Meerdei steunt Geschil tussen kerkvorst en regering in Oostenrijk Tweemaal vier jaar geëist wegens roofoverval in Drente Geestelijk leven Pontius Pilatus schoongemaakt Nieuw stadhuis te Heusden Coaster „Unitas" thans veilig in de Ierse haven Derry Speakers' Corner, de geestelijke uitlaatklep van Londen Nieuwe Prinsen der R.K. Kerk Raadselachtig geval in Artis Engelsen b Voorzitter Perzië N Geref. kerken aanvaarden overheidssubsidie Nederlander in Wenen gearresteerd Hij kon hotelrekening niet Luchtmacht heeft tweede jachtvliegschool Boek van Pierre Dubois „beste werk van 1952 „Hecklers" als gehelde tegenspelers Hoge militaire rangen voor Hertog v. Edinburgh Fransman Teitger twee jaar is het „Premier stree de dictatui 1 k ZATERDAG 17 JANUARI 1953 Oude man in bedsiede opgesloten Twee „zware jongens" afkomstig uit Amsterdam en^Utrecht hoorden gister morgen voor de Asser rechtbank een gevangenisstraf van vier jaar met af trek van voorarrest tegen zich eisen. In de nacht van 2 op 3 April 1952 pleegden zij een roofoverval in de woning van de 70-jarige Willem Zwer ver te Zuidlaarderveen. De bedstee, waarin Z. ziek lag, werd dichtgespij kerd en de huishoudster en een dienst meisje alsmede Z. zelf werden geboeid. De overvallers namen f 300.uit de brandkast mee. De 33-jarige B. J. K., koopman te Amsterdam en de 32-jarige C. H. van de W. te Utrecht, slager van beroep, overvielen in het holst van de nacht de Woning en gaven de huishoudster A. J. het bevel, het in de woning aanwezige geld aan te wijzen. Toen dit volgens de indringers niet snel genoeg geschiedde werd de vrouw een tik met een revol ver op het hoofd toegediend. Inmiddels werd het dienstmeisje A. S. aan handen In de Lutherse kerken is veel meer 8an kerkversiering door middel van altaren, orgelornamenten, wandschilde ringen en beelden van Bijbelse figuren bewaard gebleven, dan in de kerken van het meer calvinistische of presbyteri aanse type, waar dikwijls alle kunst zinnigheid ontbreekt en zelfs een groot kruis Vaak als iets vreemds wordt aan gevoeld. Vooral in de Scandinavische landen, waar men practisch geen beel denstorm heeft gekend, is de inrichting der kerk in grote lijnen gelijk gebleven sedert de Middeleeuwen, al is er na tuurlijk door de eisen der reformatori sche liturgie op bepaalde plaatsen wel heel wat weggesneden. Een typisch voorbeeld van de zorg, Waarmee ook vroeger reeds een dorps kerk kon worden behandeld, werd on langs in een Deens kerkblad aange haald. Daarin werd n.l. de rekening af gedrukt, die de „Malermeister" Oluf Lassen in 1790 voor de kerk van Skrave in Noord-Sleeswijk had opgemaakt. Een aantal posten uit deze rekening wordt hier geciteerd: Twee apostelen veranderd en de ove- rige tien gevernist Kr 2.24. De rover een nieuwe neus opgezet Kr. 1.02. Pontius Pilatus schoongemaakt en hem een nieuwe pelskraag opgezet Kr. 17.09. De engel Gabriël twee nieuwe vleu gels aangehangen en deze opgeschilderd Kr. 3.00. Petrus nieuwe tanden in de mond ge zet en zijn ganzenpen opnieuw ge verfd Kr. 1.30. De hemel uitgebreid en verschillende nieuwe sterren aangebracht, het helle vuur verbeterd en het gezicht van de duivel opgeknapt Kr. 1.09. De heilige Magdalena geheel ln orde gemaakt, aangezien deze geheel bedor ven was. Kr. 5.00. Het zilvergeld van Judas verzilverd. Kr. 2.04. De kuise Suzanna nieuw haar gege ven, hoefijzers voor de paarden van Elia's wagen en weg naar de hemel wat duidelijker gemaakt. Kr. 3.24. Jozefs gezicht wat verstandiger ge maakt en de vrouw van Potiphar ge vernist. Kr. 4.12. Het einde der wereld nog met een stuk verlengd. Kr. 3.19. De Rode Zee van alle vliegenvuil ont daan. Kr. 3.07. Of de schrijver en ontvanger van deze rekening in 1790 ook al iets van het komische van deze rekening heb ben gevoeld? De generale synode der Geref. Ker ken te Rotterdam heeft gisteren m haar slotzitting uitgesproken, dat sud- eidie van de overheid voor sociaal werk kan v. orden aanvaard en aange vraagd, mits daaraan geen voorwaar den worden verboden, die de kerk in haar vrijheid van handelen zouden be lemmeren, of waardoor anderen enige zeggenschap zouden krijgen in hetgeen behoort tot de roeping der kerk. So ciale en soortgelijke arbeid behoort door de vorming van afzonderlijke stichtingen te worden gescheiden van de ambtelijke arbeid der kerk. Voorts heeft zij uitgemaakt, dat niet a priori kan worden gezegd, dat het lidmaatschap van een neutrale orga nisatie iemand ongeschikt maakt vooi de vervulling van een ambt in de kerk, doch dat een beslissing dienaangaande moet worden overgelaten aan de be- trokken kerkeraad onder inachtne ming van uitspraken van vorige sy- noden. Over het radicaal van theologen, die ln niet-theologische faculteiten tot het professoraat worden geroepen, heeft de synode geen uitspraak willen doen. Boe!c van prinses Wbhelmina in het Duits vertaald Prinses Wilhelmina heeft, zoals des tijds is gemeld, een boekje geschre ven, onder de titel „Christus, de Grote Onbekende". Dit boekje is door ba ron Friedrich von der Ropp. woon achtig te Rottland, in het Rijnland in het Duits vertaald. Baron von der Ropp heeft te Bonn aan journalisten een aantal exemplaren van het door hem vertaalde werkje ter hand ge steld. In een begeleidend schrijven ver klaart Von der Ropp dat het de wens Van de schrijfster is dat „de in dit boekje neergelegde denkbeelden uit sluitend de eer van de Zoon Gods zul len dienen". en voeten gebonden met een in repen gescheurd laken. De huishoudster on derging het zelfde lot, zij het dan, dat zij op een stoel werd vastgebonden. Ook de eigenaar van de woning werd ge boeid. Inmiddels had het dienstmeisje de sleutels van de brandkast aangewe zen. Toen deze geopend was, bleek de buit zeer tegen te vallen. De inbrekers kwamen slechts in het bezit van f 300.—. Toen de buit binnen was wilde het tweetal vertrekken, doch eerst moest de .bedstee van de oude Zwerver wor den dichtgespijkerd. De huishoudster, die gebonden op een stoel zat, werd met stoel en al naar het achterhuis ge sleept om aan te wijzen waar hamer en spijkers waren te vinden. Ruim een uur is het tweetal zo bezig geweest, toen ze eindelijk weg gingen snauwden zij de drie geboeide slachtoffers van deze roofoverval toe, niet voor zes uur buiten te komen. De huishoudster kon zich loswerken en heeft tot zes uur ge wacht voordat zii naar buiten ging om de naaste buren, die op een afstand van ongeveer een kilometer wonen, te waar schuwen. De rechtbank zal 30 Januari a.s .uit spraak' doen. betalen De 27-jarige Nederlandse burger P. L. is Vrijdag door de Weense politie gearresteerd. Hij kwam tien Januari in Wenen aan, nam zijn intrek in een hotel en verklaarde na enkele dagen geen geld te hebben om zijn rekening tc bstcilGn De Weense politie deelde nog mede van de Nederlandse politie eveneens een verzoek tot aanhouding van L. te hebben ontvangen. Hij zou zich in Ne derland eveneens aan flessentrekkerij schuldig hebben gemaakt. DIAMANTEN DOCTORAAT Op 19 Januari a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse univer siteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde de heer W. Th. Vogel ge boren te Toeban en thans wonende te Hilversum. Bouw zal nog dit jaar worden aangevangen Nog steeds gaapt midden in het oude Maasstadje Heusden een lege plek, het is de plaats waar in de nacht van 4 op 5 November 1944 de Duitsers het prachtige raadhuis in de lucht lieten vliegen waarbij meer dan 130 mensen levens te betreuren vielen. Enkele honderden immers hadden er een schuilplaats gezocht. Vermoedelijk zal dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw raadhuis naar ontwerp der architecten Van der Laan en Hansen uit 's-Hertogenbosch. In het jongste ontwerp is het raadhuis ontworpen met een ranke toren. In de onmiddellijke nabijheid is een brandweerkazerne ge dacht. Het nieuwe raadhuis zal niet precies op dezelfde plaats komen maar enigszins achteruit. In Heusden maakt men gestage voort gang met de herbouw van de eveneens (gedeeltelijk) verwoeste historische Ned. Hervormde Kerk. De luchtmacht heeft een tweede jachtvliegschool opgericht. Deze school is gevestigd op de vliegbasis Volkelen zal speciaal gewijd zijn aan de oplei ding voor tactisch jachtvlieger. Zoals bekend, worden in Nederland deThun- derjet-straaljagers gebruikt voor de tactische luchtmacht en in dit verband zal de opleiding dan ook op dit vlieg tuigtype geschieden. Als officiële op richtingsdatum van de school is 1 De cember 1952 vastgesteld. Jachtvliegschool nr. 1 is gevestigd op het vliegveld Twenthe, Hier ge schiedt de opleiding op Meteors. NED. SPAARBANKBOND HAD EEN SPAAROVERSCHOT VAN 1.190.998.- De spaarbanken, aangesloten btj de Nederlandse Spaarbankbond, hebben gedurende December een spaarover schot behaald van f 1.190.998.- Totaal werd n.l. ingelegd f 37.257.197.- en terugbetaald f 36.066.199.-. De bank- spaarbanken behaalden ditmaal een overschot van f 111.540. Hier beliepen inleg en terugbetaling resp. f 740.775' en f 629.233. Een jury, bestaande uit prof. dr t Minderaa te Leiden, dr P. H. Rittei Jr te Utrecht en de heer B. Stroman te Amsterdam, heeft eenstemmig als haar mening te kennen gegeven, dat de beste roman, gedurende 1952 geschre ven in Nederland is: „Een vinger r de lippen" door Pierre H. Dubois. Zoals bekend is, heeft het gemeente bestuur van Venetië in samenwer king met diverse Italiaanse officiëu instanties en met het geïllustreerde weekblad l'Europa te Milaan een jaarlijkse internationale prijs var 5.000.000 Italiaanse lires ingesteld voor het beste boekwerk van verhalen de aard, jaarlijks door een internatio nale jury te Venetië aan te wijzen. De directies van het grootste geil lustreerd weekblad van elk land zijr, uitgenodigd, daarbij hun medewer king te verlenen door telken jare het beste verhalende boek uit hun land aan te wijzen ter mededinging naai de prijs. De directie van Panorama had te onzent de keuze van het beste Nederlandse boek van 1952 toever trouwd aan bovengenoemde jury. De jury heeft zich bij haar beoordeling uit letterkundige en niet door levens beschouwelijke overwegingen laten leiden. Te Garmisch-Partenkirchen is Donderdag overleden de bekende opera-tenor Heinrich Knote, die in het begin van deze eeuw, vooral dooi zijn vertolkingen van rollen uit wer ken van Wagner, grote triomfen vierde. Hulp kwam nog juist op tijd De 350 ton metende Nederlandse kust vaarder „Unitas", die, als gemeld, ter hoogte van de Noord-Westkust van de Ierse vrijstaat op een klip is gelopen en daarna bijna zonk, is er Vrijdag in geslaagd de Ierse marinebasis Derry te bereiken. De „Unitas" gaat daar Zater dag in het dok. Toen de Britse torpedobootjager „Greole" de „Unitas" bereikt, maakte de bemanning juist aanstalten het vaar tuig te verlaten. De „Greole" pompte, als gemeld, de „Unitas" leeg en verge zelde de kustvaarder vervolgens voor het grootste gedeelte van zijn vaart naar Derry. Toen de „Unitas" Derry, na een Prof. Gelissen in Munster Onze industrie vraagt andere fiscale politiek In een gisteravond te Munster (West- Duitsland) voor hoogleraren en studen ten van de faculteit der rechts- en staatswetenschappen uitgesproken rede over de economische ontwikkeling in Nederland door prof. dr ir H. Gelissen, kwam ook de opbouw van onze indus trie ter sprake. Hij merkte o.a. op, dat de lust tot investeren in de Nederland se industrie afneemt. Deze is weer te stimuleren door de winstkansen van het kapitaal, dat het risico draagt, te vergroten, aldus spreker, en door de fiscale politiek te wijzigen. Hij bepleit te in dit verband het belastingvrij ma ken van niet uitgekeerde winsten, af schaffing van commissarissenbelasting; primaire dividend, omdat dit kapitaals rente en als zodanig een kostprijsfactor is, belastingvrij maken, afschaffen der speculatiewinst en het verlenen van faciliteiten op het gebied der afschrij vingen. Daar de Nederlandse markt klein is, is economische integratie voor ons van groot belang, aldus de heer Gelissen. Delegatie bedrijfsleven naar Beneluxconferentie Aan de Benelux-conferentie, die op 20 Januari te Brussel zal worden ge houden, zullen deelnemen de ministers van Economische Zaken en van So ciale Zaken van de drie landen, met een beperkt aantal ambtenaren-des kundigen en verder uit elk van de drie landen een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven. Zowel de Neder landse Sociaal-Economische Raad als de Belgische Centrale Raad voor het Bedrijfsleven kennen een vaste com missie voor Benelux-aangelegenheden. In overleg met de betrokken regerin gen is uit deze commissies een dele gatie aangewezen, die aan de Bene- lux-besprekingen zal deelnemen. DIEF VERNIELDE WINKELRUIT IN DE RESIDENTIE Donderdagnacht is een etalageruit van een fotowinkel aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage ver nield en werd een fototoestel van 1000 uit de etalage gehaald. De scha de aan etalage en ruit beliep f 700, zo dat de winkelier in totaal voor 1 1700 werd gedupeerd. dertienurige worsteling met de zee, oin- nenvoer, lag zijn dek ter hoogte van de zeespiegel. „Indien de „Greole" een half uur later was gekomen, zou ons schip ge zonken zijn", aldus de stuurman van de „Unitas". Een groot gedeelte van de lading zout en soda, die de „Unitas" in had, is door het zeewater bedorven. Mevrouw Sylvi Kekkonen komt naar Nederland Mevrouw Sylvi Kekkonen, echtgenote van de Finse premier, zal op 22 Januari in ons land vertoeven, om die dag de doopplechtigheid te verrichten bij de tewaterlating van het passagiersschip „Finnpulp", dat voor een Finse rederij bij de werf Jan Smit Czn. N.V. te Al- blasserdam is gebouwd. In het ziekenhuis te Maastricht wer den vanmorgen niet minder dan elf personen binnengebracht, die slacht offer waren geworden van de glad heid. Enkelen moesten worden opge nomen. Heerlen en Sittard brachten het er beter af. In ieder van deze plaatsen moesten drie personen naar het zie kenhuis worden gebracht. Tientallen sprekers behandelen vele kwesties (Van onze correspondent te Londen.) SPEAKER'S CORNER is beslist niet hetzelfde als Hyde Park Corner. Vele mensen verwarren deze twee plekken met elkaar en meer dan eens komt het voor, dat de in Londen vertoevende vreemdeling, die de beroemde orators van Hyde Park wil beluisteren, naar Hyde Park Corner vraagt. Speaker's Corner dan, de „uitlaatklep" van Londen, ligt aan de rand van Hyde Park (de „longen" van Londen), op de plaats, waar Bayswater Road en Marble Arch elkaar ontmoeten. Iedereen, die de wereld wil hervormen en gij, lezer, zijt heus de enige niet gaat daar maar staan, doch ook diegene, die wil bewijzen, dat Nero al Havana's rookte, kan daar terecht. Elkeen, die nieuwe of zelfs oude ideecn of theorieën heeft, kan zijn wijsheden op dit idyllisch plekje grond ongestoord uitkramen, het kan niet schelen of hü Engelsman of buitenlander is. Vaak hebben we 's avonds op Spea kers' Corner gestaan en naar sprekers van velerlei formaat en kleur geluisterd. Naar Jack, die kruier op een Londens station heet te zijn en die steeds deze woorden herhaalt: „Ik ben de juiste man, op de juiste plaats, op de juiste tijd en in de juiste positie". Alles wat Jack vertelt, kennen de vaste bezoe- kesr al bijna uit het hoofd, maar dit neemt niet weg, dat zijn gehoor steeds weer in een daverend gelach uitbarst, als hij één van zjjn steriotiepe moppen tapt. Deze bijvoorbeeld: „Toen ik een paar jaar geleden In de gevangenis zat, miste ik op een goede dag mijn tanden borstel. Ik meldde dit direct bij de cipier, die me heftig verontwaardigd toebeet: „Maar Jack, je wilt toch niet beweren dat hier dieven zijn!" Behalve naar Jack hebben we naar tientallen andere sprekers geluisterd. Naar die heftig gesticulerende neger, Over begenadiging van ex-nazi s IN politieke kringen te Wenen volgt men met grote belangstelling de ontwikkeling van een tegenstelling welke tussen de aartsbisschop van Salzburg, mgr Rohmaeher en de Oos tenrijkse regering is ontstaan over een kwestie van begenadiging van voor malige nationaal-socialistcn, aldus meldt de „Neue Züricher Zeitung" De aartsbisschop is n.l. één van de ondertekenaars van een schrijven, dat op 9 December j.l. door de stichting, „Sociaal Vredeswerk" aan bondspresi dent Koerner is gericht met een ver zoek tot begenadiging van een honderd tal voormalige nazi's, die op grond van de wet op oorlogsmisdaden zijn veroordeeld. Onder hen zijn bekenden als Hofer, Frauenfeld en Reschny, als mede Gestapo-beambten en bewakers van het concentratiekamp Mauthausen Medeondertekenaren van het schrij ven waren de voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis, professor Breitner en de deken van de evange- lisch-theologische faculteit van We nen, prof. Entz. In het schrijven werd Franse ambassadeur uit Den Haag voor overleg in Parijs De Franse ambassadeur te Den Haag, Jean Paul Garnier, is per vlieg tuig uit Nederland te Parijs aangeko men. Hij zou gisteren deelnemen aan een conferentie van premier Mayer, minister van Buitenlandse Zaken Bi- dault en andere Franse ambassadeurs, die voor overleg naar Parijs ontboden zijn. De Franse ambassadeur te Mos kou, Louis Koxe, is ook in Parijs aan gekomen. gezegd dat de tfld rijp was voor her ziening van de politieke vonnissen van vlak na de oorlog. President Koerner nu heeft wel een grote Kerst-amnestie afgekondigd, doch het genoemde schrijven gene geerd, Bladen van de oppositie publi- eeerden toen uittreksels van de brief. De regering sprak als haar mening uit, dat het gedane verzoek op onjuiste inlichtingen berustte. Aartsbisschop Rohracher schreef daarop een tweede, scherp gestelde brief aan de Bonds regering waarvan de inhoud door de rechtse oppositiepers bekend gemaakt is en thans in de verkiezingsstrijd te gen regering en coalitiepartijen wordt gebruikt. Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar gemaal, de hertog van Edin burgh bevorderd tot admiraal van de vloot, de hoogste rang in de Britse marine. De Hertog werd tegelijkertijd benoemd tot veldmaarschalk van het leger en maarschalk van de Britse luchtmacht, eveneens de hoogste ran gen in de twee onderdelen van de Brit se strijdmacht. Hoewel geen officiële redenen zijn vermeld, wordt algemeen geloofd, dat de benoemingen wellicht verband houden met de officiële ver heffing van de Hertog tot Prins gemaal tegen de tijd van de kroning op 2 Juni. Ook wijlen Koning George de Zesde bekleedde deze rangen Negen parlementsleden in Cambodja gearresteerd Na de ontbinding van het parlement van Cambodja (Indo-China) en de in voering van de wet op de uitzonde ringstoestand, zijn negen parlements leden gearresteerd. Zij worden beschul digd van het beramen van een aanslag tegen de binnenlandse veiligheid van de staat en samenzwering tot omver werping van de monarchie. Het hoogtepunt van de Ccnsistorieweek te Rome was de overhandiging van de rode kardinaalshoeden aan een aantal nieuwe „Prinsen der Kerk" door Z.H. Paus Pi us XII. Op het plein van 's werelds grootste kerk waren dui zenden gelovigen bijeen. Vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten woonden de vochtigheid in de basiliek van Sint Piet er bij. Onder de gearresteerden bevindt zich Sok Tsjong, oud-minister van Economie en lid van de Raad der Fran se Unie, die kort vóór zijn arrestatie door de vorst van laatstgenoemde post bij de algemene vergadering te Ver sailles werd ontheven. die hoog opeen trapleer staat en dis alleen maar over rassenhaat praat; naar die rustige, haast tè rustige filo soof en naar die artist met zijn wilds haardos en Kaïnsbaard. Communisten, die altijd present zijn, staan tussen de conservatieven, liberalen en socialisten hun dogma's uit te schreeuwen. De katholiek staat naast de protestant, de protestant naast de Boeddhist en ds Boeddhist naast de atheïst. Dat het cr op Speakers' Corner vaak heet aan toe gaat, zal niemand kunnen verwonderen. Men zou de sfeer kunnen vergelijken met die, welke er in een zaal bestaat, waar twintig mensen ge lijktijdig over twintig verschillends onderwerpen praten en bovendien nog voortdurend in de rede worden geval. Ien. Soms is dit kleine stukje trottoir aan de rand van Hyde Park een hek- senketel gelijk, doch de aantrekking», kracht wordt hier eerder groter dan minder om. De étalage van Engeland's vrijheid van woord en geweten zou niet com pleet zijn, als ze niet door hekelaars („hecklers", zeggen de Engelsen) werd opgeluisterd Voor de goedmoedigs hekelaar behoeft geen enkele gerouti neerde spreker benauwd te zijn. Zijn geest is door zijn lange ervaring op da trapleer gescherpt en elke interruptie zal hij zonder enige moeite kunnen pareren. Een orator, die al vijftien jaar lang naar Speakers' Corner trekt, be weert zelfs, dat hem de laatste zes jaar leen enkele nieuwe vraag is gesteld Maar tegen de kwaadaardige heke laars er lopen dagelijks tientallen van deze querulanten op Speakers' Corner rond zijn slechts een paar, zeer goed van de tongriem gesneden orators opgewassen. Hun opmerkingen worden, voor zover dit mogelyk Is al thans, genegeerd, maar maken ze het té bont, dan gebeurt het vaak, dat ds omstanders de spreker te hulp komen. Tot handtastelijkheden komt het ech ter zelden, want achter de ruggen der toehoorders wandelen altijd een paar zwijgende „bobbies" heen en weer. CPEAKERS' CORNER Is slechts één plaats in Londen, waar de ene mens de andere mens met ideeën of gedach ten tracht te beïnvloeden. Ten Zuiden van de Thames, op Clapham Com mon, bevindt zich nog zo'n forum en ook in Wood Green, Highbury ea North End Road kan men op gezetta tijden debaters en honderden omstan ders aantreffen. Waar het bij al dit geredeneer voor al op aan komt, is wht men zegt en waarschijnlijk nog meer hoe heti wordt voorgedragen. Het Engelse pu bliek is, wat sprekers betreft, verwend en om deze reden uiterst critisch in gesteld. Niemand, die geen geboren Cicero is, of die zijn wijsheden niet op originele wijze weet uit te kramen, kan met goed fatsoen op dat stukje trottoir bij Hyde Park staan. Wij kennen een Nederlander, die een paar jaar geleden de euvele moed be zat met een paar landgenoten het Wilhelmus aan te heffen en een speech over Indonesië te beginnen. Na nog geen twee minuten liepen al zijn om standers weg, omdat de man noch de Engelse taai, noch zijn onderwerp be heerste Genoegdoening voor een Amerikaans soldaat Een Amerikaans soldaat, die tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij als wachtpost aan het Ko reaanse front in slaap was gevallen, is Donderdag in vrijheid gesteld na een nieuw proces voor het militaire hof van appèl in Fort Meade in de Ameri kaanse staat Maryland. De vader van de soldaat had een brief gepubliceerd, waarin werd gezegd dat zijn zoon op wacht moest staan na in 72 uur niette hebben geslapen. DULLES EN STASSEN NAAR ADENAUER Op uitnodiging van Adenauer wor den de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging Stassen op 5 Februari te Bonn verwacht voor besprekingen met de Bondskanselier. Bij een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de omgeving van Serajewo zijn 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen werden zwaar gewond. UET GAAT niet goed met opa Steriet. ZUn toestand gaat zichtbaar achteruit. Heel langzaam weliswaar, maar iedere dag moet worden gecon stateerd, dat het oude dier (een soort steur, af komstig uit de Zwarte Zee en de daarin uitstro mende rivieren) iets zwakker is. Opa eet niet, ligt stilletjes op de bo dem van zijn bassin in het prachtig verlichte Aquarium van Artis en kan zich thans nauwelijks meer bewegen. Geheel machteloos draait hij steeds vaker op de zjj of op de rug. Neen, de aan vankelijke hoop, datj Opa nog kan opknappen is nu wel vervlogen. Al le zorgen ten spijt moet men nu wel aannemen, dat hij op sterven ligt. Mag men, na zeven- t i g jaar, eigenlijk iets anders van de steriet verwachten? INE OPPASSERS in het Aquarium, die zich nu bijzonder bezorgd maken over Opa, kwa men onlangs voor een vreemd raadsel te staan. Op een gegeven moment vroeg één der beioekers aan een oppasser zelf eens bij de „sprekende" vissen te gaan luisteren. Ook deze begreep er niets van. Want als achtergrond van de kna gende en knallende ge luiden van de vissen weerklonk een stem onduidelijk, maar toch goed hoorbaar uit de luidspreker. „En thans volgtzei de stem. En er volgde muziek, zachte meeslepende mu ziekDe oppasser kent zijn visjes en daar hij van hen zeker niet meer verwachtte dan on gearticuleerde geluidjes, rende hij verbijsterd naar het versterkingsap paraat, dat de kleine visgeluidjes voor het pu bliek hoorbaar moet ma ken. Doch hoe hij mor relde en draaide, de mu ziek bleef op dé achter grond hoorbaar. Ook een in der haast er bij geroe pen biologen wist geen directe maatregel voor de oplossing van het raadsel. Maar de volgen de dag was alles gelukkig weer normaal. Hilversum was verdwenen en alleen de vissen babbelden weer, alleenMis schien over het radio programma van de vori ge avond? MOG EEN nieuwtje uit de Amsterdamse die rentuin. Het apenhuis heeft een prachtige aan winst gekregen in ds vorm van een stel gela- da's, vrij grote apen, dis tot de bavianen behoren. Zij komen in dierentui nen heel zelden voor omdat ze heel moeilijk en op slechts enkele plaatsen in Abessinié zijn te vangen. Directre: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 554 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordatn 11, Tel. 3321 Postgiro 187294 QPWII (Van NADAT TWEE dagen lang kleine Europese-federatie botst, heeft de grote meerd den, verenigd in de Raad v „onbeperkte waardering" ui gadering der Schuman-landc Europese grondwet had op zegen aan „klein Europa". I gesteld, dat men met de k zouden lopen. Zestien leden ten, Gaullisten, drie Belgen Beerenbrouck, die het proje afgevaardigden, die zich vai adviezen zijn tien uur van gegaan, zonder twijfel het van Europa is gehouden. I redenaars der Assemblee el TIJDENS het grote debat 1 lord Hope verschillende de verdedigers van het k zeggen „Bon voyage et boi (veel geluk). In het algei de Engelsen geen enkele dat zij van plan waren aar het Europese schip te lco gomery mocht dan als zijn mening een aansluiting va bij het Europese leger hek dit was toch volgens de lei bourdelegatie, Robens, geer van een naderende kenter zichten op het Britse eilai hebben de generaals in niets te vertellen", aldus 1 De Franse nestor van hei Paul Reynaud. uitte weer i op een dergelijke wijziging litiek van Londen, maai daarmee niet anders dan Frans-Brits twistgesprek volken hebben genoeg moogt deze hoop met van men", zo voegde Reynaud toe. Daarop stoof Robens „Terwijl de heer Reynr heeft, heeft Engeland gew handeld. Wij hebben het gerverdrag reeds gegara vóór een der zes landen k ratificeerd. Toen de Fran bed lagen, hebben wij atoombom geprobeerd. Wi sterkste pantserdivisies op land van Europa opgesteld straalvliegtuigen ter were Onderwijl hield de heer Rc redevoeringen". De kleine vendige Franman wierp e: het aan hem niet geleget Frankrijk in 1940 niet het Churchill voor een Unie vaard De luidruchtigste deb: echter die tussen de voo INE VOORZITTER van i Tweede Kamer. Ajato heeft zich Zondag in een de Kamer uitgesproken t spreken van het verzoek Mossadeq inzake het v diens bijzondere bevoegdh jaar. Inwilliging van dil zegt Kasjani, is in strijd zische grondwet en leidt Het goedkeuren van wets de taak van de Kamer handhaven van de wet ds regering is. Deze twee m: niet in handen van één p( gelegd, zo meent de voor: Naar aanleiding van M klaring, dat hij de specia nodig heeft met het oog handelingen over de oliel Kasjani op. dat het olieg maken heeft met het vs premier voor verlenging machten. Mossadeq heeft een si met de Sjah aangevraag Hoessein Makki heeft i: gedeeld, dat hij zijn o heeft ingetrokken met 1 ernstige situatie. Zoals deze eerste afgevaardigd) en deskundige op het g< olievraagstuk als parler treden, als protest tegei van dr. Mossadeq om v zijn volmachten. WEERBERi Verwachting tot moi WEINIG VERAN1 Hier en daar tijdelijk gens overwegend droi enkele plaatselijke Zwakke tot matige Iets minder koude gen overdag ongeve temperatuur als vand DINSDAG: Zon op 17.06 uur. Maan op 10.26, onder

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12