andse kust bij Britse Kees Broekman Europees kampioe Wim v. d. Voort tweede en Huiskes vijfde eten om hulp Nederlandse ploeg brak Scandinavische hegemonie Op drie afstanden grepen onze rijders de eerste plaatsen Alleen 500m. voor een buitenlander De Provinciale kampioenschappen weer te Midden-Beemster euwstorm over A'pen Broekman, v. d. Voort en Huiskes gaan naar Helsinki VIERPERSOONS BOB VLOOG UIT DE BAAN VIRGINIA De heer De Jager werd tot erelid benoemd nd te Katwijk iree" is enkele mijlen afgedreven, heeft veel schade, de stuurhut ii drukt. er schepen, die in de Ketelmond ;en op drift en liepen op de pieren de Ketel. De Rijnaak „Breithorn", hier met de achtersteven op het e zat, is er het ergste aan toe en it in tweeën te breken. De andere tuigen, de Rijnaak „Luja" en twee zelflossingsinstallatieschepen lopen gevaar. Er is al sleepboothulp en ijn geen persoonlijke ongelukken, ood verkeerde gisteren ook het Duit- s. Industria, het bevond zich laat middag in het zicht van Hoek van and en vroeg sleepboothulp. Een. Ie verzoek kwam binnen van dt ;rlandse tanker „Tiba" (7000 ton), zich ten Westen van Breskens be- I. Een andere tanker, de Panameel bara Ann" (ruim 8000 ton) ver- t voor Hoek van Holland om iboothulp. Het had een ernstig lek lopen. Voor de rede van Vlissin- vroeg de tanker „Capitaine t" crm hulp. Ten Noordwesten van chelling vroeg het Deense s.& ie Torm" om assistentie. Het Ne- mdse schip „Kota Agoeng" bleef in abijheid. Eveneens ten Westen van chelling kreeg het Indische liber- ïip „Jalaketu" moeilijkheden met tuurinrichting. Het wordt nu door sleepboot begeleid op weg naar ardam. ■d dit schip op de Rotterdamse ■n. renaen aan ooora. in sneerness le Theems is een duikboot die al- in het dok lag gezonken. Ook een t sloeg om. Er is in dit verband melding gemaakt van slachtoffer* de kust van het eiland Lewis (He n) strandde het 7131 ton metend' s schip „Clan Maequarrie". lining, bestaande uit zes en ersonen, kon met een wippert"' ■an boord worden gehaald. Duitse s.s. „Harald Ottens" vree» i Noordzee assistentie. Brits vaartuig seinde dat het de Harald Ottens to» raai toe op sleeptouw had 8e* maar dit contact daarna vvecr verbroken. Het Duitse stoomschip nu op eigen kracht weer verder, het is een licht schip en moeilUjj controle te houden. Het bevond listeravor.d laat op negen mijl van chtschip Noordhinder. Britse lichtschip „Spurn" 's ostelijke richting afgedreven. Men verzocht naar het vaartuig ujt Het Panamese schip „George )or zijn steenkoolvoorraad raakte, ook om hulp gevraagd. Het las mijl ten Oosten van Edinburgh, liina 2000 ton grote Deense ms I" wordt vermist. Het bevond Zaterdagmorgen op 14 mijl i van Hartlepool. Zestig mijl ten oosten van de Humber kwam it Bestwood in nood. De boot zware slagzij. Ter hoogte van dreef de Zweed Selene" s*uurr and. Een Britse sleepboot had het eptouw zijnde schip, de Menapir, e verloren doch gelukkig later kunnen oppikken. (Van een speciale verslaggever) HAMAR, Zondagavond. Terwijl Nederland rouwde en tegelijkertijd met verbeten vastberadenheid vocht tegen zijn doodsvijand het water, be haalde Kees Broekman op de gestolde watervlakte in het stadion van Hamar het Europees kampioenschap op de schaats. Deze buitengewone prestatie, welke onder zeer moeilijke weersomstandigheden werd verricht, een prestatie waarvoor hij vele jaren serieus heeft getramd zou onder normale omstandig heden iedere Nederlander met vreugde en trots hebben vervuld. Thans heeft du kampioenschap, hoe fraai en welverdiend ook, niet de droefheid welke de harten der Nederlanders vervult, kunnen wegnemen. Hiermede wordt in genen dele getornd aan de bewondering, welke de Nederlandse schaatsploeg m het hoge Noorden heeft afgedwongen, want niet alleen dat Kees Broekman de Europese titel greep, ook Wim van der Voort en Anton Huiskes excelleerden. Geen der sterke Noren en Zweden kon verhinderen, dat Van der Voort zich achter Broekman als tweede klasseerde. Anton Huiskes maakte het Neder landse succes volledig door naar de vijfde plaats te rijden achter Martinsen en Haugli, maar vóór de Oostenrijker Offenberger, de Noor Roald Aas, de Hongaarse Zweed Kornel Pajor en alle andere Europese cracks. Het dappere floegje uit het land van kwakkelwinters en één dagsijs heeft de Scandina vische schaats-hegemonie gebroken. TUT EEN LOODGRIJZE LUCHT dwar- V relden Zaterdagmiddag in een on onderbroken tempo sneeuwvlokken op de baan van het schaatsstadion te Ha- mar, zodat het reeds bij voorbaat uitge sloten moest worden geacht, dat tijdens deze Europese schaatskampioenschap pen snelle tijden zouden worden ge maakt. Het gevolg was dat slechts vijf duizend toeschouwers de tribunes be volkten. Zij zullen er echter geen spijt van hebben gehad. Al werd er dan niet snel gereden, er werd gevochten om elke meter, om elke fractie van een se conde. Salonen, een jeugdige blozende knaap uit Helsinki, kraste vlot en knap over het ijs en maakte op de 500 meter de snelste tijd, 44.4 sec. Wim van der Voort was de snelste Nederlander op deze afstand. Met 45.4 sec. gaf hij Sver re Haugli geen schijn van kans. Kees Broekman noteerde in de negende se rie tegen Hearn een redelijke tijd, 46.8 sec. Hij bleef 0.1 sec. voor Huiskes, no teerde dezelfde tijd als Haugli, maar bleef twee volle seconden achter op Fin Hodt. Onze 500 meter-specialist Ge rard Maars-3 noteerde voor zijn doen de matige t(;d van 46.2 sec. Hij had de pech alleen over de baan te moeten gaan en tot overmaat van ramp moest hij driemaal over starten, waardoor hij 'enigszins uit zijn concentratie geraakte. DE 5000 METER. DE OOSTENRIJKER Offenberger reed tegen Pajor een voortreffelijke 5000 meter. Met zijn tijd van 9 min. 11.7 werd hij het lichtbaken waarop de cracks hun schema's baseerden. In de vierde rit kwamen Broekman en Haugli tegen Over elkaar, het hoog tepunt van de eerste dag. De Noorse kampioen startte zeer snel. Offenber ger had 65 sec. genoteerd over 600 me ter. Sverre Haugli kwam op 62 sec.; vervolgens had de Oostenrijker 42, 44, 43 en 45 sec. laten afdrukkenwaar Haugli 42. 42, 43 en 42 sec. tegenover stelde ,een winst na 2200 meter van niet minder dan 8 sec. Wat moest Kees Broekman doen? De tegenstander vol gen in dit dolzinnig tempo dolzinniq natuurlijk op dit ijs of zijn eigen Thythme laten gelden, dat hem voor schreef, niet te snel te openen? De afstand tussen Haugli, die soms met een hand los reed en de bochten als een zwoegend karrepaard, zwaar met het hoofd zwaaiend nam, werd met elke ronde groter en na 2000 meter schatten wij het verschil op circa 30 de Zwitserse Alpen en de dur» i gisteren zware sneeuwstormen I met een windkracht van Hon- ot honderdvijftig km. per uur. Bern ontlastte zich Zaterdag een hevig onweer, dat eveneena gin„- met zware sneeuwval. Ontzag in Hamar (Van een speciale verslaggever) JN DE STRIJD om het Europese kampioenschap hebben de Ne derlanders definitief een einde gemaakt aan de Noorse heer schappij. Voor het eerst sinds vijf jaar stond op het ere-podium in Hamar geen Noor op de hoogste trede. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de schaatssport uas een Nederlander er in ge slaagd de Europese titel te ver overen. Het Wilhelmus klonk ats een overwinningslied over de baan te Hamar. Zestienduizend toeschouwers luisterden met eer bied naar onze nationale hymne en waarlijk niet alleen omdat Hees Broekman als overwinnaar uit de Strijd was gekomen. Hamar is vervuld van ontzag en be wondering voor de indrukwek kende wijze waarop de gehele Nederlandse ploeg slag heeft ge leverd en voor de fracie succes sen welke daarvan het resultaat waren. Dit week-end is immers een triomftocht voor de leden van de Nederlandse kernploeg geworden. Alleen op 500 meter eindigde geen Nederlander op de eerste plaats. Op alle andere af standen waren de ereplaatsen voor onze landgenoten. De 1500 meter was voor Wim van der Voort met Broekman als tweede, de 5000 nam Broekman voor zijn rekening met Van der Voort als derde en op de 10.000 meter ver overde Broekman de eerste plaats en eindigde Anton Huis kes als tweede. KEES BROEKMAN ....triomfator.... meter. De tactiek van Sverre Haugli was duidelijk: door een zeer snel begin, wilde hij proberen Broekman van zich af te schudden of hem te forceren met een te hoog tempo, hetgeen zich op de tweede helft van de 5 km misschien zou kunnen wreken. Broekman voelde het dreigende ge vaar en zorgde ervoordat het verschil niet te groot werd, er op vertrouwend dat de boomerang, voor hem bestemd, op Haugli terug zou vallen. En zo is het tenslotte ook gegaan. Haugli had een te groot risico genomen en moest na 3000 meter (in 5 min. 20 sec. afgelegd) zijn rondetijden tot 45 sec. laten zak ken, een tempo, dat Broekman uitste kend lag, maar dat de Noor, in de laat ste ronden niet meer kon volgen. En met 8.5 sec. werd Haugli door Broek man naar de tweede plaats verwezen, een gevoelige afstraffing na het brutale begin. Dat het voor Broekman overigens ook geen gemakkelijke rit was geweest, bleek wel uit het telkens veranderen van schema, dat Klaias Schenk aangaf, en dat schommelde tussen 8 min. 40 s. en de 9 min. 5 sec. De laatste tijd kwam tenslotte uit de bus, ruim voldoende naar later bleek, voor een zeer fraaie zege van onze landgenoot op deze af stand. Anton Huiskes trachtte de winst ook in de eerste ronde te nemen, maar had vier slotronden van 46 sec., waar door hij met de vijfde plaats op deze afstand genoegen moest nemen. Huis kes reed aan het einde van de dag en ongetwijfeld heeft deze handicap hem 3 tot 4 sec. gescheeld in zijn totaaltijd. Want de temperatuur was inmiddels zo veel gestegen, dat men van sneeuw bijna r.iet meer kon spreken, doch eer der van een koud regentje. Van der Voort noteerde 9 min. 12.8 sec. na een zeer regelmatige rit, waar in hij bet tempo voortdurend om de 44 en 45 sec per ronde liet draaien. Gerard Maarse won royaal van Finn Hodt, maar zijn tijd van 9 min. 41.8 was niet voldoende om zich te kunnen klasseren voor de 10.000 meter, waarop uisluitend de tv.aalf snelsten va- de 5000 meter uitkwamen. Niet alleen Maarse en Finn Hodt zouden niet in het laatste tafreel van dit kampioen schap kunnen meespelen, maar ook As- piund en de beide Finnen Salonen en Sriomoa werden uitgeschakeld. De prestaties van de Nederlanders op die eerste dag waren zeer goed, hetgeen moge blijken uit het feit dat Wim van der Voort, Kees Broekman en Anton Huiskes bij de eerste namen worden genoemd in het algemeen klassement na de 500 en 5000 meter. De stand na de eerste dag luidde: 1. Wim van der Voort 100.080 pnt; 2 Offenberger 101.270 pnt: 3. Kees Broek man 101.300 pnt; 4. Martinsen 101400 pnt; 5. Haugli 102.150 pnt; 6. Anton Huiskes 102,550 pnt: 7. Hoiweil 103.090 pnt.: 8. Stroem 103.320 pnt.- 9 Aas 103.500 pnt: 10. Hodt 103.620 pnt- 11 Pajor 104.140 pnt; 12. Gerard Maarse 104.380 pnt DE 1500 METER KEES BROEKMAN moest op de 1500 meter met de Hongaar Loerinc als eer ste starten. Het was voor hem en Klaas Schenk dus zeer moeilijk om een beslissing te nemen ten aanzien van het tijdschema. Zij namen tenslot te het verstandige besluit het schema zo scherp mogelijk en op 2 min. 20 sec. te stellen. Broekman hield zich voortreffelijk aan dat schema, want zijn tijd bedroeg slechts 0.1 sec. meer. Een uitstekende tijd naar later zou blijken, want de specialist op dit num mer, Roals Aas, bleef daar nog 0.4 sec. boven. Toen Offenberger, die na de eerste dag de tweede plaats innam in het totaalklassement, door Salomaa werd verslagen, was het reeds zo goed als zeker dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, Kees Broekman of Wim van der Voort de titel zouden winnen. Aangezien men er vast op zou kun nen rekenen dat Broekman de 10 km zou winnen, werd in grote spanning de rit tussen Van der Voort en Martinsen afgewacht. Immers, indien Van der Voort niet onder de tijd van Broekman zou kunnen eindigen, zou Broekman ook de 1500 metr winnen en met drie overwinningen op vier afstanden zou het in a'lle opzichten zeker zijn, dat Broekman kampioen werd. Maar Van der Voort zette de tanden extra op el kaar. Niet alleen wilde hij een faire sportieve strijd tegen zijn ploeggenoot leveren, maar bovendien vocht hij voor de eigen kans op de titel. Hij stond immers nummero een na twee afstanden? En indien hij de 1500 meter met flink verschil zou winnen moest Broekman zich sterker inspannen om de 10 km met voldoende speling voor het veroveren van de titel te winnen. Van der Voort toonde aan, dat zijn vorm dit seizoen beter is dan het vo rig jaar. Hij heeft zijn rhythme terug gevonden, het glijden ging hem gemak kelijk af, de lichaamshouding was soe pel en correct, kortom de verwrongen stijl waarmede de man uit het West- land het vorig sftizoen in sommige edstrijden had gereden waarschijnlijk omdat hij aldoor onder geestelijke druk op het ijs kwam te staan, had plaats gemaakt voor zuivere techniek en sou plesse en met een ontembaar enthou siasme en een grote reserve aan kracht als geheime wapenen. Ook Van der Voort reed op een schema van 2 min. 20 sec. en liet Ivar Martinsen de lei ding nemen, noteerde 28.5 sec. voor de eerste 300 meter, vervolgens 36 see. en 38.5 sec., waarmede hij met nog één ronde te rijden een volle seconde op Broekman achter lag. Maar Van der Voort had een t-ctische rit gereden en met een fantastisch snelle laatste ron de, waarin hij alle reserves van zijn krachtig lichaam in de strijd gooide, wierp hij zich met beide armen los op de laatste honderd meter op de finish toe. De luidspreker kondigde aan: 2 min. 19.5 sec., Broekman was met 0.6 sec. geslagen. De tijd van Van der Voort over de laatste 400 meter be droeg 36.2 sec., die van Broekman 38.1 NA DRIE AFSTANDEN had Van der Voort de leiding met 147.180 punten, Broekman bezette de tweede plaats met 148.000 punten precies, vervolgens kwam Ivar Martinsen met 148.867 pun ten. Deze verschillen betekenden, dat Kees Broekman ten minste 16.4 secon de sneller moest zijn op de 10.000 me ter, wilde hij Wim van der Voort van de eerste plaats kunnen verdringen. En voorts zou Ivar Martinsen onge veer 35 seconden korter over de 10 km moeten doen wilde hij een kans maken op de tweede plaats. DE 10000 METER UITERAARD ïvas de loting voor de 10.000 meter onder deze omstandighe den zeer belangrijk. Martinsen kwam in het tweede paar in de baan, in het derde Huiskes, Kees Broekman en Of fenberger moesten als vierde paar starten en Van der Voort kwam daar na tegen Haugli in de baan. Een gun stige loting dus voor de twee Neder landse favorieten, te meer daar het weer opklaarde en de temperatuur iets daalde. Ivar Martinsen begon goed, maar zakte na 5000 meter af met ronden van 43 sec. en eindigde Op 17 min 44 sec., 10 seconden boven zijn persoonlijk record. Anton Huiskes; wat stijf na zijn zware 5000 meter van de eerste dag, draaide zich eerst warm met ronden van gemid deld 42 sec. De 5000 meter werden af gelegd in 8 min. 43 sec., daarna noteerde Huiskes, de man, die zo'n goed tempo- gevoel heeft, en intuïtief weet, hoever hij kan gaan, geregeld ronden van 41 sec. Hij had zijn stijfheid onder hel rij den verloren en dank zij zijn goede conditie kon hij op de voortreffelijke totaaltijd van 17 min. 20 sec. komen. Hij sloeg zijn tegenstander Holwell met een halve baanlengte. Broekman had een zeer snelle 5COO meter. Na 43 sec. en 40 sec. noteerde de Lierenaar zeven ronden van 41 sec. ach ter elkaar en daarna vijf stuks van 42 sec. Over de helft van de afstand deed hij 8 min. 35 sec. en weer ging hij over op een tempo van 41 sec. per ronde, tot hij drie ronden voor het einde de arme Offenberger bijna had ingehaald. Met 11 tot 12 slagen over de rechte einden, prachtig uitgebalanceerd in 'n stijl, wel ke aan die van Andersen deed denken, was hij over de baan gegaan. Rhyth- miseh werd het been na de krachtige afzet ontspannen, waardoor de tech niek tot in de perfectie tot gelding kwam en zo moest de Oostenrijker, die bij verrassing na de eerste dag de tweede plaats had ingenomen, een zware slag incasseren, toen hij met nog drie ronden voor de boeg door Broek man werd gepasseerd. Met zijn prikslag trachtte hij op de laatste kilometer Broekman bij te houden. Hij kreeg twee maal een waarschuwing van een der wedstrijdcommissarissen omdat hij te weinig ruimte liet tussen hem en onze landgenoot. Wellicht was dat de reden, waarom Broekman nog twee ronden van 42 en 43 sec. noteerde, maar zijn slotronde van 40 sec. was weer fantas tisch, een Europees kampioen waardig. Op het bord der uitslagen verschenen de trotse cijfers: 17 min. 13 sec., 7 se conden sneller dan Anton Huiskes. In de volgende serie moest Van der Voort, die tegen Haugli de laatste had geen kans op de titel reed, be wijzen, dat of hij of Broekman de sterk ste over de vier afstanden was. Hij mocht een tijd van 17 min. 29,4 sec no teren om gelijk in het klassement te eindigen, een tijd, welke slechts 0,6 sec boven zijn persoonlijk record zou lig gen, dat hij vier jaar geleden te Davos had gemaakt. Op dit ijs en onder deze omstandigheden was het van te voren reeds duidelijk, dat Van der Voort hier in niet zou kunnen slagen. Hij moest Sverre Haugli laten gaan, verloor steeds meer seconden aan Broekman, na 2800 meter waren het er al 7, na 5000 meter precies 16 seconden. En in de volgende ronde bedroeg het verschil 17 seconden en was Broekman, die na tuurlijk op het middenterrein Ie wed strijd in spanning volgde, titelhouder. Toch reed de tuinder uit het Westland niet slecht en met 17 min. 50,2 sec. ver overde hij een tweede plaats in het al gemeen klassement, daarmede de triomf van Nederland volledig makend 500 meter; 1. Salonen 44.4: 2. Finn Hodt 44.8; 3. Martinsen 45.3; 4. Wim van der Voort 45.4; 5. Salomaa 45.7; 6. Offenberger 46.6; 9. Kees Broekman 46.8; 10. Loerinc 46.1; 7. Gerard Maarse 46.6; 8. Stroem 46.8; 11. Haugli 46.8; 12. Anton Huiskes 46.9. 5000 meter: 1. Kees Broekman 9.05.0; 2. Offenber ger 9.11.7; 3. Wim van der Voort 9.128; 4. Sverre Haugli 9.13.5; 5. Anton Huis kes 9.16,5; 6. Holwell 9.19,9; 7. Martinsen 9.21.0; 8. Roald Aas 9.23.0; 9. Stroem 9.27,2; 10. Komel Pajor 9.27,4; 14. Gerard Maarse 9.41,8. 1500 meter: I Wim van der Voort 2.19.5, 2 Kees Broekman 2.20.1, 3 Roald Aas 2.20.5, 4 Carl Erik Asplund 2.22.3, 5 Ivar Mar tinsen 2.22.4, 6 Sverre Haugli 2.22.7, 9 Franz Offenberger 2.24.2, 11 Finn Hodt 2.24.3, 12 Anton Huiskes 2.25.0, 15 Gerard Maarse 2.26.2, 16 Kornel Pajor 2.26.3. 10.000 meter: 1 Kees Broekman 17.13.0, 2 Anton Huiskes 17.20.0, 3 Sverre Haugli 17.38.7, 4 Ivar Martinsen 17.44.0, 5 Norman Holwell 17.47.4, 6 Kornel Pajor 17.48.8, 7 Wim van der Voort 17.50,2, 8 Arthur Mannbarth 17.50.7, 9 John Hearn 17.52.2, 10 Franz Offenberger 17.54.7, 11 Roald Aas 17.58.8, 12 Gunnar Stroem 18.22.8. Eindklassement: 1 en Europees kampioen Kees Broek man 19.650 punten, 2 Wim van der Voort 200.690 punten, 3 Ivar Martinsen (Noorwegen) 202.067 punten. 4 Sverre Haugli (Noorwegen) 202.652 punten, 5 Anton Huiskes 202.883 punten, 6 Franz Offenberger (Oost) 203.072 pun ten, 7 Roald Aas (Noorwegen) 204.273 punten, 8 Norman Holwell (GB) 204.560 punten, 9 Kornel Pajor (Zwe den) 206.347 punten, 10 Arthur Manns- barth (Oost) 207,172 punten, 11 Gunnar Stroem (Zweden) 207.303 punten, 12 John Hearn (GB) 209.890 punten. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrjjdersbond besloten om drie rij ders af te vaardigen naar de wereld kampioenschappen, welke op 14 en 15 Februari te Helsinki worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen t.z.t. via Stock holm naar de Finse hoofdstad reizen. Ook nu weer zal Klaas Schenk als coach fungeren. De familie Broekman te Lier, luis terde ingespannen naar de radio om het verloop van de wedstrijden tn Hamar, waar „Kees" zijn grote overwinning behaalde, te volgen. Wereldkampioen Endrich omgekomen Tijdens de proefritten voor het we reldkampioenschap vier persoons bob, dat te Garmisch Partenkirchen wordt gehouden, is een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de wereldkampioen t persoons bob, de Zwitser Felix En drich, het leven heeft gekost. De Zwitserse vierpersoons bob met Endrich aan het stuur vloog met vaart uit de Bayerbocht en kwam twaalf meter verder in het bos tegen een boom terecht. Kort nadat de vier Zwitsers naar een ziekenhuis waren vervoerd en de dok toren een schedelbreuk bij Endrich. hadden geconstateerd, overleed Endrich aan zijn verwondingen. Gartmann had een arm gebroken en Heiland een been. De remmer Stoeckli kwam er met lichte verwondingen af. De vrouw van Endrich, met wie hij een deel van de huwelijksreis te Gar misch Partenkirchen doorbracht, was getuige van het ongeluk. Zij moest voor een zenuwinstorting worden behandeld. Onmiddellijk na het ongeval werden de wedstrijden afgelast. Deze zomer zal de KLM vla Frankfort gaan vliegen op de Oosten rijkse stad Klagenfurth. Verder zijn be sprekingen gaande over een luchtver- binding met Belgrado via deze stad. De Joegoslavische luchtvaartmaatschappij zou dan op Klagenfurth moeten gaan vliegen. Landelijke ruiiers ie Alkmaar bijeen Contributie werd met t 0 50 verhoogd (Van een speciale verslaggever). VERTEGENWOORDIGERS VAN LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN waren Zaterdagmiddag naar Alkmaar gekomen om daar in het restaurant Kinheim op de algemene jaarvergadering van de afdeling Noord-Holland de belangen van hun bond te bespreken. Tijdens deze jaarvergadering bleek eens te meer dat de landelijke rijverenigingen hun bestaansrecht niet alleen ontlenen aan het feit dat vele jongeren uit de landbouw- en veeteeltsector het wel prettig vinden hun landbouwtuigpaarden nog ergens anders voor te gebruiken dan alleen voor het werk op het bedrijf. Deze landelijke rijverenigingen hebben nog een ander doel, namelijk een ieder er van tc doordringen dat het paard niet mag verdwijnen, dat, naast de tractor het paard zeer belangrijk en zelfs noodzakelijk is. IN ZIJN OPENINGSWOORD zei voor zitter dr. Bom dat het ledental helaas achteruit was gelopen. In 1951 telde de Noordhollandse bond nog 511 leden en in 1952 was dit aantal teruggebracht tot 475. Tevens vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat de landelijke rijvereni gingen meer aandacht dienen te gaan besteden aan de „mennerij". Er bestaat namelijk een schreeuwend gebrek aan personeel dat op de juiste wijze met paarden kan omgaan. De aftredende bestuursleden, de he ren Melchior en Oostenrijk, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature voor de heer De Jager (Heiloo), die ruim twintig jaar zijn beste krachten aan de landelijke rijverenigingen had gegeven, werd benoemd de heer Schuy- temaker van de Beemster-ruiters. Na deze bestuursverkiezing werd de heer De Jager met algemene stemmen tot erelid benoemd. Het bestuursvoorstel, de contributie van f 1.per lid per jaar op f 1.50 te brengen, had veel voeten in de aarde. De vertegenwoordiger van de Amstel- ruiteis zei, dat zijn leden deze verho ging, welke >-en cent per week zou be dragen, onmogelijk konden opbrengen. (Advertentie, Ing. Med.) Hij wenste daarom een uiteenzetting waarvoor die verhoging van f 0.50 nood zakelijk was. Voorzitter Bom antwoord de. dat de bestuursleden tot nu toe, nog nooit declaraties hadden ingediend van hun reiskosten voor vergaderingen en kosten voor telefoon en porti. Dat zou voor sommigen een bezwaar kun nen gaan betekenen als zij zouden wor den aangezocht voor een bestuursfunc tie. Het bestuur was daarom unaniem van mening geweest dat de noodzake lijke kosten in rekening moesten wor den gebrach' maar dat kon de kas al leen dragen als de contributie met f 0.50 werd verhoogd. De afgevaardigde van Amstel-ruiterg kon zich met dit standpunt niet vereni gen. Hij vond dat de bestuursleden het een eer moesten vinden als vertegen woordigers voor de landelijke rijvere nigingen te mogen optreden en dat zij die onkosten dan maar op de koop toe moesten nemen. Hierop bracht de heer Bom het voorstel in stemming. Met 27 stemmen tegen, 1 blanco en 246 voor werd de contributieverhoging aangeno men. Algemeen was de verwachting dat na deze oppositie wel stemmen zouden opgaan het voorstel, gedurende twee jaar een gulden te storten in het jubi leumfonds voor de viering van het 25- jarig bestaan, te verwerpen. Wonder lijk genoeg kon dit voorstel met alge mene stemmen worden goedgekeurd. De streekwedstrijden werden op dé volgende data bepaald: Streek Noord: 30 Mei, 11 Juli en 12 September. Streek Zuid-West: 18 April, 23 Mei en 2 OJuni. Streek Midden: 16 Mei en 22 Augustus^ Streek Z.O.: 16 Mei en 6 Juni. De Pro vinciale kampioenschappen worden 30 Juli te Midden-Beemster gehouden. Geschorste wielrenners kregen amnestie Tijens de buitengewone algemene vergadering van de KNWU, welke Za terdag in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, deelde de voorzitter jhr. J. L. van den Berch van Heemste de mee. dat het bestuur had besloten, in verband met het 25-jarig bestaan, amnestie te verlenen voor de nog niet verstreken schorsingen. In zijn openingsrede legde de voor zitter de nadruk op de noodzakelijk heid van samenwerking zowel binnen de Unie als op nationaal en internatio naal terrein.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5