ETALEN )L luedeko-tn UW Een nieuw jasje voor de fauteuils Nauwkeurig, maar een zeer dankbaar werk KcUit daoA. eti niet afyyefyuWieti IN DE LUSTHOF Schaar en naald worden nu aangewend voor onze grote dochter £m Canye bh,o.eJk, unaAme, dlacPit V E Een handleiding .J 3 echtpaar door damp omgekomen DE SLIP COVER BRENGT UITKOMST D GRIEPERIG? S A S K I A Voor donkere dagen MÊffi Statistiek ons mededeelde overgehouden van ongeveer 1938-'39. t de man, die in 1938 een jaar. op dit moment f 5.000 r die f 5.000.niet meer kan gse waarde van f 1.909. a jaarinkomen had van onge- moment moeten verdienen om n, t 13.100.—. In plaats daar- komt deze groep, wanneer ■rsoneel in aanmerking nenv n f 7.200.waarvan de re - as is f 2.750.van 1938. \u,„ zijn deze cijfers nog schriller, f 7.000— tot f 8.000— van moeten liggen tussen achttien In werkelijkheid ligt het tus- De reële waarde van dat maar f 3.330.tot f 3.000. lat bij de berekening van het r der verhoogde na-oorlogse •d is. Dit belastingcijfer is der prijzenlndex. Over die be- meergenoemd rapport neven- aan. Het is een overzicht ing op het inkomen bij diverse e in 1938 en 1951. et wellicht interessant te ver- n Amerika is. Daar heeft men rblijft van het salaris na af- wat er voor gekocht kan wor- een vergelijking met voor de jwde man met twee kinderen, s thuiskwam, vulde een netto inkomen in van 3000 dollar per jaar en was vrij vam inkomstenbelasting. Verdient hij thans nog hetzelfde be- drag, dan betaalt hij 144 dollar belasting. Met de res terende 2856 dollar kaïn hij niet meer kopen dan hij in 1940 voor 1428 dollar kon doen. Gemiddeld is de dol lar namelijk vergeleken met 1940, niet meer dan de helft waard. Voor een getrouwd man met twee kinderen, die in 1940 90 100 dollar per week verdiende, waren de cijfers in 1940: netto inko men 500, inkomstenbelasting 75, levensonderhoud 4925. Thans bij de nieuwe belas tingen: 5000 netto inkomen, 624 belasting, 4376 over, met een koopkracht van 2188 gerekend naar de le vensstandaard vam 1940. Om net zo te kunnen leven als in 1940 moet deze Ameri kaan nu meer dan 10.000 dollar per jaar verdienen. 'DICHT VAN MARSMAN vriezing met commentaar toen uit voortgekomen een op- ien behoeve van het Studenten- um. Later hebben we er een e gelegenheid in gezien om onze isten te dekken. Verscheidenen stonden er financieel niet zo or. Zestig avonden hebben we verzorgen, voordat de studie onze aanlacht vroeg. Vóór eind egin Mei zullen we niets mee/ t cabaretwerk kunnen doen Gesteld, dat we zullen sla- er is altijd nog al een lange d voor je co-assistenschap. Die jen wachttijd kan misschien nooi opgevuld worden. Men alsmaar brieven.... j stellig nog veel meer te vra- te praten zijn over dit hoogst studentengroepje. U lacht, me- Het is beter, dat die jongelui paar weken kunnen lachen., en met hen geen last krijgen. loop van gisteren is in het ge- asput bij Schoondijke de ont- gedaan, dat het jeugdige echt- door kolendampvergiftiging leven was gekomen. Waar- is dit in de nacht van Maan- Dinsdag gebeurd. Het dochtertje twee jaar, dat boven sliep en itertje van zes weken, dat zich apkamer bij de ouders bevond, espaard. De kachel, waaruit de ip afkomstig was, stond in de ïer. c op IJssel gezonken IJsel nabij Zutphen is een op weg was naar Sneek, ge- a een aanvaring met een tank schipper van de tjalk kon zich vrouw en twee kinderen op de in veiligheid brengen. De aan- waarschijnlijk te wijten aan dat beide schippers de signa- goed hebben begrepen De n enkele minuten gezonken. ZATERDAG 31 JANTJARI 1953 HOEWEL men in de meeste Hollandse huishoudingen wel de kussenovertrekken kent welke door lostornen van een naad of zelfs door middel van een ritssluiting van het eigenlijke kussen afgehaald kunnen worden, is het in Amerika zo verbreide principe van de „slip cover d w.z afneembare overtrekken voor gehele stoelen, hier vrijwel onbekend. En al kunnen wij het dan niet altijd eens zijn met de keuze van het materiaal voor dergelijke slip covers, zoals ons dat uit verschillende Amerikaanse illustraties, o.a. van het Witte Huis blijkt, het principe als zodanig verdient toch zeker wel overweging en eventueel navolging. Hoe vaak komt het immers niet voor, dat het uiterlijk van een stoel een plaats in de kamer niet meer rechtvaardigt, maar het binnenwerk nog heel goed is en de hele familie er van overtuigd is, dat juist deze stoel zo heerlijk zit. Wanneer wij in een der gelijk geval ons budget niet zwaar willen belasten door er een stoffeerder bij te halen, is het wellicht een goede oplossing zelf te proberen een dergelijke slip cover zelf te maken. Het behoeft natuurlijk nauwelijks betoog, dat hiervoor een grote routine in het naaien, veel geduld en tijd vereist is, terwijl wij ook heel nauwkeurig te werk zullen moeten gaan om een bevredigend resultaat te verkrijgen. j NAAR ONS OORDEEL kan als ma teriaal het beste een stevige ka toenen stof genomen worden, wel ke qua patroon wel moet harmoniëren met het overige meubilair, gordijnen, tafelkleed, etc. Als deze laatste vrij le vendig of sterk gedessineerd zijn, dan is misschien effen materiaal aan te be- j velen. Voor wij echter tot het aanschaffen van de stof overgaan, moeten wij eer?t i bepalen hoeveel wij daarvoor nodig [zullen hebben, waarbij wij in gedachten houden dat de aard van het patroon van de stof hierbij ook een woordje mee spreekt, omdat bijv. een groot bloem- patroon, waarvan de bloemen op een j bepaalde plaats van zitting en rug moe ten vallen, onvoordeliger knipt dan een effen stof. Wij nemen als voorbeeld een 1 clubfauteuil in gedachten met een extra fIos kussen in de zitting. Wij zien aan de oude bekleding welke wij natuur- lijk ook laten zitten uit welke stuk ken deze is samengesteld en de maten van ieder van deze stukken worden zorgvuldig opgemeten en genoteerd. Hierin zijn natuurlijk ook begrepen de rondingen van de armleuningen en de voorstukken daarvan, welke laatste bij sommige clubfauteuils van hout zijn. -Omdat wij eèn hoes maken, die er in zijn geheel overheen gaat en nergens op de oude bekleding vastgestoken wordt, moeten wij deze voorkanten der armleuningen en wat er verder nog aan hout in de stoel is ook in ons schema opnemen. Verder moeten'wij er bij het maatnemen rekening mee houden als wij de slip cover tot de grond willen 'laten doorlopen of er eventueel van onderen een ruime strook willen aan- rimpelen. Dit kan in sommige gevallen een heel aardig effect geven en wordt in Amerika bijzonder veel gedaan; maar dit kan het beste in verband met het overige meubilair bepaald worden. Wij houden ook rekening met flinke naden en bovendien met een extra ruimte voor het instoppen van de slip cover aan 3 kanten van de zitting, waarmee wij eventuele ongerechtigheden in het mo del heel aardig kunnen wegwerken. Vergeet u vooral ook niet de maten van het losse kussen op te nemen, want ook dit moet een overtrek van hetzelfde ma teriaal krijgen. Hulpmiddeltje dan geven wij u de raad deze naden te stikken met het halve voetje, dat bij vrijwel iedere naaimachine geleverd wordt. Hierdoor kunt u dan dichter langs het met stof overtrokken koordje stikken, waardoor het resultaat mooier wordt. Hef verschuiven AAR DE PRACTIJK geleerd heeft, dat deze slipcovers nog wel eens de neiging hebben te verschuiven, voorkomen wij dit door het volgende (Advertentie, ing. Med.J handigheidje. Van hetzelfde materiaal als de slip cover maken wij drie rollen, welke iets korter zijn dan resp. de lengte en de breedte van de zitting. Deze vullen wij met stofsnippers of watten stijf op, naaien de laatste kant dicht en duwen ze diep tussen de armleunin gen en zitting van de stoel, waardoor de slip cover strak komt te zitten en niet meer verschuiven zal. Dit kan na tuurlijk alleen bij het oude fauteuil model, maar ook bij de modernere is het heel goed mogelijk onder het losse kussen te smokkelen. Met het wassen van slip covers be hoeft men niet voorzichtiger te zijn dan met andere artikelen. Men droogt ze aan de lijn tot ze nog een beetje vochtig zijn. om dan de eventuele strook aan de onderkant op te strijken en de slip cover, vochtig als hij is, weer over de stoel te spannen. Deze wordt eerst beschermd door een oud laken of i.d. Verder strijken is dan niet nodig, alleen niet er op gaan zitten voor de stof hele maal droog is en het laken er onder uit kan. DE MOEILIJKE PUZZLE van het be palen hoeveel stof u nodig hebt, kunt u zich vergemakkelijken door van ieder onderdeel een patroontje te maken op 1/10 van de ware grootte. Hebt u een stof van bijv. 80 cm breedte op het oog, knip dan een reep papier met een breedte van 1/10 van 80 cm en rangschik daarop de onderdelen op de meest voordelige manier, daarbij rekening houdend met aan te knippen naden etc. U kunt dan opmeten hoe veel van de lengte van deze strook u nodig gehad hebt en dit met tien ver menigvuldigen om de benodigde stof- lengte te vinden. Zoals wij reeds ge zegd hebben moet hierbij dan soms nog wat extra geteld worden om de ver schuiving van het dessin in de stol mo gelijk te maken. Hebt u de stof eenmaal gekocht, en wij raden u zeer aan een goede stof te nemen, waardoor u jaren langer ple zier van uw werk zult hebben, teken dan met kleermakerskrijt ditzelfde schema op de ware grootte op de stof af. i Om uw slip cover precies passend te krijgen is het het beste, zoals wij reeds opgemerkt hebben, om de naden in de stof op dezelfde plaats te maken als waar die bij het originele overtrek ge zeten hebben. Buitendien is het aan te bevelen de geknipte stukken ieder af zonderlijk op de stoel te spelden om op deze wijze precies te kunnen zien waar de naden komen moeten. Hierbij tiebt u dan tevens de gelegenheid precies te bepalen waar de stof ingeknipt moet worden om de ronde hoeken te kunnen maken. Wanneer u de slip cover heel mooi wilt maken, kunt u nog de naden aan de buitenkant van de stoel garneren door een met koord of touw opgevulde bies in afstekende kleur. Deze bies r wordt dan schuin geknipt en kan met de naad meegestikt worden, en wel zo, dat aan de goede kant een richel van het I afstekende materiaal te zien komt. Deze f moet natuurlijk overal even breed zijn Dit veroorzaakt echter veel extra werk, f doch wanneer u hier niet tegen op ziet, R ZIJN NOG ZOVEEL mooie dingen in de wereld. Dat moet men af en toe, met een pond of wat nadruk, maar eens aan zichzelf verzekeren als men tegen de lelijke opbotst. En het aardige is, dat die mooie dingen meestal lang niet zo duur zijn als de lelijke. Alleen, men moet ze weten'te vinden en een beetje geduld betonen bij het zoeken.... Het werd hoog tijd dat ik eens een paar dagen vacantie nam en na het af wikkelen van allerhande aangename, maar strenge plichten, waarvan de voorlaatste kolom aan uw adres het hek sloot, liet ik mij door het electri- sche paard zo snel als het draven wou uit de provincie wegslepen naar de genoegens van de grote stad. Het waren er vele, variërend van een lange stille wandeling langs Huy- gens Zeestraat (hoe triest afgetakeld na vijf jaar wanbeheer) tot het drukke en hartelijke plezier in een grote zaal afgestampt vol opgetogen lachers te genover een goed en scherp stukje revue Maar het allerlaatste was het mooist, en mocht u in de gelegenheid zijn uw hart er aan te gaan ophalen, verzuim dan die enige kans vooral niet op mijn verantwoording, „De Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers" hoe zou iemand die zelf de pen voert daar weg kunnen blijven? Niet enkel uit genegen nieuws gierigheid: maar moet men niet altijd door en overal, waar het pas geeft, homma ge betuigen aan wat waarlijk groot en schoon en persoonlijk was? De tram erheen verschafte mij de ietwat vermakelijke ouverture tot dit festijn. Ik houd niet van trams, zij rammelen zo hard en de mensen zitten er achter de ruiten te kijk a's aange klede vissen, even stom en wezenloos. Hebt u ooit wel eens in een tram iemand horen lachen? Maar deze rit had ik niet graag gemist, want die verschafte mij het uitzicht op een merkwaardige dame. Een uitgesproken Haagse dame, als ik zo vrij mag zijn dat op te merken. Alle gevoelige Haagse tenen wil ik bij voorbaat pijn besparen door te ver klappen dat ikzelf in wijlen de resi dentie mijn levensentree heb gemaakt. Deze kennelijk Haagse dame dan, compleet met (imitatie) bontjasje en (imitatie) culturele belangstelling, maakte er voor de ganse tram geen geheim van dat zij eveneens naar het Stedelijk Museum op weg was. Ten aanhore van ieder die daardoor gesticht wilde worden deelde zij daar op aan een heer die tijdelijk haar groe ne zijde tegen tocht beschutte mede, dat zij daar eens even acte de presence ging geven. Er was iets aardigs te zien, iets werkelijk aardigs, zij wist niet precies meer wat, maar had er een flauwe notie van dat het over op voeding gingIn elk geval was het niet compleet zonder haar welwillende protectie. I K HOOP VAN HARTE dat zij er opgevoed vandaan is gekomen. Op gevoed door de stilte van zeven eeuwen. Door het glimlachend zwijgen van Willem, die Madocke maectel, van Erasmus en Spinoza, van Breeroo en Vondel, van Piet Paaltjens en Truitje Toussaint. Van al die honderd bentge noten, zo verschillend In aard, in stijl, en temperament als Onze lieve Heer ze maar scheppen kan, maar één in die trek van verknochte toewijding aan de pen die hun in de hand werd gedrukt: scepter en roede beide, ge moet dat van mij aannemen. Het was een heerlijkheid om er rend te dwalen: langzaam, aandachtig, verdiept en verwonderd. Als er niet ergens een trein had staan wachten die onverbiddellijk gehaald moest worden liep ik er nóg rond. Hulde aan de zorg volle hand die dit heeft opgesteld, aan het geestig vernuft dat de samenvat tende wandteksten vergeef mij de term heeft geschreven. Hier wandelt men, voor zijn louter genoegen, door de welverzorgde lust hof onzer letteren. Hebt u ooit gebo gen gestaan over de geduldige pracht van het zeven eeuwen oude handschrift, van Der Naturen Bloeme. Het goud der initialen is nog altijd niet dof ge worden, het rood en blauw zijn niet verbleekt. Hebt u ook oog in oog ge staan met het vergeeld maar nog zeer wel leesbaar origineel van Hoofts Ne derlandse Historiën, of de onberispe lijke zwierig geschreven eerste blad zijde van de Max Havelaar? Als de ge dachte daaraan u een warm gevoel van verrukt herkennen geeft, ls deze tentoonstelling speciaal voor u Inge richt. Mijn kunstlievende vis-i-vis heb ik er niet weergezien. Waarschijnlijk heeft de spottende glimlach van Betje Wolff haar verdreven. Maar wel zag ik en het werd mjj warm om het hart, bij de Ingang een stille blonde middel- bare-schooljongen, die in alle beschei denheid een kaartje kocht om al zijn oude vrienden voor zich alleen te heb ben. Jan Greshoff zou hem gezocht hebben „in Sappemeer of Weert". De hemel zij dank dat zo een ook nog in Den Haag rondloopt. Broche na zeven jaar op veiling teruggevonden Een Amsterdamse vrouw, die een veiling in de hoofdstad bezocht, zag daar tot haar grote vreugde en verba zing een met kleine diamanten bezette broche liggen, welke zij twintig jaar geleden in het buitenland had gekocht en in 1946 in Amsterdam had verloren. Na onderzoek bleek, dat een dertien jarige jongen, die de broche destijds had gevonden, het kleinood aan zijn moeder ter hand had gesteld. De eige nares heeft de broche thans weer in haar bezit. De moeder van de vinder daarentegen zal zich binnenkort moe ten verantwoorden wegens verduiste ring van het aieraad. VOOR het jeugdige meiske, waar pit in zit, bracht de Amerikaanse mode-industrie alleraardigste modellen. Af gaande op de afbeelding, houdt men daar evenals in Frankrijk, van grote medaillons, hetzij aan een ketting rond de hals, of als sluiting van de ceintuurs. Het exemplaar is zelfs vrij groot in vergelijking met de little lady. Toch kan men niet zeggen, .dat het misstaat; integendeel. Het hooggesloten kraagje doet ook hier weer van zich spreken; het gaat over in een aparte halspas met smockwerk. Het lijfje verder effen gehouden, verliest zich in een wijde, klok kende rok. Pumps, ook voor een meiske van 14, 15 jaar, vindt men in Amerika je ware! Dat het korte kapsel bij een avondtoilet allerminst uit de toon valt, wordt gelukkig meer en meer ingezien. Voorwaarde is natuurlijk, dat het er keurig en glanzend uit ziet, zoals ook mouwen geworpen. Deze Ame rikaanse vinding wordt boven aan de hals gesloten door 'n knoop, welke practisch niet is terug te vinden in de broderie aan weerszijden. De sjerp rond de taille verraadt, dat men in het nieuwe werelddeel deze met de overige coiffures en niet alleen bij een robe du soir het geval dient te zijn. Over de avondjapon, welke deze jongedame draagt, heeft zij als beschutting tegen een romantische maar frisse avond wandeling een bolero met mode nog niet heeft afgezworen. Bont als garnering kan soms een jumpertje alleraardigst op vrolijken. Ook neemt men in plaats van dit materiaal wel angora-wol en breit hiervan een boord en manchetten voor 'n jumper, welke op die plaatsen slijtage vertoont. De illustratie laat zien, dat het op deze wijze een passend geheel wordt. Wenst men bont te gebruiken, dan leent nerz zich hiertoe het best. Om nog even op het korte kapsel terug te komen, men schijnt op de wrong rond 't hoofd terug te keren, zij het dan in minder zware vorm. De ach terkant wordt hoog opgeknipt en in kleine krullen geperma nent. De voorspelling, dat de korte haardracht in de winter wel afgedaan zou zijn, is dus niet uitgekomen. Integendeel, ook in Frankrijk ziet men de Parisiennes met kortgelokte gouden of donkere kopjes, bood schappen doen. Tot Uw dienst. Mevrouw JJE NEDERLANDSE HUISVROUW kent een geheim, dat zij gebruikt om de gezelligheid in haar huis te verhogen. Dat geheim is LICHT. Over al maakt zij door middel van een aar dig lampje, een directe of indirecte verlichting, een prettig lees-, werk- of luierhoekje. Zij weet: „Een juiste ver lichting doet wen. deren". Het is haar trots als men het bij haar gezellig vindt. Geen wonder, dat men steed» op zoek is naar de juiste lamp op de juiste plaats en men steeds weer nieuwe vindingen op dit terrein kan ontdekken. Kent U al de PLASTOCEL GANG- LAMP? Het zaJ ieder opvallen dat zo'n lamp een alleraardigst effect geeft. Dat komt omdat Plastocel helder licht doorlaat. Het kapje dat ik op het oog heb, kan zowel naar beneden als naar boven gericht worden, zodat U hier mede een prettige indirecte verlichting kunt bereiken. Plastocel trekt geen stof aan doordat het glad is. Mocht er in de schaal stof gevallen zijn, dan kan dit met een doek verwijderd worden. Met een enkele handbeweging is het mogelijk de schaal los te maken, dus wordt er maar weinig moeite en tijd voor het schoon maken gevraagd. Een Plastocel wandarmatuur kost 17.50. Iets heel nieuws voor een meisjes, kamer of serre zijn SCHEMER LAMPJES, met een rotsnpootje en raffiakapje. Sommige kapjes zijn met lichte zijde gevoerd. Zo U liever een wandlampje hebt, dan is daar ook al weer voor gezorgd. Ze zijn bij het aanschaffen nog iets voordeliger, na. meiijk 18.25. Deze lampen zijn in de eerste plaats geschikt Om een intiem hoekje te verlichten of om op de hoek van een opklapbed neer te zet ten. Het zijn echt van die lampjes die je voor je geweten best kunt laten branden al verlaat U eens de kamer; het stroomverbruik is niet zo hoog. Mocht U eens wat heen en weer lopen tussen kamer en keuken dan komt U niet steeds in een donkere kamer. Laat haar gerust branden. U zult haar zeker waarderen ais een lichtbaken bij uw werk, en als een ideale ver lichting voor een dromerig schemer uurtje. Een nuttige verlichting kimt U krijgen door U een PLASTIC LAMP, merk ROTAFLEX, aan te schaffen. Zij bestaat uit een raapvormig ballonne tje, als afscherming van het felle licht punt, maar daarover heen, als een wijduitstaand rokje, bevindt zich een plastic geplooid kapje in een crème of geelachtige kleur. Prijzen zijn 9.25, 11,75 en 15.75. Deze lampen zijn zeker een welkome afwisseling op de bekende plafonnier voor keuken, gan- gen en portalen. Een nuttige verlichting zijn ver- der de metalen WAND- en BUREAU- LAMPEN met schaarsluiting. Door middel van die sluiting trekt U da lamp waar U juist extra goed licht no dig hebt. Na gebruik vouwt U de har monica-arm weer dicht. De prijzen zijn afhankelijk van uw keuze. Er zijn er van Hollands metaal met verschil lende gekleurde kapjes van 18.50. Een nuttige verlichting ls verder een POTTENKIJKER boven de goot steen of het gasfornuis. Deze moet van stevig metaal zijn en U doet het beste er één van aluminium of ge ëmailleerd materiaal te nemen. Waar schijnlijk zal diegene, die van buiten grijs en van binnen wit is wel goed bevallen. Voor het gemak om „ver licht" te koken of af te wassen, be taalt U graag 6. Stopt U nog wel eens? Natuurlijk wel, want ondanks nylon dameskousen, blijven er toch nog steeds kapotte sok ken en ondergoed. Wist U dat er ver lichte MAASBALLEN bestaan, waar- van de prijs 6.95 is? Om het stroom verbruik behoeft U de aanschaffing niet uit te stellen, want dat is nihil. De Ned. Vereniging van Huisvrouwen gaf haar goedkeuring aan dit instru ment. Dus waarom dan Uw ogen niet gespaard, vooral als U er tevens vlug ger, prettiger en mooier door stopt? Voor dit werkje staat een HAPé ver lichte MAASBAL tot uw dienst, Mevrouwl PETRA. Woelt uw dochter zich „hopeloos antiek" omdat ze niet evenals haar vriendinnen in een lange broek rond kan stappen? Kom mama, overwin uw bezwaren: Het is een practische en warme dracht in de winter, vooral als ze veel fietst en van buitensport profiteert. En duur? Als u "hem zelf maakt, valt dat wel mee. Laat de jonge dame zelf maar be slissen, wat ze het liefst heeft: de ge wone rechte panta lon met opslagen aan de pijpen of de schuin toelopende skibroek, die in de sok gedragen wordt en vooral voor sportdoeleinden geschik ter is. Beide modellen zijn in elkaar ge tekend. Natuurlijk controleert u eerst even de lengte, voor u de schaar In de stof zet. In de achternaden stikt u de figuur naadjes (elk 2Vz cm stofverbruik). De yoeringzakken knipt u dubbel volgens het stippellijntje, voorziet ze van het zaksplitje en stikt ze dicht. In de voor panden maakt u de zaksplit en legt u x op o vallend de plooi in. Voeringzak- ken aanzetten en het split met een 3 cm breed patje afwerken. U sluit de been-, zij- en middennaden en zet de boven kant tussen een dubbele tailleband van 3 cm breedte. De lengte is 68 cm plus 4 cm voor de overslag. De onderkanten van de skibroek worden met een reepje voering van binnen afgewerkt. BIJ de rechte broek vouwt u de gestreepte in slag naar binnen en legt dan x op o de opslag in. De vouw inpersen en klaar beat ui

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7