ONZE KINDERKRANT Waf de post bracht Rossolimo liep halve punt uit Daar ging de liefde.. "AKKERTJES RUIMING WATERVALLEN ALKMAAR G LANGfcSlR 31 ING LAAT 143 V. J. OLIJVE it per 250 gram ONS HOEKJE Kabouter Witbaard verloor van een fluitketel (met pootjes) Wedstrijd om honderd beukenootjes „Ty" maakte carrière nnniiiiuiniiiiiniiiiiiiiiiininiiimniiiiiiiiiiiiiniiiiiüiüiiiiiiiii Kapitein van .Klipfontein had weer pech Amersfoorters worden weer keientrekkers BESCHERMING VOOR DE HOND ALS TREKDIER EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN Rozendaal werd ook te Fries eervolle derde Geen schaatswedstrijden te St. Pancras WinterhanderfPUIlOl I HET HOOGQVEN-SCHAAKTORNOOI O'Kelly en Donner speelden remise Dick Pappenheim won te Wengen de slalom Minister gaat zich met de Vierdaagse bemoeien Snipverkouden £iu&te>i eetzó riaak Hel Radioprogramma VRIJDAG 16 JANUARI 195S <maar - Telef. 5039 leen Zaterdag: TEIXEN: 70 ct per 250 gram. 60 ct. per 250 gram. 45 ct. per 100 gram. jes - koopjes 000 K.M. gelopen 46, in prima staat de wagen iet nieuwe motor n prima staat N, open laadbak, 2 ton, 4 cylinder volle garantie verkocht. EALER TERWEG 446/48 AMSTERDAM (W.) AL- en CHEVIOT- ekend lage pry ren. ISEN voor aan haió bezoekt üBHUEIi HUUUi 2X2 Breed 44 Telef. 433» ■IffllilH! Beste kinderen, Deze week waren er niet zo erg veel inzendingen. Ik denk, dat de kruis woordpuzzle wat moeilijk was voor sommige neven en nichten. En verder heeft het gevroren en dat verklaart ook heel veel. Vandaag hebben we een paar kleine raadsels, die jullie stellig niet veel moeite en tijd zullen kosten. Briefjes met oplossingen worden in gewacht aan het adres van Tante Pau- iien, Bureau van dit blad. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE. Horz.: bal, ver, aa, do, bloemen, Oma, r.g., as, Jan, Veendam, e.d., ka, nek, tol. Vert.: baby, aal, Ede, rond, Eem, oog- Je, mand, oven, Ans, smal, Ede, Ako. Guda Bakker uit Wieringen stuur de voor het eerst in. Je oplossing van de kruiswoordpuzzle is goed, hoor! Doe je de volgende keer weer mee? Van de kinderen Kok uit Zijpe ont ving ik een dikke enveloppe. Nu,daar kwam heel wat uit te voorschijn, hoor'. Om te beginnen een lange brief van Albert en Johan Kok, een goede oplos sing van de kruiswoordpuzzle en van die twee samen een tekening. Dank jullie wel, jongens! Dus jij bent door het ijs gezakt, Roelof. Wat een avon tuur! In het vervolg beter oppassen, hoor! Heeft Johan al wat kunnen hel pen bij het oplossen van de kruis woordpuzzle? Of moest jij het helemaal alleen doen? Van Ina en Roelof Kok was er ook een lange brief en een goede oplossing van de kruiswoord puzzle. Gezellig, zo'n hele familie die meedoet. En jullie vader heeft warem pel ook nog even moeten helpen! Het doet me pleizier te horen dat jullie het versje van de sneeuwman uitgeknipt hebben. Bedankt voor de mooie teke ning! ■r Engeltje Dekker uit Alkmaar vond het jammer, dat ze geen prijs heeft ge wonnen met de kerstpuzzle. Maar, zo als ze zelf zegt, een volgende keer be ter! Heel verstandig, Engelientje. Je op lossing van de kruiswoordpuzzle is goed, hoor! Kabouter Wittebaard en Haas Pluim waren oude rivalen. Er ging geen dag voorbij of ze plaagden elkaar en steeds was de haas het kaboutertje te vlug af. Zo ook de laatste keer. Het was zo ongeveer twee uur in de middag. Ka bouter Wittebaard zat heerlijk te dut ten voor zijn huisje. Toen de haas voorbij kwam kon hij het niet laten stil het kabouterhuisje in te gaan en de deur achter zich te sluiten. Voor zichtig liep hij het kleine kamertje in en tikte toen net zolang tegen het raampje tot de kabouter er, buiten, wakker van werd. „Wel heb ik ooit van mijn leven!" vloog het mannetje op, toen hij Pluim achter de ruiten zag. „Wat doe je in mijn huis-.... Wacht maar.... ik zal jeHij stoof op de voordeur toe, maar deze was gesloten. Toen rende hij naar zijn achterdeurtje. Maar toen ook dit niet open was te krijgen, liet hij zich weer moedeloos op zijn bank je vallen. „Je mag er in als je me niets doet!", riep Haas Pluim. „Goed!", bromde de kabouter. „Ik verlies het altijd van jou rakker, maar eenseens zal ik jou er tussen nemen!" Pluim deed de voor deur open en Wittebaard stapte met een zuur gezicht zijn huis in. „Je bent een brutaal beest!", zei hij. „Jouw ge luk is, dat je zo hard kunt lopen". „Juist!" lachte de haas, er is niemand in het bos, die harder loopt dan ik.... ik win het van iedereen en jijjij verliest het nog van eenfluitke tel! „Wat?", riep Wittebaard. „Denk jij dat ik niet harder kan lopen dan een fluitketel? Dat zal ik je eens la ten zien! Over een uurtje zal de wed strijd plaats vinden.... ik zal er ieder een bij uitnodigen en als ik het win dan.... dan krijg ik van jou honderd beukenootjes!" „Best" lachte de haas. „Maar als de fluitketel het wint, dan krijg ik van jou honderd beukenoot jes!" Een uurtje later stroomden in het bos wel honderd dieren bijeen. Er was een lange baan uitgezet en aan het be gin daarvan stond kabouter Witte baard een beetje zenuwachtig naast een fluitketel. Ook de burgemeester was aanwezig. „Let op!", riep deze. „Als ik tot drie tel dan begint het!" Kabouter Wittebaard keek eens even naar de fluitketel naast hem. Hij snoof minachtend en zei: „Als ik één stap doe, dan heb ik het al gewonnen, want een fluitketel kan helemaal niet lopen!" „Eenriep de burgemeester. „Twee.... drieWittebaard deed een paar stappen vooruit. Maar.... wat was dat nu.... ineens maakte de fluitketel een luchtsprong, stoof toen vooruit en was even later aan het ein de van de baan. Alle toeschouwers hadden pret voor tien, behalve kabouter Wittebaard, die snapte er niets van. Hij stond als aan de grond genageld en staarde met grote ogen naar de fluitketel, die wa rempel weer terug kwam lopen ook. „Maarer komen pootjes uit!" riep hij ineens verontwaardigd. „Die fluit ketel speelt vals!" Toen maakte de fluitketel ineens een driedubbele bui teling en bleef op z'n kop liggen. Nu zagen alle toeschouwers dat er geen bodem in de ketel zat en dat de poot jes toebehoorden aan Hans Pluim, die zich er in had verstopt endie er werkelijk niet meer uit kon kruipen van het lachen. Nog heel lang is er over dit voorval in het bos gesproken. Maar tot op he den heeft de kabouter geweigerd de honderd beukenootjes aan de haas te betalen. RAADSELS Met d ben ik een zuidvrucht, met z ben ik op het paard en onthoofdde mij vervolgens, dan wordt ik heel voor naam. Met p ben ik een vrucht, met b een dier en met 1 een ladder. Ra ra, hoe kan dat? In 1932 mocht een tienjarig jongetje, dat luisterde naar de naam „Ty", een klein rolletje vervullen in een Ameri kaanse film. Dat rolletje nam niet meer dan een goede dag in beslag. „Ty" kreeg 75 dollars voor zijn mede werking, het eerste „grote" bedrag, dat hij verdiende. Trots toonde hij het aan zijn moeder. Nu is dat jongetje ouder geworden. En nog speelt hij in films. Zijn naam? Tyrone Power. Vast. wel eens van ge hoord. Indrukwekkende schoonheid van de natuur Als in een rivier plotseling een groot verschil in hoogte ontstaat en het wa ter dan een eind naar beneden valt, dan noemen we dat een waterval. Zo'n waterval is meestal erg mooi om te zien, want het water bruist en kolkt en schuimt dat het een lieve lust is en maakt daarbij heel veel lawaai. Hoe hoger zo'n waterval nu is, dus hoe dieper het water valt, zoveel te meer bruist en kolkt het water. In Nederland vind je haast nergens van deze watervallen. Soms hebben ze in parken wel eens kunstmatige wa tervallen aangelegd en dat is dan wel aardig, maar niet te vergelijken met de enorme en hoge en brede water vallen, die je in de landen met hoge bergen kunt vinden. In Zwitserland en Oostenrijk bij voorbeeld, daar heb je zeer veel van die watervallen. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de grote waterval in de Rijn bij Schaffhausen. Hier valt de hele rivier de Rijn letterlijk enkele meters naar beneden en dat maakt een oorverdovend geraas en gerommel. In Zwitserland vind je ook de Giessen- bach, die maar even 300 meter hoog is en de Staubbach die zijn water plotse ling 287 meter naar beneden laat val len. In Oostenrijk heeft men de Krimmlerwaterval, dit zijn 5 vallen vlak achter elkaar met een totaal hoogteverschil van 350 meter. De hoog ste waterval van de wereld vinden we in Amerika in de staat Californië en die heet de „Yosemitefall". Het water valt hier 680 meter naar beneden en je kunt je wel voorstellen wat een prachtig gezicht dat is. Een van de grootste watervallen van de wereld is de beroemde „Niagara", op de grens van Amerika en Canada. Het zijn eigenlijk twee naast elkaar liggende vallen, de kleinste is 60 meter hoog, maar.... 414 meter breed, de grootste heeft de vorm van een hoefijzer en is 48 meter hoog en 747 meter breed. Iedere seconde vallen in deze twee watervallen 6 millioen liters water naar beneden en het lawaai hiervan is kilo meters in de omtrek te horen. De allergrootste waterval van de we reld ligt in Midden-Afrika. Dat is de Victoria-waterval. Het water valt hier over een breedte van1200 meter 100 meter naar beneden. Kun je je in denken, dat deze waterval op 25 kilo meter afstand al te horen is? Muisjes zijn soms net als mensen, Graag zien zij er erg mooi uit En zo is het ook met Miesje, Zy heeft graag een lieve snuit. Eens zag Miesje in de spiegel, Een paar rimpels om haar mond, En je kunt toch wel begrijpen, Hoe vervelend zij dat vond. Miesje wist een prachtig middel, Havermout met appelsap. Als je dit nu op je snuit doet, Ben je zo weer heel erg knap. Kijk die Miesje nu eens vies zijn, Met dat papje op haar huid En, oh jé, daar is de bakker En die belt verschrik'lijk luid. Miesje doet haar voordeur open, Voor de bakker met zijn brood. En die laat zijn mand haast vallen, Want die bakker schrikt zich dood. Vliegtuig maakte noodlanding Een vliegtuig, aan boord waarvan zich kapitein Oosterhuis van de gezonken „Klipfontein" bevond, heeft Woensdag middag een noodlanding gemaakt in Fox du Limpopo, ongeveer 130 km ten Noorden van Lorenzo Marques. Er ge beurden geen persoonlijke ongelukken en het toestel is niet beschadigd. Het vliegtuig, van het Engelse type „Dove", wps onderweg van Beira naar Lorenzo Marques in Portugees Oost- Afrilcs Het kantoor van de Holland-Afrika- lijn in Johannesburg deelde later mee, dat de heer Oosterhuis per auto van Lorenzo Marques naar Johannesburg zal reizen en dit hij vandaar vandaag per KLM naar Nederland zal reizen. De figuur van Everhard Meijster, „de vreemde sinjeur", die Amersfoort zijn beroemde kei bezorgde, zal dit jaar weer in herinnering worden gebracht. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de keitrekkerij zal in Juli een stadsfeest worden gehouden. Als voorlopige datum is vastgesteld 22 Juli. Men stelt zich voor de Amersfoortse kei op die dag door de stad te voeren, getrokken door uitsluitend geboren- Amersfoorters, voor deze bijzondere gebeurtenis gestoken in historiscne kledij. Naar het ANP verneemt, zal het trek- hondenbesluit 1911 met ingang van 1 April enige ingrijpende wijzigingen on dergaan. Van die datum af kunnen bak fietsen als hondenkar ongeschikt wor den verklaard en zal het verboden zijn plaats te nemen op een door een hond getrokken kar. ADVERTENTIE lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor sommigen behoeft het niet eens echt winterweer te zijn of de kwelling van „winterhanden" of „wintervoeten" be gint al. De kwaal bestrijden met Ak- ker's Kloosterbalsem betekent on middellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale mid del, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en ge neest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheu- matiek, spit en spierpijn. Adv. LM. Niettegenstaande het feit, dat de Fries Jan van der Berg tijdens de iange- baanwedstrijden te Fries in het totaal klassement meer punten kreeg toege meten, dan Kokkie van der Eist en Ro- sendaal uit Warmenhuizen, eindigde hij toch op de eerste plaats. De Fries won namelijk de 1500 en 3000 meter en het reglement bepaalt, dat hij die twee van de drie afstanden op zijn naam brengt, winnaar is. Van der Eist won de 500 meter. In het eindklassement eindigde Van der Eist op de tweede en Rosen- daal op de derde plaats. De wedstrijden voor het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland op de lange baan, welke Vrijdag 16 Janua ri te St. Pancras zouden worden gehou den, zijn wegens de ingevallen dooi af gelast. Om dezelfde reden zuilen de wedstrijden te Midden Beemster om 't Provinciaal kampioenschap schoonrijden voor paren die dag niet doorgaan. f Pii. Pain en Pom in het luchtruim F - 24. De geheimzinnige vreemdeling had met de meeste aandacht het ge sprek van Billie en Kareltje met de herbergier gevolgd. En hij had ai gauw begrepen, dat deze twee gasten het met de wet niet zo nauw namen. Misschien lag hier een kans. Hij moest proberen met deze twee „heren" in gesprek te komen. Maar allereerst wilde hij nog iets meer te weten ko men omtrent deze nieuwe gasten. En daartoe riep hij de herbergier zo gauw hij kon, even terzijde. „Wie zijn die twee heren?" „Die?", mopperde de herbergier, terwijl hij in de richting van Billie en Kareltje wees. „Nu he ren zijn het in geen geval, meneer", Fluisterend ging hij door. „Inbrekers zijn het, meneer, en nu alweer op vrije voeten gelaten. Een schande is hetl En brutaal dat die ene is!" De her bergier wees op Billie en schudde zijn hoofd. „Stapt hier maar weer gewoon binnen en doet of er nie'A aan de hand is. Een schande is het!" Op dat ogen blik schalde Billie's stem door de ge lagkamer. „Waardje, waar blijft ons toetje? Breng ons nog eens gauw twee grote porties rijst met kaneel en suiker. Kom, dat weet je toch nog wel van een vorige keer, hoop ik? Zulke goeie klanten ben je toch nog niet vergeten?" „Ziet U wel, meneer? Zo brutaal a!s de beul", klaagde da herbergier. „En wat kan ik doen? Za zijn weer vrijgelaten. Maar ik heb za vooruit laten betalen! Ik vertrouw ze niet verder, dan ik ze zie!" Daar dr Euwe cn Donner de winst deelden, O'Kelly in zijn party tegen de Spanjaard Toran niet verder dan een halve punt kon komen, is Rossolimo, dankzij een overwinning op Cortlever, iets nitgelopen. De Fransman heeft op het ogenblik zonder twijfel de beste papieren om het Hoogovenschaaktor- nooi op zyn naam te brengen. Euwe en Donner speelden een dame gambiet dat in de twee en twintigste zet remise werd. Wit stond er iets be ter voor. maar kon blijkbaar de juiste voortzetting niet vinden. Cortlever, die zwart speelde tegen Rossolimo, offerde in deze Siciüaanse partij met de F3-variant de kwaliteit, hetgeen een falikante beslissing bleek te zijn. Rossolimo was reeds bij de twee en twintigste zet winnaar. (Advertentie Ing. Med.) Op de tweede en laatste dag van het skikampioenschap der lage landen te Wengen heeft Dick Pappenheim voor een Nederlands succes gezorgd door de slalom te winnen. Het was een lastig parcours met 30 poortjes, dat twee maal moet worden afgelegd. Aange zien het 's nachts gevroren had, waar door de piste nogal ijzig was geworden, kwamen weer tal van deelnemers ten val, bij wie de Deen Poulsen, die an ders zeer waarschijnlijk zou gewonnen hebben, en Gert Moster. Dick Pappen heim nam de poortjes wel met grote aanvalskracht doch tevens zeer be heerst, zodat hij zich met een totaaltijd van 135 sec. eerste kon plaatsen, met 0,2 sec. voorsprong op de Belg du Roy de Blicqui. Naar wij vernemen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen enkele vertegenwoordigers van de besturen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en van de Ne derlandse Wandelsportbond uitgenodigd voor een informatieve bespreking over de moeilijkheden, welke zijn gerezen in verband met de Vierdaagse afstand marsen. Deze bespreking zal in de loop van de volgende week plaats vinden. door Mary Burchell Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing, Med. 17) Wanneer ze niet slaagde betekende dat Richard's ondergang ja zelfs mogelijk de gevangenis. Het was on mogelijk om daar ook maar aan te denken. Een gevangenisstraf was iets, dat mensen u't een boek overkwam. Niet mensen, die je kende en van wie je hield. Niet aan Richard! Naarmate de middag voortschreed werd ze kalmer, misschien uit wan hoop. En toen bet eindelijk tijd was om haar werk op te bergen en naar huis te gaan, trok ze haar witte mouwschort uit, streek het haar met een afwezig nerveus gebaar glad en ging op weg naar het privé-kantoor vam dr. Tamberley. Ze kon zich niet herinneren ergens meer het land over te hebben gehad, maar, alle moed bijeenrapend, klopte ze op de deur en trad, toen hij kort antwoordde: binnen! de kamer in. Hij zat aan zijn bureau te schrijven, maar keek op toen ze binnentrad en sprak verbaaid: „Hallo! Wat wilt u? Kom binnen en ga zitten". Hij was, dacht Hope geamuseerd, op dat ogenblik meer voogd dan werk gever en hoezeer ze hem dat een paar d-'gen geleden ook kwalijk zou heb ben genomen, nu hoopte ze dat het een goed voorteken voor hun onderhoud was. Hij ging enige minuten door met schrijven. Toen wierp hij zijn pen neer en gaf naar zijn volle belang stelling. „Ziezo, dat is klaar. Wel, wat is er aan de hand, Hope?" Weer die voogd-stemming! Tamber ley was anders toch niet gewoon Hope bij haar voornaam te noemen. „Ik zou graag iets iets heel per soonlijks met u bespreken „Ja?" Hij scheen verbaasd, dat ze ophield. „Gaat het over de twee lingen?" „Neen. O, neen. Het gaat -over me zelf en en geld". Tot haar verbazing glimlachte hij toegeef lij k. „Geld hè? Heb je geld nodig?" Ze kreeg een diepe kleur. „H hoe kunt u dat raden?" „Kom, kom, dat is toch niet zo moei lijk? Ik veronderstel, dat je je boekje een beetje te buiten ging, terwijl je ouders weg waren, in de verwachting dat een toegeeflijke vader daar wel voor zou opdraaien als hij terugkwam, maar nou zit je vast. Hoe groot is de schade?" Hope merkte dat ze beefde. Het feit. dat hij tot op zekere hoogte bereid was welwillend zelfs toegeeflijk te zijn, bracht haar van haar stuk. Het maakte haar des te zekerder, dat hij buiten die grenzen onvermurwbaar zou wezen. „Het is niet helemaal zo als u denkt", kwam er haperend uit. „Neen?" „Neen. Het gaat om een heel grote som". Hij wipte op zijn stoel achterover en keek haar aan. „Hoeveel?" vroeg hij op de main af. „Vijf duizend gulden". „Vijf d u i z e n d!" Zijn stoel gleed met een bons tot zijn oorspronkelijke positie terug. „Lieve hemel, hoe heb je hem dat geleverd?" Ze bevochtigde zenuwachtig haar lippen met haar tong. „Meneer Tamberley, gelooft u me, ik zou niet bij u zijn gekomen als ik een andere uitweg had geweten...." „Dat geloof ik", sprak hij en de veelbetekenende droge manier waarop hij dat zei, deed haar opnieuw blozen. „Maar dat verklaart niet waarom je eigenlijk bij me komt. Waarvoor heb je vijfduizend gulden nodig?" Dat was het juiste ogenbik! Nu moest ze er het beste van maken. „Wel, ziet u, een vriend en ik „Welke vriend?" „Dat doet er niet toe", sprak ze haas tig. „Deze vriend en ik hebben ontzet tend ongelukkig gegokt. Eerst verdien den we ermee, maar toen verloren we opeens geweldig en „Wil je zeggen dat je zwaar aan het wedden bent geweest en je schulden niet kunt betalen?" „Neen!" Ze besefte het volgende ogenblik dat haar stem onevenredig verontwaardigd had geklonken voor iemand die zwaar had gegokt. „Het was op de Beurs". „Wat weet jij van Beurstransacties af?" vroeg hij nieuwsgierig. „Ik vind dat niets voor jou". „Dat, dat is het ook niet". Ze had het zenuwachtige gevoel dat hij ieder ogenblik haar Beurs-kennis op de proef zou gaan stellen. „Hij, mijn vriend, was degene die de zakelijke kant behan delde en „Hij vergokte met andere woorden je geld. Het was zeker die jonge ï'ander, is het niet?" „Er was geen sprake van vergokken van mijn geld", sprak Hope met nadruk, want het was een opluchting voor haar dit gedeelte van de veronderstelling categorisch te kunnen ontkennen. Ze was ontdaan dat hij Richard zo mee dogenloos had geïdentificeerd, en ze hoopte dat hij geen rechtstreeks ant woord op die vraag zou eisen. „Goed dan. Jullie deden het gezamen lijk. In gezamenlijk overleg belegden jullie je geld". „Ja". Ze haalde iets vrijer adem. „Maar jullie waren ongelukkig en verloren alles?" J a". „Een kostbare les, Hope. Waarom denk je dat ik daarvoor zal willen op draaien?" „Nou, ohZe merkte dat ze de noodzaak om het geld terug te geven nog niet naar voren had gebracht. „Juist", sprak hij droog. „Laten we nu bij het begin beginnen en vertel de waarheid. Het meeste geld dat iullie verloren werd door de jonge Fander ingebracht. Klopt dat?" „Ik heb niet gezegd dat het Richard was!" „Dat hoeft ook niet", sprak hij tame lijk ruw. „Geen enkele man behalve die vent waarop je verliefd denkt te zijn zou je tot zoiets overhalen. Het meeste geld", hij keek haar peinzend aan, „misschien zelfs al het geld, werd door Fander ingebracht. Het is ver dwenen en absoluut noodzakelijk dat het wordt teruggegeven. Het is dus niet zijn eigen geld geweest. Heb ik gelijk?" Ze keek hem met angstige verbazing aan. Het scheen haar misschien ten onrechte toe, dat zijn reconstructie van de toedracht griezelig vlug was ge weest. In ieder geval was het onmoge lijk te ontkennen, dat hij gelijk had. „Meneer Tamberley wilt u wilt u ons alstublieft helpen?" Hij nam een vouwbeen en liet dat peinzend op een brievenweger balan ceren. „Ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom ik vijf duizend gulden zou moeten betalen terwille van Richard Fander". (Wordt vervolgd) Füster behandelde tegen Bouwmees ter op zeer fraaie wijze een dame-In dische partij. Al spoedig beheerste hij het veld D5 en had hij een sterke loper op A6, waardoor de jonge Bouwmeester ten ondergang was gedoemd. Een Siciliaanse partij speelden ook Trott en Kramer. Trott bracht op de acht en twintigste zet een stukoffer in de hoop op een goed resultaat. De par tij werd op de veertigste zet afgebroken en de Engelsman zal nu moeten bewij zen, dat zijn offer terecht is geweest. Scheltinga won in zijn Konings-In- dische partij tegen Heidenfeldt al spoe dig twee pionnen. De partij werd afge broken in een stelling, die benoudens enkele technische kneepjes voor wit gewonnen staat. De volledige resultaten luiden: Trott (Gr.Br.)Kramer (Ned.) afge broken; dr Euwe (Ned.)-Donner 'Ned.) 1i/I; Füster (Hong.)Bouwmeester (Ned.) 10; O'Kelly (Belg.)Toran (Spanje) y.Cortlever (Ned.)— Rossolimo Fr.) 01; Van Scheltinga (Ned.)Heidenfeld (Z.-Ar.) afgebroken. De stand na de negende ronde luidt: 1. Rossolimo 7 punten: 2. O'Kelly 6 punten en 1 afgebr. partij; 3. Donner 514 pnt. en 1 afgebr. partij; 4/5 Toran en dr Euwe, ieder 5y, pnt; 6. Füster 4y pnt.; 7. Van Scheltinga 4 pnt. en 2 afgebr. partijen; 8. Bouwmeester 3 y, p.; 9. Kramer 3 pnt. en 3 afgebr. partijen; 10. Cortlever 2 y, pnt. en 1 afgebr. par tij; 11/12. Heidenfeld en Trott, ieder 1 punt en 1 afgebr. partij. HET OMROEPORKEST. Dit wijdt zich vooral aan oude muziek. Zo horen we een Pavane een oude, langzame Franse dans) van ae Engelse componist William Byrd, wiens voornaamste activiteit in het eerste deel van de zeventiende eeuw viel, een concert voor cello en orkest van Stamitz, één der meesters van de Mannheimer school, en tenslotte van de heden daagse Britse musicus Hamilton Harty „A John Field Suite". (Za. terdag 16.30 over Hilversum I, 402 m.) ZATERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.30 Orgeispel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.35—9.40 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continu-bedrijven. 11.30 Viool en cello. 12.00 Gram.muziek. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Metropole-Orkest. 13.45 Weekjournaal. 14.10 Gram.muziek. 14.35 Drents pro gramma. 15.00 Amateursuitzending. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de leugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de Pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma (gr.pl.). HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30—12.33 Land- en Tuin bouwmededelingen. 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Ac- cordeonmuziek. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16.00 Radio Philharmonisch Orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18 00 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. muziek. 19.20 Van het Binnenhof 19.30 Gram.muziek. 20 20 Lichtbaken. 20.40 100 Jaar Kromstaf. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws 23 15 Nieuws in Es peranto. 23.2224.00 Omroeporkest en solist. 1

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7