mien IT GRATIS g:a:ii.9s 16.45 24.95 27.95 LKALi Overwinning voor De Gasperi in Italiaanse Kamer Adenauer naar Washington i 47 ct. i 61 ct. 1 Amerikaans vliegend fort werd neergeschoten Prins Bernhard naar New York Franse post in Indo-China na een verbitterde strijd verloren Communisten in V.S. schuldig aan complot tegen de regering 1 II 99 K ppen en Kronen buiten de stad I ;ar brengen LAAT 172 IKE KERK 53 ct. i 63 ct. gezin. 150e Jaargang No. 18 Donderdag 22 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wijziging in de kieswet aanvaard Onrust in het land mÊÊf Beschuldigd van grensschendingen Amerikaans opperbevel; TRUMAN IN 1956 TERUG? Arbitrage aanvaard in „Ommelanden" conflict Fortuin in houten been Stad bestaat 2 Februari driehonderd jaar Vertrek 30 Januari Sabotage in Oostduits steenkolenbekken „Handelsvereniging Vogelkop" werd een débacle Tegen oud-Indischman 6 Vijftig gevangenen in R.W.I. Hoorn ondergebracht Overste Damanhuri is terechtgesteld WEERBERICH1 maanden voorw geëist Doodvonnissen in Metz (Fr.) Vliegkampschip snelt te hulp Londen Italiaanse nformeert regering bi] Rotterdams journalist gearresteerd Proces in New York Willem Ruys" is binnen Ongewenste gasten Werkgelegenheid Ontmoeting met Ike's nieuwe kabinet ■Ml j? Mi Morgen verklaring in het parlement f pi 1 1 'j: D. p, en kap 19.75 irtering: ITUNG, PLASTIC VOERINGZIJDE, ALONS, KOORD, >ELBAND en de RKASSEN. te sortering bled. haar 2e LEZING igs-zaal aan de HEILIGERS uit uur. Toegang vrij. genheid tot vragen per 100 grant lo overtuigen, de extra ver. tot 31 Jan.'S3. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Na ACHT EN ZESTIG UUR aan één stuk te hebben vergaderd, heeft de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden het door de regering ingediende ontwerp tot wijziging van de kieswet aanvaard en daarmede haar vertrouwen uitgesproken in de regering. De wijziging van de kieswet houdt in, dat de partijen, die bij de volgende verkiezingen een meerderheid van stemmen behalen in de Kamer zullen kunnen beschikken over twee-derde van het aantal zetels. Tijdens de debatten hadden communisten en links-socialisten urenlange toespraken gehouden om de debatten over het ontwerp, waarmee zij het niet eens waren te vertragen. Zij onthielden zich tenslotte van stemming en verlieten, de Internationale zingend, als één man de vergaderzaal. De Italiaanse commu nisten en de Nenni-socialisten besloten een delegatie te zenden naar president Einaudi om hun standpunt uiteen te zetten. Zij hebben gedreigd een „beroep op het volk te doen" in verband met de herziening van de kieswet. De wet moet nog door de Senaat worden behandeld. Tengevolge van de dreigende houding van de oppositie en na de reeds in de afgelopen dagen gehouden betogingen, waarbij 2000 betogers in Rome waren gearresteerd (die intussen weer zijn vrijgelaten) stond de politie in het ge hele land klaar om het hoofd te hie lden aan eventuele wanordelijkheden. In de omgeving van Modena wierp een boerenknecht, die bezig was leuzen te- i gen de herziening van de kieswet op een muur aan te brengen, een pot on- gebluste kalk naar een politieman, die hem bij die bezigheden verraste. De agent vuurde en verwonde zijn aan- valier zwaar. Hijzelf kreeg brandwon- den aan het gezicht. In Genua is een proteststaking van twee uur gehouden. De Nederlandse Televisie Stich ting zal, als het benodigde film materiaal tijdig uit Amerika aankomt, een extra uitzending wijden aan de inauguratie van president Eisenhower op Donderdag 22 Januari van 20.15 tot 20.45 uur. ALCIDE DE GASPERI ....moeilijke zege.... TSJQE EN LAI GEEFT TOE: Toen de Republikeinen in de Senaat van de Amerikaanse staat Iowa op het ogenblik, dat Eisen hower als president werd inge huldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de achterkant de volgende woorden: „Ben gaan eten Kom terug in 1956". De Democratische Senatoren zeiden niets van de grap af te weten Volgens een mededeling van het be stuur van het CNV heeft zowel het bestuur van „De Ommelanden" als dat van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond het voorstel, om het geschil door arbitrage te beslechten, in beginsel aanvaard. De verdere gang van zaken is thans in bespreking. Het stoffelijk overschot van Donald McDonald, een Schotse zeeman, die bijna twee jagr geleden plotseling in Sidney overleed, zal opgegraven wor den, omdat zijn verwanten aannemen, dat hij een fortuin in zijn houten been had verborgen DRINS BERNHARD heeft een uitno- diging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St Nicolas Society te New Vork op 2 Februari a.s. zal houden, ter her denking van het feit, dat 300 jaar ge leden aan het vroegere Nieuw-Amster- dam stadsrechten werden verleend. De prins heeft deze uitnodiging aan vaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuig voor enkele dagen naar New- York begeven. De prins zal tijdens zijn verblijf al daar tevens een tentoonstelling openen, die ter gelegenheid van de herdenking wordt gehouden en waarvoor het ma teriaal uit Nederland zal worden over gebracht. Hierbij zijn o.a. de koop brief. waarbij het eiland Manhattan van de Indianen werd gekocht, de oud ste prenten van Nieuw-Amsterdam, De „Commissie van vrije juristen" te West-Beriijn weet te melden, dat bijna de gehele technische leiding van de steenkoolwinning in het gebied van Zwickau-Oelsnitz (Oostduitsland) in de loop van de laatste weken gearres teerd is wegens „systematische sabota ge". „Geen kwestie van" Radio-Peking heeft medegedeeld, dat tien dagen geleden een Amerikaans vliegend fort door jagers van de Chi nees-communistische luchtmacht is neer geschoten, toen het zich boven Mand- sjoerijs gebied bevond. Van de veertien inzittenden zijn drie omgekomen, toen zij met hun valschermen het toestel ver lieten. De Chinees-communistische pre mier Ts.ioe En Lai heeft in een radio toespraak krachtig tegen deze schen ding van het Chinese luchtruim gepro testeerd. Hij beweerde, dat het toestel was gebruikt voor strategische verken ningsvluchten en voor het uitwerpen Van speciale agenten, die sabotage moes ten plegen in Mandsjoerije en China. Zoals wij gisteren reeds berichtten is op last van de minister van Justitie, mr L. A. Donker, een aantal zware poli tieke delinquenten uit de kampen Nor- gerhaven en Eijgelshoven naar elders overgebracht teneinde de kans op een eventuele ontsnapping zo gering moge lijk te maken en werd hierbij ook de Rijkswerkinrichting te Hoorn, welke in totaal plaats biedt aan 500 geïnterneer- Fden ingeschakeld. Nader vernemen wij dat gisteren in iotaal vijftig gevangenen, alle afkomstig uit het kamp Norgerhaven, in Hoorn zijn aangekomen. Men verwacht dat nog meer zware gevallen in de R.W.I. zullen worden ondergebracht. Hoewel de reacties van de bevolking van de Coenveste uiteraard nog weinig talrijk waren, kregen wij wel de in druk. dat men hier met deze nieuwe aanwinst niet al te zeer is ingenomen ondanks het feit, dat deze affaire overi gens geheel buiten het stadsleven om gaat en dat rond de krententuin meer dan ooit een ijzeren gordijn is neergela ten en de bewaking tot een maximum is opgevoerd. Uit Eijgelshoven verneemt het ANP nog dat in het kamp aldaar, vóórdat dit gisternacht gedeeltelijk werd ontruimd, ongeveer 150 gevangenen verbleven. De gedeeltelijke ontruiming van het kamp gisternacht werd verricht door over de honderd zwaar bewanende leden van de Riiksuolitie. De wegge voerde gevangenen werden vervoerd in eed overvalwagen en een autobus. Het opperbevel der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft de verdwijning van het vliegende fort, nu tien dagen geleden, bevestigd. Ont kend werd echter, dat het toestel zich boven Mandsjoerijs gebied zou hebben bevonden. Het was twintig kilometer ten Zuiden van de Jaloe boven Noord- koreaans gebied bezig pamfletten uit te werpen, toen het plotseling door twaalf communistische jagers werd aangeval len. Het zond een noodsein uit en ver dween van het radarscherm, waarop men zijn vlucht had gevolgd. Sindsdien staat de bemanning van veertien kop pen als vermist te boek. Wegens complot legen Naguib Luitenant-kolonel Mohammed Has san el Damanhuri, die Maandag door de revolutionnaire rechtbank te Caïro wegens aansporing tot muiterij ter dood werd veroordeeld, is hedenmorgen vroeg terechtgesteld. Generaal Naguib heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. De broer van de veroordeelde, kapitein Hassan Rifaat el Damanhuri, zal we gens medeplichtigheid uit het leger worden ontslagen. Hij was van het complot op de hoogte, maar heeft zjjn meerderen niet gewaarschuwd. fel. 3572 - Hoek UDE, Tel. 439. Verwachting tot morgenavond: PLAATSELIJK MIST Over het algemeen veel bewol king en plaatselijk mist, maai overigens overwegend droog weer Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid Weinig verandering in temperatuur. Tegen de 67-jarige Amsterdamse werktuigkundige F. E., oprichter en directeur van de niet meer bestaande „Handelsvereniging Vogelkop" te Ma- nokwari op Nieuw-Guinea, heeft de officier van Justitie bp de Amsterdam se rechtbank gistermiddag terzake van verduistering zes maanden voorwaarde lijk geëist. Verdachte had in 1951 de handelsver' eniging opgericht, waarvan de bedoe ling was met een groep mensen naar Nieuw-Guinea te emigreren en aldaar verschillende ondernemingen te gaan exploiteren. De ongeveer vijftien deel nemers moesten een betrekkelijk ge ringe waarborgsom betalen, welke te allen tijde te hunner beschikking zou blijven. Van de hele onderneming was echter niets terecht gekomen en het gestorte geld was grotendeels verdwe nen. De verdachte, een oud-Indisch man, die in 1940 door de Duitsers was Een Frans militair tribunaal te Metz heeft gisteren uitspraak gedaan in nei proces tegen de commandant en een aantal bewakers van het voormalige Duitse „heropvoedingskamp" Schir- meck, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van 78 gevange nen. De commandant, kolonel Buck, en de bewaker Nussberger werden ter dood veroordeeld. De bewakers Mul ler, Weber, Giegling en Hoert kregen resp. 20, 15, 10 en 5 jaar gevangenis straf. Zes bewakers werden bij verstek veroordeeld. VRIJDAG: 17.11. Maan Zon op 8.33. onde» on 11 °1 ondpr 3 06 Het Franse leger heeft gisteren be kend gemaakt, dat de Vietminh- troepen Dinsdagavond de post Deo Vang, aan het front bij An Khe, on geveer 500 km ten Noorden van Sai gon, hebben veroverd. Het garnizoen van 40 man zou gedood of gevangen genomen zijn na langdurige verbitter de strijd. Varder heeft het Franse leger mede gedeeld, dat het Franse vliegkamp schip „Arromanches" 100 km ten Oos ten van An Khe is aangekomen, ten einde meer steun uit de lucht te ver schaffen aan de Franse troeperj in dl' gebied. Verscheidene bataljons van de Vietminh hebben reeds tien dagen lang druk geoefend op het bolwerk An Khe. Het Franse hoge commando gaai voort met het aflossen van strijd krachten in Indo-China. Ongeveer 60 Fransen, mannen, vrou wen en kinderen, die door de Viet minh geïnterneerd waren, zijn thans vrijgelaten. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft een vijftigjarige - rouw uit Mierlo, die ruim een iaar geleden haai man, die dronken was thuisge komen, had gewurgd, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De recht bank had haar zes jaar opgelegd. gearresteerd en ter dood veroordeeld, welke straf later in levenslang werd veranderd, verklaarde, dat de zaak hem over het hoofd was gelopen. De officier van Justitie meende, dat moei lijk was uit te maken of verdachte al dan niet te goeder trouw had gehan deld. De rechtbank zal op 4 Februari uitsprak doen. oude kaarten uit het begin van de 17e eeuw, een brief van Stuyvesant uit het archief van de universiteit van Frane- ker, waar hij gestudeerd heeft, schil derijen uit de collectie-Pauw, éen mo del van een schip uit de stichtingstijd en een aantal schilderijen uit het Rijks museum, dat een beeld geeft van de Nederlandse schilderkunst uit de 17e eeuw. De Perzische o'ie Engeland heeft zich in verbinding gesteld met de Italiaanse regering in verband met de kwestie van de Itali aanse tankboot „Miriella", waarvan Dinsdag werd bericht, dat zij 4000 ton ruwe Perzische olie geladen heeft en uit Abadan is vertrokken. (De Anglo- Iranian Oil Company staat op het standpunt, dat de olie, die de „Miriel la" vervoert, haar eigendom is). Wegens artikel over bouw luchiwachlpost Te Rotterdam is een twintigjarige leerling-journalist, verslaggever van het Rotterdams Parool, in verzekerde bewa ring gesteld. Hij wordt ervan verdacht in zijn blad militaire geheimen open baar te hebben gemaakt. Voorlopig kan hij zes dagen tn hechtenis worden ge houden. Van de zijde van het betrokken blad wordt medegedeeld, dat hij een arti kel heeft geschreven over de bouw van een luchtwachtpost in Rotterdam. Op verzoek van zijn chef heeft hij, alvo rens tot publicatie over te gaan, zijn ge gevens geverifieerd bij de voorlichtings dienst van de luchtmacht in Den Haag. Ook andere instanties, o.m. van de Kon. Landmacht, werden in deze materie gekend. De bouw van deze luchtwacht post geschiedt voor een ieder zichtbaar aan de openbare weg. FEN JURY van «en Federale Ameri- kaanse rechtbank te New-York heeft gisteren dertien lagere communistische leiders schuldig bevonden aan samen zwering. De jury, bestaande uit zes mannen en zes vrouwen, bestudeerde de zaak bijna zeven dagen lang. Het verhoor duurde acht en een halve maand. Alle dertien werden beschul digd van een samenzwering tot het aanzetten tot omverwerping van de fe derale regering. Drie van de dertien beschuldigden (.o. een Poolse) zijn vrouwen. Vijf van de beschuldigden zijn in Rusland ge boren: Alexander Bittelman, die één van de grootste theoretici en dialecti ci van de partij wordt genoemd, George Blake Charney, een vakbondssecreta- II QISTEREN keerde het door een botsing met het m.s. Oranje in de Rode Zee gehavende lijnschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de Willem Ruys, terug in de haven van Rotterdam. Zoals men ziet is het gat in de huid voorlopig provisorisch dichtgemaakt. Voor een verslag over de aankomst en het avontuur van de „Willem Ruys" zie men elders in dit nummer. ris, Jacob Mindel, Alexander Leo Trachtenberg en William Wolf Wein- stone. De beschuldigden Victor Jeremy Jerome en Louis Weinstock zijn van Poolse en Hongaarse oorsprong. De overige drie zijn alle in de Ver. Sta ten geboren. De dertien communisten kunnen tot gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar worden veroordeeld en tot boeten van ten hoogste tienduizend dollars. Rechter Dimoek zei tot de gezwore nen, dat de uitspraak „ruimschoots door bewijzen was gestaafd". De verdedigers hebben naar voren gebracht, dat de dertien communisteri de doelen van de communistische par tij op vreedzame wijze hebben trach ten te verwezenlijken. Rechter Dimock wilde geen vrijlating tegen borgstelling toestaan. Hij gaf opdracht de beklaag den in hechtenis te nemen. Volgende week Woensdag zal rechter Dimock vonnis wijzen. '1 oals wij berichtten is het inwonertal van onze provincie met ongeveer 40 gestegen. Een dergelijke vlotte aanwas gaat meestal met enig vreugdebetoon gepaard. Nu de Krententuin in Hoorn evenwel enkele tientallen zware oor logsmisdadigers herbergt, kunnen wij alleen maar zeggen, dat wij deze lie den als ongewenste gasten met lede ogen hebben zien komen. Evenwel, de minister van Justitie heeft hiertoe opdracht gegeven en wij zullen er ons bü moeten neerleggen, evenals de mannen van de Rijkspolitie en directeur en bewakers van deze Rijkswerkinrichting, die een zware verantwoordelijkheid op zich hebben gekregen. Deze aankomst is dus een twijfel achtig genoegen. Maar indien wij ons afvragen wat de minister kan hebben bewogen Hoorn met deze mensen te be lasten, dan komt er een ander aspect van deze zaak in onze gedachten. Wij worden hierdoor namelijk nog een3 pijnlijk herinnerd aan het feit, dat wij, boven het Noordzeekanaal op een eiland wonen, dat alleen naar Friesland toe door een smalle dijk met het vaste land van Nederland is verbonden. De zware jongens zullen niet gemakkelijk de weg naar de vrijheid vinden. Er mogen tunnel- en bruggenplannen zijn, wij worden aan alle kanten, waarheen wij gaan, met water geconfronteerd. Zodoende is de keuze van minister Donker verantwoord en begrijpelijk. Als wij nu maar niet moeten vrezen, dat dit geliefde eiland zozeer tot be waarplaats voor zware misdadigers verwordt, dat de regering bereid is de mooiste plannen voor snelle verbindin gen naar het Zuiden zo langzaam mo gelijk uit te voeren Mogen de autoriteiten inzien, dat wij, Noordhollanders altiid aan onze afge slotenheid denken. En er een spoedig eind aan maken. We beloven, dat we niettemin de Hoornse gevangenen met grote gestrengheid zullen bewaken. f)E lezer zal zich herinneren, dat bij het optreden van de nieuwe rege ring is verklaard, dat deze het zich tot eerste taak stelde de werkloosheid te bestrijden door nieuwe werkgelegen heid te schepoen. Inmiddels is thans ruim vijf procent van de vakarbeiders werkloos, dus rond 170.000 mensen. Enige tijd geleden is vastgesteld, dat Nederland ieder jaar aan 40.000 man nen méér werk moet geven. Dat is geen kleinigheid. Om deze redenen zien wij met span ning uit naar maatregelen, die de re gering te dezer zake denkt voor te stellen. Inderdaad, er zijn enkele nood maatregelen genomen, maar zij '.uilen toch moeten passen in een algemeen, ruim-gedacht en opgezet plan. Meer dan eens hebben wij er op gewezen, dat de particuliere bedrijven in de eerste plaats deze werkgelegenheid zullen moeten bieden. Maar wij voeg den er aan toe, dat deze bedrijven nimmer meer mensen te werk zullen kunnen stellen, indien de regering de huidige fiscale en economische politiek onverdroten voortzet. Er worden wegen aangelegd en ont ginningswerkzaamheden ondernomen. Maar dit zijn druppels op een gloeien de plaat. Nogmaals: de overheid kan de werkloosheid niet zelf bestrijden. En langer uitstel van de uitvoering van een goed plan betekent 40.000 werk zoekenden-zonder-kansen meer. Het is noodzakelijk, dat de regering op de vragen van het KVP-Kamerlid Janssen duidelijke en afdoende ant woorden geeft I70NRAD ADENAUER rekent er op, dit voorjaar (naa„ men aanneemt in Maart) naar de Ver. Staten te kun nen reizen voor een bezoek aan presi dent Eisenhower en de nieuwe Ameri kaanse regering. Eisenhower was in de zomer van 1952 Adenauers gast. #fs? V.-: ,-i B Kw 11|ÏS EBHBH3 s:;:> Sfmm Het zou mij genoegen doen hem als pre sident der V.S. spoedig te ontmoeten, aldus liet de Westduitse Bondskanselier zich uit. In Bonn is intussen vernomen, dat de nieuwe Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Foster Dulles, bij zijn be zoek aan West-Duitsland Adenauer of ficieel zal uitnodigen voor een bezoek aan de Ver. Staten Adenauer bestempelde de verklaring van Eisenhower naar aanleiding van zijn ambtsaanvaarding „als een buiten gewone bijdrage ter stabilisatie van de wereldvrede". De nieuwe Ameri kaanse president had zeer verstandige woorden gekozen, die voor de volkpren der vrije wereld een ruggesteun zouden betekenen, aldus Adenauer Hii arhtte het van belang, dat Eisenhower grnte waarde aan de vereniging van Europa hechtte. Da 17 Oct -al'a 're Minister-president Wiiopo van Indo nesië zal morgenavond in een besloten vergadering van het parlement een verklaring afleggen over de 17 Octo ber-affaire, welke verklaring ecï<-.-. niet volledig kan zijn. aangezien deze kwestie nog niet is afgesloten. De par lementsleden zullen gelegenheid krij gen vragen te stellen. Intussen meldt de correspondent van ïVieta te Medan. dat kolonel Sugeng, die in Medar is om daar legereenheden te inspecteren, heeft verklaard, dat de sfeer in het leger thans is opgeklaard en dat de werkzaamheden vlot verlo pen. Montgomery Is door de Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1