „Dit pleit nog meer voor overdracht". Op het request van 15 Horcca-bcdrii- ven om het PEN een vrijblijvende of ferte te vragen van de voorwaarden waarop de stroomievcring door het PEN rechtstreeks aan de inwoners van Bergen zou kunnen geschieden, zal gezien het standpunt van de raad in de GEB-kwestic, niet worden ingegaan. IfAN DE GELEGENHEID om vóór de aanvang van de behandeling van ae gemeentebegroting en de begroting van de gemeentebedrijven algemene- be schouwingen te houden, maakten drie leden gebruik, t.w. de heren J. Broersma (CPN), Wittebrood (KVP) en mr Sluis (Prot. Chr.). Het drietal maakte het evenwel kort en bepaalde zich tot enige zakelijke opmerkingen. Het was overi gens opmerkelijk, dat de gemeentebegroting de subsidie aan de VVV uitge zonderd zo weinig stof tot discussie opleverde. In enkele uren tijds kon het „cijferboek" worden doorgewerkt. De behandeling van de begroting van het GEB en Sociale Zaken werd uitgesteld. Met algemene stemmen werden de gemeentebegroting en de begrotingen van de overige gemeentebedrijven aan genomen. De heer J. Broersma wilde geacht worden tegen de post voor Steun Wettig Gezag te hebben gestemd. [AE heer J. Broersma ving zijn algemene beschouwing aan met de opwekking de uiterste soberheid te betrachten. Hij voorzag een tijd van grote malaise. De vette jaren zijn voor- bij, de zeven mageie laren bggen voor ons, aldus spreker. Op het gebied van de woningbouw heeft de gemeen te een goed figuur geslagen, maar deson danks zijn er meer woningzoekenden Ik ben voor de hoogst noodzakelijke woningbouw, opdat wij straks niet met een surplus zitten en zou ook om deze reden graag van B. en W een overzicht ontvangen van wat precies nodig is. Het had de heer Broersma verheugd, dat de post voor Steun Wet tig Gezag in 1952 maar voor zo'n klein gedeelte is aangesproken. Dit bewijst, dat de bevolking, ondanks de oorlogs propaganda in kranten en via de radio het hoofd koel houdt. Toch valt er on der de burgerij een zekere ongerust heid op te merken, Het verenigingsle ven kan hier heilzaam werken. Het culturele leven staat in Bergen op een hoog peil. Het is evenwel voor velen om financiële redenen moeilijk aan dit verenigingsleven deel te nemen. Indien er dus iets over is op de begroting, dan zou de heer Broersma B. en W. wi.ien opwekken de verenigingen te steunen. Zij verdienen een steuntje. Er worden tal'o.ze subsidies gegeven, doch het zang- en muziekleven de Harmonie uitgezonderd valt er builen. Spre ker hoopte vurig, dat indien deze ver enigingen eens met een voorstel zou den komen, zij bij B. en W een open oor zouden vinden. De heer Wittebrood (KVP) had met aandacht de nieuwtaarsiede van de burgemeester beluisterd, doch had hierin gemist, dat er in Bergen nog )18 gevallen van samenwoning zijn en 92 zomerwoningen worden bewoond, Er zouden, om de woningnood op (e los sen, nog 342 woningen moeten worden gebouwd. Mr Sluis sloot zich gaarne aan bij dt hulde, welke de heer W. Scnotten was ten deel gevallen on loofde de wijze, waarop dr Hemelrijk de verga- denngen van de begrotingscommissie had gepresideerd. De vermogenspositie van de gemeente is vrij goed, aldus dit raadslid en ook het feit. nat de sehu'd 240 per inwoner bedraagt is niet ver ontrustend. Anders is het me» de uit gaven, die zich in stijgende lijn be wegen. Tegen 721.600 in 1947 staan de 1.792.000 van 1953, hetgeen twee en een half maal zo veel is. Daarentegen zijn de inkomsten van de gemeente onzeker. De gemeenten zijn steeds meer op de rijksuitkeringen aangewe zen. Mr Sluis zag dan ook als taak van B. en W. er voor te zorgen, dat de uit gaven niet steeds blijven stijgen. Burgemeester Huygens, de spre kers beantwoordende, zegde een prog nose over de bevolkingsontwikkeling toe, aan de hand waarvan een verant woord bouwprogramma zal worden ontworpen. Wat Steun Wettig Gezag betreft, wil de voorzitter in 1953 wel degelijk iets doen. Hij zal allerminst een oorlogspsychose wekken en terwijl de verenigingen van cultureel belang zullen niet tot dovemansoren spreken. B en W. beloofden zo zuinig mogelijk te zijn. Dat de uitgaven zijn toegeno men, bracht de ontwikkeling van het dorp mede. Daarbij achtte de burge meester de inkomsten stabiel. Het blijft hetzelfde, of het rijk nu een deel van de belastinggelden in het gemeen tefonds stort, of dat de gemeenten een ei"en belastinggebied krijgen De uitgaven zijn volkomen verantwoord geweest en van de zijde van de pro vincie had spreker de mededeling ontvangen, dat Bergens financieel be stel volkomen gezond is. DIJ de behandeling van de afzonder- lijlce hoofdstukken van de begroting wilde mr Sluis verklaren, dat zijn me ning over de Stichting Geestelijke Volksgezondheid is veranderd. Hij zag het grote belang van deze stichting thans in en achtte de bijdrage van 1900 verantwoord, De heer Ellis (KVP) verzocht het college niet te lang te wachten met de beslissing over het slachthuis. Zowel de voorzitter als wethouder Den Das kon hem geruststellen. Het is in het belang van de slagers, dat vóór het seizoen besloten wordt of het slachthuis al of niet gehandhaafd blijft. De heer Ellis ïeverde critiek op bet zandstrooien tijdens de laatste sneeuwperiode. De voorzitter, die enige malen gevallen was en dus uit ervaring kon spreken, wees critiek op G. W. af Er was wel degelijk flink ge strooid, doch de invallende dooi, weer "evolrd door vriezend weer, had het effect van het strooien weggeno men. Bij het hoofdstuk Onderwijs beklom de heer Ellis zijn stokpaardje. Hij vond het onjuist, dat de gemeente kin aeren als belasting-object gebruikte en achtte daarom het vermen igvuldigings- cijfer voor de schoolgelden niet langer verantwoord. Burgemeester Huygens vond de huidige regeling aanvaardbaar. De la gere inkomens betalen een minimaal schoolgeld, terwijl daarentegen de ho gere inkomens zwaar zijn belast, De grote onbillijkheid schuilt in de om standigheid, aldus repliceerde de heer Ellis, dat de progressie niet doorgaat en juist de midden "roepen onredelijk worden bejegend. Terwijl de handha ving van een vermenigvuldigingscijfer van 2 in stemming werd gebracht, stelde de heer F. L. Driessen (KVP) voor het bij wijze van gebaar tot IV» té verlagpn. In dit stadium verschil lende leden hadden reeds hun stem uitgebracht was deze poging tot mislukking gedoemd. Met de stemmen van de heren Driessen, Ellis, Witte brood en Ranzijn (allen KVP) tegen, werd de bestaande regeling gehand haafd. De bezwaren, welke de heer Ellis koesterde tegen de huurprijs, welke Volksonderwijs voor een schoolgebouw betaalt. brachten dr Hemelrijk (PvdA) tot de opmerking niet ove- dergelijke kleinigheden te vallen. „Als het hier R.K. onderwijs had gegolden, waren wij hier niet mee gekomen".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11