Met bijdrage van 40°|0 in de kosten gaat provincie tot het uiterste „Stichting-zomerpostzegels" ontstaat met moeite Nieuwe Hinderwet treedt op 1 Februari in werking Vijftienhonderd wildeganzen werden vergiftigd Sergeant-konstabel Fonteijn opnieuw voor Gerechtshof r Brandweerauto omgeslagen Motie werd algemeen aanvaard Provincie op de bres voor behoud van Artis 'n Henrietje unJkt... INKEER-KRING Vergiftigd door kolendamp Bij het schaatsen verdronken het Militairen en Humanistisch Thuisfront Belastingkenteken voor auto's Inspeciie van militaire erewacht Wie zullen het bestuur vormen Rangeerder verongelukt Landbouwvergift is vrij verkrijgbaar Amerikaanse orders voor Nederlandse industrie ""N Tweedracht om een kunstgebit VR'.TDAG Ifi JANUARI 1953 WEGVERBETERING SLOCH1ER-SCHARWOUDE (Van één onzer medewerkers.) OP DE DERDE en laatste dag van de behandeling van de provinciale begrotingen 1953 door de Provinciale Staten van Noord-Holland is Donderdag met algemene stemmen de volgende motie van de heer Voorthuyzen (V.V.D.) aangenomen: „De Provinciale Staten van Noord-Holland, overwegende dat het Rijk het gedeelte van de rijksweg nummer 7, dat tussen Amsterdam en Hoorn nerd geprojecteerd althans voorlopig niet zal aanleggen, dat de provincie bereid Is ter vervanging van dit weggedeelte de provinciale wegen tussen 't Slochter en Scharwoude geschikt te maken voor het verkeer, dat anders op de rijksweg iou komen, dat Gedeputeerde Staten der provincie zich tegenover het Rijk bereid hebben verklaard in de werkelijke kosten van de verbetering van deze provinciale weg overeenkomstig een plan, dat hun instemming heeft, veertig procent bij te dragen, spreken uit, dat laatstbedoelde verbetering geen langer uitstel gedoogt, dat het aanbod van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de kostenverdeling redelijk is en dat de provincie niet verder kan gaan. ^ANGEZIEN er plannen waren het Museum voor de Arbeid te Amster dam op te heffen, hadden Gedepu teerde Staten voorgesteld geen sub sidie beschikbaar te stellen. Mr Proper (Comm.) merkte op, dat er plannen tot reorganisatie zijn. In ieder geval blijft het museum dit jaar geopend en het personeel blijft in dienst. Mogelijk komen er plannen, waardoor het museum een goede toe komst tegemoet gaat. Spreker stelde voor in ieder geval voor 1953 een subsidie te verlenen. Gedeputeerde Staten namen deze suggestie over en een crediet van f 1500 werd beschikbaar gesteld. IN de ochtendzitting hebben de Sta ten zich met diverse vraagstukken bezig gehouden. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten, om de subsidie aan de Nederland se Opera van f 25.000 te verhogen tol f 40.000, vond geen gunstig onthaal bij de heer Peters (.KVP). Deze achtte het bedrag niet verantwoord en stel de met andere leden voor het oude bedrag te handhaven. Mr De Roos (Arbeid) zette uiteen, dat het voor het muziekleven van groot belang is de subsidie te verho gen en namens Gedeputeerde Staten beoogde de heer Van der Donk (KVP), dat de Opera een belangrijke bijdrage verdient. De vergadering verwierp met 29 tegen 17 stemmen het voorstel van de heer Peters en aanvaardde het voor stel van Ged. Staten (f 40.000). Artis. UET is noodzakelijk, dat er in Artis te Amsterdam herstelwerkzaamhe den worden verricht. Amsterdam is bereid een bedrag van f 206.600 be schikbaar te stellen en Gedeputeerde Staten hadden voor het doel een be drag van f 103.300 uitgetrokken op de begroting. Bij de bespreking van dil voorstel somde de heer Peters (KVP) enkele bezwaren op over de plannen om tot herstel over te aan. Mr dr Van Bruggen (C.H.) betreurde het, dat er in het verleden zo weinig aan het on derhoud is gedaan. Door het grote be zoek in de oorlog was er een fonds fevormd en men beschikte over geld. !r wordt nu een bedrag gevraagd, maar het is niet te verwachten, dat dit het laatste zal worden. De werk zaamheden zullen meer vragen dan thans is geraamd. De provincie is voor een kwart eigenaresse van Artis. Kan zij het eigendomsrecht niet over dragen aan Amsterdam. Mr De Roos (Arbeid) zeide, dat men vertrouwen moet stellen in de toekomst van Artis. De voorgestelde werkzaamheden zijn van groot belang. Namens Ged puteerde Staten ver dedigde de heer Van der Donk het voorstel. Hij zeide, dat overdracht aan Amsterdam niet zo eenvoudig is. Artis is van groot belang voor het Ne derlandse volk en hij beval het voor stel aan. Met algemene stemmen ver enigde de vergadering zich er ten slotte mee. f)NLANGS heeft een employé van een filmverhu urkantoor mij verteld, dat de filmkeuring in Nederland nog serieuzer in haar werk gaat dan het ontluizen van landlopers in Nor- gerhaven. Als er maar één dame op het celluloid verschijnt, die een pietseltje gedecoreerd is (dat „pietseltje" betekent overigens dat de dame nagenoeg barrevoets gaat schudden de heren van de filmkeu ring reeds het grijze hoofd. DAARDOOR blijven ons vele monu- menten op filmgebied onthouden. Omdat men ons in het bezit wit laten van onze waardigheid,onze deugd en onze onschuld. Dat is on twijfelbaar een goed streven. Al leen viel het ons op, dat de film kering zich uitsluitend bemoeit met de film zélf en niet met de dingen die er bij komen. De reclame bij voorbeeld. MEEM nu eens de film „Tot Inkeer", met Pier Angeli en Stewart Gran ger. De titel doet veronderstellen dat het Leger des Heils deze rol prent presenteert en dat MGM er mets mee te maken heeft. Eigen lijk is het ook een nétte film. Een vent steelt een schilderij uit eer kerk, probeert er vervalsingen van te maken, ontmoet de filmheldiv. trouwt met haar en komt Tot In keer, door het schilderij terug te brengen naar de plaats van her komst en een nenrdend huwelijks leven te beginnen. VEURIG. niet Die zwakke broede» (homo sum, humani nihil a me alienum puto: nietwaar?), die na zijn kleine misstap de Weg Terug weer vindt. Maar nu de slagzinnen waarmee de film ge bracht wordt. Hier is er één: „Had zij geweten wie hij was.nimmer had zij hem haar jeund en haar on schuld gegeven. Of: Laat haar gaan.' Zij is veel te nned voor je!" „TOT Inkeer". Jaja. Een andere slag zin: „Vertel haar niet wie je ben'. Het zou haar hart breken", of: „Zij geloofde alle leugens die hij haar toefluisterde". (Ook toen hij haar ten huwelijk vroeaAfgrijselijke zedendelicten, gegarneerd met een enkel lustmoo'rdje en besprenkeld met arove nnlichting worden ov" beloofd in het filmwerk aller tij den" (een a'nemeve betiteling. (1'e nog klopt ook want de mev"n ver anderen toch nooit), dat „Tot In keer" heet. £)E laatste slagzin mag ik u niet ont houden. Die tuidi aldus: „Roman tiek in geheimzinnig Tunis waar de zwoele nacht een gestolen kus oi het flikkerend lemmet van een me kan verbergen!" Hoe >n 's hemels "aam moet een mens in zo'n jan boel tot inkeer komen....! Kampeercentra QE heer Mensink (Arbeid) besprak aan de hand van cijfers het sociale toerisme. Doordat steeds meer menseu met vacantie gaan, is het van belang aandacht te besteden aan het inrich ten van kampeercentra. Dit mag niet aan het particuliere initiatief worden overgelaten en spreker vroeg of het mogelijk is, dat de provincie leiding kan geven. Mejuffrouw Ribbius Peletier (Ar beid) merkte op, dat het vraagstuk van het sociale toerisme nog nevelig is. Het biedt echter aspecten en ver dient aandacht, zeide spreekster. Provinciale Ziekenhuizen gIJ (le behandeling van de begrotin gen van de Provinciale Ziekenhuizen heeft dr Gribbeling (KVP) herinnerd aan de toestand in het ziekenhuis te Medemblik. Hij had hulde voor de wijze waarop de directrice tracht „warmte" te brengen in het gebouw. Het is toch van belang het gebouw in de toekomst te verlaten en er kunnen zich goede gelegenheden voordoen, om de patiën ten over te brengen, als er bijgebou wen in de andere inrichtingen (Sant poort en Bakkum) gemaakt worden. Voor Santpoort bestaat er reeds een vijfjarenplan en in de toekomst zal er ook een voor Bakkum gemaakt wor den. Als er in deze inrichtingen hon derd tot tweehonderd bijkomen zullen dc vaste kosten drukken op het grote aantal patiënten, en de verpleegprij- zen behoeven'niet omhoog. Mevrouw mr Stoffels-Van Haaften (VVD) besprak het gebrek aan ver plegend personeel. Mevrouw Stoffels vroeg uitbreiding van gelegenheid tot recreatie zowel voor verplegenden als patiënten en betreurde het, dat er slechts één sollicitant was voor de vacature van geneesheer directeur. Het verdient misschien aanleiding de be zoldiging te herzien. Mevrouw Teeboom-West (Comm.) vroeg aandacht te besteden aan de lonen en arbeidsvoorwaarden van het personeel, waardoor verwacht kan worden, dat het in dienst blijft. Mevrouw Korff-Zernike (Arbeid) bracht hulde aan Gedeputeerde Sta ten, omdat zij zo veel gedaan hebben de salarissen van de leerling- /er- pleegsters op peil te brengen. Er is geen tekort aan aanmeldingen, er vertrekken er later echter velen. Wat de vacature te Santpoort betreft, merk- Te Maasdam Het onderzoek van de rijkspolitie naar de oorzaak van het overlijden van de heer M. B. in zijn woning te Maasdam en de bewusteloosheid van zijn echtgenote en zijn zoon, heeft uit gewezen, dat koolmonoxydevergiftiging de oorzaak is. Volgens de politie is dit gebleken bij sectie op het stoffelijk overschot van de heer B., hoewel nog geen uitslag binnen was van het on derzoek naar vergiftiging door het voedsel. Reeds 1 100.000.— voor de oud-verpleegsters De opbrengst van de rebusprijsvrtag ten bate van het erefonds voor oud verpleegsters. waarvan de rebus is ontworpen en uitgevoerd door H K.H. prinses Beatrix en haar klassegenoten, heeft reeds f 100.000— opgebr-cht. Nog steeds stromen van alle zijden goede oplossingen binnen. De trekking onder notarieel toezicht zal geschieden vóór 15 Februari a.s te zij op, dat ook rekening gehouden moet worden met de moeilijkheden van verleden jaar. De heer Rustige (Prot. Chr.-groep), sprekende namens Gedeputeerde Sta ten, merkte op, dat het gebouw te Me demblik weliswaar voor dertig jaar van het rijk gehuurd is, doch de pro vincie kan de huur opzeggen, wanneer zij wil. Verbetering van de .nnch- ting zal veel geld kosten. Het verdient daarom aanbeveling aandacht te be steden aan verbetering van de andere inrichtingen, om daarin patiënten on der te brengen. Voorlopig is het echtei zover niet. Wel wordt een vijfjaren plan voor Santpoort uitgewerkt, waar voor de Staten reeds credieten be schikbaar hebben gesteld. Aandacht zal werden besteed aan betere huis vesting van de zusters, verbetering van de werkplaatsen en het maken van een ontspanningsgebouw. Er is nog ruim een millioen gulden nod'S- Wat de werkzaamheden van het di rectorium betreft merkte de heer Rus tige op, dat de proef naar wens ver loopt. In de zomervergadering zal een reglement over deze aangelegenheid aan de orde komen en een economi sche directeur worden benoemd. Watertarieven. gESPROKEN werden de begrotingen der provinciale bedrijven en daar" bij deelde de heer Prakken (Arbeid), lid van Gedeputeerde Staten me, dat men optimistisch is ten aanzien van de electriciteitstarieven, maar minder over de watertarieven. De aanleg van een leiding van het Amsterdam-Rijn kanaal naar Leyduin vraagt vele mil- lioenen. Voor de naaste toekomst staat on het programma vernieuwing van leidingen. De kosten daarvan zijn tien millioen gulden. Inkomsten staan er niet tegenover en aan tariefsver hoging zal men niet kunnen ontkomen. Een en ander zal met mate geschie den èn als het strikt noodzakelijk is. De vergadering nam hierna de voorstellen van de provinciale begro tingen aan. De communisten stemden echter tegen. Gistermiddag is de 9-jarige Oene Petter uit de buurtschap Dwarsgracht te Giethoorn .bij het schaatsenrijden in een openliggende vaargeul gereden en verdronken. Op het moment, dat het ongeluk gebeurde, was niemand in de nabijheid. Wel hebben sommige perso nen een zwak hulpgeroep uit de verte gehoord, maar toen zij ter plaatse arri veerden en met een vaartuig de geul hadden bereikt, bleek de jongen reeds te zijn verdronken. Minister antwoordt op vragen In zijn antwoord op vragen betreffen de de toekenning van extra-verlof aan militairen, die de bezinningsbijeenkom sten van het Humanistisch Thuisfront willen bijwonen, door het Tweede Ka merlid, de heer Stokman, heeft de mi nister van Oorlog en Marine gezegd, dat hij geen afbreuk heeft gedaan aan het wezenlijk bestaande onderscheid tussen de bezinningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront en de vor mingssamenkomsten op „Sonnehaert" en „Beukbergen". De doelstelling van het Humanistisch Thuisfront leidt ertoe, aldus de minister dat de bijeenkomsten dienen te worden beschouwd als uitingen van ethische welzijnszorg. De faciliteiten, verleend aan de deelnemers van de bezinnings bijeenkomsten zijn in feite niet gunsti ger dan die waarop de bezoekers der centra „Sonnehaert" en „Beukbergen" recht hebben. De tussenkomst van aal moezeniers en veldpredikers bij het be zoek dezer centra is eerder stimulerend en waar nodig selecterend bedoeld dan belemmerend. KNAC drinqt aan oo Verlichting van militaire colonnes bij mist Het juridisch economisch verkeers technische college van de K.N.A.C. en de Nederlandse juristen vereniging heeft zich tot de minister van Finan ciën gewend om opnieuw de aandacht te vragen voor het probleem van een meer practische regeling van de con trole op de motorrijtuigenbelasting. Herinnerd wordt aan de reeds in 1935 gevoerde besprekingen waarin als voor waarde voor de toepassing van een systeem van het aanbrengen van een belastingplaatje op de voorruit van auto's, werd gesteld dat een regeling zou zijn ingevoerd, waarbij elke auto een bepaald nummer (kenteken) zou krijgen dat zij ook gedurende haar ge hele leven behoudt. Genoemd college dringt opnieuw aan op spoedige invoe ring van het aanbevolen systeem. De K.N.A.C. dringt eveneens aan op spoedige .bekendmaking van de verlen ging der overgangstermijnen voor dc bepalingen t.a.v. de koplichten van motorrijtuigen, etc. Tenslotte heeft de K.N.A.C. de minis ter van Oorlog en Marine verzocht te bevorderen dat marcherende militaire colonnes bij zware mist overdag aan de achterzijde rode lichten en aan de voorzijde witte of gele lichten voeren. Reeds geruime tijd worden er pogin gen in het werk gesteld om te komen tot een „Stichting Zomerpostzegels", die de opbrengst van de zegels voor culturele en maatschappelijke doelein den zou kunnen besteden. Tot dusverre regelden de ministers van O. K. en W. en van Sociale Zaken de bestemming der gelden, terwijl een comité de pro paganda voerde. Het wordt vrij alge meen onjuist geacht, dat over het geld, dat door het publiek vrijwillig bijeen wordt gebracht, door de overheid of ambtelijk wordt beschikt, zonder dat daarop critiek of controle mogelijk is. Van de kant van „Maatschappelijk Werk" is men het hiermee eens, doch de minister van O. K. en W. houdt vast aan zijn opvatting, dat op grond van een K.B. van 1935, de bestemming der gelden door hem en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken dient te geschieden. Voorgesteld is thans, om de P.T.T. de opbrengst aan de ministers te doen overdragen. Deze zouden een beste dingsplan van de te vormen stichting formeel moeten goedkeuren, waarna de stichting de gelden verdeelt. Bij de vorming van een stichtingsbe stuur zijn inmiddels ook haken en ogen ontstaan. Er waren drie leden van de voorlopige Raad voor de Kunst aan gewezen, doch de minister van O. K. en W. acht dit bestuurslidmaatschap niet in overeenstemming met hun adviserende taken bii het ministerie. Men staat nu voor de puzzle welke kunstenaarsorganisaties representatief geacht moeten worden, om in het be stuur zitting te nemen. Een derde struikelblok Is de aanbe veling voor een aantal leden voor de maatschappelijke sector. Tenslotte is er verschil van mening over de vraag of Gemeente krijgt meer bevoegdheden Vandaag wordt afgekondigd het Ko ninklijk Besluit van 24 December 1Q52, waarbij is bepaald, dat de nieuwe Hin derwet op 1 Februari a.s. in werking zal treden De Hinderwet bevat regelen ter voor koming van het veroorzaken, naar bui en, van gevaar, schade of hinder door inrichtingen. De inwerkingtreding van de nieuwe xvet moest wachten op het totstandko men van de uitvoeringsvoorschriften die ii de loop van deze maand het licht lullen zien. De nieuwe wet heeft het systeem van de rude wet, die reeds van 1875 dateert en die nu komt te ver vallen, overgenomen en waar nodig ver beterd en gemoderniseerd De bevoegdheid van de gemeenten om in eerste instantie over een verzoek om vergunning te beslissen is thans uit gebreid zodat men kan zeggen, dat vrij wel alle verzoeken om een Hinderwet vergunning moeten worden gericht tot b. en w. van de gemeente. Van de be schikking van b. en w. kunnen zowel de aanvrager als zij, die bezwaren heb ben ingebracht, beroep instellen op de Kroon. De nieuwe voorschriften zijn er op gericht hot verloop van de gehele procedure zoveel mogelijk te bespoe digen. het gehele bestuur aanbevelingen ?al moeten doen voor de besteding der zomerzegel-gelden, of dat de culturele- en maatschappelijke vertegenwoordigers zulks voor hun eigen terrein zullen doen. Naar wordt verwacht zal het al of niet tot stand komen van de stich ting, de uitgifte van zomerzegels in 1953 in genendele belemmeren. Gisterochtend omstreeks zeven uur is een 23-.jarige rangeerder, K., op het spoorwegemplacement te Rotterdam- Noord dodelijk verongelukt. K. had verschillende sporen te bedienen en vermoedt wordt, dat hij daardoor een remschoen pas op het laatste ogenblik voor de trein op de rails kon leggen. Hij kreeg plotseling de buffer van een goederenwagon tegen het hoofd en was op slag dood. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard inspecteren voor het Koninklijk paleis te Amsterdam de erewacht, die is opgesteld in verband met de nieuwjaarsreceptie. Muizenplaag werd bestreden, maar: Verantwoordelijk ingenieur voor de rechter In het najaar van 1951 zijn 1500 wilde ganzen gestorven, na in de Noordoost polder muizentarwe gegeten te hebben. In verband met deze grote sterfte onder de ganzen had zich gisteren voor de kantonrechter te Zwolle te verantwoorden de landbouwkundig ingenieur P. J C. te Emmeloord, die inspecteur in dienst van de Noordoostpolder-directie is en op wiens bevel ondergeschikten indertijd „op onvoorzichtige wijze" muizentarwe hebben gestrooid. De ambtenaar van b-et O.M., baseerde zijn requisitoir op de Jachtwet en als strafbare feiten noemde hij het zich met vergif in het veld bevinden en het doen doden van wild. Voor elk van beide feiten eiste hij een boete van f 100.subs, tien dagen hechtenis. Het betrof hier grauwe ganzen, die elk jaar enige maanden in de Biesbos en in de Zuidwesthoek van de Noord oostpolder verbleven. Deze streek is het laatst in cultuur gebracht, doch de nieren behielden hun voorkeur voor dit gebied De enorme sterfte onder de gan zen (volgens deskundigen verscheidene duizenden) trok ook in het buitenland de aandacht en uiteraard werd naar een schuldige gezocht. Er heerste in de herfst van 1951 een muizenplaag en de Noordoostpolder- directie besloot tot een bestrijdingsactie met de vergiftige korrels, zinkphosfide, de zogenaamde muizentarwe. Ze gaf opdracht de korrels in de muizengaten te storten. In afwijking met deze in structies liet de ingenieur C. het vergif „breedwerpig" uitstrooien, op een deel van de IJselmeerdijk en in de greppels van een aantal luzernevelden. Volgens zijn zeggen streken de ganzen op deze kavels, welke nog niet verpacht en dus nog in beheer bij de N.O.P.-directie zijn, vrijwel nooit neer. De juistheid van deze opmerking werd door het openbaar mi nisterie sterk betwijfeld. Ir C. zei ver der, dat hij „breedwerpig" had doen strooien, omdat hij meende daarmee de mu.zenplaag effectief te bestrijden. Zo waren eens in een greppel van enige honderden meters lengte 122 dode mui zen gevonden. Tijdens de verhoren van verdachte en getuigen bleex, dat deze ganzenkwestie een facet van een groot probleem is. „nu er steeds roekelozer met de zwaarste landbouwvergiften wordt omgegaan" Langgekoesterde wens wordt ingewilligd Na behandeling voor Amsterdamse rechtbank, Amsterdams Gerechtshof, Hoge Raad, Haags Gerechtshof en op nieuw Hoge Raad zal de zaak-Fonteijn Vrijdagmiddag 23 Januari opnieuw die nen voor het Gerechtshof te Den Haag. De 53-jarige voormalige serg.-konsta- bcl bij de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn. die naar hij meent, in 1935 door twee n.arineartsen ten onrechte wegens bronchiale asthma werd afgekeurd en sedertdien 17 jaar lang voor rechts- en eerherstel heeft gevochten, staat nog steeds voor dezelfde tenlastelegging te recht: smaadschrift. De verdachte heeft steeds verzocht toegelaten te worden tot het bewijs van de waarheid zijner beschuldigingen, het geen steeds geweigerd werd De laatste maal bepaalde de Hoge Raad echter, dat het Hof Fonteijn diens lang gekoesterde wens zal inwilligen. Bovendien heeft de Hoge Raad bepaald, dat bet Hof hem moet aanhoren bij zijn poging aan te tonen, dat door diverse autoriteiten en instanties gepleegde handelingen in Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet 0 zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Krusehen kuur De zes minerale zouten van Krusehen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe Kracht en energie Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmed- de oorzaak var die ondragelijke rheumatiek. (Advertentie. Ing. Med.) strijd waren met het algemeen belang. Volgens Fonteijn hebben deze autori teiten de instanties in strijd met hun ambtsplicht steeds zijn verzoeken tot het instellen van een onpartijdig onder zoek geweigerd en een door Fonteijn gedane aanklacht tegen de twee artsen nimmer doorgezonden aan een militaire gerechtelijke instantie. Fonteijn heeft zich tot dusverre steeds zelf verdedigd, doch thans heeft hij een raadsman gekozen. Zowel doe het openbaar ministerie als door de verdediger werd opgemerkt, dat er op dit gebied geen wettelijke voorschriften bestaan. In een apotheek kan men geen enkel vergif zonder dok tersrecept verkrijgen, maar in een land bouwzaak worden onbeperkte hoeveel heden van de zwaarste landbouwvergif ten zonder plichtplegingen verstrekt. De kantonrechter zal over 14 dagen uit spraak doen. Voorbijganger werd zwaar gewond De brandweerauto uit Ens in de Noord oostpolder is gistermiddag, toen hij met grote snelheid op weg was naar de brand in een boerdery aan de Sloefweg, bij het uitwijkea voor een bestelauto de berm ingereden en daarna over de kop geslagen. De per fiets passerende 16-jarige H. Kroze uit Ens werd door de brandweerauto geraakt. Hy is levens gevaarlijk gewond. Van de vijf brand weermannen die in de auto zaten, werd er een aan zijn been gewond. Het aankoopbureau voor de Ameri kaanse luchtmacht heeft een order van 'n millioen dollar voor trucks geplaatst bij de Nederlandse industrie. Kort te voren heeft men een order geplaatst van bijna een half millioen dollar voor kleine trailers. Zoals bekend vallen deze orders on der de z.g. „Off-shore procurements". Binnenkort zal de Amerikaanse lucht macht ook een bureau in Rome openen voor aankopen in Italië. Behalve in Den Haag zijn er verder bureaux in Frankfort, Londen en Pa rijs. In een offciëel communiqué is kort geleden gezegd, dat de aankopen van, het bureau in Den Haag, dat de rela ties met Zweden, Noorwegen, Dene marken en de Benelux onderhoudt, elf millioen dollar zouden bedragen. Men kan echter gevoeglijk aannemen, zo vernemen wij uit zeer goed ingelichte bron. dat dit bedrag beduidend hoger zal zijn. QP het bureau Duin- straat van de Haagse politie kwam kortgele den een heer vertellen dat hij op het Franken- slag zijn gebit had ver loren. Een pa r dagen later kwam een dame aangifte doen. dat zij op die plaats een gebit ge vonden had. De conclu sie lag voor de lvmd. Het heertje werd naar de dame verwezen en men was het er dra over eens, dat hij de recht matige eigenaar van de kunsttanden was. Edoch, op het hoofdbureau van politie vervoegde zich een paar dagen Dter weer een oude man, die ook al ziin gebit had verloren. Hij werd even eens naar de dame ver wezen en belde daar iuist aan op het moment, dat meneer no. één het "ehit had gepast ep het defipitief als het z' ne had herkend. Ook num mer tweë bleek zijp ge bit op het Frankenslag te hebben verloren en daarmede was het pro bleem geschapen Er ontstond een druk gesprek, dat eindigde met een overwinning voor nummer twee, die het gebit in handen wist te krijgen. Nummer één „nam het niet" en de beide heren begaven zich naar de politie, waar het gebit werd ge deponeerd op de tafel van een brigadier. Deze nu kreeg het Salomo's oordeel te vellen. Hij be dekte het gebit en vroeg de twee candidaten of zij bijzondere kenteke nen van het betwiste voorwerp wisten mee te delen. En daarmee bleek de slag voor heertje no. twee definitief gewon nen, want hij wist te vertellen, dat hij des tijds een tand had bijge vijld omdat deze niet goed paste. Dat klopt, merkte de brigadier tri- omphantelijk op. De ge lukkige eigenaar deed het gebit in zijn mond en toonde zijn verslagen tegenstander de stralen de, volle lach van de overwinnaar UEf beroemde Casino te Monte Carlo, waar de beruchte speeltafels staan, is voor een mil lioen dollar aangekocht door de uit Griekenland afkomstige directeur van een aantal scheepvaart maatschappijen. De man, Aristoteles Anassis ge heten, die thans de Ar gentijnse nationaliteit bezit, motiveerde zijn aankoop met de opmer king, d"t hij „wat kan toorruimte nodig had". In Monte Carlo heeft het bericht terecht veel op schudding verwekt. A

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5