TEXTIEL VAN MORGEN wereldprimeur voor Alleen op de wereld" in moderne vorm Expositie van nieuwe vezelstoffen in R.Al-gebouw te Amsterdam Drichonderd jaar groei Militaire attaché's teruggeroepen Interpellatie in de Belgische Kamer over aflaire-Kuypers „Hij moet zijn functie opgeven Tweespalt tussen de Westduitse regering en oppositie blijft De zee knaagt aan Ameland Geestelijk leven Ons land kan wat research en productie betreft vergelijking met buitenland doorstaan MAMIE EISENHOWER droeg een hoedje van Nederlandse stof Duiise jongen zwiert halt Europa door Politieke vitterij in het spel? J"JE geruchtmakende affaire Juiien Kuypers heeft Vrijdag geleid tot een interpellatie in de Belgische Ka mer van Afgevaardigden, waarbij de socialisten Huysmans, Bracops en Col- lard het hebben opgenomen voor de naar hun oordeel ten onrechte veroor deelde secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van Onderwijs. Zoals men weet, is deze door een rechtbank te Brussel veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, omdat het aan zijn schuld te wijten zou. zijn geweest, dat bij een brand in het minis terie achttien leden van het personeel zijn omgekomen. Het vuur ontstond, doordat een soldaat, die in de kelders een hoeveelheid oude films moest be waken, met zijn sigarettenaansteker de titels even had willen proberen te lezen. De interpellanten hebben de eis gesteld, dat het vonnis zal worden herzien. Verklaring van Qllenhauer Bonn bagatelliseert het nazisme een «roefje gezondheid Veelbelovend Belgisch radio man veroordeeld Paard door trein gedood Giften en legaten kol. ling vam 400 millioen kus mc ter water stro. men hier tweemaal per oag in en uit voorkomen iüW« ^^Amt/ond A rvTTMTMA* BokkU* 1/ vaargeul schuift] naar het oosten Terschelling i kustbescherming] strekdammen v pelt 153116] JJET IS DAN OOK met vreugde, dat wij gewag maken van het initiatief van de Federatie van textielgrossiers-bonden om aan hun beurs, die van Maandag 26 tot Vrijdag 30 Januari a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam voor de detaillisten gehouden wordt, een tentoonstelling te verbinden van de „Textiel van Morgen". Deze expositie, de eerste internationale ter wereld op dit terrein, en op verzoek van de Federatie georganiseerd door de heer J. Ph. Sijes, een van de weinige mensen in ons land, die geheel op dit gebied thuis zijn, is vrijwel compleet, zodat zij ons een duidelijk beeld geeft van wat ons te wachten staat. WAT ZAL ER NU op deze tentoonstelling te zien zijn? In de eerste plaats de verschillende nieuwe vezelstoffen en al hun broertjes en zusjes, die, hoewel kleine afwijkingen vertonend, in hoofdzaak met de oorspronkelijke vezel overeenkomen. In de tweede plaats de nieuwe, blijvende apprëts, die de 'eigenschappen van oude en nieuwe vezelstoffen sterk kunnen wijzigen en zodoende een belangrijke plaats hebben in „Textiel van morgen". Ten derde een aantal toepassingen van dit alles voor kleding, industrie en woning en tenslotte grafieken, cijfers en overzichten, die ons inzicht belangrijk zullen kunnen vergroten. INE VEZELS KUNNEN wij in de eerste plaats indelen in de naturlijke, de half-synthetische en de geheel synthe- tische. De eerste, de van ouds bekende: wol, linnen, katoen, zijde en jute, komen in ons overzicht slechts te pas voor zover de chemische wetenschap hun natuur lijke eigenschappen heeft weten te ver beteren. De tweede soort, de half-synthetische stoffen, dwz. die uit organisch ge vormde grondstoffen worden gemaakt, zonder dat hun chemische samenstel ling wordt gewijzigd, omvatten de drie rayonsoorten (kunstzijde), te weten VISCOSE RAYON, ACETAAT RAYON (ook wel kortweg acetaat genoemd) en de CUPRAMMONIUM RAYON (Bemberg-zijde), alle gemaakt uit bout of katoenafval. Daarnaast behoren ook de eiwitvezels zoals melkwol en vicara tot deze groep. De viscose raon Is nog steeds verre weg de belangrijkste chemische vezel en wordt behalve in lingerie, verwerkt tot japonstoffen en autohanden. Voor dit laatste doel en ook voor tapijten en meubelstoffen worden dikwijls eerst de lange draden tot kleine vezels gesne den en deze daarna versponnen. Ieder een kent natuurlijk het z.g. zijde-lin nen en het silk-spun, welke beide uit zuivere rayon-vezel bestaan. Acetaat en Bembergzijde zijn zeer fraaie stoffen, die echter niet sterk zijn. Evenals viscose rayon worden zij in natte toestand nog aanmerkelijk zwakker, zodat wringen uit den boze is voor alle rayonstoffen. De eiwitvezels zijn zacht en mooi, bovendien zeer goed te verven. Door hun zwakte echter worden ze nooit alleen verwerkt, maar steeds als bijmengsel bij andere, meer robuuste vezels De meest gebruikte is tegenwoordig VICARA, dat wordt ge maakt uit de maïskorrel. PRINCIPIEEL ANDERS is de wor- dingsgeschiedenis van de geheel syn thetische soorten. De grondstoffen hier voor zijn o.a. steenkool, petroleum of aardolie, die door vaak zeer ingewik kelde bewerkingen tot volkomen nieu we stoffen worden vervormd. De eerste van deze groep was NYLON, die door Dr Wallace Carothers van de E. I. du Pont de Nemours Company werd ontwikkeld. Carothers werkte hieraan van 1927 tot zijn dood in 1937. Een jaar daarna kon Du Pont de nylon aan de wereld aanbieden. Er was in middels aan deze onderzoekingen 45 millioen dollar besteed. Vervolgens kwamen 21 millioen dollar aan reclame kosten en ten slotte 126 millioen dollar voor de houw van een fabriek, zodat er, voordat de eerste nyion in de handel kwam, ongeveer 700 milüoen gulden was geïnvesteerd. Dit verklaart onder meer, waarom deze stof nog steeds zo duur is. Er is echter een dalende ten- denz en met het stijgen van de omvang der productie zal ook ongetwijfeld de prijs aanmerkelijk dalen. De eigenschappen van nylon en ziin broertjes PERLON, ENKALON, MIR- LON, PHR1LON, AMILAN en andere zijn:grote weerstand tegen slijtage, treksterkte, licht gewicht, goed was- baar, gemakkelijk te drogen en zeer elastisch. Een'kleine schoonheidsfout is. dat nylon slecht bestand is tegen lang durige zonbestraling en andere weers invloeden. Du Pont en vele andere grote con cerns zijn dan ook niet stil blijven zit ten en hebben verder gezocht. Uit hun reageerbuizen en retorten kwamen dan ook in de laatste dertien jaar de vol gende belangrijke vezels: TERYLENÈ/DACRON, een Engels- Amerikaans product, dat echter het eerst in Engeland werd gepatenteerd. De regeling is nu getroffen, dat de Amerikanen het als Dacron in hun eigen land verkopen, terwijl de Engel sen het over de gehele wereld, uitge zonderd Amerika, onder de naam Te- rylene in de handel brengea Deze ve zel ls zeer bestendig tegen weersinvloe den en zonlicht, kreukt niet, is zeer goed wasbaar en vlekken kunnen er gemakkelijk afgesponst worden. Wan neer het verfprobleem zal zijn opge lost, zal het ideaal zijn voor kleding stoffen. ORLON (met zijn zusjes PAN, RHO- VYL, CREMONA of VINYLON en N-53) is goed tegen weersinvloeden en zon bestand, licht in gewicht en vochtwe rend, zodat het behalve voor kleding zeer geschikt is voor autokappen, mar kiezen, werkkleding en filterdoeken. Dan Is er nog DYNEL, dat niet krim pen kan, onbrandbaar is en bestand tegen vele chemicaliën, bovendien ge makkelijk droogt. Voor de „United Sta tes", het vlaggeschip van de Verenigde Staten, dat als het „brandvrije schip" is aangekondigd, is niet minder dan 14 kilometer aan Dynelstoffen verwerkt voor gordijnen, spreien en tapijten. SARAN, een Amerikaanse vinding, die in ons land door de Draka te Am sterdam wordt gespoten en dan Draka- Saran heet, is wat gevoelig voor hitte, maar ideaal voor filterdoeken, kabelbe kleding, touw, tapijten, stoelmatten, lig stoellopers, tassen en koffers, markie zen etc. Ten slotte ls er nog de glasvezel, die geheel anorganisch is en absoluut on brandbaar. Deze wordt gebruikt voor stoelbekleding in theaters, voor gordij nen, filterdoeken, isolatiemateriaal en zelfs verwerkt tot pantserplaten voor vliegtuigen en tot brandweerhelmen. Fabricage van deze vezel geschiedt in Amerika en in ons eigen land, n.l. door de Verenigde Glasfabrieken te Schie dam. VEDERLAND SLAAT In dit geheel trouwens geen slecht figuur. Ge holpen door het Vezelinstituut TNO en het Kunststoffeninstituut TNO te Delft verricht onze industrie zeer veel re- searchewerk, dat over de gehele wereld als zeer goed wordt erkend. Ook in de practijk is reeds veel tot stand gebracht. Naast de kousen-Enkalon gaat men daar tie, die ons land heeft en die ons bijv. voor de export van rayongarens de tweede plaats ter wereld heeft bezorgd, is door de AKU een jaar geleden te Emmer, de Enkalonfabriek geopend. tvEZE SOK is gemaakt uit een sterk gedraaid nylongaren, dat de eigenschap heeft enorm uit te kunnen rekken. Heren met grote en heren met kleine voeten zullen dus in de toekomst geen moeilijk heden meer hebben bij het ruilen van sokken: de sok past altijd! Ook dameskousen worden reeds van dit garen gemaakt. Deze laatste hebben nog het grote voordeel, dat de draden nooit zullen knappen bi) het sterk buigen van de knie. Zwitsers fabrikaat, dat over enige tijd ook hier verkrijgbaar zal zijn. Naast de kousen-Enkalon gaat men daar thans ook over iot het maken van ga rens voor andere doeleinden. Er Is be sloten per 1 Januari de productie te verdubbelen. Ook kan men déze stof tot allerlei massieve voorwerpen vormen (dan heet het Akulon), zelfs tot tand raderen en lagers voor zware machines. De grondstof, het Caproiactam, wordt In drie speciale fabrieken door de Staats mijnen uit Nederlandse steenkool be reid. Het Draka-Saran wordt, zoals gezegd, door de Draka te Amsterdam gespoten en zal zeker vele toepassingen vinden in ons land. De Kunstzijdespinnerij „Nyma" te Nijmegen is bezig met de proeffabri- cage van de met Orlon verwante vezel N-53, zodat deze ook binnen niet te lange tijd op onze markt kan worden verwacht. Ten slotte hebben de Boekelose Stoomblekerij en Stoomweverij „Nijver heid" het recht verkregen hun stoffen te bewerken volgens het Everglaze procédé. Dit maakt het mogelijk katoen, rayon, nylon etc. van blijvend relief te voorzien, terwijl de stoffen kreukher- stellend worden en gemakkelijk te rei nigen zijn. Een groot succes voor ons land ls ongetwijfeld, dat het hoedje, dat me vrouw Eisenhower droeg bij de inwij ding van haar man, gemaakt was van Nederlandse Everglaze. De tentoonstelling is voorlopig alleen toegankelijk voor de textieldetaillisten en andere cliënten van de grossiers, maar er is goede hoop, dat zij binnen kort ook voor het publiek te bezichti gen zal zijn. Het geheim der weduwe Volgens verhalen in de familie is ongeveer anderhalve eeuw ge leden een jonge Deense weduwe, de negentienjarige Brigitte Bo- denhoff, in een toestand van schijndood op een Kopenhaags kerkhof begraven en op de avond na de plechtigheid door grafro vers in haar kist vermoord en geplunderd. Grafroof was in die tijden allerminst ongebruikelijk. De stoffelijke resten van de jonge vrouw zijn thans opgegra ven en naar het anthropologisch instituut in de Deense hoofdstad overgebracht. Men wil thans door een nauwgezet onderzoek trach ten na te gaan of de legende eni ge grond van waarheid heeft. Reeds heeft men bij het openen van het graf enkele ongewone omstandigheden vastgesteld. Zo ontbraken b.v. de juwelen, die zich volgens oude brieven op het stoffelijk overschot moesten be vinden. MISS AMERICA 1953 draagt een deux-pièce van Everglaze. De ruime tug "i it daar op het ogenblik geer in de mode. DEMI, een Frans weesjongetje, zwierf een halve eeuw geleden met slechts enkele franken op zak half Euro pa door, dank zij de fantasie en de pen van de Franse schrijver Hector Malot. Weinig minder fantastisch maar van een schrikwekkende realiteit was het verhaal, dat een Duitse jongen van vijftien jaar dezer dagen aan een Amsterdamse commissaris van politie vertelde, Klaus, een weesjongen uit Dresden, is met slechts enkele mar ken op zak, een groot deel van Europa doorgetrokken, op zoek naar een familielid, van wie h(j bij geruchte eens had gehoord. Toen hij bij zijn opsporingen geen succes had, Is hij verder getrokken naar Nederland, waar men hem ten slotte in de hoofdstad oppikte. DUIM twee weken geleden ontsnapte Klaus uit het St. Jotsheim, een weeshuis te Dresden, achter het IJze ren Gordijn. Hij wilde naar Dortmund, waar, naar hfj meende te weten, nog een oom woonde. Hij slaagde er in, de streng bewaakte grens tussen de Oostelijke en de Westelijke zone van Duits land t« passeren en kwam al liftend In Dortmund te recht. De nachten bracht hij door in hooibergen, schuren of vrachtwagens, mensen die met hem te doen hadden ga ven hem wat te eten. In Dortmund kreeg hij zijn eerste teleurstelling te slikken. Hoe hij ook zocht van oom kon hij geen spoor ontdekken. Na enkele dagen zoeken gaf hij het op. In West-Duitsland durfde hij echter niet te blijven, omdat hij bang was, naar het Oosten te worden terug gezonden. Jeugdige openhar tigheid en charme waren zijn sterkste wapenen. Grens bewoners hielpen hem zo bij Elten over de grens naar Nederland en ook hier trof hij mensen die bereid wa ren hem verder te helpen. Zo kwam hij in Amsterdam terecht, waar hij werk wil de zoeken. Dat ging niet al te vlot. Zo zwierf hij een paar dagen in de hoofdstad rond. Ten slotte stond hij beslui teloos en zonder een cent op zak bij de IJ-ponten, in de hoop daar iemand te tref fen die hem zou willen hel pen, toen hem een agent aansprak. Deze ontdekte, dat de jongen geen papie ren bij zich had en nam hem mee naar het politie bureau. Thans gaat de jongen weer op transport naar Duits land. Minderjarige vreem delingen zonder papieren moeten nu eenmaal naar hun vaderland worden te ruggezonden, ook al zou men knapen als Klaus hier stel lig wel willen helpen. Et is echter telefonisch overleg met de Westduitse politie gepleegd en zo is er vermoe delijk dit happy ending aan deze historie te wachten, dat Klaus niet meer naar Dresden terug hoeft. ZATERDAG 24 BIJNA DRIE EEUWEN liggen tussen het ver schijnen van „Microgra- phia", het boek waarin de Engelse natuurvorser Robert Hooke zijn mi croscopisch onderzoek van zijde beschrijft, en het eerste spinsel van onze Enkalonfabriek te Emmen, nu juist een jaar geleden. Robert Hooke voorspelde name lijk, dat de mens, even als de zijderups, uit een stroperige vloeistof dra den zou kunnen trekken om deze voor textiel- doeleinden te gebruiken. Toch zijn er na zijn pu blicatie tweehonderd en dertig jaar nodig ge weest, voordat in Frank rijk in 1891 de eerste kunstzijdefabriek werd geopend en daarna nog eens een halve eeuw, tot de eerste nylon aan het publiek kon worden ver- kocht. Wel zeer opmer kelijk is dan ook, dat in de dertien jaren die se dert 1940 verlopen zijn de ene nieuwe vezelsoort na de andere werd ge- vonden, steeds weer met andere eigenschappen. steeds weer geschikt voor andere doeleinden Deze enorme uitbrei ding van het kleine aan tal textielvezels is voor de vakman verbijsterena en voor het publiek he lemaal niet meer te overzien. Toch zal men zich in de eerstvolgende jaren met al deze nieu we stoffen vertrouwd moeten maken en, erger nog, men zal moeten le ren, welke van de dui zenden mengselmogelijk heden de beste stoffen voor ieder doel opleve ren. JANUARI 1983 Geschil Praag-Parijs Meisje werd ontvoerd" JJADAT wjj gisteren meldden, dat de Tsjechoslowaakse regering aan Pa rijs had verzocht de Franse militaire attaché te Praag naar Frankrijk terug te roepen, komt nu het bericht, dat de Franse regering op haar beurt aan Praag heeit gevraagd, de Tsjechoslo waakse militaire attaché in Parijs te rug te roepen. Intussen is ook in Praag vernomen, dat twee andere leden van de Franse ambassade aldaar zullen moeten vertrekken. In verband met deze zaak heeft een woordvoerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken medege deeld, dat „Tsjechische agenten in No vember van het vorige jaar de dochter van de Franse militaire attaché te Praag, kolonel Gastaldo, hebben ont voerd en verschillende uren onder, vraagd hetgeen de woordvoerder een „duidelijke schending van het interna, tionale recht" noemde, omdat mej. Gastaldo lid was van de Franse diplo matieke staf te Praag. De Tsjechoslo waakse autoriteiten hadden geweigerd spijt over het gebeurde te betuigen. Petitionnement bepleit GEEN STRAFVERLAGiNG VOOR LAGES cs. Gistermorgen ls op het ministerie van Algemene Zaken aan minister-pre sident dr. VV. Drees een petitionnement aangeboden, waarin een garantie wordt bepleit tegen strafvermindering voor „oorlogsmisdadigers, zoals Lages, Aus der Fuenten en anderen". Bij het petitionnement, dat wae on dertekend door prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar in de theologie, aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, en dr. P. Prins, predikant voor gedetineer den, waren 46 adhaesiebetuigingen gevoegd van hoogleraren, kunstenaars en personen uit bedrijfs- en bank wezen. In totaal zijn door een daartoe gevormd werkcomité reeds 57.500 adhaesiebetuigingen ontvangen. In het stuk wordt verzocht „een wetsvoorstel door de minister van Justitie te doen vervaardigen, waar door zal worden bereikt, dat de van welke oorlogsmisdadiger dan ook door gratie van de doodstraf in levenslange gevangenisstraf gewijzigde veroor deling dan wel een oorspronkelijke veroordeling tot levenslange gevange nisstraf in geen enkel opzicht meer in zijn voordeel zal kunnen worden gewijzigd, zodat deze levenslange ge vangenisstraf ook daadwerkelijk le venslang zal duren". De brand in het minisierie van Onderwijs WAN rechtse zijde is de laatste tijd een felle perscampagne tegen Kuypers gevoerd, die steeds culmineerde in de vraag, waarom hij na zijn veroordeling nog niet was ontslagen. De socialisti sche oud-minister Huysmans is daarop zijn geestverwant te hulp gekomen. Hij liet in een aan de minister van Justitie gestelde reeks vragen doorschemeren, dat de brand wel eens kon zijn aange stoken, omdat de films gedeelten be vatten, die voor tal van vooraanstaan de persoonlijkheden compromitterend waren. Het waren namelijk merendeels oude journaals uit de bezettingstijd. Huysmans wees er ln dit verband op, dat het toch wel vreemd mocht worden genoemd, dat de soldaat, die door zijn onvoorzichtigheid de brand had veroor zaakt, kort daarna was bevorderd. Tijdens de interpellatie is bovendien duidelijk gezegd, dat het ln 1945 op de departementen een warboel van com petenties en verantwoordelijkheden was en dat aan de secretarissen-gene raal in die dagen elke verantwoorde lijkheid voor de veiligheid was ontno men. De minister van Onderwijs, Hamel, heeft de grote verdiensten van Kuypers in zjjn antwoord weliswaar erkend, maar tegelijkertijd te verstaan gegeven, dat hij na zijn veroordeling niet zal kunnen worden gehandhaafd, omder- wille van het prestige, dat een openbare functie moet omringen. DE voorzitter van de Westduitse Socl- aal-Democraten, Erich Ollenhauer, heeft gisteren verklaard, dat de poging tot een toenadering van de Westduitse regering en de oppositie in vraagstuk ken van de buitenlandse politiek mis lukt is. Zijn overleg met Bondskanse lier Adenauer en een daarop volgende briefwisseling hadden, aldus Ollen hauer, aangetoond, dat het hoofd van de Westduitse regering en de leider van de oppositie het in belangrijke politieke kwesties niet eens zijn. Ollenhauer eiste opnieuw, dat „zo spoedig mogelijk" verkiezingen voor het parlement gehouden zouden wor den en sprak zich uit voor een breed opgezette verdedigingsgemeenschap op basis van een coalitie en samenwer king van regeringen. De verdragen tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland in hun huidige vorm wees de socialistische leider nog steeds van de hand en eiste in plaats daarvan nieuwe onderhandelingen. Met betrekking tot de arrestatie van voormalige vooraanstaande nationaal- socialisten zeide Ollenhauer, dat er in Kardinaal Mindszenty heeft Volgens een bericht van de Vati caanse radio, gebaseerd op inlichtingen uit Hongarije, heeft de moeder van kardinaal Mindszenty, de katholieke primaat van Hongarije, op 23 Novem ber van het vorig jaar een bezoek ge bracht aan haar zoon. De kardinaal, die in 1949 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van verraad, vertelde zijn moeder, dat zijn gezondheid uitstekend was. Verder zou de kardinaal elke dag een mis Kunnen opdragen, doch uitsluitend marxisti sche lectuur mogen hebben. In het be richt wordt ten slotte nog gezegd, dat de Hongaarse regering herstellingen heeft laten verrichten aan het huisje van de oude moeder van de prelaat. Duitsland geen grote mogelijkheden voor het nazisme bestonden. Het was echter een verontrustend teken, dat onverbeterlijke elementen probeerden sleutelposten in het bestuur, de econo mie en in politieke partijen in te ne men. Eén van de oorzaken voor de negatieve reactie van het buitenland was de tactiek van de bondsregering „om deze dingen te begatelliseren", aldus Ollenhauer. Naar verluidt zal aan Kuypers wor. den aangeboden, de culturele belangen van België in het buitenland te verte genwoordigen. Hij zou echter voorne mens zijn, een dergelijk aanbod af U slaan. Va>se SOS -seinen r\E BELGISCHE radiotechnicus No- yelle, die in de eerste helft van het vorige jaar bij herhaling valse SOS- berichten uitzond over schepen, dis z.g. in nood verkeerden en daardoor de reddingsdiensten veel onnodige over last heeft veroorzaakt, is tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en betaling van zesduizend francs (ongeveer 500) schadevergoeding veroordeeld. Van begin Februari tot Juni 195J verkeerden de Belgische, Nederlandse en Engelse kust voortdurend ln alarm toestand als gevolg van de SOS-seinen. Telkens moesten de reddingboten en vliegtuigen (ten slotte begrijpelijk) on- verrichterzake huiswaarts keren. Men begon uiteindelijk in te zien te doen te hebben met een radiomaniak. Aanvan kelijk had men tegen Noyelle, een stille, maar zeer bekwame radiotechni- cus, die zich van 's morgens tot 's avonds laat in allerlei technische vraagstukken verdiepte en aan het be gin stond van een veelbelovende car- riere, geen enkele verdenking. De psy chiaters hebben Noyelle, die is ge trouwd en kinderen heeft, volkomen normaal bevonden. De motleven, die hem bij zijn verkeerde daad hebben geleid, zijn tot nu toe een raadsel ge bleven. Men heeft het voorbeeldige verleden van Noyelle in acht willen nemen bij het bepalen van de straf maat Hoef raakte tussen rails Gistermorgen passeerde de landbou wer B. uit Varsseveld aldaar met een met paard bespannen lege wagen ds onbewaakte overweg van het baanviS TerborgVarsseveld. Toen het paard zich op de rails bevond, geraakte hei met een der hoeven tussen de rails be kneld. De landbouwer trachtte het paard uit zijn benarde positie te bevrij «•'en, hetgeen hem eenter niet gelukte. Toen ongeveer vijf minuten later d» f ersonentreln uit Terborg naderde, trachtte de landbouwer de aandacht van de machinist te trekken. Deze merkte het gevaar niet op en de diesel reed op het voertuig in. Paard en wa gen werden meegesleurd, het paard was op slag dood. De landbouwer bleef ongedeerd. De trein had enige vertraging. JHR. TEIXEÏRA DE MATTOS AMBASSADEUR TE MOSKOU Jhr. Mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, die voorheen ambassadeur te Canberra was, is thans benoemd tot Nederlands ambassadeur te Moskou. Tye Amelanders zijn bezorgd over hun grondgebied dat dagelijks door miliocnen kubieke meters water worat belaagd. De stroming in het Borndiep tussen Ameland en Terschelling is zo sterk, dat de kust hier doorlopend af brokkelt. In vroeger jaren ontstond aan de uitgang van het Borndiep een sterke draaistroom die dreigde het eiland ia tweeën te delen. Door de aanleg van een strekdam is dit thans voorkomen. Thans richt de belangstelling van de Rijkswaterstaat zich op de Zuidwest punt van het eiland nabij Hollum, wat het meest bedreigde punt is en waar de nodige voorzieningen reeds zijn ge troffen. Rijkswaterstaat is er van over tuigd, dat de getroffen voorzieningen voldoende zijn. De bewoners van Ame land en in het bijzonder van Hollum staan op het standpunt, dat ook aan de Noord-Westzijde maatregelen moeten worden genomen. Ten behoeve van het Oude man nen- en vrouwengasthuis ontving de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te f'raneker een legaat, groot 6.000. De Stichting voor de financiële ver- zoiging van de opleiding tot de Dienst des Woords ten behoeve van de Theo logische Hogeschool der Geref. Ker ken onderh. art. 31 K O. te Kampen, ontving uit Amsterdam een legaat, groot 1.000, vrij van rechten. Voor de Surinamezending werd onder letters NN een gift ontvangen, groot 500.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12