Alkmaar biedt hulp „Molen van Piet" ontsnapté ternauwernood aan vuurdood Stad en Omgeving STORMRAVAGE IN ALKMAAR Hebt vreugde in het schenken „EEN BABY VAN 1000 WEKEN WERD DOORSLAAND SUCCES inzameling van en dekking Vanmiddag kleding r: De wereldreis van Jimmy Brown Giften stromen binnen F.F.SP1EKERMANN F© dar VVV voor rekening gemeente Dubbel jubileum aan de Ambachtsschool AGENDA Twintig woningen aan de Trompstraat Bomen en dakpannen moesten het ontgelden De Machinefabriek vlagde voor zilveren jubilaris Ontsmettingsinrichting als sociale werkplaats Dr. Schroder ten grave gedragen Gemeente steunt herste1 van de Kapelkerk Druk week-end voor de brandweer Collecte voor het Nationaal Rampenfonds bracht f79.- op DE KRANT VAN VANDAAG MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 J7E GELUIDSWAGEN van de gemeentepolitie heeft vanmorgen de burgerij aangespoord spontaan bij te dragen aan de inzameling van kleding, dekking en gelden voor de slachtoffers van de ramp, die over Nederland is gekomen. Voor zover die aansporing tenminste nodig was. Uit de besprekingen, die het in allerijl bijeengeroepen werkcomité vanmorgen op het Stadhuis hield ter voorbereiding van de inzamelingsactie van hedenmiddag, bleek dat vele aan biedingen van particulieren en instellingen waren ontvangen. De grossiers in fruit zetten hun koelhuizen open en de venters zullen mor gen appels en peren gaan verkopen waarvan de winst ten goede komt aan het rampenfonds; de klaverjassers in Alkmaar houden een serie van zeven klaverjasdrives. De eerste vindt Donderdagavond plaats bij A. Martin, Waag- plein. Mevrouw Erna Spoorenberg verklaarde zich bereid gratis een kerkcon- cert te geven, het comité Oostpriesterhulp, dat Zaterdag voor de displaced personen een inzameling hield stelde zijn apparatuur met 23 vrachtwagens ter beschikking van de hedenmiddag te houden actie; de voetbalvereniging AIcmaria Victrix schonk spontaan f 100 en zal morgenavond bespreken wat er nog meer kan worden gedaan. Turnlust zal op 9 Februari een extra-uitvoering geven van zijn non-stop-revue, aanvang half acht. Het Gulden Vlies is voor deze gelegenheid gratis beschikbaar gesteld door de heer Mooy. Uit deze kleine en nog zeer onvolledige opsomming blijkt, dat na het bekend worden van de ramp velen zich terstond hebben aangemeld om hun steun te geven. Zo ook de Noordhollandse Aeroclub, die door het gemis van een air- strip te Bergen min of meer was ingedommeld en bij het vernemen van de ramp plots is geliquideerd. Het banksaldo ad f 245 is via ons blad aan het Kampenfonds geschonken. OP DE VERGADERING van het werkcomité is besloten het Stadhuis te bestemmen tot hoofdkwartier van de plaatselijke actie. Wethouder Coerts heeft het voorzitterschap aanvaard. Na de inzameling van hedenmiddag zal er in de loop van de week nog een huis-aan-huis collecte worden gehou den, waarvoor het Rode Kruis, de Stichting 1940'45 en enige andere organisaties zijn ingeschakeld. In dit verband wordt medegedeeld, dat de leden van de Stichting 40-45, die zich voor de inzameling beschikbaar stellen, zich vandaag nog bij de heer P. de Bie, Julianastraat 15 dienen te melden. Over do acties in de komende dagen zullen nadere mededelingen volgen. Van drukkerij Slinger ontvingen wij het bericht, dat het personeel een uur zal overwerken. Het loonbedrag, dat hiermee gemoeid is, wordt ter beschik king gesteld van het Rampenfonds en zal doör de directie worden verdub beld. De Associatie van Uitvaartver zorging voor Alkmaar en Omstreken heeft besloten een bedrag van f 250 te schenken voor de watersnood-slachtof fers en zo volgt het ene bedrijf na het andere. Er is een oprechte drang om de ge- teitsterde gebieden de helpende hand te reiken. De ramp heeft ook hier ter Gevestigd: Accountancy. Administraties jen Belastingzaken Stationsweg 88 - Alkmaar Telefoon 4915 (Advertentie, Lng. Med.j Een vonrschot van f 7500 De bevordering van het vreemdelingen- bezoek aan onze stad achten B. en W. dermate van belang, dat zij voorstellen de vereniging voor vreemdelingenverkeer „AIcmaria" een renteloos voorschot te ver lenen van ten hoogste f 7500,voor het vervaardigen van een nieuwe reclame-fol der over de Kaasmarkt en andere beziens waardigheden in de stad. Deze folder zal technisch en kunstzin nig goed verzorgd worden en in een op laag van 50.000 exemplaren worden ver spreid in de Nederlandse, Engelse, Franse, Duitse, Zweedse en Spaanse taal en Espe ranto. Verder zeggen B. en W. de V.V.V. toe, dat de normale subsidie van de ge meente zodanig zal worden verhoogd, dat hieruit de aflossing van het voorschot kan worden gedaan in drie een-jaarlijkse ter mijnen. Vrijdagmiddag vond in de Ambachts school te Alkmaar een dubbel jubileum plaats. De heer A. P. de Korver her dacht het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn intrede deed bij het Nijverheids onderwijs en de heer J. J. Blom wa» 25 jaar aan de Ambachtsschool alhier werkzaam. De jubilarissen werden achtereenvol gens toegesproken door het bestuur van de school, de directeur en door twee collega's, die hun kwaliteiten als leraar, als collega en als vriend naar voren brachten. Nadat de jubilarissen bedankt had den voor de bloemen en geschenken, bleef men nog enige tijd gezellig bij een. Nachtelijke dronkenschap In de nacht van Zondag op Maandag hielden twee dronken mannen zich on ledig met het verwijderen van de put- dekseltjes die dienen om op de Dijk de gaten af te sluiten waarin op marktda gen de hekpalen worden geplaatst. Een wielrijder kwam hierdoor te vallen. Toen hij hierover zijn ongenoegen ken baar maakte werd hij door het illustere gezelschap uitgenodigd zich gereed te houden voor een pak ransel. De wiel rijder stelde de politie van een en an der echter in kennis, die de beide per sonen insloot en wegens openbare dronkenschap en baldadigheid proces verbaal opmaakte. BEëEDIGING AIS LUITENANTE Onze plaatsgenote, mej. G. ter Hoeven, is te Utrecht beëdigd als Hoofd-Milva 3e klasse (le luitenante) bij de genees kundige dienst aan het Militair Hospitaal te Utrecht. stede diepe indruk gemaakt en het heeft ons getroffen, dat de dansavond, die gisteravond in café Centrum zou wor den gehouden werd afgelast uit piëteit voor de slachtoffers van de waters nood. Een geste, die door de burgerij op hoge prijs is gesteld. Bij het ter perse gaan van dit num mer vernemen wij, dat de fabriekskern van de firma Ringers besloten heeft vijf werkuren af te staan voor het Na- tisnaal Rampenfonds. Een vanmorgen onder de kleinhan del, groothandel en personeel van de Alkmaarse Exportveiling gehouden collecte hééft het mooie bedrag van f 370,42 opgebracht. De koopliedenvereniging Steunt El kander heeft dit bedrag aangevuld tot f 400. Het zal door het veilingbestuur worden verdubbeld zodat er f 800 aan het Nat. Rampenfonds kan worden af gedragen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Geen verlof, geen verloving (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Levend ingemetseld (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Revue- girl vermoord (18 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De schrik van de tweede compagnie (alle leeftijden). Gulden Vlies, 2 uur: Ver. van Oud leerlingen: ir G. J. Bouma over „de bouw van de Noordhollandse boerderij" 8 uur: R.K. toneelver. Vondel met Een baby van duizend weken". Wapen van Heemskerk, 8 uur. Tik- Tak-revue. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen v. Heemskerk, 1.30 u.: Jaar vergadering Aannemersbond. Gulden Vlies: Jaarvergadering R.K. Aannemersbond. Landbouwhuis: 8 u. Vogelavond door dr A. F. J. Portielje. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 18.02 6.10 Dinsdag 18.31 6.40 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 18.07 6.15 12.07 0.15 Dinsdag 18.36 6.45 12.36 0.45 Bestennd voor moeilijk te huisvesten gezinnen In plaats van vijf woningen voor moei lijk te huisvesten gezinnen zullen aan de Trompstraat twintig van dergelijke hui zen worden gebouwd. Dit is mogelijk ge worden door in het uitbreidingsplan Over- die en Achtermeer, de havenkom van het industrie-terrein Oost zestig meter meer naar het zuidoosten te projecteren, zodat er aan de oostzijde vierentwintig kleine woningen en op het reeds bouwrijp ge maakte terrein aan de westzijde twintig woningen kunnen worden gebouwd. Van deze laatste zijn er twaalf met drie en acht met twee slaapkamers. De gemiddelde huur zal f 6,30 per week be dragen, exclusief de kosten van het wa terverbruik. B. en W. stellen de raad voor ter ver wezenlijking van dit object een crediet beschikbaar te stellen van f 173.304,42. Van de enorme orkaan die het afgelopen weekend over ons land woedde heeft ook Alkmaar een bescheiden deel gehad. Zaterdagmiddag te 5 uur kapseisde er éen boom op de gemeentewerf nabij de Limmerhoek en kwam dwars over de rijweg te liggen. Bü het voormalige barakkenkamp aan de Westerweg viel Zaterdagnacht een dikke zijtak van een boom op een zich in de nabijheid bevindende dragline, waarvan de cabine geheel werd ingedrukt. Een dikke beuk in de Hout kwam op het hek van de Hertenkamp terecht en ook op de Heilooërweg kwam een exemplaar dwars over de rijweg te liggen. Zondagochtend te 5.15 uur stortte in de buurt van het restaurant Koekenbier een boom dwars over de Kennemerstraatweg. In het Victoriepark, op de van Houtenkade en op de Paardenmarkt moesten vele bomen het tegen de woedende orkaan opgeven. in de nacht van Zaterdag op Zondag een groot aantal lichtDalen omgewaaid. Lichtleidingen lagen in een complete wirwar over het wegdek verspreid. Zaterdagnacht viel van 2.45 uur tot 3.30 uur door storing in de electrici- teitsvoorziening de stroom uit. Het aantal daken, schoorstenen, te lefoon- en telegraafpalen en bomen dat vernield werd, loopt in de honder den. De schade valt nog niet te schat ten. Door de sterke wind vielen vele grachten droog en kwam een aantal schepen gevaarlijk scheef te liggen. Ongelukken deden zich niet voor. Op 1 Februari was het 25 jaar gele den, dat de heer H. F. G. Rode, lid van de bedrijfsleiding, op de N.V. De AlkJ maarse Ijzer- en Metaalgieterij, thans de Nederlandse Machinefabriek „Alk maar" N.V., in dienst trad. Vrijdag avond werd hij door het personeel van dit bedrijf op feestelijke wijze in Ca fé Tom gehuldigd. Namens de Beamb- tenkern werd hij toegesproken door de voorzitter, de heer J. Haga, die hem als herinnering een stoel aanbood. Zaterdagmorgen vond de huldiging plaats door de Directie. De Directeur deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Na mens de Mij. van Handel en Nijverheid werd de jubilaris de zilveren ereme daille overhandigd. Het feest werd verder in huiselijke kring gevierd. VEEMARKT TE ALKMAAR ALKMAAR, 2 Febr. Opgave van het aangevoerde vee: 61 vette koeien van 600—1250 en 110 nuchtere kalveren van 35—80 per stuk; 425 varkens a 1,70 p. kg. Zondagmorgen om 4 uur woei er van een bakkerij in de Bisschop Bot- temannestraat een schoorsteen om. Het gevaarte viel door het dak van de bakkerij, waarin een groot gat werd geslagen. De bakkerij liep veel wa terschade op. Een zandtrechter op het Jaagpad woei om en viel op een aldaar aan de wal gemeerd binnenvaartschip. Het Don Bosco-verkennershuis werd eveneens door de storm gedeeltelijk vernield. De schade bedraagt 15.000. Van de BLO-school aan het Victo rie-park werd een dakgoot weggerukt en op de Gedempte Baansloot kwam de stenen scheidingsmuur van de broodfabriek horizontaal te liggen. Van het perceel op de hoek Schou tenstraat—Laat vlogen de pannen van het dak en sloeg de orkaan een gat in het dak. Twee ramen met kozijnen woeien er uit het „Hoge Huys" en vie len op straat te pletter. Het zinken dak van de „Harmonie" dreigde Zondagmiddag weg te waaien, met het oog waarop de Lombardsteeg werd afgezet. Van een aantal schuur tjes achter de Spieghelstraat werd het dak weggerukt. Op de Helderse weg bij Bergen is De agenda voor de op Donderdag te hou den raadsvergadering vermeldt o.a. het voorstel tot aankoop en verbouwing van de ontsmettingsinrichting van de Noord- nollandse Vereniging „Het Witte Kruis" aan de Karnemelksbuurt. Het ligt in het voornemen dit gebouw te bestemmen voor huisvesting van de Nazorginrichting als Sociale Werkplaats. ZATERDAGMIDDAG werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van dr. R. Schroder op het kleine kerkhof van West-Graftdjjk ter aarde besteld. Uit alle windstreken waren vrienden en kennissen, regen en storm trotserend, toegestroomd om de laatste eer te bewijzen aan een groot mens, die in zijn lang en arbeidszaam leven voor duizenden mensen van meer dan normale betekenis is geweest. Aan het graf, in de luwte van het kerkje, werden geen grote woorden ge sproken. Het was de uitdrukkelijke wens van dr Schroder geweest. En het was misschien juist daarom, dat de stilte, waarin de gehele plechtigheid plaats vond, geladen was met zulk een ingehouden weemoed, dat zelfs een bui tenstaander gevoeld moest hebben: deze mens was groot. Ds J. A. Boon bad het Onze Vader,, waarna een zoon van de overledene, dr P. H. Schroder uit Haarlem, in enkele zeer eenvoudige bewoordingen zijn vaders werk herdacht. „Hij was niet alleen een arts voor het lichaam", aldus de heer Schroder Jr. „maar bovenal een arts voor de geest. Iets, wat ook immer zijn uiteindelijke bedoeling is geweest. Van de vele vrienden die hij zich gemaakt heeft, hebben vooral vele Alkmaarders een warm plekje, in zijn hart gevonden. En dat waren niet zozeer de welgestelde mensen, maar bovenal degenen die minder met aardse goederen gezegend waren". Daarna dankte de spreker de vele belangstellenden hartelijk voor hun aanwezigheid en het betoonde mede leven. Onder de aanwezigen waren vele Alkmaarse artsen en oud-collegae van de overledene uit de omgeving. Burgemeester en wethouders zullen de gemeenteraad voorstellen een ge meentelijke subsidie van tien procent te verlenen in de restauratiekosten van de Kanelkerk onder voorwaarde, dat het Rijk en de provincie eveneens een bijdrage verlenen van resp. 55 en. 15 procent. De kosten van de restauratie, die in Augustus 1951 geschat werden op f 108.000, worden thans geraamd op f 118.800, zodat het gemeentelijke aan deel f 11.880 zal bedragen. De kerk voogdij stelt voor de overblijvende 20 procent uit eigen middelen te finan cieren. De restauratie vn de kerk zat zich voorlopig bepalen tot de meest dringende voorzieningen. Zij zal voor namelijk betrekking hebben op het herstel van de bekapping. BURGERLIJKE STAND Geboren Ary H., z. van H. van Dalen en W. J. Geluk. Johanna M., d. van J. B. Kaandorp en J. M. de Jager. Hermanus E. C., z. van C. E. H. Fuhren en T. A. Wallaart. Aartje J. W., d. van P. C. Noordhoek en C. H. Swenne. .Getrouwd Ernestus W. van 't Veen en Tjitske Huizenga. Overleden: Cornells A. M. Zijp, 10 maanden. Hendrik L. Zevenhek, 55 jaar, gehuwd met G. Mastenbroek. Geertruida E. M. Aghina, 81 jaar, wed. van F. C. J. Lissone. Fröbelschool bloeide De vereniging „De Alkmaarse Fröbel school" heeft over de jaren 1946 tot en met 1950 een voordelig saldo geboekt van f 1152,10. Tezamen met het batig saldo, voor zo ver nog aanwezig van f 1479,51 over de jaren 1941 tot en met 1945 zal dit geld cp voorstel van B. en W. worden bestemd voor onderhoud en herstelwerkzaamheden aan de Bosch-en de Elise van Calcar- school. Verder is er het voorstel tot verhoging van het salaris van het onderwijzend-per soneel aan de bijzondere kleuterscholen met de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Burgemeester Mr Dr H J. Wytema J)E burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema, heeft gister avond om tien uur over half negen over lijn l van de radio- distributiedienst, onmiddellijk na een rechtstreekse reportage uit de door de watersnood geteisterde gebieden, een dringend beroep gedaan op de Alkmaarse burgerij om voor de getroffenen alles te doen, wat in haar macht ligt. De burgemeester hield een korte, doch treffende toe spraak, waarin hij mededeelde, dat de gemeente Alkmaar vandaag geld en goederen zal inzamelen voor de slachtoffers. Op vele wijzen worden reeds hulpverleningsacties georganiseerd en zijn tallozen vervuld van goede voornemens, maar Alkmaar wilde er geen dag lang gras over laten groeien, aldus de burgemeester. Hij zei ademloos te hebben ge luisterd naar de binnenkomende berichten over deze ramp van onge kende omvang, over die tienduizenden slachtoffers, die van alles en alles werden beroofd. Er is ontzettend veel nodig om hen te kunnen helpen. Hedenmiddag tussen één en vijf uur zullen door onze stad vracht auto's en collectebussen rondgaan voor het inzamelen van geld en goederen. Alkmaar is hiervoor in drie en twintig wijken verdeeldi. Burgemeester Wytema sprak de hoop uit, dat er zo veel zou worden geschonken, dat een tweede inzamelingsmiddag nodig zou zijn. De getroffenen kunnen alles gebruiken. Geeft alles wat ge kunt missen, aldus de burgemeester, maar geeft vooral ook dat, wat ge niet kunt missen. Schenkt niet alleen uw versleten of overtollige goederen, maar denkt slechts aan wat die mensen nodig hebben en legt dat klaar „Laten wij als Alkmaarders blij zijn, dat wij zelf gespaard bleven", aldus de burgemeester. Laat het ons een vreugde zijn te geven van wat wij mochten behouden". Ook nu nog bevinden tallozen zich in doodsnood. Wij moeten hun het beste geven, wat wij, hebben. Nadat burgemeester Wytema de tot dusver ondervonden bereidheid om aan de hulpactie mee te werken verheugend groot had genoemd, uitte hij ten slotte de wens, dat alle stadgenoten grote vreugde in het geven zouden vinden. STORM JOEG WIEKEN OP HOL HAT de „Molen van Piet" zijn wieken nog trots ten hemel heft, mag een won der heten. In de rampnacht van Zaterdag op Zondag heeft de storm, die elders in den lande dood en verderf zaaide, ook een aanval gedaan op de sier lijke molen, die hoog op de Vest Alkmaars centrum zo'n fraai entree schenkt. Dank zü de doortastendheid van de molenaar, de heer G. Piet, diens zoon en de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, die haar preventieve taak hoger stelde dan een fikse brand, kon de molen voor een roemloze vuurdoop worden behoed. IN HET HOLST van de nacht om streeks half twee toen de wind met orkaankracht over de Vest bulderde, werd de familie Piet opgeschrikt door een geraas, dat bcrven de storm uit klonk. Klinkt het geluid van malende wieken deze rechtgeaarde molenaars familie anders als muziek in de oren, ditmaal sloeg haar de angst om het hart. De molen maalde door de vang! Twee kettingen waren als draadjes ge broken en in razende, schier niet te tomen, vaart draaiden de wieken, rond- gestuwd door de windstoten, die soms een snelheid van 150 km per uur had den. „Een molen op hol bij stormweer betekent brand". Dit waren de woor den, welke de vader van de huidige molenaar zijn zoon had ingeprent. Was het wonder, dat de heer Piet ijlings de politie verzocht de brandweer te alar meren? Onmiddellijk rukten het corps Burgerplicht en de bemanning van de Ladderwagen uit. Toen zij op de Vest arriveerden, bleek de brandweerman, de heer H. Plomp reeds te zijn gearri veerd. Tezamen met de heer Piet en diens zoon begaf hij zich op de omloop. Hier had de wind vrij spel en slechts met moeite kon men zich op de om loop staande houden. Desondanks slaag de het drietal er na vele vergeefse po gingen in de molen te kruien en de De R.K. Toneelvereniging „Vondel" heeft haar donateurs gisteren in het Gulden Vlies een genoeglijke avond bezorgd met de klucht „Een baby van 1000 weken. Het stuk door Hans Nesna geschre ven, werd door alle leden vlot gespeeld en dat met een natuurlijkheid die ve ler bewondering moet hebben afge dwongen. 18. Jimmy Brown en Piet Potlood reden nacht en dag door. Als de een achter het stuur zat, dommelde de an der een beetje in en toen zij ten slotte in Marseill* aankwamen, waren zij niet eens zo heel erg moe. Jimmy zet te meteen koers naar de haven, want hij wilde zo gauw mogelijk een schip z.en te krijgen, dat de Witte Engel en hen beiden naar de overkant, dat wil zeggen naar de kust van Noord-Afrika zou kunnen vervoeren. Voor niet al te veel geld wel te verstaan. Jimmy zette 1 de jeep ergens neer en toen staptên zij een der talloze havenkroegjes binnen waar het wemelde van ce zeelui. Zij lieten zich het glas wijn, dat zij zich lieten inschenken, goed smaken en in tussen gaven zij hun ogen en oren goed de kost. Aan een tafeltje alleen zat een vrij oude zeeman, 'die er niet alleen ernstig maar ook betrouwbaar uitzag. Jimmy stond van zijn tafeltje op en wandelde op de man af. „Ik zoek een schip", zei hij, „dat een kleine auto en twee mannen naar Algiers of Tunis kan meenemen. Zou u zo'n schip weten, kapitein?" De zeeman keek helemaal niet verbaasd toen hem dit gevraagd werd. „Wat zit er in die auto? Contrabande?" vroeg hij. „Nee' zei Jimmy haastig. „Er is van contra bande geen sprake. M'n maat en ik maken een reis naar Kaap de Goede Hoop, naar 't Zuidelijkste puntje van Afrika, begrijpt u en smokkelwaar is ei niet bij". De zeeman keek Jimmy even vorsend aan. „Over een uur ver trek ik met m'n schuit naar Tunis", zei hij, „en ik kan jullie nog wel hebben, maar ik vraag er tweehonderd pegels voor". „Top", zei Jimmy, „laten we dan meteen gaan, want dat uur heb ben wij wel nodig om onze auto aan boord te hijsen". Vooral Jan Fernée, die in zijn rol van pensionhouder in een plattelands dorpje in vrijwel ieder gezegde een puntig en geestig commentaar lever de op de veie, zeer eigenaardige en zeer amoureuze situaties, gaf aan de klucht veel gloed en verve. Riet Jol was een charmant meisje van JOOO weken en speelde haar ro, met een lieftalligheid, die menig man nen- en ook wel moederhart sneller zal hebben doen kloppen. A. Zijp als de postbode-duivenmel ker en Ans van Waesberghe die So phie de werkster voor het voetlicht bracht zorgden op originele wijze voor menig koddig intermezzo. Truus Jol als vrouw van de pensionhouder en de overigens onvolprezen „Julia" wa ren in hun gebarenspel soms wat te nadrukkelijk. Na het eerste bedryf werd er met een verontschuldiging voor het vro lijke karakter van deze avond doer de heer A. Buissink Sr., een collecte gehouden ten bate van het „Nationale Rampénfonds", die f 79 opbracht. Hedenavond zal op dezelfde plaats en tijd een tweede opvoering voor do nateurs plaatsvinden. Huishoudcursus voor fabrieksmeisjes Voar de huishoudelijke scholing vsn fabrieksmeisjes zijn aan de Huishoud- en Industrieschool enige cursussen verbon den, uitgaande van het Zonnebloem en Mater Amabiliswerk. De gemeenteraad moet thans bepalen, dat deze cursussen noodzakelijk zijn omdat het in de bedoe ling ligt het leerplan van de school blij vend met deze lessen uit te brèiden. B. en W. onderstrepen in hun toelichting op het desbetreffende voorstel het nut van dit onderwijl. wieken een kwart slag te draaien. Hiermede was reeds een belangrijke stap op de weg naar het behoud van het 200 jaar oude bouwwerk gezet. De overige brandweerlieden hadden in middels een slang tot in de kop van de molen gebracht, teneinde ieder begin van brand onmiddellijk te smoren. Tot brandbestrijding kwam het evenwel niet. Op de bovenste verdieping van de molen, waar het bovenwiel de bonke- laar in beweging zet, wachtte andere arbeid. Door de kracht waarmede de wieken werden voortbewogen, brak een van de houten tanden in het bo venwiel. Spoedig volgde de tweede en nu er eenmaal speling was, dreigden alle houten pinnen stuk voor stuk te worden versplinterd; Twaalf tanden waren uit het grote rad gebroken toen de brandweerlieden erin slaagden een spaak in casu een flinke balk in het wiel te steken. De balk hield. Het bovenwiel kwam tot stilstand. Het was thans zaak in zo kort mogelijke tijd het raderwerk met stophout volko men te blokkeren Voor leverantie van bslken werden verschillende timmer lieden uit hun bed gebeld, die zich spontaan bereid verklaarden voor dit doel hun nachtrust te onderbreken. Na enige uren gestage arbeid, waar in ijverig werd gezaagd en getimmerd, smaakten de brandweerlieden het ge noegen van molenmaker Moejes een compliment te ontvangen voor hun arbeid. Want al zal de molen enige tijd buiten bedrijf blijven ook een van de schoren brak doch kon met behulp van touwen voor een tweede definitie ve breuk worden gevrijwaard. Alk maars sieraad bleef behouden. De actie in de „Molen van Piet" wal niet de enige operatie, welke de Alk maarse Vrijwillige Brandweer tijdens het week-einde ondernam. Reeds Z;- terdagavond om negen uur reed ds Ladderwagen naar de Laat, alwaar van het perceel waarin de schoenhandel van de heer Jan Mulder is gevestigd een dakgoot voor de wind had geca pituleerd. Deze goot leverde ernstig ge vaar op voor voorbijgangers. De brand weer knapte het zaakje op. Kort nadat de brandweerlieden Zondagochtw' waren ingerukt, riep het alarm ft naar de Druivenlaan, alwaar, tijd? afwezigheid van de bewoners, 0 brandje was uitgebroken. Later op'1 ochtend rukte de Ladderwagen uit13 het gevaar, dat het dak van het b? toor van Centraal Beheer aan de NW' landersingel opleverde, te bezweren- NAAR VLAARDING®' Toen uit Vlaardingen het verf* kwam om lichtaggregaten beschikt"3' te stellen en personei te leveren deze apparaten te bedienen, was ket beroep op de Alkmaarse Vrijwill'6® Brandweer niet tevergeefs. De heren J- Schot en P. Peereboom vertrokken i»e' enige brandweerlieden uit Bergen en de Zaanstreek naar het rampgebied. Al daar hebben zij vannacht de wacht 85* houden op een bedreigde dijk. Heden morgen om vijf uur keerden zij in Alk maar terug. UOEWEL v^len onzer abonné's hedenmorgen vroeg het belang rijkste nieuws over de overstro mingen in binnen- en buitenland in woord en beeld kregen thuis bezorgd in een extra editie, geven wij dat nieuws, aangevuld tot het ter perse gaan van dit nummer, ook thans weer. Dege nen, djö de extra editie lazen, zien in dit nummer dus een nog uitvoeriger berichtgeving, afj di onze extra editie niet ontvingen, hebben nu in hun krant het to taal der verslagen bijeen. redactie.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2