Getuigen verhoor in kort geding Toepoel-B. en W. De wonderen van de automatiek Stad en Omgeving AGENDA Koelman moest het hoofd buigen voor moreel sterke Poetskoke De Europese mens heeft een verheven taak Geen reden tot pessimisme vooi jonge bouwvakarbeiders Bij huisvesting geen vrije sector F. F.SPIEKERMANN Commissaris Koningin bij de Kringraad B.B. De Alkmaarse elftallen Btliarikampioenschap 2e klasse Sierk bezet Tafeltennis tornooi in Vondelschool Hij moet de kracht opbrengen Oost en West te verenigen Luidruchtige lenteboden Voor en fegenl Corrie h Minister Wille op de Zandhoeve: Er moei nog veel worden gebouwd en gesaneerd Levende cultuur Vaak was 't„b medewe ZATERDAG 31 JANUARI 1953 {JISTEREN heeft de president van de rechtbank, mr A. D. van Regteren Al- tena, de getuigen gehoord, die door de gemeente Alkmaar waren opgeroe- pen om te bewyzen, dat de klachten over makelaar Toepoel in de niet door het politie-onderzoek gedekte gevallen even gegrond waren als die in de zaken Rozenstraat en Frieseweg. De president had Maandag verklaard, dat hij van de juistheid van deze klachten, die mede de aanleiding tot de gemeentelijke publicatie hadden gevormd, niet overtuigd was en de gemeente in de gelegen heid gesteld het bewijs te leveren. De eerste getuige was mevrouw de weduwe Kemp, die haar zaak in de Hekelstraat wilde verkopen en in No vember van het jaar 1950 bezoek kreeg van de heer Toepoel, die een koper wist en tevens een andere woning op het oog had voor mevrouw Kemp. Toen de koop via de heer Toepoel gesloten was en mevrouw Kemp de avond daarop bij de eigenaar van het in uitzicht gestelde perceel informeer de hoe de stand van zaken was, bleek deze niets van een ontruiming doorzijn huurders af te weten. De huurders van de woning waren zelf evenmin van plan te gaan verhuizen. Makelaar Toepoel stelde de teleur gestelde verkoopster echter gerust met de mededeling, dat hij een woning op het oog had die „binnenkort" vrij kwam doordat de bewoners naar Australië zouden emigreren. Mevrouw Kemp had tot April 1951 met de nieuwe bewoner, die haar zaak had overgenomen, samengewoond, maar zich toen door middel van een gerechte lijk vonnis uit het huis laten zetten, waardoor de gemeente in de dwang positie was gekomen een woning voor haar te vinden. De tweede getuige was de heer Jan Deetman, die door bemiddeling van de heer Toepoel een in aanbouw zijnd huis aan de Mauritskade had gekocht. De makelaar had hem beloofd er voor te zullen zorgen, dat hij een vestigings vergunning zou krijgen. Toen de heer Deetman zijn inboedel overbracht, kreeg hij van het huisves tingsbureau een telefoontje met het verzoek zich ten spoedigste met het bu reau in verbinding te stellen, daar hij bezig was zonder vergunning de wo ning te betrekken. Gevestigd: Accountancy, Administraties en Belastingzaken Stationsweg 88 - Alkmaar Telefoon 4915 (Advertentie, lng. Med.J Plan voor bescherming van burgerbevolking vastgesteld De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft Donder dag ten stadhuize een belangrijke ver gadering bijgewond van de kringraad van de kring Bescherming Bevolking Noord-Holland 4. Behalve de begroting voor 1953 werd een gemeenschappe lijke regeling vastgesteld tussen de burgemeester en een rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam opgericht. Ook het plan voor de bescherming van de bevolking in het gebied van deze kring (Alkmaar en 19 omliggende gemeenten) werd besproken en goedgekeurd. De Alkmaarse elftallen komen mor gen als volgt in het veld: ALCMARIA VICTRIX: Vasbinder; Wij- nands en Paulisse; Maasen, Wassink en Brouwer; De Buyzer, Dinkelberg, Untied, Schmidt en Genefaas. ALKMAARSE BOYS: Kramer, Metse laar en Krul; Bart, De Ley en Blok; A. Indri, Snijders, Pater, A. Knip en P. Indri. RANDERS: Dukers; Klepper en Kemp; P. Teigeler, Th. Bakker en J. Hees been; Clement, Sol, J. Teigeler, Go- seling en Goldman. RKAFC: Popma; Wester en Hoebe; De Lange, Dorresteijn en Langedijk; P. Tijm, De Nijs, Kooge, J. Tijm en Heynis. Herijk van gewichten Burgemeester en wethouders van Alk maar brengen ter algemene kennis, dat dit jaar voor de herijk van maten en ge wichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in een lokaliteit van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar en wel op: Maandag 2 Februari 1953 van 1012 en van 13—14 uur voor de verkopers van nieuwe maten en gewichten; Maandag 2 Februari van 14.3016 uur en Dinsdag 3 Februari van 9.30—12 uur en van 13—16 uur voor apothekers, goud en zilversmeden; Woensdag 4 Februari, Donderdag 5 Februari, Vrijdag 6 Februari van 9.30 12 uur en van 1316 uur voor bezitters van grote partijen; Maandag 9, Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12, Vrijdag 13, Maandag 16, Dinsdag 17, Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20, Maanda g 23 en Dinsdag 24 Februari van 9.30—12 uur en van 13—16 uur voor de overige herijkplichti- gen, die een oproepbriefje hebben ont vangen. Woensdag 25 en Donderdag 26 Febru ari van 9.3012 uur en van 1316 uur voor hen, die geen oproepbriefje heb- ben ontvangen. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR: Ned Leger des Heils, 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Hosannasamen komst; Woe. 8 uur Wijdingsdienst. N.-NIEDORP: 10 uur ds. A. de Wilde. Doopsgez. gem., 10 uur da. E. Fran ken -Liefrink. De heer Deetman, die zeer verbaasd was dat de zaak nog niet in kannen en kruiken was, stelde zich nog diezelfde dag met de heer Spaans in verbinding, waarna ter elfder ure toch nog toe stemming verkregen kon worden. De heer Spaans, chef van het huis vestingsbureau, die ook als getuige ge hoord werd, verklaarde, dat er bij de woonruimteverdeling geen sprake is van een z.g. „vrije sector". De gemeen te kan te allen tijde beslag leggen op een huis uit deze „sector", zo zij dit in het algemeen belang noodzakelijk acht Dat de zaak in het onderhavige geval voor de heer Deetman nog goed was afgelopen, deed aan het risico, dat door de bemiddeling van de heer Toepoel was ontstaan, niets af. De raadsman van de heer Toepoel, mr H. J. Scholten, vroeg tot slot gele genheid voor een contra-enquête, wel ke op Woensdagochtend 4 Februari te 9.30 uur zal worden gehouden. Ter zitting werden nog enkele getui gen gehoord, die in grote lijn de ge noemde gang van zaken bevestigden. De heer J. Wiese, raadslid, verklaar de in zijn functie van adviseur van de wethouder in huisvestingszaken, dat in het derde geval, dat van de Coman- straat 4, de betrokkene, de heer Van Wieringen, geen vergunning had kun nen krijgen. Ook hem was door de ma kelaar Toepoel beloofd, dat de zaak in orde zou komen. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Geen verlof, geen verloving (14 jaar) Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Levend ingemetseld (18 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Revue-girl vermoord (18 jaar). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De schrik van de Tweede com pagnie (alle leeft.). Gulden Vlies, 7.30 uur: Non-stop-uit voering Turnlust. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Alkmaar Go Ahead. Hotel Victory, 3 uur: Vergadering Ned. Wandelsportbond. Paviljoen Kinheim, 1 uur: Vergade ring Landelijke ruiters. BERGEN. K.C.B., 4 uur: Opening ex positie zelfportretten. HEILOO. Rustende Jager, 8 u.: Falk land met „Pinky". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinama Americain 2 uur: Boemelstudenten (alle leeft.). Wapen van Heemskerk, 7.30 u.: Dans avond. Gulden Vlies. 8 uur: R.K. toneelver. Vondel met „Een baby van duizend weken". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Geen verlof, geen verloving (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Levend ingemetseld (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Revue- girl vermoord (18 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De schrik van de tweede compagnie (alle leeftijden). Gulden Vlies, 2 uur: Ver. van Oud leerlingen: ir G. J. Bouma over „de bouw van de Noordhollandse boerderij" 8 uur: R.K. toneelver. Vondel met Een baby van duizend weken". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Tik- Tak-revue. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 17.04 5.10 Zondag 17.33 5.40 Maandag Zaterdag Zondag Maandag 18.02 TE CAMPERDUIN 6.10 Hoog 17.09 5.15 17.38 5.45 18.07 6.15 Laag 11.09 23.15 11.38 23.45 12.07 0.15 DOETSKOKE HEEFT BLIJKBAAR veel interesse voor de titel van kampioen van Alkmaar tweede klasse libre. In ieder geval speelt hü in dit tornooi wel zeer sterk en moet op het ogenblik als de sterkste candidaat worden ge zien. Gisteravond rekende hij, in een uitermate spannende partij, af met zijn concurrent Koelman, niettegenstaande het feit, dat laatstgenoemde speler een voorsprong van dertig caramboles heeft gehad. Bovendien had Poetskoke het geluk zonder geluk is nog zelden een biljarttornooi gewonnen dat de onge slagen De Vet gisteravond tweemaal met een nederlaag genoegen moest nemen. DE VET TWEEMAAL GEKLOPT pOETSKOKE moet zich zelf wel sterk weten. Reeds verschillende partijen heeft hij uit het vuur gesleept en het treffen tegen Koelman maakte daarop geen uitzondering. Nadat hij eerst een achterstand van dertig pun ten had moeten wegwerken, bleven deze kampioenspretendenten vlak bij elkaar, zodat de stand na de 36e beurt 140138 in het voordeel van Poets koke luidde. Een serie van tien bracht Poetskoke het eerst aan de eindstreep en toen kon hij gaan zitten en wach ten of Koelman nog kracht genoeg had om de resterende twaalf punten te scoren. Verder dan een half dozijn bracht Koelman het echter niet. Over spanning gesproken. Koelemy stond na de 27e beurt tegen Kranen burg met 142 tegen 129 in het voor deel. Op de daaropvolgende serie van Kranenburg (11) antwoordde hij met een poedel en ook op de serie van zeven, welke zijn tegenstander daar na produceerde, bleef hij het antwoord schuldig. De stand wa stoen 147142. Beide spelers werden bevangen dooi de welhaast tastbare spanning en af en toe een punt scorende kwam het einde pijnlijk langzaam nabij. Met een „serie" van één maakte Kranenburg tenslotte de partij in de 33e beurt uit en Kc-elemey bleef op 147 staan. De voorsprong welke De Vet bij de stand 127-307 had verkregen in zijn party tegen A. Dekker, was nlft vol doende om tot winst te komen. On verstoorbaar bleef Dekker zijn spel letje spelen en langzaam maar zeker liep hij _op De Vet in, totdat Dekker na de 35e beurt een kleine voorsprong had genomen (147142). Het zag er naar uit dat De Vet toch nog als eer ste de 150 vol zou maken, maar hij strandde op twee caramboles. Dekker die de nastoot had, aarzelde niet en scoorde de drie punten weike hem van een overwinning scheidden. Tegen Kraneburg liep De Vet ge ruime tijd naar zijn vorm te zoeken. Die kwam pas toen het te laat was en Kranenburg de partij niet meer kon verliezen. Bregman, die veel be ter kan dan wij deze week van hem hebben gezien, moest met een duide lijke nederlaag tegen Beers genoegen nemen. Poetskoke Koelman Kranenburg Koelemey De Vet Dekker De Vet Kranenburg Beers Bregman De stand luidt: Poetskoke Kranenburg luiden: 150 37 23 4.05 144 37 15 3.89 150 33 25 4.61 147 33 35 4.46 148 36 18 4.11 150 36 16 4.16 137 44 15 3.11 150 44 31 3.40 150 35 18 4.28 98 35 13 2.80 5 4 1 0 9 5 3 0 2 6 De Alkmaarse tafeltennisvereniging DSS organiseert morgenmiddag de jaarlijkse tienkamp voor de tien sterkste heren van Noord-Hoiland- Noord. Deze wedstrijden, welke in de Vondelschool zullen plaats hebben, zullen zonder enige twijfel uitstekende sport bieden, te meer daar het krachts verschil maar zeer minimaal zal blijken te zijn. Favorieten voor de eerste plaats zijn Visser (Hoorn) en Louis (Den Helder). Koelman Dekker De Vet Béêrs Bregman Koelemey VOOR een nagenoeg geheel gevulde Marijke-zaal sprak gisteravond dr F. W. Zeyimans van Emmichoven in hotel Victory voor het Centrum voor Vrij Geestesleven over het onderwerp: „Europa tussen Oost en West". Dit vraag stuk aldus spr. houdt iedere Europeaan bezig. Ons werelddeel aan deze zijde van het IJzeren Gordijn is wel een klein Europa geworden, doch inner lijk is het een begrip voor ons van grote en rjjke culturele waarde. De vraag, die bij velen is gerezen, wat Europa eigenlijk wil zijn, valt niet gemakkelijk te beantwoorden. Men probeert Europa tot een federatie te creëren, doch ook dit gaat zeer moeilijk. Naast vele pessimistische stemmen vallen er gelukkig ook idealistische te beluisteren, die zeggen, dat het eigenlijke Europa wellicht nog eerst geboren moet worden. Spr. wilde uit dit laatste oogpunt zijn rede ophouwen. UET kleine gebied Europa is van de allergrootste betekenis omdat het de kracht zal moeten opbrengen Oost en West te verenigen. Europa werd sedert de vijftiende en zestiende eeuw steeds groter, evenals zijn invloedssfeer. Men kon het dus een zekere wereldmacht niet ontzeggen. Daarbij voltrok zich de innerlijke individualisering van de mens. Er valt een merkwaardige samenhang tussen de grote en kleine volken van Europa door de eeuwen heen te be speuren, als b.v. het begrip voor de Italiaanse kunst. Ook Frankrijk was van grote betekenis als cultiverende, harmoniserende macht. Voorts ging van Shakespeare een grote invloed uit. Wij kenden in de jaren 19121914 een Rus sische invloed. Al dezê uitingen vorm den de Europese cultuur. Het Oosten ligt deze verwesterlijkte cultuur niet. De moderne tijd heeft ons weliswaar de radio en snelle verkeers middelen gebracht, doch deze deden iets „algemeens" ontstaan. Men vindt dit echter niet meer wanneer men in de zielen van de mensen zelf komt. Het Oosten. TN het Verre Oosten heeft de mens nog een cultuur, waaruit het eigenlijke geestelijke leven spreekt. De aarde is voor hen slechts iets, dat uit het para dijs naar beneden is gevallen. De Ame rikanen daarentegen zouden zeggen, dat zij het paradijs zouden maken met be hulp van hun enorme techniek. Zijn de Ver. Staten zonder welvaart niet denkbaar, in India b.v. voelt men zich vrij, wanneer men geen bezit heeft. Met de volksaard hangt het begrip vrij heid samen. Wat voor de Oosterling een absurd begrip is, is dit voor de Europeaan volstrekt niet. Men vindt bij de Oosterling een grote bereidheid tot lijden. Een Chinese of Koreaanse divi sie gaat b.v. op geheel andere wijze de „Het wordt weer Lente" zeiden de leden der Alkmaarse Hermandad tus sen hun werkzaamheden door. „En dit jaar is het verdraaid vroeg". Buiten schalde een trompetsolo, geaccompag neerd door een straatorkest je. Hoewel het nog in de prille ochtend, was, 'werd „High Noon' met zoveel volume en expressie ten gehore gebracht, dat tal vah huisvrouwen hun stofdoeken en huilende kindertjes in de steek lieten om de band te zien proefspelen. dood tegemoet dan een Amerikaanse dat zou doen. Het begrip ruimte is voor de Ooster ling de hemel, voor de mens uit het Westen het aantal kilometers, dat hij in een bepaald tempo aflegt. Tijd is voor de Oosterling het rhythmisch be wegen van het heelal. De tegenstellin gen zijn zo groot, dat men zich afvraagt of zij ooit zullen worden opgelost. Toch dienen de tegenstellingen tussen Oost en West te worden verklaard, in dien men tot beter begrip wil komen. De Europeaan heeft een verheven en heilige opdracht te vervullen en dient in het midden tussen Oost en West te staan. Die roep dient tot ieder mens door te dringen, die de heilige taak heeft de totaliteit van de mens in zich te dragen en mede te bouwen-aan de toekomst van een mensengeslacht. Naar aanleiding van enkele vragen merkte dr Zeyimans van Emmichoven op, dat onze verhouding tot Indonesië een geheel andere zou zijn geweest, indien wij ons in 1948 van de Ameri kaansEngelse invloeden hadden kun nen vrijhouden, invloeden, die in 1950 totaal, doch te laat. in ons voordeel waren veranderd. Het is er tenslotte toch van ge.| komen. Nadat de drie middenstandsorganl.i' saties met veel moeite hun enquê!t" onder de leden hadden beëindigd heeft het geruime tijd geduurd voordat hét adres om bij wijze van proef voor een jaar een koopavond in te stellen, door' B. en W. met een "afwijzend advies aaa de raad wordt voorgelegd. Het is intuj.' sen duidelijk geworden waarom hetjj verzoek van de drie bonden zolang on-L der water is gebleven. De commissie] voor het ontwerpen van straf verorde. ningen heeft op de enquête nog weej eens een andere enquête gehouden enl is tot de verrassende ootdekking gekol men, dat het opinie-onderzoek maar t! zo-zo is geweest. De cijfers, die onj thans worden voorgelegd verschillen be.| duidend met die welke de middenstand in zijn adres aan de gemeenteraad heeft K neergelegd en wij vragen ons met ven] bazing af hoe dit mogelijk is. Wanneet I de uiteenlopende resultaten alleen ge. vonden waren in een andere interpre.!' tatie van het verzamelde cyfermate. riaal, zoals op sommige punten van heli adres is gebeurd, dan zouden we da:] kunnen begrijpen, maar dat er ook it if de nuchtere cijfers zoveel speling katfl zitten dat wil er bij ons niet in. Dj conclusie van de commissie werpt hel gehele adres radicaal van zijn voetstuk, In plaats van een groter percentage voorstemmers blijkt er nu opeens eet meerderheid aan tegenstemmers te tjjt en daarmee is dus meteen het zo lang voorbereide verzoek van de baan. vragen ons niettemin af welk bel de middenstand bij een dergelijk ve,v zoek kan hebben, dat door de mee:, derheid van zijn leden niet wordt steund. De waarde van dit adres wortj in dat geval wel wat twijfelachtig. Ot.ij van raadselachtig nog maar niet te t ken. DESLISSEND voor de toekomst van het bouwvak en voor de welvaart, al«- D mede voor de werkgelegenheid voor allen, die er bij betrokken zijn, is economische positie van het land als geheel en die laat zich ondanks hst feit, dat wij haar alleen door ons een zekere zelfbeperking op te leggen en dooi krachtig door te werken, zullen kunnen handhaven aanmerkelijk minder ongunstig aanzien dan een paar jaar geleden ook maar gehoopt kon worden", aldus de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir H. B. ,T. Witte, in een toespraak tot de deelnemers aan de op de Volkshogeschool De Zand hoeve te Bergen gehouden Volkshogeschooldag voor het bouwvak. (Advertentie, lng. Med.) Op deze dag werd het vraagstuk aan de orde gestfilcL.vajj.-de mogelijk heden en moeilijkheden voor de jon geren in het bouwvak. Dit vraagstuk werd belicht door een aannemerszoon, een jonge bouwvakarbeider, een MTS- er, een aannemer, een oudere bouwvak arbeider en door een architect. Minister Witte merkte o.m. nog op, dat er in ons land behalve het directe tekort aan woningen, nog een enorme behoefte bestaat aan „bouwen". Zowel op het gebied van de krottenopruiming als op het gebied van de sanering van tai van oude binnensteden. Voor de toekomst op lange termijn is er vol gens de bewindsman dus zeker geen reden tot pessimisme voor jonge bouw vakarbeiders. Wat de directe toekomst betreft is er volgens ir Witte een re delijke vooruitgang ten aanzien van de woningbouw (60.000, misschien zelfs 62 of 63.000 in 1953) en van de over- beidsbouw. De opdrachten van de in dustrie zijn in de laatste jaren echter aanzienlijk verminderd en hier kan, aldus ir Witte, de regering niets for ceren. De industrie zal zelf moeten be slissen of en op welke tijdstippen zij opdrachten wil verstrekken. De overheid tracht steeds de moge lijkheden te bevorderen. Van zeer gro te betekenis moeten echter niet alleen de materiele mogelijkheden van het Wij leven in een tijd waarin aller aandacht is gevestigd op de automaten, die na zes uur in de middag niet meer bijgevuld mogen worden tenzij ze in een hall staan, die onder het Hore- cafbedrijf wordt gerekend. De gebefte heren achter de groene tafel moeten maar uitmaken welke automaten daaronder vallen en welke moeten worden verboden. Het is voor velen een puzzle, maar er zijn meer puzzles bij de automatiek, welker oplossing nog veeX moeilijker is. Er zijn in onze goede stad automaten, die geen pinda- repen, gekookte eieren, croquetjes of gevulde koe ken leveren en waarvan niemand eigenlijk weet wanneer ze worden bijge vuld omdat daarover geen enkel wettelijk voorschrift wordt gegeven. Dat zijn de postzegelauto maten, de blauwe kastjes met de nikkelen slingertjes, waarin men van boven een dubbeltje of twee gave cen ten stopt en er van onderen een postzegel voor terug krijgt. „Ze vinden wat uit tegen woordig" zei een buiten mannetje, die van de week op een avond naast ons stond te „slingeren". Hij stopte een kwartje in de gleuf en haalde een ogen blik later met een verrukt gezicht vier blanco brief kaarten uit het bakje plus een losse cent, die hij teveel betaald had, maar die de posterijen hem netjes terug gaven nadat het kwartje op de een of andere myste rieuze wijze in het binnen ste van het toestel was ge wisseld. ,,'t Is eert' mirakel" zei het mannetje en hij keek ons een beetje verdacht aan toen we hem vertelden, dat het nog veel myrakuleuzer zou zijn als hij er een cent in ge stopt 'had en bij zijn brief kaarten een kwart je terug zou hebben gekregen. „As dat waar was sting ik hier de hele nacht te draaien'' zei hij grijnzend en hij keek belangstellend naar het duppie dat wij in het kastje naast het zijne in de gleuf lieten verdwijnen. „Ting" zei een belletje en even later haalden we iets roods uit het bakje. We weten niet in hoe verre zoiets onder majes teitsschennis valt, maar wel, dat een staatsbedrijf van de betekenis van onze P.T.T. voor een dubbeltje niet de onthalsde afbeelding van onze geëerbiedigde koningin moet leveren met als toegift onder het kartelrandje nog een stukje van het voor hoofd. Het zou een philatelistisch unicum kunnen zijn als met iedereen in het bezit van twee door een perforatie gescheiden zegels met be hulp van een scheermesje het op bedriegelijke wijze had kunnen nabootsen. We hebben dat monstrum op de enveloppe geplakt om dat er niets beters was en de brief nodig weg moest. Ten slotte zijn de automaten er voor zelfbediening tn ae tijd, dat het postkantoor ge sloten is en men nergens anders terecht kan. „Mag dat nou zo maar?", vroeg het mannetje wiens bewondering voor de auto maten ai een beetje geluwd leek. We weten niet of het mag en evenmin of de ge adresseerde strafport moet betalen en het was niet de eerste keer, dat de posterijen ons zoiets „leverden", maar we hadden geen andere keuze. 's Avonds laat zijn we uit een automaat in de buurt nog zo n monstrum gaan draaien, maar het dubbeltje verdween, de slinger draaide zonder resultaat, er was geen belletje dat „ting" zei en na een druk op de knop kregen we tenminste ons geld terug. Het had erger kunnen wezen. De volgende middag heb ben we een goed gekarteld, onversleten dubbeltje waarvoor de Nederlandse Bank zonder enige beden king tien gave centen zou uitbetalen in de automaat in de Emmastraat laten ver dwijnen. Een druk op de knóp en we konden het duppie weer opbergen, 's Avonds acht uur hebben we 't nog eens geprobeerd met hetzelfde resultaat. Toen zijn we naar het postkantoor gewandeld waar ten gerieve van de klanten ook zo'n kastje buitenhangt en we hebben een poosje aan het slingertje gedraaid en de brief weer in onze zak ge stoken Probeer 't nog eens op de Nieuwlandersingel" riep een hulpvaardige postman, die achter de ruiten nieuwsgierig naar onze draaierijen had staan kijken. Het mysterieuze kastje op de singel bleek inderdaad van een andere constructie te zijn. Daar hoefde je niet eens op de knop te drukken om het duppie met veel ge rinkel in het bakje te horen vallen. Uitverkochthad er eigenlijk op het kastje moe ten staan. Als er uitverkoop is kijken de mensen niet zo nauw naar de kwaliteit en we hadden graag met een verminkte beeldenaar genoe gen willen nemen ornaat een half el altijd nog beter dan een lege dop is. Met de brief zonder zegel hebben we anderhalve dag in onze binnenzak gelopen omdat de posterijen op all straathoeken „niet thuis" gaven. Zijn de heren op ons post. kantoor misschien tegen standers van de avondver. koop? Mogen de automaten na zes uur niet meer bij gevuld worden? Zijn twee halve postzegels geldig als ze met een perforate Ban elkaar zitten? Is de man, die op de automaten motten lellen misschien voor her halingsoefeningen opgeroe pen en heeft men vergeten tijdig voor een remplagant te zorgen? Het zijn alle vragen, die bij een kwestie als deze naar voren komen en waarop we geen antwoord kunnen krijgen. Toch zouden we de mooie, lichtblauwe kastjes hier niet graag willen missen. Ze ge ven met de keurig gepoetste slingertjes iets fleurigs aan het stratenbeeld en de vreemdeling komt automa tisch onder de indruk, dat we hier in een goed georga niseerde stad leven. bouwen worden geacht. Het gaat er 9 bovendien om of het bouwen wee: vorm zal kunnen geven aan een leven-f de cultuur van deze tijd. Dan zal, vervolgde spreker, het bouwen ooi:!;' weer uit kunnen groeien boven loutere doelmatigheid en zal er, metl behoud van alle efficiency, weer een grotere mogelijkheid zijn dat ook de goede verhoudingen en eveneens de kunstenaar weer volledig tot hun recht zullen komen. Aan het groeien van een dergelijke geestesgesteldheid kal juist ook het werk als dat van de Volkshogeschool het zijne bijdragen. Aflakking van spoorbaan Ten behoeve van de aan het Huls- waarderplein en de Noorderstraat ge vestigde bedrijven (Nat. Coöp. Zuiver- verkoopcentrale en het Mengvoederbe- drijf Glastra) is het noodzakelijk om van de in de Koedijkerstraat gepro jecteerde spoorbaan een aftakking te maken langs de Noordzijde van het Huiswaarderplein en langs een ge-- deelte van de Noorderstraa,t. Tenge volge hiervan zal de gemeente jaar lijks een bedrag van f 966 meer aan huur en onderhoud moeten betalen. Dit wordt nu gebracht op f 5166. Ingekomen stukken Van bewoners van de Hoeverweg l! bij de raad een verzoek binnengeko men om ter plaatse een verlichting aan te brengen. B. en W. verzoeken dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. Van het actie-comité De Omval h een adres ontvangen, houdende het verzoek de Slingerdijk te willen ver beteren. B. en W. stellen voor dit voel kennisgeving aan te nemen onder ver wijzing naar hun brief van 21 Januat Klavertje had geluk De uitslagen van de derde wedsi'- van het nederlaagtournooi van „In* Klein" te Alkmaar luiden: le pr. Ke vertje met 22168 pnt: 2e pr. Waagtt» met 22098 pnt.; 3e pr. In 't Klein f1 20680 pnt.: 4e pr. POVY mett !®4 pnt. Er werd zeer sportief gespeel- HUISVLIJTTENTOONSTELLING In het Ringersgebouw aan de Linden- gracht 10 zullen de leden van Ringers postzegelvereniging vandaag en morg® een tentoonstelling houden van postze gels en werken van huisvlijt, waaronder handwerk, schilderijen, tekeningen en foto's. Er is een jury benoemd, bestaan de uit mej. Vegelien, lerares aan de Huis houdschool, de heer Wim Koster, voor- ziter van de schildersvereniging -Door werken" en de heer W. v. Straalen. Voorts de heren J. A. A. Goosen en Van der Wa' als „bijzitters". BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Vrijdag: 1 vawler f 13.100; logers: WR 33 f 1410. KW 84 f 5430, KW 78 f 6600, KW 39 f 3660. Prijzen per kg: heilbot 2.59—215, gr- tong 2.31—2.14, grm. tong 1.46—1.42, kim. tong 1.62—1.53. kl. tong I 1 65—1.60, kl. tong II 1.35—1.26, tarbot I 1.54-1-34. Per 50 kg: gr. schol 25—19, ge schil 28—25, kim schol 59—47, kl. schol I 37—36, kl. schol II 22-14, schar 31- 33, v. haring 19—12, makreel 33—28, kim. schelvis 83, kl. schelvis I 63, Kl. schelvis II 4019, wijting 28—20, gr. gut 34, mid. gul 29, kl. gul 25, kl. jeng 31, kl. kooivis zw. 22, wit 28. Per 125 kg: gr. kabeljauw 130—90, gr. kooivis zw. 50 wit 65. gr. leng 96. Aanvoer in totaal 1220 kisten. WAT HIER VOL persoonlijke herinner, en teruggaat naar Dt straat. Daar was, in a kwam, vroeg in de n van dat huis klonk heer Dol was Stafmu broers. Deze muzikan zoon, en oók aan zijl toen een waarlijk alle. ons de preciese herin, vijf-en-twintig jaar. persoonlijke redenen, eeuw in een goed dee gekregen heeft. MA de lessen van di bepaald een gemak volgde een opleiding In Den Helder. Come de kortst mogelijke t Er stond iets in-ovei leerlinge, die een goe komst tegemoet ging" toen 12 jaar. Volgde een periode de heer J. A. v. d. der. die haar vooral v in theorie en harmon: Zielig te horen, na juist déze lessen van deskundige figuur i culturele leven haar nut geweest zijn. Daarna had het moeten volgen. Het sterdam was te ver e kosten. Tenslotte was meisje. Er kwam wel meester: Arie van de muziek-paedagoog aai conservatoria, leidde en spoedig daarop vo openbare optreden. A uiterst bescheiden. A ster bij volksdansen Maar toen Frans van teur van Helders Gen eenmaal in Anna begeleiden, duurde he stond op de pinken vergetelijke Casino an En dat was dan eiger Ik zou eigenlijk ge eniging weten, die n i van haar bijna altijd dewerking" geprofitee aan de concerten var Volk" onder leiding ting. Aan „Morgenroc Gemengd Koor. Aan Mannenkoor, aan maal zag ik haar aan bij „Harmonie". Een 1: gén zat naast haar, - Dat was Klaas Boon. 1 óók nog. In het Conc als solo-altist. Zijn n; internationale klank. Zij hielp oprichten tevereniging „Ons Ge Februari a.s. ook al staat. Zij is er nóg trice van en met d< Krijgsman, is zij He vereniging nooit verl is mevrouw Corrie M dag in Den Helder vo JJAAR grote dagen r komen. Die begont haar werk voor de af van de Speeltuinven aanzienlijke mate gri onder de begeesteri Dirk Steeman, jeugd- mendheid. De muzika nam Henk Hoogervor muzikant, en in verb" merkte men in Den L bijzonders gaande wa gervorstCorrie Dol iets bijzonders. Opger Zingende Jantjes", koor, Helders Gemei cendo" en Helders K zes koren was zij ve prestaties van elk var merkelijk. Aan deze hausse op kwam een einde toer brak. Den Helder liep en mevrouw Morée-D gen terecht. Tegen ai zomede tegen iedere actie in, zette zij het der door. Treinen w bombardementen voi maar mevrouw Moréi meisjes zingen. Een tie, die nu nog wel ee telheid ontrukt mag concerten werden voor de evacué's in vond menige uitvoer vertrek van Hooge: Haag was het echt meer mogelijk door te HAAR activiteit ont\ in Bergen. Als t een zanggroepje van hoorde zij mogelijkhei menmateriaal. Zij nar het koortje en ging aa gens Meisjeskoor wei hetwelk thans al wee Daarnaast werd een richt en voorts de G< eniging Bergen. Dat w eniging bestaat dezer Tenslotte werd onge leden Bergens Klein 1 gericht, en eveneens ding van het gemengi de uit personeel van vangenis „Schutterswi presteerde werd reed kolommen bosreven jubileumconcert plaat. Bergense Kinderkoor, jonge zangers, verc klassen. Ze zullen zir, tende Jager", tegelijl, m

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2