Nederlands jacht op ereplaats in New York's motorbootshow De wereldreis van Jimmy Brown Auiomai'ekhouders hoorden een principiële hoeie eisen BRILLANTE PIANOAVOND DOOR JAN SMETERLIN De heer A op flinke Vis (Alkmaar) rekent orders uit de States Amerikaan eist een schip snel Baptisten kregen gilt uit Amerika Portiek met automaat is nog geen automatisch restaurant Klaverjasdrive ten bate van wielerbaan A.R. en C.H U met een lijst Voorlopige candidaten voor de K V.P.-fractie Treurmuziek begeleidde de heer Anderson tijdens zijn laatste gang Publiek bracht hem een ovationele hulde J. Broersma treedt uit C.P.N. Binnenschipper voor de kadi AGENDA Initiatief van de Raad Alkm DONDERDAG 22 JANUARI 1958 Feadship, voorbeeld van handelspromotie (Van onze correspondent in New York.) UET is een ongebruikelijk doch alleszins verdiend eerbetoon, dat de Amerikaanse motorbootwcreld dit jaar bewijst aan de Nederlandse scheeps werven, die zich specialiseren op de jachtbouw. Men heeft de ere-plaats op de jaarlijkse motorboot-tentoonstelling, die in Grand Central Palace, in het hartje van New York, wordt gehouden, ingeruimd voor het „Feadship"-jacht de „Capri", waarvoor een Amerikaanse koper zond-er twijfel de tegenwaarde van f 275.000zal neertellen, hetgeen toch ook voor Amerikaanse begrippen geen habbekrats is. Dit accent op Nederland is voorts des te verrassender, omdat Nederlandse jachten hier dit jaar pas voor de derde maal geëxposeerd worden. De conclusie ligt voor de hand: in korte tijd hebben de Nederlandse jachtbouwers zich, ook hier, een reputatie verworven van degelijk vakmanschap. Wat tenslotte de Amerikaanse organisatoren van deze jaarlijkse tentoonstelling niet konden weten is, dat de zes Nederlandse scheepswerven, die zich tezamen met de jachtontwerper H. W. de Voogt uit Haarlem hebben verenigd in de „Feadship" (First Export Association of Dutch Shipbuilders) gemakkelijk ten voorbeeld kunnen worden gesteld aan heel de Nederlandse zakenwereld voor de v-ijze waarop zij aan de exportbevordering hebben deelgenomen. evenals wij goed vakmanschap ga randeren is ons dit wél", zeggen de Feadship-mensen. „Waar wij echter doodsbenauwd voor zijn, is voor con currentie gebaseerd op een minder waardig product. De Amerikaanse yachting-wereld is zo klein, dat een luttel aantal teleurstellende leveran ties de reputatie van heel de Neder landse jachtbouw in gevaar kan bren gen. Deze waarschuwing is niet denkbeel dig. Terwijl het totaal aantal Neder landse jachten, dat in de afgelopen drie jaar in de V.S. is verkocht op on geveer 40 kan worden geschat (waar van de „Feadship"-werven bijna 75 pet. voor haar rekening hebben geno- N JYjET de heer Akerboom, eigenaai van de werf van d'e naam te Lisse de heer De Vries, wiens erf in Aals meer is gevestigd en de heer Vis van Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar (de di ie andere deelnemers in de „Feadship" zijn C. van Lent Zonen, De Kaag; firma Van de Stadt, Zaan dam; De Vries Lentsch, Nieuwendam) hebben wij over het korte verleden en de lokkende toekomst van Nederlands export van plezierjachten geruime tijd gespioken. Hun relaas is een be wijs te meer voor een aloude, te vaak vergeten stilling, dat de „cost voor de baet" uitgaat. „Toen wij in 1951 de hoofden bij eenstaken", aldus de heer Vis, „meen den wij, dat wij al voldoende papieren studies en andere voorbereidende werkzaamheden hadden verricht om ons op de Amerikaanse markt te kun nen wagen. Een paar van ons gingen toen naar de motorboottentoonstel ling. Wij kwamen bijna gedesillusio neerd terug. Hier ondervonden wij, dat wij ons Nederlands concept van snelheid, de eisen van de Nederlandse booteigenaar omtrent zuinigheid in benzineverbruik, onze wijze van inrichting vrijwel overboord konden gooien. De Amers- kaan eist een snel schip. Het doet er niet toe of de motoren 80 d 90 liter benzine per uur opslorpen. Voor ons betekende het dus: ó.f een algehele omschakeling op een uitsluitend voor de V.S. ontworpen boottype, óf het project opgeven. Hoewel het niet veei heeft gescheeld, of wij hadden dit laatste besluit genomen, was de uit daging te groot: natuurlijk konden wij meedoen. Wij stroopten de mouwen op". In het begin van 1952 kwamen de heren terug naar New York. Op de re- tourreis naar Nederland had men een behoorlijke portefeuille met orders binnen, 'voornamelijk opdracht voor op bestelling te bouwen schepen. Dit is nog steeds waar onze grote kracht schuilt, Amerika biit „er bestaat geen twijfel aan", erkennen de Neder landse bouwers de spits af op het gebied van massa-productie. Maar wat de ..unica" betreft, moet men bij ons wezen. Niet vergeefs. WET werk van de jaren 1951 en 1952 was du3 niet tevergeefs geweest. Goed ding, daf het Directoraat der Exportbevordering in Den Haag ge durende beide jaren zowel een recht streekse subsidie als een voorschot aan de combinatie had verleend. Nu, in het derde jaar van ..Feadship's' bestaan is men nog steeds bezig met geld in het proiect-Amerika te inves teren. Men heeft het ditmaal zonder subsidie of voorschot kunnen stellen. De ..Feadship", aangemoedigd door de overheid, staat nu verder op eigen benen. De overheid heeft haar stimu- 'erende taak verricht, de levensvat baarheid van de combinatie is bewe zen, de gelden van de belastingbeta ler zijn derhalve ten nationale nutte besteed. Nu kan het bedrijfsleven het alleen verder stellen. Waaraan de heren Vis, De Vries en Akerboom onmiddellijk toevoegen, dat alleen de deelneming aan deze vak expositie een bedrag van f 70.000 vergt, en dat de „Feadship" tot dusver nog geen winst heeft gemaakt. Er zijn ook nog problemen te over voor de jachtbouwers. De ervaring van de afgelopen jaren heeft geleerd, dat de kracht van de Nederlanders schuilt in de z.g. custom-built (naar maat gebouwde) schepen op Ame rikaanse bestelling. De seriebouw kan men in Nederlands niet aan omdat de nationale afzet daarvan te gering blijft. Een ioon-intensief bedrijf als deze scheepsbouw nu eenmaal is, kan op individuele ontwerpen gebaseerde jachten tegen redelijke prijs aan Ame rikanen leveren. „Maar vergeet niet' vult de heer Vis aan, ,,dat versche- pingskosten, verzekering en Ameri kaanse invoerrechten ons product al zo belasten, dat wij heus niet ver on der de Amerikaanse prijs komen te liggen". Eén van de redenen daarvan is een dubbel-ongelukkig belastingsysteem de weeldebelasting in Nederland, die door de fabrikant moet worden bere kend, en het invoerrechtenstelsel in de V.S., die de heffing op jachten ba seert op de prijs, die op de nationale markt wordt berekend. De Amerikaan se importeur van een Nederlands jacht betaalt dus invoerrechten met alleen voor het product zelf. maar ook nog over de weeldebelasting, die in Nederland daarop wordt geheven. Po gingen om de weeldebelasting afzon derlijk te doen berekenen en pas bij de detail-verkoop op het publiek te verha'en zijn tot dusver mislukt. Des betreffende instanties in Den Haag stellen zich daarbij op het standpunt^, dat binnenkort een herziening van het Amerikaanse douanestelsel dit euvel zal verhelpen. Een optimisme, dat niet alom gedeeld wordt. Concurrentie r»E „Feadship" heeft inmiddels een mate van concurrentie ondervon den van Nederlandse werven, die in dividueel trachten een graantje ui' het dollarkoren mee te pikken. „Voor zover dit bonafide werven zijn, die men), zijn er bij de handelscommissa- riaten reeds een aantal klachten bin nengekomen over motorboten, die van de resterende 25 zijn geïmporteerd. De leverantie van een minderwaardig product is in elk opzicht nadelig. De be trokken werf zal nimmer meer dan dit ene schip verkopen en tast daarbij onze nationale reputatie op dit gebied aan. Ten aanzien van de zaken op de huidige motorboot-show, die tien da gen geopend zal blijven, verklaarde de heer Akerboom „teleurgesteld te zul len zijn, indien wij voor niet meer dan 300.000 a 400.000 dollar aan vaste or ders zouden verkrijgen" méér dan een millioen gulden dus. Een minimum om de kosten van deze onderneming te doen lonen en het Nederlandse jacht niet alleen voor de koper, maar ook voor de bouwer een in elk op- zich wei-varende zaak te maken. De Baptisten-gemeente te Alkmaar heeft uit Amerika een schenking ont vangen van 2500 dollar (f9500) als tege moetkoming in de kosten voor de bouw van de kerk aan de Hofstraat. De ge meente Emmen ontving een gelijk be drag en Eindhoven kreeg 5500 dollar. De Alkmaarse gemeente kan dank zij deze schenking reeds de helft aflossen van de lening, die zij bij de Unie voor Baptisten-gemeenten in Nederland heeft moeten sluiten om de restauratie van de kerk aan de Hofstraat te financieren. 2 =T ntm% ,7 gfjsfSfcj. - v-r-m*. tniu r Het Nederlandse jacht „Capri" dat op de tentoonstelling te New-York met enthousiasme werd begroet.' Het is volgens Nederlandse begrippen kort van bouw maar de overweldigende luxe, waarmee het motorjacht is Ingericht appeleert volkomen aan de smaak van de Amerikanen. DE Meervoudige Economische Kamer onder presidentschap van mr J. N. Alblas kreeg gisteren een groot aantal overtredingen van de Winkelsluitingswet te behandelen. In hoofdzaak ging het hier om zaken waarbij uitgemaakt moest worden of verschillende automatieken beschouwd moesten worden als een cafetaria of als winkelbedrijf waarvoor dus de gewone sluitingstijden gelden. werden boeten geëist variërend van f 10- tot f 15.-. De firma K. uit Alkmaar was in het nauw gebracht, doordat zij in haar wa renhuis o.m. kantoorbehoeften ver kocht voor welke artikelen een ver plichte sluitingsmiddag is gesteld. Daar het voor de heer K. echter ondoenlijk was om terwille hiervan zijn gehele zaak te sluiten (hoewel hij op de des betreffende middag geen kantoorarti kelen verkocht) had hij, in overleg met een inspecteur van politie, dit proef proces uitgelokt, waarbij zijn firma vooralsnog in het ongelijk gesteld werd Het bleek in de loop van deze zaak, dat wanneer een kleine aanvulling in de desbetreffende gemeenteverordening was aangebracht het niet zo ver had hoeven te komen. Zoals mr v. d. Lugt in één van zijn vorige pleidooien op deze zitting zeide. komen de gemeenteverordeningen de stroom van proces-verhalen met de snelheid van het Berger trammetje achterop. De Officier eiste in deze zaak f 20- boete. Uitspraak over 14 dagen. Boeten variëerden van t 10 tot f 15 - Een zaak die aan dit probleem relief gaf, was die van J. J. de W. uit Alk maar, die naast de banketbakkerswin kel van zijn vader, een van deze winkel gescheiden automatiek exploiteert wel ke uiteraard vanuit de bakkerij, die ach ter de winkel ligt, verzorgd wordt. De Officier van justitie, mr dr Vel- linga beschouwde de automatiek als een verlengstuk van de winkel, omdat zij o.m. via de huiskamer van de ge verbaliseerde in verbinding staat met de zaak. „Bovendien" voegde de Offi cier er aan toe „is de service in het halletje zo gering, dat hier zeker niet gesproken kan worden van een auto matische cafetaria". De hal in vele van deze zaken is vaak niet meer dan een portiek, waaraan men bezwaarlijk de naam van automatisch restaurant kan verbinden. De officier meende dat het de tak van de gemeentebesturen is de ze materie te regelen. Hij vorderde een boete van f 10- De verdediger, mr. v. d. Lugt wees cp het verschil dat de automatiek wel in directe verbinding staat met de bak kerij, echter niét met de winkel. Zij moet dus gescheiden hiervan worden gezien. Bovendien zei hij dat de uit de automatiek gehaalde eetwaren niet in een „verpakking" afgeleverd worden, zodat de klanten deze mee naar huis zouden kunnen nemen. Op deze gron den pleitte mr v. d. Lugt dan ook vrij spraak. In andere soortgelijke zaken Niet minder dan vijftig koppels waren gisteravond in café Tom aanwezig waar zij deelnamen aan een uitstekend ge slaagde klaverjasdrive ten bate van de op te richten Alkmaarse wielerbaan. Deze klaverjasdrives vallen bij het publiek zo goed in de smaak, dat de organisatoren inmiddels hebben besloten ook de vol gende maand weer een wedstrijd te moe ten organiseren. De uitslagen lifiden: le HenninkKok- kes 5698 p.; 2e mevr. Balderde heer Stam 5365 p.; 3e Hogmcijk—Hogendijk 3189 p.; 4e Van Berkuni—Van 't Hof 5167 p.; 5e LoverSchouten 5114 p.; 6e G. Koster—J. Koster 4948 p.; 7e Kranen burgWijkhuizen 4935 p. Voor de gemeenteraadsverkiezingen zullen de Anti-Revolutionnaire Partij en de Christelijk Historische Unie zeer waarschijnlijk met een gecombineerde ljjst uitkomen. De vermoedelijke candi- daatstelling zal zyn: 1. de heer P. v. d. Borden (CH), 2. de heer G. H. Hoy- tink (AR), 3. de heer A. J. C. Huis man (AR). Dit waren de voorlopige re sultaten van èen gecombineerde verga dering welke gisteren werd gehouden. Op Woensdag 28 Januari zal een verga dering worden gehouden waarop één en ander nader zal worden vastgesteld. Naar men ons meedeelde is men tot dit samengaan gekomen omdat men in de Protestants-Christelijke sector een gro tere eenheid wenselijk acht. Naar het „N.H.D." mededeelt heeft de K.V.P. als voorlopige candidaten voor de gemeenteraad aangewezen B. B. v. d. Berg, W. de Boer, P. J. Groen, mej. G. D. Henneman, T. J. Hilbrand, mej. M. Kamphuijs, A. V. M. Leesberg, A. J. M. Leesberg, J. Martin, P. J. Nagengast, F. Ottgn, G. van Slingerland, C. Venneker, J. Vleugel, D. J, Woldendorp, J. J. Zand bergen, P. Zeegers en G. de Zeeuw. De candidaatsstelling door de leden dient te geschieden vóór 10 Februari. De voorlopige candidaatsstelling ig in alphabetische volgorde opgesteld. Een midzomernachtdroom voor Herv. Filmclub Vrijdag 23 Januari houdt de filmclub van de Hervormde Jeugdraad in het Wapen van Heemskerk weer een film avond, waarop „Midzomernachtsdroom" zal worden vertoond. Een spel van zot heid en mysterie over Theseus de Griekse Held, die de Amazonenkoningin Hippol.vta in de slag heeft overwon nen. Maar zijn hart heeft hii aan haar verloren en ze sluiten dus vrede en een echtverbond. Er komen echter allerlei verwikkelingen voordat alle paren, die tijdens het verhaal opdoemen, aan elkaar zijn gekoppeld. BURGERLIJKE STAND Geboren Ronald, z. van A. v. Ros- sum en P. van der Es. Tine, d. van P. J. Hoorn en M. Moelaert. G e t ro uwd: Pieter Bettings en Lob- brecht Groen. Overleden: Pieter Singer, 74 jaar, wedn. van B. A. Teerink. Dot klaagden de trommen IT'IL klonk de Marche Funèbre en dof klaagden de trommen toen gisteren het stoffelijk overschot van dirigent G. IV. Anderson naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, begeleid door Excelsior, het corps, dat hy 23 jaar lang dirigeerde en door een deputatie van de Postharmonie. Voor de lijkauto ging Excelsior met omfloerste vaandels en trommels, treurend om de man, die voor dit muziekgezelschap zoveel heeft betekenden wiens naam van die van het corps niet meer is te vervreemden. In de aula was het de heer T. de Jong die namens Excelsior de ere-dirigent een laatste groet bracht en daarbij gewaagde van het vele wat door de heer Anderson was gedaan niet alleen in het belang van hel cosps maar van het gehele muzielt-culturele leven in Alkmaar en ver daarbuiten. „Behalve dirigent was de overledene ook instructeur en nog dagelijks plukken wij de vruchten van zijn werk," aldus de heer De Jong, die zich vervolgens met een persoonlijk woord tot de familie richtte. Honderden vo'gden de baar TEVOREN had de heer K. Anderson, een zoon van de overledene, zijn vader dank gebracht voor wat hij voor zijn gezin was geweest. „Wij weten, dat u de rust zult vinden, waarnaar u zo zeer heeft verlangd", aldus de heer Anderson. Namens de Postharmonie werd het woord gevoerd door de heer W. Fakkert. Deze herinnerde aan de vriendschap, verdraagzaamheid en eensgezindheid, die de overledene steeds om zich heen zaaide. De heer A. Meins, de tegenwoordige dirigent van Excelsior, noemde de heer Ander son een van de grootste en meest be kende musici uit de kop van Noord- Holland. Hij was het, aldus de spreker, die de harmonie- en fanfarecorpsen op het platteland tot groter bloei en op hoger plan wist te brengen. Het bewijs van deze laatste woorden leverde de heer J. de Leeuw, die er aan herinnerde, dat het nu opgeheven mu ziekcorps De Vriendschap te Schoorl jarenlang had gesukkeld totdat de heer Anderson de leiding kreeg en het ene succes na het andere volgde. Dat kwam omdat George Anderson niet alleen dirigent was maar ook een vriend, die zijn mensen tot hoge prestaties wist op te voeren en erin slaagde zijn enthou siasme voor de muziek op anderen over te brengen. „Wij zullen trachten het muziekcorps weer op te richten", zo beloofde de heer De Leeuw. „Wij zijn het aan de heer Anderson ver plicht". De secretaris van de Bond van Ne derlandse orkestdirigenten, de heer J. Beekhoven, noemde de overledene een sociaal voelend mens, die zich steeds achter de belangen van de dirigenten schaarde. Tot slot sprak nog een ver- I>^ Poolse meester-pianist Jan Smeterlin heeft gisteravond voor de Alkmaarse Ka mermuziekvereniging een zeer merkwaar dig programma in ,,Het Gulden Vlies" ten gehore gebracht, bestaande uit werken van Haydn, Schumann en Chopin. Josef Haydn, schepper van de vorm der klavier-Sonate (die zelden meer gespeeld wordt) stond met zijn Sonate nr. '3 als eerste op het programma. De pianist speelde dit stuk zeer doorzichtig en als absolute muziek, zuiver en motorisch. Het begin was dan ook een schoon- heidservaring van de eerste rang. Met de Phantasie in C Opus 17 van Schumann werden we verplaatst in een voor onze begrippen wel wat ver ouderde en gezwollen romantiek. Hier riep Smeterlin herinneringen op aan een voor bij gegane tijd, die haar uitdrukking vond naast lyrische passages in een geweldige klank-productie. Deze overigens bewon derenswaardige pianistische prestatie vormde echter niet het sterkste pro gramma-onderdeel van deze avond. Jan Smeterlin zou zichzelf niet zijn als hij Chopin achterwege zou hebben gelaten, want deze kunstenaar heeft ook als Cho- pin-speler een grote naam. Na de pauze werd uitsluitend Chopin gespeeld. Dat dit het auditorium wel zeer Nederlaag-klaverjastornooi De uitslag van de eerste wedstrijd van het door „In 't Klein" georganiseer de nederlaag-klaverjastornooi luidt: 1. Lichtbedrijven 22471 pnt., 2. Klaver Heer 21524 pnt., 3 Ruiten Aas 21661 pnt.. 4. In 't Klein 20717 pnt. Deze eerste wedstrijd is zeer prettig verlopen en bet bestuur van de organiserende ver eniging meende daarom aan alle deel nemers een herinneringslint te moeten uitreiken. GESLAAGD Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaat examen Geneeskunde mej. C. E. J. M. Wiggen- raad. aangenaam was laat zich denken en het is niet denkbeeldig dat juist hierdoor het bezoek belangrijk was gestimuleerd. Sme- artistiek aanvaardbare wijze om Chopin te spelen. In de Fantaisie in f, en de Nocturne in Des kwam men aan de ver fijnde romantiek van de Poolse charmeur riets te kort. De étude's werden brillant gespeeld. Met de Ballade nr 3 in As werd het programma besloten. De verwachtingen van een pianist van het formaat als Smeterlin zijn hoog gespannen. Daarom was het alleszins be grijpelijk dat ons in de pauze de vraag werd gesteld: „Waarom speelt zo'n mees- ter-pianist nu niet eens één van Beet hoven's laatste klavier sonates?" Hoe dan ook, het publiek heeft boven mate kunnen genieten van meesterlijk klavierspel en voor de pianist betekende dit aan het slot niet minder dan een ova tionele hulde. Smeterlin kon geen afscheid nemen zonder een drietal toegiften. Het was verheugend, dat er deze avond geen plaatsje in de zaal onbezet was. Al werd deze avond een éclatant succes, toch hopen we ook nog eens zoveel be langstelling aan te treffen, wanneer er minder bekend, maar niet minder artistiek werk wordt geboden. Ms. Concert Vita Nova De beroemde „Watermuziek" van Han del vormt een van de klassieke num mers. die Vita Nova op het Zaterdag te geven concert ten gehore zal bren gen. Verder vermeldt het programma o.a. Dichter und Bauer. Zigeuner Liebe en de Dollar Prinses. Het opleidingsor kest speelt vóór de pauze. ALKMAAR, 21 Jan. -- Witlof 32—44; rode kool 711,50; savoyekool 6,507,50; groene kool 7.50—11; sprutikool 18—46; boerenkool 11,5023,50; andijvie 7582; V»ieten 711,50; winterpeen 6—10,50; was- peen 1021; uien 225; prei 1636; soepgroenten 1516,50; knolselderij 13 19; appels: Goudreinetten 1520, Pre sent van Engeland 1825 en Jonathan II 1416; peren Winter jan 14 en Gieser Wildeman 819. tegenwoordiger van Aurora uit Koe-1 dijk, waarvan de heer Anderson reeds I dertig jaar geleden de leiding had. Terwijl het orgel Ases Tod van Grieg I speelde werd de onder bloemen bedol-1 ven baar de aula uitgedragen. Bij het I graf speelde Excelsior het slotkoor uit I de Mattheus Passion, een laatste muzi-1 kale groet aan een goed mens en groot musicus uit het stedelijk leven. De heer J. Broersma, lid van de ge. meenteraad van Bergen voor de Com. J munistische Partij Nederland, heeft voor het lidmaatschap van de C.P.N. bedankt. Hij heeft zich bereid verklaard zijn raadszetel ter beschikking te stellen. Nummer twee op de communistische candidatenlijst in Bergen is de heer C. f van Hattum. Het feit, dat de opvattingen over F democratie, welke in en door de CPN worden gehuldigd, niet langer stroken! met de zijne, heeft de heer Broersma] tot zijn besluit gebracht. Naar hij ons! mededeelde, koestert hij geen plannen! tot een andere partij toe te treden, Evenmin heeft hij op dit ogenblik het voornemen met een eigen lijst aan de komende gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Mocht een niet-politieke groep hem verzoeken zich als candidaat beschikbaar te stellen, dan zou hij dit in overweging nemen. De heer Broersma stelt zich voor op I de Dinsdagavond te houden gemeente raadsvergadering normaal acte de pré-] sence te geven. Officier eiste zesmaal een boete van f 100 Enige tijd geleden moest de Alkmaar. I der Johannes B. voor de Alkmaarse Kantonrechter verschijnen om zich iel verdedigen tegen een aanklacht van dif ambtenaar van het Openbaar Minis'e-I rie, die van mening was dat B. gezoiJ digd zou hebben tegen het hinneif scheepvaartreglement. B. voerde verdediging met succes want de kanl tonrechter sprak hem destijds vrij. I waarop de ambtenaar echter in hoger F beroep ging en de zaak gisteren diende I voor de Meervoudige Strafkamer le| Alkmaar. In een lange en zeer ingewikkeldfl tenlastelegging werd B. verweten dat I hij zich niet aan de contracten, welke! hij met een Alkmaarse firma had ge-Ij sloten, had gehouden en dat hij zich f schuldig had gemaakt aan de wilde vaart. De officier, mr Vellinga. meendel dat de tenlastelegging was bewezen, al- r leen al omdat een van de getuigen des tijds had verklaard dat de contracten paskwils waren. Bovendien had B. te gen een bevrachtingseommissaris be weerd dat hij zich niet aan de coti-1 tracten hield. De officier eiste voer] iedere keer dat B. een lading had ver-' voerd, terwijl hij tegen de voorschfif-l ten had gezondigd, een boete van f 100.1 hetgeen neerkwam op een totale boete! van f 600 subs. 180 dagen. De verdediger, mr. A. V. M. Lee1-1 berg. meende dat zijn elient diende lel worden vrijgesproken. In de eerste l plaats was de missive waarin de minis ter de bepalingen, waartegen B. zon heb ben gezondigd, bekend had gemaakt niet officieel gepubliceerd en daarnaatl meende pleiter dat het Rijk niet gercch-l tigd is contraeten of voorschriften vow contracten op te maken. Dat is h I dit geval wel gebeurd, zodat ik vail mening ben dat B. in dit geval geen schuld treft, aldus mr Leesberg. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. 9. „Ja meneer Brown", zei de heer Zacharias Zilverling op vriendelijke toon, „u komt eigenlijk als geroepen. Meneer Potlood stelde mii zo juist voor u een artikel over die Kirakoeri offe hoe heten ze ook weer. die apen te la ten schrijven en ik moet zeggen dat ik het daar helemaal mee eens ben. Wij mogen u gerust op dit gebied als zéér deskundig beschouwen, zou ik zo zeggen". Jimmy knikte. „Ik hoop me neer Zilverling", zei hii. „dat ik nog de tijd zal hebben aan uw geëerd ver zoek te voldoen, want om u de waar heid te zeggen, sta ik op het punt naar het gebied van de Roekiraki Chimpan sees te vertrekken". Het was even doodstil in het vertrek. Toen sprong Piet Potlood met een ruk uit zijn stoel. „Wat zeg je me daar, Jimmy!" riep hij uit. „Ga je toch, ga je toch die enor me reis maken?" Hij zag Jimmy ver bluft aan. Deze knikte. „Met het doel je dit even te komen vertellen, heb ik zo juist aan de kamerdeur geklopt", zei hij. „Dat is een heel kostbare reis. meneer Brown", zei meneer Zacharias Zilverling. „Héél kostbaar. En is u wel zeker of u zult bereiken wat u zich voor ogen hebt gesteld?" Jimm.v maak te een gebaar, dat hij dat natuurlijk niet met zekerheid durfde te beweren, maar toen viel Piet Potlood hem bij. „O, wat dat betreft maak ik mii geen zorgen, meneer Zilverling", zei hii. „Als Jimmy Brown een dergelijk karweitje op zich neemt, dan bereikt hij wat hij wil. Daar ken ik hem te lang voor om aan zo iets te twijfelen". - Meneer Zil verling keek strak voor zich uit. Het was duidelijk dat hü ergens over na dacht. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: The Razors Edge (18 jaar); Victoria Theater. 8 uur: Artistenbloed (alle leeftijden); Harmo nie Theater, 8 uur: Marie Antoinette! (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur:| De Arend van Madagascar (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Opc-1 rette Het Lied der Zee. Hotel Victory, 8 uur: Lezing Oud- Alkmaar. De heer H. Ringers over Cor-j neiis Drebbel. Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue E' Halter. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Achter kloostermuren (18 jaar); Cinema Am'' ricain, 8 uur: Willie en Joe in Tokb| (alle leeftijden); Victoria Theater, uur: Ontsnapt aan de guillotine jaar): Harmonie Theater, 8 uur: MandfJ (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond van de Hervormde Jeugdraad (Midzomernachtsdroom) Gulden Vlies, 8 uur: Schola Public»' j Gestalte van het katholicisme door pr°' dr F. Feron. Oud-katholieke kerk: Lezing do0'| pastoor A. R. Heyligers over „de Mis' HEER-HUGOWAARD, 4.30 u.: Raads-1 vergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN 7-lt\ Donderdag 8.53 21.19 Vrijdag 9.48 22.23 TE CAMPERDUIN hoog Dorderdag 8.58 21.24 2 58 w-ijfl Vrijdag 9.53 22.28 3.33 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend afj theek „De Bever", Emmastraat 36. fWEE SPREKERS hebb hotel Victory te Alkir „Waarheen met onze chroi ander meer het medische onze „vergrijsde" maatsch; kerkelijke instellingen ge gebrekkige bejaarden, ter categorie voor vele gemeei zal men op korte termijn voor die mensen, waarhij van bewegings- en arbeii overbodig kan maken. r\E VERGADERING was door de Sociale Ra: Armenraad) te Alkmaar bezocht door allerlei dar die op één of andere wij king staan tot armenzorg, maar, hetzij in een and van het ressort van de S( Nadat dr H. J. M. Hofs van de Sociale Raad, de met een woord van wel opênd, verleende hij het L. C. Wesseldijk, direct Interkerkelijk Prot. Ziel te Utrecht. Deze besprak verplegingsmogelijkheden ziekenhuizen, die een di hebben en daarom zijn een kort verblijf van de inrichtingen voor verplegi teszieken en tenslotte Voor opname in elk van gen wordt gewoonlijk eigen vrijwillige of verpli ring al dan niet aangevul gemeente, maar voor zieke ouden is er geen omdat zij geen dure ver hebben, hetzij omdat zij ring hebben die voor he moeten naar inrichtingen nehuis te Beekbergen en naar één van de vele on; en oncontroleerbare parti zen, waaromtrent geen borg bestaat van oordee pleging. Aan verplegin voor chronisch zieke oud is grote behoefte en op onderzoekingen van e ingestelde commissie beto op elke 100.000 inwoners voor 400 bedden besch komen. Spr. wees nog even op zen voor ouden van dagei de laatste tijd overal bezwaar hiertegen is, zieke ouden er niet in w- men, alleen voor gezonde (zo is het tenminste vee als regel pension-tehuiz klein ziekenzaaltje .VQor.h hun verblijf in het tehuis en dit waarschijnlijk sle< Ier blijven. De speciale ziekenhui ouden moeten dié sfeer t zoveel mogelijk die in h benadert. Niet alleen in c vraagstuk aan de orde. V sing is nodig een bevol die kan leren met hoeve: te maken hebben nu en ir De opleiding van voldoet personeel hangt hiermee medische verzorging var dagen is gespecialiseerd die voor de andere zieke ■wint veld. dat er ten bei lichamelijk welzijn van e veel kan worden gedaan onmogelijk werd geacht. Engeland is Dr J. H. Slettenaar, in van de hoofdinspectie dei heid, te Den Haag, we spreker. Ook hij vond speciaal voor mensen b noodzakelijk en hij wees in vele andere landen oi wordt, speciaal in Engel; van congressen hierover Ons land is nog niet zc de zaak hier even urgen Spr. riep op tot een „rev overtuigd was, dat bij kennis van zaken hier ve ren tot zegen van de gre van dagen. In dit verb; o.a. op het belang van ei medisohe leiding der zie samenwerkende verpleeg het eind van zijn betoog naar nog een rij cijfers on hoe noodzakelijk het is henhuizen te bouwen. Hij IJET schijnt wel of d Hier hebben stil g De oude huisjes leunt Tegen elkander aan. Hier stookt Stikvoort, Nog steeds zijn krult Wanneer hij staat te I Tot 't late avonduur. pELlJK in vroeger c Zit Rozenhart voor Zijn arbeid te verrich Aan hoofdstel, zeel of Hier werkte eenmaal Met biezen, riet en ti En sprong een leutig Gezellig om hem heen IJ1ER heeft in één dt Het hakblok nog p- Waar bezemmaker Ba Zijn hakmes op liet s Nog zie 'k het glazen Mooie herinnering Waarmee touwslager 's Zondags uit rijden til ER maakte Kaal z Voor stad en nlatte. Hier werd, ik ruik dt De koffie eens gebran 'k Zie Wypkema de b Nog met zijn sloofje En konerslager Hulsk Wat ging reeds veel JA, in dit smalle stn Houdt nog oud Alk Al ranflgn daar de Der Alkmaarsche Cov Zij ziin 't symbool vt Vooruit! niet blijven Maar nooit ral de ht Uit mijn gedachten g

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2