West-Duitsland denkt niet aan een eigen nationaal leger w Aanval in Korea geen „show" Internationale belangstelling voor vluchtelingenprobleem Prins Bernhard twee weken de gast van de stad New York Dull es en Stassen zijn vertrokken Zaterdag 31 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 26 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WANNEER DE EVG MOCHT MISLUKKEN.. Optimistische en geruststellende verklarina van dr Adenauer Bello' verdwijnt in 1955 Nog drie jaar rijdt de tram tijdens badseizoen Militaire autoriteiten verklaren Zware brand teistert de havenstad Poesan Onstuimig en guur winterweekend WEERBERICHT „Er komt geen tweede Machtübernahme" Geen conferentie over Oostenrijk Jhr mr Bosch Ridder van Rosenthal na langdurig ziekbed overleden Man van zeer grote zeer verdiensten Prijzenbeschikking voor specialisten Eerlang een hulpactie in Nederland Engeland en Frankrijk maken plannen Ook een bezoek aan Eisenhower Wil! em Ruys' spoedig weer in de vaart Nationale kerken in Oost-Duitsland? Varkensmarkten weer toegestaan Stichting O P.O. Emancipatie 0 Doodstraf Zwaag Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 ii De Bergense tram, bijna officieel Bello" genaamd, die sedert onheuge lijke tijden het reizigersvervoer tussen Alkmaar via Bergen naar Bergen aan Zee heeft zorg gedragen, zal met een „aanlooptijd" van drie jaar geheel ver- "dvvijnen. Dit besluit is genomen door de •minister van Verkeer en Waterstaat. |n de jaren 1953 tot en met 1955 zal de tram nog slechts rijden tijdens het bad seizoen, waarvan de tijd niet nader is omschreven. Dit is evenwel afhankelijk gesteld van een vergunning, die moet worden -fgegeven door de commissie-Van Breen aan de Noordhollandse Auto- dienst Onderneming, die met een bus dienst tussen Bergen en Bergen aan Zee het vervoer van de tram zal over nemen, gedurende de tijd dat Bello niet rijdt. De directie van de NHADO heeft opdracht gekregen reeds nu eoc dergelijke busdienst te organiseren. Het invoeren van deze dienst is echter af hankelijk gesteld van het verlenen van de vergunning. Te Maartensdijk zijn op het be- rijf van een veehouder 50 koeien af- eslacht, omdat zich een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en het vee niet was ingeënt. Amerikaanse militaire autoriteiten in Korea zijn verrast en onthutst over de critiek in het Huis van Afgevaardigden op de ten aanschouwe van generaals en journalisten ondernomen aanval op een heuvelstelling. Deze operatie werd ondersteund door tanks en vliegtuigen en verliep aanvankelijk volgens de plannen. Dicht bij de top van de heuvel werden de Amerikanen door een hevig Noordelijk vuur tot de aftocht gedwon gen. Ontkend werd, dat deze aanval een vertoning was geweest om hoge ifficieren een genoegen te doen. De irogramma's van de toeschouwers ■waren een afschrift van het operatie plan. Intussen is generaal Collins voor een onderzoek van Amerika naar Korea gevlogen, Hij wordt hedenavond in Washington terugverwacht en zal waar schijnlijk worden uitgenodigd, een ver klaring in het Congres af te leggen. Naar verluidt is een officier, kapitein Wolfe, in verband met deze gevechts actie geschorst geweest doch later in zijn functie hersteld; het was een „mis- verstand", zo werd verklaard. Een zware brand, die met bulldozers en dynamiet moest worden bedwongen, Zoals het er gisteravond al naar begon uit te zien, zijn de weers vooruitzichten voor het week einde zeer ongunstig. Bij Schot land is een actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die met veel wind en regen over de Noordzee naar het Oosten trekt. Vooral de kustprovincies zullen hier vandaag een vlaag van mee krijgen. Ook zal het voorlopig met het zachte weer gedaan zijn, want een koude, noordwestelijke luchtstroom zal reeds morgen avond onze omgeving kunnen be reiken en de temperatuur over dag tot 3 d 4 graden C. doen da- len. Morgen is de kans op belang rijk koud kt en guurder wee* dan ook groot. De wind kan langs onze kust af en toe tot hard of stormachtig aanwakkeren en later van zuidwest naar noordwest rui men. Februari is vermoedelijk van mening dat het met het droge weer, dat Januari kenmerkte, nu maar eens gedaan moet zijn. Verwachting tot Zondagavond: GUUR WEER Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind tussen West en Noordwest. v7°oïD£,G: Zon °P 8-21> onder 17.27.Maan op 20.28, onder 9.06 EST-DUITSLAND denkt er niet aan, een Duits nationaal leger in bet leven te roepen wanneer onverhoopt het Europese leger niet tot stand zou kunnen komen. Er zullen in dat geval geen onderhandelingen worden geopend over de opstelling van Duitse divisies. Aldus heeft de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, gisteravond in een vraaggesprek voor de Duitse radio-omroepen verklaard. Hij heeft echter de stellige verwachting uitgesproken dat de moeilijkheden, waarmee de parlementaire behandeling van het Verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeenschap in Erankrijk zowel als in Duits land gepaard gaat, zullen worden overwonnen. De Saarkwestie zou volgens hem niet los van het probleem der EVG kunnen worden opgelost. Hij hoopte dan ook, dat binnenkort besprekingen zouden kunnen beginnen over alle vraag stukken, die er tussen Erankrijk en Duitsland hangende zijn. meende hij. Voor het Westen zijn immers verschillende verdedigingslinies denkbaar: men kan er één projecteren langs de Elbe of de Rijn of bij de Pyreneeën; zelfs kan men er zich één voorstellen buiten het vasteland van Europa. Uit hetgeen wij in Duitsland doen, aldus de kanselier, zal voort vloeien, of Europa aan de Rijn dan wel aan de Elbe zal worden verdedigd. In dit verband verklaarde hij nadruk kelijk: Er zal geen 30ste Januari 1933 meer komen, daarmee herinnerend aan Hitiers Machtübernahme, nu twintig jaar geleden, die gisteren in alle West duitse bladen „een noodlottige en rampzalige dag" werd genoemd. West- Duitsland, aldus dr Adenauer, is een nuttige en betrouwbare hoeksteen in het gebouw Europa. Het zou een won der zijn, wanneer er helemaal geen overtuigde nationaal-socialisten meer waren, doeh een paar nazi's maken nog geen nazisme, zo zei hij. Over het vluchtelingenprobleem spre kende zei hij. dat de Oostduitsers, wier leven en vrijheid niet onmiddellijk wordt bedreigd, het best kunnen blij ven waar zij zijn. Zij doen er West- Duitsland en de Westelijke wereld een dienst mee. Ieuere Duitser, die achter het IJzeren Gordijn blijft, verdedigt'tbn stukje Duitsland, een stukje van de Westelijke wereld, aldus de kanselier. [YEZE verklaringen, die zonder twijfel een reactie zijn op de beschouwin gen in het witboek, waarmee de Franse regering de behandeling van het E.V.G.- verdrag in de Nationale Vergadering heeft ingeleid, vormen in zekere zin een tegenspraak hiervan, en zijn kennelijk als een geruststelling bedoeld. Voortgaande zei Adenauer, dat de Amerikaanse politiek in Europa naar zijn mening geen wijziging zal onder gaan, wanneer Europa zich bereid toont, zichzelf te verdedigen. In het andere geval zullen de Verenigde Staten zich geleidelijk uit Europa terugtrekken, zo heeft een groot deel van de Zuidkore- aanse aanvoerhavén Poesan in de as ge legd Ongeveer zestigduizend personen zijn dakloos geworden. Het aantal slachtoffers is onbekend, maar wordt „niet hoog" genoemd. In een gevangenkamp op Koje is een Amerikaanse soldaat door drie Noorde lijke communisten doodgeknuppeld. Hij haalde gevangenen uit hun onderko mens voor een gebruikelijk onderzoek en werd toen aangevallen. RADIOJEUGDGROETEN MET PASEN Op 7 en 10 April kunnen in Neder land studerende kinderen over PCJ een Paasgroet uitspreken voor hun naaste familieleden in Indonesië of op Nieuw- Guinea. De conferentie van plaatsvervangers der Grote Vier, welke op verzoek der Verenigde Staten was bijeengeroepen teneinde de besprekingen over een staatsverdrag voor Oostenrijk voort te zetten, is afgelast. Zij zou gistermorgen beginnen. De Russische delegatie kwam echter niet opdagen: Moskou had bo vendien met geen woord geantwoord op het Westelijke voorstel. In zijn woning te Zeist is op 68- jarige leeftijd, na een zeer langdurig ziekbed overleden, de oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr mr dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. De heer Bosch Ridder van Rosenthal die op 7 April 1884 te Dordrecht is ge boren, is achtereenvolgens burgemees ter van Brummen, Groningen en Den Haag geweest. In 1934 werd hij be noemd tot commissaris der provincie Utrecht. In 1940 werd hij door de Duit sers telefonisch ontslagen. Hij ging toen onmiddellijk in het verzet en als zoda nig heeft hii ons land uitstekende diensten bewezen. Door de Nederlandse regering in Londen werd hij gekozen als de eerste van haar acht vertrouwensmannen, die de komst der regering in het bevrijde land hadden voor te bereiden. Kort na de bevrijding werd mr Bosch benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst, terwijl hij wederom optrad als commis saris der Koningin in de provincie Utrecht. Op 1 November 1946 is hem eervol ontslag verleend. De overledene was Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw, Groot officier Oranje Nassau, ere-ridder der Balije Brandenburg der Johanniter Or de en Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. De minister van Economische Zaken heeft in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een prijzenbeschikking. waarin de maxi- JHR MR BOSCH RIDDER VAN ROSENTHAL De steeds toenemende stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland heeft een vergroting van de luchtbrugvan West-Berlijn naar "West-Duitsland nodig gemaakt, foto hoven: een groep vluchtelingen begeeft zich naar het Britse vliegtuig, waarmee de reis naar de vrijheid zal worden gemaakt. Onderuitgewekenen wachten in de hal van het stationsgebouw op liet moment, waarop zij naar het vliegtuig kunnen gaan. Mr G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, heeft West-Duitsland actieve hulp beloofd b(j de oplossing van het probleem der Oostduitsers, die naar West-Berlijn zijn gevlucht. Hij heeft de leden der V.N. verzocht, ook hulp aan de vluchtelin gen te verlenen. De Ford Foundation zal een aanzienlijke som geld beschik baar stellen voor de houw van houten huizen voor de uitgewekenen. Van Noorse zijde is voor hulp een bedrag van 125.000 gulden ontvangen. De American Joint Distribution Commit tee is begonnen met de uitvoering van een program van hulpverlening aan de gevluchte Oostduitse joden. De heer K. R. van Staal, secretaris van de Vereniging van ex-politieke gevangenen, en de heer W. Bakker, vice-voorzitter dezer organisatie, zijn op uitnodiging van de Berlijnse Ver eniging voor Vrije Juristen naar West- Berlijn getogen, om de vluchtelingen- Een gedetailleerd plan voor technische samenwerking tussen de Britse strijd krachten en het toekomstige Europese leger is het resultaat van de onderhan delingen, die in de afgelopen weken tussen Engeland en Frankrijk zijn ge voerd. Het plan is voorgelegd aan maar schalk Juin. De politieke zijde van de samenwer king schijnt een belangrijk onderdeel te zullen vormen van de besprekingen, die premier Mayer en minister Bidault binnenkort in Londen zullen voeren. Gisteravond, om kwart over tien, is Z. K. H. Prins Bernhard, in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff, met het KLM-lijntoestel „Jan v. Riebeeck" naar New-York ver trokken. De prins zal Nederland verte- mum-honoraria, welke door specialisten ii voor de behandeling van ziekenfonds- kapitein Lroedewaagen weer patiënten mogen worden bedongen, vastgesteld. Heden treedt zij in wer king. De prijsboschikking gaat verge zeld van een lijst van verrichtingen. Iedere arts is verplicht aan elke pa tiënt na de behandeling een nota te verstrekken, waarin onder codenum mer naar de verrichtingen wordt ver wezen. Tevens moet het verlangde ho norarium op de nota worden vermeld. op de commandobrug De omvang van de schade aan de „Willem Ruys" blijkt mee te vallen. In de tweede week van Februari zal het schip waarschijnlijk het dok kunnen verlaten. Op 4 Maart zal het schip weer zee kiezen, wederom met kapitein C. C. Goedewaagen als gezagvoerder. Er is niets aan het schip ontwricht of ontzet. genwoordigen bij de feestelijkheden, die in New York worden georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat aan het vroegere Nieuw Amsterdam 300 jaar ge leden stadsrechten werden verleend. Op 2 Februari zal de prins spreken in een plechtige bijeenkomst, die de St. Nicolas Society te New York houdt, ter viering van dit jubileum. De prins zal ook twee herdenkingstentoonstel lingen openen, waarvoor materiaal uit Nederland naar Amerika is gestuurd. Prins Bernhard, die in de VS ook za kelijke bezoeken zal afleggen, hoopt op 11 of 13 Februari terug te keren. Een ontmoeting met president Eisenhower, hoewel daaromtrent nog niets vaststaat, is niet uitgesloten. Op Zaterdag 14 Maart zal in Kras- napolsky te Amsterdam een congres worden gehouden over de sociale- posi tie van de werkers in de intellectuele beroepen. Het congres is georganiseerd door het instituut voor sociaal onder zoek van het Nederlandse volk. Spre kers zijn prof. dr Th. Keulemans (wijs gerig aspect), dr P. H. J. Idenburg (maatschappelijk aspect) en dr J. Pen (economisch aspect). kwestie te bestuderen. Zij zullen na terugkeer in ons land een oproep publiceren voor de organisatie van een hulpactie voor de politieke gevangenen in Oost-Duitsland en wijzen op de internationale betekenis van het viuch telingen vraagstuk. De te Genève zetelende Bond van Rode-Kruisverenigingen heeft in een rapport medegedeeld dat sinds 1945 pl.m. 1.750.000 inwoners van Oost Duitsland naar het Westen des lands zijn uitgeweken. Het daggemiddelde, dat in December j.l. nog 250 bedroeg, is thans tot 1500 gestegen. De politieke zuivering in Oost Duits land zal waarschijnlijk tot een ver scherping van de verhouding tussen kerk en staat leiden, nu alle figuren, die tot voor kort in de regerings- bureaux belast waren met de behan deling van kerkelijke zaken, zijn ont slagen, gearresteerd of gevlucht, en minister Otto Nuschke, de specialist voor kerkelijke vraagstukken in de regering, zwaar ziek in een ziekenhuis is opgenomen. Vermoedelijk zal de ontwikkeling gaan in de richting van de vorming van nationale kerken. Priesters, predikanten en hulpkrachten, die in West-Duitsland zijn opgeleid, zijn reeds uitgewezen, waardoor de kerken voor grote moei lijkheden staan. Bezoeken aan het Westen zijn onmogelijk gemaakt. Waar schijnlijk zal elk kerkelijk contact met West-Duitsland thans worden afgesne den. Het gunstige verloop van de varkens pest maakt het mogelijk het gebied, waarin vrijelijk varkensmarkten mogen worden gehouden, verder uit te brei den. Met ingang van 31 Januari 1953 worden de beperkende bepalingen ten aanzien van het houden van varkens markten opgeheven in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en bet gedeelte van de provincie Noord- Holland benoorden het IJ en het Noord zeekanaal. In het centrale en westelijke deel van ons land blijft het houden van markten voor fok- en opfokvarkens ver boden. Het vervoer van varkens uit het gebied, waar de varkensmarkten ge schorst zijn, naar het „vrije" gebied, blijft verboden. (ANDER deze naam werkt in Neder land de stichting Oud-Politieke De linquenten, waarin een groep NSB-ers is verenigd. De lezer zal zich herinne ren, dat deze lieden op „heldengedenk dag" 9 November j.l. een gezamenlijk bezoek wilden brengen aan het Peel- kerkhof en dat de regering toen tot sluiting van dit kerkhof overging. De O.P.D. heeft daarop de Staat een proces aangedaan, waarin dezer dagen is gepleit. De raadsman van de O.P.D., mr Wolthuis, is oud-„vrederechter" uit Arnhem en werd onlangs genoemd, toen de ontvluchting van zeven gevan genen uit Breda noopte tot het opsom men van organisaties, die een sterk na- tionaal-socialistische gezindheid ver toonden. Het belangrijkst achten wij, dat de heer Wolthuis erkende, dat „de natio- naal-socialistische instelling van de leden der stichting niet dood is" en dat „hij geen enkele verantwoordelijkheid wenste te dragen, wanneer de stichting zou worden verboden". Daarmee zette hij dus wat men noemt een stok achter de deur. De landsadvocaat, mr Veegens, be paalde zich tot het citeren van de regle menten der stichting en deelde boven dien mede, dat de Amsterdamse kan tonrechter reeds had uitgemaakt, dat de stichting een verboden organisatie is. Het kan ons allemaal vrij koud laten. In dien we ons maar voornemen verenigin gen van deze aard met de grootste aan dacht te bekijken en erop te letten, dat subversieve acties van een zijde, die Ne derland tien jaar geleden verried, definitief onmogelijk worden ge- maakt. /-.I pR zijn nog altijd vrouwen, die zich warm maken voor de volledige ge lijkstelling van vrouw en man. Wij kunnen dit standpunt volledig billijken, omdat wij immers weten, dat éen vrouw soms tien mannen te sterk is! Ook zonder deze wetenschap evenwei is in de achter ons liggende jaren wel overduidelijk gebleken, dat vrouwen in geen enkel opzicht bij de man achter staan. Vandaar dat wij de benoeming van een vrouw tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met grote instemming begroeten. Mej. dr De Waal is in onze parlementaire geschiedenis de eerste vrouw, die ach ter de regeringstafel zal plaatsnemen. Vreemd overigens, dat de gelijk stelling van de vrouwen in een an dere politieke groepering, de A.R.- partij namelijk, nog een punt van diepgaande bespreking uitmaakt! £JE doodstraf, die is voltrokken aan de negentienjarige Engelsman Bentley, die met een zestienjarige vriend een gevecht met de Londense politie levei- de, waarbij een politieman werd ge dood, heeft de gemoederen in Engeland in heftige beweging gebracht. Wij gaan van het standpunt uit, dat geen enkel mens het recht heeft over het leven van een ander mens te be schikken. Trouwens deze zaak is in ons land slechts bij de berechting van oorlogsmisdadigers actueel geweest. De doodstraf als gevolg van een bepaling in het Wetboek van Strafrecht is ten onzent al meer dan vijf en zeventig jaar afgeschaft. Engeland hecht in hoge mate aan tra ditie. Ook ten aanzien van deze dood straf. De protesten tegen de executie van Bentley zijn te laat gekomen. Wij kunnen overigens begrijpen, dat de hoogste rechterlijke instanties niet be reid waren deze jongeman gratie te verlenen op grond van het feit, dat protesten werden ingediend. Wellicht hebben deze protesten evenwel tot gevolg, dat het Engelse strafrecht op dit punt wordt herzien. Het is r-,-, inderdaad de hoogste tijd. yOOR de derde keer is er brand uit gebroken in een der emballagelood- sen van het veilinggebouw in Zwaag. Het is zeer begrijpelijk, dat de politie de indruk heeft, dat zij hier met een kennelijk geval van brandstichting te maken heeft. Met het publiceren van dit vermoe den is men er evenwel niet. Alle krach ten zullen moeten worden ingespannen om in deze zaken klaarheid te bren gen. Drie branden in drie m»snden dwingen tot een onderzoek, dat met de meeste gestrengheid zal moeten worden uitgevoerd. Het is dunkt ons, nu wel mooi geweest De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, en de lei der van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, zijn gisteren per vliegtuig uit Washington naar Europa vertrokken. Zij reizen met het vlieg tuig van de president en zullen zeven Wcsteuropese landen bezoeken, met name om de mogelijkheden voor verbe tering der Westelijke verdediging te onderzoeken. Op Maandag 9 Februari keren zij in de Amerikaanse hoofd stad terug, de zesde zijn zij in Den Haag. Eisenhower ontving hen kort voor hun vertrek op het Witte Huis en gaf hun nog een aantal instructies mee.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1