Defensiepact tussen Griekenland, Turkije en Joego-Slavië op komst Twee jongens pleegden de overval op Boerenleenbank te Blaricum Vrije handel in Belgische francs Nuschke heeft beroerte gehad KOFFIEBONEN IN AUTOBANDEN VS hebben te vee boter Koninklijk gezin bij Snip en Snap Dulles Vrijdag naar Europa Eisenhower overweegt wijziging in buitenlandse politiek Buit van zeventienduizend gulden bijna geheel terecht Maandag 26 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 20 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DRUK CONTACT IN BELGRADO EN ATHENE Tito overwint zijn afkeer van een schriftelijk accoord Koeproeloe voldaan Leerling - journalist weer in vrijheid Luit-generaal Dejxhoorn plotseling overleden De Oostduiise zuivering eist nog meer otters Nieuwe beschuldigingen jegens negen medici FDP ontkent steun aan Naumann c.s. Egyptische vakbonden in bevrijdingsfront r Commissie oeververbindingen geïnstalleerd Stassen: Hulpprogram moet worden beperkt Europese reis is van beslissend belang Een intelligent plan Ijsveld van 16 k.m. op IJselmeer Bejaarde man viel uit slaapkamerraam Noors-Nederlandse export van radio-actieve isotopen Atoomaandrijving voor schepen in studie WEERBERICH1 Directie: j BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: A.chterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f u.49 HET ZIET ER NAAR UIT, (lat er vrij spoedig een verdedigingsverdrag zal worden gesloten tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije. Weliswaar is Tito tot dusverre een tegenstander van een schriftelijk verdrag geweest en heeft hij steeds de voorkeur gegeven aan een mondelinge afspraak met zijn buurlanden, maar hij heeft dezer dagen een verklariDg afgelegd, die zou kunnen wijzen op een kentering in zijn opvattingen. Hjj zei namelijk, dat hij de voorkeur geeft aan „informele samenwerking, hetgeen echter geen hinderpaal voor de verdere ontwikkeling van onze betrekkingen behoeft te zijn". Met name Turkije is sterk voor zulk een verdrag geporteerd. Zelfs wanneer het tot stand komt, betekent zulks echter nog allerminst, dat Joego-Slavië nu ook deel gaat uitmaken van het Atlantische Pact. Het is echter wel van belang, dat het een nauwere verbintenis aangaat met landen, die er wel bij zijn aangesloten. IAAT WIL overigens nog niet zeggen. dat zulk een drie-mogendheden- verdrag reeds binnen enkele dagen tot stand zou komen. De besprekingen zijn pas op gang. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Fouad Koe proeloe, heeft de afgelopen week een bezoek aan Belgrado gebracht. Hij zou heden naar Athene doorreizen en ook daar besprekingen voeren. Daarna zal zijn Griekse ambtgenoot, Stefanopoe- los, begin Februari eveneens met Tito gaan spreken. Pas wanneer ook die achter de rug zijn, zal er wel meer be kend worden over hetgeen er thans verhandeld wordt. Koeproeloe is althans niet bijzonder gedetailleerd in zijn verklaringen ge weest, teen hem Zondag, na rfloop van zijn besprekingen met Tito, werd ge vraagd, wat er zoal ter sprake was ge komen. Koeproeloe zei zeer voldaan te zijn, het voornaamste onderwerp was de defensie geweest en de onderhande lingen waren verlopen in een geest van wederzijds begrip, vertrouwen in De Rotterdamse leerling-journalist E. die aan het begin van de vorige week in verzekerde bewaring was gesteld, omdat hij in zijn courant militaire ge heimen gepubliceerd zou hebben, is Zaterdagmiddag weer op vrije voeten gesteld. Zaterdagochtend is hij verhoord door de rechter-commissaris. De offi cier van Justitie had hem Vrijdagmid dag een verhoor afgenomen. Minister in het tweede kabinet-De Geer Naar eerst thans wordt bekend ge maakt, is op Donderd-g 22 Januari plotseling overleden de heer A. Q. H. Dijxhoorn, luitenant-generaal van de generale staf, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-minister van de fensie. De generaal Dijxhoorn, die de leeftijd van 63 jaar bereikte, werd tij dens een telefoongesprek in zijn wo ning aan de Schietbergerlaan te Rhe- den door een hartverlamming getroffen. Het stoffelijk overschot is op verzoek van de overledene in alle stilte gecre meerd. A. Q. H. DIJXHOORN ...Voor zijn benoeming tot minister... Na een succesvolle militaire loop baan werd Adrianus Quirinus Hendrik Dijxhoorn op 10 Augustus 1939 be noemd tot minister van defensie in het tweede kabinet-De Geer. Na de Duitse inval in Mei 1940 vertrok hij met de overige leden van het kabinet naar Londen, alwaar hij minister bleef tot Juni 1941. Van 1942 tot 1944 vertegen woordigde hij de Nederlandse regering bij de gecombineerde geallieerde staf te Washington. Na de bevrijding in 1945 nam luitenant-generaal Dijkhoorn zit ting in het Hoog Militair Gerechtshof. Prijs van geïmporteerde voedergranen wordt lager Per 1 Maart a.s. zullen de prijzen van geïmporteerde voedergranen met ge middeld twee gulden per 100 k.g.worden verlaagd. Voorts wordt ook de z.g.n. koppelingsregeling voor oogst 1953 bui ten werking gesteld, hetgeen derhalve betekent, dat gerst, haver of gemengd gewas niet behoeven te worden ingele verd wanneer het tarwe-areaal kleiner is dan de met voedergranen bebouwde oppervlakte. eikaars goede bedoelingen en gehecht heid aan de vrede. Op de vraag, of een formeel verdrag tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije naderbij was gekomen, antwoordde de minister, dat bij de onderhandelingen slechts twee landen betrokken waren. Hij achtte de toekomst „rijk aan mogelijkheden", maar vond het niet verstandig, ip het ogenblik reeds een nauw omschreven antwoord te geven. Nauw omschreven kan men ook het communiqué, dat de resultaten van de ontmoeting bekend maakte, niet noe men. Maar wel wordt er in gezegd, dat er volledige overeenstemming is bereikt over de wenselijkheid, concre te wegen en vormen te formuleren voor de sarr-*- erking tussen de lan den, teneinde vrede en veiligheid te handhaven. Er is in den brede gespro ken over vele kwesties en in 1 et bij zonder over een uitbreiding van de samenwerking en de behoefte aan ge meenschappelijke veiligheid. Ook uit dit bericht zou men kunnen afleiden, dat er inderdaad een verdrag op stapel staat, dat de militaire samenwerking tussen deze drie landen moet regelen. Met ingang van heden is de Belgische franc toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valutamarkt worden ver handeld. De deviezenbanken kunnen dus overeenkomstig de geldende bepa lingen met hun clientele termijntrans acties in Belgische franken voor eigen rekening afsluiten. De Nederlandse Bank heeft de koersen voor francs met ingang van heden vastgesteld op 7.54 7.66. De koersen voor Belgisch bank papier zijn bepaald op 7.507.70. Naar te Oost-Berlijn verluidt heeft de Oostduitse vice-premier Otto Nusch ke, voorzitter van de Oostduitse chris ten-democratische partij, een beroerte gehad. De zeventigjarige staatsman in een ziekenhuis opgenomen. Hij leed al aan suikerziekte. Dertinger, de vice- voorzitter der partij en minister van buitenlandse zaken van Oost-Duitsland, is enige tijd geleden op beschuldiging van spionnage gearresteerd. Een naar West-Berlijn gevluchte Oostduitse spoorwegemployé, heeft me degedeeld, dat binnenkort 42 Oostduit sers, die in de restauratiewagens van de expresstreinen van het Russische le ger hebben gewerkt, op beschuldiging van spionnage voor een rechtbank te Frankfort aan de Oder zullen verschij- De Prawda, het dagblad van de Rus sische communistische partij, heeft de negen medici, die onlangs zijn beschul digd van een samenzwering met het doel, een aantal Russische leiders uit de weg te ruimen, van een tweede moord beschuldigd. In een artikel ter nagedachtenis van Valerian Koeibisjef een der belangrijkste communistische leiders, verklaart het blad, dat hij is „vermoord door de geneesheren-gif mengers in dienst van buitenlandse Im perialisten". De vrije democratische partij, één van de Westduitse regeringspartijen, heeft ontkend, dat zij op de een of andere wijze het werk van de zeven gearresteerde ex-nazileiders had be vorderd. Het bestuur van de partij kwam te Bad Godesberg bijeen om te spreken over de arrestaties en de herhaaldelijk geuite bewering, dat dr Naumann er in geslaagd was contact op te nemen met de rechtervleugel van de FDP. \7RIJ DAGMORGEN j.l. is, naar wij eerst thans van de politie te Eindhoven vernemen, even ten zuiden van Eindhoven een Belgische personenauto aangehou den, waarvan de hara opgepompte banden met koffiebonen bleken ge vuld te zijn. Men ont dekte dit. toen ambte naren van de douane dienst de chauffeur had den gelast met. de wa gen naar Eindhoven te rijden en aan de rand van de stad een der ban den sprong. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de andere ban den, met inbegrip van de reserveband, eveneens vmren gevuld met kof fiebonen. Ten einde het Bij Eindhoven sprong een band Oreken van de bonen onder het rijden te voor. komen, waren de ban den extra hard opge pompt, als gevolg waar van er een was gespron gen. Aan de grens bij Ven- lo hadden ambtenaren pan de dienst van in voerrechten en accijnzen deze uit Brussel afkom stige auto uit de rij wachtende wagens voor de Duitse grens geno men, om hem aan een nadere inspectie te on derwerpen. De chauffeur liet het toen echter zo ver niet komen en hij zag kans in volle vaart Nederland weer in te rijden. Het signalement is snel aan andere pos ten do-., geneven, waarna d? wagen ten zuiden van F. tndhoven in de val liep nen. De communistische partij in Oost- Duitsland bereidt thans door het aan leggen van zgn. Jodenlijsten nieuwe maatregelen tegen de nog overgebleven Joden voor. Joods bezit ter waarde van veertig millioen mark is reeds in be slag genomen. Op het eiland Luzon, het grootste der Philippijnen, is een zuiveringsactie tegen communistische opstandelingen begonnen, waaraan 10.000 soldaten deelnemen. Men hoopt de voornaam ste leiders in handen te krijgen. Regering koopt al grote voorraden op Doordat de boterprijs in de laatste tijd is gestegen en de productie deze winter onverwacht hoog is geweest, hebben de Verenigde Staten te kampen met een enorm boteroverschot. De nieuwe regering staat voor het pro bleem, hiervoor een oplossing te vin den. De overheid koopt sinds het begin "an de vorige maand ongeveer 450 ton per dag. Reeds liggen 18.000 ton boter in de koelhuizen opgeslagen en men ver wacht, dat deze voorraad na het zomer seizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 100.000 ton. Het departement van land bouw poogt thans een deel van de boter weg te geven, aangezien er zeer weinig kans is, dat de voorraad ooit zal kunnen worden verkocht. Het boterverbruik is sinds 1939 gedaald van 8 tot 3,5 kg per hoofd per jaar, het margarinever- bruik steeg in dezelfde tijd van 1,3 kg tot 3.6 kg per jaar. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsessen hebben Za terdagavond in Musis Sacrum te Baarn de extra uitvoering van de revue „Ju beltonen" bijgewoond. Deze revue met Snip en Snap in de hoofdrollen was aangeboden aan de personeelsvereni ging „Kon. Paleis Soestdijk", die de avond deed strekken ten bate van de vereniging „Het Vierde Prinsenkind". Het Koninklijk gezelschap amuseerde zich kostelijk en had tijdens de pauze een geanimeerd gesprek met de artis- ten Willy Walden en Piet Muyselaar. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, vertrekt Vrijdag naar Europa voor een bezoek van tien dagen. Harold Stasscn, aangewezen leider voor het program voor wederzijdse beveiliging, vergezelt hem. Alle Egyptische vakbonden hebben besloten zich te ontbinden en aan te sluiten bij het „bevrijdingsfront", dat de ontbonden politieke partijen ver vangt. Waarnemers achten het besluit Zaterdag heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat Mr. J. Algera de commissie van advies inzake de oeververbinding Noordzeekanaal en IJ ge ïnstalleerd. Foto: op de voorste rij v.l.n.r. o.a. burgemeester d'Ailly van Amsterdam; Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Konin- ging in de provincie Noord-Holland en minister Algera. Geheel rechts oud-minister Ringers. In het komende verslag van president Eisenhower over de toestand der Ver enigde Staten zullen enige verande ringen in de buitenlandse politiek van Amerika worden aangekondigd, zo heeft Stassen, de leider van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, in een besloten zitting van de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen ver klaard. Hij zei, dat het hulpprogramma voor het buitenland dat inhet lo pende belastingjaar 7.9 milliard dollar vergt dient te worden beperkt tot op het peil, waarop de Amerikaanse doel einden nog kunnen worden verwezen lijkt. Het zal nog geruime tijd kunnen du- •en, vcor de nieuwe regering haar eigen hulpprogramma bij het Congres vdngT. waarnemers aenien net Desiini infiisnt Aard. pn nmvan? van Vtpf nrn- de** onthindinff1*der"nartiieri belang dangramma zullen in verband staan met de ontbinding der partijen. [de algemene politieke lijn en met de Op 4 Februari zal het hoofdkwartier reis, die Dulles en Stassen naar West van het front worden geopend. Europa zullen ondernemen. Ondermeer TWEE JONGENS, de 19-jarige J. H. T. van T. nit Laren, die inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in een kazerne te Nijmegen bevond en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C., die zijn vader in diens melkzaak placht te helpen, blijken de daders te zijn van de roofoverval, welke op 8 Januari door twee gemaskerde individuen op de Boerenleenbank te Blaricum werd gepleegd en waarbij zij een bedrag van f 17.130,50 in de wacht sleepten. Beide jongens zijn gearresteerd en hebben, na aanvankelijk hardnekkig hun onschuld te hebben volgehouden, thans een volledige bekentenis afgelegd. Bovendien is nog een oom van de oudste der beide knapen, de ongeveer 50-jarige ongehuwde bank werker T. uit Laren, in hechtenis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van de buit duizend gulden had toegeëigend. Bijna het gehele geroofde bedrag is terecht. MET een fantasie en intelligentie, een betere zaak waardig, hebben de beide jongens de roofoverval voorbe reid en de politie lange tijd op een dwaalspoor kunnen houden. Zij zorgden ervoor, dat zij anders gekleed waren dan gewoonlijk, waartoe zij zich ieder een groene regenjas, een linnen regenhoed, een paar gymnastiek schoenen en een paar nieuwe hand schoenen aanschaften. Om de vermom ming te volmaken, zetten zij beiden een gewone bril op en staken zwarte mas kers bij zich, die zij voor neus, mond en kin trokken toen zij de bank bin nentraden. Na de overval verbrandden zij de meeste dezer nieuwe kledingstukken in het huis van een oom van Van T. te Laren, die hen daarbij behulpzaam was Daags na de overval liepen zij weer in hun gewone plunje, waarmede zij in geen enkel opzicht aan het signale ment der daders voldeden, door Laren. De vermomming had haar nut bewe zen. Met genoegen lazen de beide daders in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kassier, M. A. Bek en de twee andere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig waren, hadden de leeftijd van de 15-jarige C., die langer is dan zijn vriend, op 32 jaar geschat en de 19-jarige Van T. op een man van 26 jaar. kunnen verstrekken, te misleiden, was hij eerst naar Hilversum gereisd en vervolgens per taxi naar de ba k in Blaricum gereden. Zijn vriend kwam hem bij de bank lopend tegemoet. Na de overval, waarbij de 15-jarige de kassier een revolver onder de neus duwde en de geldtrommel stal, terwijl zijn vriend de overige twee aanwezigen in bedwang hield, reden de jongens met de taxi weg. Bij Crailo stapten zij evenwel uit en stuurden de wagen terug naar Hilversum. Te voet baande het tweetal zich een weg door de bossen en over de hei naar Laren, alwaar zij het huis van Van T.'s oom, dat naast de ouderlijke woning is gelegen, be zochten. Binnen verdeelden zij broeder lijk de buit. Zij stopten het geld in een jampotje en schilderden de potjes ver volgens met lak, zodat het ondoorzich tig werd. Ieder met zijn jampotje ver trokken zij later naar huis. Beiden be groeven het potje in de tuin van hun ouderlijk huis Oom kon zich blijkbaar met deze gang van zaken niet vereni gen. 's Nachts groef hij in de naast zijn perceel gelegen tuin van neeflief diens potje op en nam er duizend gulden uit. QP de avond van de 8ste Januari be gaf Van T. zich per taxi naar Blari cum. Teneinde echter de chauffeur, die later inlichtingen aan de politie zou Gevaarlijk knaapje DIJ de fouillering van de 15-jarige C. op het politiebureau te Blaricum trof de Rijkspolitie onder diens lange broek een geladen revolver aan, die de jongen vlak onder de knie zo aan zijn been had opgehangen, dat hij het wa- pen in een ommezien kon trekken en in jampotjes er zich mee zou kunnen verweren. Reeds voordien had de politie aanwij zingen, dat deze lange knaap er niet voor zou terugdeinzen van het vuur wapen gebruik te maken. Zij nam dan ook bij de arrestatie de nodige omzich tigheid in acht. Toen C. het ouderlijk huis verliet, sloegen de agenten, die zich in de nabijheid hadden geposteerd, hem onverhoeds en zonder talmen in de boeien en brachten hem naar het politiebureau, alwaar een bekentenis werd afgelegd. Toen de jampotjes op aanwijzing van de daders waren opgegraven, bleek in één pot duizend gulden minder aan wezig te zijn. De oom werd daarop gearresteerd. Hij bekende en wees de politie waar hij de tien bankbiljetten van 100 gulden had verstopt, acht ach ter een spiegel en twee in een boek. Van de twee jongens heeft de oudste erkend, dat van hem het initiatief tot de overval is uitgegaan. Beide jongens komen uit grote gezinnen. Krisjna Menon, de Indische afge vaardigde op de laatste zitting van de Ver. Naties, heeft te Bombay ver klaard, dat India in Februari, wan neer de V.N. weer bijeenkomen, zijn pogingen zal voortzetten om tot een oplossing van het conflict in Korea te komen. zal worden nagegaan, of er te veel functionarissen bii de MSA werkzaam zijn. Het ziet er thans wel naar uit, dat Charles Wilson vandaag door de Senaat zal worden aanvaard als minister van defensie. .De betrokken Senaatscommis sies maken geen bezwaar meer. Gistermiddag om 13 uur dreef op het IJselmeer een zestien kilometer breed ijsveld, waardoor de Lemmerboot „Jan Nieveen" en een kustvaarder, die van Lemmer uit naar Amsterdam waren vertrokken, gedwongen werden terug te keren. Langs de Noordoostpolder be vond zich van Lemmer tot Zwolse Hoek een strook middelzwaar ijs, die voor Urk een breedte van vier kilometer had. De rest van het IJselmeer vertoon de practisch overal blank water. De stoomboot „Insula", die de veer dienst onderhoudt tussen Urk en Enk huizen, slaagde er Zaterdag in de tocht UrkEnkhuizen v.v. zonder al te veel vertraging te volbrengen. Naar de di recteur van de Urker Stoombootmaat schappij, de heer Kro.n, ons mededeel de, zal de dagelijkse dienst vandaag worden hervat. Urk is dan weer van de zeezijde te bereiken. Gisteravond was het ijs voor de haven van Lemmer ver dwenen en werd de dienst Lemmer- Amsterdam hervat. Ook de Urker IJseimeervioot, die sinds enige weken opgesloten in de ha ven ligt, hoopt vandaag weer uit te va ren, zodat er een einde komt aan de gedwongen werkeloosheid van honder den vissers. Gistermorgen vroeg hebben omwo nenden in de tuin achter het flatge bouw aan het Uiverplein te Gouda het ontzielde lichaam gevonden van de 67- jarige J. C. A. T., oud-marktopzichter van Gouda. De man is in de nacht van Zaterdag op Zondag vermoedelijk uit rei venster van de slaapkamer ven „r.n etage op de derde verdieping van dit flatgebouw gevallen. De ontboden geneesheer constateerde een schedel ba sisfractuur. De dood moet vrij wei on middellijk na de val zijn ingetreden. In Londen ijn onderhandelingen gaande over een Jening van Ce wereld bank aan Joegc Slavië tot eer bedrag van dertig millioen dollar. Het Noorse blad „Aftenposten" schrijft in zijn nummer van Zaterdag dat een aanvang is gemaakt met de voortdurende productie van radio actieve isotopen met de uraniumreactor te Kjeller in de omgeving van Oslo. Uitvoer van radio-actieve isotopen zai binnenkort beginnen. De Nederlandse onderneming Philips- Roxane zal de landen in Midden-Europa van isotopen voorzien en net Noorse Nyco de Scandinavische landen. De isotopen zullen per vliegtuig worden vervoerd. Over een paar dagen is de eerste priisiiist gereed. Het hoofd van het Noorse instituut voor onderzoek. Gunnar Randcrs. ver klaarde dat Noorwegen van Dlan is een zwaar-waterreactor van 10.000 kilowati te bouwen voor de bestudering van het vraagstuk van de atoomdriiving voor schepen. Een tienjarig dochtertje van de familie Aalders te Nijmegen is door een vrachtauto overreden en enige ogenblikken later overleden Verwachting tot Dinsdagavond: MEER WIND Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en later tot vrij krachtig toenemend Zuidwestelijke wind. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, overdag dezelfde tempe-a turen als vandaag. DINSDAG: Zon op 8.28, onder 17.18. Maan op 14.29, onder 7.22

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1