Daar ging de liefde uit Falkland speelde „Pinky' rolt plakt brandt I Nieuws ui ■td e Langedij ker Dorpen De Noordermarktbond vergaderde I Bergen iTSTE NIEUWS ïrikaans vliegtuig neergeschoten Studentenvereniging „Leeghwater'' vierde 85-jarig bestaan in De Rijp De gehele dag was het feest in het dorp Warmenhuizen Ingelanden kwamen in vergadering bijeen HEILOO inhoud Egyptisch kabinet achter Naguibs dictatuur £u,tite>i erna riactA Het Radioprogramma Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE I 7 790 000 r 19) Willem van lependaal over taal en volkshumor De Eendracht 50 jaar GRIEP? MAANDAG 19 JANUARI 1953 nd 3ar door zijn i d van de N'oordhollandse igingslokaal van de heer over zijn reiservaringen als toerist naar Australië en van dit continent en ig een mening uitspreken rieden. Dat het ham zelf van de volgende maand beplanting aangebracht, e eigenlijke bouw wordt ar huis moet een baöka- lry (te vertalen met was- ier) en keurige toiletten »s er op, dat er toch een nogelijkheid bestaat om woning te komen, omdat ie wetgeving een onder- tussen tijdelijke en per ming. Voor de permanen- et men een bouwplan in- ervoor gelden de strenge len is echter volkomen een half jaar een nood- betrekken, mits men dan. lan voor de permanente at. tkende dat er alleen voor m werkgelegenheid zou ne had de heer Eecen lijs erden en nog eens honder- s gezien voor kantoorper- tegenwoordigers. verzeke- e.d. maar, opdat men bouwen van zijn eigen emer zoveel mogelijk kan Vakbonden tennis van de Engelse taal [isvesting noemde spreker angrijke punt voor de emi- dmaatschap van de vak- ijn zeer machtig in Austra- er goed aan doen zich met ïdse Vakbond in verbin- »n cn aanbevelingspapieren getuigschriften in beëöig- mee te nemen. Anders elating als lid tot een der lemoeilijkt en als men geen n vakbond vindt men geen rak heeft zijn eigen bond. ie werd door de aanwezi- grootste aandacht gevolgd, slegenheid tot vragen stel- lauze werd door zeer velen oruik gemaakt, tter van de vereniging, de Bakker overhandigde de ;en boekwerk in de Engelse hoop, dat dit hem op de lezierige uren zou bezorgen. snnemer Ruiiers erden feest tike tijvereniging „De Ken- ers" hield Zaterdag in het n Bergen" haar jaarlijkse Dat deze vereniging, die 12 plm. 50 donateurs telt, be rijden, ook nog iets anders deze avond: in bonte wis- den verschillende zéér ver- iketches opgevoerd, waarbij dames van de Berg succes et geheel werd omlijst door ziek. De avond werd beslo- n gezellig bal. Vele oudjes eens echt ouderwets ge- klanken van de reeds lang ilka en valeta. ild haar maandelijkse clubavond ■gense Ulo-schoolvereniging, ield Zaterdag in het school- aar maandelijkse clubavond, i, die, waarschijnlijk mede t door het slechte weer, niet zocht was als anders, slaagde litstekend. Tot half elf kon- gelui sjoelen, dammen, scha- pongen of lezen in de hon- ilustreerde bladen. Consump- koek en limonade, waren te- gereduceerde prijzen aan de eerde „bar" in de tekenzaal ;en. Daarna zette de UCB- 'eheel uit eigen krachten ,be- 'aarvan J. Schuiit de leiding muziek in en werd er nog gezellig gedanst. randweerweekend op Volkshogeschool 'anuari en 1 Februari zal op logeschool „De Zandhoeve" Iweer-weekend worden ge- 'Earvoor alle brandweercorp- foord-Holland zijn uitgeno- zal o.a. worden gesproken hoge druk-nevelblusser, die ase brandweer onlangs heeft ft en de districtsinspecteur K. Fehres zal in aansluiting nonstratie met dit apparaat houden over een efficiënte rijding met de „Baghitra". (Ongecorrigeerd) de Zuidchinese kust merikaanse officiële zijde is Hongkong medegedeeld, dat Hongkong naar Formosa ver- Amerikaans marinevliegtuig .1, door luchtdoelartillerie, op- p eilandjes ter hoogte van de :se haven Swatow, omlaag is Het toestel, een tweemotorig patrouillevliegtuig, dat dertien :n had, is in zee gestort. Twee m om de anderen zijn gered. Okinawa werd een reddings- gezonden, dat, naar te Hong- •dt vernomen, in de omgeving wrak van het beschoten toe- aens in zee is gestort. 5 niet-officiële berichten heb- rikanen daarop een tweede ■liegtuig uitgezonden, dat door geïdentificeerd toestel werd en cn beschoten. Torpedoboot- n thans derwaarts gezonden. UET STUDENTENGEZELSCHAP „Leeghwater", dat op 16 Dec. 1867 door A. 1* Huet werd opgericht, heeft Zaterdag zijn 17e lustrum op feestelijeke wijze te De Rijp herdacht. Het gezelschap, dat reeds om 9 uur 's morgens met een 3-tal touringcars uit Delft vertrok, bezocht op zijn reis naar De Rijp allereerst l>et tot museum ingerichte gemaal „De Cruquius" in de Haarlemmermeer, waarna in Amsterdam een koffietafel door N.V. Werkspoor werd aangeboden. Te De Rijp werden het bestuur, leden van de lustrumcommissie, professoren en andere be langstellenden bij de Beemsterbrug opgewacht door het fanfarecorps „Kunst en Arbeid". Onder begeleiding van de tonen van enkele pittige marsen wandelden de gasten door het met vlaggen versierde dorp naar het raadhuis, waar zij officieel werden ontvangen door het gemeentebestuur van De Rijp. De burgemeester, de heer J. Dalenberg, zei in zijn toespraak het buitengewoon op prijs te stellen, dat de viering van het 85-jarig bestaan van de vereniging gedeeltelijk zou plaats vinden in het fraaie gebouw, dat ontworpen is door Jan Andriaansz. Leeghwater. Spreker stond een ogenblik stil bij deze belangrijke en veelzijdige figuur en wees er op, dat Leeghwater niet alleen in Holland, maar ook in Engeland, Frankrijk, Zweden en Duitsland belangijke weken tot stand heeft gebracht. Hij vond het een verheugend feit en een uitnemende gedachte de geboorteplaats van deze grote Hollander op te zoeken en met eigen ogen te aanschouwen. De burgemeester ein digde met de wens, dat de aanwezigen zich evenals de vereniging gedragen mochten weten door de geest van Leeghwater: voortvarendheid, volharding en ori ginaliteit. zifter van de VVV, de aanwezigen ook in de zomer de gemeente nogmaals te bezoeken. Hij verzekerde hen, dat zij hier veel natuurschoon zouden ont moeten. Het was inmiddels reeds half elf geworden toen de voorzitter, de heer De Boer, met zijn Lustrumrede deze zeer geslaagde dag sloot. 's Middags waren enkele films ver toond in de zaal van de heer Blokdijk. Deze voorstelling, welke werd aange boden door het gezelschap „Leeghwa ter", werd door ongeveer 370 kinderen bijgewoond, die in de pauze en na Öe voorstelling nog een tractatie ontvin gen. Ook de kinderen lieten zich niet on betuigde voor de aanvang van het di ner bood een tweetal meisjes onder begeleiding van de beide plaatselijke hoofden van scholen bloemen aan het bestuur van de jubilerende vereni ging. De Wereldomroep maakte enkele op namen, welke op Maandag, 1.9 Januari, zullen worden uitgezonden. Films, voetbal en receptie DE voorzitter van het gezelschap, de heer P. C. T. de Boer, zei in zijn dankwoord getroffen te zijn door de buitengewoon prettige ontvangst te De Rijp. Hij stelde het bijzonder op prijs, dat het gemeentebestuur hen had willen ontvangen in het gemeen tehuis, dat als een blijvende herinne ring doet denken aan „peet Jan". Spreker zeide zich te gevoelen als een verloren zoon, die tot zijn vader te rugkeert. Na deze ontvangst gaf het gezelschap zich naar het voetbalveld, waar een wedstrijd plaats vond tussen een stu dentenelftal en een Rijper combinatie. Ook deze wedstrijd werd verlevendigd door de tonen van het muziekcorps, dat vooral bij een doelpunt blijk gaf te weten, welke muziek behoorde te worden gespeeld. Het publiek, dat zich uitermate neutraal gedroeg, moe digde beide partijen vol enthousiasme aan. Na de aftrap, welke door burge meester Dalenberg werd verricht, ontwikkelde zich een buitengewoon sportieve wedstrijd, welke ten slotte in het voordeel der gasten, die onder aanvoering van één der profs speel den, in een 2-1 overwinning eindigde. Tijdens de voetbalwedstrijd bezich tigden enkele groepen de fraaie Ned. Hciv. kerk. Na de wedstrijd vond ten gemeente- huize een receptie plaats, waarbij wij de aanwezigheid opmerkten o.a. van de Senaat van het Delftse studenten corps; de besturen van: de R.K. Stu dentenvereniging Sanctus Vigilus, ds Delftse Studentenraad, het Orakel van Delft, de vereniging Leonardo da Vin ei, Stylos, de Electro Technische Ver eniging, de Technologische Vereniging, William Froude, en vele anderen. Te vens bevonden zich onder de aanwezi gen prof. dr ir W. F. Brandsma, prof. ir P. Landberg, prof. ir van Eldick Thieme prof. ir A. J. ter Linde, prof. ir F. Westendorp, prof. dr ir L. Vahl, de heren K. J. Luder en D. B. A. Ap pel, resp. wethouder en secretaris der gemeente De Rijp. DINER J\!A de zeer druk bezochte receptie vond te 6 uur een diner plaats in het „Wapen van Amsterdam". Ir Müller bracht tot uitdrukking, dat in de loop der jaren de verhouding onder de studenten zélf veel is verbeterd. In tegenstelling met vroeger wordt ook de minder met aardse goederen geze gende student thans volledig in de studentengemeenschap opgenomen. De voorzitter van het gezelschao, de heer De Boer, merkte in zijn tafej- rede op, dat de accommodatie te De Rijp hem geweldig was meegevallen. Zij was zelfs zo ruimschoots voldoende, dat het feest tot ieders tevredenheid kon worden georganiseerd. De her K. J. Luder vroeg, als voor- WARMENHUIZEN. De stand van het waterpeil gaf o.a. reden tot dis cussie in de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van stemgerechtigde in gelanden van de Dieps en Moorsmeer polder. De ene tuinder wil verlaging van het peil en een ander weer een hogere waterstand. Een der ingelanden had echter op eigen houtje 's nachts een raket van de sluis opengezet, waardoor het waterpeil onrustbarend steeg. De machinist had daardoor ruim dertig uur moeten malen om het peil weer normaal te krijgen. Deze handel wijze werd ten sterkste afgekeurd. De vergadering, welke gehouden werd onder leiding van de heer J. Vries uit Koedijk in het lokaal van de heer H. Slikker, besloot gebruik te maken van het Techn. Bureau van de Unie van Waterschappen voor jaarlijk se controle op de machine. Kosten 30 per jaar. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur bezig is het molenaars- uis aangesloten te krijger, op het tele foonnet. De omwonenden, die daar ook van kunnen profiteren, zullen in de kosten bijdragen. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel om voor 1953 en kasgeldlening te slui ten van 3.000. Nog goed afgelopen Zondagmiddag weifelde een oude vrouw bij het oversteken van de Zee weg, juist op het ogenblik dat een personenauto uit de richting naar Eg- mond aan Zee wilde inslaan. De vrouw werd door de aanrijding licht aan het been gewond en door de bestuurder die geen schuld trof naar haar wo ning vervoerd. Bij het Blockhovenpark ■moest een personenauto plotseling stop pen voor een paard en wagen met het gevolg, dat een achteroprijdende auto de eerste wagen ramde. Laatstgenoemde auto werd zo beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Besluit Uw maaltijd met één of twee Bennies. 0m dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijo Kennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor een hygiënisch verpakt en onopgeinerKt in te nemen Waar U maar wilt zonder water ot wat ook Vraag Renmes bij Uw apotheker of drogist. f Arivertentlp Tng Merï Eerste avond bracht nog enige tekortkomingen Moeilijk stuk met actuele Nog steeds arrestaties T)E EGYPTISCHE regering heeft Zater dagavond besloten dc periode gedu rende welke de premier, generaal Na- guib, zijn volmachten zou uitoefenen, met een half jaar te verlengen. Nu tevens de politieke partijen zijn ont bonden, is generaal Naguib thans on beperkt heerser van Egypte. Op een door hem belegde persconferentie ver klaarde de generaal zelf, dat „niemand in Egypte in staat zal zijn de huidige regering ten val te brengen". Volgens de Israëlische radio heeft de politie alle partijbureaux in Cairo be zet en de partijdocumenten verbeurd verklaard. De regering heeft zes uiterst linkse Arabische weekbladen een ver schijningsverbod opgelegd. Radio-Cairo heeft de arrestatie be kend gemaakt van prins Abbas Halim en Serag el Din, oud-secretaris-gene raal van de Wafd-partij. Kolonel Ras had Mahanna, die deel uitmaakte van de regenschapsraad van drie, toen ge neraal Naguib voor het eerst de macht aan zich had getrokken, is eveneens ge arresteerd. Voorts werd gezegd, dat een-en-twintig officieren en vijf bur gers zijn vastgehouden. De politie in Cairo blijft voortgaan met het uitvoe ren van arrestaties. Een aantal com munisten is in hechtenis genomen op beschuldiging van intrigue. Er worden binnenkort verschillende processen ver wacht. In zijn bovenvermelde persconferen tie ze' generaal Naguib voorts, dat degenen, die vorige week Woensdag werden gearresteerd, bezig waren tegen de regering te kuipen. Zij stonden in contact met buitenlandse mogendheden en personen. De samenzweerders wa ren, aldus Naguib, bepaalde politieke leiders en officieren van het Egypti sche leger. Ten slotte verklaarde Na guib. dat de politieke partijen misbruik hadden gemaakt van de toegevendheid zijner regering en de tegenstellingen onder het volk hadden verscherpt. HE opvoering van het toneelspel „Pin ky" door amateurgezelschappen is niet gemakkelijk. Het stelt zeer hoge eisen aan de spelers en dat heeft ook de toneelvereniging „Falckland" moe ten ondervinden, die Zaterdagavond met dit stuk in de Ruslende Jager voor de eerste maal optrad. De schrijver Cid. R. Summer, heeft met „Pinky" de aandacht willen ves tigen op het. helaas nog. actuele rassen probleem. Wij menen dat dit over het algemeen op een zeer te waarderen wi.ize is gebeurd. Naast deze probleem stelling heeft de schrijver het verhaal zo gemaakt, dat de spelers en vooral de hoofdvertolkers zich voor de volle 100 pet. moeten geven wil men kunnen spreken van een geslaagde toneeluitvoe ring. De karakterisering van de voor naamste hoofdfiguren, enkele negerty- pen, is geen gemakkelijke taak. „Falkland" is er in geslaagd een be hoorlijke uitvoering er van te geven, waarover we wel tevreden, maar he laas niet voldaan zijn. We zagen vlot spel van Jannie Kamp als Pinky, maar zij miste de innerlijke ontroering, waardoor de rol niet tot haar recht kwam. Pincky's grootmoe der, D. Johnson, werd op een wel zeer gevoelvolle wijze getypeerd door mevr. Speur-Jonker. Mevr. Spaans- Schuit als een blanke vrouw, miss Era, was uitstekend in de manier waarop zij rechtvaardigheid en menselijkheid pre dikte. Haar vlotte taal was echter met die van een oude, ziekelijke dame niet in overeenstemming. Pinky's belang rijkste tegenspeler Tom, haar vriend, werd goed gespeeld door Freek Schep pers. Behoudens tekortkomingen in het laatste deel van het derde bedrijf, was deze voor zijn taak berekend, Dat kun nen we niet zeggen van Piet Nieuwen- huis, als rechter Walker. Dick de Waard was de echt-menselijk aanvoelende dokter Joe. Verder moeten we noemen Rozalia, een negerin (Lotte Speur die een wel zeer sugestieve creatie bracht; Mis Woaly (Mevr. Oud-Asjes), die de op erfenis beluste nicht van Miss Em prachtig typeerde en Jack Waters, een neger (Joh. de Vries), die vooral in het derde bedrijf waardevol spel liet zien. De decors waren buitengewoon goed verzorgd. De indeling van het toneel was o.i. niet erg gelukkig. Waarom de Waranda (le en 3e bedrijf) niet in 't midden? De spelers konden dan op een meer verantwoorde wijze opkomen. De muziek bij het stuk vonden wij zeer goed gekozen. Aan de lichteffecten had men (tijdig) meer aandacht moeten besteden. Houdt men rekening met de gemaakte opmerkingen dan geloven wij dat ae volgende avonden zeker nog aan waar dering zullen winnen. Jan Huigen, als regisseur, kan tevreden zijnmaar niet voldaan over de eerste avond. EISENHOWER PRESIDENT, een klankbeeld gewijd aan de nieuwe president der Verenigde Stalen, die morgen wordt ingehuldigd. Dinsdag 18.30 over Hilversum 1, 402 m.) Er zijn vieer uitzendingen op deze dag aan Eisenhower ge wijd. Zo wordt de plechtigheid van zijn beëdiging geheel of ge deeltelijk voor den volke hoor baar gemaakt. Een fragment op Dinsdag 27.45 ouer Hilversum II, 298 meter, volledige uitzendingen voor toestelbezitters op de di verse Amerikaanse zenders, als Tanger 25, 30, 41 en 49 m„ ter zei fdertijd. DINSDAG 20 JANUARI HILVERSUM 1, 402 m.: 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. S 45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Ge wilde muziek. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor dé zie ken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Hammond orkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Eisenhower - President", klankbeeld. 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Fanfare-Orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.50 Dans muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht, 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling". 23.20 Rallye van Monte Carlo. 23.30—24.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.J 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Amusementsmuziek. (Intermezzo: Gram.muziek.) 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 9.40 „Lichtbaken", cau serie. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmede- dflingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 „Stuur aan op een goede toekomst", causerie. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Tenor en orgel. 15.10 Re sidentie-Orkest en soliste. 15.30 „Ben je zestig?", klankbeeld. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Prof. Dr. C. G. G. J. van Steenis: „Mens en plant in Nieuw- Guinea". 18.00 Metropole-Orkest en so liste. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole- Orkest en soliste. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoon- rnuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „De Legende van de Anti christ", hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. Televisie. KRO. 19.45 Circus Strass burger. f Pim, Pani en Pom in het luchtrail 26. De geheimzinnige vreemdeling, die tot elke prijs achter dc geheimen van professor 'Splitser wilde komen, begreep al gauw, dat hij in Billie en Kareltje een paar trouwe' nedewerkers zou vinden. Fluisterend zette hij zijn plannen uiteen en naarmate heft ge sprek vorderde, werden de gezichten van Billie en Kareltje opgewekter. „Dus nu heb ik jullie verteld, waar het om gaat! Het huis van professor Splitser moet bespied worden„Dat komt in orde". Billie's stem klonk zelfverzekerd. „Dat is juist iets voor ons, nietwaar, Kareltje?" Kareltje knikte alleen maar. „Goed, ging de vreemdeling door. „Jullie zorgt ervoor, dat je er achter komt, waaraan de professor werkt. Dat is mij veel geld waard. „Ja, wat noemt U veel?" informeerde Billie. „Duizend gulden iederantwoordde de geheimzin nige vreemdeling achteloos. „Maar daarvoor moet ik dan een bewijsstuk hebben". „Duizend gulden?". Zowel Billie als Kareltje hapten naar adem bij dit duizelingwekkende bedrag. „Ze ker!". De geheimzinnige man glim lachte, toen hij de begerige blikken van de twee compagnons zag. „En om te bewijzen dat ik niet krenterig ben, geef ik jullie nu alvast ieder honderd gulden vooruit!" Tegelijker tijd haalde hij twee biljetten uit zijn zak en overhandigde deze aan de beide vrienden. Billie pakte echter meteen het biljet uit Kareltje's handen. „Ik zal het wel bewaren, anders verlies jij het toch maar!" De arme Karei durf de niet te protesteren. In 1952 een omzet van (Advertentie, ing. Med.) NOORDSCHARWOUDE In de eer ste vergadering van de veilingsver. „De Noordermarktbond", in het nieuwe jaar heeft de voorzitter, de heer P. Duyves, een terugblik gegeven van het verloop aan de veiling tijdens het afgelopen jaar. Spreker zeide, dat het jaar 1952 voor de tuinbouw een gunstig beeld gaf en voor de NMB in het bijzonder, daar een to taal omzet f 7.790.000.nog nimmer is voorgekomen, al stelde spr. daartegen over, dat de bedrijfskosten ook hoog zijn. De NMB is met deze omzet de hoogste in de provincie. Het begin van 1953 is niet zo erg roos kleurig, gezien de grote koolvoorraad. F.r moet dan ook heel wat gebeuren, waarbij spr. opmerkte, dat de gewichts verhouding wel wat ongunstig ligt door de grote soorten kool. Er moest daarom nodig afzetgebied, komen. De voorzitter wilde achter niet pessi mistische zijn, dasfr de tijd van de groot ste export nog komen moet. Spr. releveerde de goede samenwerking in het bestuur en hij hoopt verder op een gunstig jaar. Met een speciaal woord van welkom aan de ere-voorzitter, de heer J. Kliffen en de wens op een geze gend nieuw jaar voor de bedrijven en de gezinnen, verklaarde spr. de vergade ring voor geopend. De voorzitter deelde mede dat de vei- lingomzet over de maand December f 925-840.55 had bedragen, wat de opmer king ontlokte, dat het een .dikke" maand was. De Prov. Commissie berichtte, dat op 14 Februari te Alkmaar een Voorlich tingsdag wordt gehouden waar enkele deskundige sprekers van het Centraal Bureau van Veilingen, de diverse vraag stukken en Tuinbouwproblemen zullen inleiden. De bestuursleden van de NMB zullen op deze vergadering vertegenwoordigd zijn. Het Centr. Bur. heeft een folder la ten drukken in een oplage van 800.000 ex. ter propagering van het binnenlands gebruik van grove groente, w.o. ook de Langedijker kool. Het proces Grofzer (gele kool affaire v. 1948) is nog steeds niet ten einde. 21 Jan. komt deze zaak opnieuw in be handeling en volgens voorzitter staat het er voor de Veilingen niet ongunstig voor. In die tijd, dat deze transactie plaats vond - Febr. 1948 - lagen er 1200 wagons gele kool, die daarna allen geëxporteerd wer- door Mary Burchell „Neen wacbt eens even. Ga weer zitten. We zijn nog niet klaai". Onver stoorbaar rein.e hij haar over het bu reau zijn eigen zakdoek toe en na een hernieuwde vruchteloze poging naar eigen te vinden, nam ze die aan. Toen ze haar ogen had gedroogd, had ze zin om hem terug te gooien op zijn bureau en de kamer uit te wandeler., maar toen ze over de verfrommelde zakdoek naar hem keek, zag ze tot haar enor me verbazing dat hij een cheque-hoek te voorschijn had gehaald en duarin schreef. Het was moeilijk op de kop te lezen wat hij schreef, maar ze kon in ieder geval z;en dat het bedrag drie nullen aan het eind had. Langzaam en in stil ontzag ging Ho pe weer zitten Hij vulde de cheque verder in. vloei de die tamelijk omstandig af en scheur de hem uit het boekje. Toen keek hij haai aan. „Gaat het beter?" „O ja, dank u wel." Ze voelde zich beschaamd. „Goed. Ik heb hier een cheque van vijfduizend gulden voor je, die je op de door mij genoemde voorwaarden aan Fander kunt uitbetalen, maar „Ik heb u toch gezegd dat dat on mogelijke voorwaarden waren! Het is wreed van u de discussie voort te zet ten en heus de cheque te schrijven!" „Wacht even. Er is een andere mo- gelijkheid om decheque zonder voor waarden te laten uitbetalen." „Ja?" Ze durfde van spanning bijna geen adem te halen, terwijl ze op zijn volgende woorden wachtte. „Als je Ric'nard Fander goed be oordeelt, Hope, en hij bereid is je te trouwen met of zonder geld, dan ben ik bereid toe te geven dat ik hem onrecht heb aangedaan", sprak Errol langzaam Wanneer hij geen geweten loze avonturier is, maar eenvoudig een man die in grote verleiding kwam en een fout beging, zou ik niet weten waarom ik hem niet zou helpen, maar daat moet ik bewijzen van zien". „Maar welke bewijzen kan ik u daar in vredesnaam voor geven?" vroeg Hope. „Jij stelt dat hij in ieder geval met je wil trouwen, of je rijk bent of arm?" „Ja". „En dat al wat hij nodig heeft om uit deze impasse te geraken, vijf dui zend gulden is en hij daarna een ge lukkig leven met je zal gaan leiden, ongeacht het feit dat jullie allebei veel armer zullen zijn dan hij verwacht". „Ja". Tegen haar wil sloeg ze haar ogen neer in plaats van hem aan te kijken. „Wel, kindlief, als je hem, na het geld te hebben overhandigd, er toe kunt brengen te verklaren dat hij onmiddellijk maatregelen voor jullie huwelijk wil treffen, ben ik bereid toe te geven dat jouw stelling juist was, en zal ik graag met mijn geld er toe meewerken dat er een alleraardigst huwelijk, dat alle mogelijkheden van succes in zich heeft, tot stand komt". „Bedoelt u dat wanneer Richard werkelijk met me wil trouwen we die vijfduizend zonder verdere voorwaar den mogen houden?" „Juist". „Maar ik zie geen voetangels en klemmen Hij lachte en kreeg even een kleur. „Verdraaid nogantoe! Ik ga geen voetangels en klemmen leggen alleen om jcru een hak te zetten! Maar je hebt er nog niet aan gedacht hoe de situa tie zal zijn wanneer ik gelijk heb en Richard tracht zich aan een huwelijk te ontrekken" „Dat doet hij niet", zei ze snel. „Dan hob je niets te vrezen", ver zekerde hij haar droog. Er heerste even een gedwongen stilte. Toen sprak ze langzaam: „Maar als hij gesteld eens dat hij het wilde vermijden met me te trouwen wat dan?" „Dan, lieve Hope, zul je ofwel die vijfduizend pop van hem moeten zien terug te krijgen wat je, vrees ik, erg moeilijk zou vallen of anders de beide door mij genoemde voorwaar den moeten nakomen". „Hem niet meer zien en en met u trouwen?" „Precies". Opnieuw heerste er stilte. „Word je vertrouwen in hem op een te zware proef gesteld. Hope?" vroeg hij, haar aanziend. „Vindt u het eigenlijk niet een beetje gemeen om me voor een der gelijke keus te plaatsen?" antwoordde ze. „Gemeen? O. neen, kindlief, hele maal niet. Wanneer Richard Fander de flinke kerel is waarvoor jij hem aanzien, is er geen reden waarom ik hem niet zou helpen en ook geen reden waarom ik zou twijfelen aan bet feit dat je gelukkig met hem zou worden Maar wanneer hij is zoals ik denk, voel ik er niets voor hem vijfduizend van mijn eigen goeie gudens cadeau te doen zonder dat ik daar iets plezierigs voor terug krijg. Mijn bedoeling is je de belofte te vragen te zullen breken met een man die waardeloos en ge vaarlijk blijkt te zijn en in de tweede plaats wel Hope, je kent de andere voorwaarde". Ze keek hem nieuwsgierig aan en vroeg: „Maar waarom wilt u met me trouwen?" Hij moest daar hartelijk om lachen, maar schoof de vraag ter zijde. „Dat vertel ik je wel als het zover is, als het tenminste ooit zover komt. Zie je, jouw Richard is niet de enige, die graag een gokje waagt". Hope beet op haar lip. Ze wist na tuurlijk, dat het aannemen van zijn voorstel zeker risico met zich mee bracht. Alles zou van Richard afhan gen en Richard's karakter w?s juist de laatste dagen een ietwat onzekere factor geworden. Maar daar lag die cheque van vijf duizend gulden de oplossing van a] hun moeilijkheden, de eerste stap naar hun huwelijk. Moest ze dat werkelijk allemaal weigeren, omdat ze niet alles durfde riskeren voor de zekerheid, dat Richard was zoals ze dacht? „Natuurlijk", ging Errol Tamberley voort, „vertrouw ik op je eerlijkheid, dat je Fander niet vertelt wat er op het spe) staat. Het enige wat ik be. wezen wil zien is dri hij, eenmaal uit deze ongelukkige situatie bevrijd, be reid en verlangend is. met je te trou wen, of je nu rijk bent of arm Hij moe' niet de indruk kriieen, dat hij met je moet trouwen en jou eh uit een netelige situatie te verlossen". „Neen", zei Hope, „dat is niet. meet dan billijk". „Je geeft hem de vijf duizend gulden en wacht dan af of hij maatregelen neemt oir zo snel mogelijk te kunnen trouwen. Ik neem aan dat jullie vnoi Je complicaties begonnen van plan waren om direct te trouwen?" (Wordt vervolgd) den. Momenteel is de vooraad 1050 wa gons gele, zodat spr. in deze de vooruit zichten niet te donker inzag Op verzoek van de afd. Langedijk van de ZLTB om eenvierde procent restitutie te verlenen op het veilingpercentage van de afgeleverde pootaardappelèn, werd goedgunstig beschikt. Het percentage dat geheven werd was 1,25 procent. Opgemerkt werd, dat ook de veilingen te Broek op Langendijk en Warmenhui- zen, niet meer dan 1 procent heffen van de pootaardappelen die door de coö peraties worden uitbetaald. Bij het punt voorstellen voor de algem. vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen, kwamen zoals gewoonlijk de minimum prijzen ter sprake. Men oordeelde het be ier om geen voorstel in te dienen. "Wel zal deze aangelegenheid ter sprake wor den gebracht op de Voorlichtingsdag van 14 Febr. Er waren dan ook geen voor stellen voor het C.B. NOORDSCHARWOUDE. De derde voordrachtavond van de Culturele Kring Langedijk, welke Zaterdagavond in „Concordia" te Noordscharwouda werd gehouden en waarvoor grote be langstelling bestond, droeg deze keer een bijzonder karakter. Voor deze avond was uitgenodigdde heer Wil lem van lependaal, de schrijver van diverse boeken en auteur van radio hoorspelen, men denke maar aan „On der de pannen". Hij sprak over taal, volkstaal en volkshumor. Om te be ginne over de gebarentaal, zoals deze zich ontwikkelt bij een kind, en verder de taal der ogen, het uiten van ge dachten door middel van de dans enz. De volkshumor, zoals die zich open baart onder het gewone volk, de arbei ders, overheerste in deze lezing. De heer Van lependaal, die een zeer dank baar gehoor had, was van mning, dat onder alle humor een diepere achter grond schuilt, een tragedie, welke zich zo treffend voordoet bij het Joodse volk. Spreker kwam tot de conclusie, dat de Joodse humor o.a. zijn stempel heeft gedrukt op een stad als Amster dam en dat deze na de oorlog, na de uilroeiing van deze bevolkingsgroep grotendeels verdwenen is. Er is hartelijk en spontaan gelachen om hetgeen de heer Van lependaal deze avond wist te vertellen. Het was met recht eens wat anders. Tijdens de pauze waren de bezoekers in de gele genheid een boekenstand te bezichti gen van de heer Mienes, waarin ver scheidene boeken van de auteur ten toongesteld waren. Bij aankoop van een boek voorzag de schrijver dit van een handtekening. OUDKARSPEL De tuinbouwver- eniging „De Eendracht" te Oudkar spel, één der oudste verenigingen op agrarisch gebied, zal op 12 Februari- ha:<r 50-jarig bestaan herdenken, 's Middags zal in hotel „De Brede- rode" een receptie worden gehouden en 's avonds is er een feestavond, waar voor het Langedijker Cabaret is uit genodigd. Minimum prijsregeling LANGEDIJK. Naar „Groente en Fruit" mededeelt, zullen ingaande Maandag de volgende minimumprijs regelingen van kracht zijn: Rode kool f 7.witte kool f 6. gele kool f 6.50: en groene kool f 7.50, alles per 100 kg. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. •if kii tie ine Merl.) Beeld prof. Van der Scheer voor provincie N.-Holland Zaterdag is prof. dr W. M. v. d. Scheer, oud-hoogleraar aan de Univer siteit te Groningen en thans adviseur bij het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid, die ónlgngs zeventig jaar werd, gehuldigd in het Prov. Zie kenhuis te Santpoort. Hij was destijds de eerste geneesheer-directeur van de ze inrichting. De Staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam bood de provincie Noord-Holland, na mens alle psychiatrische inrichtingen in Nederland, een beeld aan van prof. Van der Scheer. Dit beeld is vervaardigd door de beeldhouwer Titus Leeser. Mil

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3