BH ■Ui De wereld ligt open voor de jeugd MIDDENGROEPEN BETALEN DE MEESTE TOL itudenteti - ca&aAet aAüóten fafaoMceJci uf-e-deAo-tn Een ni n een Utrechtse „ploerterij" werd iets lachwekkends geboren Nauwke KV3r if r s Ij HÉ TIL Z *s S 1 Hf j VACANTIETIPS 5: DE Dank zij hei iniernaiionale net van jeugdherbergen Animo is groter dan de plaatsruimte Zestig jaar P.T.T.- hoofdbestuur Centrale lèidmg kreeg in 1893 zelfstandigheid O' Schrille belasiingcijfers N' V. J De inspiratie kwam als vanzelf De moderne broek van Jantje V- Jong echtpaar door kolendamp omgekomen Tjalk op Ijssel gezonken Hoewel me Een hand Hul ZATERDAG 81 JANUARI 1953 S m JlwlpS mm f Mi 1 fi |f J wr i - 'J De jeugdherbergen in Nederland. Het net is sinds dien al weer uitgebreid met „Stania-state" in Oenkerk, ten Noordoosten van Leeuwarden, welke jeugdherberg bedoeld is als springplank" voor de jeugdherbergen op Ameland en Schiermonnikoog. Ook in de Achterhoek (Terborg) en in Limburg zal het net spoedig worden uitgebreid. (Van onze toeristische medewerker) HET is nog niet zo heel lang geleden, dat, dis er iemand in een bedrijf met vacantie naar het buitenland ging, het de directeur was. Misschien stak ook de procuratiehouder eens een enkele keer zijn neus over de grens, maar dan was er jaren voor gespaard en dan werd het personeel in het bedrijf be dolven onder de prentbriefkaarten, opdat het toch vooral zou weten, dat hij dit jaar nu eens niet in Zandvoort, Epe of Valkenburg zat, maarin hel buitenlandVandaag de dag kan bet gebeuren, dat de directeur zijn typiste in Tyrol tegenkomt en dat de procuratiehouder, die op een zonnig terrasje in Parijs zijn pakket ansichtkaarten bepostzegelt, zijn leerling-bankwerker voorbij ziet trekken, op weg naar het nog zonniger Zuiden. Rugzak op de rug, korte manchester broek aan, paar stevige stappers aan zijn voeten. En de procuratie houder zal misschien mistroostig één prentbriefkaart verscheuren, de kaart, die aan de werkplaats van zijn bedrijf was gericht DAT zoveel men sen en vooral jongeren in vacantie „de wijde wereld" intrekken, danken wij niet in de laatste plaats aan de jeugdherbergen. De jeugdherbergen, die geen scheidsmu ren kennen van ge loof, politiek en nationaliteit. Een kwart eeuw lang de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale zal in 1954 vijfentwintig jaar bestaan stellen de jeugdherbergen nu alle jongeren van alle rang en stand en van alle landen in staat, elkaar te Dntmoeten in de on gedwongen sfeer rondom een vrolijk knappend houtvuur waar men elkaar verhaalt van de schoonheid van eigen land en van de problemen van eigen volk. En mocht men elkaar niet verstaan, dan ls daar de zang, het volkslied uit de melodie en het tem po waarvan men misschien nóg beter het land en volk leert kennen, waar uit het stamt. Hoeveel innige vriend schapsbanden zijn er zo voor en na niet gelegd tussen de tienduizenden Nederlanders, die jaarlijks langs de jeugdherbergen trekken en de honderd duizenden waarschijnlijk zelfs mil- lioenen die bij de buitenlandse cen trales staan ingeschreven? Dat is naar onze mening het meest waardevolle van het gehele jeugdher bergwezen: het ongewild en ongedwon gen samenbrengen van jonge mensen van verschillende levensovertuiging en van verschillende nationaliteit. Laat het financieel een voordeel betekenen, dat men als lid van de NJHC óók toegang heeft tot de jeugdherbergen in (wij ci teren de trekkerskaart) Australië, Bel gië, Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Marokko, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk. Schot land, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland, het is bovenal een voor deel voor, een verrijking van de geest, al trekkende en al genietende in een deel van Europa, volk en stijl van al die andere landen te leren kennen in het contact met anderen. EEN „MAAR' JEUGDHERBERGEN zijn herbergen voor de jeugd, maar dan het woord herberg vertaald als „een veilig te huis". Sinds de oorlog is daar, als gevolg van het feit, dat de wederopbouw van de jeugdherbergen op geen stukken na gelijke tred kon houden met de toe neming van de treklust en dus van het aantal trekkers, een „maar" bijgeko men. Vroeger kende men in ons land alleen een leeftijdsgrens naar beneden (veertien jaar), nu is er ook een naar boven: 35 jaar. Deze maatregel is ver leden jaar ingevoerd om de jeugdige trekkers, voor wie de jeugdherbergen toch in de eerste plaats zjjn bedoeld, een onderdak op hun tochten te garan deren. Wie de 35 al gepasseerd was toen deze maatregel werd genomen, blijft lid; men zal nu dus helaas niet meer lid kunnen worden als men het zevende lustrum al gevierd heeft. Trouwens, ook de leden boven de 35, die nog wat mo gen blijven, kunnen maar niet doen en laten wat zij willen, want loopt de jeugdherberg vol. dan zijn zij de eer sten, die het veld moeten ruimen. In Zwitserland en in enkele andere landen (Beieren o.a.), waar de botelle- rie als een van de belangrijkste „indus trieën" haar eisen heeft gesteld, kende men al geruime tijd een leeftijdsgrens naar boven: 25 jaar. De Vlaamse jeugd herbergen mogen officieel geen trek kers boven de dertig toelaten, maar als er plaats is, dan kan men gevoegelijk een beroep doen op de befaamde Vlaam se gastvrijheid Het is voor oudere trekkers, die de sfeer van de jeugdherbergen prefere ren, goed te weten, dat men er na tuurlijk geen bedden heeft voor echt paren; men zal er dus gesepareerd moe ten slapen. Verder worden geen trek- (Van onze Haagse redacteur) [JET KAN NIET op bij de Posterijen, Telefonie en Telegrafie. De jubilea volgen elkaar in snel tempo op: na hon derd jaar postzegel, honderd jaar tele grafie en honderd jaar centrale werk plaats, bereidt men zich thans voor op de viering van het zestigjarig bestaan van het hoofdbestuur. Het „hoofdbe stuur" is een begrip geworden. Het is de centrale leiding van de PTT, die in Den Haag ondergebracht is in vier reusachtige gebouwen in één complex en verscheidene in de stad verspreide nevengebouwen, waarin totaal 3000 vrouwelijke en mannelijke ambtenaren werken. Op 29 April 1893 is aan deze centrale leiding volledige zelfstandig heid verleend. Het vijftigjarig jubileum viel in de oorlog, vandaar dat men er nu enige aandacht aan zal schenken. Toen de Koningin-regentes op 29 April 1893 de instelling van een zelf standig hoofdbestuur van de DTT be krachtigde, werden daarmede de pos ten,en losgemaakt van het departemen tale beheeg. Zonder strubbelingen is dat niet gegaan. In en buiten ons par lement is er menig hartig woordje over gevallen. Vooral de voormalige assis tent-ingenieur der Rijkstelegrafie en lid van de Tweede Kamer. Van Kerk wijk, heeft indertijd sterk gepleit voor de samensmelting van de onder ver schillende ministers ressorterende diensten. Hii verwachtte daarvan name lijk de mogelijkheid tot een snellere ontwikkeling van het bedrijf en tevens een zuiniger beheer. Verbetering in de situatie trad in op 1 Januari 1870. Van die datum af vie len de PTT-zaken namelijk uitsluitend onder het departement van Financiën. Alleen bleven de ingenieurs van de Waterstaat nog belast met het toezicht op de telegraaflijnen. Dat laatste be vredigde niet; er werd opnieuw actie gevoerd, totdat dan eindelijk het hoofd bestuur zijn volkomen zelfstandigheid verkreeg. Na de tweede wereldoorlog is veel decentralisatie en delegatie van be voegdheden aan de zelfbesturende diensten der PTT zoals aan de direc teuren der grote postkantoren, de plaat selijke telefoondiensten, de directeuren der telefoondistricten gevolgd. Het hoofdbestuur oefent thans een zuiver besturende functie uit. waarbij het de richtlijnen vaststelt en de controle uit voert. In 1893 waren bü het „hoofdbestuur" 104 ambtenaren werkzaam. Zestig jaar later zijn er 3000. Enige aandacht zal aan het jubileum zeker geschonken worden, waarin men het personeel denkt te betrekken In welke omvang er gejubileerd wordt, staat op het ogen blik echter nog niet geheel vast. kers met motoren en auto's toelaten dat is geen stijl voor de „jeugd" en Engeland weert zelfs de bromfietsers. Men is verplicht, zich enige tijd tevoren schriftelijk bij de jeugdherberg aan te melden en krijgt dan tijdig bericht te rug of er plaats is. UITSTEKENDE NAAM E NEDERLANDSE jeugdherbergen hebben een uitstekende naam. Hoe dunnetjes het net ook uit de oorlog te voorschijn kwam en hoe uitgeplun derd de gebouwen ook waren, er staan de trekkers al weer een vijftig jeugd herbergen ten dienste. De ene mooier en beter geoutilleerd dan de andere, maar alle berekend op een zo goed mogelijke ontvangst voor de jeugdige vacantieganger, die daar voor een luttel bedrag een stevige maaltijd, een goed bed en een prettige sfeer vindt. In het buitenland kan het, wat de jeugdherbergen betreft, zijn uitvallen hebben, maar over het algemeen is men ook daar na de oorlog ietwat kieskeu riger geworden bij de keus van gebou wen. Men vindt er grootse kastelen naast houten barakken, tijdelijk tot jeugdherberg omgetoverde scholen naast riante villa's, maar overal heerst die ongekunstelde geest van vriendschap en overal valt te leren. We zouden „practisch" zijn in onze inlichtingen, hebben wij beloofd. Hier zijn de gegevens: men kan op zijn veer tiende lid worden van de NJHC (Prof. Tulpstraat 46, Amsterdam) en blijft dan tot z'n negentiende jaar „jeugdig individueel trekker" oftewel Jit. De trekkers van 19 tot 35 heten „It". De Jitten betalen een rijksdaaldér contri- buitie, de Itten een gulden meer. Verder is er alleen verschil in de ovcrnach- tingsprijs: 65 en 95 cent; de rest is voor belde categorieën gelijk: ontbijt en lunchpakket 45 cent, warme maaltijd 95 cent, thee een dubbeltje. De overnachtingsprijzen in het bui tenland zijn ongeveer: België Bfr. 10 voor Jitten en 14 voor Itten; Frankrijk fr 85 voor Jitten en 95 voor Itten; Enge land twee shilling voor de trekkers on der de zestien en drie voor die daarbo ven; Duitsland 40 Pf voor Jitten en 80 voor Itten; Zwitserland gemiddeld èèn Zw. fr„ 's winters verhoogd met 30 cent voor verwarming; Oostenrijk drie schellingen voor de trekkers onder de 25 en vijf voor die erboven. De jeugdherbergen hebben verder een speciaal tarief voor schoolklassen onder geleide en een schoolreis- en een school werkweektarief. DE MIDDENGROEPEN en hoger gesalarieerden betalen de meeste tol aan onze nationale ver arming. Dit is het resultaat van verschillende onder zoekingen, welke hebben uitgewezen, dat in het na oorlogse Nederland een nivellering van lonen en salarissen heeft plaats gehad, die nogal belangrijk is. De laagste lonen zijn blijkens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ongeveer twee-en-een- half maal zo groot geworden als in 1938/39. Volgens een onlangs verschenen rapport van dt J. G. M. Delfgaauw en A. I. V. Massizzo over de financiële positie van de Middengroepen in Loondienst wordt het vermenigvuldigingscijfer steeds lager naarmate de salarissen hoger worden. Administratief personeel, dat in 1938 viel in de salarisgroep tot 2.000,heeft thans een gemiddeld salaris tot ongeveer 5.000,De groep, die echter vóór de oorlog (1938) een inkomen genoot van 4.500,a 5.000,blijkt nu gesalari eerd te worden met 6.725,tot 7.250,Dat is minder dan anderhalf maal het vóóroorlogse bedrag. De categorie van 7.000,tot 8.000,vóóroorlog se guldens komt nu niet hoger dan één-en-een-kwart maal dat bedrag. Met andere woorden de salarissen en lonen der laagst- bezoldigden in ons land hebben een zeer behoorlijke sprong naar boven gemeukt, de hogere salarissen wer den maar mondjesmaat aan gepast aan het inderdaad sterk verhoogde prijspeil Overzicht van de percentages belasting op het in komen bij diverse inkomens en gezinsgrootte in 1938 en 1951: Centraal Bureau voor de Statistiek ons mededeelde een koopkracht heeft overgehouden van ongeveer 250/262 deel van die van 1938-'39. Dat wil dus zeggen, dat de man, die in 1938 een jaar. loon genoot van f 2.000.op dit moment f 5.000. bruto verdient, maar voor die f 5.000.niet meer kan kopen dan een vooroorlogse waarde van f 1.909. Wie echter in 1938 een jaarinkomen had van onge veer f 5.000.zou op dit moment moeten verdienen om dezelfde te kunnen blijven, f 13.100.In plaats daar van we zeiden het a! komt deze groep, wanneer we het administratieve personeel in aanmerking nenv -i niet hoger dan ongeveer f 7.200.waarvan de re' waarde op dit ogenblik dus is f 2.750.van 1938. Vu,„ de nog hogere inkomens zijn deze cijfers nog schriller. Het jaarinkomen van f 7.000.tot f 8.000.van 1938 zou op dit ogenblik moeten liggen tussen achttien en één-en-twinlig mille. In werkelijkheid ligt het tus sen f 8.750.en f 10.000.De reële waarde van dat inkomen op basis 1938 is maar f 3.330.tot f 3.000.—. We mogen bedenken, dat bij de berekening van het reële loon ook de factor der verhoogde na-oorlogae belastingen ingecalculeerd is. Dit belastingcijfer is immers verwerkt in dat der prijzenindex. Over die be lastingen troffen we in meergenoemd rapport neven- staand interessant staatje aan. Het is een overzicht van de percentages belasting op het inkomen bij diverse inkomens en gezinsgrootte in 1938 en 1951. I N DIT VERBAND is het wellicht interessant te ver- I nemen hoe de positie in Amerika is. Daar heeft men nagegaan wat er overblijft van het salaris na af trek van de belasting, en wat er voor gekocht kan wor den. Ook hier trok men een vergelijking met voor de laatste oorlog. Een getrouwde man met twee kinderen, die in 1940 met 60 dollars thuiskwam, vulde een netto inkomen ln van 3000 dollar van de artikelen, die voor het dagelijks levensonder houd van node zijn. Dat verhoogde prijspeil. Ja ook daarover kan het Centraal Bureau voor de Statistiek ons inlichten. De cember 1952 registreerde het Centraal Bureau een Prij- zenindexcijfer van 262 te gen 100 in 1938. Kort ge zegd betekent dit. dat we op dit ogenblik f 262.no dig hebben om voor een vooroorlogse waarde van f 100.te kunnen kopen. Geh. zon der kinderen Geh. met 3 kinderen Geh. met 7 kinderen EMEN we aan, dat de kosten voor de nood zakelijke levensbehoef ten voor alle categorieën gelijk gestegen zijn dpin zien we dus, dat de weekloners van de groep handwerkers in de nijverheid, zoals het Inkomens 1938 1951 1938 1951 1938 1951 1.000,— 1.8 - 2.000,— 5,9 2,6 2,9 3.000,— 7,8 6,5 5,5 0,3 4.000,— 8,8 9,6 7,1 2,6 2,4 5.000,— 10,0 12,0 8,0 4,9 4,0 10.000,— 13,2 20,4 12,2 14,0 9,3 6,4 M 15.000,— 15,7 26,4 14,9 20,9 12,7 14,1 20.000,— 17,4 31,6 16,7 26,7 14,9 20,3 25.000,— 18,7 36,0 18,1 31,7 16,6 26,1 30.000,— 19,9 39,5 19,3 35,7 18,0 30,7 per jaar en was vrij vam inkomstenbelasting. Verdient hij thans nog hetzelfde be drag, dan betaalt hij 144 dollar bebsting. Met de res terende 2856 dollar kam hij niet meer kopen dan hij in 1940 voor 1428 dollar kon doen. Gemiddeld ls de dol lar namelijk vergeleken met 1940, niet meer dan de helft waard. Voor een getrouwd man met twee kinderen, die in 1940 90 100 dollar per week verdiende, waren de cijfers in 1940; netto inko men 500, Inkomstenbelasting 75, levensonderhoud 4925. Thans bij de nieuwe belas tingen: 5000 netto inkomen, 624 belasting, 4376 over, met een koopkracht van 2188 gerekend naar de le vensstandaard vam 1940. Om net zo te kunnen leven als in 1940 moet deze Ameri kaan nu meer dan 10.000 dollar per jaar verdienen. (Van onze speciale verslaggever n AUL VAN WELY, de 25-jarige leider van het furore makende Utrechtse Studentencabaret, heeft op dit ogenblik wel wat anders te doen dan tek sten en liedjes bedenken, die zelfs de grootste Isegrim in minder dan geen tijd uit de plooi halen. Over enige weken staat hij voor zijn doctoraal examen medicijnen en dan zal hij met even veel gemak moeten jongleren met begrippen als Tracheechondreposteoplastica, Tremboendocarditis Lantis, grote bleke nier, en meer van die ingewikkelde ziektebeelden, als zijn „troep" het een ,paar maanden geleden deed met alle mogelijke zaken, die in hun sobere realiteit een onbedaarlijke lachlust wisten te wekken. EN DAAROM, wie hem in deze dagen noodzakelijk wil spreken, kost het minder moeite om hem te treflen dan een paar maanden geleden. In het schilderachtige milieu van zijn ploerterij aan de Kromme Nieuwe Gracht in Utrecht, waar hij in vrijgezellentrant ook altijd zijn eigen potje kookt, zit hij dagelijks gebogen over de boeken. De enige van het cabaretgezelschap, die tot in deze uren zijn zijde is blijven houden, is Rob Kummer. Ook die mag over een paar dagen examen doen in de medicij nen. Geen sterveling zal kunnen zeggen, dat zij met deze studie niet evenveel ernst maken als met de humor in hun cabaret. Wanneer wij het steile trapje zijn opgeklommen naar het studiever trek, jas en hoed op een paar roestige spijkers gehangen hebben in het nau we trapportaal, waarvoor deze naam werkelijk teveel eer is, en vervolgens de gezellige rommelige studentenkamer betreden, staat Rob duchtig te schud den aan het rooster van het potkachel tje. Er zit niet zo erg veel vuur meer in. Kennelijk heeft het de vrienden aan aandacht en tijd ontbroken om de kachel brandende te houden. Een veel zeggend teken, dunkt ons. Het doet ook begrijpen, dat de opmerking bij de en tree: „Zult u ons niet lang ophouden?" geen spoor van onvriendelijkheid in houdt. Bakermat HET WORDT ONS al heel gauw dui delijk, dat in deze gezellige rom melige studentenkamer, waarin overigens het artistieke element niet ontbreekt, de humor gegroeid is, die duizenden vorig jaar zomer is voorge schoteld in de „Daar krijgt u last mee!" getitelde kolderrevue. „Wanneer we hier Ij ij elkaar waren, groeide het vanzelf', vertelt Paul ons. „Al pratend en plezier makend, hadden we de zotste invallen. Vooral Johan Noordmans, de theoloog-jurist, die onze conférencier is. Hij vertelt dingen, die werkelijk gebeurd zijn. Maar de ma nier, waarop hij dat doet, doet het hem. Neem nu dat geval van die broek. De mensen hebben er zich tranen om ge lachen. Maar het is hem in Lunteren, zijn woonplaats, werkelijk overkomen. Op een avond kwam hü hier binnen stappen met een broek, waar zijn kleer maker een lap op gezet had, die weinig klopte met het oorspronkelijke patroon. „Stel je voor, dat die Lunterense kleer maker hofleverancier was. Dan zou Prins Bernhard ook met zulke broeken moeten lopen", was zijn commentaar. De naïeve manier, waarop hij deze dingen zegt, halen de stijfste figuren binnen een kwartier uit de plooi". „Het is toch alles improvisatie, niet waar?" „Dat wil zeggen, je kunt natuurlijk niet elke avond een geheel nieuw pro gramma improviseren. En het is natuur lijk onzin, om te gaan zeggen, ik zal wel zien, wat ik vanavond weer doe. Dat kan niet. Er is tevoren een schema gemaakt. Ook voor de conférencier. Daar wordt veel improvisatie omheen gebreid. Maar eindeloos kun je daar ten slotte niet mee doorgaan". „Hoe groot is het gezelschap?" „Tien studenten. Zeven jongens, drie meisjes. Wonderlijk, zegt u, dat deze groep juist in Utrecht gevonden moest worden? Nee, zo'n groep is overal te vinden. Als een vent een verhaal op de goede manier weet te vertellen, is hij al geschikt. Vergeet u niet, we preten deren niet een toneelgezelschap te zijn. Bij ons mag iedereen zichzelf blijven. Wie dus gevoel voor humor heeft in een eigen, specifieke richting, past bij ons". „Hoe het begonnen ls? Wel eerst heb ben we in corps-verband een paar avon den verzorgd. Dat sloeg nogal in, en Het leidende kwartet van het Utrechtse Studentencabaret. Van links naar rechtsde weergaloos geestige conférencier Johan Noordmans, Rob Kummer, Tekkie Laiuperisa en Paul van Wely. GEDICHT VAN MARSMAN ....voorlezing met commentaar daar is toen uit voortgekomen een op treden ten behoeve van het Studenten sanatorium. Later hebben we er een welkome gelegenheid in gezien om onz« studiekosten te dekken. Verscheidenen van ons stonden er financieel niet zo best voor. Zestig avonden hebben we kunnen verzorgen, voordat de studie weer al onze aanlacht vroeg. Vóór einl April, begin Mei zullen we niets mee' aan het cabaretwerk kunnen doei DaarnaGesteld, dat we zullen sis gener is altijd nog al een lang! wachttijd voor je co-assistenschap. Die gedwongen wachttijd kan misscbiel weer mooi opgevuld worden. Mes schrijft alsmaar brieven Er zou stellig nog veel meer te vra gen en te praten zijn over dit hoogst originele studentengroepje. U lacht, me neerHet is beter, dat die jongelui over een paar weken kunnen lachen.. Wij willen met hen geen last krijgen. In de loop van gisteren is in het ge hucht Sasput bij Schoondijke de ont dekking gedaan, dat het jeugdige echt paar K. door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. Waar schijnlijk is dit in de nacht van Maan dag op Dinsdag gebeurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat boven sliep en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard. De kachel, waaruit de kolendamp afkomstig was, stond in de slaapkamer. Op de IJsel nabij Zutphen is een tjalk, die op weg was naar Sneek, ge zonken na een aanvaring met een tank boot. De schipper van de tjalk kon zien met zijn vrouw en twee kinderen op de tankboot in veiligheid brengen. De aan varing is waarschijnlijk te wijten aan het feit. dat beide schippers de signa len niet goed hebben begrepen. De tjalk is in enkele minuten gezonken. wel de kussi van een naad of het eigenlijke ku. Amerika zo verb afneembare over onbekend. En al met de keuze va zoals ons dat u o.a. van het Wi verdient toch zei Hoe vaak komt I kamer niet meer familie er van o\ gelijk geval ons is het wellicht maken. Het behc het naaien, veel moeten gaan om Naar ons oorde teriaal het beste toenen stof genom ke qua patroon wel m met het overige meut tafelkleed, etc. Als dezi i vendig of sterk gedess ls misschien effen mat( velen. Voor wij echter tot van de stof overgaan, i bepalen hoeveel wij i zullen hebben, waarbij I houden dat de aard van de stof hierbij ook ee spreekt, omdat bijv. e< patroon, waarvan de bepaalde plaats van zltl ten vallen, onvoordeligi effen stof. Wij nemen a clubfauteuil in gedachte los kussen in de zittin de oude bekleding w lijk ook laten zitten ken deze is samengeste van ieder van deze i zorgvuldig opgemeten Hierin zijn natuurlijk t rondingen van de arm. voorstukken daarvan, sommige clubfauteuils Omdat wij een hoes n Zijn geheel overheen op de oude bekledin ■wordt, moeten wij deze armleuningen en wat ei hout in de stoel is ooi opnemen. Verder moet; maatnemen rekening i wij de slip cover tot i laten doorlopen of er onderen een ruime str rimpelen. Dit kan in s< een heel aardig effect in Amerika bijzonder ve dit kan het beste in v overige meubilair bepa houden ook rekening n en bovendien met een e: het instoppen van de 3 kanten van de zittin eventuele ongerechtighf del heel aardig kunn Vergeet u vooral ook ni het losse kussen op te n dit moet een overtrek v teriaal krijgen. De moeilijke puz palen hoeveel stol kunt u zich vergen van ieder onderdeel et maken op 1/10 van d Hebt u een stof van bü' op het oog, knip dan i met een breedte van en rangschik daarop de de meest voordelige rekening houdend met naden etc. u kant dar veel van de lengte var nodig gehad hebt en di menigvuldigen om de lengte te vinden. Zoal: zegd hebben moet hierb wat extra geteld word schuiving van het dessii gelijk te maken. Hebt u de stof eenm wij raden u zeer aan ee nemen, waardoor u ja; zier van uw werk zult dan met kleermakers schema op de ware gro af. Om uw slip cover pre krijgen is het het beste, opgemerkt hebben, om stof op dezelfde plaats waar die bij het origine zeten hebben. Buitendie bevelen de geknipte sti zonderlijk op de stoel te deze wijze precies te ku de naden komen moete u dan tevens de geleger bepalen waar de stof ■X worden om de ronde ho M maken. Wanneer u de M mooi wilt maken, kunt aan de buitenkant van d i door een met koord of 5 bies in afstekende klei ■1 wordt dan schuin gekni] S naad meegestikt worden aan de goede kant een afstekende materiaal te moet natuurlijk overal Dit veroorzaakt echter i doch wanneer u hier nii

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6