Britse autoriteiten rollen een groot nazi-complot op Nederlandse kustvaarder in zinkende toestand Adonis daagt zijn voormalige geestverwanten uit Twee Amerikaanse journalisten te Wenen in arrest gesteld Het goederenverkeer Oostenrijk- Nederland bedreigd K.V.P. Monte Carlo Vlugger P.N.I. streeft naar aftreden van Budiardjo en Simatupang Vrijdag 16 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 13 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r Petekind der koopvaardij verjaart HITLERS REICH MOEST HERRIJZEN Grote slag viel na twee jaar speuren Tien opvarenden verzameld op hei dek Medewerker van Goebbeis was „Leider' Schip bij Vlissingen aan de grond Landbouw in V.S. komt in het nauw WEERBERlCHl Joden ontvluchten Oost-Duitsland „Zwartste dag na Hitier „Kom met bewijzen!" Minister R. Lehr doet zijn best De zeven geen Duitsers Terugroeping geëist van Russisch diplomaat Duitsland stelde hogere eisen Nieuwe ontwikkeling in 17-October alfa ire Nieuwe poging om de Elzassers te redden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 rrinses Margriet, die op 19 Januari haar tiende verjaardag hoopt te vieren. (foio Paul Huf) De Nederlandse kustvaarder „Unitas" zond gisteravond noodseinen uit, nadat het schip ten Zuidoosten van Ierland op een rots was gelopen en snel water maakte. Schepen in de buurt hoorden de seinen en snelden ter hulp. Inmiddels werd de toestand aan boord van de „Unitas" steeds kritieker. De bemanning van tien koppen was op het dek verzameld en maakte zich gereed om het schip te verlaten. De Britse torpedobootjager „Creole" was het eerste vaartuig dat hulp kon bieden. Het nam de „Unitas" op sleeptouw en bracht het schip, dat 346 ton meet, naar Loch Foyle, in Ierland Daar wordt de „Unitas" thans door de torpedobootjager leeggepompt. Er is nu geen onmiddellijk gevaar meer, dat de „Unitas" zal zinken, hoewel het vaartuig nog vijf graden naar /"•EBRUIK makende van de bevoegdheden, die zij nog steeds hebben, zijn de Britse autoriteiten gistermorgen in alle vroegte overgegaan tot de arrestatie van een aantal personen, dat in het Reich van Hitier een leidende rol heeft gespeeld. Deze heren blijken een complot op touw te hebben gezet, dat liefst de herrijzenis van de nazi-staat ten doel had. Deze zou de beschikking moeten hebben over een nationaal leger en in staat moeten zijn, gebruik te maken van de spanning tussen Oost en West voor de verwerkelijking van eigen doelstellingen Twee jaar lang heeft de Britse geheime dienst de gangen der deelnemers nauw keurig nagegaan, alvorens de grote slag werd geslagen. Men is thans volledig op de hoogte van wat de beren hebben gedaan, en weet, dat zij niet alleen in het binnenland, doch ook buiten de grenzen centra hadden vanwaar uit zij opereerden. Ook hebben zij in verbinding gestaan met lieden als de Belgische Rexistenleider Leon Degrelle, die thans in Spanje woont, en met de Engelse fascist Oswald Mosley. De autoriteiten in de Franse en de Amerikaanse zóne van Duitsland zijn op de hoogte gesteld Men heeft echter nog onvoldoende bewijsmateriaal, om ook daar tot arrestaties te kunnen overgaan. 3. Zimmermann, een voormalige SS-Brigadefuehrer en ambtenaar van de economische en administratieve at deling van de SS, welke te maken had met de administratie var. de concen tratiekampen. 4. dr Heinrich Haselmeyer. Deze werkte mede aan Hitiers Putsch in München van 1923 en was leider van de Nat. Soc. studentenbond in Ham burg. Hij heeft werken geschreven over rassenwetenschap en sterilisatie van onvolwaardigen. 5. Heinz Siepen, een voormalige Ortsgruppenleiter en Landraad van de NSDAP, thans mede-eigenaar van een staalwarenfabriek te Solingen. 6 dr Karl Scharping, eens ambte naar van de radio-afdeling van Goeb- bels' ministerie en radiospreker. Voorts is later nog een zevende ar restatie gemeld. Het is die van Karl Kaufmann, voormalige gouwleider van Hamburg. Enkele samenzweerders zijn thans nog op vrije voeten. Hier bij zijn Hans Pritzsche, onder Hitier een bekend radiocommentator en de ex-gouwleider van Keulen, Joset Grohe. Ten huize van dr Naumann te Dus- seldorp is een grote hoeveelheid do cumenten in beslag genomen. Ook el ders zijn stukken in handen der Brit se militaire politie gevallen. Deze zullen nauwgezet worden bestudeerd en ook zullen de gearresteerden uit voerig worden verhoord. Men ver wacht dat dit onderzoek lange tijd zal duren, zodat een proces nog wei een poos on zich zal laten wachten. JN enkele onzer edities konden wij gisteren nog melden, dat de na volgende zes personen zijn gearres teerd: 1. dr Werner Naumann, eens staatssecretaris van Goebbeis minis terie van Propaganda. Hitier noemde hem in zijn testament als opvolger van Goebbeis. Hij was een der weini gen, die heelhuids uit Hitiers bunker in de r.eichskanselarij wisten te ont snappen, toen de Fuhrer zelfmoord had gepleegd. Thans was hij leider van het complot. 2. dr Gustav Scheel. Deze was on der Hitler Reichstudcntenfuehrer en gouwleider van Salzburg. Hitler be noemde hein in zijn tcstamelit tot tr>'- -list.er van Cultuur. bakboord helt. Gisteravond om acht uur liep het Bel gische motorschip „Nellie (492 brt.) ter jhoogte van de Vlissingse buitenhaven aan de grond. De sleepboot „Maas" heeft het schip na korte tijd vlot gebracht De Nederlandse motorkustvaarder „Rokin" kreeg door het schuiven van de lading een barst in de scheepswand. Dit ge schiedde op weg van Huil naar Rotter dam. Het schip zal naar Huil terug- jkeren. om gerepareerd te worden. Bij het onderzoek naar de botsing tussen het Nederlandse schip „Stella Maris" en de Noorse „Lyngenfjord" i hebben de kapiteins van de beide sche pen tegenstrijdige verklaringen afge legd. Volgens de gezagvoerder van de Lyngenfjord' scheen de „Stella Maris" even voor de botsing zijn koers te heb ben gewijzigd De kapitein van het laat ste schip, alsmede de eerste stuurman De afzei dalende in zijn laatste vooi president i'ru- I man opgestelde verslag deelt de Ame rikaanse minister voor Landbouw me- i de, dat de Amerikaanse landbouwers zich verplicht zullen zien hun produc tie te beperken indien de Ver. Staten er niet in -.lager, de afzetgebieden te handhaven, welke zij gedurende de laatste- oorlog in het buitenland hebben gevonden De minister wijst er op dat deze afzetgebieden, welke 25 tot 31 procent van de agrarische productu van de Ver Staten opnamen in 195V kleinere afnemers zijn geworden ten gevolge van invoerbeperkingen, tekori aan dollars en vermindering der Ame rikaanse hutn Verwachting tot morgenavond: WEINIG VERANDERING Op vele plaatsen mist en hier en daar er.ige motregen. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid- Overwe gend lichte dooi. SATERDAG Zon op 8.40. ondei 17.01 Maan op 9 42. onder 19 54 en een matroos, betwistten dit. Niemand had de „Lyngenfjord" gezien of gehoord tot het moment, waarop de botsing on vermijdelijk was. Signalen waren niet gehoord of gezien. De Noorse gezagvoer der beweerde echter, dat zijn schip wèl mistsignalen had gegeven. De „Faustus", die nog steeds in de monding van de Nieuwe Waterweg rust, zal toch „begraven" worden. Dit staat vast, nu de Nederlandse ingenieur W. van Wienen, te Bussum, die had aange boden het wrak volgens een speciale methode naar de oppervlakte te pom pen, bericht heeft gekregen, dat van zijn diensten geen gebruik zal worden gemaakt Het zou te tijdrovend worden. Twee en twintig leidende Joodse figuren uit Oost-Duitsland zün Donder dag in Wcst-Berlijn aangekomen. Zji vertelden, te zijn gevlucht, omdat de veiligheidspolitie hen op de hielen zat. Sinds een week is namelijk een actie gaande, om de Joden van alle leidende posten te verdrijven. De groep bestond uit rabbijnen, onderrabbijnen en de voorzitters van verschillende plaatse lijke Joodse gemeenscbappen. Laatstge noemden waren alien communist. Een woordvoerder verklaarde: „Dit is de droevigste dag voor de Joden in Duitsland sinds Hitier. De Joden in Oost-Duitsland leven in een staat van paniek". Er bevinden zich thans geen leidende Joden meer in de Russische zone. Vele andere Joden zijn onderweg naar het Westen. De Joden, die in de afgelopen dagen in Berlijn zijn aangekomen, hebben, voorzover zij kleine zakenlieden waren, al hun bezit door onteigening verloren. Joodse aanspraken op schadevergoeding voor onder de nazi's geleden verliezen ziin tenietgedaan, uitkeringen voor de ouden van dagen op willekeurige wijze beknot. Westberlünse Joden breken zich het hoofd over de vraag, hoe ze Joodse ouden van dagen uit tehuizen in Oost- Duitsland naar het Westen zullen krij sen. Naar de voorzitter van de Joodse gemeenschap in Berlijn, Galinski. me dedeelde, zijn er thans in geheel Oost- Duitsland nog 2500 Joden: hun aantal bedroeg in 1945 nog 5000. Het staat echter reeds vast, dat de beruchte ex-generaal Ramcke verbin dingen met de groep heeft gehad. Ook is gebleken, dat deze organisatie heeft trachten door te dringen in de liberale partij, de Duitse partij en het blok van geheel Duitsland, echter zon der veel succes. Van hoeveel belang de Britse auto riteiten deze zaak achtten, kan men afleiden uit het feit, dat Sir Ivone Kirkpatrick de Britse commissaris in Duitsland, verleden week Dinsdag een bezoek aan Londen heeft gebracht om de gehele kwestie met de rege ring te bespreken. Toen werd welis waar verklaard, dat het een routine bezoek was, maar thans is het ver band met deZe actie toegegeven. In de kringen der Duitse regering heeft men met zeer veel ernst kennis genomen van de mededelingen der Britse autoriteiten aangaande het complot. De onisnaole oevanoenen De Westduitse minister van binnen landse zaken, Robert Lehr, heeft ver klaard, dat het geval van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers in geen geval de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland moet verstoren. „Wij hebben twee van hen gepakt en zullen ons uiterste best doen, de anderen eveneens in handen te krijgen". Lehr verklaarde, dat het gemakke lijker zou zijn, de mannen uit te wijzen dan hen uit te leveren, omdat uitwij zing een zaak van de politie is, terwijl over uitlevering door de rechter moet worden beslist. Hij ontkende nadruk kelijk, dat de mannen wegens hun dienst bij de Waffen-S.S. als Duitsers mochten worden beschouwd. „Zij zijn nooit ingeschreven door de immigratie instantie". Eén van de mannen, zo vertelde de minister nog, heeft zich te Rhoerdorf, nabij Bonn, waar Bondskanselier Ade nauer woont, van een nieuw costuum voorzien. Hi.; .is nog. niet gegrepen, aangezien de autoriteiten pas later van zijn kort verblijf ter plaatse hoorden WASHINGTON ONTHULT SPlONNAGECOMPLOT TWEE in Wenen woonachtige Amerikaanse journalisten, de zwagers Otto Verber en Kurt Ponger, zijn Woensdag door de Amerikaanse militaire autoriteiten gearresteerd en op transport gesteld naar Washington, omdat zjj zich hebben schuldig gemaakt aan spionnage ten behoeve van de Russen, zo is officieel medegedeeld. Tegelijkertijd heelt de Amerikaanse regering de terugroeping geëist van Novikof, de tweede secretaris van de Russische ambassade in de federale hoofdstad. Novikof is ervan beschuldigd, bjj deze affaire betrokken te zijn. Het drietal heeft allerlei gegevens verzameld aangaande de omvang van de Amerikaanse strijdkrachten en over militaire inrichtingen. oorlogstijd hebben gepleegd. Formeel zijn de V.S. nog steeds met een aantal staten in oorlog en kan de vraag dus bevestigend worden beantwoord. In dat geval kan over Verber en Ponger de doodstraf worden uitgesproken. Ii« zijn door tussenkomst van zijn raadsman afgezonden antwoord aan de advocaat-generaal in de staat New Jer sey. tart Harold J. Adonis, die bijna weken geleden op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten in Amster dam is gearresteerd en thans nog in liet huis van bewaring verblijft, drie van zijn voormalige politieke vrienden, de beschuldigingen, die zij tegen hem bekend hebben gemaakt, te bewijzen. „Van mijn kant beschuldig ik gouver neur Driscoll, John Dickerson en Paul Williams, van vooropgezette, moedwilli ge en boosaardige verdraaiing van de waarheid," zo schrijft Adonis. „Zij po gen van mij een politieke zondebok te maken in het belang van hun eigen egoïstische en persoonlijke politieke cmbities Ik daag hen uit ook maar één bewijs ter tafel te brengen, dat ik ooit een openbare functionaris in New Jer sey of ergens anders heb omgekocht, dat ik ooit heb deelgenomen aan een samenzwering tegen een persoon of te gen een groep van personen, die tracht ten het recht in zijn loop te stuiten, of dat ik ooit kassier ben geweest voor, of een cent heb aangenomen van welke misdadige figuur ook." Hij besluit zijn brief met de uitda ging: „Wie zijn deze drie intieme politieke ooezemvrienden, die voor het forum van het publiek op hun heilige en zelfinge nomen ponnies galopperen? Zijn zij be reid met mij in het openbaar in deba' te gaan over de verdiensten van onz< espectievelijke politieke loopbanen?" De officier van Justitie te Amsterdam heeft, na ontvangst van de documen ten, waarbij de acte van beschuldiging tegen de Amerikaan Harold J. Adonis, een vordering bij de rechtbank inge- dend om aan de minister van Justitie haar advies uit te brengen of de Ame rikaan aan wie omkoping ten laste is gelegd, a) dan niet zal kunnen worden uitgeleverd. Hierdoor is een begin ge maakt met de uitleveringsprocedure. De rechtbank zal nu binnenkort Adonis horen en moet dan binnen veertien da gen hierna aan de minister van Justi tie haar advies uitbrengen. HE arrestatie geschiedde, nadat een federale grote jury een aanklacht tegen de beide mannen had uitgebracht. Hierin worden veertien punten van beschuldiging opgesomd. Novikof wordt als medeplichtige genoemd doch niet als gedaagde beschouwd. In verband met deze zaak is te Wenen een aantal Amerikaanse burgers aangehouden voor verhoor. Er zullen nog enige war den opgeroepen. Verber was gedurende de tweede we reldoorlog luitenant in het Amerikaan se leger. Hij was gedetacheerd bij de geheime dienst in Europa. Ponger kwam pas in 1940 in de V.S. en werd in 1943 in het Amerikaanse leger opgeno men. Beide mannen waren genaturali seerd. Zij werkten in Wenen als cor respondent voor Amerikaanse bladen, en hadden ieder een kantoor in de Rus sische sector van Wenen. Verber woont in de Amerikaanse sector. Ponger, die in de Russische zijn domiciilie heeft, kon slechts worden gearresteerd, door dat hij iedere dag zijn zevenjarig doch tertje in het Amerikaanse deel van de stad naar school brengt. De echtgeno ten dezer mannen zijn niet aangehou den of verhootd Een vraag bij dit proces wordt nog, of de beide mannen hun delicten in Zondag 25 Januari a.s. zal de laat ste dag zjjn, dat het z.g. NOES-spoor- wegtarief, dat voor het Oostenrijkse doorvoerverkeer via Duitsland ovei de Nederlandse zeehavens gold, van kracht is. e Duitse spoorwegen heb ben n.l. de overeenkomst dienaangaan de met de Nederlandse Spoorwegen niet verlengd. Men spreekt in Rotter damse havenkringen van een Uorli rreugde, want Nederland heeft er niel langer dan ;nige maanden van kun nen profiteren. Naar verluidt zijn de onderhandelm gen, die ten doel hadden de overeen komst te bestendigen, afgestuit op de Duitse eis van een verhoging met 10U rappen, (Zwitserse centen) per ton. welke eis later werd gehalveerd. Nederland stond op het standpunt, dat aan dezs e.s niet kon worden vol daan, omdat de positie van de Neder landse havens ten opzichte van de Duitse daardoor te zeer verzwakt zou worden. Het gevolg van een en ander zal zijn, zo verwacht men althans, dat het goederenverkeer met Oostenrijk nu meer naar de Duitse zeehavens ge trokken wordt, omdat dit voordel'gei zou zjjn. NE Nijmeegse hoogleraar Duynstee is een strijdvaardig man. Hij was het, die het vorig jaar in de maanden, wel ke aan de verkiezingen voorafgingen, de rechtse oppositie in de Katholieke Volks Partij vertegenwoordigde. Hij ging zelfs zover, dat hij de lijst-Welter in de aandacht van zijn medestanders durfde aanbevelen. Hij was de grote tegenvoeter van prof. Romme. Deze hoogleraar nu heeft onlangs de Welterianen aangeraden bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen niet met eigen lijsten uit te komen, maar zich te scharen achter het vaandel van de KVP. Hoewel wij er wel degelijk re kening mee moeten houden, dat de plaatselijke politiek bij gemeenteraads verkiezingen een veel sterkere rol speelt dan bij verkiezingen voor de Tweede Kamer, is bovengenoemde opwekking niettemin belangwekkend. Want er zijn twee mogelijkheden: le Duynstee en de zijnen zijn langzaam aan in het rech te spoor van Romme teruggekeerd; 2e de KVP heeft inmiddels een zwenking naar rechts gemaakt, waardoor aan vankelijke verschillen van inzicht zijn verdwenen. Wij geloven het laatste. En wij wor den in deze mening versterkt door een kort commentaar in „Het Vrije Volk", waarin opnieuw de verwijdering tus sen de PvdA en de KVP aan de orde wordt gesteld. Voor de politieke ontwikkeling in ons land is deze zaak van groot belang. pE moet ons maar niet kwalijk nemen, dat het bericht uit het Amerikaanse blad „Time" over de verkoop van het Casino van Monte Carlo aan een Ar gentijnse scheepvaartmagnaat ons pijn lijk heeft getroffen. Niet omdat wij ge wend waren telkenjare enige franken aan de roulette te verspelen, maar wel omdat Frankrijk en zijn Cóte d'Azur ons lief zijn en wij ons altijd zeer wel gevoeld hebben in het fantastische dé cor van Prins Reinier van Monaco. Onze tijd is niet romantisch en wij vinden een kantoorgebouw belangrij ker dan een zonnig luxe-strandje tus sen de rotsen. Maar wij zouden toch die plekjes van menselijke waanzin, van goklust en andere begeerten zo gaarne bewaard zien. Om nog eens in die romantiek te kunnen vluchten, om de volmaakte zotheid van louter fagade te kunnen ondergaan. Wij worden zo schreeuwend zakelijk en wij zijn zo belachelijk serieus. Die schepenkoning neemt iets van onze kansen weg. Dat nemen wij hem kwalijk. Premier Mayer van Frankrijk is van plan besprekingen met zijn Britse ambtgenoot, Winston Churchill, te voe ren, alvorens hij naar Washington gaat om daar Eisenhower in Februari te ont moeten. MU wij het toch over romantiek heb- ben: „In 1967 zullen de eerste vlieg tuigen met atoomenergie in de lucht zijn", zo verklaarde dezer dagen dr A. Plesman als gastheer van de American Businessmen's Club in het hoofdkan toor van de KLM in Den Haag. „Zij zullen in staat zijn enige malen rond de aarde te vliegen zonder brandstof in te nemen. Dan zal het dus practisch zo zijn, dat vliegtuigen onafhankelijk zijn van hun brandstof en in dit opzicht zal de luchtvaart een decentraliserende in vloed op de wereld hebben, omdar dan afstanden feitelijk niet meer bestaan". Weet ge wat wij vreselijk vinden? Dat er in 1967 dus niemand meer véél kan verhalen, omdat er geen verre rei zen meer kunnen worden gemaakt. Het zal natuurlijk wel erg mooi zijn, dat we enige malen rond de aarde kunnen vlie gen zonder brandstof in te nemen, maar die arme aarde komt er lelijk aan te kort. In 1967 zitten we niet meer bij elkaar op schoot, maar in elkanders binnenzak. Daar voelen wij geen zier voor. Wij willen echt op reis blijven gaan met zenuwen en afscheidszoenen en het lijkt ons een gruwel in 1967, 's middags om 4 uur in New York te kunnen zeggen: „Ik ga even naar Den Helder de kinderen goeienacht zeggen". „Ik ben zo terug". Voor ons geen decentraliserende atoomvliegtuigen. In 1967 gaan wij met paard en wagen rijden! Naar verluidt heeft de partyleiding van de P.N.I. besloten, haar eis te handhaven dat AÜ Budiardjo en gene- raal-majoor Simatupang resp. als secre taris-generaal van bet Indonesische departement van defensie en als chef- staf van de strijdkrachten aftreden. De partijleiding zou haar partijgenoten ministers reeds hebben opgedragen, te streven naar uitvoering van deze wens. Genoemde functionarissen zijn volgens de P.N.I. nauw betrokken bij de 17- Octoberaffaire. De P.R.I., de Partai Rakjat Indonesia, steunt dit streven. Naar haar mening remt Budiardjo het werk van het ministerie. Een nieuwe minister van defensie zal voorlopig wel niet worden benoemd Er zouden grote moeilijkheden kunnen ontstaan uit het optreden van een be windsman. die de gebeurtenissen vat, 17 October niet van nabij heeft gevolgd, zo meent men te Djakarta. Reeds thans vraagt men zich echter af, of deze post in de toekomst door een partijman moet worden vervuld. Bij de formatie waren de partijen het er over eens, dat zij moest worden gereserveerd voor een ..partijloos" minister. Deze afspraak dient volgens waarnemers te worden gehandhaafd. De atlaire-Oradour In 1948 heeft het Franse parlement een wet aangenomen, waarin werd be paald, dat allen, die deel hadden uit gemaakt van een door het tribunaal te Neurenberg als „misdadig" gebrand merkte organisatie, worden beschouwd als collectief schuldig aan de misdaden hunner eenheden, tenzij zij hun on schuld kunnen bewijzen. Deze wet is van toepassing op de Elzassers, die te Bordeaux terecht staan wegens de mas samoord te Oradour-sur-Glane. Een groep Elzassische leden der Nationale Vergadering heeft thans een voorstel ingediend, om deze wet niet van toe passing te verklaren op die Elzassers, die door de Duitsers tot dienstneming in een militair onderdeel zijn gedwon gen. Onder doodse stilte is gisteren in da rechtszaal te Bordeaux de tenlasteleg ging in het proces-Oradour voorgele zen. De een en twintig verdachten hoorden haar onbewogen aan. Verwan ten van de slachtoffers en enkele over levenden barstten in snikken uit, toen de gruwelijke gebeurtenissen opnieuw revue passeerden. Officieel is te Poesan (Korea) be kend gemaakt, dat in de jongste zes maanden 866 communistische partisa- nen zijn gedood

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1