34 Schaakmat viert vierde volgend jaar zijn lustrum Uitgeest's historisch raadhuisje mag worden afgebroken Propaganda voor de schaaksport Jan Cottaar sprak over de Tour de France l:en hoopvol geluid voor Openbaar Onderwijs Vaste leerkracht per 1 Fehr. De Hollandse Mij. van Landbouw' vergaderde Z.- en N. Schermer ZUID- EN NOORD SCHERMER Raadsvergadering stond in het teken van de begrotingsdebatten Geen tehuis voor Ouden van Dagen Waterleidingplan moet worden herzien Beemster De Rijp Oude Niedorp G zellige avond in café Mijts Vestigingswet eiste vele slachtoffers ARM VERBRIJZELD LAATSTE NIEUWS Nazi-complot in W.-Duitsland Leiders gearresieerd Thans nog slechis een bouwval Castricum Lachen was troef bij Kath. Vrouwenbeweging Vreemde gast in De Ooievaar DONDERDAG 15 JANUARI 1953 NOORD-SCHARWOUDE. De par tijen van de vereniging „Schaakmat" verden Woensdagavond enige tijd on derbroken om de leden gelegenheid te geven zich te beraden over de gang van zaken tijdens het afgelopen jaar. Daar toe werd eerst de jaarvergadering ge houden. De vergadering werd geopend door de heer J. Ooljers, wegens verhin dering van de voorzitter, de heer J. Klinkert. De wnd voorzitter zou gaarne zien dat de schaaksport nog meer verbreid wordt. De rekening van de penning meester, de heer G. Keppel, vermeldde een ontvangst van f 626,89 en f 673,42 aan uitgaven. Er was dus een achter uitgang van f 46,53. Het kassaldo be droeg f 161.87. De rekening werd goed gekeurd. De heren A. Meinema en B. Spaaij werden benoemd als leden van de kascommissie 1953. De secretaris W. Kaan gaf in zijn jaarverslag een uit voerig overzicht van de gespeelde wed strijden. Er traden enkele nieuwe leden ioe, zodat de vereniging 43 leden telt. Eén der trouwste leden, de heer N. Kaan, die 19 jaar lid was en tevens een der oprichters, is vertrokken naar Wes- terlicht. Gememoreerd werd, dat „Schaakmat het volgend jaar 8 Januari haar 20-jarig bestaan hoopt te herdenken. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren J. Ootjers en A. Slink beiden herkozen. De heer Ootjers, als spelleider, bracht verslag uit van de gespeelde partijen in de vorige compe titie. Het besluit werd genomen om een score-tabel-ladderwedstrijd te houden, daar het moeilijk is om drie competitie wedstrijden achter elkaar te spelen. Aan deze ladderwedstrijd kunnen alle leden gelijk deelnemen. Bij het punt materiaalpositie, Wi-rd besloten de klok ken na afloop van het seizoen na te laten kijken. Besloten werd het 20-jarig jubileum feestelijk te herdenken. Een commissie, bestaande uit de heren K. Bierman, G. Keppel en A. Meinema, zal de plannen voorbereiden. Ten slotte vond een huldiging plaats ter gelegen heid van het feit, dat de club gedu rende 15 jaar haar zetel heeft in het lokaal van de familie G. Hop. Als blijk van waardering werd een klok aange boden. Voorts werd de aandacht nog gevestigd op het maken van propagan da om nieuwe leden te winnen, waarbij o.a. gedacht werd aan schaakwedstrij den voor de schooljeugd en het organi seren van een vierkamp. Eindstand competitie. De eindstand van de competitie luid de (kolommen resp.: gespeeld, gew., rem., verl. en punten): NOORD-SCHARWOUDE. Op uit nodiging van diverse verenigingen heeft Jan Cottaar Woensdagavond een lozing gehouden over de Tour de France. Er was een flinke belangstel ling, vooral van de kant van de jonge ren. De heer Cottaar is een enthou siast verteller en wist zijn gehoor zeer te boeien. De Tour de France, oor spronkelijk bedacht als reclamemiddel \oor een dagblad, heeft zich in de ja ren ontwikkeld tot een grote gebeur tenis in de wielersport, welke overal ter wereld wordt gevolgd, doch in Frankrijk intens wordt beleefd. De hr. Cottaar vertelde op welke wijze de Tour gefinancierd wordt. De Tour is niet alleen een wedstrijd doch ook een kijkspel. Grote reclame wagens van fabrieken, firma's en di verse ondernemingen trekken in bon te kleurenschildering met de renners mee. Zelfs grote artisten werken me de. Na volbrachte dagtaak van de renners zet deze reclameoptocht zich op een plein van een stadje neer en demonstreert voor het talrijke publjeK Spreker vroeg verder de speciale aandacht voor de Nederlandse ploeg. Hij vertelde over de zware strijd, die geleverd moet worden, over de ber gen, die moeten worden genomen en tver de levensgevaarlijke afdalingen, tali en een Coppi, de cracks uit de schilderde het rijden van een Bar- rennersbent en toonde aan over welk een uithoudings- en doorzettmgsver- no»en deze mensen moeten beschik ten. Het was een leerzame causerie. SINT PANCRAS. In de gehouden ledenvergadering van de afdeling Sint I'ancras van de Vereniging „Volksonder wijs" kon de voorzitter, de heer P. de Ruiter, een hoopvol geluid laten horen, daar het openbaar onderwijs in het ge hele land percentsgewijs vooruit gaat. Ook plaatselijk is er een vooruitgang te bespeuren, daar de tijdelijke derde leer kracht met ingang van 1 Januari door een vaste kracht vervangen mocht worden. Deze komt 1 Februari in dienst. De heren P. de Ruiter en C. de Jong C.Z. werden beiden als bestuursleden her kozen. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling 165 leden telt. Daar de finan ciële positie van de vereniging nog al-mee viel werd besloten de contributie slechts met 25 cent per lid te verhogen, ondanks de verhoogde afdracht aan het hoofd bestuur. Men besloot voor het fonds tot steun een honderdtal loten aan te kopen. Voorts nam de vergadering het besluit om op 28 Maart a.s. een feestavond te hou den. Op deze bijeenkomst zal een toneel stuk worden opgevoerd. LANGEDIJK Wo,e"sd,agu!un?i vergaderde de Hollandse Maatschappij van Landbouw afd. Langedijk in Hotel Concordia. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de rekening sloot met een voordelig saldo van f 7.65. De extra heffing van een gulden zal ook dit jaar weer ^lijven gehananaaia. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren S. Wormsbeckor en J. Kramer Pz. herkozen.. Uit het jaarver slag bleek dat de activiteit der leden eigenlijk maar gering is. Het prijsver loop van de verschillende producten wac over het algemeen vrij goed te noemen. De bloemkoolteelt heeft niet aan de verwachting beantwoord. Er is. nog weinig export van de stapelproduc ten ondanks het koude weer. Naar aanleiding van de besprekingen op de Provinciale vergadering over het weerstandsfonds, ontstond oen vrij uit voerige discussie. Het standpunt van de heer Langereis uiteengezet op de Provinciale verga dering. werd nog wel aanvaardbaar ge acht. Of het kans van slagen zal heb ben hangt van de regering af. Besloten werd om het resultaat van bet onderhoud voor het kringbestuur met de minister af te wachten. Aan de Algemene Vergadering zal de afdelingen voorstellen doen om de tuinbouw vertegenwoordigd te krijgen m de „Stopa". .Na enige discussie sprak de vergade Dng zich uit voor het zoeken van een mogelijkheid om subsidie te v*rk» ügen voor verbeteringen van de bedrijven. Klasse I: G. Keppel 7 2 0 8 K. J. Schelhaas 9 8 0 1 8 A. Slink 9 5 1 3 51/, W. P. Groot 9 5 1 3 5-/, W. Kaan 9 4 2 3 5 H. Bouwens 9 4 2 3 5 Dr J. de Wit 4 0 5 4 F. H. A. Scholtes 9 2 0 7 2 J van Hout ....9 3 0 IV, J. Klinkert 0 1 8 Vz Klasse II: 7 2 1 8 K. Bierman 10 6 2 2 7 10 4 3 3 5»/» G. Goudsblom 10 4 4 2 6 10 2 6 2 5 K. Bakker - 4 2 4 5 J. J. Kroon 4 2 4 5 J. Moeies 10 2 4 4 4 B. Spaaij 10 2 3 5 m 1 5 4 3°/o J. Kamper 10 1 3 6 2Vz Klasse III: N. Kaan 8 6 0 2 6 Jn. Glas 8 6 0 2 6 P. Glas 8 5 0 3 b ■Tb. Bakker 8 4 1 3 4% C. de Geus 7 3 1 3 3"/» A. Meinema 7 3 0 4 3 P. Bak 7 2 0 5 2 W. J. Groesbeek 4 2 0 2 2 S. Witsmeer 0 7 0 Klasse IV: G. W. Schröer 5 3 0 2 3 P. Schuit 5 3 0 2 3 J. G. Glas 5 3 0 2 3 G. de Rijcke 5 3 0 2 3 G. van Gulik 52 0 3 2 P. Koolaard 4 1 0 3 1 Twee cabaretavonden voor volle zalen LANGEDIJK. Een aantal winkeliers heeft zijn klanten een feestavond aan geboden, waarvoor zeer veel belangstel ling bestond. Voor deze avond, die in „Concordia" werd gegeven was het „Alc- maria Cabaret" uit Alkmaar uitgenodigd. Dit groepje van vijf personen heeft de talrijke aanwezigen doen genieten van vrolijke cabaretkunst, vlot gespeelde schet sen, goede zang en dans en niet te ver geten diverse uitstekende imitaties. Het was het eerste optreden van dit cabaret aan de Langedijk, hoewel de medespe lenden hier goede bekenden zijn. We noemen o.a. mevr. D. de VriesDeute- kom en haar echtgenoot, de heer Hed de Vries, die hun sporen op het gebied van de toneelkunst hier ruimschoots verdiend hebben. Verder mej. W. Mallekotte met bar Hongaarse dans. Jammer, dat zij in het tweede deel niet op kon treden wegens blessure. Dan kunnen wij noemen de zang van Piet Wolfswinkel en het bui tengewoon goede pianospel van Jo Fak kel. En ten slotte Klaas Koomen in zijn optreden als imitator. Het publiek heeft van het groepje zeer genoten. In de zaal van Rijper te Zuid-Schar- woude was de belangstelling voor de avond van een ander groep winkeliers niet minder. Hier trad een gezelschap van niet minder dan tien personen op, waar onder Gerard Walden, Berry Kievits, Wil ly Vervoort, Harry Bode e.a., die hun ge hoor eveneens aangenaam wisten te boei en met hun humor in tal van leuke schet sen, accordeon-muziek en enige fraaie dansen. WOONHUIS VERKOCHT NOORDSCHARWOUDE. Naar ons werd medegedeeld is het woonhuis van de heer N. Kaan aan de Dorpsstraat te Noordscharwoude verkocht aan de heer "R. Schrieken te Oudkarspel. Het lag voor het grijpen.... OUDKARSPEL. Gevonden: bruin wollen want, kinderportemonnaie met in houd, groen zwarte want, ijzeren poelie of wieltje van oplegger en rode kinder- want. Inlichtingen verstrekt de postcom- mandant der rijkspolitie te Oudkarspel. Loop der bevolking Op 31 December waren in de gemeente Zuid- en Noord-Schermer woonachtig 969 personen, t.w. 490 mannen en 479 vrou wen. Op 31 December 1952 waren dit 982 personen, resp. 496 mannen en 486 vrouwen. Het inwoner-aantal steeg met 13 personen. Er werden geboren 19 jon gens en 9 meisjes, totaal 28 personen. In totaal overleden 13 personen van wie 3 vrouwen en 10 mannen. Er vestigden zich 42 personen en er vertrokken 44, zodat het vertrek-overschot gering was. Er werd éénmaal aangifte gedaan van de geboorte van een levenloos kindje. AP de gemeenteraadsvergadering van Znid- en Noord-Schermer vormde de vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1953 de hoofdschotel. De heer Wicdijk bracht naar aanleiding van het feit, dat de behoefte aan een tehuis voor Ouden van Dagen steeds dringender wordt, deze kwestie nog eens voor het voetlicht. Ook drong hij aan op het bouwen van nieuwe woningen in de gemeente. Uit het antwoord van de voorzitter bleek echter, dat voor heide projecten geen geld beschikbaar is. Eerst zal de Dorpsstraat, die in zeer slechte staat verkeert, moeten worden verbeterd. Daarna pas zal de woningbouw ter hand genomen kunnen Nvorden. £)o architect is voorts verzocht ont werpen te maken voor een goed kopere woningbouw. Ook de heei Kraakman, die aandrong op herqtel van de vloeren in het Raadhuis zal nog enige tijd geduld moeten hebben, op zijn minst totdat de kosten voor het herstellen van de Dorpsstraat be kend zijn. Hierna werd de begroting voor de gewone dienst (inkomsten en uitga ven) vastgesteld op f 85378,94 en voor de Kapitaaldienst (inkomsten en uit gaven) op f 72062,94. Wat de begro ting voor het Burgerlijk Armbestuui betreft kwamen deze bedragen op f 4484,84 en f 2719,16. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1951 sloot op de volgende bedragen: gewone dienst f 6179,37 en kapitaal- dienst f 2898,55. Voorts werd ter vergadering beslo ten toe te treden tot de Stichting Schooltandverzorging „Noord-Holland- Midden", het crediet in rekening-cou rant met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten vast te stellen op f 11.000.000 en nadere aandacht te be- BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk, z. van K. Akker man en T. Hartog. Elisabeth A. M.t d. van H. A. Droog en M. Blauw. Anna G. V J., d. van P. Ootes en C. A. van Etten. Getrouwd: Jacob Has (won. te Oudendijk) en Martha Meester. Wil helmus N. Stuijt (won. te Nibbixwoud) en Aiida C. Smit. Overleden: Jan de Ridder, 2 mnd, z. van M. de Ridder en M. H. Brosens. Johannes J. Jonk, 58 jaar, echtgenoot van C. C. van Baarsen. BURGt Kl.l.JKE STAND Geboren: Jacob N. M.. z. van J. Noé en G. Molenaar. Geertruida C. W„ d van M. Noé en M. Molenaar. Maria A. M„ d. van Fr. Woestenburg en G. Schram. Cornells St., z. van A. Blok dijk en J. T. Mul. Getrouwd: Folkert Klompmaker en Cornelia de Boer. Teeuwus de Jongh en Tona P. Capelle. Hendrik Sj. Min- nema en Wilbelmina M. Berkhout. Pie~ >er "looten en Johanna E. Krijgsman. Theodorus R. M, Luijckx en Jannetje Blokdijk. steden aan de bewegwijzering van sommige verkeerspunten. Dit n.a.v. een schrijven van de A.N.W.B. De le den der woonruimtecommissie en van het Burgerlijk Armbestuur werden zonder hoofdelijke stemming in hun functies herbenoemd. Bij de rondvraag bracht het raadslid Sehermerhorn de waterleidingkwestie in het geding. Het zal, aldus de voorzitter, noodzakelijk zijn om van het oorspronkelijke water leidingplan af te zien, daar dit veel te kostbaar is. Hij zegde echter toe bij een herziening van het plan zijn medewerking te zullen verlenen. De uitvoering die door Niedorps fan farecorps en Molière in de zaal van de heer Mijts werd gegeven, moge op kunstzinnig gebied één en ander te wensen hebben overgelaten, dat neemt niet weg, dat het een buitengewoon gezellige avond is geworden, waarop de aanwezigen van harte hebben genoten, vooral van de vertoning van „Wie kust de mummie" door Molière. Om echter te beginnen met Niedorps fanfarecorps. De inzet was uitstekend en de mars „Leve de vrijheid" van Bisselink deed het beste hopen. In de Ouverture Symphonique van Boedijn werden die verwachtingen echter te leurgesteld. Ook de selectie uit De vogelkoopman van Zeiler was niet be paald vlekkeloos. Af en toe was het corps er naast, om dan plotseling weer een gaaf gedeelte weg te geven. Van de andere twee nummers kon Kermesse van de Reeck ons nog het beste bekoren, terwijl de mars Saint Triphon er weer uitstekend uitkwam Voorzitter Kriller gewaagde 'van de moeilijkheden van het corps. Erg te hopen, dat meerdere krachten zullen toevloeien om die moeilijkheden te boven te komen. Molière heeft met ..Wie kust de Mummie" veel succes gehad. Het pu bliek heeft zich met deze dolle klucht uitstekend geamuseerd, waartoe het feit. dat er niet te veel werd overdre- Omdat Molière dit stuk ook reeds in ven ongetwijfeld heeft medegewerkt. Nieuwe Niedorp heeft gespeeld, waar een persoonsbespreking werd gegeven, kunnen wij ons er nu van onthouden De rnlkennis was uitstekend en de ver schillende types, op een paar uit/onde ringen na. goed getroffen. De grimage droeg daar veel toe bij. VERVOLG STADSNIEUWS Een slepend geval Gistermiddag stond voor de econo mise he politierechter mr. P. Nolet te recht C. Z. uit Bergen, die reeds vanaf 1946 een garagebedrijf uitoefent zonder hiervoor de vereiste vergunningen en diploma's te bezitten. Verdachte was op toezegging van de voormalige B. S.- commandant „dat alles wel in orde zou komen" dit bedrijf oegonnen. Helaas was „alles" niet in orde gekomen en had Z. zelf met de riemen moeten roeien waarover hij niet had beschikt. De Off. van Justitie, mr. dr. J. Vel- linga, bleek het nu, na zes jaren, toch welletjes te vinden en'eiste een boete van f 100 subs. 30 dagen hechtenis en voorlopige sluiting van het bedrijf voor de tijd van één jaar. Nai het pleidooi van de verdediger, mr. P. A. C. Bondam, dat voorlopige sluiting in dit geval definitieve liqui datie betekende, vonniste de economi sche politierechter een bedrag van f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis en sprak de hoon uit, dat binnen afzien bare tijd de door pleiter en verdachte voorgestelde oplossing (fusie van zijn zaak met die van zijn schoonvader) ge realiseerd zou zijn. De zaak van E. V. uit Noordschar woude, die sinds 1929 reeds met enkele kruideniersartikelen gevent had en dit na de oorlog door verkoop vanuit zijn eigen huis had voortgezet (eveneens zonder de vereiste vergunningen te be zitten) kreeg in zoverre een merk waardige wending, d ut V. door zich niet neer te leggen bij de lage boete ven 10.subs. 5 dagen hechtneis, zijn zaak voor een hernieuwd onderzoek, waarbij meer bewijsmateriaal van zijn „onschuld" bijeengebracht zal kunnen worden, in Haarlem behandeld zal zien. Indien hij aan de hand van voldoen de bewijzen kan aantonen dat hij voor 1937 reeds in kruidenierswaren han delde, behoeft hij namelijk geen ves tigingsvergunning om zijn bedrijfje thans te kunnen voortzetten. De overige zaken die op deze zitting behandeld werden betroffen vrijwel alle kleine overtredingen van de vesti gingswet, welke hieruit voortgevloeid waren, dat de geverb^liseerden of een zaak gekocht hadden zonder eerst in het bezit van de vereiste diplomai's te zijn en „zo maar" waren begonnen, of voor de examens, die voor het ver krijgen van deze diplomafs vereist zijn, gezakt waren. Het feit, dat de straffen deze keer be trekkelijk laag waren wees wel op het feit, dat de politierechter rekening hield met de vaak uitermate prec-ire positie waarin de verdachten (vaak door eigen schuld overigens) geraakt waren. Door instortende bunker Een ernstig arbeidsongeval vond gisterochtend te 10 uur plaats, bij het slopen van de bunker op het terrein aan de Graaf Jankade. De 63-jarige J. Jansen was bezig met het hakken van eèn sleuf tussen het betonnen dak en de bakstenen muur toen het dak plotseling brak. De arm van het slachtoffer werd verbrijzeld. Nadat hij met zeer veel moeite door omstanders uit zijn posi tie was bevrijd, werd hij na door de dok toren Looyinga en Kriiizinga voorlopig te zijn verbonden naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Het dak bleek niet met be tonijzer te zijn gewapend. GROOTEBROEK, 13 Jan. 1953. „De Tuinbouw". 70000 kg Uien: grof 24.80 26, middel 28—28.60, driel. 31.40—36.20, nep 37.60: 1500 kg Bieten: A 12.80—13, B 6.907; 500 kg Spruiten 2526; 500 kg Rode kool 7.2010.10; 5000 kg Groene kool 8—10. (Ongecorrigeerd) Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heett vandaag te Londen bekendgemaakt, dat een groep voor aanstaande voormalige nazi's heeft sa mengezworen om weer aan de macht te komen. Zij werd van centra in de Brit se zone van Duitsland uit geleid. De leiders van het complot zijn gearres teerd. De groep hield zich op het ge bied van de buitenlandse politiek vnl. bezig met het propageren van anti- Westerse ideeën. De Britse Hoge Com missaris in West-Duitsland heeft be sloten, dat er een verder onderzoek naar de groep zal worden ingesteld. De volgende personen zijn gearres teerd: 1. dr Werner Naumann, voorma lig staatssecretaris van Göbbels minis terie van Propaganda. In het testament van Hitler was hij genoemd als opvol ger van Göbbels. 2.. Dr Gustav Scheel, voormalig reichsstudentenführer en gouwleider van Salzburg. In Hitiers testament was hij genoemd voor de post van minister voor Cultuur. 3. Zimmermann, voormalig S.S.-briga- de-führer en ambtenaar van de econo mische en administratieve afdeling van de S.S. welke te maken had met de administratie van de concentratie kampen. 4. Dr Heinrieh Haselmeyer, die heeft meegewerkt aan Hitiers putsch van 1923 in München en leider was van de nationaal-socialistische studentenbond in Hamburg. Hij heeft werken gepu bliceerd over rassenwetenschap en ste rilisering van „onvolwaardigen". 5. Heinz Siepen, voormalig ortsgrup- penleiter en landrat van de NSDAP, thans mede-eigenaar van de Punktal- staalfabrieken in Solingen. 6. Dr Karl Scharping, voormalig ambtenaar van de radio-afdeling van het rijksministerie voor propaganda. De Britse autoriteiten deelden mee, dat zij reeds enige tijd op de hoogte waren van het bestaan van deze groep. Het onderzoek dat naar de groep zal worden ingesteld, za! de vraag betref fen in hoeverre de voormalige nazi's een gevaar vormden voor de veilig heid van de geallieerde strijdkrachten. Monumenfenzorq oee*f de moed opl Zal het oude raadhuis nu eindelijk verdwijnen? Het Hjkt er veel op. Immers, de agenda van de op Dinsdag 27 Januari te houden raadsvergadering vermeldt een voorstel van B. en W. om, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta len, het oude raadhuisje af te breken, daar herstel van dit oude gebouw in zijn oorspronkelijke staat te kostbaar wordt geacht. Tevens wordt medegedeeld, dat bericht is ontvangen van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg, dat niet langer bezwaar wordt gemaakt tegen deze afbraak, daar de verschillend® pogingen tot behoud zijn mislukt. De afbraak van deze bouwval in de schaduw van de Nederlands Hervorm de Kerk zal door elke rechtgeaarde Uitgeester worden toegejuicht. Het ge bouw is een aanfluiting geworden voor onze gemeente en het verdwijnen hier van zal tevens een prachtig ver-gezicht opleveren op de polder en het dorp Castricum. En toch.... Door deze af braak verdwijnt wederom een stukje oud-Uitgeest! En het „Rechthuis" had beter lot verdiend! Meer dan twee eeu wen is dit 17de eeuwse bouwwerk, staande aan het cirkel-vormige plein, in de volksmond „de markt" genoemd, ten nauwste verbonden geweest met het wel en wee der burgers. \t Werd ifi 1917 afgedankt als raadhuis en na magazijn en werkplaats te zijn geweest en politiebureau met cellen en stempel lokaal zal het uiteindelijk worden ge sloopt. Als Als de vroede vaderen rond de der tiger jaren dezer eeuw meer zin voor ....Tot ondergang gedoemd historie en derzelve schoonheid hadden bezeten en.... Uitgeest door massale werkloosheid niet in het financieel moeras was geraakt, wellicht was dan dit gebouw met de daarnaast gelegen eeuwen-oude boerderij met haar prach tige schouw bewaard gebleven. Slechts de deur en stookplaat van de boerderij heeft een oud-Uitgeester nog voor het nageslacht kunnen redden. Ze zullen prijken in de voormalige pastorie wel ke momenteel tot jeugdhuis wordt ver bouwd. Nog pas enkele jaren geleden heeft het raadhuis in verschillende raadsver gaderingen in het middelpunt van de belangstelling gestaan door het aanbod van de Nederlands Hervormde Gemeente om het tot jeugdhuis te ver- Ieder jaar opnieuw weet het be stuur van de Kath. Vrouwenbeweging in het winterprogramma de nodige schakering te brengen door de gees telijke en culturele bijeenkomsten af te wisselen met avonden van ontspan ning. Gisteren vond de jaarlijkse feest avond plaats in de zaal Roozendaal en daar ook de mannen waren uitge nodigd was de belangstelling zeer groot. Het was ditmaal het Van Meurs Variëté-cabaret uit Haarlem dat met een programma onder de titel „La chen is troef" in alle opzichten voor een feestelijke avond heeft gezorgd. Bij de opening van de avond vestigde de presidente, mevr. Verhoef-Defourny de aandacht op de eerstvolgende bij eenkomst op 11 Februari, waarop het Tweede Kamerlid, mej. Klompé, zal komen spreken. Ook voor de thermo meters van het Kannunik van Schaik- fonds sprak zij een aanbeveling. JEUGD NAM BEZIT VAN DE IJSBAAN Gistermiddag is de Kennemer Ijsbaan opnieuw toegankelijk gesteld, vooralsnog echter uitsluitend voor de jeugd. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Woensdag: IJM 20 Polderman f 20.100, IJM 10 v. Hattum f 20.700, IJM 71 bloemendaal f 10.300, I trawler f 21.800, IJM 221 f 8160, IJM 99 f 5620, HD 79 f 9470, HD 87 f 10.130, TX 3 f 8890, KW 189 f 430. Per 1 kg: Heilbot 2.452.15, gr. tong 2.33208, grm. tong 1.72—1.48, kim. tong 2—1.63, kl. tong 1 1.95—1.68, kl. tong II 1.52— 1.32, tarbot 2.15—1.60. Per 50 kg: Tar bot II 78-^72, tarbot III 65—59, tarbot IV 6243, kl. griet 35, schartong 42— 28. gr. schol 27. grm. schol 32, kim. schol 5747 kl. schol I 4035, kl. schol II 31—11, schar 22—17, bot 21—12, ma kreel 30.5024, gr. schelvis 9478. grm. schelvis 11271, kim, schelvis 6154, kl. schelvis I 5444, kl. schelvis II 40— 24, wijting 21—8, gr. gul 65—51, mid. gul 42—40, kl. gul 31—26, kl. haai 22- 19, ham 78, poontjes 2422, kl. koolvis zw. 3531, kl. koolvis wit 3331. Per 125 kg: gr. kabeljauw 280—116, gr. koolvis zw. 6856, gr. koolvis wit 74 67, gr. leng 8675. Aanvoer totaal 3740 kisten. BEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 14 Januari. De noteringen op de groenbeurs waren he den als volgt: withooi 120135; rode klaverhooi 115—125; lucernehooi 130 140; haverstro 46-48; zomergerststro 52 54; tarwestro 50—57; groene erwten stro 8090; ander erwtenstro 4060; voederbieten 2425; voeraardappelen 3.503.50; consumptie-aardappelen 9— 12.50: tarwe 2626.15; zomergerst 33 34: wintergerst 30.50—31.70; haver 24— 25.45; rogge 25—27; capucijners 38—43; groene erwten 46.50—52 50"; karwei 52.50 —56; blauwmaanzaad 105113. bouwen. Wanneer het zal zyn afgebro ken en de woestijnvlakte hiervóór met de oude Waterput zal zijn veranderd in een waardig plein, zal ieder zijn voldoe ning hierover uitspreken, maar het toenmalige centrum onzer gemeente zal dan tevens door deze verdwijning nog verder ontluisterd zijn en een stuk oud- Uitgeest zal zijn verdwenen. 'n Wijze kaler Stampvol was Dinsdagavond de grote zaal van De Ooievaar toen de beer C. J. de Wildt namens de drie R.K. Stand organisaties een welkomstwoord sprak, inzonderheid tot burgemeester Van de Ven en de geestelijkheid. Het optreden van het toneelgezelschap „Puck" met „De Wijze Kater" van Herman Heijer- mans heeft deze massale opkomst ten volle gerechtvaardigd. Cas Baas als Hans de kater, Paul van der Leek als Jonathan, Elly Venema als Antoinette en niet te vergeten Egbert van Paridon als de Koning alsmede de andere me dewerkers (sters) hebben het oude stuk van Heijermans met een techniek en verve gebracht dat het een genot was het te zien en te horen. De medege brachte decors, sober, doch artistiek, alsmede costumering en verlichting, dit alles was tot in de puntjes verzorgd, evenals de grime. Mocht tijdens de opvoering van het eerste bedrijf het contact met de zaal nog niet voor de volle honderd procent aanwezig zijn geweest, in de twee vol gende bedrijven was zulks zeer zeker het geval. Het ovationeel applaus aan het einde der opvoering bewees de dankbaarheid van het publiek. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 14 Jan. Witlof 27-49; rode kool 712; savoyekool 6,50—8; groene kool 7,5016; spruitkool 3146; boeren kool 825; andijvie 6793; bieten 5— 10,50; winterpeen 6—11; waspeen 10—21* uien 528; prei 1629; soepgroenten 12— 13; knolselderij 3—21; appels: Jonathan 13—19; peren: Winterjan 712. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 12 Jan. 27.000 kg rode kool: L 7.40— 12,30 en II 7—11; 45.000 kg gele kool: 6,50—9.60 en II 6,50—7; 15.000 kg groene kool: A 16,5020,90; 100.000 kg Deense witte kool 6—7,20; 25.000 kg uien: A 11,40 —12.50 en B 11,80—12,10; 5000 kg peen: B 11,70—12,90 en C 11,30—11,50; 1500 kg spruiten AI 3439; 200 kg witlof: IB 42 en n B 31—39. NOORDERMARKTBOND, 15 Jan. 3200 kg peen: B 13,30—13,60, C 10,20 en D 8,20; 1400 kg bieten: A 12,80, B 10,80, C 6,70 en Modjo 6; 27.000 kg uien 25,90 28, grove 25—26,60, drielingen 3234 en nep 30; 61.000 kg rode kool 7—11,90; 26.000 kg gele kool 6,50—6,90; 3800 kg groene kool: A 1115,30 en B 8,40; 100.000 kg Deense witte kool 68,10. Doorgedraaid: 12.000 kg witte kool, 15.000 kg gele kool en 5000 kg rode kool. WARMENHUIZEN15 Jan. 38.600 kg rode kool 711; 3300 kg gele kool 8,20; 2900 kg witte kool 6—6,50; 1600 kg uien 28,70 en grove 27,60; 400 kg bieten: C 5,40. BLOKKER, 14 Jan. Uien 8—12; bieten 810; gele kool 78,20; groene kool 6 12; rode kool 7,5012,50; boerenkool 2— 15; spruitkool 18—40; breekpeen 713; Bismarck 4—10; Bramley Seedling 716; Dekkers Glorie 1023; Glorie van Hol land 12—22; Goudreinetten 11—24; Laxton Superbe 28—34; Notarisappel 618; Pre sent van Engeland 1130; Zoete Erm- gard 1225; Zoete Aagt 1318; Confe rence 545; Gieser Wildeman 516; Gra- tiool 610; St. Rémy 610; Winterjan 714; Winterlouw 3lij Zwijndrechtse Wijnpeer 4—10; Westlandse Louw 610; Alicanthe 1,40. ZWAAG, 14 Jan. 1952. Spinazie 74— 76; Uien 432.40; Bieten 5.5012.40; Prei 1628; Gele bew. kool 5.208; Groene kool 1014.30; Rode kool 5.60 11.80; Boerenkool 711; Spruitkool 21— 45; Witlof 2543; Breekpeen 512.20; Andijvie 2585; Knolseld. B 415; Gare biet 918; Cox Orange Pippin 8— 81; Golden Delicious 2429; Goudrei- nette 929; Jonathan 834; Laxton's Superbe 647; Notarisappel 1021; Present van Engeland 729; Present van Holland 1322; Bonne Louise d'Avranches 824; Comtesse de Paris 823; Conférence 846; Doyenne du Comice 2757; Gieser Wildeman 6—22. HEM, 14 Jan. 1953. Groene kool 7.50 —16.80; Rode kool 711.50; Spruiten 15 —37; Gele kool 7.80—10; Peen 11—11.70; Grove uien 2325.60, midd. 27.2028.60, driel. 3133; Louwtjes 310; Gieser Wildeman 414; Winterjan 38; Pre sent van Engeland 8—25; Witolf 2840. WOGNUM, 14 Jan 1953. 25000 kg Uien rr.idd. 27.9028.30, grove 26.20, driel. 33.50, nep 32, afw. 619.20; Gele bew, kool 7.20—8.10; Groene kool 11—11.6"; Rode kool 710.70; Boerenkool 14; 3500 kg Spruitkool I 29—40, II 21—»?; 5000 kg Knolbieten; A 12.70, B 12.40, C 5.10 en modjo 16; 10250 kg Witlof: A 40—47. B 30—41 C 25—35, stek 21—33: 6200 kg Breekpeen: B 11.90—12.70, C 12.80; Preiê A 24—32, B 1523; Rama- nas 790: Goudreinette 828; Jonathan 1029: Gratiool 9—12; Pater van den Eisen 13. OBDAM, 14 Jan. 1953. 22000 kg Ui»n 27.20—28.30. grove 25 70—26.60. drielin gen 32—33: 59000 kg Peen B 13 2(1—14.20, C 10.80—11.60. D 8 80—9.20: 30000 kg Bieten- A 116—11.90. B 12.90—13.30. C 7 40—7 80: 700 kg Cnruitkool 21—29; 7000 kg Gele kool 6.50. BEVERWIJK. 14 Jan. - Andijvie 68— 79; waspeen 90—35; snrulten 28—75: pret 17401/-: knollen 1424: boerenkool 15 24- groene knol 7—14; rode kool 6—12; eele knol 6-15: uien 17—25: breekpeen 8—12; kroten 7—13.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3