era Mannen van overste Wastenecker huldigden hun „baas" uit de oorlog DullesenStassenhadden een druk weekend in Rome lands studie kkers Prins Bernhard Zaterdagmiddag in New-York geland Tsjiang vormt schaduwkabinetten voor drie Chinese provincies Prinses Beatrix had blijde dag ,Het Radioprogramma" voor Hoge Raad Meer niet-agrariers naar Canada Telegrafische gelukwens van Prins Bernhard De geallieerden wijzen Russische klacht af Hongersnood in Bombay Vervoersconferentie nam belangrijke besluiten Binnenkort conferentie over handel Oost-West Selfsupporting e fokkeifj, aldus ir Stapel in jn betoog, verkeert in Noord- olland in uitstekende toestand, iaar ze vertoont nog een gebrek. e kan zich zelf nog niet genoeg '.druipen. Ze heeft nog te veel iport van buiten de provincie idig. Dat kan goed gaan, maar ien kan er ook grote narigheid ee ondervinden. Het streven m de fokkers moet er daarom gericht zijn, zoveel mogelijk 'Ifsupporting te zijn. Daarom m het dienstig zijn, als men niet tijd kijkt naar alleen maar de eikrijkheid van de koe, maar it men ook let op het exterieur, aardoor men een zo volmaakt ogelijk geheel weet te bereiken. igend geweest. Dat was echter ierswerk en dat werk kan maar door ieder gedaan worden. Men t bij de inteelt de grootst moge. voorzorgen nemen, men moet ies weten hoe de afstamming van noeder-, maar vooral ook van de rdieren is. dit verband biedt de k.i. nieuwe elijkheden, die met de nodige zichtigheid moeten worden toe-ge- en uitgebuit. Stapel zou een proef, waarbij de irstier driejarige kuikalveren van afstamming bevrucht, voor grote verenigingen zeer wenselijk vin- Indien een k.i.-vereniging er toe besluiten, met een vijf en twintig, dieren een proef te nemen, zou over een schat van zeer interes- s gegevens de beschikking kun. krijgen, terwijl de proef een mo. ke verbetering van het fokmateri. Op deze wijze leren *wfc al de eigenschappen van de stier kennen. dens de discussie had ir Stapel de hand van verschillende vra- en opmerkingen nog gelegenheid enkele problemen iets uitvoeriger te lichten. Inteelt kan in feite .ts worden toegepast door fokkers over een zeer grote scherpzinnig. en opmerkingsgave beschikken. :omen alleen dieren voor in aan- ;ing, die op een zeer hoog peil i, want niet alleen de goede hoe* gheden zijn overerfelijk, ook de ngename kwaliteiten. De heei leman deelde daarbij mede, dat ijn stal destijds tot de inteeltme- - was overgegaan, omdat men in Ifde omstandigheden verkeerde iakewell: geen geschikte vaderdie- in de onmiddellijke omgeving en met dieren, die naar Friesland en gezonden. Bevruchting kan nu de k.i. op veel gemakkelijker 1 op grote afstand worden uitge- i. De heer Kriller sloot met woor- van dank aan de spreker deze nkomst en wekte degenen die nog bij de H.M.v.L. zijn aangesloten m de organisatie te versterken. CAnt toch duidelijk vaststellen, aat aan het opgegeven signale- dde. De plotselinge koersver- luweas geen twijfel mogelijk, ne" stond alles op haren en de gevreesde achtervolger te le machines werd het uiterste -Pierre had het gewaagd om e klippen door te nemen, een :e manoeuvre, maar de vaste ;de zeeman ieidde het schip gevaarlijke rotsen door. „Ze niet, kapitein". Oud-verzefsfrijders uit Noord-Holland bijeen Zeventigjarige oud-BS-commandant bevorderd tot Kolonel (Van één onzer redacteuren). yATERDAGMIDDAG was het Ontspanningsgebouw van Albert Heijn te Zaandam het trefpunt van de gewezen illegale werkers uit Noord-Holland bo ven het IJ Gewest 11 van de Binnenlandse Strijdkrachten waar een voor malige commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten in dit Gewest, Over ste J. G. M. Wastenecker in verband met zijn 70ste verjaardag op hartelijke wijze werd gehuldigd. Het was een bijeenkomst, die zich kenmerkte door een spontanëiteit en een sfeer van kameraadschap, waarbü vanzelfsprekend tal van oude herinneringen werden opgehaald. Het hoogtepunt was wel de mededeling van Kolonel Jlir. P. J. Six, die na mens H.M. Koningin Juliana mededeelde, dat Overste Wastenecker met ingang van 28 Januari jl. zijn geboortedag was bevorderd tot Kolonel-titulair, een mededeling, die een daverend applaus aan de gewezen verzetsmensen ontlokte, z K H. Prins Bernhard had een telegram gezonden, waarmede hij zün geluk wensen aanbood. Ook kwam een felicitatie-telegram binnen van de oud- 1 Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten H. Knot. de B. S. „We kwamen hier hoofdzake lijk voort uit de K.P.. de L.O. en het RVV en waren 't absoluut niet eens met de O.D., die maar wilde wachten op het uur U, voor ons was het ieder mo ment het uur U Toch waren we zo veel soldaat, al waren we dan maar burgers, dat wij in de richting van de gehoorzaamheid uitgingen". „Ik heb de Overste gevoed met brui ne bonen en toen wij eens een koe voor de manschappen konden laten slachten, was er een biefstuk bii voor de Over ste", zo vertelde de heer van Os onder uitbundige vrolijkheid. „We waren echter zoals de titel van het bekende boekwerk luidt „Man nen van Overste Wastenecker en daar waren we trots op", zo besloot de heer van Os. Kolonel Wastenecker, zichtbaar ont roerd door deze spontane huldiging was dankbaar, dat hij al de bekend» gezich ten weer eens kon zien. „Ook in ons Gewest was een geest van saamhorig heid en kameraadschap, die na de be vrijding elders is weggespoeld, maar nooit in Neord-IIoIland", aldus spr. die H.M. Koningin Juliana dank bracht voor de promotie. De oud-verzetslieden verenigden zich hierna aan een gemeensehappelüke broodmaaltijd en bleven geruimen tijd bijeen. Indertijd is de stichting „Het Radio programma" zowel door de rechtbank als door het gerechtshof te Amsterdam in het ongelijk gesteld, toen zü de om roepverenigingen een proces aandeed over de vraag, of de publicatie van ra dioprogramma's al dan niet onder de Auteurswet viel. Zij is van deze uit spraak in cassatie gegaan, zodat de zaak voor de Hoge Raad zal dienen. De pleidooien in deze procedure zul len worden gehouden op Vrijdag 20 Fe bruari a.s. Thans zal voor de eerste maal in ons land in hoogste instantie worden uitgemaakt, of de omroepver enigingen inderdaad het auteursrecht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radio-programma's. De Canadese regering heeft de im migratiemogelijkheid voor andere ar beidskrachten dan agrariërs aanzien lijk verruimd. Alleenstaanden en ge zinnen van die groeperingen zullen in even groten getale mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigre ren. Voorr" ng zal worden verleend aan degenen, die reeds een aanvraag heb ben ingediend maar nog geen antwoord kregen. De niet-agrarische' werkkrachten zul len door de Canadese regering in een werkkring worden geplaatst. Zij moe ten met grote nauwgezetheid in Cana da aankomen op het tijdstip, dat daar voor wordt aangegeven. Douane-ambtenaar was Tallozen kwamen Kolonel Wastenec ker hun gelukwensen aanbieden, o.m. burgemeester W. Thomassen van Zaan dam. die na de bevrijding Majoor van het Militair Gezag voor de Zaanstreek en Waterland was. burgemeester A. Ad miraal van Enkhuizen, destijds kapitein bij het M. G. te Zaandam, de oud-com mandant van het District 6 (Zaan streek) Ritmeester van Marle, e.a. De receptie begon direct al met een verrassing, toen de kinderen van één der oud-verzetslieden, Jan Dekker uit Zaandam (Jan D), n.l. de 5-iarige Ineke en de 6-jarige Marrejanneke namens de oud-verzetslieden Toffi Hofland. Klaas Baarda en Barend Mes, welke thans on Curagao verblijven een prachtige bloe menmand en het voor Curagao gebrui kelijke cadeau een fles champagne aan boden. Kolonel Jhr. P. J. °>ix, oud chef-staf van de O. D. herinnerde er vervolgens aan, dat Overste Wastenecker sinds 1941 in het verzet zat en dat hii na ziin benoeming tot Gewestelijk Com mandant spoedig een leger van strijd krachten had ongebouwd, waarvoor een ieder lof had. Kolonel Six was er van overtuigd, dat in de toekomst, wanneer de geschiedschrijvers over de jaren 1945 hiin iui^e licht 7.ullor» in ten schijnen, Overste Wastenecker in Noord holland als een legendarische figuur ge noemd zal worden. Vervolgens las Kolonel Six een bnef van H. M. Koningin Juliana voor, waar in werd medegedeeld, dat Overste Was tenecker met ingang van 28 Januari jl. was bevorderd in de titulaire rang van Kolonel. Eén der naaste medewerkers van Ko loriel Wastenecker. de heer H. J. de Bijll Nachenius (Jochem) sprekende namens de oud-gedienden, zoals hij zei- de, was er van overtuigd, dat het 8 ja ren na de bevrijding steeds duidelijke- was geworden, dat het een voorrecht was cmder Kolonel Wastenecker te die nen. Hij de man met een warm hart. die altijd klaar stond zijn mensen te helpen, wist onder moeilijke omstandig heden in het Gewest een gro+e eenheid tot stand te brengen. „U hebt gediend omdat U niet anders kon dan dienen", aldus de heer de Biill Nachenius, die namens de oud-gedienden een aantal fraaie boekwerken over het verzet aan bood en mevr. Wastenecker en haar dochter een attentie overhandigde. ADVERTENTIE Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong. Ei zijn mensen die nemen Kennies te pas en te onpas maagzuur ol niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden Dat hoeft nou weet niet. maar 't is we plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebrui! of om anderen te helpen Vraag Kennies bi' Uw apotheker of drogist (Advertentie ing Med.) Burgemeester Thomassen van Zaandam, die in 1945 daags na de bevrijding als majoor van het Militair Gezag kennis maakte met kolonel Wastenecker, kwam Zater dagmiddag ook zijn gelukwensen aanbieden. Bruine bonen en biefstuk. „Er was bij ons nogal wat spanning, toen wij hoorden, dat Overste Wastenec ker was benoemd, want hij was iemand van de O. D.", zo begon de heer A. van Os (Hoekman) oud-voedsel-officier van n et te vermurwen Prins Bernhard en zijn gevolg zün Zaterdagmiddag met hun KLM-toestel op het internationale vliegveld van New York aangekomen. De Prins heeft onderweg enige malen aan het stuur van het vliegtuig gezeten en bestuurde de machine voor de landing op Idlewild zelfs een uur lang. Zondag heeft Z.K.H. deelgenomen aan verschillende plech tigheden ter gelegenheid van de vie ring van het driehonderdjarig bestaan van de stad New York. Naar verluidt zal de Prins in een persoonlijk bezoek door president Eisenhower op het Witte Huis worden ontvangen, tijdens een driedaags verblijf in Washington. Nadat de Prins uit het toestel was gestapt, liep hij met snelle pas de douane op het vliegveld voorbij. Een ambtenaar van de douane snelde de Prins achterna en verzocht hem, terug te keren. Een functionaris van het State Departement kwam tussenbeide en verklaarde, dat alles in orde was. De douaneman zei echter tegen de Prins: „Het spijt mij zeer", waarop ZKH ant woordde: „Het hindert niet. Laten wij teruggaan", en enkele formaliteiten ver vulde. Geëscorteerd door een afdeling van de politie reed de prins naar net W aldorf-Astoriahotel. Zondag heeft de prins tijdens een plechtigheid in St Marcs in the Bowery een redevoering uitgesproken, waarna in het parochiehuis een receptie werd gehouden. Zondagavond zat ZKH aan een diner in de Unionclub aan, dat hem werd aangeboden door de St. Nicholas- Society. Hedenmiddag zou de prins als gast van de New Yorkse Kamer van Koophandel in het gebouw der Kamer een lunch worden aangeboden, en een tentoonstelling, georganiseerd ter ge legenheid van het driehonderdjarig be staan van New York, in het Metropoli tan Museum openen. B. en W. van Vlaardingen hebben aan de Raad voorgesteld, f 5000 uit te trekken voor een gift aan het hospi taal-kerkschip De Hoop. Eerste indruk van het politieke beeld De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, en de lei der van het bureau voor wederzijdse hulp, Stassen, hebben dit weekend in Rome doorgebracht en zün gisteravond naar Parüs gevlogen. De beide heren hebben te Rome drukke besprekingen gevoerd en althans een eerste indruk kunnen krijgen van wat er op het Euro pese politieke veld zoal omgaat. Niet alleen hebben zij allerlei vernomen over de Europese Verdedigingsgemeenschap, waarvoor zij inzonderheid zeiden te zijn gekomen ook andere vraagstuk ken zün ter sprakegekomen. De Italiaanse premier, De Gasperi, heeft Dulles en Stassen Zaterdagavond een lijvig dossier voor president Eisen hower overhandigd. De Gasperi heeft er naar verluidt op gewezen, dat de Amerikaanse wapenleveringen aan Italië bij het schema ten achter zijn. De tien divisies van het Italiaanse leger FOSTER DULLES Verhoogde activiteit van guerillabenden Congres voor terugtrekking zevende vloot van Maarschalk Tsjiang Kai Sjek zal schaduwregeringen vormen voor de Chinese provincies Joennan, Foekïen en Tsjekiang. Deze zyn uitgekozen, omdat nationalistische guerillastrijdkrachten reeds voor een deel in hun macht heb ben. Tsjekiang en Foekien zijn kust provincies tegenover Formosa. Reeds is medegedeeld dat president Eisenhower voornemens is, de Amerikaanse zevende vloot uit de wateren rondom Formosa terug te trekken en Tsjiang toe te staan het Chinese vasteland aan te vallen. De president zou dit besluit heden in zijn boodschap over de „State of the Union" in het Congres bekend maken. Hij schijnt voor deze maatregel op grote steun in het Congres te kunnen reke nen. Tsjiang zal van de geboden gelegen heid gebruik maken, om de guerilla- Een stralende jarige fiet ste Zaterdagmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soest- dijk naar school. Ook voor prinses Beatrix gaat namelijk het werk boven het plezier. Zo toog zij ondanks storm en regen welgemoed op weg naar het Baarns Lycetnn. Of de prinses haar gedach ten wel zo goed Dij de lessen heeft gehad als ge woonlijk? Ze had althans genoeg prettigs om aan te denken. Prins Bernhard had baar voor zijn vertrek naaj New York nog met een geschenk verrast De ppst bezorgde 's morgens meer dan zesduizend brieven en kaarten aan het paleis, waaronder er zeer vele waren van emigranten uit Canada, Australië en Zuid-Afrika. Er waren tal van kleine gescnen- ken, ook van kinderen die zelf op deze dag jarig waren. Een rijwielhande laar uit Soestdijk bood persoonlijk eèn mooie donkerrode fiets met ver snellingen en trommel- remmen aan. 's Middags kwam een delegatie van de Kon. Marechaussee on der leiding van kolonel W. Kist de jarige prinses een beeld aanbieden Het werd vervaardigd door de 24-jarige Limburgse beeldbouwer Jos. Wong Lun Hing en is geïnspi reerd op een beeld van Degas, een danseresje. 's Middags had de prin ses uiteraard vrijaf. Toen werd er feest gevierd te zamen met de kinderen uit Baarn. In Flora gaf het kindercircus Elleboog uit Amsterdam op uitno diging van de Baarnse Oranjevereniging twee voorstellingen. De :wee- de werd bijgewoond doo' H.M. de Koningin, en d< prinsessen Beatrix, Ireiv en Margriet. Het was een glorioo feest, dat in geen enkr opzicht werd verstoon door het slechte weer. Uit naam van de Koninklijke Mare chaussee overhandigde de Lim burgse beeldhouwer Jos Wong-Lun- Hing, een door hem vervaardigd beeldje aan Prinses Beatrix, die Zaterdag haar 15de verjaardag vierde. Koningin Juliana en Prinses Irene woonden de overhandiging bij. activiteit in de genoemde provincies aanzienlijk te stimuleren. Met name in Joennan zijn de Chinese nationalisten de laatste tijd weer actief. Resten van de in deze provincie gelegerde strijd krachten zijn drie jaar geleden naar Birma uitgeweken, waar zij zich in het grensgebied verschansten. Generaal-majoor Tsjiang Tsjing Koeo, een zoon van maarschalk Tsjiang Kai Sjek, vertrekt op 28 Februari van For mosa naar Amerika. Hij zal daar drie weken blijven en een bezoek brengen aan militaire opleidingskampen. Hij is bevelhebber van de nationalistische tankeenheden. Te Londen wordt vernomen, dat de Verenigde Staten Engeland niet hebben geraadpleegd over de terugtrekking van de zevende vloot. Men acht het echter mogelijk, dat Churchill en Eisenhower begin Januari de zaak te Washington hebben besproken. Indien de berichten uit Washington op waarheid berusten, zal de kwestie stellig ter sprake komen bij het bezoek van Dulles en Stassen aan Londen. Generaal MacArthur heeft het be richt. dat de Amerikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa zal worden teruggetrokken, toegejuicht. De drie Westelijke geallieerde hoge commissarissen in Duitsland hebben de Russische beschuldigingen, dat door de Westelijke mogendheden beschermde organisaties „een misdadige activiteit tegen de Ocrstduitse regering ontplooi en", als „geheel misplaatst" van de hand gewezen. In de Westelijke nota wordt gezegd, dat de hoge commissarissen „geen or ganisatie in West-Berlijn kennen, die zich met dergelijke acties bezig hou den". In de Russische nota was gespro ken van „ondermijnende activiteit van spionnage-organisaties in West-Berlijn". Russische boer vond de voorloper van de fiets uit Volgens radio-Moskou heeft een Rus sische boer tweehonderd jaar geleden het eerste rijtuig dat niet getrokken of geduwd behoeft te worden, uitgevon den. Het was een wagen, die met pe dalen voortbewogen kon worden de voorloper van de fiets. Bohlen wordt ambassadeur der V.S. te Moskou In diplomatieke uringen in Washington gelooft men, dat Charles Bohlen. advi seur van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op het gebied van betrekkingen met de Sowjet-Unie zal worden benoemd tot ambassadeur Bohlen alle belangrijke internationale in Moskou. Sedert de oorlog heeft conferenties, waaraan de Sowiet-Unir deelnam, bijgewoond als tolk en advi seur. (Advertentie, Ing Med., STASSEN hebben thans te weinig uitrusting. Italië zal de sterkte voor eind 1953 op twaalf divisies brengen. De Gasperi heeft voorts verzocht, meer Ameri kaanse defensie-orders in Italië te plaatsen en meer Italiaanse emigranten in de Ver. Staten toe te laten. Von Brentano, de Duitse voorzitter van de commissie voor een Europese grondwet, heeft Dulles en Stassen van de werkzaamheden van zijn commissie op de hoogte gesteld. De beide Ameri kaanse leiders zijn Zondag vertrokken in gezelschap van de ambassadeur der Ver. Staten in Rome, Ellsworth Bunker, die in Parijs zal deelnemen aan een bij eenkomst van in West-Europa werk zame Amerikaanse diplomaten. Zes millioen mensen met de dood bedreigd In de plattelandsdistricten in de In dische staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten. Duizenden verlaten de getroffen ge bieden en men vreest, dat hierdoor da platteland,s-economie zal worden ver stoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in de steek gelaten. De regering van Bombay heeft reeds 32 millioen ropijen uitgegeven voor hulp aan de boeren. Voor het bouwen van bevloeiingswerken is 27 millioen ropijen uitgetrokken. In het gehele land worden hulpacties georganiseerd. MSA kocht te duur in De speciale Amerikaanse congres commissie onder voorzitterschap van senator MacCarthy heeft medegedeeld, dat het bureau voor wedei'züdse vei ligheid bij een Europese firma strategi sche grondstoffen en inzonderheid koper heeft gekocht voor prijzen, die twee- en driemaal zo hoog liggen als die op de markt te New York. MacCarthy sprak in dit verband van een „schandalige en verontrustend» toestand". Er zal een nieuwe subcommissie uit de Amerikaanse Senaat, onder voorzit terschap van Wiley worden benoemd, die zich zal bezighouden .met een on derzoek naar de vraag, of er op het ge bied der Amerikaanse buitenlandse be trekkingen voldoende rekening wordt gehouden met de veiligheid der VS. De ministers van vervoer van Oos tenrijk, België, Luxemburg, Nederland, Zwitserland, West-Duitsland en Frank rijk zijn te Parijs overeengelcbmen, de pool van spoorwegwagons, die reeds tussen Frankrijk en Duitsland is ge sloten, uit te breiden tot acht landen. Het aantal wagons dezer pool kan bin nen korte tijd worden uitgebreid tot 200.000. Het materieel zal zo veel mo gelijk worden gestandaardiseerd. Ne gentien internationale wegroutes zijn vastgesteld. Op een binnenkort te hou den internationale wegenconferentie zal de financiering van de voorgeno men werken worden bestudeerd. Het Franse parlement zal binnenkort een voorstel, om een tunnel door de Mont Blanc te boren, in behandeling nemen. Ook Sov/et Unie neemt deel Nadat de Sowjet-Unie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft zij thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tus sen Oost- en West-Europa, welke op 25 Februari a.s. te Genève zal worden ge houden. Verwacht wordt, dat andere Oost-Europese landen het voorbeeld van de Sowjet-Unie zullen volgen. Neutralisering van Formosa opgeheven Volgens betrouwbare berichten op Formosa heeft president Eisenhower de z.g. „neutralisering" van dit naüon. Chinese eiland opgeheven. De Ameri kaanse zevende vloot heeft echter op dracht te blijven patrouilleren in Straat Formosa teneinde de Chinese nationalisten te helpen bij de verdedi ging van hun eiland. Frankrijk heeft in 1960 atoomkracht voor ir«é!..„:.ie Frankrijk zal tegen 1960 beschikken over atoomenergie voor de industrie. De productie hiervan zal echter niet ontwikkeld kunnen worden, voordat voldoende plutonium in speciale fa brieken wordt vervaardigd. De eerste van deze fabrieken zal in 1956 in het tader van een vijfjarenplan van de ^--anse commissie voor de atoomener gie worden geopend. Aldus de Franse laatssecretaris Felix Gaillard in een vraaggesprek. John Lewis ts voor een nieuwe neriorie van vier jaar herkozen al3 •oorzittei van de mijnwerkersbond in ie Ver. Staten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9