Meerderheid van de Assemblée steunt „Klein-Europa" geestelijke nden Engelsen blijven iegensianders Voorzitter Tweede Kamer van Perzië conira Mossadeq in Ariis.... VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN OPWINDENDE DEBATTEN IN STRAATSBURG Fransman Teitgen: over twee jaar is het te laat Hof te Karlsruhe zal zich 20 Febr. beraden „Premier streeft naar de dictatuur" Dulles en Stassen ook naar Den Haag Kern van luchtmacht in O.-Duitsland? Nederland bouwt 100 diesel-e'ectrische locomotieven Kapiiein Oosterhuis weer thuis C.D.U. DISTANTIEERT ZICH VAN (GEARRESTEERDE) DERTINGER Ook de val van Otto Nuschke aanstaande? Een taart voor Prinses Margriet Sp ionnageproces in Bulgarije „ORANJE" IN TANDJONG PRIOK AANGEKOMEN Drie doden en drie gewonden bij auto-ongeluk te Breda Tegen gevel van huis ie pleiter gereden Negen en iwiniig mensen bij Calcutta verdronken Bonn stelt 1.75 millioen mark beschikbaar ve e kwesties en.) ■lyde Park Corner. Vela en meer dan eens komt die de beroemde orators vraagt. Speaker's Corner Hyde Park (de „longen" en Marble Arch elkaar en gij, lezer, zijt heus do ie, die wil bewijzen, dat die nieuwe of zelfs oude it idyllisch plekje grond alsman of buitenlander is. een trapleer staat en dis over rassenhaat praatj ige, haast tè rustige fiio- die artist met zijn wilds lai'nsbaard. Communisten, sent zijn, staan tussen da i, liberalen en socialisten uit te schreeuwen. De it naast de protestant, de ast de Boeddhist en da ast de atheïst, op Speakers' Corner vaak gaat, zal niemand kunnen Men zou de sfeer kunnen iet die, welke er in een waar twintig mensen ge er twintig verschillende praten en bovendien nog in de rede worden geval- dit kleine stukje trottoir van Hyde Park een hek- ik, doch de aantrekkings- t hier eerder groter dan van Engeland's vrijheid ■n geweten zou niet com- Is ze niet door hekelaars seggen de Engelsen) werd Voor de goedmoedige loeft geen enkele gerouti- :er benauwd te zijn. Zijn zijn lange ervaring op da ■herpt en elke interruptie ier enige moeite kunnen orator, die al vijftien jaar speakers' Corner trekt, be- iat hem de laatste zes jaar nieuwe vraag is gesteld >n de kwaadaardige heke lopen dagelijks tientallen juerulanten op SpeakerV l zijn slechts een paar, ran de tongriem gesneden ewassen. Hun opmerkingen r zover dit mogelijk is al- geerd, maar maken ze het gebeurt het vaak, dat da de spreker te hulp komen, stelijkheden komt het ech- want achter de ruggen der wandelen altijd een paar bobbies" heen en weer. S' CORNER is slechts één i Londen, waar de ene mens sens met ideeën of gedach te beïnvloeden. Ten Zuiden ames, op Clapham Com- dt zich nog zo'n forum en jod Green, Highbury en Road kan men op gezette ters en honderden omstan- >ffen. t bij al dit geredeneer voor komt, is wht men zegt en lijk nog meer hoe heli •gedragen. Het Engelse pu it sprekers betreft, verwend e reden uiterst critisch in- s ie mand, die geen geboren if die zijn wijsheden niet op .jjze weet uit te kramen, goed fatsoen op dat stukje iij Hyde Park staan, len een Nederlander, die een geleden de euvele moed be- een paar landgenoten het aan te heffen en een speech aesië te beginnen. Na nog minuten liepen al zijn om- ,'eg, omdat de man noch de ial, noch zijn onderwerp be- gdoening voor eert lerikaans soldaat srikaans soldaat, die tot tien ïgenisstraf was veroordeeld, als wachtpost aan het Ko- ant in slaap was gevallen, is in vrijheid gesteld na een ces voor het militaire hof in Fort Meade in de Ameri- iat Maryland. De vader van had een brief gepubliceerd, rd gezegd dat ziin zoon op ;st staan na in 72 uur niette slapen. S EN STASSEN NAAR ADENAUER lodiging van Adenauer wor- euwe Amerikaanse minister nlandse zaken Dulles en het het bureau voor wederzijdse Stassen op 5 Februari te rwacht voor besprekingen ondskanselier. hevige ontploffing In een nrichting in de omgeving van ziin 21 mensen om het leven ilijftig personen werden zwaar iet ch gd a- en in. nt >rs elf le" sn. er als la ke ien ich de ins m. ek. ïu- ser aar liet an- es, ;rd ap- ine pu bliek hoorbaar moet ma ken. Doch hoe hij mor relde en draaide, de mu ziek bleef op dé achter grond hoorbaar. Ook een in der haast er bij geroe pen biologen wist geen directe maatregel voor de oplossing van het raadsel. Maar de volgen de dag was alles gelukkig weer normaal. Hilversum was verdwenen en alleen de vissen babbelden weer, alleenMis schien over het radio programma van de vori ge avond? uit die- p^OG EEN nieuwtje de Amsterdamse rentuin. Het apenhuis heeft een prachtige aan winst gekregen in de vorm van een stel gela- da's, vrij grote apen, die tot de bavianen behoren. Zij komen in dierentui nen heel zelden voor omdat ze heel moeilijk en on slechts enkele plaatsen in Abessinië zijn te vangen. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 19 jan. 1953 150e Jaargang No. 15 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 N (Van een correspondent - te Bonn) ADAT TWEE dagen lang de meningen van voor- en tegenstanders van een kleine Europese-federatie (de zes Schuman-landen) fel op elkaar waren ge hotst, heeft de grote meerderheid van de parlementariërs van de vijftien lan den, verenigd in de Raad van Europa, Zaterdagavond laat te Straatsburg haar „onbeperkte waardering" uitgesproken over het werk van de grondwetsver- éadering der Schuman-landen, die in de voorgaande dagen richtlijnen voor een Europese grondwet had opgesteld. Zestig leden der vergadering gaven hun zegen aan „klein Europa". Velen hunner eerst nadat zij de voorwaarde hadden gesteld, dat men met de kleine Euroese federatie niet al te hard van stapel zouden' lopen. Zestien leden waren tegen met name Franse en Duitse socialis ten, Gaullisten, drie Belgen en de Nederlander, dr Schmal. De heer Ruys de Beerenbrouck, die het project eveneens te koen achtte, schikte zich bij de zes afgevaardigden, die zich van de stemming onthielden. Aan de aanvaarding der adviezen zijn tien uur van opwindende en vaak hoogstaande debatten vooraf gegaan, zonder twijfel het grootste debat, dat in het nu vier jaar oude Huis van Europa is gehouden. In een reeks van gloedvolle betogen zijn de beste redenaars der Assemblée elkaar met hun scherpste pijlen te lijf gegaan. Europese federatie: Spaak, Teitgen en Réynaud en de continentale staatslie den, die van een federatie van zes niets anders verwachten dan een catastro fale splitsing van het Europa van Straatsburg. Paul Struye, voorzitter van de Belgische Senaat, keerde zich tegen Spaak. Het „Bon voyage" der Engelsen was voor hem slechts een il lustratie van de scheiding der twee delen van Europa, die zich volgens hem ging voltrekken. Als zelfs Bene lux op moeilijkheden stuit, hoe wil men dan Europa federeren? zo riep hij uit. De Franse katholiek Teitgen zette in een'vlammende oproep de verdediging van de kleine Europese federatie voort. „Wanneer wij nu de Europese Defen sie Gemeenschap en de politieke een heid afwijzen, dan zal het over twee jaar te laat zijn om Europa te vormen. Er is geen ander alternatief voor Euro pese eenheid dan een vacuum, ellende, wanhoop en oorlog". Spaak volgde hem met het betoog, dat het Europa der Zes door de Britse weigering on- TIJDENS het grote debat hoorde men lord Hope verschillende malen tot de verdedigers van het klein-Europa zeggen „Bon voyage et bonne chance" (veel geluk). In het algemeen gaven de Engelsen geen enkele aanduiding, dat zij van plan waren aan boord van het Europese schip te komen. Mont gomery mocht dan als zijn persoonlijke mening een aansluiting van Engeland bij het Europese leger hebben bepleit, dit was toch volgens de leider der La- bourdelegatie, Robens, geen aanwijzing van een naderende kentering der in zichten op het Britse eiland. „Bij ons hebben de generaals in de politiek niets te vertellen", aldus Robens. De Franse nestor van het gezelschap, Paul Reynaud, uitte weer eens de hoop op een dergelijke wijziging van de po litiek van Londen, maar hij lokte daarmee niet anders dan een vinnig Frans-Brits twistgesprek uit. „Onze volken hebben genoeg geleden, gij moogt deze hoop niet van hen wegne men", zo voegde Reynaud de Engelsen toe. Daarop stoof Robens op en zei „Terwijl de heer Reynaud gepraat heeft, heeft Engeland gewerkt en ge handeld. Wij hebben het Europese le- gerverdrag reeds gegarandeerd nog vóór een der zes landen het heeft ge ratificeerd. Toen de Fransen nog in bed lagen, hebben wij onze eerste atoombom geprobeerd. Wij hebben de sterkste pantserdivisies op het vaste land van Europa opgesteld en de beste straalvliegtuigen ter wereld gemaakt Onderwijl hield de heer Reynaud mooie redevoeringen". De kleine, nog zo le vendige Franman wierp er tussen, dat het aan hem niet gelegen had, dat Frankrijk in 1940 niet het aanbod van Churchill voor een Unie had aan vaard De luidruchtigste debatten waren echter die tussen de voormannen der Conventies van Bonn Het Westduitse Federale Hof te Karlsruhe zal op 20 Februari zich be raden over de vraag of een verzoek van de regeringscoalitie om een uit spraak ontvankelijk is of dat de rege ring moet wachten totdat het parle ment de ratificatie heeft goedgekeurd alvorens het Hof bij deze kwestie be trokken kan worden. De coalitiepartij en wensen, dat het Hof verklaart, dat de Bondsdag (Tweede Kamer) de ver dragen met eenvoudige meerderheid kan bekrachtigen. Het Hof heeft de Sociaal-Democraten (oppositie) tot 24 Januari de tijd gegeven om hun stand punt uiteen te zetten. vermijdelijk was gewoiden. Zijn beziel de oproep tot eenheid veroorzaakte evenals die van Teitgen en Reynaud een diepe stilte in de zaal. De Duitse socialisten lieten het bij een korte weigering, gelijk hun Franse geestverwanten. Voor de Westduitse coalitie zegde dr Pünder volledige steun aan het klein-Europa toe. De Assemblée heeft ;ich tenslo'.ie uit gesproken voor een aantal adviezen aan de grondwetscommissie, die er op zijn gericht ruimte te laten voor sterke banden tussen de kleine Europese fe deratie en de rest van Europa. De grondwetcommissie zal nu naar Parijs gaan om voor Maart het ontwerp van de Europese grondwet te voltooien, dat dan opnieuw in Straatsburg ter sprake zal komen. Op Texel bloeien de sneeuwklokjes In het Molenboschop Texel staan op enkele plaatsen de sneeuwklokjes in volle bloei. Nar cissen, crocussen en tulpen staan daar reeds boven de grond. En kele heesters beginnen al uit te lopen. De winter heejt Texel klaar blijkelijk vergeten. De klokjes luiden er,kan de lente verre zijn?" nE VOORZITTER van de Perzische Tweede Kamer. Ajatoellah Kasjani, heeft zich Zondag in een schrijven aan de Kamer uitgesproken tegen het be spreken van het verzoek van premier Mossadeq inzake het verlengen van diens bijzondere bevoegdheden met een jaar. Inwilliging van dit verzoek, zo zegt Kasjani, is in strijd met de Per zische grondwet en leidt tot dictatuur. Het goedkeuren van wetsvoorstellen is de taak van de Kamer, terwijl het handhaven van de wet de taak van de regering is. Deze twee machten moeten niet in handen van één persoon worden gelegd, zo meent de voorzitter. Naar aanleiding van Mossadeq's ver klaring, dat hij de speciale volmachten nodig heeft met het oog op de onder handelingen over de oliekwestie, merkt Kasjani op, dat het oliegeschil niets te maken heeft met het verzoek van de premier voor verlenging van zijn vol machten. Mossadeq heeft een spoedonderhoud met de Sjah aangevraagd. Hoessein Makki heeft inmiddels mee gedeeld, dat hij zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken met het oog op de ernstige situatie. Zoals bekend was deze eerste afgevaardigde van Teheran en deskundige op het gebied van het olievraagstuk als parlementslid afge treden, als protest tegen het verzoek van dr. Mossadeq om verlenging van zijn volmachten. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Henry Byroade, heeft na zijn terugkeer uit Londen, waar hij met minister Eden besprekin gen gevoerd heeft over de Perzische olie, verklaard, dat naar, zijn mening een weinig vooruitgang is bereikt in de richting van oplossing van het ge schil. Hij zeide: „Wij en Engeland zijn het vrij goed eens over een' oplossing van de geschilpunten". Verdere vorde ringen zullen afhangen van de bespre kingen, welke thans gevoerd worden door de Perzische premier Mossadeq en de Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, Henderson. De nieuwbenoemde Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en Eisenhower's direc teur voor de Wederzijdse Beveiliging, Harold Stassen, zullen in een vliegreis van negen dagen, welke 30 dezer ual beginnen, zeven Westeuropese landen, waaronder Nederland bezoeken. Foster Dulles en Stassen zullen Den Haag op zes en zeven Februari bezoe ken. De reis Wordt gemaakt op verzoek van, generaal Eisenhower. Het doel er van; is de nieuw gekozen Amerikaanse pr§4 sident inlichtingen te verschaffen oVéf „het huidige politieke klimaat in West- Europa, en wel speciaal voor zover dat betrekking heeft op de opbouw ener Europese weermacht en de hiermede verband houdende economische facto ren". Volgens de Westberlijnse „Strijd groep tegen de onmenselijkheid" is thans in Oost-Duitsland, in strikt ge heim, de kern van een Oostduitse luchtmacht gesticht. Volgens de groep zou deze kern beschikken over vijftig jachtvliegtuigen van het type „Jak 18", die in drie escadrilles zouden zijn on derverdeeld. Vernomen wordt dat deze „Oostduitse luchtmacht in wording" over vijfduizend man personeel be schikt. Hiervan zouden 1351 een basis opleiding voor vliegenier hebben ont vangen. Hun opleiding zou dit jaar, onder leiding van officieren der Rus sische luchtmacht, worden voltooid. TWEE DODEN BIJ EEN BOMAANSLAG IN TUNIS In Tunis zijn twee personen gedood en vijf gewond ten gevolge van een aanval met automatisch vuur op een Arabisch café, gevolgd door de ont ploffing van een bom. Het vuur werd geopend uit een auto, die met grote vaart in de late namid dag aan net café voorbijreed. De bom werd geworpen uit een auto, die onge veer honderd meter achter de eerste reed. Met technische steun van Amerikaanse ondernemingen Drie Amerikaanse maatschappijen zul len gezamenlijk technische steun ver lenen, welke het aan drie Nederlandse maatschappijen mogelijk zal maken honderd diesei-electrische locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen te bouwen. De Nederlandse Spoorwegen zullen daardoor locomotieven van Amerikaans ontwerp krijgen, welke alleen in onder delen, als koppelingen en buffers, daar van zullen afwijken. Aan de Heemaf te Hengelo is een con tract verleend voor 80-ton rangeer locomotieven. De maatschappij zal van de Westinghouse International Com pany, voorlichting en technische steun krijgen voor de productie van de elec- trische onderdelen. Soortgelijke voor lichting over de mechanische onder delen zal door de BaldwinLimaHa milton Corporation door bemiddeling van de Heemaf verstrekt worden aan de firma Allan te Rotterdam, waar eveneens locomotieven gemonteerd zul len worden. De National Supply Comp- n-y, een Amerikaanse firma, welke eveneens aan de overeenkomst deel neemt, zal voorlichting over haar die selmotoren verlenen aan de Konink lijke Machinefabriek gebr. Stork en Co te Hengelo, waar de krachtinstallaties voor de 100 locomotieven gebouwd zul len worden. Raket naar 80 km hoogte Naar wij eerst thans vernemen, is men er in December in geslaagd in Nieuw- Mexico (V.S.) een raket tot 80 kilometer te laten stijgen, voorzien van een instru mentarium voor registratie van de ultra violette straling van de zon. Men kan zich thans voor het eerst een beeld van deze straling vormen. De zuivering in Oost-Duitsland WEERBtRlCHl Verwachting tot morgenavond: WEINIG VERANDERING. Hier en daar tijdelijk mist. Ove- gens overwegend droog weer met enkele plaatselijke opklaringen. Zwakke tot matige N.W. wind. Iets minder koude nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DINSDAG: Zon op 8.37, onder 17.06 uur. Maan op 10.26, onder 0.00 uur. QFFICIEREN, onderofficieren en manschappen van het militaire kamp „Margriet'' te Wezep (Glnd) hebben de jarige prinses Margriet vandaag verrast met een bijna een vierkante meter grote taart, waar op van marsepain een maquette ts aangebracht van hun kamp. De voorzitter van de Oostduitse Chr. Dcm. Paitij, Otto Nuschke, die waarne mend premier is, heeft Zaterdag in het partyblad „Neue Zeit" verklaard, dat de CDU de cc. ïmunistische gelederen zal sluiten en ae afgezette minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, die is gearresteerd, uit de partij zal stoten. Nuschke is een der drie leden van de CDU, die nog zitting liebhen in de Oostduitse regering. Het verraad van Dertinger, zo gaat Nuschke voort, is on gelukkigerwijze bewezen. Het gerecht zal over hem moeten oordelen. Inmid dels heeft de „Neue Zeitung", het in West-Berlijn verschijnende blad van de Amerikaanse Hoge Commissie, gemefd, dat functionarissen van de CDU de vei ligheidspolitie hebben verzocht ook Nuschke in het oog te houden. Deze zou na de arrestatie van Dertinger heb ben gezegd: „Ik heb meer dan genbeg van alles" en zich tegenover vrienden hebben uitgelaten, te willen aftreden. Tot dusverre zijn deze berichten echter niet bevestigd. Een woordvoerder van het Westber lijnse Joodse genootschap zei Zaterdag dat het thans wel duidelijk is, dat de zuivering in Oost-Duitsland bezield wordt door een anti-zionistische geest. De Joodse gemeenschappen te Leipzig, Dresden en Erfurt zijn opgeheven. De hoofdredacteur van het Oostberlijnse avondblad „Am Abend" is tezamen met zijn vrouw in hechtenis genomen. Men zegt, dat hij van Joodse afkomst is. Dr Israel Brodie. de opnerrabiin van het Britse Gemenebest heeft in een uit zending van de BBC verklaard, ernstig te vrezen voor het lot van de twee en een half millioen Joden achter het ijzeren gordijn. Het officiële Bulgaarse persbureau heeft meegedeeld, dat vandaag een proces zal beginnen tegen tien spion nen, „die voor het Amerikaanse spion- nagecentrum in Turkije" hebben ge werkt". Zij worden er van beschuldigd gewerkt te hebben a.an een tegen- revolutie, die gewapende steun uit het buitenland zou ontvangen. Reuter tekent hierbij aan, dat in het afgelopen najaar een bisschop en drie andere geestelijken ter dood veroor deeld werdn.i „wegens spionnage voor het Vaticaan V.S. roepen groter aantal recruten op De recrutermgsdienst van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt dat, tenminste tot de komende lente, 52.000 dienstplichtigen per maand onder de wapenen zullen worden geroepen. Vorig jaar werden gemiddeld slechs 35.000 recruten per maand opgeroepen. MEVR. ROOSEVELT UIT COMMISSIE VOOR MENSENRECHTEN Generaal Eisenhower heeft mevr. Mary Lord aangewezen als opvolgster van mevrouw Roosevelt in de Com missie voor Mensenrechten der V.N. In een voor een Westberlijns radio station uitgesproken..rede noemde dé Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Jacob Kaiser, de jongste golf van terreur in Oost-Duits land het begin van de totale bolsjewi- satie van dit gebied. Van Westberlijnse officiële zijde wordt gemeld, dat er nog steeds dage lijks tussen de zeshonderd en duizend Oostduitse vluchtelingen in West-Ber- ijn aankomen. N.-Zceland wordt geplaagd door 50 millioen konijnen Om een beeld te geven van de bete kenis van de konijnenplaag in Nieuw- Zeeland meldde de „Pastoral Review and Grazing Record", dat in Nieuw- Zeeiand ongeveer vijftig millioen ko nijnen voorkomen. Regeringsinstanties becijferden, dat deze konijnen het voedsel voor vijf millioen schapen eten, waardoor de schapenhouders voor 19 millioen pond sterling benadeeld zouden worden. VAP1TEIN Oosterhuis van de ge- zonken „Klipfontein" is Zater dagavond in veilige „haven", n.l. zijn huis in Heemstede terugge keerd. We zien hem hier zitten met vrouw en dochter, aan de wand een foto van zijn schip. Zoals bekend had de kapitein dubbel pech toen hij later boven Afrika met het vliegtuig, waarmee hij reisde, een noodlanding moest maken in overstroomd gebied.... Willem Ruys" deze week in Rotterdam Het motorschip „Oranje" is Zaterdag morgen om half negen met een deerlijk gehavende boeg aan de kade van Tand jong Priok, de haven van Djakarta, ge meerd. Onmiddellijk na aankomst van het schip is men met de reparaties be gonnen. Men hoopt de ligtijd tot tien dagen te beperken. De „Willem Ruys" wordt in het mid den van deze week te Rotterdam ver wacht. Het vissersvaartuig „l'Espadon", welks schipper de Coelacanth gevan gen heeft, is in een wervelstorm ge zonken. Drie doden, een zwaar en twee min der zwaar gekwetsten vielen ais slacht offers van een auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Teteringsedijk te Breda gebeurde. Met een zware slag vloog daar nml. een kleine personenauto met zes inzitten den tegen de gevel van een huis. Van de zes jonge mannen, die in de auto zaten, werd de bestuurder, de 21- jarige A. J. G. K. uit Nijmegen op slag gedood. Enige uren nadien overleed de 23-jarige J. J. M. A. uit Gilze en Zon dagmiddag de 19-iarige P. J. K. uit Breda in het St Iganatiusziekenhuis. Zwaargewond is de 23-jarige H. B. uit Gilze. Minder ernstig werden de 18-jarige P. L. M. van W. uit Breda en de 23-jarige J. A. N. S. uit Gilze ge- kwestst. Na bad in ,,heiliqe wateren" Zaterdag zijr in de haven van Cal cutta, tengevolge van het omslaan van een boot met 38 passagiers en vier be manningsleden aan boord, 29 personen w.o. vele vrouwen en kinderen, ver dronken. Aan boord van de boot be- voni.. zich bedevaartgangers, die Vrij dag in de „heilige wateren" van de golf van Bengalen hadden gebaad. Een ooggetuige verklaarde, dat het omslaan van de boot door een vloedgolf is ver oorzaakt. TURKSE MINISTER VAN BUITEN LANDSE ZAKEN NAAR BELGRADO De Turkse minister van Buitenlandse Zaken zal een bezoek van vijf dagen aan Joegoslavië brengen. Hij wordt twintig dezer te Belgrado verwacht. De Bredase politie heeft de jongelui met veel moeite uit het wrak van ho4 autotje kunnen halen. De voornaamste oorzaak van het ongeluk.is, naar men aanneemt, dat veel te hard gereden is. Daarbij is de bestuurder wellicht het spoor bijster geraakt door het weer spiegelen van zijn koplichten in een grote ruit van een hoekhuis, welke spiegeling hij voor een plotselinge te genligger kan hebben aangezien. Hij zou daardoor hebben uitgeweken, het geen remsporen aantonen, en met gro te snelheid tegen de gevel terecht ge komen zijn. De Nederland se export De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 1,75 millioen DM be schikbaar gesteld voor invoer uit Ne derland, waarvan o.m. 1,2 millioen DM voor' drukkerijproducten, 330.000 DM voor zink en 125.0'9 DM voor laselectro- den en draad. Gasvergiftiging eiste weer twee slachtoffers Gisterochtend kwam de veehouder Den H. te Alphen a.d. Rijn, toen hij zijn ouders, die op de boerderij naast de zijne woonden, wat melk wilde brengen, tot de ontstellende ontdek king, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasvergiftiging. In de keuken bleek een kraan van het for nuis niet geheel te zijn dichtgedraaid. Er hing in het gehele huis een sterke gasiucht en in de slaapkamer vond hij zijn ouders bewusteloos in bed. Zijn moeder, die 67 jaar oud was, bleek bij de komst van de dokter reeds te zijn overleden. De 72-jarige vader gaf nog tekenen van leven en is in zorgwek kende toestand naar één der Leidse ziekenhuizen overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1