Alkmaar 700 jaar stad zal van 6-12 Juni 1954 worden gevierd r De wereldreis van Jimmy Brown AGENDA Baptisten moesten eerst zelf de handen uit de mouwen steken WAT DE THEATERS BRENGEN Van Hattum volgt Broersma op In 1254 werden siadsrechien ontvangen van Graaf Willem II Anderhalf jaar van voorbereiding Walvis in het Kanaal De Alkmaarse e'ftallen De Mosterdpot Bergen Griep?'n Mijnhardlje Q ZATERDAG 34 JANUARI 1953 TIE „Stichting Alkmaar 700 jaar stad", waarvan gisteren de Stichtingsacte werd gepasseerd, heeft reeds in grote lijnen de plannen uitgedacht voor eep grootse feestviering in 1954. Het natuurlijk alleen nog in contouren bestaande programma zal in een rapport worden vastgelegd en ter goedkeuring aan B. en W. worden aangeboden. Eerst daarna zal men tot de verdere uitwerking ervan kunnen overgaan. Wel is het zo goed als zeker, dat de datum van de feesten zal vallen op Pinksteren 1954 en de daarop volgende week (6 tot en met 12 Juni). Men streeft er naar het feest zodanig te organiseren, dat het een gebeurtenis wordt voor de gehele burgerij. Om tegenover de vele onkosten ook nog baten te kunnen stellen zai er waarschijnlijk een feestterrein worden ingericht. Men heeft er bij het maken van plannen om gedacht zoveel mogelijk het karakter van het 8 Octoberfeest te vermijden. Het zwaartepunt van de feestviering zal in de avonduren komen te liggen als iedereen vrijaf heeft en er wordt niet alleen aandacht geschonken aan het amusement, doch ook aan culturele gebeurtenissen, die in het kader van deze herdenking passen. 70DRA het rapport aan B. en W. is uitgebracht, wil men overgaan tot de benoeming van een aantal subcomité's, die de taak zullen hebben het ontwerp vastere vorm te geven. Het ligt verder in de bedoeling ergens in de stad een bureau te vestigen, waarin de ganse voorbereidingswerkzaamheden zich zul len concentreren. Anderhalf jaar is niet al te veel en men zal dus hard moeten aanpakken. Er zal waarschijnlijk een garantiefonds moeten komen, de mede werking van de burgerij dient te wor den ingeroepen en zo zijn er nog dui zend en één problemen mëer, die het volgende voorjaar hun beslag moeten hebben. Maar de eerste stappen zijn nu gezet. In het Stichtingsbestuur zijn door B. en W. benoemd: mr G. A. de Lange, voorzitter, mr A. V. M. Leesberg, secre taris, J. H. Nijhuis, penningmeester, me vrouw A. de LangeVan Foreest (Hei- loo), mevr. Th. WormTen Brink, P. Cloeck, J. M. F Arntz (Bergen), H. W. Kaagman en G. H. Hoytink. De historie (AVER de wijze, waarop Alkmaar zijn stadsrechten verkreeg vertelt Eike- lerberg het volgende: Toen de 20-jarige graaf Willem II. na tot Rooms koning te zijn gekroond, uit Duits'and terugkeerde naar hier, beschikte hij over een goed gevulde schatkist, en, begerig naar roem en uitbreiding van zijn gezag, richtte hij zijn blikken op het welvarende West- Friesland, waar een vrijgevochten volk je woonde, dat het gezag van de graaf niet erkende. Hij liet in de omgeving van Heems kerk een burcht bouwen en droeg het bevel daarvan op aan Gerrit van Heemskerk, die, voorzien van een be hoorlijk aantal kriigslieden, de op dracht kreeg de Westfriezen in voort durende onrust te houden met de be voegdheid om, wanneer de getergde Westfriezen in onstand mochten komen, heel Kennemerland tegen hen in de wanenen te brengen. Dit alles geschiedde in 1252, hetzelfde jaar, waarin ook door de graaf het huis werd gebouwd in de Pieterstraat, dat nu nog bekend staat onder de naam van Koning Willemshuis. De Westfriezen waren al gedurende een halve eeuw rustig geweest en de maatregelen van de graaf waren weinig anoers dan een uittarting, die in zoverre succes had, dat er op 11 Mei 1254 een scheepsgevecht plaats had met. de Westfriezen, waarin die ongeveer 500 man verloren. Kort daarna, op 11 Juni 1254, ontving Alkmaar van de overwinnaar een voor- rechtbrief. waarvan de kennelijke be doeling is geweest om Alkmaar, dat toenam in welvaart, inwonertal en kracht, te maken tot een vooruitge schoven post van Kennemerland. Voorrechtbrief VAN deze voorrechtbrief, die 54 para grafen telde, luidden de drie eerste: „Aan de Alkmaarders wordt vergund overal tolvrij te zijn. Hun schepenen worden gemachtigd ten overstaan van de schout keuren te maken, die een jaar van kracht zijn. Aan de schepenen zal staan het oor deel over alle aantichting tegen stede lingen en de graaf zal zich daaraan houden. Bepaald werd verder, dat iedereen poorter zou kunnen worden, mits hij trouw zwoer aan de graaf en zijn na- In het Noordhollands Kanaal ligt een walvis. Als U er heen gaat kunt u hemnee. niét zien, want hij (of is het een „zij"?) ligt in een gesloten Rijnaak aan de Handelskade. Vanochtend zijn wij even binnen gestapt om het gevaarte, dat maar liefst 60.000 kg weegt te bekijken. Op het eerste gezicht leek het dier een beetje op een verkreukelde duikboot. Ook rook hij naar formol, wat niet te verwonderen is, daar het dier regel matig „prikjes" met dere oonserverings- voeistof krijgt, hoogdruk injecties met naalden die maar liefst 1 meter lang zijn. Op deze manier hoopt men mr Jonas, die door een Noorse walvis vaarder gevangen werd „fris" en de moeite van het bekijken waard te houden. Van het voorjaar zal hij ge koeld worden. Want mr. Jon, s, die al tijd in het ijskoude water van de Pool- zee rondgesparteld heeft, kan nu een maal niet tegen de warmte. Over het nut van de walv: willen wij het niet verder hebben. Maar wel willen wij nog even opmerken, dat het vlees van mr Jonas' soortgenoten, vooral als het gerookt is voortreffelijk smaakt. Het dier is tot en met Maandag a raison van enkele dubbeltjes te be zichtigen. Vrouw stapte met kind in een rioolput Gisteren stapte in een steegje bij de Laat een vrouw met een kind op de arm in een rioolput, waarvan het dek sel schuin lag. Men neemt aan, dat bal dadige jongeren hiervan de daders ziin De vrouw liep schaafwonden aan beide knieën op. Het kind werd aan het mondje gewond. komelingen en mits hij 4 penningen be taalde aan de schout, 3 schellingen aan de schepenen en 1 penning aan de bode. Er volgen dan enige rechten der ste delingen. waaronder we het volgende nog al zonderlinge aantreffen: Aan iemand, die een herberg binnen gaat om te drinken, zal de wijn niet geweigerd mogen worden en wanneer het een stedeling is, die niet in staat is om onmiddellijk te betalen, zal hij heen mogen gaan met de verplichting evenwel vóór de volgende middag te moeten betalen. Doet hij dit niet, dan zal hij door de schout kunnen worden verplicht behalve het gelag aan de kas telein nog 2 schellingen en aan de schout 3 schellingen te betalen. Een groot deel van de voorrechtbrief wordt ingenomen door wettelijke voor schriften, strafbepalingen zowel als ci viele. waarbij o.a. werd omschreven, dat kinderen van priesters, noch onech te kinderen, noch buitenlieden tegen een stedeling mochten getuigen. Enkele voorbeelden: Iemand, die een ander met scherp heeft gewond, zal aan de graaf en aan de verwonde elk 10 ponden moeten be talen of zijn hand verbeuren. Men ziet het de graaf wist aan zichzelf te denken en zacht van zeden waren die dagen niet. Evenals nu werd ondermaat onduld baar geacht: Wie een valse maat gaf, verbeurde 3 ponden aan de rechter. Er waren meer dingen, die herinne ren aan het tegenwoordige recht: iemand bij wie gestolen goed werd ach terhaald. mocht geen eed doen. Een ge rechtsbode mocht geen poorter dag vaarden dan aan zijn huis en in het bij zijn van twee of meer stedelingen Een eiser behoefde niet te zweren, alleen zijn getuigen, voor zover wettig, zouden de eed doen. Van twee pleiters moest de verliezer de kosten van het geding betalen, mits de winnaar de begroting der kosten be- edigde. Muzieksprookje drs Teipe in Nationaal Programma Ter gelegenheid van de vijftiende ver jaardag van Prinses Beatrix zal in de avondprograma's volgende week Zater dag van 7 uur tot 10.50 uur via beide zenders een nationaal programma wor den uitgezonden. Evenals twee jaar geleden, is ook thans de keuze van de programmalei ding gevallen op hot door onze stadge noot drs Max B. Teipe, leraar in de Ned. taal en letterkunde aan het Mur- mellius Gymnasium alhier geschreven muzieksprookje „Assepoes" getoongezet door de Bussumse componist Hugo Godron. .Assepoes" werd destijds opgevoerd voor de Internationale Testcommissie te Venetië. De uitzending van dit stuk zal om 8.08 aanvangen. Haagse Comedie met Yerma Dinsdag wordt in het Gulden Vlies een bijzondere abonnementsvoorstelling gegeven. De Haagse Comedie speelt dan het tragische gedicht Yerma van Federico Garcia Lorca in een brillante vertaling van J. W. F. Werumeus Bo ning. Cees Laseur heeft de tragiek uit dit gegeven op sombere dreigende wij ze in het spel laten prevaleren en daar door een strakke spanning weten te scheppen. De hoofdrol wordt od meesterluke wijze vertolkt door Elisabeth Andersen. Frans van der Lingen speelt Juan, i Yerma's echtgenoot star egoïstisch. SUBSIDIES VAN ANJERFONDS Door het Anjerfonds Noord-Holland is een subsidie verstrekt aan de Ned. Herv. Oratoriumvereniging te Alkmaar en het Kunstenaarscentrum te Bergen. Eerste officiële document dateert uit 866 Hoewel Alkmaar in 1254 stads rechten verkreeg, gaan de eer ste berichten omtrent zijn be staan reeds terug naar het mid den van de zesde eeuw. In die tijd moet ter plaatse van het tegenwoordige Sint Pancras de machtige doch legendarische koopstad „Vroon" hebben gele gen. Toen de Vrooners zagen, dat hun stad in verval raakte, vestigden zij zich buiten de stadswallen op de plaats, waar thans Alkmaar is gelegen. De eerste bewoners bouwden nederige woningen van stokken, palen en riet en bekleedden de wanden met zoden en klei. Het aantal dezer primitieve wonin gen groeide allengs aan tot een nederzetting. De bisschop van Utrecht, die destijds over deze streken heer en meester was, heeft in een „blaffert", een decreet uit het jaar 866 het recht om cijns re heffen in ruil voor geestelijke zielszorg overgedragen aan het eerste Christenkerkje te Alk maar. Deze blaffert vormt het eerste document, waarin de naam Alkmaar officieel wordt genoemd. Als bijzondere gunst werd aan Alk maar ten slotte toegestaan om voor de tijd van 10 jaar gepn lasten te betalen aan de graaf, met uitzondering evenwel van de krijgstocht tegen de Friezen. Hetzelfde jaar W/AT Willem II betreft, de jonge graaf heeft aan zijn veldtochten tegen de Westfriezen niet veel geluk beleefd. Hij deelde gunsten uit aan al degenen, die zijn zijde kozen ook de Oudorpers schijnen daarvan te hebben geprofiteerd en beraamde nieuwe middelen om de Westfriezen onder zijn juk te brengen. Toen in het eind van 1254 de winter inviel, trok hij het begeerde land weder om binnen. De Westfriezen wachtten hem op in de omgeving van Hoogwoud. Na het eerste treffen deinsden ze terug in de rietbossen. die hun hinderlagen dekten. De graaf zette hen na, waarbij echter het leger hem niet zo spoedig kon volgen. Door het gewicht van zijn wapenrusting en dat van zijn paard, dat met ijzeren platen was bedekt, zakte hij door het ijs. waarna hi.i door de Westfriezen, die ijlings waren toegesneld werd afgemaakt. Zijn leger verdedigde zich weliswaar dapper, maar de Westfriezen, aangemoe digd door het gelukkige begin, boven dien telkens opnieuw versterkt door verse benden, behielden de .overhand. De Alkmaarse elftallen komen mor gen als volgt in het veld: ALCMARIA VICTRIX: Vasbinder: Wij- nands en Paulisse: Maasen. Wassink en Brouwer: De Buyzer, Dinkelberg, Untied. Schmidt cn Genefaas. ALKMAARSE BOYS: Kramer: Metse laar en Krul: Bart,, De Ley en Blok: A. Indri, Van Dok, Pater. Jansen en P. Indri. RANDERS: Dukers: Klepper en Kemp: P. Teigeler, Th. Bakker en J. Hees been: Clement, Sol. J. Teigeler, Go- seling en Goldman. RKAFC: Popma: Wester'en Hoebe: De Lange, Peraer en Langedijk: P. Tijm. De Niis, Kooge. J. Tijm en Heynis. ALKMAAR: Blokker: Sol en De Jong: Ooms, Bruyn en Zwart: Schoonhoven, Gerretsen, Van Baden, Nak en Roos. Oplichtsfer aan het werk Naar de politie ons mededeelt „ope reert" in Alkmaar een ongeveer 25- jarige vrouw, die in winkels bestellin gen voor verschillende Alkmaarse adressen doet, zonder dat hiertoe, door wie dan ook, opdracht is gegeven. Van deze gelegenheid maakt zi.i te vens gebruik om „meteen maar" enkele artikelen mee te nemen. Wanneer de goederen op het opgegeven adres afge leverd worden blijkt men aldaar met de bestelling geheel onbekend te zijn. Een banketbakker en een groentehan delaar zijn reeds de dupe van één en ander geworden. De vrouw heeft blond haar en is ge kleed in een lichte regenjas met rode shawl. Man in elkaar gezakt Gisterochtend zakte in de Doelen straat, waarschijnlijk ten gevolge van vermoeidheid, een 77-jarige man in el kaar. die hier ter stede in een loge ment woont. Hij werd de Wilhelmina- school binnengedragen van waar hij door de politie per dienstauto naar zijn logement werd teruggebracht. ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Ach ter kloostermuren (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Willie en Joe in Tokio (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Ontsnapt aan de guillotine (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Mandy (14 j.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert accordeonvereniging Vita Nova. Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue De Halter. Afgesneden kanaalvak: Tentoonstel ling mr Jonas. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: Waar is mijn kind? ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Harmonie Theater, 2 uur: Assepoester (alle leeftijden). Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue De Halter. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dansavond. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 3.30. 7 en 9.30 uur; Waar is mijn kind? MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Achter kloostermuren (18 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Willie en Joe in Tokio (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Ontsnapt aan de guillotine (18 jaar): Harmonie Theater, 8 uur: Mandy (14 jaar). Hotel Victory, 8 uur: Genootschap Ned.Frankrijk (Jean Grenier). Valks lunchroom, 8 uur: Blavatsky- loge. Spreker de heer J. H. Kengen. HOOG WATER TE BERGFN AA~ ZEI Zaterdag 10.59 23.45 Zondag 12.22 1.10 Maandag 13.09 1.39 TE CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 11.04 23.50 5 04 17.50 Zondag 12.27 1.15 6.27 19.15 Maandag 13.14 1.44 7.14 19.44 DIENST APOTHEKEN Hedenavond na 6 uur en morgen zal apotheek Hartong van Ark, Lange- straat 1, geopend zijn. Dr Schlichiing lector aan universiteit De Raad der gemeente Amsterdam heeft in zijn zitting van 22 dezer met algemene stemmen benoemd tot lector in de geschiedenis der geneeskunde aan de Universiteit aldaar onze oud-stad genoot dr. Th. H. Schlichting. Dr. Schlichting heeft hier ter stede verscheidene jaren de medische prak tijk uitgeoefend en vervulde vervol gens de functie van scheepsarts bij de Stoomvaartmaatschappij Nederland. Na het verlaten van de zeedienst ves tigde hij zich als huisarts te A'dam. Huidige kerk was vroeger woonhuis van de betaamde Cornelis Drebbel JAEZER dagen brachten wij het bericht, dat de Baptisten-gemeente te Alkmaar een schenking van f 9500.had ontvangen uit Amerika als bijdrage in de kosten, die zij zich had moeten getroosten om het kerkgebouw aan de IHofstraat in te richten. Dat deze gift uit Amerika kwam behoeft geen verwondering te wekken omdat van de twintig miliioen Baptisten, die er ongeveer in de wereld zijn er 17 miliioen In de Verenigde Staten wonen, voornamelijk in het Zuiden. Met de voortvarendheid, dit volk eigen, hebben de Amerikanen een commissie benoemd, die in alle landen van Europa, waar de kerkgebouwen door de oorlog waren verwoest, een kijkje heeft genomen. Niet met de bedoeling om als een gulle Sinterklaas met geld te strooien, maar wei om de gemeenten daadwerkelijke hulp te bieden. Men kan niet] zeggen, dat de commissie van zakelijk inzicht is gespeend, want zij heeft «Ie Baptistengemeenten in Europa eerst op het hart gedrukt zelf de handen uit de mouwen te steken. En dat is dan o.k gebeurd. De bijdragen, die met elkaar in de duizenden dollars belopen zijn door de Amerikaanse leden uit vrijwillige giften bijeengebracht. waarbij onder de vloer de resten van een scheepshelling werden ontdekt, die eens aangesloten was op het tussen de Ridderstraat en Oudegracht gelegen water „Vijver" genaamd, waaraan thans nog het smalle verbindingsstraatje tus sen Hofstraat en Ridderstraat genaamd „Vijvertje" herinnert. Reeds in 1826 behoefde de synagoge verbetering, doch de toen ongeveer 165 zielen tellende joodse gemeente be schikte niet over de nodige contanten. Een tot het stads- en het provinciaal be stuur gericht verzoek om subsidie werd niet ingewilligd, doch het Rijk besliste evenwel gunstig. In 1842 bleek de kerk opnieuw te klein (de gemeente telde toen ongeveer 240 zielen) en vertoonde sporen van bouw. valligheid en ook nadien onderging het gebouw vele veranderingen tot het na de oorlog geheel door de Baptistenge meente werd gerestaureerd. Het is misschien aardig in dit ver band op te merken, dat het Baptisme het eerst van zich deed spreken in 1612 in Engeland en dat het daarna naar Nederland is gekomen. Tweehonderd jaar werd er niets meer van dit kerk genootschap gehoord', totdat het na in Amerika door de komst van de Pilgrim- fathers tot bloei te zijn gekomen in 1845 weer in Nederland opdoemde. Dr Feisser was degene, die in Gasselter- Nijeveen de eerste gemeente stichtte. Op het ogenblik zijn er in Nederland ongeveer 6600 Baptisten, verspreid over 40 gemeenten. Over de historie, verbonden aan het kerkgebouw, waarvoor de schenking is ontvangen, is het volgende bekend: Vergeelde papieren vertellen dat het tot 1612 in eigendom heeft toebehoord aan de befaamde Cornelis Drebbel, waarover de heer H. Ringers dezer da gen een zeer interessante lezing heeft gehouden. Bijna twee eeuwen later, om precies te zijn op 5 Juni 1808, kwam „De Mos terdpot" zoals het huis heette, ander maal in veiling en werd voor de som ran slechts vierhonderd gulden eigen dom van de Ned. Israëlietische Ge meente, die reeds 29 Mei 1770 van bur- gemeesteren de mededeling had ont vangen dat zij tot het ongestoord hou den van godsdienstoefeningen een eigen gebouw diende aan te kopen. Dat was weliswaar in 1790 geschied, doch het toen tot synagoge ingerichte huis aan de Laat nabij de Bloemstraat voldeed al spoedig niet meer aan de eis. Het pand aan de Hofstraat moest be grijpelijkerwijze worden verbouwd, Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt eigenlp niet buiten Kruschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed, De aansporende werking van Kruchens zes minerale zouten geven de bloed- zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. (Advertentie, Ing. Med.) VICTORIA THEATER: „Ontsnapt aan de guillotine" Jean Picardt is een misdadiger, die heel w?.f, op zijn geweten heeft en als de eer ste.; lichtstralen'op het witte doek vallen ligt hij dan ook op zijn gevangenisbed en wordt gewekt door de directeur, die hem vertelt, dat zijn verzoek om gratie is af- gwezen en dat de beul buiten bij de guil lotine op hem staat te wachten. Op het moment, dat de beulsknechten hem reeds de kraag van het hemd ge scheurd hebben, wordt de gevangenis door bommen uit Britse vliegtuigen getroffen en een moment later kruipt Jean Picard ongedeerd uit het puin en ziet Parijs voor zich openliggen. Hij wordt door rechercheur Bonet een paar dagen later weer gegrepen en ge boeid meegenomen. Onderweg arriveert het tweetal in een dorpje waar een saboteur - het is in bezettingstijd - een brug heeft opgeblazen, waarna honderd mannen als gijzelaars gepakt zijn en door de Duitsers zullen worden doodgeschoten als de dader zich niet binnen drie dagen gemeld heeft. Dan stelt Picard aan Bonet voor, dat hij zich als saboteur zal melden. Drie volle dagen geniet Picard, die zich nu Dupont noemt, van het leven. Hij leert een een voudig meisje kennen met wie hij vlucht, maar de gedachte aan de honderd mannen wier dood van hem afhangt, doet hem ten slotte vrijwillig terugkeren. Als een ware Fransman weet hij voor zijn vaderland te sterven. Een buitengewoon boeiende en goed ge speelde film met Errol Flynn als Picard en Paul Lukas als inspecteur Bonet in de hoofdrollen. HARMONIE THEATER: Mandy Met welk een medeleven heeft regisseur Alexander Mackendrickx het ongelukkige kind benadert, dat in de film „Mandy" het centrale punt vormt. Het is het doof stomme meisje Mandy Miller, dat aanvan kelijk door haar ouders van andere kin deren wordt geïsoleerd omdat zij het voor een vrede ontgoocheling willen spa ren. Zij denken zo hun kind het beste te kunnen dienen, maar begrijpen niet, dat zij op deze wijze het schattige kleintje 11. Toen Jimmy Brown die middag het bureau van de Wilgenwoldse Wa penbroeder verliet, waren er wat je noemt spijkers met koppen geslagen. Het stond nu vast dat Piet Potlood en hij samen in een speciaal toegeruste jeep naar het gebied van de Roekira- ki's zouden trekken, dat ergens diep in de binnenlanden van Midden-Afrika was gelegen en dat de kosten van deze expeditie voor een groot deel zouden gedragen worden door de directie van de Wilgenwoldse Wapenbroeder, die in ruil daarvoor de exclusieve reportage zou mogen publiceren van Jimmy's be levenissen in het land der Roekiraki- chimpansees. Doordat meneer Zilverling zo onverwacht was bijgesprongen, be hoefde Jimmy niet ziin hele hebben en houden te verkopen. Hij kon ziin huis je aanhouden en behoefde alleen maar wat geld van de spaarbank op te vra gen. Zelfs het aanschaffen van een nieuwe jeep was niet nodig, want de Wilgenwoldse Wapenbroeder had er nog eentje in reserve in de garage staan, die, na goed gerevideerd te zijn. nog best mee zou kunnen. Daar Jimmy van auto's en motoren alles wist, be sloot hij dit karweitje zelf op te knap pen en dit was dan ook het eerste werk waaraan hij begon. Piet Potlood ging intussen de stad in om dunne kle ren. tropenhelmen, een naar jachtge weren. veldflessen, potten en pannen en andere spullen die zij onderweg hard nodig zouden kunnen hebben, in te slaan. Binnen een uur had de reiskoorts zowel Piet Potlood als Jimmy Brown geheel te pakken. een echte jeugd onthouden. Tot de moe der ((Phyllis Calvert) beseft met de op voeding van Mandy op de verkeerde weg te zijn. De dan oplaaiende strijd tussen haar en haar man, die zich door zijn uuders gesteund weet,' fëeft"'aan 'deze J. Arthur Rankfilm een geladenheid, die des te sterker treft omdat zij zo menselijk begrijpelijk is. Dit menselijke dat door het gehele verhaal speelt, geeft de film juist haar ontroerende bekoring, die haar grootste hoogte vindt in de scène, waarin Mandy, dank zij haar lessen aan het Doof stommen-instituut, voor het eerst „Mam ma" zegt. De kleine intrige, die de echt genoot (Jack Hawkins) moet overtuigen van de ontrouw van zijn vrouw mist haar doel als ook hij tenslotte bemerkt, dat zijn dochtertje zelf haar eenzaamheid heeft weten te doorbreken. Ontroerd hoort hij hoe zij tegen een speelkameraadje haar naam zegtDit verhaal, dat zo uit de werkelijkheid op het witte doek schijnt te zijn geprojecteerd zal niet nalaten diepe indruk te maken. De collecte, die bij de uitgang voor het doofstommenonderwijs wordt gehouden be hoeft na het zien van deze film dan ook geen verdere aanbeveling. In het voorprogramma wordt een interes- sont filmpje vertoond over het leven aan aan boord van het Engelse vliegdekschip „Oceaan". CINEMA AMERICAIN: Willie en joe in Tokio De Amerikaanse tekenaar Bill Mauldin verwierf tijdens de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten eenorme populariteit met zijn creaties van Willie en Joe, twee smoezelige infanteristen, die in de laagste militaire rang de klappen opvingen. De Universal heeft rond deze figuren een film scenario laten schrijven, dat onder regie van George Sherman is verfilmd. Tom Ewell als Willie en Harvey Lembeck in de rol van Joe zien door het „lumieuze" idee om voor de „Stille Reserve" te tekenen, na de oorlog, plotseling weer opgeroepen. Als Willie doofheid simuleert en Joe bijziend heid gelukt het het tweetal bijna afge keurd te worden, doch tijdens een vecht partij vergeten zij hun kwalen en dan kan uitzending naar Kamp Draak bij Tokio niet meer worden voorkomen. Ook hier probeert het tweetal zich aan de dienst te onttrek ken door zich als „proefkonijn" te melden. Hun via dolorosa wordt uiteindelijk beloond met één week verlof in Tokio. In hun „front-uniformen" vertrekken zij naar de Japanse hoofdstad, bezoeken een badinrich ting, welke voor soldaten verboden is en komen zo in contact met een smokkelaar. Via enkele verwikkelingen geraken zij bevriend met een generaal, die door mid del van onze vrienden de smokkelaars hoopt te ontmaskeren. Dat Wilie en Joe uiteindelijk tegen beter weten in de be langrijkste bijdrage tot de arrestatie van dit heerschap leveren, zal wel iedereen begrijpen. „Willie en Joe in Tokio" blijft aan de oppervlakte, heeft ontegenzegge lijk verschillende geestige momenten, doch is verder zonder enige pretentie. Indien men de bedoeling heeft gehad een amusant niemendalletje te vervaardigen dan is men in de opzet wel geslaagd. Een uitgebreid voorprogramma, met een uitstekênde vogelfilm als hoofdschotel gaat aan het Hoofdprogramma vooraf. REX THEATER: Achter kloostermuren Achter kloostermuren vestigt in het bijzonder de aandacht op de levensgang van een maatschappelijk ontwricht mens. Thomas Holinka. In ellendige omstandig heden vindt hij de vrouw Kathrin terjg met wie hij in een vrij huwelijk leeft met zijn vierjarig zoontje Peter. Zijn armoe dige woning voldoet hem niet en als hij op zoek is naar iets béters, ontdekt hij èen zeer oud verlaten klooster en daarin neemt hij met zijn gezin zijn intrek. Maar dan komen plotseling de kloosterzusters terug. Als de politie hem met geweld wil verwijderen biedt Holinka felle tegen stand. Maar de priores van het klooster komt tussenbeide en haar medelijden met1 de arme familie overwint: de daklozen mogen blijven. Dan komen twee geheel tegenover elkaar staande levensopvattingen met elkaar botsing, die van de devote zusters en van de priores. Holinka maakt het dea laatste niet gemakkelijk. Zijn gedrag ii soms zeer onbehoorlijk. Maar toch over-, wint de liefde voor de medemens door de priores getoond en na vele, soms opwin dende taferelen kan Holinka een nieuw leven beginnen. Als hoofdfiguren ziet men in deze film Olga Tchechowa als priores en onze land genoot, Frits van Dongen, als Holinka. In het voorprogramma wordt een Ita liaanse film vertoond, die gedeelten uit de opera Elisir d'Amore in beeld brengt. De journaals Het binnenlands journaal brengt deze week actuele opnamen van de aankomst van de Rallye-rijders in Nederland. Ver der zien we de beschadigingen aan de Wil lem Ruys, de tiende verjaardag van Prin ses Margriet, een massale postduiven-ten toonstelling in Amsterdam, een keuring van Shetland-ponnies te Eist en de veldrit rond Kraantje Lek, waarin Arendje van 't Hoif uit Haarlem als winnaar te voorschijn trad. De Wereld van Week tot Week bevat een groot aantal korte flitsen, waarvan we in het bijzonder willen noemen het overzient van de belanrijke daden, die Truman tij dens zijn presidentschap heeft verricht. Sensatie kunt ge zien bij de vliegende motorboten. Het buitenlands journaal van Polygoon brengt een goede reportage van de ineau- guratie van president Eisenhower, ver schillende beelden uit de ambtsperiode van oud-president Truman, de verkiezingen in Venezuela, de plechtigheid in de St. Pieter ter gelegenheid van de verheffing van een aantal R.K. geestelijken tot kardinaal endfl aankomst van Churchill op Jamaica. Naar wij vernemen, zal de enige ver tegenwoordiger van de CPN in de ge meenteraad van Bergen, -de heer X Broesma, na de behandeling van de resterende begrotingen van enige ge' meentebedryven zijn zetel beschikbaar stellen. Zoals bekend, bedankte de heer Broersma eergisteren voor het lid maatschap van deze party. De heer Broersma was tot zijn uittreden voor zitter van de afdeling Bergen van de CPN. De op de verkiezingslijst als num* mer twee geplaatste candidaat, de beer Van Hattum, van beroep caféhouder, heeft zich bereid verklaard zijn eerlan? te verwachten benoeming door het Cen traal Stembureau te aanvaarden. De districts- en afdelingsbesturen van de CPN hebben zich na luttel beraad hier mee accoord verklaard. De besturen hebben nog niet bepaald, wie de lijst aanvoerder van de CPN bij de komen de gemeenteraadsverkiezing zal zün- Hoogstwaarschijnlijk zal de gemeente raad van Bergen Dinsdag a.s. gereed komen met de behandeling van de be- groting. Voorts vernemen wij, dat de heer Broersma ook bedankt heeft al' voorzitter en lid van Bergens Mannen koor. Hij heeft deze functie 7 jaar be kleed, doch kon zich niet meer ver enigen met de interne gang van zakefl in de vereniging. (Advertentie, Ing. Med.?

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2