Zuiveringsgolf in Oost-Duitsland bereikt nieuw hoogtepunt I E Elten vreest voor zijn Lindelaan Naguib vestigt dictatuur I BURGEMEESTER VAN ANDIJK AAN DE DOOD ONTSNAPT Geen Europese federatie zonder economische grondslag Raad van Europa wil delegatie zenden naar Verenigde Staten Nazi-complot Verdachte in 't proces-Oradour ontkent alle schuld VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTER GEORG DERTINGER IN ARREST Russische invloed wordt versterkt Geen kansen meer op de Duitse eenheid Alle partijen ontbonden Dr Drees goot olie op de golven Secessiekwestie wordt ,,Blauw-B/auw gelaten Vragen over recht van secessie voor Antillen Meer arrestaties in nazi-complot? Zachte oceaanlucht verdreef de vorst WEERBERICHT Bonn beslist Dinsdag over uitlevering et mo-aie tand OP ONBEWAAKTE OVERWEG Auto door trein gegrepen Ontwikkeling in enige etappes is beter is Mansholt pleit voor een „groene pool Koningin Juliana op 28 Januari naar Arnhem Rohlirig Bevel gevoerd over een executiepeloton r Brand gesticht in Sowjet- boekhandel te Jeruzalem Kruiser „De Ruyter" dit najaar in dienst Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Zaterdag 17 Jan. 1953 150e Jaargang No. 14 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per ra.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, eik woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling 2.02 per mna. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ft EX OOSTDUITSE ministerie van buitenlandse zaken blijkt aan een drastische zuivering te worden onderworpen. Niet alleen is de minister, dr Georg Dertinger, gisteren door de staatsveiligheidsdienst georganiseerd, maar bovendien zijn enige andere functionarissen gevangen gezet, ontslagen, dan wel naar West- Berlijn gevlucht. Ook zijn lagere functionarissen van de Chr. Dem. Unie, de partij waarvan Dertinger een der leidende figuren was, in arrest genomen. Dertinger heeft zijn functie sinds September 1949 bekleed. Hij heeft een hoge Poolse onderscheiding ontvangen voor zijn aandeel in het tot stand komen van het Duits-Poolse verdrag inzake de erkenning van de Oder-Neissegrens. Thans wordt hij ervan beschuldigd, tegen de Oostduitse republiek te hebben geageerd en in verbinding te hebben gestaan met de Britse geheime dienst. £)EZE tegen de „burgerlijke elemen ten" gerichte zuiveringsactie, wel ke duidelijk maakt, dat Moskou zijn greep op de Oostduitse republiek ver sterkt en de hoop heeft opgegeven, dat de vereniging van Duitsland op zijn voorwaarden tot stand zal kunnen komen, valt samen met een soortge lijke actie in de rijen der Socialistische Eenheidspartij. Hier worden allen uit geschakeld, die niet in Moskou zijn opgeleid en vervangen door jongeren, die doorkneed zijn in de Moskovitische leerstellingen. Volgens een uitzending van radio- Cairo heeft generaal Naguib gisteren alle politieke partijen ontbonden en be volen, dat haar geldmiddelen in beslag moeten worden genomen. Gedurende drie jaar zal er een overgangsbewind worden uitgeoefend, om het democra tische stelsel in Egypte te consolideren. In die tijd zullen de partijen verboden blijven. Blijkens berichten uit Cyprus deden vóór deze bekendmaking geruchten over een poging, het regime van Na guib omver te werpen, de ronde. Mo- hamed Foead Serag el Din zou samen met prins Abbas Halim en een vijf en twintigtal officieren van het leger een complot hebben gesmeed. De officie ren zijn gearresteerd. Later is_ offi cieel bekend gemaakt, dat er inder daad een poging is gedaan, Naguibs re gering omver te werpen en zijn mili taire beweging te bederven. „Amigoe di Curaqao": Onder de titel „Blauw-Blauw" schrijft I het Antilliaanse dagblad „Amigoe ai f Curasao" naar aanleiding van hetgeen f dr Drees in de Eerste Kamer heeft ge- I antwoord op de critiek, in de Kamer ge- uit op het regeringsbeleid ten aanzien van het recht van afscheiding o.a.: „Dr Drees heelt olie op de golven ge goten. Zijn rede was er een in de trant van: praat niet over de moeilijkheden, maak geen slapende honden wakker. Maar het blauw-blauw laten van de secessiekwestie geeft in de West geen genoegdoening en het vraagstuk wordt niet opgelost 'door geen kleur te beken nen. Een redelijk overleg vereist een scherpe omlijning van wat toegestaan kan worden en wat niet." Het lid van dc Staten der Nederland se Antillen mr. I. C. Debrot (K.V.P.) heeft de voorzitter der Antilliaanse landsregering, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandse rege ring de landsregering heeft verzocht, haar standpunt inzake het recht van secessie in verband met het memoran dum van vijf punten, waarover te New York overeenstemming is bereikt, mede te delen? Zo ja, is de voorzitter van de rege ringsraad dan bereid dit antwoord, indien het reeds is verzonden, zo spoe dig mogelijk openbaar te maken? De mogelijkheid bestaat, dat er nog meer arrestaties zullen volgen van deel nemers aan het nazi-complot in West- Duitsland, zo is van Britse zijde te Bonn verklaard. In elk geval zal de journalist Bornemann worden gearresteerd, wan neer hij in zijn woning te Dusseldorf terugkeert. Het huis is reeds doorzocht; er zijn documenten gevonden. Een vooraanstaand lid van de Liberale Partij, dr Ernst Achenbach, zal de ver dediging van Naumann op zich nemen. Hasso van Manteuffel, voormalig generaal der Duitse pantsertroepen en thans militair deskundige van de vrije democratische partij heeft uiting ge geven aanzijn „grote afschuw" toen men hem vertelde van de handelwijzi waarvan de in de Britse zóne g arresteerde ex-nazi's beschuldigd wor den. „Wij doen ons best om de grond slagen van onze staat te verzekeren en daar zouden me zulke schurken pro beren hem te ondermijnen. Het zou een ramp geweest zijn wanneer het daar toe was gekomen", zei hij. „We moe ten dergelijke elementen heel goed w de gaten houden". Het heeft lang geduurd, voordat de vorst uit het gehele land tras verdreven. Kwam in Den Helder de temperatuur Donderdagmorgen al boven het vriespunt, in Zuid- Limburg bleef het gisteren de ge hele dag nog vriezend weer, met op grote schaal gladde wegen. De aanvoer van warme lucht van de Oceaan, die hier in onze kustpro vincie, de temperatuur tot vier a vijf graden C. doet stijgen, zal ook gedurende het weekeinde door gaan. Er kan veel bewolking blij ven overdrijven, waaruit ook nog enige motregen kan vallen. Ook is de kans op mist nog groot. Een verslechtering van het weer staat ons niet te wachten, daar de de pressies zich over IJsland naar Scandinavië bewegen en het weer over West-Europa maar nauwe lijks in ongunstige zin beïnvloe den. Wij gaan dan ook een zacht en rustig Januari-weekend tege moet. Verwachting tot Zondagavond: RUSTIG WEER Op vele plaatsen nevel of mist, maar ook enkele verspreide op klaringen. Overwegend droog weer. Zwzkke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. ZONDAG: Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 9.58, onder 21.24. MAANDAG: Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 10.13, onder 22.52. Dertinger is steeds voorstander ge weest van de hereniging van Duits land en van het opgeven van het door Polen bezette gebied ten Oosten van de Oder-Neisse-linie. Hij heeft nog lang betrekkingen onderhouden met zijn politieke vrienden in het westelijk deel van Berlijn. Zijn zoon bezocht tot het begin van het vorige jaar een school in West-Berlijn. Bovendien was hij zeer bevriend met een rechter, dr Eberhard Plewe, die in November van het vorige jaar is gearresteerd. Vol gens berichten uit Westduitse kringen te Berlijn heeft hij via deze overi gens zonder het zelf te bevroeden de Britse geheime dienst geruime tijd voorzien van vertrouwelijke medede lingen over de politiek van Oost- Duitsland. Bovendien en dat is op zichzelf in Oostelijke kringen al een reden voor arrestatie heeft hij op zeer goede voet gestaan met de vroe gere Tsjechoslowaakse ambassadeur in Oost-Berlijn, Fischl, die enige maanden geleden in het kader van het proces-SIansky is ter dood gebracht. Zijn politieke vrienden in West-Berlijn vrezen dan ook, dat Dertinger evenals Clementis tot de strop zal worden ver oordeeld. Het Westduitse kabinet zal Dinsdag a.s. beslissen of de naar Duitsland ge vluchte Nederlandse gevangenen zul len worden uitgeleverd dan wel uit gewezen. JA' i; 1 J til za H M in het mooie land van Noordscharwoü, zoals Dirk Witte het be titelde, heeft één onzer redacteuren gezocht naar personen en zaken, die u zeker zullen interesseren. In dit nummer van twaalf pagina's vindt u anderhalve pagina gewijd aan de Langedijk, het land, waar het hart van de Igrovetuinbouw klopt. MAROKKO hebben wij in ons vorige Zaterdag nummer belicht als het protectoraat, waar de Fransen met ongekende ijver bouwen. Marokko is evenwel ook het land van de dramatische tegenstel lingen. Wij geven ditmaal de keerzijde van de medaille. I ETTEREN IN DE BAN DER MUZIEK luidt de kop van het artikel, waarin onze muzikale medewerker op de kunstpagina enkele auteurs, die al dan niet met kennis van zaken de muziek in hun litteraire arbeid betrekken, de revue laat passeren. \TOOR V. MEVROUWbeschrijft Petra een bezoek aan het hoofd- kantoor van het P.E.N. te Bloemendaal, geeft Hendrine verslag van een show van bijoux in het Doelen Hotel te Amsterdam en klom Saskia weer in de pen. Ill Op de o. V aakte overweg op de Zwaagdijk nabij Hoorn is gisteravond omstreeks zeven uur een auto waarin de burgemeester van Andijk, mr. H. H. Douma, de gemeentesecretaris en de gemeente-opzichter zaten, door een uit de richting Medemblik komende goede rentrein gegrepen. De auto werd enkele meters meege sleurd, sloeg vervolgens achterover de dijk af en belandde in de spoorsloot. De drie inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op, doch de auto werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk is het Mr J J. R. SCHMAL PETOOGT TE STRAATSBURG: Hoewel ik een overtuigend federalist ben, moet ik me absoluut tegen het ontwerp voor een internationale politie ke gemeenschap verklaren. Aldus samengevat luidde het oordeel, dat de Nederlandse afgevaardigde mr. J. J. R. Schmal gisteren in de Raad van Euro pa heeft uitgesproken over het ontwerp voor een Europese grondwet, door het K.S.G.-parlement opgesteld en ter dis cussie aan de raad voorgelegd. Het debat blijkt op het ogenblik vooral te gaan over de vraag, hoe een definitieve breuk met Engeland kan worden voor komen. De politieke commissie heeft daarom voorgesteld, de raad tot een centrum voor permanente discussie te maken en hem enige malen per jaar samen met de senaat der Europese federatie te laten samenspreken ten einde de belangen der zes landen aan die der vijftien van de raad te toetsen. Mr. Schmal had verschillende argu menten voor zijn afwijzend oordeel. Hij meende, dat men geen politieke ge meenschap met algemene bevoegdheden zou mogen stichten, wanneer deze niet de middelen kreeg om de econo mische eenwording der aangesloten landen te verzekeren. In de conclusies van de grondwetscommissie vindt men, zo zei hij, niets terug van de onder bouw der federatie, zoals deze zich in de Kolen- en Staalgemeenschap en de ÏN DE RAAD VAN EUROPA is Vrijdag uiterst scherpe critiek geoefend op het werk van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, Het resultaat der debatten is, dat zal worden overwogen, een kleine commissie naar Amerika te zenden. Deze zal moeten pogen, de economische samenwerking tussen de Atlantische Landen uit te breiden. Verder dient er een investeringsprogramma voor staal, energie en voedsel te worden ontworpen en kapitaal voor verwezen lijking ervan aan te worden getrokken. Handelsbelemmeringen moeten worden verminderd, door betere productie dient de kans op vergroting van de export naar Amerika en Canada te worden uitgebreid. Tenslotte heeft de vergadering de wens uitgesproken, dat dollarbedragen voor de ontwikkeling van overzeese gebieden ook in het moederland moeten kunnen worden besteed. ^r-hama nritialr nr\ ria en Scandinavische geestverwanten, dat jcrierpe CTIIIGK op OS de O.E.E.S. werd geleid door steriele Ol- economen en zichzelf had verlaagd tot ,t t J een Postkantoor, waar de regeringen rapporten konden deponeren. Er ging Aan deze beslissingen ging een scherp van deze instelling verder niets uit. debat vooraf. De Britse socialist Brown Van Duitse zijde werd hieraan toege- zei, hierin bijgevallen door zijn Duitse voegd, dat een politiek van volledige werkgelegenheid dringend noodzakelijk was. De Nederlandse liberaal Korthals, reeft gepleit voor volledige afbraak van de tolgrenzen in Europa. Industrie en handel dienen te worden ingeschakeld bij de voorbereiding der economische eenwording van ons werelddeel. Ook pleitte hij voor een directe discussie tussen de Europese landen en de Ver. Staten -over de uitbreiding der econo mische samenwerking tussen de Atlan tische landen en werd hierin bijgeval len door de Britse socialist De Freitas. De Belgische liberaal Motz heeft een gezamenlijke Europese inspanning ver langd, om de achterstand in de ontwik keling van kernenergie als technische krachtbron in te halen. De eerste verjaardag van koning Ahmed Foead de tweede van Egypte is Vrijdag officieel, maar rustig te Cairo gevierd. moet ontwikke- Defensiegemeenschap len. De heer Schmal meende, dat de be voegdheden van een politiek gezag zeer ïauwkeurig moesten worden omschre ven en dat men beter deed, met een ontwikkeling in etappes te beginnen, waarbij telkens bepaalde stukken sou- vereiniteit werden overgedragen. Op deze wijze zou men kunnen zien, of Europa al dan niet rijp was voor ver eniging. ongeval te wijten aan de dikke mist. De secretaris, de heer P. de Boer, die over hoofdpijn klaagde, werd per auto bus naar Andijk vervoerd. De rijks politie stelde een onderzoek in. Een kraanwagen van de fa. Geerlings en Winkelaar uit Hoorn, sleepte het wrak weg. ,,Geen lijd ie verliezen" Minister S. L. Mansholt heeft tijdens een bezoek van twee dagen aan Bonn met de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, en met de minister van landbouw, W. Niklas, zijn plannen voor de stichting van een Europese land- bouwgemeenschap besproken. Op een persconferentie heeft de heer Mansholt aangedrongen op spoedige verwezen lijking ervan. „We hebben geen tijd te verliezen", zo zei hij. De minister zeide de indruk te hebben gekregen, dat de Denen na zijn besprekingen in Kopen hagen niet meer zo afwijzend tegen over de gedachte van een gemeenschap staan. Het heeft naar het oordeel van de bewindsman ;:j-"n zin, uitsluitend met de zes landen'van de Kolen- on Staal gemeenschap te beginnen. Reeds aan de oprichting van een landbouwgemeen- schap moet door veel meer landen wor den deelgenomen. Deze gemeenschap dient bovendien alle landbouwproduc ten te omvatten. Op 28 Januari zal Koningin Juliana een bezoek aan Arnhem brengen om het nieuwe gebouw voor de ouden van dagen aan de Utrechtseweg „Huis en Haard" te openen Hare Majesteit zal tevens een bezoek brengen aan de instellingen en tehuizen voor ouden van dagen, die te Arnhem in de loop van 1952 zijn ingericht. HE Britse autoriteiten hebben na twee jaar speuren een complot op gerold van lieden, die in het Duits land van Hitier voorname functies be kleedden. Dat zij gearresteerd konden worden, betekent, dat zij als „lichte ge vallen" allang op vrije voeten rondlie pen. En dat zij de weelde van deze vrijheid misbruikten voor het smeden van plannen om anderen opnieuw te knechten. Dit is niet de enige organisatie van deze aard. Laten wij daar zeker van zijn. De oude jongens hebben el kaar weer gevonden en beginnen, be gunstigd door een democratisch kli maat, opnieuw. Wie zich hierover verwondert, is naief. De tijd is voorbij, dat wij dage lijks hoorden over de heropvoeding van het Duitse volk. Daar is dan ook geen spaan van terecht gekomen. Ade nauer heeft de politieke wind mee ge had, maar ook hij heeft in een „de mocratisch" streven naar macht verge ten dat men geen nieuw huis bouwt op verrotte fundamenten Het is volkomen begrijpelijk, dat Frankrijk de angst om het hart slaat. Wat moet dat straks met Duitse een heden in het Europese leger? Wie ga randeert een goede gezindheid van deze troepen? Immers niemand! De Amerikaanse en ook de West- europese politiek is beslist te recht lijnig geweest; te zeer op één doel ge richt: n.l. versterking van de defensie. Men vergat absolute zekerheid te ver werven omtrent de betrouwbaarheid van alle deelnemers. Ons land is bezig een harde les te leren. De uit Breda ontsnapte misda digers zouden al uitgeleverd zijn, indien Duitsland een goede verstandhouding begeerde en zijn positie begreep. Het irritante juridische gefoezel bet^Jrent, dat Duitsland niet blindelings bereid is met ons misdadigers misdadigers te noemen. De waarschuwing dat zachte heel meesters stinkende wonden maken, mocht niet gehoord worden. Moeten We de wond nu dan laten stinken? RINNENKORT zal de rechter moe ten uitmaken of mr F. P. Th Rohling, ou 1-raadsheer-commissaris in het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, zich destijds aan meineed schuldig heeft gemaakt. De beruchte zaak-Menten blijft doorzieken zolang er niet doorgebeten wordt. Minister- Donker is daarvan niet bang. Hetgeen wij een gelukkig verschijnsel achten. Geërgerd heeft ons het feit, dat de ze mr Rohling van zijn positie als wethouder van Bloemendaal misbruik heeft gemaakt door een „verklaring" af te leggen waarin hij meedeelde dat hij tegen de vervolgende substituut-of ficier een aanklacht heeft ingediend en deze heeft gezonden aan minister Donker, die nota bene de vervolging heeft gelast. Wij blijven uiteraard buiten de vraag of de heer Rohling meineed heeft ge pleegd. Maar hij heeft wel bewezen niet te begrijpen dat een gemeente raad niet de plaats is om eigen zaken publiek te maken en dat hij hoven- dien de minister van Justitie heeft be ledigd. Hij had zijn openbare functies moe ten neerleggen en moeten wachten op de rechterlijke uitspraak. Dat was een houding geweest, die respect had af gedwongen. De voormalige sergeant-majoor van de S.S., Karl Lenz, heeft Donderdag en Vrijdag in het proces-Oradour te In de nacht van Woensdag op Don derdag is te Jeruzalem een poging gedaan de „Sowjet-boekwinkel" in brand te steken. Materiaal, dat de brand moest veroorzaken, werd door een ingegooide ruit naar binnen ge worpen. Er ontstond een kleine brand die door voorbijgangers kon worden geblust. In de winkel werd een vlug schrift aangetroffen, waarin stond „Het Joodse woord, het Joodse boek, de Joodse zie] en het Joodse lijf zijn in Rusland verboden. Laat het Russi sche woord in Israël verboden zjjn". De bevolking van Elten, het voormalige Duitse dorp, dat na de grenscorrecl es Nederlands grondgebied is gewor, maakt zich zorgen over haar fraaie Lindelaan. Ir. de laatste oorlog zijn de fraaie lindebomen dusdanig beschadigj dat ze een gevaar voor het verkeer gaan worden. Ér ivordt eedacht aan omhakken. Bordeaux zeer onaangename momen ten doorgemaakt. Hjj ontkende name lijk, dat hij in enig opzicht bij de gru welijke massamoord betrokken was geweest of er enige verantwoordelijk heid voor droeg, hetgeen de voorzitter van het tribunaal deed opmerken: „V was er dan zeker als toerist, niet?" Gebleken is, dat Lenz zich heeft bevonden voor de kerk. De hierin bij eengedreven vrouwen en kinderen zijn met machinegeweren beschoten, waar na het gebouw in brand werd gesto ken. „Wat deed u daar?" vroeg de voorzitter. Lenz zei. dat hij bevel had gekregen, daar te blijven staan. „Wat een zacht baantje niet, voor een ser geant-majoor?" was de repliek van de voorzitter. Uit andere verklaringen is echter duidelijk geworden dat Lenz het commando voerde over een executie peloton. Hij bleef dit ontkennen, hoe wel hij toegaf, na een schietpartij naar een schuur te zijn gegaan, waar hij ongeveer twintig lijken -had zien liggen. Later verklaarde hij, dat hij rondom het dorp had gelopen en alle huizen en schuren in brand had zien staan. Hij ontkende echter, er aan te hebben deelgenomen. In tegenstelling met andersluidende berichten zal de kruiser „De Ruyter", die, zoals bekend bij Wilton-Feijen- oord in aanbouw is, pas in September a.s. voorgoed in de vaart komen. Wel zullen er vermoedelijk de volgende maand enkele proeftochten mee op de Noordzee worden gemaakt. Men neemt bij Wilton-Feijenoord aan, dat de kruiser in September ge heel gereed zal zijn en hoopt dan op het bezoek van H.M. de Koningin in verband met de officiële overdracht aan de Koninklijke Marine. Hiermee zou dan het aangekondigde Koninklijke bezoek aan de stad Schiedam sameu kunnen vallen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1