De inlijving van Oost-Duitsland Oost-Berlijn bij op handen? De V.S. waarschuwen Italië over olielading r r Bolsjewisering gaat steeds voort Om even uit te rusten.... 5£alte^ó u-titymde, ^oio-qrfiaa^mmB Publiciieii Journalist in hechtenis 150e Jaargang No. 19 Ook O.-Duits minister Bin Zaken in ongenade Generaal J. van Fleet gaat heen Belangenkwesties Ex-sergant-konstabe! Fonteijn wordt toegelaten tot bewijs der waarheid Zestien doden in Beieren Prijs varkensvlees blijft dalen FEEST IN EGYPTE WERD EEN ANTI-BRITSE BETOGING Adjudant, die journalist inlichtte, in arrest Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Zaterdag 24 jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 T)E OOSTDUITSE premier, Grotewohl, heeft op een kabinetsvergadering ver- klaard, dat de bevolking van Oost-Berlijn in de nationale strijd om het be staan van het Duitse volk met de bevolking van de (Oost-) Duitse Democratische Republiek verbonden wil zijn. Deze verklaring beeft het gerucht over een aan staande opneming van Oost-Berlijn bij Oost-Duitsland zelf versterkt. Grotewohl zeide, dat met „deze wens" van de Oostberlijncrs rekening was gehouden bij de hervormingen, die onlangs naar het voorbeeld van de stad Moskou in het stads bestuur van Oost-Berlijn zijn aangebracht. Het bestuur is ,er n.l. thans georga niseerd op het beginsel van het radenstelsel, dat ook de grondslag vormt voor het bestuur van de Oostduitse districten. Commandowisseling in Zuid-Korea JAMES VAN FLEET UET Amerikaanse ieger heeft gisteren S bekend gemaakt, dat generaal James A. van fleet, opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, op 31 Maart zal worden op gevolgd door generaal Taylor. Maxwell Taylor, die thans chef van de staf voor operaties en administratie van het leger is, zal over enkele dagen naar Japan vertrekken. Van Fleet was opperbevelhebber nadat Mac Arthur door Truman van zijn post werd onz- heven. Generaal Taylor is 51 jaar. In de tweede wereldoorlog voerde hij het bevel over een luchtlandingsdivisie, die opereerde in Normandië en Neder land alsmede in Midden-Europa. Hij is ook bevelhebber in Berlijn ge weest. De chefstaf van het Amerikaanse leger, generaal Collins, zal vandaag naar het Verre Oosten vertrekken voor een routinebezoek aan het strijdtoneel. VOLGENS het door de Amerikaanse Hoge Commissie te West-Berlijn uitgegeven blad „Neue Zeitung" is ook tegen de Oostduitse minister van binnenlandse zaken, Willi Stoph (SED) en diens voorganger, Karl Steinhoff 'SED) een gerechtelijk onderzoek geopend. Stoph zou er van worden be> schuldigd in zijn vroegere functie van hoofd van de economische afdeling van het centraal c'/mité der Soc. Eenheids- Fartij beschikkingen te hebben uitge vaardigd, waarop de ex-minister van bevoorrading, dr Hamann (thans in arrest), zich zou beroepen als verdedi ging van zijn optreden. Hamann wordt zoals men weet, ten laste gelegd schul dig te zijn aan de slechte voedseltoe stand in Oost-Duitsland. De secretaris-generaal der SED, vice- premier Ulbricht (die eigenlijk aan de touwtjes trekt) heeft op een speciale bijeenkomst van de Oostduitse acade mie van wetenschappen in Oost-Ber lijn dit lichaam te kennen gegeven, dat het zich volledig op Marxistisch-Le- ninistische basis moet stellen. Hij ver oordeelde in het bijzonder de neiging van enige geleerden om zich op het deelnemen aan congressen in West- Duitsland en de Westelijke mogendhe den te oriënteren. Iedere Oostduitse geleerde, die zich in dienst stelt van „de parasiterende klasse van West- Duitsland" moet zich wel realiseren, aldus Ulbricht, de oorlogsvoorberei dingen te steunen. De laatste twee van de zes leiders van de Joodse gemeenschap in Oost-Duits land zjjn gisteren naar West-Berlijn uitgeweken. JONDEN en Washington hebben gis- teren een notawisseling met de Sowjet-Unie gepubliceerd over de be scherming van eigendommen en belan gen van deze landen in Oost-Duitsland. In deze nota's wordt o.a. gezegd, dat Rusland, ondanks het overdragen van haar verantwoordelijkheid aan de Oost duitse autoriteiten, niet ontslagen is van haar verplichtingen als bescher mende mogendheid. De eerste nota's dateren reeds van begin 1952. In Mei van dat jaar antwoordde het Kremlin. Een woordvoerder in Londen verklaar de, dat ook Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg soortgelijke no ta's aan de Sowjet-Unie hebben ge zonden. Rusland antwoordde, dat eerder geslo ten beschikkingen ter bescherming van buitenlandse eigendommen in Oost- Duitsland van kracht blijven tot een de finitief vredesverdrag met Duitsland. Thans hebben Engeland en de V.S. Moskou geantwoord, dat de Sowjet- nota geheel onbevredigend wordt ge noemd. Rusland laat n.l. in Oost-Duits land maatregelen toe die net het om gekeerde resultaat hebben. Men ver wacht dat ook Den Haag op deze wijze weer zal reageren. SS HAD ANDER DORP ORADOUR OP HET OOG André Pasquet, een voormalige ver zetsleider ven Oradour sur Vayres, heeft gisteren als getuige tijdens het proces te Bordeaux verklaard, dat hij van mening was, dat de Duitsers Oradour sur Glane met zijn dorp had den verward. Hij zei, dat een verrader hem had aangegeven bij het Duitse commando in Poitiers en had meegedeeld, dat Pasquets huis een hoofdkwartier was van de verzetsbeweging. De Duitsers hadden toen besloten Oradour te straffen, maar kozen het verkeerde (Oradour sur Glane) uit, waar nooit een verzetsorganisatie was geweest, aldus de getuige. Zo men weet zijn 642 mannen, vrouwen en kinderen in 1944 in Oradour sur Glane door S.S.- troepen gedood. Te Bern wordt vernomen, dat het Zwitserse leger proeven neemt met een nieuw 90 millimeter anti-tankgeschut, waarmee raketgranaten worden afge vuurd, die een tank tot op 600 meter buiten gevecht kunnen stellen. De Hp ge Raad concludeert: Zaait tarunriawa-ran naar bereikt. dat thans officieel zal worden z-aax Teruggewezen naar Uitgemaakt of hq, zoais hij ai die ja- rech ter-commissaris Na achttien jaar daarvoor te hebben gestreden heeft de 53-jarige ex-serge ant-konstabel van de Koninklijke Ma rine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam Meer wind, maar nog weinig regen Er komt nog steeds zeer weinig verandering m net huidige weer type. Daar het hogedrukgebied zich terugtrekt en een depressie bij IJsland enig terrein wint in de richting van de Noordzee, kan de wind vandaag hier langs onze kust uit het Zuidwesten weer tot krachtig aanwakkeren. Er komt echter nog steeds geen regen van betekenis voor, zodat Januari nog altijd een droge maand blijft met in onze kustprovincie nog steeds minder dan 15 mm neerslag. De zon heeft al tal van dagen ver stek laten gaan en ook gedurende het weekeinde is er niet veel kans op een ingrijpende verande ring Het weer blijft voor eind Januari zacht met kans op mist, veel bewolking en een toenemen de wind uit Zuidwestelijke rich ting, welke tevens iets koudere lucht naar ons land zal transpor teren. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: LATER ENIGE REGEN Overwegend zwaar bewolkt, met hier en daar mist en voorname lijk in de Noordwestelijke helft van het land later enige regen. Matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzake lijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.31, onder 17.15. Maan op 12.31, onder 5.37 ren heeft beweerd, in 1935 niet alleen ten onrechte, maar bovendien tegen beter weten in door enkele marine artsen te Den Helder op grond van vermeende bronchiale asthma voor ver dere dienst is afgekeurd. Drie jaar lang hebben alle rechts colleges, waarvoor Fonteijn wegens smaadschrift terecht heeft gestaan, ge weigerd hem zoals hij steeds ver zocht „toe te laten tot het bewijs der waarheid", m.a.w. hem gelegen heid te geven te bewijzen, dat zijn be schuldigingen aan het adres der artsen en diverse instanties, neergelegd m een door hem in 1949 onder het pu bliek verspreid pamflet, juist waren. Het hoogste rechtscollege in ons land, de Hoge Raad der Nederlanden, heeft nu het gerechtshof te Den Haag gelast dit verzoek van Fonteijn wél in te willigen. Zo hoorde Fonteijn dan gistermiddag bij de zoveelste uitspraak in zijn zaak, ditmaal een interlocutoir arrest, een nieuw geluid. „Aangezien de verdachte heeft ver zocht te worden toegelaten tot het bewijs der waarheid", sprak de pre sident van het Haagse Hof, mr. jhr. dr. Th. W. C Calkoen, „en het Hof het onderzoek naar deze waarheid nodig °cht ter beoordeling van verdachte's beweringen, heeft het Hof besloten verdachte toe te laten tot dat bewijs". Het onderzoek werd voor onbe- naalde tijd geschorst met de bepaling, dat de stukken in handen van de rechter-commissaris bij de rechtbank te Amsterdam zullen worden gesteld, opdat deze Fonteijn de gelegenheid zal <?even het bewijs der waarheid te leve ren. Senaatscommissie accoord met Wilsons benoeming De Amerikaanse Senaatscommissie voor de strij'dkrachten heeft zich Vrijdag eenstemmig voor de benoe ming van Charles Wilson tot minister van Defensie uitgesproken en de voordracht naar de Senaat gezonden. Zo men weet heeft Wilson ten slotte toch besloten zijn aandelen in ..Gene ral Motors" van de hand te doen. Financiële hulp op het spel FJE V. S. hebben Italië gewaarschuwd, dat het geen financiële hulp meer krijgt als het medewerking verleent aan de verkoop van de Perzische olie De heersende qriep In ons land geen sprake van epidemie In Beieren in West-Duitsland zijn tot dusver zestien personen aan de griep overleden. Het aantal griepgevallen is daar negentig procent hoger dan nor maal. Overal elders heeft de ziekte tot dusver echter een vrij onschuldig ka rakter, behalve in Engeland, waar be paalde tekenen op een ernstiger vorm van griep wijzen. De omvang van de thans zowel in Europa als in Noord- Amerika heersende griep is echter ongekend In ons land kan van een werkelijke griep-epidemie op het ogen blik niet worden gesproken. De omvang van de griep in ons land is momenteel beperkt en kwaadaardige gevallen zijn niet gesignaleerd, zodat geen bijzondere maatregelen behoefden te worden getroffen en niet de minste aanleiding voor ongerustheid bestaat. In Frankrijk is nu ongeveer een derde van de bevolking door griep aangetast. In Parijs is veertig procent van alle verpleegsters ziek. De griep-epidemie in Duitsland breidt zich nog steeds uit. In Stuttgart heeft dertig griep. procent van de schoolkinderen Churchill op de thuisreis De Britse premier Churchill is gis teren, op terugreis van zijn vacantie op Jamaica, per vliegtuig te New-York aangekomen. Later op de dag zou hij zich aan boord van de „Queen Mary" begeven. De Deense strijdmacht in Duits land, ter sterkte van 1500 man, wordt niet vergroot, zoals de regering van plan was. De socialisten willen er hun goedkeuring niet aan geven. De libe ralen zijn er ook tegen. aan boord van het Italiaanse tankschip „Miriella" naar landen achter het ijze ren gordijn. Zo men weet heeft dit schip dezer dagen in de Perzische haven Abadan een lading ruwe petro leum ingenomen en vervolgens de haven verlaten. De olie behoort volgens het Brits-Amerikaanse standpunt toe aan de Anglo Iranian Oil Company. De olie is gekocht door een maatschappij in Genua. Intussen heeft de Italiaanse regering aan Engeland" reeds medegedeeld, dat zij geen medewerking z?l verlenen bij de verkoop van de olie. Waarnemers te Londen zeggen, dat de Italiaanse rege ring weinig kan doen als de olie bijv. wordt gelost in een z.g.n. vrije haven in Italië. Zwitserland bijv. kan vrij beschikken over de havenfaciliteiten van Genua. ALS men zo door Londens straten loopt te wandelen, kan het ge beuren dat ge liet lopen gauw moe wordt. De gezusters Lucia en Gerda van het circus Bertram Mills hebben een goed middel tegen die moeheid gevonden zoals men op de foto ziet. Op deze wijze rusten ze om beurten een poosje uit Melk Maandag 1 cent duurder MET ingang van Maandag wordt de consumentenprijs voor alle soorten consumptiemelk en -melkproducten met één cent per liter verhoogd. Daar de prijzen voor varkensvlees de laatste tijd zijn gedaald en, naar men mag aan nemen, zullen blijven dalen, is deze melkprijsverhoging mogelijk, zonder dat de gezinsuitgaven te sterk worden beïnvloed. Naquib een half iaar heerser Q GIJ ALLAH, die de sterken liefhebt en de zwakke haat, schenkt uw genade aan die de voorkeur geven aan een eervolle dood voor de zaak der vrijheid, boven een vernederend slavenleven. Wij zullen voor ons land werken, zoals zijn belangen en eer dat vereisen. O Allah, wees getuige van het afleggen van deze eed, want gij zijt de opperste getuige. In de vorm van dit Mohammedaanse gebed nam de Egyptische heerser, generaal Naguib, gisteren ter gelegenheid van het feest, dat werd gevierd in verband met het bestaan van een half jaar van zijn regiem, een eed af van een menigte van meer dan honderd duizend man. Deze eed gold het .nieuwe en bevrijde Egypte", waarover de generaal een toespraak hield, waarin hij wederom fel van leer trok tegen de Britten, die nog steeds een deel van de Suezkanaalzone bezet houden. Na de rede van Naguib werd in het centrum van Egypte een reusachtige parade gehouden, waarin vertegenwoordi gers van alle geledingen van het Egyptische openbare leven meeliepen. Boven de parade en de toeschouwers vlogen in Engeland vervaardigde vliegtuigen der Egyptische luchtmacht. j)E EGYPTENAREN, aldus Naguib in zijn rede, hebben reden om feest te vieren. Wij zijn inwoners van een vrij land. dat nimmer het hoofd heeft gebogen* of is opgehouden met het be strijden van hen, die er tegen hebben samengezworen. Egypte vecht niet alleen sinds anderhalve eeuw tegen de Franse en Britse invallers, maar het heeft al die tijd ook een binnenlandse strijd gevoerd om tot een gezond rege ringsstelsel en een juiste grondwet te komen. Toen de Britten Egypte in 1882 bezetten, boden zij onze politieke par tijen bestuursmacht aan, waarop deze maar al te graag ingingen. Fa-oek heeft ze gebruikt om zijn persoonlijke wensen te vervullen. De politieke par tijen gebruikten de nationale rijkdom men ten eigen bate. Ook het recht var het volk op vrijheid werd aangetast. In de plaats der ontbonden politieke par tijen, aldus Naguib, zal nu een vriiheids- front komen. In het vervolg zal er geen sprake meer zijn van verraad of een compromis. Toen Naguib verklaarde: „ook de laatste sporen van Brits imperialisme in Egypte te doen verdwijnen", werd onder de menigte de kreet gehoord „Lang leve Naguib" en „Na vandaag geen imperialisme meer". Kinder spa ar zegels in Engeland (j DUSSELL ADAMS vertelt in dit nummer over zijn moeilijke vak: B. a het fotograferen van de nieuuiste vliegtuigen tijdens de proef- g m vluchten. m jj JAN KOOMEN toog naar Berlijn om daar te ervaren, dat de Ber- jj j lijners nog steeds grote belangstelling voor het toneel hebben, B maar de Marken missen om de schouwburgen te bezoeken. j TTEN onzer verslaggevers ontdekte, dat in Soest's werelds wijsheid g gj aan de muur hangt en onze bijzondere medewerker, die een B tweetal artikelen over Marokko schreefreisde naar een nieuw B broeinest: Tunesië. jj InlSiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiiinninininniininiiiiiiniiiimniiJiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiifiiiiiHfiniiniiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHillll! de bespreking van het financiële beleid der regering in de Eerste Kamer heeft de minister van Finan ciën, de heer Van der Kieft, de vraag gesteld, hoe het mogelijk was, dat ons volk blijkbaar niet op de hoogte is van de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Deze minister wist als oud-directeur van de Arbeiderspers daar natuurlijk zelf wel het antwoord op te geven. Hij deed dat door op te merken, dat de regering geen begrip heeft voor publi citeit, en dat zijn collega's zeer bang waren voor publiciteit, welke zou lijken op verdediging van hun beleid. Wij moeten zeggen, dat dit nieuwe geluid ons goed heeft gedaan. Sinds jaar en dag namelijk is de verhouding tussen overheid en pers een vraagstuk, dat in journalistieke vakkringen en bij de betrokken overheidsinstanties grote belangstelling wekt. De kern van de kwestie ligt in het vertrouwen, dat beide partijen in elkaar moeten stellen. Wij hebben al eens meer moeten con stateren, dat de overheid in het alge meen géén vertrouwen in de pers stelt, zelfs de normale journalistieke eisen niet kent, met een grote geslotenheid als logisch gevolg. Dat dit gebrek aan vertrouwen tot ongewenste toestanden leidt, behoeven wij niet aan de hand van voorbeelden aan te tonen. Het is een feit, dat de Nederlandse pers vaak onkundig wordt gelaten van zaken, waarvan zij voor een goede uitvoering van haar taak kennis zou moeten nemen. Overheidsvoorlichtings diensten en -persafdelingen zijn mees tentijds instituten waar publicaties worden tegengehouden of onmogelijk gemaakt. Minister-president dr Drees is steeds bijzonder huiverig voor de pers ge weest en zijn opvatting heeft klaarblij kelijk haar uitwerking op de overige leden van het kabinet niet gemist. Beleidsverdediging, waarover minis ter Van der Kieft eveneens sprak, ligt op een geheel ander vlak. Een bewinds man behoort namelijk zijn beleid uit sluitend in de beide Kamers der volks vertegenwoordiging te verklaren of te verdedigen. Daarvoor is de pers er be paald niet. Overigens menen wij, dat de heer Van der Kieft deze „beleids- propaganda" via welgezinde journalis tieke kanalen niet heeft bedoeld. Het is al het signaleren waard, dat de publiciteit als zodanig eens ter sprake is gekomen. Moge de me ning van de heer Van der Kieft door werken bij zijn collega's, opdat de pers, beter ingelicht en van juiste gegevens voorzien ook in de belangrijkste za ken tot een voortreffelijke uitvoe ring van haar taak kan geraken. CR ligt toevallig verband tussen de opmerkingen van minister Van der Kieft en de arrestatie van een jeugdige Rotterdamse journalist, die militaire gegevens zou hebben gepubliceerd. Hij wordt er zelfs van verdacht militaire „geheimen" te hebben prijsgegeven. Wij blijven hier buiten de vraag of in een land als het onze, waar wij onge veer in eikaars voorkamer wonen, wel van geheimen sprake kan zijn en of een voor iedereen zichtbaar in aan bouw zijnde centrale post voor de luchtwachtdienst in Rotterdam tot deze geheimen moet worden gerekend. Het gewraakte stuk schijnt te zijn voorgelegd aan de luchtmacht-voor lichtingsdienst in Den Haag en aan andere militaire instanties. De moge lijkheid bestaat, dat deze instanties zich erop zullen beroepen, dat zij het stuk wèl hebben gezien, maar dat zij het niét met evenveel woorden voor publicatie hebben vrijgegeven. Deze opmerking houdt uiteraard geen steek, omdat er geen journalist te vinden is, die een pennevrucht aan een officiële voorlichtingsinstantie ter lezing geeft met de bedoeling de copie boven zijn bed te prikken. Voorleggen van copie wil altijd zeggen, dat men de daarin vervatte gegevens op waarheid*'wil toetsen en wil publiceren. Aan een eventueel publicatieverbod behoeft de journalist zich natuurlijk niette sto ren, indien zulk een verbod zou worden opgelegd. Hij is volkomen vrij te schrij ven en te laten drukken wat hij wil, behoudens zijn verantwoordelijkheid tegenover de wet. Wij begrijpen daarom deze hechtenis met. Zij heeft niets met gijzeling te ma ken. Deze jongeman zou heus met weggelopen zijn en indien er dan een onderzoek gewenst zou worden geacht, dan zou men zijn chef en hem uiter aard op het bureau van de krant altijd kunnen bereiken. Daarom kunnen wij uit dit geval niets anders afleiden dan dat de over heid opnieuw blijk geeft de taak van de pers mis te verstaan. Dit misver stand leidt dan tot een arrestatie, die zonder twijfel opnieuw de toch zo ge voelige verhoudingen tussen overheid en pers schaadt. Het vrije woord, zomin als de ver antwoordelijkheid van de hoofdredac teur zal men hiermee beknotten. Wie dat mocht denken, heeft geen begrip van de kracht van de Nedeilandse pers en van de hoogheid van haar ere code, welke zij nimmer zal laten aan tasten. TER gelegenheid van de kronings feesten is men er in Engeland toe overgegaan om speciale kinder- spa arzegels met de beeltenissen van prins Charles en prinses Anne, de kinderen van Koningin Elisabeth uit te geven. Op deze zegel ziet U prins Charles. Zoals bekend is dezer dagen een Rotterdamse journalist gearresteerd op grond van het feit, dat hij bijzonder heden had gepubliceerd over een mili taire installatie. Thans vernemen wij, dat een adjudant onderofficier van de luchtmacht in hechtenis is genomen, die gegevens voor deze publicatie aan de journalist zou hebben verstrekt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1