Waarheen met onze chronisch zieke bejaarden? Nieuws uit de Langedijker Dorpen De „Tuinbouw' had goed jaar Derde wereldoorlog niet logisch Castricumse boerenstand gaat met zijn tijd mee De motorclub Alkmaar behaalde goede resultaten Speciale ziekenhuizen enige oplossing Initiatief van de Sociale Raad Alkmaar De zin der historie Omzet L G C. lag 1 milhoen hoger De Achierdam Westers oorlogspotentieel te sterk voor Sowjet-Rusland Des te feller is de koude oorlog Damclub D.D.D. Heer-Hugowaard Geslaagde muziekavond Schoorl Fokvereniging groeit en bloeit De werkloosheids- en wachtgeldregeling Obdam 't Wethouder De Vries 70 jaar De verkeerscompetitie K.N M V. Maar uw vers'aggever sloeg modderfiguur Laatste nieuws van de Rallye Jongetje te Schagen in sloot verdronken DONDERDAG 22 JANUARI 1953 TWEE SPREKERS hebben gistermiddag in een in de Marijke-zaal van het hotel Victory te Alkmaar gehouden vergadering het vraagstuk behandeld: „Waarheen met onze chronische zieke bejaarden?" De één besprak het sociale, de ander meer het medische aspect, maar beiden kwamen tot de conclusie, dat in onze „vergrijsde" maatschappij straks de gemeentebesturen en de burgerlijke of kerkelijke instellingen geen weg meer weten met hun chronisch zieke en gebrekkige bejaarden, terwijl nu reeds de verpleging in ziekenhuizen van deze categorie voor vele gemeenten en instellingen enorme lasten meebrengt. Daarom zal men op korte termijn moeten komen tot de bouw van één of meer tehuizen voor die mensen, waarbij dan tevens gelegenheid dient te bestaan tot toepassing van bewegings- en arbeidstherapie, die afzonderlijke verpleging op den duur overbodig kan maken. aan, dat de prijzen voor verpleging slechts net voldoende zijn voor goede voeding en verpleging plus een bed, maar dat er geen speling is voor toe passing van therapie of recreatie, waar z.i. evenzeer behoefte aan bestaat. Voorts moet gepoogd worden de ver pleging te trekken uit de sfeer van winstbejag, van welke soort „verple ging" spr. een paar staaltjes aanhaalde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na de beide inleidin gen druk gebruik gemaakt, waarbij de inleiders hun mening in verschillende gevallen nader verduidelijkten, Dr de Groot, geneeskundig inspecteur in Nd.- Holland, legde nog de nadruk op enkele wantoestanden welke hij had aange troffen in een paar particuliere ver pleeghuizen, die deze naam eigenlijk niet konden dragen, omdat er van ver pleging geen sprake was, maar slechts van geldmakerij. Bij de sluiting bracht dr Hofstee dank aan de beide inleiders en zeide dat hun woorden naar hij hoopte aan- nE VERGADERING was uitgeschreven door de Sociale Raad (Districts- Armenraad) te Alkmaar en was druk bezocht door allerlei dames en heren die op één of andere wijze in betrek king staan tot armenzorg, hetzij in Alk maar, hetzij in een andere gemeente van het ressort van de Sociale Raad. Nadat dr H. J. M. Hofstee, voorzitter van de Sociale Raad, de bijeenkomst met een woord van welkom had ge opend, verleende hij het woord aan mr L. C. Wesseldijk, directeur van het Interkerkelijk Prot. Ziekenhuisbureau te Utrecht. Deze besprak allereerst de verplegingsmogelijkheden in ons iand: ziekenhuizen, die een dure installatie hebben en daarom zijn berekend op een kort verblijf van de patiënten; de inrichtingen voor verpleging van gees teszieken en tenslotte de sanatoria. Voor opname in elk van deze instellin gen wordt gewoonlijk gezorgd door eigen vrijwillige of verplichte verzeke ring al dan niet aangevuld vanwege de gemeente, maar voor de chronisch zieke ouden is er geen plaats, hetzij omdat zij geen dure verpleging nodig hebben, hetzij omdat zij geen verzeke ring hebben die voor hen betaalt. Zij moeten naar inrichtingen als hel Zon nehuis te Beekbergen en Schiedam of naar één van de vele ongecontroleerde en oncontroleerbare particuliere tehui zen, waaromtrent geen enkele waar borg bestaat van oordeelkundige ver pleging. Aan verplegingsinricntingen voor chronisch zieke ouden van dagen is grote behoefte en op grond van de onderzoekingen van een daarvoor ingestelde commissie betoogde spr., dat op elke 100.000 inwoners een inrichting voor 400 bedden beschikbaar moet komen. Spr. wees nog even op de vele tehui zen voor ouden van dagen, zoals die in de laatste tijd overal verrijzen. Eij bezwaar hiertegen is, dat chronisch zieke ouden er niet in worden opgeno men, alleen voor gezonden is er plaats (zo is het tenminste veelal). Dit zijn als regel pension-tehuizen met een klein ziekenzaaltjg voor. hen, die tijdens hun verblijf in het tehuis ziek worden en dit waarschijnlijk slechts kort zul len blijven. De speciale ziekenhuizen voor de ouden moeten dié sfeer hebben, welke zoveel mogelijk die in het eigen huis benadert. Niet alleen in ons land Is dit vraagstuk aan de orde. Voor de oplos sing is nodig een bevolkingsprognose die kan leren met hoeveel mensen we te maken hebben nu en in de toekomst. De opleiding van voldoend verplegend personeel hangt hiermee samen. De medische verzorging van ouden van dagen is gespecialiseerd evengoed als die voor de andere zieken. De mening wint veld, dat er ten behoeve van het lichamelijk welzijn van de ouden nog veel kan worden gedaan wat voorheen onmogelijk werd geacht. Engeland Is ons ver voor Dr J. H. Slettenaar, inspecteur i.b.d. van de hoofdinspectie der volksgezond heid, te Den Haag, was de tweede spreker. Ook hij vond ziekenhuizen speciaal voor mensen boven 65 jaar noodzakelijk en hij wees er op, dat dit in vele andere landen ook zo gevoeld wordt, speciaal in Engeland, waar tal Van congressen hierover zijn gehouden. Ons land is nog niet zover, ofschoon de zaak hier even urgent is als daar. Spr. riep op tot een „reveil", omdat hij overtuigd was, dat bij goede wil en kennis van zaken hier veel kan gebeu ren tot zegen van de groep van ouden van dagen. In dit verband wees spr. o.a. op het belang van eenheid van de medische leiding der ziekenhuizen en samenwerkende verpleegtehuizen. Aan het eind van zijn betoog gaf dr Slette naar nog een rij cijfers om aan te tonen hoe noodzakelijk het is om méér zie kenhuizen te bouwen. Hij toonde tevens leiding zouden zijn tot het oprichten van één of meer ziekenhuizen voor de bejaarden in de kop van Noord-Hol land Een commissie zal worden inge steld om de zaak te bezien. Gremer voor Genootschap Nederland-Frankrijk Wie in deze jachtige tijd, waarin een ieder het druk schijnt te hebben, zich nog een ogenblik rust gunt tot bezin ning, moet zich met verbijstering de vraag stellen, door de dichter Da Costa meer dan honderd jaar geleden aldus geformuleerd: „Wachter, wat is eh van de nacht?" Geen bewust denkend mens, dogma- tisch-religieus georiënteerd, hetzij zich beroepend op het filosophisch existen tialisme, hetzij Marxistisch denkend, of wel een relativistisch humanisme belij dend, kan aan deze vraag voorbijgaan, welke men ook aldus kan formuleren: „Wat is de zin der geschiedenis?" De bekende Franse schrijver en philo- soof .Tean Grenier zal voor de afdeling Alkmaar van het Genootschap Neder land-Frankrijk over dit onderwerp ko men spreken. Natuurlijk zal de bekende medewer ker van de beroemde Nouvelle Revue Frangaise van voor 1940, de grote ken ner van de Oosterse philosophie, de schrijver van de scherpzinnige essays als Entretiens sur le bon usage la liber- té, of Essai sur l'esprit d'orthodoxie, die tevens de leermeester was van de ook in ons land veelgelezen A. Camus, niet een voor allen bevredigend antwoord op de gestelde vraag kunnen geven. Maar stellig zal het waardevol zijn voor elke toehoorder om zijn eigen antwoord te kunnen toetsen aan dat van deze eminente vertegenwoordiger van de he dendaagse Franse cultuur. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Hal... HUNTER Heerlijk! rjE tuinbouwvereniging „De Tuinbouw" hield Woensdagmiddag haar jaar- vergadering in het lokaal van J. Bouustra, onder leiding van de heer Jao. de Vries. Evenals op de vergadering te Broek op Langendijk werd ook hier een overzicht gegeven van de gebeurtenissen tijdens het afgelopen jaar. Spr. zei onder andere dat er een goede kooloogst was met twintig percent meer opbrengst. De vooruitzichten, aldus spr., zijn nog onzeker. Momenteel is het met de handel in bewaarkool niet zo gunstig. De voorzitter merkte echter op, dat het weer gewoonlijk de koopman is. Spr. verwelkomde inzonderheid burgemeester Kroonenburg en de heer Van Herwijnen ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst. (Advertentie Med.) UET schijnt wel ode eeuwen Hier hebben stil gestaan. De oude huisjes leunen Tegen elkander aan. Hier stookt Stikvoort, de kuiper, Nog steeds zijn krullenvuur, Wanneer hij staat te kuipen Tot 't late avonduur. rELUK in vroeger dagen Zit Rozenhart voor t raam Zijn arbeid te verrichten Aan hoofdstel, zeel of haam. Hier werkte eenmaal Bijvoet Met biezen, riet en teen En sprong een leutig aapje Gezellig om hem heen. UIER heeft in één der huizen Het hakblok nog gestaan Waar bezemmaker Bakker Zijn hakmes op liet slaan. Nóg zie 'k het glazen koetsje, Mooie herinnering Waarmee touwslager Balder 's Zondags uit rijden ging. U/ER maakte Kaal zijn zeven Voor stad en nlatteland. Hier werd, ik ruik de geur nog, De koffie eens gebrand. 'k Zie Wypkema de bakker Nog met zijn sloofje voor; En konerslager Hulskamp. Wat ging reeds veel teloor JA. in dit smalle straatje Houdt nog oud Alkmaar stand, Al rant'len daar de persen Der Alkmaorsahe Courant. Zij ziin 't symbool van 't leven: Vooruit! v>et blijven staan! Maar nooit ral de herinn'ring Uit mijn gedachten gaan. JABSON. „AFGAANDE op het ons ter beschikking staande cijfermateriaal en rekening n houdende met de gebeurtenissen, die zich de laatste jaren in en rond Rusland hebben afgespeeld is het niet te verwachten dat er een Derde Wereldoorlog zal uitbreken. Rusland is niet zo'n machtige staat als we vaak geneigd zijn te geloven. Het mag weliswaar een reusachtig leger op de been hebben en door dit overwicht de eerste slag kunnen winnen, bij het voeren van een oorlog spreken andere factoren mee. De hulpbronnen, de olievoorraden, de staal- productie en de oorlogsindustrie waarover de Westerse democratieën kunnen beschikken overtreffen die van Rusland vele malen en deze kracht is het, die het Kremlin van het wapengeweld zal afhouden. Maar terwijl het gekletter van de wapens zwijgt woedt er een andere strijd, die minstens zo belangrijk is. de koude oorlog. Een nederlaag in deze „stille hotsing" kan even rampzalig zijn als het verlies van een veldslag en daarom dienen wij ons schrap te zetten om het Oosten te tonen, dat wij ook in dit opzicht ons mannetje staan. De ergste vijand, die wij thans kunnen hebben is apathie." En die kans is er voor Rusland op de lange duur. niet. Ook aan het koude front heeft het hen niet meegezeten. De stakingen in Italië en Frankrijk zijn op niets uitge lopen, de blokkade van Berlijn werd doorbroken, het Atlantisch Pact was een streep door de rekening, zo ook het Marshall-plan en de groeiende West- europese integratie. Het zijn voor hen evenzovele nederlagen. De Russen zitten echter niet stil. In Engeland hebben zij meer zeggenschap in de vakverenigingen dan wij gaarne zouden wensen en niet te onderschatten is hun vijfde colonne, die zij uit de communistische elementen in de volke ren zelf requireren. Wij kunnen echter in de koude oorlog terugslaan als we gezamenlijk onze taak begrijpen en de Russen tonen, dat de Westerse arbeider zijn eigen principes heeft, die in de de mocratie liggen verankerd. Dan zal ook de koude oorlog tenslotte een Westerse overwinning kunnen worden. En dat zal één van de voornaamste voorwaarden zijn voor de wereldvrede. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer G. A. M. Snijders had aan het begin van de avond speciaal welkom geheten burgemeester Wytema, die op deze avond van zijn belangstelling blijk gaf. Deze kernachtige uitspraak vernamen de leden van het Genootschap Neder land—Engeland gisteravond uit de mond van de Engelse auteur Bernard New man, wiens visie op de politieke wereldsituatie in vooraanstaande kringen op hoge waarde wordt ge schat, mede door de vele relaties, die hij met zijn reizen door de gehele wereld en in de landen achter het IJzeren Gordijn heeft verworven. Rusland is ook innerlijk niet zo sterk, zo merkte de heer Newman op. Het zou absurd zijn te denken, dat tweehonderd millioen mensen voorstanders zijn van één bepaald regiem. De recente gebeur tenissen, de zuiveringen, terechtstellin gen en de golf van anti-semietisme be wijzen het tegendeel. Er is wel degelijk verzet en waarlijk niet alleen in de Oekraine. Een openlijke revolutie be hoeven wij in Rusland niet te verwach ten. maar het lijdelijk verzet is een niet minder geducht wapen waarvoor het Kremlin zeer bevreesd is. Het oorlogs potentieel van het Westen zal de Russen voor het voeren van een aggressie hui verig maken. Zij hadden Europa jaren geleden gemakkelijk onder de voet kunnen lopen, veel gemakkelijker dan nu, doch zij weten, dat een wereld oorlog slechts dan begonnen kan wor den indien men een goede kans heeft als overwinnaar uit de strijd te komen. Op de clubavond van DDD werden diverse partijen gespeeld in de wedstrijd onderlinge competitie. L. Ravestein won van J. Mekken door een verrassende dam- zet. In de partij N. Oud—G. Woonijk wist Oud in een moeilijk eindspel juist remise te forceren. M. Hemels won van P. Booy, nadat^ïe laatste een stuk had moeten offeren. In het eindspel won J. Schuit van J. Jorna. Verder waren er nog overwinnin gen voor T. Kom en N. Lengers, terwijl D. Korn en J. Bleeker de punten deelden, evenals D. Stam en P. de Wijn. De uitslagen waren als volgt: L. Rave stein—J. Mekken 2—0; J. Schuit—J. Jorna 20; M. HemelsP. Booy 20; N. Oud G. Woonijk 1—1; D. Korn—J. Bleeker 1—1; T. KornD. Bruggeman 20; D. Stam P. de Wijn 11; D. Klinkhamer—N. Len gers 0—2. Dinsdag gaf de Muziekvereniging te Heerhugowaard-Noord haar tweede uitvoering in het lok-aal van de heer C. Ursem. Het gebodene, o.l.v. de diri gent Dirks Sijs uit Alkmaar, was ten volle het aanhoren waaid, GEVAAR LOERT OP STRAAT De 12-jarige E. Duinmeyer kwam en kele dagen geleden op onzachte wijze met de straatstenen in aanraking, toen zijn vriendje hem, zonder 't gevaar te beseffen, van een auto duwde. De ijlings gewaarschuwde arts, dr Uuyten, achtte het noodzakelijk hem naar het ziekenhuis over te brengen. SCHAAKCLUB OPGERICHT Enkele schaakliefhebbers in Schoorl hebben thans een schaakclub opgericht. Iedere Dinsdagavond komt een vijftien tal „schaakmatadoren" in hotel-restau rant „Klein Zwitserland" dit verfijnde spel van de geest beoefenen. Het ligt in de bedoeling ook te gaan dammen en verschillende competities te houden. Medegedeeld werd, dat de totale om zet van de Langedijker Groentencen trale het vorige jaar f 6.230.811.26 had bedragen, tegen f 5.332.911.09 in 1951 Aan de jagersvereniging Geestmer- ambacht werd toestemming verleend om in het gebied van de vereniging te jagen. Verder werd medegedeeld, dat de gemeenteraad een verordening heeft aangenomen betreffende het opzuive ren van het pootaardappelgewas. Uit het jaarverslag vernamen we dat er drie leden- en drie bestuursvergaderin gen werden gehouden. Gemeenschap pelijk met de andere plaatselijke tuin- bouwverenigingen werd een tuinbouw- cursus georganiseerd. De zetkoolbanen werden driemaal bespoten. 558 snees gele kool kon door de ingevallen vorst niet op tijd worden binnengehaald. Voorts had de rattenbestrijding de volle aandacht. De afdeling telt 142 leden. De rekening van de penningmeester, de heer J. J. Kloosterboer, werd goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1712,21, de uitgaven f 1265,Men be sloot de salarissen en presentiegelden dit jaar ongewijzigd te laten. De voorzitter, de beer Jac. de Vries, werd herkozen. In de vacature van A. Stammes, die afhad v egens gevorder de leeftijd, werd de heer P. Schuit als nieuw bestuurslid gekozen. De voor zitter richtte enkele woorden van af scheid tot de heer Stammes. Een voorstel van het bestuur, om de leeftijdsgrens voor bestuursleden op zeventig jaar te bepalen, werd in die zin geamendeerd, dat de grens op 65 jaar werd gesteld. De heer J. J. Kloos terboer werd herkozen als bestuurslid van de Langedijker Groentencentrale. Een bestuursvoorstel, om het uitzonde ringsgebied voor vroege aardappelen in te krimpen beoosten de Wijde Vaart tot de Dempsloot, werd aangenomen. De Vrone- en Daalmeer vallen hier buiten. De rooidatum blijft gehand haafd op 20 Juli. Bij overtreding zal een boete geheven worden van ten minste f 25,en ten hoogste f 100, BROEK OP LANGENDIJK, 22 Jan. 15.000 kg rode kool: I 7—11,80 en II 7,50 —9; 90.000 kg gele kool I 6,50—7,90; 25.000 kg groene kool 12,2015,80; 100.000 kg Deene witte kool 6—8,10; 9000 kg uien 27,3028,70, grove 24,6027,60 en drielingen 28,3030,30; 9000 kg bieten: A 11,70—12,30 en B 9.90—11.30; 8000 kg peen: B 11,30—12.40 en C 10,10—10,30; 1500 kg witlof: IB 38—41 en II 36; 900 kg spruiten 2128. WARMENHUIZEN, 22 Jan. 32.000 kg rode kool 711,80; 1400 kg gele kool 6,50 —8,80; 52.800 kg witte kool 6—7,30; 5000 kg uien 28,1028,50, grove 25,3025,70 en drielingen 31,8032; 750 kg bieten: A 11,60 en B 9,40. Niet minder dan 1026,43 H.A. weiland hebben de leden van de Fokvereniging Duinstreek-Zuid in gebruik. Daarnaast ook nog 34,80 H.A. bouwland en 16,62 H.A. tuingrond. In totaal bezitten zij 1222 melkkoeien en 627 stuks ander vee. Het grootste gedeelte van dit vee is thans t.b.c.-vrij, terwijl bij de meeste bedrijven vierwekelijks controle op de melk wordt uitgeoefend. De feiten zijn ontleend aan het jaarverslag, dat door de controleur-stamboekhoudcr, de heer Jac. Duijn, gisteren werd uitgebracht op de jaarvergadering in hotel Borst te Bakkum. electrische weide-afrastering, het ruite- ren bij de hooioogst, de Hardeland- kuilmethode en het grasdrogen. Op sommige bedrijven wordt machinaal ge molken. Ingenieur L. de Vries, Rijkslandbouw- consulent te Alkmaar, hield tenslotte een zeer leerzame lezing over de gewenste fokrichting. Volgens de voorzitter, de heer G. Veldt Jzn, kan de veehouderij weer op een gunstig jaar terugzien, zowel wat productie als prijzen betreft, alsook ten opzichte van de vooruitgang in de vee stapels dere leden. Verheugend noemde de voorzitter dit, omdat in deze tijd van geleide economie met vastgestelde prijzen en een prijsvaststelling die zich richt naar de middelmatig goede be drijven, voor een bedrijf met onpro ductief vee en matige bedrijfsvoering het bestaan steeds moeilijker zal wor den. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer H. Veldt, was door de leden f 13.344,68 bijeengebracht voor verbetering van hun veestapel, waarvan qua aftrek der gemaakte kosten, een batig saldo van f 2344,41 overbleef. Aftredende bestuursleden waren de heren G. P. Valkering, vice-voorzitter en de heer H. M. Poel, van wie eerst genoemde niet herkiesbaar was. De heer H. M. Poel werd herkozen en als nieuw lid kwam de heer J. Valkering uit Eg- mond a. d. Hoef het bestuur comple teren. In de financiële commissie werd de heer C. B .Twisk opgevolgd door de heer J. Schermer Lzn. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat de modernisering der bedrijven snelle vorderingen maakte, o.a. wat betreft de Er waren geen voorstellen voor de al gemene vergadering van de Langedij ker Groentencentrale. Bij het punt bestrijding van ratten en muizen gaf de heer Van Herwijnen de raad, voor de eerste fuiken te ge bruiken en voor de andere de bekende muizentarwe. Een voorstel, om voor rattenverdelging, een premie beschik baar te stellen, werd door het bestuur in overweging genomen. BROEK OP LANGENDIJK. De nieuwe werkloosheids- en wachtgeldre geling, zoals deze vorige jaar wettelijk is vastgelegd, loopt nog niet naar wens. Doch alle begin is moeilijk. Dit was in het kort gezegd, het oordeel van, een hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. uitgesproken tij dens een in het lokaal van J. de Boer gehouden vergadering, waar zeven af delingen. met ruim 50 leden, uit deze omgeving tegenwoordig waren. De tweede spreker schetste de be reikte resultaten voor alles wat op het gebied der sociale wetgeving reeds tot stand gekomen was. „Hier past een woord van grot dankbaarheid" vond hij. De heer J. Stins declameerde ter af wisseling declamaties die het geheel niet alleen tot een leerzame, maar te vens tot een mooie avond maakten. NOORDSCHARWOUDE, 22 Jan. 9700 kg peen: B 10,50—12,40, C 8,40—10,50 en D 7,50—7,80; 2900 bieten: A 9,10—9,40 en B 4,80—4,90; 24.000 kg uien 27—29,10, grove 26,2027,10 en drielingen 37; 38.000 kg rode kool 712; 33.000 kg gele kool 6,507,80; 6500 kg groene kool 7,50 12,20; 130.000 kg Deense witte kool 6 8,10; 200 kg Spruitjes 26—30. Doorgedraaid: 47.000 kg witte kool, 21.000 kg gele kool en 11.000 kg rode kool. Korte raadsvergadering De raad keurde de voorlopige ge meenterekening 1950 goed. De woonruimtecommissie werd in haar geheel met algemene stemmen herbenoemd. Aan het r.k. schoolbestuur werd een voorschot verleend overeenkomstig art. 101 L. O. W. Eén hooisteker te Spierdijk heeft voor zijn functie bedankt. Besloten werd voorlopig geen tweede hooisteker aldaar te benoemen. De tegenwoordige functionaris zal worden bezoldigd. Als opvolger van het raadslid de heer J. Mak. die in een vorige vergadering, wegens vertrek uit de gemeente, voor het lidmaatschap had bedankt, kwam de heer J. Ursem in aanmerking. De heer Ursem had thans echter te kennen gegeven hier niet voor in aanmerking te willen komen. Gisteren heeft wethouder P. de Vries zijn zeventigste verjaardag gevierd. Ter gelegenheid daarvan kwamen velen hem feliciteren, onder wie burgemeester C. P. Smeets, gemeentesecretaris M. A. van Lunen en verschillende radasleden. De raadsfractie van de KVP en verschillen de verenigingen zonden de jarige bloe men. De nog zeer vitale heer De Vries, die men niet aanziet dat hij de leeftijd der sterken heeft bereikt, heeft op politiele en verenigingsterrein een lange staat van dienst. Zo zal hij in September van dit jaar dertig jaar deel uitmaken van de gemeenteraad, waarvan 21 jaar als wethouder. Voorts kent men hem als voorzitter van de plaatselijke KAB, welke functie hij reeds 31 jaar vervult, in welke periode het ledental groeide van 48 tot 600. Twee jaar geleden heeft Z. H. de Paus de verdiensten van de heer De Vries erkend door toekenning van de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De stemmige achterzaal van café- restaurant C. Wanner was gisteravond veranderd in een examenlokaal, waar 13 slachtoffers ongeveer anderhalf uur za ten te zwoegen om een honderdtal vra gen te beantwoorden. Het wonderlijke is dat zij zich volkomen vrijwillig aan dit examen hadden onderworpen en dat er geen enkel diploma aan was ver Voor de pauze trad op' het gehele bonden Deze examinandi hebben gis- r:1 s i - |P1 *9 VHDn nn Trol n ÏM omi'ilrlrftl él itoo oon „Viva la Musica", dat afwisselend zang- en accordeonummers bracht. Als intermezzo bracht de toneelver eniging uit Heerhugowaaid .Meneer Pumps als Stierenvechter" voor het voetlicht. Hoewel goed gespeeld (en kele debutanten voldeden uitstekend) konden wij de keuze van dit stuk niet bewonderen. Het tweede optreden van „Viva Ia Musica" werd ingezet door 3 Mando lines en 1 gitaar. Zang- en accordeon- spel vulden het verdere gedeelte van het program. teiavond op vele ingewikkelde vragen zitten ploeteren alleen voor hun genoe gen, voor de eer van de motorclub Alkmaar en Omstreken. Op 84 plaatsen in Nederland, met een totaal van 2000 deelnemers, vond gis teravond hetzelfde plaats. Deze verte genwoordigers van motorclubs namen namelijk deel aan de K. N. M. V. ver keerscompetitie. met als inzet bet pro vinciaal kampioenschap. Als straks alle uitslagen bekend ziin gemaakt, komen de elf provinciale kampioenen bijeen, om uit te maken welke drie teams in aanmerking komen om elkaar het kam pioenschap van Nederland te mogen betwisten. De Alkmaarse Motorclub heeft wat dat .betreft een naam te ver spelen. De eerste maal eindigden onze stadgenoten op de tweede plaats en de tweede maal op de derde, met slechts 0.4 punt verschil op de winnaar. Om ditmaal zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen hadden de gega digden voor de verkeerscompetitie zich acht weken lang. onder leiding van de wachtmeester Bolte ter dege voorbe reid. Die deskundige lessen hadden hun vruchten afgeworpen want de resulta ten waren zeer verheugend. Nadat opperwachtmeester Meyer, die als examinator fungeerde, de vragen lijsten had ingenomen, kon men onge veer nagaan hoeveel fouten er waren gemaakt. Dat varieerde tussen de drie en de tien. Daar slechts de zes beste deelnemers van ieder team voor de klassering in aanmerking komen, ziet het er naar uit dat de Motorclub Alk maar met een gemiddelde van vijf uit de bus zal knmen. Het ging allemaal nogal geheimzin nig. Nadat wachtmeester Coljee de avond had geopend, waarbij hij een hartelijk welkom sprak tot de verte genwoordiger van de vereniging Veilig Verkeer, inspecteur J. Haverlag trad opperwachtmeester Meyer voor het fo rum. Hij had een gesloten en verzegel de enveloppe in zijn hand, (op 84 plaat sen in Nederland werd op ongeveer het zelfde tijdstip een soortgelijke en veloppe met de zelfde inhoud geopend) en deelde de vragenlijsten uit. Weinige minuten later heerste in de zaal een doodse stilte, slechts af en toe onder broken door een diene zucht als een bepaalde vraag moeilijkheden veroor zaakte. Ruim honderd maal werd de kennis van de slachtoffers op de proef gesteld en het waren waarachtig geen simpele vragen. Wij hebben dat zelf moeten ervaren. Met een benaald leed vermaak werd ons ook zo'n lijst in handen gedrukt met de opmerking „Je vult dat ding zeker ook wel even in". Wat doet men in zo'n geval. Wij gre pen een potlood en gingen vragen be antwoorden. Het ging niet slecht. On iedere vraag hadden wij een antwoord, maar later Week dat van die 110 ant woorden er zo ongeveer veertig foutief waren ingevuld. Wii hebben de hate lijke opmerkingen die daarop volgden maar geslikt in de overtuiging dat onze tiid ook nog weieens zal komen. Bij het naar huis gaan hebben wii ons ech ter wel gerealiseerd dat die motorclub toch maar goed werk doet en dat het wel zeer nuttig zou ziin als ook andere weggebruikers de moeite zouden willen nemen om eens wat meer van de ver keersregels aan de weet te komen. De bekende Noorse rijdster mevr. Greta Molander heeft gisteravond in Denekamp zo ernstige pech gekregen, dat zij de tocht moest opgeven. Klok slag twaalf uur werd haar lichtblauwe Saab een garage in Hengelo binnenge sleept met een defect in de versnel lingsbak, dat niet op korte termijn kon worden hersteld. Hoewel als zestiende in Stockholm gestart, kwamen B. Proos Hoogendijk en G. Seitz in hun snelle Sunbeam Tal bot om kwart over tien evenals het vorige jaar het eerst in Hengelo aan. Het was het enige Nederlandse team van de groep, welke in Stockholm was gestart. Als eerste van de uit Oslo vertrok kenen' arriveerde de Noor Hoibraaten om kwart voor twaalf in Hengelo. Hij was ook als eerste uit Oslo vertrokken. De in Oslo gestarte Noorse ploeg Busch Mikkelson had kort na de controle te Hamburg een aanrijding met een vrachtauto. Hun Renault Fregate werd beschadigd en zij besloten op te geven. De Talbot van Stirling Moss en Coo per was de eerste in Monte Carlo ge starte wagen, welke zich aan de con trole te Luxemburg presenteerde. Gisteravond om tien voor tien pas seerde de eerste equipe van de groep Glasgow de route-contróle te Verlo. Het waren de Ier Macartney met Lagon- da en de Brit Kensley met Sunbeam Talbot. Om kwart voor twaalf waren, alle Glasgow-equipes Venlo gepasseerd. Vannacht om even voor één uur kwam de eerste equipe uit Glasgow te Amsterdam binnen. Het waren de Brit ten Walton en Wilkinson, die met een 750 c.c. Renault de tocht maken. Kort na hen liet de oud-wereldkampioen motorrijder Bob Foster zijn kaart af stempelen en daarna begon de grote stroom rijders binnen te komen. Bij de laatsten van de groep uit Glas gow waren de bekende rijder Appley- ard en echtgenote, o.m. winnaars van de Tulpenrallye, en de motorcrack Bill Doran. Om kwart over drie kwamen de eer ste deelnemers uit Stockholm binnen, drie rijzige Finnen. Precies om vijf over half vier kwam de eerste Nederlandse equip°. Bestaan de uit de directeur van de Rotterdamse Bank te Utrecht, de heer P.. Froos Hoo gendijk en zijn mede-rijder, de Hage naar Seitz, door de controle. MA dertig uur vrijwel onafgebroken zoeken is gisteravond om half negen in een sloot tegenover de ouderlijke woning aan de Lagedijk te Schagen het lijkje gevonden van de twee-en-een halfjarige Tonny Kuijper, die sinds Dinsdagmiddag half drie werd vermist.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3