DELANA" Crediteuren van de Nemogra moeten nog enige tijd geduld hebben De Halter herdacht achtste lustrum dames-afdeling Een geniaal Alkmaarder die nimmer erkenning vond r r De wereldreis van Jimmy Brown Twee partijen willen de fabriek weer exploiteren SOECKER'S Specialiteiten WÜNEN Leerlingen ULO-school te Heiloo voerden „Het lied der zee op AGENDA „Oelana" Skibroeken „Delana" jongensblouses „Delana" jongens culottes Tm i g r a p. n. v Dl CREDITEUREN van de N.V. Nemogra hebben gisteren op de verificatie vergadering vernomen, dat er voorlopig nog geen vooruitzicht is op een uitkering zolang de onderhandelingen over de v.erkoop van het bedrijfspand, de grond, de nog aanwezige machines en wat er van de inventaris is overgebleven, zich nog in het prille stadium van voorbereiding bevinden. Er zijn twee partijen, die de Nemogra gaarne opnieuw wensen te exploiteren en één van de twee zal, i j jjV ^'rïoende waarborgen ter tafel komen, straks het zo ontijdig gestaakte bedrijf gaan hervatten. Vóór het zover is zal er nog heel wat geconfereerd moeten worden. De Herstelbank, die houdster is van de hypothecaire lening, is een van de meert belanghebbenden bij een goede verkoop. Van haar zal grotendeels tie goedkeuring afhangen en het is duidelijk, dat zij een zo hoog mogelijke prijs zal willen bedingen. Het is waarschijnlijk, dat deze onderhandelingen nog iange tyd zullen slepen, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een verkoop van het gebouw de afwikkeling van het faillissement zal verhaasten. Ruim drie ton aan schuldvorderingen Een maatcostuum Hazelaars Rivièra s Rhum Langestraat 39 Tel. 248S J Behoorlijke prestaties Doktersdiensten interessante lezing voor Oud Alkmaar Zo juist ontvingen wij f 9.95 f 8.50 f 11.85 Kring-zwemcompetitie Schoorl .HENDRIh „OBD, VRIJDAG 83 JANUARI 1953 Voorlopig nog geen uitkering ring. Of het accountantsonderzoek, dat vóór de credietverlening neeft plaats gehad is niet normaal geweest öf er zijn per sé onjuiste cijfers voorgelegd, aldus dit blad. Een van de twee bewe ringen moet derhalve niet kloppen. Verder is het blad het oneens met de bewering, dat de oprichters, de dealers en de sub-dealers niet beïnvloed zou den zijn geweest door de financiering in het Nemogra-project door de Her stelbank en de participatiemaatschappij Er was ten tijde van deze deelname van het voor f 335.000 toegezegde be drag slechts een gedeelte geplaatst, zo dat mag worden aa.ngenomen, dat er van de van overheidswege betoonde interesse een stimulerende invloed is uitgegaan. f)E curator heeft gisteren medegedeeld, dat er voor f 342.000 aan voorlopig erkende schuldvorderingen is. Hiervan is f 228.483,96 preferent (f 3481,67 op de boedel en ruim f 180.000 op het ge bouw). Aan erkende concurrente schuldvorderingen staat een post open van f 113.611,65. Bovendien is er nog een aantal betwiste vorderingen, waar van enkele gisteren tijdens de verga dering werden erkend. De bezwaren van curator en crediteuren tegen een aantal andere vorderingen bleven ge handhaafd, zodat hierover geen over eenstemming werd bereikt. Deze pos ten worden als renvooi-procedure ver wezen naar de rol van 5 Februari. Het geschil, dat bestond met de Noordhol landse machinehandel, kon hij dading worden beëindigd. De liquide middelen van de N.V., die op 11 September 1952 f 1788,21 bedroegen, zijn door verkoop van halffabrikaten en aanwezige kisten verhoogd tot f 37.591.25. Zolang echter de voornaamste bestanddelen als het pand en de boedel nog aanwezig zijn valt er over het uitkeringspercentage nog niets te zeggen. Crltlek op ministers. TN het weekblad Burgerrecht is de Nemogra verleden week ook ter sprake gekomen. In dit orgaan wera crtiek geleverd op de antwoorden van de ministers van Financiën en Econo mische Zaken op de vragen van het Tweede Kamerlid F. H. van de Wete- tegen confectieprijs 138.- 148.- 158.- 168.- ZIE ETALAGE (Advertentie, Ing. Med.> Zalerdagmiddagvoeibal Jong Holland brengt be zoek aan Sijtje Boes De belangstellenden, die regelmatig de thuiswedstrijden van Jong Holland bezoeken, zullen nog een week geduld moeten hebben. Morgen gaan de oranje-hemden n.l. een bezoek aan Mar ken brengen. De eilandbewoners zijn de dragers van de rode lantaarn, en in het bezit van totaal één winstpunt, destijds behaald in de kaasstad. Daar- cm verwachten we van onze stadgeno ten dat zij in deze returnwedstrijd revanche zullen nemen, door met de volle winst naar huis te komen. De opstelling van Jong Holland is als volgt: Hoekstra; Kouwen en Van Westrienen; Romeyn, Van Til en Kui per; Goosens, Dragtsma, Jansen, Hoek stra en Tesselaar. Stichting „Alkmaar 700 jaar stad" een feit Vanmorgen is ten overstaan van nota ris mr C. J. de Lange de acte gepas seerd van de Stichting Alkmaar 700 jaar stad. Deze stichting zal de voor bereidingen treffen voor de herdenking van het 700-jarig bestaan van Alkmaar in 1954. "N YS/S'S J-/ (Advertentie, Ing. Med.) Feestavond met karakter van een reünie rvE FEESTAVOND welke de gymnas- tiekvereniging De Halter gisteravond in het Gulden Vlies organiseerde ter gelegenheid Van het veertigjarig be staan van de dames-afdeling, zou een reünie hebben kunnen zjjn. Ongeveer vierhonderd personen die de turnzaak een goed hart toedragen waren daar bijeengekomen en hoewel uiteraard verschillende jonge leden acte de pre sence hadden gegeven, bestond het me rendeel uit belangstellenden die in de grijze oudheid weieens op het paard, aan de rekstok of ringen hadden ge ëxperimenteerd. MET Halterbestuur had deze avond geor. ganiseerd in de eerste plaats om in intieme kring even stil te staan bij het veertigjarig bestaan van de dames-af deling en om het keurcorps nogeens te huldigen met het behaalde kampioen schap van Nederland. Ditmaal bleef het niet bij woorden. Alle dames ontvingen uit handen van de voorzitter Wim Veldstra een fraai, speciaal voor deze gelegenheid gebakken, wandbordje en uiteraard werd daarbij trainer Jan Jon- Operette was minder geschikt voor het doel De U.L.O.-Schoolvereniging te Heiloo „Na inspanning ontspanning" was naar onze stad gekomen om onder leiding van de heer A. van der Graaf in het „Wapen van Heemskerk" een opvoering te geven van „Het Lied der Zee", eep operette in vier bedrijven met tekst en muziek van Kath, VerhoeffThorn. Het is het goed recht van een schoolvereniging om bij wijze van ontspanning een operette in te studeren, maar hiermede op stap te gaan, en er een openbare uitvoering van te geven, begint, gezien de prestaties, wel een beetje te lijken op „wat te veel pretentie'. Ook wat de operette zelf betreft is er voor school gaande jeugd veel beter werk geschreven, door Nederlandse componisten van eruditie. Deze operette hoort thuis in besloten kring van een feestelijke gelegenheid of ouderavond, en kan als zodanig verdiensten hebben. Voor de eerste maal hoorden we bij een operette ook het accordeon als be geleidingsinstrument. Als draaiorgel imitatie gaf het een uitstekend effect, Overigens doet het wat vreemd aan en gee't hier en daar te veel de suggestie van een harmonium-begeleiding. Dat de jeugdige executanten met toe wij '.ing hun taak trachtten te vervullen, mackte een sympathieke indruk. Nogmaals, het is een goede gedachte en zelfs waardevol, de kinderen voor de edele zangkunst te interesseren. Dat daarvoor de operette een zeer aantrek kelijke vorm is laat zich denken. Maar wanneer er niet voldoende tijd of gelegenheid is om vitale en geculti veerde kinderzang te brengen, laat men Óch dan beperken tot een uitvoering Is intiem verband. De belangstelling voor deze deze uit voering was niet al te groot er is ook zoveel te doen maar de aan wezigen toonden begrip voor de situatie. De waardering was dan ook vol wel willendheid. Ms. Zo beschouwd, kan men waardering hebben voor wat in het kader van het vermogen werd bereikt, en voor dé moeite welke de leiding zich voor deze opvoering wel heeft gegeven. Het verhaaltje van Hans en Grietje was een mengsel van waarheid en Sprookje, en aan de entourage hier van was alle zorg besteed. De decors zagen er goed uit en waren zelfs niet zonder fantasie. Op enkele uitzonderin gen na werden de koren zuiver gezon gen, maar zij waren Overigens zonder nuancering. De leerlingen van deze Ulo school leverden wel hun beste prestaties wanneer ze toneel moesten spelen, en de resultaten hiervan waren soms aller aardigst. Wanneer we dan toch enkele rolle tjes willen noemen, komen allereerst in aanmerking de clown, en de twee kell- ners, die er in slaagden hun rol met enige bezieling te spelen. De klavierbegeleiding werd door me vrouw T. de Jonge—Van Houweninge zeer goed gespeeld. Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de volgende artsen: ALKMAAR Dr R. T. Westerkamp, Emmastraat 93, tel. 4357 én dr J. Degênaar, Emmastraat 95, tel. 2310, LANGEDIJK: dr R. M. Manjoero (K 2267-364). HEILOO, LIMMEN en AKER SLOOT: dr Hoekstra te Heiloo (K 2200-3480). KOEDIJK en SCHOORL: dr H. J. Piers te Koedijk (K 2201-202). BERGEN: dr Lugtên (tel 2700). BURGERLIJKE STAND Geboren: Carina M., d. van H. Korver en P. A. M. Gildemeijer. Fre- dericus, z. van S. G. van Vegten en D. van Seheijen. Ondertrouwd: Mattheus A. van de Kamer en Hendrika M. Boots. Cor nells Roobeek en Anna S. Jansen. Teu- r.is Jansen en Alida A. Wester. Johan nes J. Ros en Alida J. Erkamp. Jan •ie Jong en Cornelia A. Visser. Ma- rinus J. Bedorf en Neeltje van der Wardt. Arnoldus W. Kleijn en Maria J. de Munk. Pieter Kolles en Nellij Klerk. Overleden: Simon Wokke, 74 Jaar. BENOEMING TOT HOOFDONTVANGER By Kon. Besluit wan 5 Jan. j.l. is de heer G. J. Gans, ontvanger dér directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, benoemd tot hoofdontvanger van 's Rüks belastingen. ker niet vergeten. Het was echter niet de enige huldiging welke op deze avond plaats vond. Het was gebleken dat de heren Heynis en Kok dezer dagen resp. 50 en 45 jaren lid waren geweest. Na dat de heer Veldstra de verdiensten van deze heren had belicht, werden zij tot ere-leden benoemd en ontvingen het daarbij behorende speldje. De dames Barten en Beeldman konden niet op zo'n lange staat van dienst bogen, maar het Halterbestuur meende de activiteit, welke deze dames ten aanzien van de jeugd ten toon spreidden, met een be noeming als lid van verdienste te moe ten belonen. Dat een echtpaar zich een plaats had veroverd in het keurcorps van het KNGV was, voorzover bekend, nog nimmer in de geschiedenis van de turnsport voorgekomen. Het echtpaar Volkers had het dit jaar gepresteerd en ook deze sportieve echtelieden moesten voor het voetlicht verschijnen, evenals de Nederlands kampioen Klaas Boot, om een herinnering aan deze prestatie in ontvangst te nemen. Namens de Tunrkring Alkmaar en Omstreken voerde de heer Van Dru- nen het woord. Hij complimenteerde de Halter met het veertigjarig bestaan van de damesafdeling en wees er op hoe belangrijk het initiatief was van de da mes die destijds lid gingen worden van een mannenvereniging. Door de heren Reurslag, ere-voorzitter, en Visser en meyrotiw De Wit werden oude dier bare herinneringen opgehaald, uit een tijd die voor de tegenwoordige genera tie ondenkbaar is. Na het officiële gedeelte greeg een aantal variété-artisten, bijeengebracht door de heer J. van Rhenen en onder leiding van; Henk Westerman, gelegen heid zijn capaciteiten te tonen. Het was een genoeglijk programma waar in de aparte stijl van conférencier Kostja van Katwijk de aandacht vroeg. Zijn woordspelingen waren voortreffelijk en als deze Kostja nogeens zichzelf wat minder be langrijk gaat vinden, zou dat aan zijn nummers nog meer glans gaan ver lenen. Henk Westerman liet als tele- paath enkele wonderlijke staaltjes zien en wat op deze avond bijzonder in de smaak viel was het optreden van een drietal acrobaten. Dat de avond na het beëindigen van dit programma niet werd besloten, ligt, waar zoveel oude bekenden bijeen waren gekomen, voor de hand. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer F. J. den Hollander slaagde voor het in December gehouden examen boekhouden, afgeno men door de Nederlandse Associatie voor practijk-examens. (Advertentie, ing Med.i VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Achter kloostermuren (18 jaar); Cinema Amc- ricain, 8 uur: Willie en Joe in Tokio (alle leeftijden): Victoria Theater, 8 uur: Ontsnapt aan de guillotine (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Mandy (14 jaar). Wapen Van Heemskerk, 19.45 u.: Film avond van de Hervormde Jeugdraad. (Midzomernachtsdroom) Gulden Vlies, 8 uur: Schola Publica: Gestalte van het katholicisme door prof. dr F. Feron. Oud-katholieke kerk: Lezing door pastoor A. R. Heyligers over „de Mis". HEER-HUGOWAARD, 4.30 u.: Raads vergadering. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex theater 2.30 uur matinee. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert accordeonvereniging Vita Nova. Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue De Halter. Afgesneden kanaalvak: Tentoonstel ling mr Jonas. HEILOO. Rustende Jager, 8 u.: Falk land met Pinky. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 9.48 22.23 Zaterdag 10.59 23.45 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 9.53 22.28 3.33 16.28 Zaterdag 11.04 23.50 5.04 17.50 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend theek „De Bever", Emmastraat 36. apo- Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Toepoel contra B. en W. Met belangstelling gelezen, hebbende het verslag betreffende bovengenoem de- affa.ire, waarop ik vooralsnog niet dieper wens in te gaan, moet ik echter wél stelling nemen tegen het door mr Seholten geopponeerde voor wat be treft de berispingen, die van de vak groep zijn gekomen en waarvan de waarde door hem sterk in twij fel wordt getrokken, omdat de voor zitter collega v. d. Borden, een con current is van de heer T. Zo mr Schol ten een berisping zou verkrijgen van de Deken der Advocaten, die in we zen een confrère van hem is, zou hij diens beslissing zeker niet in twijfel behoeven te trekken. Zo ook hier. De heer v. d. B. is een hoogstaande, faire en prettige collega, die uiteindelijk r.iet persoonlijk berispingen kan uit delen. Deze worden genomen door het gehele bestuur van de vakgroep, waar van mr. Bondam de secretaris is. J. PH. VAN DEN BERG. makelaar-taxateur. Prijzen op de kaasmarkt1 Te Alkmaar werd heden aangevoerd 1 stapel boerenkaas van 641 kg. De prijs was f 1.95 per kg. De markt was stug. Te Gouda werden op Donderdag 22 Januari 53 partijen aangevoerd. De prij zen lagen voor de eerste kwaliteit tus sen f 2.32 en f 2.36 per kg. De tweede kwaliteit bracht tussen f 2.27 en f 2.31 per kg. op. De handel was kalm. In Bodegraven werden op Dinsdag 20 Januari aangevoerd 42 partijen van de eerste soort welke tussen f 2.32 en f 2.34 per kg. opleverden. De twee de soort bracht f 2.20 tot f 2.31 per kg. op. De extra soort f 2.36 per kg. Han del flauw. Te Woerden werden op Woensdag 21 Januari aangevoerd 39 partijen. De eer ste soort fluctueerde van f 2.31 tot f 2.35 per kg. De opbrengst van de tweede soort varieerde van f 2.25 tot f 2.30 per kg. De extra zware beliep f 2.42 per kg. Kalme handel. CorneÜs Drebbel, uitvinder van de duikboot Maar het bier bracht hem welstand PISTERAVOND hield de heer H. Ringers, voorzitter van de vereniging „Oud u Alkmaar", een belangwekkende lezing over Cornelis Drebbel, die van een buitengewoon merkwaardige en internationale betekenis is geweest. Drebbel (bij de meeste Nederlanders bekend als de uitvinder van de duikboot) werd in het jaar 1572, in een bewogen tijd geboren als kind van welgestelde Alkmaarders. „Van zijn jeugd," aldus de heer Ringers, „weten wij zeer weinig af. Wel is het zeker dat Drebbel op 8-jarige leeftijd de Latijnse schooi bezocht, een voor die dagen, waarin kinderen van 12 jaar reeds gebruikt werden om Latijnse drukproeven te corrigeren, normaal verschijnsel. Op 23-jarige leeftijd kwam hij in dienst bij de Haarlemse etser, graveur en alchemist Hendrik Goltzius, bij wie hij een uitgesproken kunstzinnigheid in het maken van gravures en etsen aan de dag legde. Een talent overigens, dat niet het enige geestelijke „bezit" van deze geniale mens was. Een zeer mooie ets uit die tijd is in het gemeentemuseum van Alkmaar nog te zien. IN deze omgeving leerde Drebbel de zeer schone, zeer charmante en zeer verkwistende dochter van Goltzius kennen en zo,ls dat bij jonge mannen van die leeftijd te doen gebruikelijk is, verloor hij zijn hr-rt aan deze sirene. Nadat ze hem in haar netten verstrikt had joeg ze het niet onaanzienlijk ver mogen van Drebbel er met een angst wekkende snelheid door, met als ge volg, dat Drebbel bijna zijn hele leven op de rand van een financieel bank roet heeft geleefd. Dit noodlot van een vrouw zou voor deze Alkmaarder in financieel opzicht nog njet zo erg zijn geweest, als nret de zeer opzienbarende uitvindingen (grote en kleine bij elkaar moeten het er honderden geweest zijn) practisch nimmer door de autoriteiten uit zijn tijd erkend waren. „Want dat deze man een genie was, staat voor mij als een paal boven wa ter", zo betoogde de heer Ringers. „Helaas is dit niet de mening van een a-ntal historici uit deze tijd, een mening, die ik echter beslist niet delen kan". „Een andere omstandigheid waar door Drebbel zo weinig aan erkenning, ook na zijn dood, heeft gewonnen komt doordat ons practisch niets aan brieven, officiële stukken en andere do cumenten, die van zijn betekenis zou den kunnen getuigen, bewaard is ge bleven. Het is zeer wel mogelijk, dat dit te wijten is aan het nonchalante huishoudelijke beheer van zijn echtge note". NAAR ENGELAND TENSLOTTE werd het Drebbel door zijn steeds nijpender geldelijke po sitie in Nederland te heet onder de voeten. Hij week met zijn gezin uit naar Engeland, waar hij speculeerde op de hulp van de vadsige Jacobus de Eerste, die zich opwierp als kunstmin naar en beschermer van wetenschap pen. Een Koning, die „gek" was op alles wat n-»ar sensatie zweemde en in zijn tijd dan ook de grote promotor van de toneeltechniek is geweest. En ahh'bijko"meiïaé"9eti§atiê had het Drebbel %ij Zijn uitvindingen nimmer ontbroken. Hij construeerde voor dé koning een „perpetuum-mobile", dat ongeveer honderd jaar zou kunnen lo pen zonder opgewonden te worden en waarop jaargetijden en standen van de maan op bepaalde data waren af te lezen. Het uurwerk was gebaseerd op de thermische en barometrische onrust van de atmosfeer. De verkwistende Ja* cobus de Eerste was verrukt over deze vinding en beloofde Drebbel in een overmoedige bui een jaargeld, dat hij echter nimmer heeft ontvangen. Wel kreeg hij een plaatsje als toneelmecha nicus toegewezen in welke functie hij het gedaan wist te krijgen om van be wegende poppen enorme silhouetten te projecteren. Voorts slaagde hij erin om met, zonnestralen een clavecimbel te laten spelen en lukte het hem om uit een luizensoort (de cochenille) een rode kleurstof te bereiden die voor die tijd zo zeldzaam mooi was, dat op grond van deze vinding in Engeland een uit stekend renderende ververij ontstond, waarvan Drebbel.nimrher geprofi teerd heeft. Daar het hem in Engeland ook niet meezat keerde hij terug naar het Europese vaateland om zijn geluk daar nog eens te proberen en kwam o.m. in Praag terecht. DE DUIKBOOT HOOR achterklap en laster van ja- loerse concurrenten, door wie hij ook in Engeland steeds werd belaagd, raakte hij in deze stad in letterlijke zin bijna zijn hoofd kwijt, zodtut het niet onbegrijpelijk was, dat hij, toen zijn onschuld werd bewezen overhaast zijn biezen pakte en weer naar Enge land terugreisde. Het uitvinden zat de Alkmaarder echter zo in het bloed, dat hij er aan de oever vsin de Theems toe overging een „onderwaterboot" te construeren". „Dit weten wij", vervolgde de heer Ringers, „uit documenten, die in 1903 te voorschijn zijn gekomen. Of deze duikboot gevaren -heeft viel aanvankelijk niet te bewijzen. Het ge- 7^ 10. Meneer Zilverling, Piet Potlood en Jimmy Brown waren er bij gaan zitten en met z'n drieën zaten zij druk te praten over de reis die Jimmy zich had voorgenomen te gaan maken. Hoeveel het zou gaan kosten, hoe hij de reis zou maken, wat hij moest meenemen. ,,'t Goedkoopste is natuurlijk als u hiervandaan in een jeep gaat. Daarin kunt u alles meenemen, wat u dénkt nodig te hebben. De tocht duurt wel wat langer dan per vliegtuig, maar daar staat tegenover dat u helemaal eigen baas bent en dat u bovendien nog iemand kan meenemen ook...." Jimmy luisterde aandachtig naar de woorden van de krantendirecteur: het vooruit zicht iemand mee te nemen leek hem lang niet slecht. Maar wie zou hij moe ten meenemen? Jimmy keek meneer Zilverling vragend aan. „Wie zou ik moeten meenemen?" vroeg hij. Meneer Zilverling begon te glimlachen. „Weet u niet iemand, meneer Potlood?" vroeg hij op langzame toonPiet Potlood bekrabbelde even zijn kruintje. „Ikke., ikke. nee ik weet niemand of het zou moeten zijn dat ik zelf't Zou eigen lijk wel iets voor me zijn, maarre om de krant al die tijd alleen te laten dat is me wat bezwaarlijk". „Tja", zei meneer Zilverling, „u kunt hier inder- daal moeilijk gemist worden, maar daar staat tegenover dat er een pracht van een reportage in zit, een reportage, zo- ais je er maar één in je hele leven zult schrijven". Piet Potlood keek zijn di recteur plotseling met grote ogen aan. „Dus u zou er geen bezwaar tegen heb ben, dat ikvroeg hij. „Als het hele geval mij niet meer gaat kosten dan vijftienduizend gulden, ga ik er mee accoord", zei de heer Zilverling ernstig. vaarte, dat van onder open was (zodat de roeiers die het schip voortbewogen met het onderlichaam in het water za. 1 ten) had nimmer kunnen duiken, zo meende men nog tot voor een dertig, tal jaren. HET BEWIJS JAR NABER leraar aam de R.H.B.S. t9 u Hoorn kwam 24 jaar geleden echter op het lumineuze idee om Drebbel'! duikboot in het klein na te bouwen en er mee te experimenteren. Een experi ment dat volledig slaagde en waarmee dus het voornaamste bewijs van Dreb- bel's genialiteit was bewezen. Hierna onthulde de heer Ringers de éénmansduikboot van dr Naber, die „echt" had gevaren. Er was op het eerste gezicht wel enige fantasie no dig om in de simpele la.ttenconstructie die vanonder het omhulsel tevoor. schijn kwam een duikboot te zien. Nadat de heer Ringers verklaard had drrt het bovengedeelte met mica afge dekt was geweest en het geheel als een soort duikerskiok werkte, wera één en ander tamelijk aannemelijk. De heer Ringers vertelde dat Drebbel nog meer belangwekkende uitvindingen op zijn naam had staan. Volgens Chris- tia?n Huygens is Drebbel de man ge weest, die de eerste samengestelde mi. croscopen heeft gebouwd. Hij constru eerde de eerste broedmachine, een pomp, die bij de drooglegging van de moerassen om Landen werd gebruikt, terwijl hij ook degene was, die, daar bij zijn doopsgezinde principes op een gegeven ogenblik verloochenend, ae beruchte branderschepen uitvond en de eerste primitieve torpedo's bouwde. Vernietigingsinstrumenten, die toen zi] bij de derde Engelse aanval op Lai Ro- chelle niet geheel voldeden hem oe ongenide van de Engelse Marine op de hals deden halen. Drebbel is in betrekkelijke welstand gestorven. Een welstand, die hem niet door zijn uitvindingen, die hem sieeWi menselijke ellende bezorgden, toevret, maar die hij te danken had aan het bier, dat hij in de laatste jaren in een ten einde raad gestichte taveerne ver kocht. Dat Alkmaar zijn in maatschap pelijk opzicht mislukt genie niet ver geten is moge blijken uit het feit, dof er hier een steegje naar zijn naam li genoemd. Een steegje,, dat de diept tragiek en nagedachtenis van den mens op een Wel zeer sterk symbo lische manier vertolkt. M kleuter een nieuwe collectie en jongenskleding in marine en bruin leeftijd 3-12 jaar 3 jaar in uni en gestreept, diverse ttnten leeftijd 4-14 jr. 4 jr met ceintuur en rinfjs'uiting in marine en bruin leeftijd 4-12 jaar 4 jaar l ANGE S f ft A Al ALK M AA. (Advertentie, ing. Med.» Zaterdagavond organiseert de Kring Noord-Holland boven 't IJ het eerste gedeelte van de kringzwemcompetitie. I Alkmaar wordt het verzamelpunt van deze Noordhollandse waterratten. Het staat voor ons vast dat de gastheren weer het grootste deel van de punten voor zich zullen opeisen. Als intermezzo zullen enxele Alkmaarse en Zaanse meisjes kunstzwemdemonstraties geven en aan het einde van de zwemnummert zullen enkele waterpolowedstrijden worden gespeeld. Men heeft besloten de competitiewedstrijden DAW 2—Bruin vissen 1 en DAW dames—Bruinvissen dames te laten spelen. gevraagd, goed met k. omgaan. Leeft, tot van 85 uui. Mevr. TOEPOEL, Geestersi verpakking en ping van Uw ii Alle-douaneforma Vraagt vryblijve lichtingen bij de FA. A. J.VAN DEUC /Anno 1874 v. Ostadestraat 39Ü AMSTERDAM-! 2e Abonn.voorsti Kaarten voor 27 Tevens nog abo Het Bestuur der C maatschappij in „OBDAM VAN Deelhebbers en Le ALGEMEN1 op Woensdag 4 F v.m. in Hotel De spoor- en busstati De Agenda bev Standpenning 1952 vraag; gezamenlij Tevens voor een zaal mede te doei Strijd: „Leeftijden- Bericht van deeln wordt ingewacht 1953 ten kantore weg 8, te Nieuwe P. KOSTE S. C. RE Pry zen worden Hl bel A. EED. HEREN B. LED. DAMES: 15-del Alleenverkoop vo Langestraat 86 Ziet onze buïtei GESLAAGD Onze plaatsgenoot J. Hoogvorst behaal* de een dezer dagen het diploma „gen10' toriseerd rtjwielbedrijf".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2