De VVV Bergen gereorganiseerd 3or en tegen r De wereldreis van ssimisme voor (arbeiders Corrie Morée-Dol is een kwart eeuw „in de muziek" WAT DE THEATERS BRENGEN Slechts één man verzette zich tegen het bestuursvoorstel e Zandhoeve: Vaak was 't„belangeloze medewerking" Zes koren VICTORIA THEATER: De schrik van de 2de compagnie HARMONIE THEATER: Geen verlof, geen verloving REX THEATER: Levend ingemetseld CINEMA AMERICAIN: Revuegirl vermoord De Journaals Het is er tenslotte toch van ge. n. lat de drie middenstandsorganl. met veel moeite hun enquête de leden hadden beëindigd heeft ;eruime tijd geduurd voordat het om bij wijze van proef voor een een koopavond in te stellen, door W. met een afwijzend advies aan ad wordt voorgelegd. Het is intus- duidelijk geworden waarom het ek van de drie bonden zolang on- vater is gebleven. De commissie het ontwerpen van strafverorde- n heeft op de enquête nog Weer een andere enquête gehouden en de verrassende ootdekking geko- dat het opinie-onderzoek maar is geweest. De cijfers, die ons worden voorgelegd verschillen be. j nd met die welke de middenstand n adres aan de gemeenteraad heeft elegd en wij vragen ons met ver. g af hoe dit mogelijk is. Wanneer iteenlopende resultaten alleen ge. :n waren in een andere interpre, van het verzamelde cijfermate. zoals op sommige punten van het is gebeurd, dan zouden we dat en begrijpen, maar dat er ook in jchtere cijfers zoveel speling kan dat wil er bij ons niet in. De usie van de commissie werpt het e adres radicaal van zijn voetstuk, aats van een groter percentage temmers blijkt er nu opeens een ierheid aan tegenstemmers te zijn tarmee is dus meteen het zo lang iereide verzoek van de baan. Wij in ons niettemin af welk belang iddenstand bij een dergelijk ver- kan hebben, dat door de meer- :id van zijn leden niet wordt ge. d. De waarde van dit adres wordt t geval wel wat twijfelachtig. Om aadselachtig nog maar niet te spre- bouwd en gesaneerd iuwvak en voor de welvaart, als- i, die er bij betrokken zijn, is de en die Iaat zich ondanks het elfbeperking op te leggen en door ndhaven aanmerkelijk minder ook maar gehoopt kon worden", ishuisvesting, ir H. B. J. Witte, op de Volkshogeschool De Zand- g voor het bouwvak. en worden geacht. Het gaat er idien om of het bouwen weer zal kunnen geven aan een leven- iltuur van deze tijd. Dan zal, zo ilgde spreker, het bouwen ook uit kunnen groeien boven de -e doelmatigheid en zal er, met id van alle efficiency, weer een re mogelijkheid zijn dat ook de verhoudingen en eveneens de enaar weer volledig tot hun recht i komen. Aan het groeien van iergelijke geestesgesteldheid kan ook het werk als dat van de hogeschool het zijne bijdragen. takking van spoorbaan i behoeve van de aan het Huis- ierplein en de Noorderstraat ge- de bedrijven (Nat. Coöp. Zuiver- lopcentrale en het Mengvoederbe- Glastra) is het noodzakelijk om ie in de Koedijkerstraat gepro- rde spoorbaan een aftakking fe n langs de Noordzijde van het vaarderplein en langs een ge- van de Noorderstraqt. Tenge- hiervan zal de gemeente jaar een bedrag van f 966 meer aan en onderhoud moeten betalen, rordt nu gebracht op f 5166. Ingekomen stukken bewoners van de Hoeverweg Is e raad een verzoek binnengeko- )m ter plaatse een verlichting e brengen. B. en W. verzoeken Ires in hun handen te stellen ter ring. i het actie-comité De Omval I' •dres ontvangen, houdende het ek de Slingerdijk te willen ver- ■n. B. en W. stellen voor dit voor sgeving aan te nemen onder ver- g naar hun brief van 21 Januari. Klavertje had geluk uitslagen van de derde wedstn$ iet nederlaagtournooi van „In 't te Alkmaar luiden: le pr. Kb- met 22168 pnt: 2e pr. WaagkW 2098 pnt.; 3e pr. In 't Klein met pnt.: 4e pr. POVY mett 19274 Ir werd zeer sportief gespeeld- nSVLIJTTENTOONSTELLING et Ringersgebouw aan de Linden- 10 zullen de leden van Ringers gelvereniging vandaag en morgen intoonstelling houden van postze- i werken van huisvlijt, waaronder rerk, schilderijen, tekeningen en Er is een jury benoemd, bestaan- mej. Vegelien, lerares aan de Huis- :hool, de heer Wim Koster, voor aan de schildersvereniging „Door- n" en de heer W. v. Straalen. de heren J. A. A. Goosen en Van a' als „.bijzitters". 3MMINCEN IJMUIDEN immingen van Vrijdag: 1 rawler )0; logers: WR 33 f 1410. KW 84 KW 78 f 6600, KW 39 f 3660. een per kg: heilbot 2.502.15, gr- 2.31—2.14, grm. tong 1-46 mg 1.62—1.53, kl. tong I 1.65—1-60, g II 1.35—1.26, tarbot I 1.54—1.34. 50 kg: gr. schol 25—19, gpn.- 1825, kim, schol 5947, kl. schol 36. kl. schol II 22—14, schar 31— haring 1912, makreel 33—28, chelvis 83, kl. schelvis I 63, kl- s II 40—19, wijting 28—20, gr. gul 1. gul 29. kl. gul 25, kl. leng 31. >Ivis zw. 22, wit 28. 125 kg: gr. kabeljauw 13090, gr* zw. 50 wit P'. gr. leng 96. oer in totaal 1220 kisten. Vijf en twintig jaar muzikale cultuur tussen Bergen en Den Helder WAT HIER VOLGT dient, in alle bescheidenheid, te beginnen met een persoonlijke herinnering. Een herinnering, die ouder is dan een kwart eeuw, en teruggaat naar Den Helder van die tijd, precies gezegd: naar de Sluisdijk- straat. Daar was, in die straat, één merkwaardig huis. Wanneer je er ook langs kwam, vroeg in de morgen, 's middags, 's avondsvan achter de ramen van dat huis klonk altijd muziek. Het was het huis van de familie Dol. De heer Dol was Stafmuzikant der Koninklijke Marine. Dat waren óók zijn heide broers. Deze muzikant gaf lessen aan half Den Helder, geloof ik. Oók aan zijn zoon, en óók aan zijn dochter. Die zoon is muzikant geworden. En de dochter, toen een waarlijk allerliefst meisje, met heel lange bruin-blonde krullen vergeef ons de preciese herinnering lezers.is óók nog in de muziek. Dezer dagen vijf-en-twintig jaar. Over haar wilde ik U graag iets vertellen. Niet zozeer om persoonlijke redenen, als wel vanwege het feit, dat haar naam in die kwart eeuw in een goed deel onzer provincie een bij uitstek goede, sympathieke klank gekregen heeft. jeskoor en het Klein Vrouwenkoor. Het wordt natuurlijk een féést-con- cert, want er is reden te over voor een feest. Voor de verenigingen en voor mevrouw Morée-Dol. Omdat dit alles praktisch haar werk is. Omdat zij gebleven isde begeesterende muziek-paedagoge. Haar grootste ver dienste lijkt ons de eigenschap om haar begeestering, haar inspiratie op anderen te kunnen overbrengen. Dat is overigens niet zo verwonderlijk als men weet dat zij lééft voor de mu ziek, die het beste in haar leven is. En die dat ook wel zal blijven, dunkt ons. Zij kan niet buiten muziek. Wij vermoeden dat voor dit komende jubileum in Noord-Holland wel grote belangstelling zal bestaan. Die avond in „De Rus" in Bergen zal wel iets bij- waarschijnlijk VTA de lessen van de vader (die niet bepaald een gemakkelijk leraar was) volgde een opleiding bij „Toonkunst' in Den Helder. Corrie Dol verkreeg in de kortst mogelijke tijd haar diploma. Er stond iets in over „een uitstekend leerlinge, die een goede muzikale toe komst tegemoet ging". Het meisje was toen 12 jaar. Volgde een periode van opleiding bij de heer J. A. v. d. Vliet in Den Hel der, die haar vooral verder bekwaamde in theorie en harmonieleer. Het is ple zierig te horen, na zoveel jaren, dat juist déze lessen van deze bij uitstek deskundige figuur in het Helderse culturele leven haar later van zoveel nut geweest zijn. Daarna had het Conservatorium moeten volgen. Het volgde niét. Am sterdam was te ver en daar waren de kosten. Tenslotte was ze.... maar een meisje. Er kwam wel een andere leer meester: Arie van de Weg, lange jaren muziek-paedagoog aan een der Duitse conservatoria, leidde haar verder op, en spoedig daarop volgde het eerste openbare optreden. Alles in het begin uiterst bescheiden. Als pianobegeleid- ster bij volksdansen en padvinderij. Maar toen Frans van der Mey, direc teur van Helders Gemengd Koor, haar eenmaal in Anna Paulowna hoorde begeleiden, duurde het niet lang, of ze stond op de pinken van het oude, on vergetelijke Casino aan de Kanaalweg. En dat was dan eigenlijk de start. Ik zou eigenlijk geen Helderse ver eniging weten, die niét in die jaren van haar bijna altijd „belangeloze me dewerking" geprofiteerd heeft. Ik denk aan de concerten van „Kunst aan het Volk" onder leiding van de heer Rus ting. Aan „Morgenrood" en Helders Gemengd Koor. Aan het Christelijke Mannenkoor, aan „Harmonie". Een maal zag ik haar aan de vleugel zitten bij „Harmonie". Een lange, magere jon gen zat naast haar, en speelde viool. Dat was Klaas Boon. Klaas Boon speelt óók nog. In het Concertgebouworkest, als solo-altist. Zijn naam heeft al een internationale klank. Zij hielp oprichten de kinder-operet- tevereniging „Ons Genoegen", die 21 Februari a.s. ook al weer 20 jaar be staat. Zij is er nóg de accompagna- trice van en met de directeur, Arie Krijgsman, is zij de laatste die deze vereniging nooit verliet. Iedere week is mevrouw Corrie Morée-Dol nog één dag in Den Helder voor dat koor. OAAR grote dagen moesten toen nog komen. Die begonnen eigenlijk met haar werk voor de afdeling „Centrum" van de Speeltuinvereniging, die in aanzienlijke mate groeide en bloeide onder de begeesterende leiding van Dirk Steeman, jeugdvriend bij uitne mendheid. De muzikale leiding ervan nam Henk Hoogervorst, een jong staf muzikant, en in verbluffend korte tijd merkte men in Den Helder dat er iets bijzonders gaande was. Het duo Hoo gervorst—Corrie Dol was inderdaad iets bijzonders. Opgericht werden „De Zingende Jantjes", Helders Meisjes koor, Helders Gemengd Koor „Cres cendo" en Helders Kamerorkest. Aan zes koren was zij verbonden en de prestaties van elk van hun waren op merkelijk. Aan deze hausse op muzikaal gebied kwam een einde toen de oorlog uit brak. Den Helder liep gedeeltelijk leeg en mevrouw Morée-Dol kwam in Ber gen terecht. Tegen alle problemen in, zomede tegen iedere Cultuurkamer actie in, zette zij het werk in Den Hel der door. Treinen werden beschoten, bombardementen vonden plaats maar mevrouw Morée-Dol liet haar meisjes zingen. Een prachtige presta tie, die nu nog wel eens aan de verge telheid ontrukt mag worden. Enkele concerten werden nog gegeven, en voor de evacué's in Noord-Holland vond menige uitvoering plaats. Door vertrek van Hoogervorst naar Den Haag was het echter tenslotte niet meer mogelijk door te gaan. In Bergen HAAR activiteit ontwikkelde zich n* in Bergen. Als begeleidster van een zanggroepje van de KJVO aldaar hoorde zij mogelijkheden in het stem- menmateriaal. Zij nam de leiding van het koortje en ging aan het werk. Ber gens Meisjeskoor werd het resultaat hetwelk thans al weer 8 jaar bestaat Daarnaast werd een kinderkoor opge richt en voorts de Gemende Koorver eniging Bergen. Dat was in '48. De ver eniging bestaat dezer dagen 5 jaar. a Tenslotte werd ongeveer een jaar ge leden Bergens Klein Vrouwenkoor op gericht, en eveneens heeft zij de lei ding van het gemengde koor, bestaan de uit personeel van de Alkmaarse ge vangenis „Schutterswei". Wat zij daar presteerde werd reeds eerder in deze kolommen beschreven. Jubileumconcert Donderdag 5 Eerbuari vindt het jubileumconcert plaats van het 5-jarige Bergense Kinderkoor, bestaande uit 90 jonge zangers, verdeeld over twee klassen. Ze zullen zingen in „De Rus tende Jager", tegelijk met het Meis- zonders worden en. óók iets bijzonders voor haar, aan wie wij deze regels wijden. Wel, dat is dan terdege verdiend. Wij kunnen ons in het muziekleven in deze provincie nie mand herinneren, die langer, en zó vaak belangeloos, op de muzikale bres stond als mevrouw Morée-Dol. Oók in de meest précaire omstandigheden Wij schreven dit alles met een licht gevoel van weemoed aan een tijd, die voorbij is. Mevrouw Morée-Dol zal voort blijven gaan met dit koorwerk in de provincie. Zij staat er midden in. Bij alle grote successen, die haar mis schien in de toekomst beschoren zul len zijn, zullen wij echter terugdenken aan die kale, karakterloze, rechte Hel derse Sluisdijkstraat, waardoor wij liepen op vele avonden; langs dat ene huis, waar dat kleine meisje achter een grote piano zat te spelen: Hugo Wolff en Frederic Chopin; Mozart en Debus sy; en voorts alle componisten, die ooit hun talent hebben gegeVen aan de grote kunst voor kleine mensen. Dat zijn dan onze privé-herinnerln- gen. maar die mag men eigenlijk niet in een krant ventileren, nietwaar1 ANTONIE VAN KAMPEN Onder deze titel werd gisteravond de eerste vertoning gegeven van een wel zeer vrolijke film waarin twee bekende acteurs in het komische genre, Jimmy Durante en Phil Silvers optreden als een dwaas stel reizigers in stofzuigers, die door het tekenen van een verkeerd formulier ingelijfd worden bij het leger. Maar al spoedig blijkt het tweetal een zeer onhandig en onbruikbaar stel mili tairen en het komt dan ook van de ene dwaze situatie in de andere. Vooral Col. Dolson, die een zeer charmante dochter heeft, wordt door de twee dwa ze soldaten tot wanhoop gebracht en niet alleen hij maar ook diverse andere officieren en Bliss Dobson. Steeds weer sturen de twee vrienden de meest se rieuze acties in de war, maar toch sla gen zij er, ondanks alles, ten slotte in de kolonel van de waarde van het tank wapen te overtuigen. De fantastische proefrit, die Jimmy Durante maakt met de kolonel en de scène met het wan kelende huis veroorzaakt grote vrolijk heid. Donald McBride en Regis Toomey zijn as de kolonel en kapitein adcliffe pnma komische krachten en Jane Wy- man is een in alle opzichten charmante dochter. Een film waarvan een opwek kende invloed uitgaat. Het hoofdnum mer wordt o.m. ingeleid door een op merkelijke film over de wintersport met verrassende ski-prestaties. De kort na de capitulatie van Japan.' in 1945 vervaardigde film „Geen verlof, geen verloving" mag dan een uitermate onbelangrijk product zijn, velen zuilen er zich ongetwijfeld kostelijk mee amu seren. Het is één wilde aaneenschake ling van misverstanden en kolder-tafe relen, waarbij de orkesten van Xavier Cugat en Guy Lombardo telkens voor een hartig nummertje swing of een toe passelijke zoete song zorgdragen. Het is allemaal weer overdadig Amerikaans. De film vertelt het verhaal van een uit de strijd tegen de Jappen terugkerende sergeant Van Johnson, wiens brede, borst is getooid met een der hoogste mi litaire onderscheidingen. Uiteraard is hij een gevierd man, hetgeen dan tal loze schier onoplosbare verwikkelingen tot gevolg heett. Er zijn ongetwijfeld vele geestige momenten en aardige vondsten in „Geen verlof, geen verlo ving". Vooral ook interessant is het drie turven hoge negerjochie Frank Sugar- chile Robmson, dat met een groot na tuurtalent op meesterlijke wijze „Cale donia" in boogie-woogie stijl speelt en zingt. Charles Laughton en Boris Karloff vormen een duo, dat men veilig aan een griezelfilm kan zetten. Dat „Levend in gemetseld" ons ondanks deze klinkende namen weinig heeft gedaan is geen ver wijt aan hun adres, maar aan de ver vaardiger, die het verhaal te mooi en te precies heeft willen volgen en daardoor juist zijn doel heeft voorbij geschoten. Het geneimzinige kasteel is net iets te mysterieus met al zijn geheime gangen, verschuivende panelen en sombere ty pes, die voor de bewaking moeten zor gen en daarom blijft het zo vurig be geerde effect afwezig. Dat neemt niet weg, dat Cnarles Laughton ons door zijn spel van de krankzinnige, sadistische kasteelheer heeft weten te boeien. Zijn glibberige glimlachjes en zijn goed af gewogen mimiek gaven het vernaai van Robert Louis Stevenson tenminste enige bekoring. Voor zover er in een film vol „verschrikkingen" dan nog sprake van bekoring kan zijn. Het is jammer, dat men aan het boek van R. L. S„ dat op de in spanning levende mens van de 20e eeuw niet zo'n indruk maakt als het vroeger ongetwijfeld heeft gedaan, niet veel kleur heeft we ten te geven. Een kleur, die bereikt had kunnen worden met kleine penseel streekjes, maar die met een stijfsel kwast helaas niet kan worden gerea liseerd. Een uitstekend voorprogramma gaat aan de hoofdfilm vooraf: een te kenfilmpje en een aardige musical met zang, muziek en acrobatiek. Een jonge vrouw gaat door het duis ter van een stegenwijk in Londen. Een man treedt uit een schaduwplek, buigt zich over haar heen en de vrouw wordt even later doodgestoken door een paar voorbijgangers gevonden. Een jaar later volgt dzelfde sinistere schaduwfiguur een revuemeisje ais zij een theater verlaat. Even later sluipt hij haar kamer binnen en men ziet nog slechts de hand van het dode lichaam en de sigaret uit haar mond, die lang zaam verder brandt op het vloerkleed. Een getrouwde man zat in een café te vergeefs op de vrouw te wachten. Hij werd gegroet door een man, die hij niet kende, maar die zijn naam noemde. Hij ging naar de kamer van het meisje, dat hem wachten liet, _trof er haar lijk aan en vluchtte in angst naar zijn eigen wo ning, waar hij het bloed van zijn col bert trachtte te wassen waarmee hij zich besmeurd had. Dan volgt wat er natuurlijk moest gebeuren. Hij wordt van moord be schuldigd en de enige man, die zou kun nen getuigen, dat hij op het ogenblik van de moord ergens anders was, komt niet opdagen. Wel verschijnt in de rechtszaal de lu gubere figuur van de werkelijke dader, die zijn vriendschap opdringt aan de vrouw van de verdachte. Deze thriller geeft een goede Engelse rechtspraak te zien. De jury blijkt van de schuld van de verdachte overtuigd en niets kan hem meer van de doodstraf redden. Dan wacht men in deze knappe film vol spanning op het verrassende slot., dat niet komt. Met de simpele medede ling, dat alles later in orde komt en dat de werkelijke dader gepakt wordt, is de film plotseling afgelopen. Het is of men een spannend boek leest en opeens ontdekt, dat de tien laatste bladzijden ontbreken. Jammer van deze spannende film waarin Rex Harrison en Lilli Pal mer de beide knappe hoofdfiguren zijn. In het binnenlandse nieuws ziet men deze week de plechtige herdenking van de sterfdag van dr Schaepman en bet afscheid van de heer Karei Lotsy, dat tegelijkertijd een welgemeende hulde werd. Er zijn flitsen van de in Utrecht gehouden selectiewedstrijden voor de Gymnaestrada en enkele fragmenten van de keuring van adspirant-musici voor militaire bands in Canada. Ten slotte is er het bezoek van Koningin Ju liana aan een aantal tehuizen voor ouden van dagen in Arnhem. Het buitenlands journaal van Gau- mont British begint met enige opnamen van de rijdende Bescherming Bevol king-tentoonstelling, welke thans door ons land trekt om het Nederlandse volk op te wekken zich voor de B.B. aan te melden. In Egypte werden op grootse wijze de bevrijdingsfeesten gevierd en generaal Naguib is overal. Men ziet voorts, hoe in Zuid-Korea weer nieuwe lichtingen worden opgeroepen, en leeft even mee met de ellende, welke daar heerst onder de talloze uit Noord-Korea gevluchte daklozen, waaronder duizen den verlaten kinderen. Het journaal staat verder in het teken van de sport. In de Amerikaanse staat Ohio worden duizelingwekkende ski-springschans- wedstrijden gehouden en uit Garmisch Partenkirchen komen adembenemende bobslee-opnamen. Randolph Turpin slaat de Belg dèHaese buiten westen en last not least is er de Rallye van Monte Carlo, waarin Maus Gatsonides zulke triomfen vierde. Het buitenlands nieuVs van Polygoon brengt o.a. een grote parade in Luxem burg, de begrafenis van een bekende zi geunerin in Engeland en de bevrijdings feesten in Egypte. De leden van de nieuwe Amerikaanse regering worden stuk voor stuk voor gesteld en men ziet het machtige schip de Empresse of Canada door brand ver nield ten onder gaan in het dok van Liverpool. Er is een fraaie film over de winter sport in Garmisch Partenkirchen en ten slotte aanschouwt men in Davos de suc cessen van onze Nederlandse kampioe nen op de schaats. ALS EEN SOLITAIR stond hij gisteravond in het midden van de dancing tan „De Rustende Jager". De eenling, die zich van zijn zetel verhief, toen het ingrijpende reorganisatievoorstel, dat de VVV-Bergen een andere bestuurs vorm zal geven, in stemming werd gebracht. Zegge en schrijve één stem tegen. De eenzame opposant kon zich gevangen weten in de blikken van i;endie de dancing tot op een klein gedeelte van de dansvloer na geheel vulden cn op het moment waarop de tegenstemmers werden verzocht op le staan, als aan hun stoelen schenen te zijn genageld. Een onderdeel van een minuut was het stil. Toen werd met een korte hamertik een nieuwe hopelijk blijde toekomst voor de VVV-Bergen ingeluid. Met een imposante meerderheid, aam aardden de leden het bestuursvoorstel tot instelling van een Raad van Bijstand, een ver trouwenscommissie voor de Horeca-bedrijven, een dergelijk instituut voor de neringdoenden, een college voor verhuurders van gemeubileerde huizen en een vierde commissie voor culturele belangen. Deze commissies zullen het be stuur in den vervolge van advies dienen omtrent punten, die de belangen van deze groepen betreffen en kunnen bij meerderheid van stemmen een door het bestuur afgewezen advies aan de ledenvergadering ter beoordeling voorleggen. Voor de Raad van Bijstand, gevormd uit acht leden van de vertrouwenscom missies en twee leden van het gemeentebestuur, is een nog grotere bevoegdheid weggelegd. Deze raad zal viermaal per jaar bijeenkomen ter bespreking van het algemeen beleid. De ontwerp-begrotingen, jaarrekeningen, jaarverslagen, voorstellen inzake contributie en bijdragen, voorstellen tot het vormen en be heren van speciale fondsen, candidaatstellingen door het bestuur, agenda's der ledenvergaderingen, propagandabeleid, organisatie van het informatiebureau en de benoeming van de directeur zullen met ingang van gisteravond gebonden zijn aan overleg tussjen het VVV-bestuur en deze Raad van Bijstand. Dr W.Huygensbenoemd toi ere-voorzitter HET REORGANISATIE-PLAN, dat zo- velen naar De Rustende Jager bracht, is het resultaat van de besprekingen, welke onder voorzitterschap van bur gemeester dr W. Huygens door het VVV-bestuur en de afgevaardigden van de 29 uitgetreden leden zijn gevoerd. Het zal, aldus de wnd. voorzitter, de heer J. A. Kaagman, die de door ziekte verhinderde voorzitter, de heer J. H. Roggeveen verving, een goede basis voor samenwerking zijn en een heil zaam middel om conflicten te voorko men. De aanbeveling van het bestuur het voorstel te aanvaarden werd nog geaccentueerd door dr Huygens de Bernadotte in dit WV-geschil. Bergens eerste burger roemde de geest waarin de verzoeningsbijeenkomsten zijn ge voerd. De uitgetreden leden stelden geen overdreven eisen en het VVV- bestuur zag in, dat de bakens moesten worden verzet. Bergen kan, bij aan vaarding van dit voorstel, met grote kracht de concurrentie, maar ook de samenwerking met de andere badplaat sen gaan voeren. De WV is het mach tigste middel om de belangen van Ber gen te dienen en te bevorderen, van daar dat het gemeentebestuur deze vereniging beschouwt als de kurk, waarop de gemeente drijft. De mensen uit het vak, aldus ging de burgemees ter voort, zullen begrijpen hoe met dit nieuwe huishoudelijke reglement zal moeten worden gewerkt. Spreker was ervan overtuigd, dat goedwillenden op deze basis een hechte vereniging kun nen stichten. De leden van de WV kunnen aan de vertrouwenscommissies en de Raad van Bijstand rustig over laten in Bergen een VVV te vormen, die zo sterk zal zijn, dat zij voor de Bergenaren de eventuele zeven magere jaren, welke volgens velen in het ver schiet liggen, kan weerstaan. Deze ver eniging zal Bergen tot een oord kunnen maken, waar welvaart heerst en waar de vreemdelingen een prettige vacantle verzekerd wordt. Critiek HET EERSTE, tevens vóórlaatste crl- tische geluid klonk uit de mond van de heer I. Verwer. Hij verwonderde zich erover, dat een betrekkelijk kleine ver eniging als de VVV-Bergen zo'n groot voetstuk van commissie moet hebben. De ervaring had hem geleerd, dat men in het verleden met wensen en verlan gens bij het bestuur kon komen. Thans loopt men evenwel het risico, dat het bestuur de betrokkene naar een ver trouwenscommissie verwijst. Het zal zeker moeite kosten, aldus de heer Ver wer, deze commissie in de zomermaan den hijeen te krijgen. Bezwaar had de opponent tegen het feit, dat in de com missie voor de Horeca-bedrijven geen specifieke caféhouder was opgenomen. Het één gevoegd bij het ander maakte de heer Verwer huiverig. „Het ontbrak aan tijd om een pus sang caféhouder in de vertrouwens commissie te benoemen", repliceerde de secretaris, mr F. Zeiler, die de aan dacht vestigde op de mogelijkheid vol gend jaar het college representatief te maken voor alle categorieën in het Ho- reca-bedrijf. Mocht het plan tot stroef heid leiden, dan zouden veranderingen moeten worden aangebracht. De heer Kaagman voegde de heer Verwer toe, dat de leden ook in de toekomst met voorstellen bij het bestuur kunnen ko men. De Raad van Bijstand heeft uit sluitend ten doel de grote problemen onder ogen te zien, het bestuur blijft de vereniging leiden. Vrees voor stroef heid behoefde z.i. niet te bestaan. Noch mr Zeiler, noch de wnd. voor zitter slaagden erin de angst van de heer Verwer weg te nemen. Integen deel, de eenmans-oppositie werd ver sterkt door de heer D. L. Beyneveld, die het sceptisme van zijn voorganger volkomen deelde en betwijfelde of dit logge apparaat op den duur zal bevre. digen. De heer Beyneveld zag nog steeds meer heil in een klein gezel schap, dat efficiënt werkt. De spanning in de dancing was merkbaar tóen deze spreker als zijn mening uitsprak, dat men het reorga- nisatie-voorstjg» niet kan losmaken van de agitatljBdie reeds geruime tijd in de VVV heïüst en enige jaren ge leden heeft geleid tot een bestuurscri sis. De opposanten hebben na de op heffing van de crisis hun woord ge geven een loyale oppositie te zullen voeren. Nu zie ik echter, dat èn de voorzitter, de heer J. H. Roggeveen èn de secretaris, de heer F. Zeiler zich genoopt zien zich uit het bestuur te rug te trekken. Bestaat er verband tussen het voorstel en het aftreden van deze twee bestuursleden en acht u het niet een bijzonder ongelukkig mo ment voor dergelijke belangrijke va catures?, zo vroeg de heer Beyne veld. Wat de heer Roggeveen betreft, bleek de heer Beyneveld in de roos te hebben geschoten. In een brief aan het bestuur schreef de voorzitter, dat de door de VVHB toegezegde samen werking niet in vervulling is gegaan. Aanvankelijk had hij zich met de be middelingspogingen kunnen verenigen, doch de laatste dagen waren hem uit latingen van bestuursleden van de VVHB ter ore gekomen, welke de eer van het bestuur aantastten en waar door een oprechte goede geest naar zijn oordeel niet meer kan bestaan. Mr Zeiler voerde andere redenen aan. Het ambt van secretaris stelde dermate zware eisen aan zijn werk kracht en tijd, dat hij het niet langer verantwoord achtte deze functie te vervullen. Reeds eerder had hij de wens te kennen gegeven af te treden. Op uitdrukkelijk verzoek was hij evenwel gebleven en ook nu toonde hij zich nog bereid tot aan de komende jaarvergadering de lopende zaken te behandelen. Zijn besluit hield geen en kel verband met de reorganisatie. Mr Zeiler beklemtoonde het laatste met nadruk. Het speet hem. dat hij in dit opzicht met de heer Roggeveen van mening verschilde. Hij hoopte, dat het voorstel met algemene stemmen zou worden aangenomen. Dat hiermede alle moeilijkheden zouden worden on dervangen, kon z.i. niemand verwach ten. Dit plan is slechts de vorm, waaraan inhoud moet worden gege ven. Dat er mensen zijn, die deze in houd kunnen geven, daarvan was de secretaris overtuigd. De wens van mr Zeiler ging nagenoeg geheel in vervulling. Alleen de heer I. Verwer stond op toen de wnd voor zitter een hoofdelijke stemming over het reorganisatieplan aankondigde en daarop de tegenstemmers verzocht zich van hun zitplaatsen te verheffen. Ere-voorzitter Nu het pïèee de résistance was weg gevallen nam de vergadering verder niet veel tijd in beslag. Burgemeester Huygens werd door de heren Kaagman en Jb I. Hovenier dank gebracht voor zijn geslaagde bemiddelingspogingen. Iïet voorstel van het hestuur om dr Huygens tot ere-voorzitter van de VVV te benoemen, werd met een frenetiek applaus bekrachtigd. Besloten werd voor het lidmaatschap van de vertrouwenscommissie voor de culturele belangen aan te wijzen de K.C.B., Heemwacht, Paal 33. Vereniging Tuin- en Oostdorp en de Federatie van Muziek- en Zangverenigingen. De be middelingsbij drage en toeslagcontribu tie voor de hotel- en pensionhouders werd bepaald op f 2.per bed. Hier van is de helft voor de kas van de VVV bestemd, de andere helft zal worden besteed voor propaganda. Dependances en bivakkeerinrichtingen betalen het halve bedrag. In de bestuursvacatures-Roggeveen en -Zeiler zal op de a.s. jaarvergade ring worden voorzien. De heer Kaag man richtte hartelijke Woorden aan het adres van de afgetreden voorzitter. In de dertig jaren, dat hij bestuurslid was, waarvan de laatste zes jaar voorzitter, heeft de heer Roggeveen ontzettend veel gedaan. Het deed het bestuur pijn, dat hij op deze wijze zijn functie neer legt. Mevrouw Verwer vulde dè woor den van de wnd voorzitter aan door de scheidende functionaris te eren als de grote beschermer van het natuur schoon in Bergen. Een klaterend ap plaus bewees, dat de leden deze me ning deelden. Vervolgens werd het bestuur gemach tigd om met medewerking van de Raad van Bijstand over te gaan tot het aan stellen van een directeur, die bezoldigd zal worden, uit de daartoe van ge meentewege verstrekte subsidie van f 5000.—. Het bestuur kreeg tijdens de rond vraag het verzoek te ijveren voor een rijwielpad Bergen aan ZeeSchoorl en overgangen over de zeeduinen bij paal 31 en paal 35. Het voorstel om de heer J. H. Roggeveen tot erelid te benoemen zal op de a.s jaarvergadering op de agenda komen. De mededeling, dat Bello over drie jaar zal verdwijnen en tot dat tijdstip als zomertram dienst zal doen, ontlokte de secretaris de opmer king: „Zolang de rails blijven liggen, is er niets verloren". Met deze weten schap konden de leden huiswaarts ke ren. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 30 Febr. Aardappelen. 5,50; witlof 2842; rode kool 713; sa- voyekool 6,507; groene kool 7,5012; spruitkool 15—42; boerenkool 14—32; an dijvie 6065; bieten 59; winterpeen 6 11,50; waspeen 1020; uien 526; prei 16—38; soepgroenten 10—18; knolsoep 6,50 20; appels: Goudreinetten 821, Present van Engeland 1230 en Jonathan 30; peren: St. Rémy 10; Winterjan 6—12; Gieser Wildeman 617. NOORDSCHARWOUDE, 31 Jan. - 15.000 kg uien 25—28,30, grove 21,30—27,80, drielingen 3336 en nep 2931; 3000 kg peen: B 11,10—11,50, C 8,70—8,80 en D 7,20; 1300 kg bieten: A 9,90—10,10, B 4—4,20 en Modjo 5,50; 44.000 kg rode kool 711,40; 12.000 kg gele kool 6,50 8; 8000 kg groene kool 7,5014,10; 90.000 kg Deense witte kool 6—8,40. Doorgedraaid: 8000 kg witte kool, 5000 kg rode kool en 3700 kg kele kool. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Jan. 50.000 kg rode kool: I 7—11,70 en II 7— 9,70; 40.000 kg gele kool: I 7,509 en II 6,506,80; 30.000 kg groene kool 13 18,60; 70.000 kg Deense witte kool 6 7,80; 20.00 kg uien 24,8027,80, grove 22,10—25 en drielingen 32,80—35,10; 7000 kg peen: B 7,60—7,90 en C 8,70—9,50; 3500 kg bieten: A 9,4010,20 en B 7 7,10; 900 kg witlof: IB 38—44 en II B 32; 8000 kg spruiten 2031. WARMENHUIZEN, 31 Jan. 30.300 kg rode kool 711; 3800 kg gele kool 6,50 7,60; 3000 kg Deense witte kool 8 8,20; 4900 kg uien 26,2027, gele drielin gen 31,90 en grove 22,6023,10. BEVERWIJK, 30 Jan. Andijvie 68 78, waspeen 1221, spruiten 1658, prei 18—42, knollen 829, Rabarber 42 54, boerenkool 1135, groene kool 8 —16, rode kool 610, gele kool 69, uien 1225, witlof 28—42, breekpeen 612, soepgroente 1021. CASTRICUM, 30 Jan. Geschoonde spruiten 3063, ongeschoonde 2027, spruitkoppen 1619, schorseneren 13 17, aardappelen 11.2011.70, prei 2443, peterselie 110, soepgroenten 135, andijvie 62, witlof I 38—41, II 27, groene kool 15, schorseneren II 45, boerenkool 32.50. ZWAAG, 30 Jan. Aardappelen 8.40 —10.90, uien 622, bieten 2.40, gele kool 3.906.40. groene kool 7.5014.10, rode kool 7.80—11.70, boerenkool 2225, spruitkool 734, witlof 2642, breek peen 4.7011.50, andijvie 67, Cox 880, Glorie v. Holland 5—25, Golden Deli cious 554, Goudreinet 732, Jonathan 6—31, Laxton 759, Present v. Enge- brun 35, Conférence 545, Gieser Wil- land 836. Beurré Alex Lucas 20, Le deman 622, Pres. l'Aureuil 25, Soldat 5—27. 17. Na enige aarzeling te hebben overwonnen, trok Piet Potlood ten slotte de toute schoenen maar aan. „Jimmy", zei hij, „in Parijs komt een mens niet elke dag. Zouden we met z'n beidjes hier niet één dagje kunnen blijven? Dan zouden we vanavond met z'n tweetjes eens leuk uit kunnen gaan en dan zouden we morgenoch tend een tripje door de stad kunnen maken. Ik zou 't zo énig vinden". Jim my Brown keek strak voor zich uit, toen hij Piet Potlood dit aan hem hoorde vragen. „Kijk 's Piet", zei hij ten slotte, „ik ben jouw baas niet en als jij hier wat in Parijs wilt blijven, dan is 't mij goed, maar ik ga door. Ik heb namelijk wel wat anders te doen dan m'n kostbare tijd te verbeuzelen in Montmartre of het Quartier Latin. Daarvoor heb ik deze reis niet onder nomen, begrijp je?" Piet Potlood had er al spijt van, dat hij dit voorstel aan Jimmy had gedaan. En hij vond ook wel, dat Jimmy gelijk had. „Je moet mijn verzoek maar vergeten. Jimmy" zei hij wat schuldbewust. „Ik kwam een beetje onder de indruk van de charme van Parijs, vat je, en dat deed mij dat malle voorstel doen. Natuurlijk hebben wij geen' tijd te verliezen. Vooruit, laten wij zien zo gauw moge lijk de weg naar Lyon te vinden. Hoe verder wij in Marseille zijn hoe beter". Jimmy begon te lachen „Zo hoor ik je liever spreken, Piet", iei hij, „maar ik beloof je, dat wij op de terugweg wéér naar Parijs zullen rijden en dat we dan eens lekker de bloemetjes bui ten zullen zetten".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3