ff! Zij, die Oradour vernietigden Donner, Rossolimo en O'Kelly blijven stuivertje wisselen Trott behaalde zijn eerste zege Kees Broekman liet imponerende tijden voor zich afdrukken Frankrijk aan de vooravond van een nationale politiek? Rozendaal eervol'e derde te Midwolde Andersen werkt mee aan trainingsfilm Wedsfrijdagenda KNSB Buschauffeurs in New York staken nog steeds Geestelijk leven Kleintje koffie een jaar bon-af Verbruik 35°/0 hoger Koning Norodom ontbindt nationale vergadering Trager gang naar Europese eenheid Belgisch TV-experiment begint in Augustus Bemiddelt Turkije tussen Engeland en Egypte? Cycloon teisterde stad op Madagascar Rietmeubelenmagazijn te Zutphen uitgebrand DONDERDAG 15 JANUARI 1953 tn zó mild» olcer» een ■Mild Proef Jevies van et. IK 81 per ongeluk een irikt gilletje staar- die langzaam maar ir en achterover in ijn foto-toestel was :n en ging dezelfde stotterde het meis- al niet meer horen, enen. Kapitein Ro- I voldaan naar de nd van het zwem- DE DAMES WAREN GOEDKOOP Toti zover en niet verder moet Trott hebben gedacht toen hij gistermiddag voor de negende maal in het Hoog ovenschaaktornooi naar zijn bord wan delde. nadat hjj acht nederlagen had moeten incasseren. In ieder geval heeft hï) het gepresteerd zijn negende partij, waarin hij Bouwmeester als tegen stander trof, tot een goed einde te brengen. Weliswaar was hij spoedig in het bezit van vijf zwevende pionnen, maar toen Bouwmeester in hevige tijdnood kwam kon de Engelsman zijn eerste punt incasseren. Donner is intussen weer naar de derde plaats afgezakt. Rossolimo en O'Kelly konden hun afgebroken par tijen, resp. tegen dr Euwe en Heiden feld in de volle winst omzetten en Donner kwam gisteren in eerste zit ting in zijn partij tegen Kramer niet tot een einde. Füster heeft Donner toch nog even geholpen. Rossolimo scheen aanvankelijk in zijn partij te gen de Hongaar regelrecht op een overwinning af te gaan, maar in he, eindspel bleek dat de verdediging van Füster potdicht zat, zodat de Frans man toch nog met remise genoegen moest nemen. Euwe moest in het treffen tegen Toran na de 27e zet zijn dame ruiler. voor 'n toren en 'n paard. Het was een grote verdienste dat hij niettemin kans zag een nederlaag te ontlopen en tot remise te komen. Ook Cortlever was zijn dame spoe dig kwijt. Van Scheltinga had welis waar daarvoor in de plaats een toren en 'n paard moeten afstaan, maar zijn materieel voordeel was zo groot dai. Cortlever een nederlaag moest accep teren. De volledige uitslagen luiden: Don ner, Ned.Kramer. Ned. afgebroken, Trott, Gr. Br.Bouwmeester, Ned. 1-0, dr Euwe, Ned.Toran, Spanje afgebroken, Füster Hong.Rossoli mo, Fr. V2-V21 O'Kelly de Galway, Belg.Heidenfeld, Z. Afr„ afgebroken Cortlever, Ned.Van Scheltinga, Ned. 0-1. De resultaten van de afgebroken partijen zijn: Rossolimo, Fr.dr Euwe Ned 1-0. De partij Kramer, Ned. Cortlever, Ned. werd opnieuw afge broken. dr Euwe, Ned.Toran, Span je %-%, O'Kelly de Galway, Belg.— Heidenfeld, Z. Afr. 1-0. Nadat Jan Ritzema te Midwolde be slag had gelegd op de titel van Gro nings schaatskampioen, lange baan, werden op dezelfde baan nationale Wedstrijden gehouden. Het was te be grijpen dat Kokkie van der Eist. die om studieredenen had bedankt voor uitzending naar Hamar, zeer goede papieren had. Hij legde, beslag op de 500 en 1500 meter en zijn tweede plaats op de 3000 meter was voldoende om hem op de eerste plaats van het alge meen klassement te laten eindigen. Van der Berg werd tweede en Rosen- daal uit Warmenhuizen eindigde met miniem verschil op de derde plaats. De voornaamste uitslagen luiden: 500 metert 1. Kokkie van der Eist (Rotterdam") 48.2 sec.: 2. De Goede (Amsterdam) 49.4; 3. Rosendaal (Warmenhuizen) 50.-. 1500 meter: 1. Kokkie van der Eist 2 min. 36.8 sec.; 2. Van der Berg 2.37.8; 3. Rosen daal 2.38.-. 3000 meter: 1. Van der Berg 5.33.-: 2. Kokkie van der Eist 5.40.5: 3. Rosendaal 5.41.1. Algemeen klassement: 1. Kokkie van der Eist 157.216 pun ten: 2. Van der Berg 159.200 punten: 3. Rosendaal 159.516 punten. ISU benoemde officials Door het bestuur van de Internatio nal Skating Union zijn tot internatio naal official benoemd: Als scheids rechter in het hardrijden bij kampioen schappen mr. C. P. Eecen Gz te Ber gen. W. H. Taconis te Amsterdam, H. Roos te Amsterdam en K. Schenk te Anna Paulowna. Als scheidsrechter bij het kunstrij- don voor kampioenschappen G. F. C. Witte te 's-Gravenhage; als jurylid bij kampioenschappen G. F. C. Witt en A. W. Kneteman te Haarlem; als jurylid bij internationale wedstrijden C. J. de Voogd te Den Haag. Hjalmar Andersen vertrekt dezer da- Een naar Davos waar hij zal meewer ken aan de opnamen voor een Zweedse film die de training van hardrijders in beeld zal brengen. Naar men weet is hij te Drontheim belast met het onder richt en de opleiding van jonge, veel belovende leden van zijn club „Falken". Vroeger heeft Andersen al eens mee gewerkt aan een Noorse trainingsfilm. Te Sint Pancras wordt Vrijdag 16 Ja nuari het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland op de lange baan gehouden. Dieze'fde dag te Midden Beemster bet provinciaal kampioenschap schoon- rijden voor paren, aanvang elf uur. Zaterdag 17 Januari worden te Pur- merend de kampioenschappen van N.- Rollund korte baan dames verreden, aanvang 13.00 uur. Nationale langebaan wedstrijden tc Midden-Beemster over 500 1500 en 3000 meter op Zondag 18 januari. VIJFJARENPLAN VOOR COÖPERA TIEF BOERENBEDRIJF IN MANDSJOERUE Radio-Peking heeft aankondiging ge daan van een vijfjarenplan voor coöpe ratief hoerenbed! ijf in Mandsjoerije. Deskundigen te Hongkong zien hierin aan teken, dat China het coöperatieve boerenbedrijf in het gehele land wil toepassen. De stand na de achtste ronde is: 1 Rossolimo, Fr. 6 pnt.; 2 O'Kelly de Galway, Belg 5Va pnt. en 1 afgebr. partij; 3 Donner, Ned. 5 pnt. en 1 af gebr. partij; 4 en 5 Toran Spanje en dr Euwe, Ned. ieder 5 pnt.; e Van Scheltinga, Ned. 3% pnt. en 1 afgeor partij; 7 en 8 Bouwmeester, Ned. en Füster, Hong. ieder 3y2 pnt..; 9 Kra mer, Ned. 3 pnt en 2 afgebr. partijen, 10 Cortlever, N'ed. 2% pnt. en 1 af gebr. partij; 11 en 12 Heidenfeld ,Z. Afr. en Trott, Gr. Br. ieder 1 ont. RALLYE NAAR MONTE CARLO WORDT ZEER ZWAAR Over enkele dagen, om precies te zijn 20 Januari, wordt in verschillende steden van Europa, te weten Palermo, Monte Carlo, Lissabon, Glasgow, Mun- chen, Stockholm en Oslo het vertrek sein gegeven voor de meer dan 400 équipes, welke ditmaal aan de Monte Carlo Rallye deelnemen. Reeds zijn diverse wagens onderweg n~ar de start punten en uit de verschillende gege vens, welke binnendruppelen, blijkt duidelijk, dat deze sterrit over 3300 km één van de allermoeilijkste zal worden, welke in de geschiedenis van dit merk waardige en bijzonder belangwekkende automobielevenement zijn gehouden. Over geheel Europa is het weer slecht. Berichten uit Scandinavië ma ken melding van ijs en sneeuw op de wegen. Maar niet alleen Noorwegen. Zweden en Denemarken ondervinden last van Koning Winter, maar ook in Frankrijk zijn verscheidene wegen ge blokkeerd voor automobielen. Ohio wil tot de V.S toetreden Tot grote verbazing van de Con gresleden heeft een republikeinse afgevuardigde uit Ohio het Ameri kaanse congres verzocht zijn thuis- staat toe te laten tot de Unie. Hij verklaarde zijn opzienbaren de resolutie met de toelichting, dal „overijverige onderzoekers" zo juist hadden uitgepluisd, dat Ohio nooit officieel een der 48 staten der V.S. was geworden. Wél had het Congres in 1802 de grenzen van Ohio vastgesteld en had een conventie een staatsgrondwet op gesteld en die in 1803 aan het Con gres toegezonden, doch dit haa zich verder niet met de zaak be moeid, aldus deze afgevaardigde. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie, en wel met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1803. Gouverneur Dewey heeft gisteren de commissie voor openbare diensten van de staat New York opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen nayr de autobusstaking in New York. Tot dus verre zijn alle pogingen om te bemidde len tussen de stakers de chauffeurs en het garagepersoneel van negen parti culiere autobusondernemingen, die nor maal 2,5 millioen passagiers per dag vervoeren en de werkgevers op niets uitgelopen. Het autobuspersoneel, dat veertien dagen geleden het werk neer legde, eiste hogere lonen en een 40- urige werkweek. 449 sec. op de 500 m Sinds de Nederlandse kernploeg van de KNSB in Noorwegen de voorberei ding voor de Europese- en Wereldkam pioenschappen op het ijs hebben voort gezet, zijn de resultaten aanmerkelijk beter geworden. Tijdens wedstrijden tegen de ploeg van Hamar hebben de Nederlanders voortreffelijke tijden ge noteerd, waarvan de 44.9 sec. van Kees Broekman op de 500 meter wel het meest verheugende is. Weliswaar liet Gerard Maarse 44 sec. precies voor zich afdrukken, maar ten aanzien van de ko mende kampioenschappen zegt dat niet zo veel omdat Maarse op de langere afstanden te zwak is om voor een eer volle plaats in aanmerking te komen. Op de 500 meter werd Gerard M?arse winnaar. Zijn tijd van 44.0 sec. beteken de een niéuw persoonlijk record. Im mers tijdens de Olympische Spelen te Oslo had hij op 16 Februari zijn beste prestatie op deze afstand op 44.2 sec. gebracht. Maarse ontwikkelt zich met deze overwinning op de korte afstand in een tijdsbestek van enkele dagen, meer en meer als een sprinter van kla-sse. Ivar Martinsen ,een van de fa vorieten voor de Europese titel, werd tweede in 44.2 sec. en Wim van der Voort bgzette de derde plaats in 44.6 sec. Kees Broekman schoot op dit voor hem zo moeilijke nummer uit zijn schaats. De horloges drukten voor hem 44.9 sec. af; een evenaring van zijn per soonlijk record, dat hij op 5 Februari 1949 onder ideale omstandigheden, heel wat beter dan Woensdagavond te H">- mar, te Davos had gemaakt. Anton Huiskes bleef niet achter. Ook voor hem is de korte afstand altijd een lastig nummer geweest, maar met 45.4 sec. knabbelde de Twentenaar 0.2 sec. van zijn persoonlijk record af. Op de 5000 meter had Kees Broekman gunstig geloot, want hij startte in een der eerste ritten, toen het ijs nog goed was. Want later op de avond steeg de temperatuur en werd het ijs minder gunstig. Broekman reed tegen Sorm- broen en sloeg de Noor met groot ver schil in tijd van 8 min. 25.4 sec. een bewijs, dat hij ruim twee weken vóór de Europese kampioenschappen, de vorm al aardig te pakken heeft. Anton Huiskes, die na Broekman reed, be dreigde de Lieren aar vele ronden, maar z-kte in het tweede gedeelte van de 5000 meter iets af en werd met 8 min. 31.2 sec. tweede. Wim van der Voort reed tegen zijn oude rivaal Ivar Mar tinsen. Zij leverden een felle strijd, welke door onze landgenoot werd ge wonnen met vele lengten in de tijd van 8 min. 36 sec. Ivar Martinsen werd vierde in het klassement in 8 min. 42.6 sec. Geref. Kerken spreken zich uit over tuchtrecht De generale synode der Geref. Ker- ken te Rotterdam heeft gisteren een nauwkeurige uitspraakgeformuleerd aangaande het tuchtrecht der meerdere vergaderingen, zulks naar aanleiding van bezwaarschriften van de particu liere synode van Noord-Holland en van de kerkeraad van Noord-Scharwoude. Daarbij is vastgesteld, dat bij de oefe ning van tucht over ambtsdragers der betrokken gemeèrité ën dfe 'dër naast gelegen gemeente het volkomen eens moeten zijn over de te nemen maat regelen. De betrokken kerk kan echter tegen de predikant inplaats van de hulp der naastgelegen gemeente ook die van de classis inroepen, die pas dan tot schorsing van de predikant in kwestie kan overgaan. Dat geldt ook voor de bevoegdheid van andere meerdere ver gaderingen. Soortgelijke regelen zijn van kracht voor de schorsing van ouderlingen en diakenen. Onverkort blijft het recht, revisie te vragen van een beslissing van een ge nerale eynode. al zal niet elk verzoek voor behandeling in aanmerking ko men; de uitvoering ener beslissing be hoeft door een verzoek om revisie niet te worden belemmerd of gestuit. Bij een appèl staat aan de betrokken ver gadering ter beslissing, of haar besluit door dit appèl wordt opgeschort. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN Beroepen te Appelsga: G. Oppedijk, candidaat te Kollum: te Wieringerwerf: H. van Benthem te Holwerd. CHR. CEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg; M. Drayer te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage: J. W. Kersten te. Genemuiden. Onderrakgroep KoHiebranders behoedt staatsgeheimen riSTEREN - 14 JANUARI Jubileer de ons kleintje koffie, om het zo maar eens te zeggen. Een jaar geleden werd de koffiedistributie opgeheven, die geduurd had van 1940 af. Het was de laatste stelling, die de „vrijhandel" her overde op het bolwerk der consumptie- goederen-distributie uit de oorlogsjaren 2 Januari 1949 konden we weer net zoveel thee kopen als we wilden, 14 Januari 1952 pas de koffie. De eerste reactie van onze koffie drinkende natie op dat bericht is we kunnen het na een jaar aan de hand van statistische cijfers duidelijk vast stellen er een van kooplust geweest. In de periode van 13 Januari tot en met 31 Januari 1952 hebben de Neder landse huisvrouwen, hotelbedrijven. en andere koffieverbruikers 2.054.000 kg ingeslagen. Men ziet de reactie duide lijk, wanneer men hiernaast het ver bruikscijfer plaatst van de laatste dis tributieperiode. de tijd tussen 23 De cember 1951 en 12 Januari 1952: 659.000 kg. Wel enig verschil, nietwaar. Maar op die kooplust is natuurlijk ook weer een reactie gekomen. In Maart 1952 werd een omzetcijfer geboekt van 1.127.000 kg. Naarmate het jaar vorderde steeg het verbruik ver volgens geleidelijk van maand tot maand In October werd alweer 1.718.000 kg verbruikt, in November iets minder, namelijk 1 645.000 kg. en het verbruik van December met ziin vele feestdagen kunnen we gevoegelijk op 1.800.000 kg schatten. Zo komen we dan tot een totaal-ver bruik in 1952 van omstreeks 18 mil lioen kilogram, tegenover een totaal- verbruik in de distributieperiode 1951 van 14 millioen kilo. Men ziet, er is grote (oename ge weest. In procenten uitgedrukt een toe name van 35 pet. We hebben er zo'n idee van, dat het vooral de café-, restaurant- en hotel- bedrijven zijn, die het leeuwendeel van dit verhoogde gebruik voor hun reke ning namen. Een juist inzicht zou ons hierin gegeven kunnen worden door de Ondervakgroep Koffiebranders in Den Haag, maar de heer, die ons dit inzicht had kunnen geven, vond geen vrijheid ons daarover te informeren. Dat was geheim. Enfin, ook zonder die officiële be vestiging willen we deze conclusie trekken, omdat we zo'n vermoeden hebben, dat de prijs van het half pondje koffie vooral voor vele particu lieren nog wel een rem is voor een „sterker bakkie". Die prijs? In de distributieperiode van 1951 gemiddeld f 7.36 per kg, in 1952 gemiddeld f 7.64 per kg. waarbij we in het oog mogen houden, dat er in 1951 ook (distributie-) koffie verkocht werd van f 9.92 per kg. „Koffie is een artikel, dat men zal bliiven drinken, al zoff'het een tientje per kilo kosten", was de mening van een deskundige, die we naar aanleiding van dit alles spra ken. We moeten zeggen, de ciifers schijnen de man in het geliik te stellen. Een verbruik van bijna 2 kg oer hoofd per jaar van kind tot grijsaard is nog altijd een hoeveelheid, die we niet mogen verwaarlozen. Crisis in Cambodia De 32-jarige koning-premier Noro dom Sihanouk van Cambodja, een der drie verbonden Indochinese staten, heeft besloten de nationale vergade ring van Cambodja te ontbinden, om dat zij „de regering systematisch te- genwerkt". De koning heeft in Juni 1952 hel premierschap op zich genomen om een regering van nationale eenheid te vormen, nadat hij de regering der de mocratische partij had ontbonden. Toen koning Norodom in Juni j.l de nationale vergadering volledige bevoegdheden vroeg als premier, wei gerde de leden hierover te stemmen, omdat volgens hen de koning reeds volledige volmachten, waaronder het recht om de vergadering te ontbinden, bezat. Ondanks een verzoek van de ko ning-premier weigerde de financiële commissie in December j.l. de begro ting goed te keuren. 'Ie beklaagden in de zaak-Oradour, i ie heden voor een Frans tribunaal dient, horen het voorlezen van de stukken aan. Links de Duitse SS- leden en rechts de SS-mannen, die afkomstig zijn uit de Elzas en die tegen hun wil bij Hitler's „elite troepen" werden ingelijfd. De regering Mayer is met handen en voeten aan de (anti-pariementaire) Gaullisten gebonden (Van onze correspondent) rjE HEER RéNé MAYER nad gezegd niet naar bed te zullen gaan vóór zijn nieuwe kabinet gevormd zou zijn. Zo bleef hij zes-en-dertig uur zonder onderbreking in touw. Toen stapte hij, doodmoe, maar heel tevreden, naar Vin cent Auriol, Frankrijk's president en bood hem de lijst aan van de nieuwe Franse regeerders. In de zes-en-dertig uur had hij het hoofd moeten bieden aan de meest overdreven eisen van de- verschillende Franse partijen. Nog nooit is de „jacht op de portefeuilles" zo duidelijk getoond ais bij deze domme crisis. Enkele dozijnen politici verlangden een ministerbaantje, maar aangezien, zoals men in Frankrijk zegt, zelfs het mooiste meisje niet meer kan geven dan zij heeft, moest Réné Mayer schipperen om al die gedeputeerden, die zo graag ook eens minister wilden zijn, tevreden te stellen. Uiteindelijk benoemde hij echter in totaal slechts twee heren, die nog nooit een portefeuille hadden gehad, aan gezien de ex-ministers zich ook niet onbetuigd hebben gelaten. Daarna is de lieer Mayer, die goede betrekkingen onderhoudt met de Rothschildbanken, veertien uur gaan slapen. QAARBIJ begrepen zij echter heel goed, dat de neer Mayer bij alles wat hij doet ook heel duidelijk naar de Gaullisten zal moeten luisteren. Op het gebied van de binnenlandse poli tiek zal drt zo n viart nog niet lopen; René Mayer zal de politiek van Pi- nay voortzetten. Maar wat het Euro- oese leger, het Schuman-Plan en heel de Europese gedachte betreft, zal men geleidelijk uit een ander vaatje gaan taoner,. Frankrijk zal laten voelen, dat het in geen geval zijn na tionale leger in een Europees leger wil laten opgaan. Do heer Bidault is van mening, dat men nu eerst maar eens over een politieke eenheid in Eu- rona moet gaan praten. Het lijkt ook logisch, dat men? voor de vereniging van Europa, moet beginnen met 'zijn politieke eenheid. Wanneer er iets 'van een Europese re gering zal bestaan, dan zullen Euro pese legers enz. vanzelf volgen. jy^ET DAT AL is er toch heel wat m de Franse politieke verhoudingen veranderd. De partij van generaal De Gaulle, die beschouwd werd als een anti-parlementaire groepering, heeit de heer Mayer zijn steun toegezegd. Zonder deze steun, zou het de nieuwe minister-president nooit gelukt zijn om een meerderheid in de Kamer tc vinden. Dat wil dus met andere woor den zeggen, dat de nieuwe Franse re gering leeft bij de gratie van de Gaul listen. En als men nu weet, dat de ideeën van generaal De Gaulle op het gebied van de buitenlandse politiek volkomen verschillen van die, welke de heer Robert Schuman de laatste vier jaar als minister van buitenland se zaken heeft verdedigd en uitge voerd, dan ligt het voor de hand, dat er duidelijke veranderingen op til zijn. Het feit, dat men Schuman, de gro te voorvechter van de Europese ge dachten, een beentje heeft gelicht, om zijn partijgenoot, maar politieke oppo sant Georges Bidault op zijn plaats te zetten, is het begin geweest van deze te wijzigen buitenlandse politiek. Bi dault, die er van schijnt te dromen om nog eens president van de Franse Republiek te worden, is de laatste tijd plotseling zeer bevrierid geraakt met de Gaullisten. Vandaar dat men er van overtuigd kan zijn, dat zijn aanwezig heid op buitenlandse zaken ervoor zal zorgen, dat er op het gebied van de internationale vraagstukken met een gewillig oor naar de Gaullisten geluis terd zal worden. J-^ET WORDT dus zeer belangrijk te weten, wat die Gaullisten eigenlijk precies willen. Om dit uiteen te zet ten, moeten wij er eerst en wijzen, dat de partij van generaal de Gaulle het laatste jaar opvallend veel van zij-i aanhang heeft verloren. De generaal heeft een ogenblik kunnen hopen, dat de meerderheid van het Franse volk zich om hem zou gaan scharen. Dat was in de tijd, toen bij de gemeente raadsverkiezingen 55% van do Parijze- naars hun stem op de R.P.F. 'uit- Heel wat Fransen konden het niet verkroppen, dat de Gaullisten stelsel- brachten. Maar sindsdien is die invloed hardholiend achteruit gegaan, matig in de oppositie bleven. Het Franse volk had vertrouwen in de heer Pinay en vtrgaf de Gaulle niet, dat hij zich fel tegen de regering van de heer Pinay bleef keren. Het gevolg was een scheuring bij de Gaullisten. Een aantal vooraan staande politici verliet de RPF, sticht te een nieuwe partij, die Pinay ging ondersteunen. Na deze crisis heeft de Gaulle en waarschijnlijk nog meer zijn entourage ingezien, dat zij nog meer leden zouden verliezen, v. anneer zij zich tegen de heer Mayer zouden ver zetten. Zij stemden dus voor de radi caal-socialistische staatsman, waar door zij, in schijnbare tegenstelling tot hun antiparlementaire opvattin gen, een parlementaire regering gin gen ondersteunen. ONDERZOEK NAAR RAMP MET „STELLA MARIS" Getuigenis van kapitein van „Lyngenfjord'' Woensdag is te Kristiansand een onderzoek geopend naar de oorzaak van de aanvaring tussen het Noors" schip „Lyngenfjord" en het Neder landse schip „Stella Maris", die Maan dag ten Zuiden van Lindesnes in Zuid-Noorwegen plaats vond. De „Stella Maris" zonk zeer kort na de botsing. Kapitein Leiff Hansen van de „Lyngenfjord" verklaarde, dai het Noorse schip op weg was naar het Zuiden en signalen gaf met het oog op de dikke mist. Te 3.15 uur in de ochtend werd een schip aan bak boord op het radarscherm waargeno men. Het leek of het andere schip buiten het bereik van de „Lyngen fjord" zou blijven. Het Noorse schip wendde de steven naar stuurboord, doch plotseling werden de lichtmas ten van de „Stella Maris" zichtbaar en klonk het geluid van de scheepsfluit. De machines van de „Lyngenfjord" werden stilgezet en het roer werd zo ver mogelijk aan stuurboord gelegd. Een minuut later kwamen de schepen in botsing, aldus de verklaring van kapitein Hansen. Piraten in actie bij Macao Ongeveer twintig zeerovers hebben het vrachtvervoer met jonken tussen Hongkong en de Portugese kolonie Ma- cao bijna geheel tot stilstand gebracht. De zeerovers zouden opereren vanaf eilanden nabij de territoriale wateren van communistisch China. De Portuge se politie heeft reeds twee personen ge arresteerd en een jonk, die bewapend was met twee machinegeweren, in be slag genomen. Vrouwen-Wercldgebedsd3g op Vrijdag 20 Februari De Vrouwen-wereldsgebeddag in 1953 zal worden gehouden op Vrijdag 20 Februari. Het onderwerp zal zijn: „Wandelt als kinderen des lichts". De liturgie is dit jaer samengesteld dom vrouwen uit Centraal Afrika. In de ïealiteit komt deze wijziging echter neer op een verlangzaming van het tempo, waarmede Europa verenigd hoopt te worden, aangezien die poli tieke eenheid van het Avondland nog een heel ver ideaal is. Vandaar dat de eerste Amerikaanse reacties op de nieuwe Franse regering zeer gereser veerd waren. Wonderlijk genoeg heeft de heer Adenauer zijn instemming met het programma van Réné Mayer betuigd; dit is des te verwonderlijker, daar iedereen in Frankrijk weet, dat die veranderde houding ten aanzien van het Europese leger een gevolg is van het groeiende wantrouwen tegen Duitsland. Frankrijk zal een nationalere politiek gaan volgen, wat zich misschien ook zal uiten in een streven naar grotere onafhankelijkheid ten opzichte van Amerika. V/er zenders, twee stelsels In België zal in Augustus een begin worden gemaakt met televisieuitzendin gen. Er zullen vier zenders worden ge bouwd; twee voor de Franse en twee voor de Vlaamse uitzendingen. Er zul len twee zendsystemen worden ge bruikt, één voor 625 beeldlijnen, als in Nederland gebruikelijk, en één voor het Franse stelsel van 819 lijnen. Een Fran se en een Vlaamse zender zullen te Brussel worden geplaatst, een Vlaamse te Antwerpen en een Franse te Luik. Men hoopt drie en een half millioen in woners te bereiken. De televisie is in handen gesteld van het Nationaal Insti tuut voor de Radio-omroep. Men zal beginnen met twee avonden per week studio-uitzendingen, twee avonden films en twee avonden her uitzending van buitenlandse program ma's. De experimentele periode zal drie jaar duren. Televisie-ontvangers kosten in België op het ogenblik f 1700. De Turkse regering heeft zich in ver binding gesteld met de regeringen van Engeland en Egypte teneinde beide te bewegen concessies te doen ten aanzien van de kwesties over de Suez-kanaal- zone en de Soedan. De regering van Egypte zou genegen zijn, tot het voor gestelde commando voor het Midden oosten toe te treden, indien deze vraag stukken naar haar tevredenheid worden opgelost. De Arabische landen zouden het voorbeeld van Egypte volgen. Een krachtige cycloon heeft Dinsdag avond de Westkust van Madagascar geteisterd en de stad Majunga, 400 ki lometer ten Noorden van Tananarivo, voor tweederde verwoest. Volgens de eerste berichten zijn acht personen om het leven gekomen. De cycloon be weegt zich in Zuidoostelijke richting en bedreigt nu de stad Mavetanana. Majunga telt 26.000 inwoners. Radio- cn telcfooninstallaties werden vernield cn wegen versperd. Het plaatselijke vliegveld staat onder water Gistermiddag brak brand uit in een rietmeubelen- cn mandenmagazijn aan de Houtmarkt in Zutphen. De brand bare voorraad maakte, dat het pand spoedig in lichterlaaie stond. De be woners konden zich tijdig in veiligheid stellen. De echtgenote van de eigenaar is met behulp van een ladder door om wonenden uit de op de tweede verdie ping gelegen woning gered, waarbij zij aan een arm werd gewond. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon vookomen, dat de belendende percelen door het vuur werden aangetast. Het pand zelf, dat twee verdiepingen hoog is, brandde geheel uit. Bij een hevige brand in de vluch- telihgenwijk van Kowloon in het ge bied van Hongkong zijn 1500 hutten verwoest. Een kind kwam om het le ven. Verscheidene duizenden personen zijn dakloos geworden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9