Nieuws uit Kamer van Koophandel werkte uitgebreide agenda af een drenfft en M Aanvang nieuwe cursus 34 Alkmaar nam afscheid van zijn garnizoen r\ De wereldreis van Jimmy Brown Xsejföss&s AGENDA nam van Raad van Arbeid personeelsleden afscheid Goede herinneringen en wat weemoed Door zege op Nereus bereikte DAW de tweede plaats Schaakmat viert v vierde li R Oeververbindingen Noordzeekanaal in studie Verbinding Den Helder- Texel voldoet niet Gouden medaille voor 3 jubilarissen Een dankwoord artsen DANSlNSmuur De trein verfrok Uit de as herrezen De 3-2 overwinning was zeker verdiend In memoriam J. Admiraal ssisipi Boising tussen mofor en wielrijder Wielrijdsier geschept Propaganda voor de schaaksport Jan Cottaar sprak over de Tour de France lien hoopvol geluid voor Openbaar Onderwijs Vaste leerkracht per 1 Febr. De Hollandse Mij. van Landbouw'vergaderde I* "A 0' \A DONDERDAG 15 JANUARI 1953 MADAT de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder- kwartier, de heer J. F. Ie Blansch, in de ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering de Nieuwjaarsrede had uitgesproken, heeft de Kamer zich gister middag gezet aan de behandeling van een groot aantal belangrijke punten, zoals de oeververbindingen over het Noordzee-kanaal, de klachten over bootdienst Den Helder-Texel, de „Kaas-expresse" ï>f de feUktage,,; waarbij de voorzitter de n de handhaving van de pr< De voorzitter en de vier ondervoorzitters zijn herkozen. heren INGEKOMEN was een schrijven van de minister van verkeer en water staat met mededeling dat het in de bedoeling ligt om tjjdig vóór het aan breken van het seizoen 1953 zodanige maatregelen te nemen dat de ver- keersstagnaties bij het pontveer to Veïsen zoveel mogelijk worden vermin derd. Een snelle uitvoering van de tunnelplannen zal worden bevorderd. Inmiddels heeft de minister een com missie ingesteld, die hem over het vraagstuk van de oeverbinding over het Noordzeekanaal zal moeten advi seren, in welke commissie ook is op genomen de voorzitter van de com missie, gevormd op initiatief der Ka mers in Noord-Holland. De voorzitter deelde in verband hiermee mede, dat z.i. niet te rekenen valt op verlaging van veerponttarie ven der gemeente Amsterdam. Inte gendeel, B. en W. van de hoofdstad hebben het voornemen om voor te stellen die tarieven andermaal te ver hogen. In verband hiermee zou het verkeer over de Hempont nog wel drukker kunnen worden, meende de secretaris. De heer Kroeze geloofde dat geza menlijk met andere Kamers actie ge voerd zal moeten worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat in die geest reeds is gewerkt. De Amsterdamse K. v. K. heeft zich nog niet uitgesproken en zal dat, als zij zich uitspreekt over deze kwestie, wei negatief doen. In dat geval zullen de overige Noordhollandse Kamers ver der gaan zonder de Amsterdamse. De secretaris deelde mede, dat de commissie voor de oeververbinding gen, welke is samengesteld onder Voorzitterschap van de burgemeester van Zaandam, reeds een adres heeft verzonden. Het slot van de besprekingen was, dat het dagelijks bestuur der Kamer de kwestie in haar geheel nog eens zal bekijken en andere K. v. li. ei ook gemeentebesturen in de bespre kingen zal betrekken. de zaak verder in handen gesteld van de verkeerscommissie. Ten De „kaasexpersse" aanzien van de „kaasexpresse", die zoals wij reeds hebben gemeld zal rijden op de Vrijdagen tussen 15 Juli en 15 Augustus, van Amsterdam naar de kaasmarkt te Alkmaar, zeide de heer Grondsma, dat hij dit wel een suc ces vindt van de WV, maar persoon lijk zag hjj er tam-tam in, die de aan voerders ter kaasmarkt kopschuw zal maken. De hoofdzaak moet zijn en blij ven het behoud van de kaasmarkt. De secretaris voerde hiertegen aan, dat de mensen, die nu per „kaasexpres se" zullen komen, anders ook op de kaasmarkt zouden zijn gekomen, zij het dan ook met andere treinen. De heer Tomson gaf als zijn vrees te kennen dat de verzoeken om verhoging van subsidie voor het behoud van de kaasmarkt niet zullen worden ingewil ligd, als er zoveel werk wordt gemaakt voor het trekken van vreemdelingen. De voorzitter stelde ten slotte voor om een en ander nog eens nader na te gaan, waarop de secretaris zei, dat er binnenkort een vergadering zal zijn van 1 de commissie tot behoud van de kaas markt. De Berger-tram In de vacature-Arntz als vertegen woordiger der Kamer in het comité tot behoud van de Berger Tram werd op voorstel van het bestuur benoemd de heer mr. C. P. Eecen. Over de stand van de actie deelde de heer Scheffel mede, dat het voorlopig nog wel twee jaar zal duren eer defi nitief tot opheffing van de tram wordt besloten. Mogelijk kunnen er tegen die tijd voorstellen worden gedaan met be trekking tot het krijgen van een be hoorlijke weg voor autoverkeer naar Bergen aan Zee. Spr. wees er in dit verband op. dat onverwacht sterk toe genomen passagiersvervoer het beste per tram kan geschieden. Meermalen moeten er 1500 mensen (vaak met kar retjes e.d. van de kinderen) worden vervoerd, wat met bussen zeker niet goed mogelijk zou zijn, want waar haalt men zo plotseling dertig bussen van daan? De wachttijden bij de Berger overweg. Inzake de klachten over te lange wachttijden bij de Berger overweg te Alkmaar werd weer eens gesproken over een uit 1926 daterende brief der Spoorwegen, waarin werd medegedeeld, dat de sluiting van de overweg maxi maal zes minuten zou mogen duren. Naar aanleiding van klachten was er een conferentie geweest van de voor zitter en de secretaris met de inspec teur der Ned. Spoorwegen en daarbij was ook over die brief gesproken. Daar was op geantwoord, dat er zoveel mo gelijk naar gestreefd zal worden dat de zes minuten niet worden overschreden. Ook is gesproken over het te vroeg vertrekken van de trein in de richting Haarlem, wat geweten werd aan het rangeren. Daartegen werd opgemerkt, dat het weder inleggen van sneltreinen voor Haarlem uitkomst zou brengen. Dit voorstel zou in overweging worden genomen. Over de wachttijden zei de heer Scheffel nog, dat alleen oplossing kan worden gekregen, als de tijd schrif telijk wordt opgegeven (dag, uur, trein en duur van de sluiting van de over weg). DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Lente lief en leed in Londen (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: De tante van Charlie (alle leeft.1Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Simson en Delilah (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: De Rozen krans (ATG). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Verg. Atitom. Techn.clüb. 8 uur: Feestav. leerlingen Rijkslandbouwwinterschool. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Giftige lip pen (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het is middernacht, dr Schweitzer (14 jaar). Harmonie Theater, 8 uur: Tot inkeer (18 jaar); Rex Theater, 2 30 en 8 uur: De arend van Madagascar (14 j.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Tone- gido. 8 uur: Vergadering aquarium ver. Rode Rio. Ver.gebouw Oud-kath. kerk, Emma- straat. 8 uur: Lezing pastoor Van Kleef. Café Tom, 6.30 uur: Uitreiking me dailles NACO-chauffeurs. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Le zing over Iran, olie en poëzie. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 3.27 15.44 Vrijdag 4.16 16.31 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 3.32 15.49 21.32 9.49 Vrijdag 4.21 16.36 22.21 10.36 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend theek Kruisinga, Koorstraat 38. apo- Het gevolg van de nieuwe wetgeving ITjE RAAD VAN ARBEID heeft gisteravond in het Wapen van Heemskerk af. scheid genomen van 34 personeelsleden, die tengevolge van de oveigang van de uitvoering der ziektewet en de kinderbijslagwet naar de bedrijfsver enigingen, hun dienstverband met de Raad zagen verbroken. Zij zijn voor het merendeel thans overgenomen door het Gemeenschappelijk administratiekan toor en het Sociaal fonds voor de Bouwnijverheid. De avond kreeg een bijzon der cachet, toen de wethouder van sociale zaken, de heer M. Coerts, die wegens ziekte van de burgemeester het gemeentebestuur vertegenwoordigde, aan drie leden van het personeel wegens hun veertigjarig dienstverhouding met de Raad van Arbeid, een Koninklijke onderscheiding overhandigde. De heren J. B. Rie pen, commies te Alkmaar, L. B. Brandon Bravo, adjunct-inspecteur te Alk maar en J. Sjoerdsma, adjunct-inspecteur te Den Helder ontvingen uit zijn handen de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In j- i Waarmce hij de bijeenkomst opende, richtte de voorzitter, mr M. Schouwenburg, -u"J— .wiiuuucu aan ue orac van uranje Nassa de toespraak, waarmee hij de bijeenkomst opende, richtte de voorzitter, x G. L. van Schouwenburg, een bijzonder woord van dank tot de artsen, met wie de Raad van Arbeid in de twintig jaar, dat de uitvoering van de ziekte wet bij hem ressorteerde, de meest prettige samenwerking heeft eehafl j-[ET was wel eens moeilijk, zo gaf de heer Van Schouwenburg toe on, de patiënten van de collega's te con troleren, maar daarom stemt het juist tot zo'n grote, voldoening, dat er hoe genaamd geen ernstige meningsver- prettige samenwerking heeft gehad. j T schillen zijn voorgekomen'. Wel is uit tOt 06 I de practijk gebleken, dat de ene art3 de norm voor arbeidsgeschiktheid van de patiënt anders legt dan de andere, maar arbeidsgeschiktheid en gezond heid zijn nu eenmaal geen begrippen, die elkaar volledig dekken. Dit af scheid van 34 personeelsleden, van wie sommigen meer dan dertig jaar aan de Ro°'1 DEZE MAAND LANGESTRAAT 46 Tel. 3710 (Advertentie, Ing. Med.» De samenstelling werd bekend ge maakt van een commissie uit df Noordhollandse Kamers van Koophan del, waarin voor deze Kamer zitting hebben de heren Heuseveldt en Hols muller. Aangeboden werd een adres van de Commissie Oeververbindingen Noord- Zeekanaal (waarin voor deze Kamer zitting hebben de heren mr C. P Eecen en D. J. Scheffel) aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal, waar in op versnelde uitvoering van de tun nelplannen voor het Noordzeekanaal wordt aangedrongen. De heer Scheffel geloofde, dat het laatste voorstel van de minister om twee millioen uit te trekken voor bespoediging -jer plan nen een gevolg is van dit adres. Klachten over de bootdienst Den Helder-Texel Uitvoerig werd er gesproken over de klacht der Kamer inzake de onre gelmatige vaart van de bootdienst in de afgelopen zomer. De directie van TESO had daarop d.d. 20 Nov. geant Woord met een schrijven, waarin de schuld aan de vertragingen in hoofd zaak word toegeschréven aan het feit, dat in Den Helder gebruik moet wor den gemaakt van de Marinehaven, ten gevolge waarvan alles wat de marine betreft voorrang heeft. Een andere oorzaak is de desolate toestand van de kade te Den Helder en de onprae- tische laad- en losgeleg-enheid te Oude- schild op Texel. De medewerking der Kamer werd gevraagd voor het ver krijgen van verbetering der aanleg plaatsen. Ter toelichting werd door het be stuur der Kamer medegedeeld, dat de minister van verkeer en waterstaat op de rijksbegroting een bedrag van een half millioen gulden heeft ge plaatst voor verbetering der aanleg steigers te Den Helder en in de haven van Oudesehild. De heer Ran meende dat een ge deelte van schuld aan de onregelma tigheid van de dienst toch ook wel ligt bij de TESO. Maar nu is toch toege zegd dat de reserveboot in den ver volge op de vastgestelde tijden zal af varen, iets wat in de afgelopen zomer niet is gebeurd uit zuinigheidsover- Wegingen. De heer Bregman vond de tarieven van TESO te hoog en vroeg hoe de bevolking van Texel nu staat tegenover de boot. Toen destijds de heer Bosman een boot wilde laten varen, werd hij daarin sterk tegengewerkt. De heer Ran meende, dat, als er nu een nieuwe boot kwam met lagere ta rieven, de bevolking daar wel op zou in zaan. Op advies van de voorzitter werd DDD in de competitie In de Eerste klas competitie is DDD I er niet in geslaagd het kampioenschap te behalen. Het heeft de eerste plaats moe ten laten aan Onder Ons I uit Westzaan, dat vijf wedstrijden won tegen DDD I vier. Onder Ons I won de laatste wed strijd tegen Zaandam II wel op het kantje af (II9). DDD I heeft een zeer goede indrjk gemaakt. O.O. I zal nu. voor de promotie moeten uitkomen tegen de kam pioenen eerste klas uit de andere districten van Noord-Holland. De eindstand in deze afdeling is ge- wouden 1. Onder Ons I 5 5 0 0 2 D.D.D. I 5 4 0 1 3 D.K.Z. I 5 2 0 3 4. Zaandam II 5 3 0 3 5. Wormerveer II 4 10 3 0. Edam I 4 0 0 4 De uitslag van de ene nog te spelen wedstrijd Wormerveer IIEdam I is niet meer van invloed. 10 p. 56—44 8p. 59—41 4 p. 5644 4 p. 44—56 2p. 36—44 Op. 29—51 LIET is zover. Alkmaar zit weer zonder militairen. Vanochtend om half tien vertrok de laatste groep vanuit de kazerne naar het station. Ze marcheerden in de vorstige ochtendkou. Bepakt en bezakt, en in volle uitrusting. De offi cieren en onderofficieren liepen kleumerig over de trottoirs. Ze - keken niet meer om, want militairen zijn mensen die alleen maar vooruit zien. Ze liepen daar allemaal zo gewoon, net of er niets bijzonders was geweest. De bevolking op straat had niet eens in de gaten, dat ze daar voor het laatst liepen, en dat de kazerne, waar al deze recruten het eerste deel van hun „primarytraining" had den ondergaan, leeg was. Akelig leeg, en akelig stil was het daar in de grijze zalen van het „ROG-gebouw". De bedden waren afgehaald, een kast stond openleeg; door een opengeschoven raam tochtte de prikkelende kou naar binnen. Soms leek het nog even of we een commando hoorden schreeuwen, of dat we een vlaag van het bekende „Jippie, jippie, jee" opvinge wisten, dat het zelfbedrog was en dat we hoorden wat we alleen wilden horen. opvingen, maar we maar graag WANT, laten we het maar eerlijk be- kennen, er is practisch geen recht geaard Nederlander of hij heeft diep in zijn hart een afschuw van het oor logsbedrijf en alles wat daarmee sa menhangt. Zelfs de beroepsmilitair. Maar wanneer men toch een groep mensen ,het doet er niet toe dat zij tot een militaire „bak" behoren) in zijn stad heeft gehad, veel lief en een beet je leed met hen gedeeld heeft, dan kan het niet anders of „het doet je iets" als die mensen weggaan. Het hééft de Alk- maarders iets gedaan en de vertrekken de militairennog veel meer. Terwijl ze daar op het kazernepleit! voor appèl stonden opgesteld zijn we zo eens tussen de rijen van de jongens doorgelopen en hebben hen gevraagd wat Alkmaar en zijn bewoners hen hebben te zeggen gehad. Het was een vraag, die onder andere omstandighe den een beetje theatraal geklonken zou hebben, maar die nu, dat voelden we allen, misschien de enige vraag was, die op zijn plaats was. Een vraag, waarme de wij bij allen dan ook direct „contact" hadden. „We hebben de pest in" werd er ge zegd, „en dan hebben we het nog net- Walerpolo-winlercompeiiiie GISTERAVOND heeft DAW zijn derde overwinning geboekt in de winter- competitie. Nereus werd met 3-2 verslagen en de Waterratten hebben zich door deze overwinning op de tweede plaats genesteld. Een uitstekende prestatie te meer als men weet, dat DAW als tweede klasser dus de eerste klassers HPC, 't IJ, HVGB en Nereus heeft gepasseerd. Het zag er overigens niet naar uit, dal DAW de volle winst zou behalen. Met nog een halve minuut te spelen was de stand 2-2 en niettegenstaande de vele aanvallen van DAW kon de Nereus- verdediging stand houden. Plotseling echter kreeg Bert Ekkel ergens op het middenveld de hal vrij, plaatste naar Hans van der Horst, die eveneens aan de bewaking van de Nercus-midachter was ontsnapt, en het winnende doelpunt lag in het net. Op de plaats waar de grote boer derij van de heer C. Laan aan de Schermerdijk in Augustus tengevolge van blikseminslag in enkele uren werd vernietigd, is thans weer een kolos sale moderne boerderij verrezen. Het is verrassend in welk kort tijdsbestek de aannemer dit riante gebouw tot stand heeft gebracht. De boerderij '3 opgetrokken uit sierlijk hard-grauwe steen. Het woongedeelte is geheel door een brandmuur van het becjrijfsgedeel- te gescheiden. Het gebouw bevat ver schillende modern ingerichte vertrek ken. De zolders boven de veestaliing die plaats biedt aan ongeveer 30 stuks vee, zijn alle van steen geconstrueerd. Het gezin Laan, dat nu in de schuur woont, hoopt over enige weken de nieuwe woning te betrekken. Bloemkoolzaad terug gegeven Men zal zich herinneren, dat enige tijd geleden voor de politier. te Alkmaar een zaak diende in verband met bloem koolzaad, waarvan de kool de naam .Reuzen" draagt. Er rees een vermoe den, dat hier een onregelmatigheid in het spel zou zijn t.a.v. het zaad van het ras „Flora-Blanca" De politierechter besloot deze moeilijke zaak naar de Meervoudige Kamer van de rechtbank te verwijzen. Intussen vernemen wij, dat het in beslag genomen zaad inmid dels aan de zaadhandel B. te Haren kerspel op last van de Officier van Jus fitie is teruggegeven. jes gezegd. .Alkmaar was een moord-, - stad". „De mensen waren zo vriende- J stond. Van der Pol, lijk". „En nou gaan we naar dat stad je Schoonhoven, waar niet veel meer is dan een café en een pruts bioscoop", „We Wij zullen de opsomming niet verder uitwerken. De adjectieven die gebruikt werden om de sympathie voor Alkmaar uit te drukken waren nu eenmaal niet van dien aard dat wij ze zo maar zou den kunnen publiceren. Maar wij hebben toch wel drommels goed begrepen, dat het de jongens hart grondig speet hier weg te moeten gaan. Ook luitenant Sebel hebben wij naar zijn impressies bij het verlaten van on stad gevraagd. Ze waren dezelfde. „Ik vind het beroerd, dat we hier weggaan zei hij. De militaire tehuizen hebben het de jongens prettig gemaakt. De bur gerij was altijd voorkomend en wel willend". Jammer dat het zo ver is Op het station werd nog een plaatje gemaakt. De „fotograaf riep: „Hoera roepen en met jullie armen zwaaien". Maar ondanks de lachende gezichten waren ze hier niet toe te brengen. Ze waren helemaal niet in een hoerastem- ming en het speet hun allen hard ge noeg, dat ze afscheid moesten nemen. Een paar minuten later zoemde de trein weg.... Dire maanden lang heeft Alkmaar nu de tijd om, voor zover dat nodig is, „op 1 verhaal" te komen. Dan zullen er weer „nieuwe" komen. Een paar maar. Of zij op hun beurt net zo'n prettige indruk uit onze stad zullen meenemen? Wij geloven het ze- j ker! JJIT een vrije worp, vlak na het begin, kwam de bal via Hans de Jong bij André Slikker, die zich geen moment bedacht en resoluut inschoot. Voordat Nereus zich van dit DA W-offensief had kunnen herstellen verkeerde het doel van de Zaandammers nog menigmaal in gevaar. Schoten van Bert Ekkel, Hans de Jong en Ad Boxem werden echter voortreffelijk door de Nereus goalie gestopt. Hierdoor geïnspireerd nam Nereus de aanval over. Hans de Jong werd bij een te zware aanval uit het water gestuurd en van deze nume rieke meerderheid profiteerden de gastheren, via een schot van Gregorius, om de stand gelijk te maken. Bertus an Straaten moest voor de rust nog een keer zijn capaciteiten tonen. In de tweede helft was DAW regelmatig in de aanval. Het was jammer dat te veel Waterratten aan dit offensief deelna men want het Nereus-doel werd daar door volkomen geblokkeerd. Dat had zelfs tot gevolg dat ib-i.i een uitval van Nereus een gevaarlijke situatie ont- jr Pol, die de aanvals leider van Nereus uitstekend had ge schaduwd, werd even uit positie ge speeld en het was toen voor Wrick geen al te grote moeite Van Straaten voor de tweede maal te passeren. Hans van der Horst antwoordde enkele se conden later met de gelijkmaker, doch even te voren had de scheidsrechter een overtreding geconstateerd van een Nereus-verdediger, zodat het doelpunt werd afgekeurd en Van der Horst een strafschop mocht nemen. Dat beteken de echter toch een doelpunt. Enkele felle Nereus-aanvallen vonden de ver dediging van DAW op haar plaats en met DAW in de aanval verstreken de laaste minuten Zoals gezegd drukten de Alkmaarders dit overwicht, met nog enkele seconden te spelen, in een doelpunt uit. Het was een vlotte partij, waarin de DAW-ers een meerderheid bereikten door hun grotere snelheid uit te bui ten. Daarbij kwam dat de voorhoede van de Alkmaarders zeer beweeglijk was. Technisch was Nereus echter vol komen gelijkwaardig, zodat deze kleine 32 zege de verhouding vrij goed weer gaf. De stand luidt thans: Haarlem D. A. W. H. P. C 'T IJ H. V. G. B. Nereus 4 Zwemlust 4 Hedennacht overleed te zijnen huize aan de Uitenbosstraat, na een langdurig en smartelijk ziekbed, de heer J. Ad miraal. De heer Admiraal, die de leef tijd van ruim vier en zestig jaar be reikte, was typograaf en als zetter-op- maker bijna veertig jaar verbonden aan onze N.V. Het bericht van zijn heengaan, dat in de kringen zijner be kenden reeds lang werd verwacht, heeft ons desalniettemin treurig gestemd. De heer Admiraal was een harde werker Hij hieid van zijn vak en van de krant en gaf daarom aan ons bedrijf ook zijn beste krachten. Ook tijdens zijn ziekte, stond hij in de geest als het ware aan de „steen", hetgeen ons wel bleek, als wij hem bezochten. Telkens informeer de hij dan naar de gang van zaken op de drukkerij en naar zijn collega's. En dat ondanks zijn eigen ernstig lijden. Wij moesten Jan Admiraal op ons be drijf al zo lang missen, doch nu hij voorgoed is heengegaan, beseffen wij destemeer hoe sterk en ingrijpend het is voor altijd afscheid te moeten nemen van een opgewekt vriend en een trouw collega. Jan Admiraal zal als zodanig in ons aller herinnering blijven voort leven. Enige troost zullen zijn vrouw en kinderen mogen putten uit het besef dat het lijden van hun geliefde man en vader een einde heeft genomen. LEZINGEN OUD-KATHOLIEKE KERK Vrijdagavond zal in het verenigings lokaal van de Oud-Katholieke kerk in de Emmastraat een begin worden gemaakt met een serie van drie le zingen over de onder-werpen De Hei lige kerk, de Mis en het Hiernamaals. Pastoor G. A. van Kleef uit Gouda zal spreken op de eerste bijeenkomst. I DE EERSTE STAPPEN De wandelsportvereniging „Het ver sleten zooltje" is reeds met de training voor de Vierdaagse (te Nijmegen) be gonnen en heeft de eerste mars van dertien kilometer er al op zitten. De wintermaanden hadden de spieren toch nog de nodige souplesse gelaten, want de leden bleken dit tochtje een peuleschilletje te vinden. Begrotingsvergadering eind Februari Naar wij vernemen zal de openbare behandeling van de gemeentebegroting 1953 plaats vinden op 24, 25 en 26 Fe bruari. 3. Jimmy Brown was het bericht over die od roof uittrekkende apen die de Afrikaanse stad Oekoeroewanda onvei lig maakten al bijna vergeten, toen het avondblad een paar dagen later meteen nieuw bericht kwam. dat verschillende nieuwe feiten vermeldde en dat zo waar op de eerste pagina prjikte. Jim my er op attent gemaakt door de vette kop die er boven stond, die vertelde dat de regering zelfs de staat van be leg in Oekoeroewanda had moeten af kondigen. las 't nieuws ademloos, voor al toen hij gewaar werd dat het hier niet de Bler-Bler Bavianen betrof, maar de Roekiraki Chimpansees, de stam dus waaruit hij zelf afkomstig was. De brutaliteit, waarmede deze apen de huizen binnen drongen, alles wegkaapten, kippen en ganzen de nek omdraaiden, was ongekend. Behalve etenswaren en sieraden stalen zij ook kledingstukken, parapluies. schoenen, tennisrackets en kruiken met whisky en jenever. De" inwoners van Oekoe roewanda barricadeerden hun deuren en vensters, maar zelfs dat hielp niet. De apen drongen dan het huis via de schoorsteen binnen en van louter woede over het feit dat men het hun zo lastig had durven maken, sloegen zij al het huisraad tot gruizels. Het had er alle schijn van dat zij werden aangevoerd door een oude mannetjesaap, die even listig als boosaardig was en die een waarlijk duivelse inborst scheen te heb ben. Toen Jimmy Brown dit nieuws ge lezen had. liet hij een beetje ontdaan de krant zakken. Hij moest wat van dr schrik bijkomen. Dat deden de Roeki raki Chimpansees! Hij kon het nauwe lijks geloven. Raad van Arbeid waren verbon den, was het gevolg van de uiteinde lijk genomen beslissing, dat de uit voering van de ziektewet en de kin derbijslagwet bedrijfsgewijze diende te geschieden en dus aan de organen, die ten onrechte vaak voor overheids instanties werden aangezien, moesten worden onttrokken. Daardoor kreeg de Raad van Arbeid te Alkmaar een overcompleet aan personeel, dat vrij wel in gelijke functie een andere be trekking heeft kunnen vinden bij het SFB en het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor. Deze lichamen heb ben op voortreffelijke wijze er aan me degewerkt om het personeel niet de dupe te laten worden van de nieuws wetgeving. Als herinnering aan de tijd, die de vertrekkenden bij de Raad van Arbeid hadden doorgebracht, bood de voorzitter hun een speciaal voor deze gelegenheid gebakken sierbordje aan. Ook de heer C. E. Leestemaker, die Alkmaar weliswaar niet verlaat, maar in zijn functie van chef de bureau „op meesterlijke wijze de terugtocht had geleid" kreeg een dergelijk aandenken. Namens het vertrekkende personeel dankte de heer J. B. Riepen voor de afscheidswoorden van de heer Van Schouwenburg en hij betrok daarbij te vens de heer Leestemaker, die zoals hij opmerkte, steeds de mens boven do ambtenaar stelde en aan wiens grots rechtvaardigheid velen met waarde ring zullen terugdenken. ALLEEN ECHTE ZIEKEN £)E heer Van Schouwenburg schet ste in zrjn toespraak nog de gro te vlucht, die de sociale wetten in Nederland hebben genomen. Zo werd er in 1930 bij het begin van de ziekte wet per jaar f 80.000.- uitgekeerd; na de oorlog bedroeg deze uitkering f 600.000 per jaar. De premie-ontvang sten bedroegen resp. f 126.000 en f 1.000.000.-. Dat de ontvangsten de uitgaven dekten schreef spreker tos aan de landelijke bevolking in het dis trict. Deze meldt zich niet gauw ziek en roept pas de dokter als hef werke lijk „raak" is. Dat behalve de uitke ring ook de kosten zijn gestegen, mede als gevolg van de waardevermindering van de gulden, bewezen de cijfers over de administratiekosten. In 1932 be droegen deze f 4.76 per geval, in 1951 f 10.-. De stijging sprak nog meer bij de kinderbijslagwet, die op X Januari 1941 in werking werd gesteld. In 1943 waren er 3960 biljetten voor 2290 kinderen, in 1951 20322 biljetten voor 9350 kinderen. De uitkeringen stegen van f 68.333,10 in '43 tot f 1.781,676,75 in 1951. DE NIEUWE WEG WETHOUDER M. Coerts, die zoals wij reeds schreven het drietal ju bilarissen namens de minister van So ciale zaken het eremetaal op de borst speldde wegens de plichtsbetrachting, die zij meer dan veertig jaar in dienst van de Raad van Arbeid hadden be toond, zei in zijn toespraak het ten zeerste te betwijfelen of de nieuwe weg die men thans voor de uitvoering van de genoemde wetten had gekozen wel de juiste en de goedkoopste zou zijn. De Raad van Arbeid is niet het dure orgaan, waarvoor ds buitenstaander het vaak wil laten doorgaan, aldus spreker. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met een bont programma, verzorgd door de oud-voorzitter van de Raad de heer Vaz Dias en de In specteur van de Rijksverzekerings bank de heer De Wildt Meyboom. Een 73-jarige wielrijder, die gister middag te 13.45 uur op de Kanaalka de in de richting van de HelderseweS reed, kwam bij het passeren van Wee vrouwen in aanraking met de tas van één harer. De onfortuinlijke fietser maakte een zwaai naar links en werd gegrepen door een motorfiets die hem achterop kwam. Beide personen maak ten een flinke smak. De wielrijder werd aan gezicht en één zijner handen gewond, terwijl de motorrijder er met enkele ontvellingen afkwam. Beids voertuigen werden beschadigd. Gisteravond te 7 uur werd een wiel rijder, die uit de Paternosterstraat de Kanaalkade opreed door een met ma tige snelheid rijdende autobus „ge schept". Zij probeerde, voor langs rij dende, de bus in te halen, wat haar blijkbaar niet gelukte. De 50 eieren, die zij vervoerde kwa men onder de wielen van de bus te recht terwijl ook haar fiets volkomen werd vernield. Het slachtoffer klaagde over pijn ln arm en benen. Zij is ter observatie in het Centraal Ziekenhuis opgenomen. „Accordando" xong in Zweedse Paviljoens Or Ier leiding van de toonkunste aar Corn. Jonker heeft het vrouwen koor „Accordando" een concert gege ven in de Zweedse Paviljoens. Met grote aandacht werd het pro gramma gevolgd en uit alles bleek ■lat de patiënten het gebodene op zeef hoge prijs hebben gesteld. NOORD-SCHARWOUDE. De par tijen van de veieniging „Schaakmat' werden Woensdagavond enige tijd on derbroken om de leden gelegenheid te geven zich te beraden over de gang van zaken tijdens het afgelopen jaar. Daar toe werd eerst de jaarvergadering ge houden. De vergadering werd geopend door de heer J. Ootjers, wegens verhin dering van de voorzitter, de heer J. Klinkert. De wnd voorzitter zou gaarne zien dat de schaaksport nog meer verbreid wordt. De rekening van de penning meester, de heer G. Keppel, vermeldde een ontvangst van f 626.89 en f 673,42 aan uitgaven. Er was dus een achter uitgang van f 46,53. Het kassaldo be droeg f 161.87. De rekening werd goed gekeurd. De heren A. Meinema en B. Spaaij werden benoemd als leden van de kascommissie 1953. De secretaris W. Kaan gaf in zijn jaarverslag een uit voerig overzicht van de gespeelde wed strijden. Er traden enkele nieuwe leden loe, zodat de vereniging 43 leden telt. Eén der trouwste leden, de heer N. Kaan, die 19 jaar lid was en tevens een der oprichters, is vertrokken naar Wes- terlicht. Gememoreerd werd, dat „Schaakmat het volgend jaar 8 Januari haar 20-jarig bestaan hoopt te herdenken. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren J. Ootjers en A. Slink NOORD-SCHARWOUDE. op Uit nodiging van diverse verenigingen heeft Jan Cottaar Woensdagavond een lezing gehouden over de lour ue France. Er was een flinke belangstel ling, vooral van de kant van de ren De heer Cottaar is een enthou siast verteller en wist zijn gehoor zeer te boeien. De Tour de France, oor spronkelijk bedacht als reclamemiddel voor een dagblad, heeft zich in de ja ren ontwikkeld tot een grote gebeur tenis in de wielersport, weUieovewd ter wereld wordt gevolgddochin l>ankriik intens wordt beleefd. De nr. Cottaar vertelde op welke wijze de TTe Tour^s'niet aTeefeen wedstrijd doch ook een kijkspel. Grote reclame wagens van fabrieken, firma s en verse ondernemingen trekken m bon te kleurenschildenng met renners mee Zelfs grote artisten werken me de Na volbracht e dagtaak van de renners zet deze reclameoptocht zich on een plein van een stadje neer en demonstreert voor het talrijke Pu^l «nreker vroeg verder de specific aandacht voor de Nederlandse P'lo g. Hij vertelde over de zware strijd die geleverd moet worden, over de ber fen die moeten worden genomen en ever de levensgevaarlijke afdalingen, tali en een Coppi, de cracks uit de schilderde het rijden van een Bar rennersbent en toonde.aani overwelk een uithoudings- en doorzettingsver nno-en deze mensen moeten bescniK I em Het was een leerzame causerie. SINT PANCRAS. - I» ledenvergadering van de afdeling Sint Panera» van de Vereniging ^olksonder- wiis" kon de voorzitter, de heer P. de Ruiter, een hoopvol ^hhd horen, daar het openbaar onderwijs in het ge hele land percentsgewijs vooruit gaat. ook plaatselijk is er een vooruitgang te hesneuren daar de tijdelijke derde leer kracht met Ingang van X Januari door een vaste kracht vervangen mocht worden. Deze komt 1 Februari ln dienst De heren P. de Ruiter en C de Jong C.Z. werden beiden als bestuursleden.her kozen. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling 165 leden telt. Daar de finan ciële positie van de vereniging nog al-mee viel werd besloten de contributie slechts met' 25 cent P» W te verhogen ondanks de verhoogde afdracht aan het hoofd bestuur. Men besloot voor het fonds tot steun een honderdtal loten aan te kqpen^ Voorts nam de vergadering het besluit om op 28 Maart a.s. een feestavond te hou den. Op deze bijeenkomst zal een toneel stuk worden opgevoerd. t anofdtTK Woensdagavond werden d^ heren S. Wormsbecker en J. Kramer Pz. herkozen,. Uit het jaarver slag bleek dat de activiteit der leden eicenliik maar gering is. Het prijsver loop van de verschillende producten wac over het algemeen vnj goed te noemen. De bloemkoolteelt heeft niet aan de verwachting beantwoord. &v is. nog weinig export van de stapelproduc ten ondanks het koude weer. Naar aanleiding van de besprekingen op de Provinciale vergadering over het weerstandsfonds, ontstond een vrij voerige discussie. Het standpunt van de hecr Langerei. uiteengezet op de Provinciale verga dering. werd nog wel aanvaardbaar ge acht. Of het kans van slagen zal neo- ben hangt van de regering af Besloten werd om het resultaat van het onderhoud voor het kringbestuur met de minister af te wachten. Aan de Algemene Vergadering zal de afdelingen voorstellen doen "m de tuinbouw vertegenwoordigd te krijgen in de „Stopa". Na enige discussie sprak de vereade ring zich uit voor het zoeken van een mogelijkheid om subsidie te v-'kri'gen voor verbeteringen van de bedrijven. bei spi ge: titi sec da; we Aa lec ma ke lat jul eoi Bil de vo: he: rei lol vai .hoi ge' da o.a dei ser I de rer 1 G. K. A. W. W. H. Dr J J. I J K. J. G. J. K. J. J. B. J. J. I N. Jn. P. Jb. C. A. P. W. G. he tel vo de pr< sta ha D' ko Kr va no; op hel ke ge vei de ga tin be f va 19 ge di< Vc tei Sc Mi ra: lai f 3 Nc d a. Sc di;

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2