REBELLIE VAN DE SPECIALISTEN 9575 NAAR Is een hechtere Atlantische samenwerking gewenst? Ruim 200.000 Parijzenaars zoeken een woning Nat, Rampenfond Het raadsel van de Aus ralische „Zeeluis" Een nachtwake op de Texelse Noorderdijk Op Texel werd reeds f 23 500 ingezameld 22000 post; Een plan voc AMERIKA Verzoek aa 'Rampenfond; Conferentie in Haagse Ridderzaal Mysterieuze indringer bederft strandleven Geeste/ijk leven BEROEPINGSWERK Stout plan van minister Courant Sloepen van de .Sa'land' aangespoeld Aulo's stonden gereed om de, bewoners van de polder te evacueren Schij RAMPGEBIEt De radio-uitze VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Men schrijft ons van bevoegde zijde: DE KOGEL is door het heilige huisje van de sociale volksgezondheid. De rebellie der specialisten en straks misschien van een groot deel van de artsen heeft lang gesmeuld. Bij iedere volgende stap in de koude sociali satie van onze individuele behandeling voor ziekten is het geduld van vele artsen opgevoerd tot nabij het ontvlammmgspunt. Is het nu publiek tot uit barsting gekomen conflict van de 300 (onder een kleine 1500 .specialisten) slechts tan locale betekenis? Is die „grote meerderheid" inderdaad bereid zich bij elke korting op reeds verscheidene jaren geldende tarieven neer te leggen En is anderzijds de grote en eerbiedwaardige Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, die ruim 7000 artsen in Nederland vertegenwoordigt, zo voetstoots bereid elke door de Ziekenfondsraad vastgestelde maatregel te be krachtigen maatregel heven! niet zou worden opge- UET zijn allemaal vragen, waarop het Nederlandse volk thans recht heelt een onomwonden antwoord te krijgen. Ongeacht de tot nu toe gebleken schroom deze zaken in het publiek te behandelen. Hetgeen mag worden toe geschreven aan de vooral in de me dische wereld streng geldende normen van de medische ethiek. De onderhan delingen tussen alle betrokken partijen zijn inderdaad nog gaande. Doch is het wonder, dat een groep niet langer ac- coord gaat met het telkens weer voort zetten van een nu reeds drie en een hall jaar durende „proef'-periode, met „tijdelijke" kortingen op een nog niet door een beter tarief vervangen, rede lijke basis voor de honorering van specialistische verrichtingen? Het ver schil zit slechts in de methode, niet in de afkeuring door vrijwel alle art sen van alle aanslagen op de VRIJ HEID van de zelfstandige beoefenaren van de GENEESKUNST! UET CONFLICT gaat veel dieper dan dat om een „hoger tarief" (hetgeen een pertinente onjuistheid is, of wij zouden het begrip „korting" niet meer begrijpen). Er is geen sprake van het „weigeren van medische hulp aan fondspatiënten": dit zou immers in strijd zijn met de door iedere arts af gelegde Eed van Hippocrates! Doch de gevolgen van de tussen 1 Juli 1949 en 31 December 1952 toegepaste „pro gressieve korting" drukken het zwaarst op de grote specialisten-practijken, die tengevolge van plaatselijke omstandig heden al heel onevenredig zwaar be last worden in de provincies Noord- Brabant en Overijsel. Dit blijkt uit een statistisch onderzoek, dat na het eerste proefjaar is ingesteld door Drs. H. O Goldschmidt (Medisch Contact, 31 Mei 1951): slechts 1/3 betaalt daar géén korting. 1/3 niet meer dan 10 pet. en 1/3 méér dan 10 pet. Over geheel Neder land genomen betaalden 12</5 pet. van alle specialisten 80 pet van de korting, de overige 28V» pet. nog 20 pet, dw.z zij die minder dan 10 pet. op de decla raties tekort ontvingen. Zou men de gewenste korting niet progressief, dus gelijk verdeeld hebben, dan zou deze tenminste 10V? pet. hebben moeten be dragen om hetzelfde effect te sorteren. JIETGEEN de maat echter heeft doen overlopen, is de z.g. 50/50 regeling geweest, een soort elastisch plafond voor het totaal aan specialistische hulp door de ziekenfondsen uit te leggen bedrag. Een soort pot dus, die op een gegeven moment tegen het eind van het jaar leeg is, waarna de zieken fondsen, als gunst, nog slechts 50 pet. vergoeden op de ingediende declara ties. Het lijkt wel op die denkbeeldige huisvrouw, die wanneer Donderdags de huishoudpot leeg is, tegen melk boer, bakker, kruidenier en kolen- leverancier zegt: ik kan nu niet meer betalen, ik heb nog van alles nodig vóór Zaterdag en dat bezorg je me maar; dan zal ik m'n man wel vragen je de helft te betalen! En de rest kun je naar fluiten. Wat dunkt U? AF nog anders gezegd: de zieken- fondsen verzekeren tegen het risico van ziekte, ziekenhuisopname, met in begrip van medicijnen, specialistische hulp en andere kostbare behandelin gen. Hoewel er geen winst gemaakt behoeft te worden, drukken de kosten voor de boden en de administratie zwaar op de resultaten in de vorm van het bedrag, dat beschikbaar blijft voor de eigenlijke medische verzorging. Doch de voornaamste oorzaak is, dat door de vooruitgang van de medische weten schap en de algemene stijging van de kosten, de totale uitgaven niet gedekt kunnen worden door de van regerings zijde centraal en uniform vastgestelde bijdragen. Waarover later. Stel nu eens, dat de Schadeverzekerings Maat schappijen, wegens de slechte resul taten, zouden besluiten bij brand slechts het huis met muren, vloeren en trappen, doch niet het dak te ver goeden. Of indien zij aan garagehou ders slechts een deel van de reparatie rekeningen zouden voldoen. De Verze keringskamer zou deze kapitalistische instellingen onmiddellijk tot de orde roepen! UET is het belasten van de „mede- werkers", degenen die de diensten verlenen aan de ziekenfondsen, met (50 pet. van) het risico dat door het verzekeringsorgaan gedragen behoort te worden, waartegen de artsen ten stelligste verzet hebben aangetekend. Niet alleen de rebellen, doch ook de Maatschappij welke op haar algemene vergadering in Juli 1952 een motie van die strekking heeft aangenomen. Daarbij heeft zij de wereldomspannen de World Medical Association volkomen achter zich: haar beginselverklaring voor het verschaffen van medische hulp (welke ook in Nederland is aan vaard), sluit uitdrukkelijk het aan vaarden van dit risico uit. Aangezien Amsterdam in September van dit jaar gastvrouwe is van deze wereldorgani satie, zouden de gedelegeerden op deze jaarvergadering wel een bijzonder in teressante indruk mee naar huis kun. nen nemen, indien deze sociale dwang- DIAT BLIJFT er nu over van de „grote meerderheid der specialisten, verenigd in de L.S.V."? Na het uittre den van ruim 300 specialisten, heeft deze belangenvereniging (die verant woording verschuldigd is san het Hoofdbestuur van de Mij.) besloten, „de onderhandelingscommissie te mach tigen de onderhandelingen met de ziekenfondsen voort te zetten, ook als daarbij eventueel opnieuw een 50/50- regeling zou moeten worden opgeno men". Het Hoofdbestuur van de Mij heeft intussen de L.S.V. laten weten, dat een dergelijke overeenkomst niet door haar kan worden getekend, in dien de algemene vergadering niet op haar eens ingenomen standpunt zou terugkomen. CR BLIJFT dus bij nadere beschou- wing geen enkel steekhoudend argu ment over van de tenlastelegging, waar in van bepaalde zijde getracht is de spreekwoordelijke daalder te incasse ren, door een volstrekt eenzijdige voor stelling van zaken bij het grote pu bliek ing?ng te doen vinden. Het ant woord van de (dissidente) Ned. Ver. van Specialisten is niet uitgebleven, de Maatschappij hult zich in een waar dig zwijgen. In het bovenstaande heb ben wii echter uit Medisch Contact, het officieel orgaan der Mij., enige grepen kunnen doen om ook haar standpunt duidelijker te maken. Van het opzienbarende communiqué dat op 5 Januari de openbare polemiek geopend heeft, door de persdienst van het Departement van Sociale Zaken via de radio en de gehele Nederlandse pers (gratis) verspreid, blijft slechts het dreigement, dat met grote spoed maatregelen worden voorbereid om aan de bestaande situatie het hoofd te bieden. De redactie van Med. Contact zegt hierover onder de titel: DREI GEND GEVAAR, dat de Ziekenfonds raad op 30 December j.l. besloten heeft, aan de Minister van Economische Zaken te verzoeken een prijsbeschikkinq af te vaardigen voor geneeskundige hulp aan ziekenfondsleden, verstrekt door diegenen die niet wensen deel te ne men aan de landelijke regeling. Een verbijsterend voorstel met onoverzien bare gevolgen voor het vrije beroep! „GEGEVEN DE LOTSGEMEENSCHAP, die de NAVO-Ianden vor men temidden van de huidige wereldpolitieke verhoudingen, kan nauwelijks twijfel bestaan aan de wenselijkheid om de militaire samenwerking geleidelijk aan uit te breiden over het politieke, economische en culturele terrein. Een realitsische benadering van dit vraagstuk zal voorlopig niet het accent leggen op de politiek- juridische vormgeving van een dergelijke integratie, al of niet in federalistische zin, maar op de versterking van een gemeenschap pelijkheid in het politieke beleid, waarbij de vorm-vraag voorlopig van ondergeschikte betekenis is". Een viertal aspecten aan de orde ALDUS tiidonc luidt een der stellingen, die tijdens de op 6 en 7 Februari a.s. te houden conferentie betreffende de At lantische Gemeenschep in de Haagse Ridderzaal zal worden besproken. Deze conferentie, die onder leiding van prof. mr. R. Kranenburg staat, wordt georganiseerd door een „Atlan tische Commissie", welke ter bevorde ring van gezamenlijke actie inzake At lantische aaneensluiting in het leven werd geroepen door het hoofdbestuur der Vereniging voor Internationale Rechtsorde en het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Ook bet departement van Buitenlandse Zaken, de Regeringsvoor- (Van onze correspondent in Australië) ©EHALVE communistische „zuiveringsacties" in Oost-Europa, Jodenvervolgin- gen in Rusland en onbetrouwbare elementen binnen de muren van de or ganisatie der Verenigde Volken, geeft thans ook een ander „gevaar" aanlei ding tot vette „headlines" in de Australische bladen: de raadselachtige „zee luis", die plotseling het strandleven langs de Australische Oostkust dreigt te bederven. Het strandleven is in de lange Australische zomers steeds een van de grootste attracties van deze contreien geweest. Terecht beelden de reclame- biljetten van reisbureaux en stoomvaartmaatschappijen steeds het strandleven af in hun propaganda voor Australië. Want weinig landen ter wereld zijn zo rijk gezegend met blonde stranden, een heerlijke branding en een ideaal kli maat voor het strandleven als het grootste deel van de Australische kust. achtige wachten van de Australische stranden, staan machteloos. Een haai kunnen zij tegemoet varen en wegja gen, doch tegen dit raadselachtige en onzichtbare stuk venijn staan zti mach teloos. En het enige, wat zij kunnen doen, is voor de huilend uit het water komende kinderen de pijn te verzach ten. Natuurlijk geeft het grote publiek de bij Monte Bello aan de Noord-Westkust van Australië tot ontploffing gebrachte atoombom de schuld. Zoals het ook het onnatuurlijk koude zomerweer, de hui dige vlooienplaag in Sydney en het verlies van het Australische cricket team tegen Zuid-Afrika aan deze atoombom wijt. Het is natuurlijk prettig een atom- bom te hebben, waarop men alle narig heid kan afschuiven. Doch in het geval van de raadselachtige zeeluis is deze beschuldiging niet eens geheel denk beeldig. Vroegere atoombomontplof fingen hebben bewezen, dat zij wonder lijke ontwikkelingen in het mysterieuze leven van de diepe oceaan ten gevolge kunnen hebben en men heeft daarna op de vreemdste plaatsen geheel onbe kende zeewezens aangetroffen. Het is echter te hopen, dat de ge leerden met hun microscopen spoedig het raadsel van de Australische zeeluis kunnen oplossen, pf dat deze luis op even raadselachtige wiize verdwijnt als hij gekomen is. Uw correspondent gaat althans voorlopig zeker niet de zee in! Kleine nadelen zijn er aan de Austra lische stranden steeds verbonden ge weest. Er zijn heel wat haaien en grote roggen in de wateren van de Stille Zuidzee en hinderlijke kwallen kunnen ook hier wel eens voor enige dagen het pleizier vergallen. Doch overwe gende bezwaren zijn dit nooit geweest, want de haai is een goed zichtbaar monster, waartegen men zich wapenen kan en de ongevallen ten gevolge van aanvallen van haaien komen dan ook sporadisch voor. De nieuwe bedreiging van het Austra lische strandleven, de „zeeluis", is ech ter niet zo gemakkelijk te bestrijden. Het is namelijk helemaal geen luis, en het vervelende is. dat men het mon ster zelfs helemaal niet kan zien. Want de geleerden zitten namelijk met de handen in het haar om een verklaring te geven voor de brandwonden, waar mede honderden schreeuwend en hui lend uit het water komen. Is het een nog onbekend en micros copisch klein zeewezen, dat de bader het gevoel geeft, of hij door duizenden naalden gestoken wordt, zonder dat hij iets van zijn venijnige aanvaller ziet? De mannen der wetenschap weten het nog niet. Doch dit raadselachtige on zichtbare monster heeft kans gezien om de laatste weken de animo voor het zwemmen en het hier zo populaire „branding rijden" aanmerkelijk te doen afnemen. De kloeke „life savers", de sehilder- Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Rou- veen (toezegging): W. Vroegindewey te Bleiswijk. Beroepen te Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toe zegging): H. Roest te Beuningen. Geref. gemeenten: Bedankt voor Bor- sele: M. Heerschap te Wageningen. DS A. F. L. VAN HENGEL OVERLEDEN Te Hollandsche Rading is in de ouder dom van 78 jaar overleden ds A. F. L. Hengel, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. DS B. RICHTERS NAAR INDONESIë Naar wij vernemen zal ds B. Rich ters, directeur van het zendingscentrum van de Geref. kerk in Nederland en scriba van de raad van samenwerking voor de correspondentie met Indonesië gedurende de vier zomermaanden een oriëntatiereis naar Indonesië maken. Ds Richters wil de gelegenheid aan grijpen om ten behoeve van de propa ganda op het thuisfront onder andere film- en fotomateriaal te verzamelen. MEDELEVEN Van de classis Alberta van de Chris tian Reformed Church in Canada kwam bij de Geref. Kerken in Nederland een telegram in van hartelijk medeleven in milde offervaardigheid en gebed. EEN ZWITSERS AANBOD Bij het centraal bureau van de dia conieën van de Geref. kerken in Ne derland kwam het aanbod in van de Zwitserse kerken met beschikbaarstel ling van haar vacantiehuizen met vijf tig tot honderd plaatsen voor rustbe- hoevende en overspannen vrouwen uit de Nederl-ndse nnodeeb'e/'en. Geeadig- en kunnen zich wenden tot bovenge noemd bureau, Koningslaan 7 te Utrecht. lichtingsdienst en andere officiële In stanties verlenen hun medewerking. De conferentie zelf draagt geen of ficieel karakter; zij is uitsluitend be doeld om voorlichting te geven en een gedachtenwisseling uit te lokken over de Atlantische samenwerking. Ter conferentie zullen vier aspecten van de Atlantische samenwerking aan de orde worden gesteld: het militaire (inleider vice-admiraai b.d. F. J. Kist) het economische (prof. dr. J. Tinber gen), het politieke (de heer G. J. N. M. Ruggers) en het culturele (prof. mr. L. G. A. Schlichting). [JEZE ASPECTEN zullen in vier see- ties uitvoerig worden behandeld. Ter voorbereiding van de discussies zijn aan de deelnemers stellingen toe gezonden, waaraan wjj nog het volgen de ontlenen. Het doel der militaire machtsontwik keling van de Atlantische Unie kan geen andere zijn dan het steunen van de buitenlandse politiek van deze Unie en de militaire samenwerking veronder stelt dus een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek en zou zonder deze zinledig zijn. De onvermijdelijkheid van een ver gaande militaire integratie der bij de N oord-Atlantische V erdrags-Organisa- tie aangesloten landen brengt mee, dat in toenemende mate beslissingen vallen op internationaal plan, die vroeger op nationaal plan vielen. De vraag of en hoe dergelijke beslissingen blijven val len onder een democratische contróle i3 een wezensvraag voor de democra tie, volgens de preambule een van de doeleinden van het verdrag. Dit is een reden temeer, waarom het politieke as pect van de samenwerking der NAVO- Ianden alle aandacht verdient. Nederland behoort in het besef, dat een gezamenlijke militaire verdediging tegen een allen bedreigend gevaar, die niet wordt gedragen door een gemeen schappelijk besef omtrent de waarde van de te verdedigen geestelijke goe deren, geen innerlijke kracht heeft, krachtig bij te dragen aan de bewust wording en positivering van deze geestelijke waarden. De ervaring heeft geleerd, dat de verschillende aspecten van de Atlanti sche samenwerking in nauwe relatie tot elkaar staan. In het bijzonder de mili taire en economische samenwerking zijn in belangrijke mate onschendbaar. Vandaar, dat het aanbeveling verdient de economische samenwerking in NAVO-verband zo veel mogelijk te ver sterken. Voor Atlantische samenwer king zijn twee der belangrijkste heden daagse economische programpunten in het bijzonder geschikt: het vraagstuk van de werkgeiegenheidsoolitiek en dat van de handelsbelemmeringen. Beurtvaartdiensten naar enkele eilanden herva Het Nederlands binnenvaartbureau deelt mede, dat beurtdiensten van Am sterdam en Rotterdam op Zeeuws Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beve land weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. (Van onze correspondent te Parijs) IN PARIJS heeft men goede hoop, dat het ernstigste probleem van het na oorlogse Frankrijk, dat der volkshuisvesting, nu eindelijk eens op een serieuze manier aangepakt zal worden. In Nederland, waar men toch ook wel geleerd heeft, wat het woord woningnood betekent, zal men zich moeilijk een voorstelling kunnen maken van hoe de toestanden in Frankrijk zijn. In een stad als Parijs is het absoluut onmogelijk om een woning te krijgen. Er is in de Franse hoofdstad sinds de oorlog vrijwel niet gebouwd, maar er zijn wel 3000 woningen per jaar in elkaar gezakt. Alleen al in Parijs zoeken meer dan 200.000 personen wanhopig naar een paar kamertjes en een keuken. Tienduizen den gezinnen moeten in dure hotels wonen, waar zij vaak niet eens mogen koken. Tienduizenden huwelijken moeten worden uitgesteld, omdat er gewoon geen onderdak te vinden is. Men neemt aan, dat ongeveer een kwart van do Parijzenaars direct of indirect van de „crise de logement" te lijden heeft. Zoveel mogelijk Fransen in een eigen huis Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen be richt meer ontvangen over dit 298 bru to register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. Er wordt ernstig rekening mee gehouden, dat het sch.p vergaan is. Feestelijke opening van de „Flora" gaat door De feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de grote internationale bloemententoonstelling Flora 1953 die 13 Maart opengaat, gaan volledig door. Het bestuur van „Haar lems Bloei" heeft, in overleg met de directie van Flora 1953 gemeend hier toe te moeten besluiten omdat de enor me slag die Nederlands economie na alle menselijk leed, heeft getroffen, het noodzakelijk maakt, dat zo veel moge lijk vreemdelingen naar ons land wor den getrokken. MEDEMBIK, 5 Febr. Ronde bleten: C 5 en Mori if) 4.40; peen: B 1515,30 en C 13.1013,80; uien: gewone 48,60—53,30, grove 43—50, drielingen 46, nep 47 en afw. 17,5032; groene kool 13,4016.80: gele kool 6,50—7; rode kool 7—13,20: witte kool 6; witlof: I 57, II 51 en III 42. MATUURLIJK, wanneer men over lv geld beschikt, is het niet moeilijk cm een appartement te vinden. Maar dan moet men niet van een sleutelgeld van tienduizend gulden schrikken. Verder kan men natuurlijk ook een flat kopen. Voor 40.000 gulden kan men kiezen. Van die som betaalt men 15.000 gulden ineens en de rest in 25 jaar. De nieuwe minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, de energieke heer Pierre Courant, is thans bezig via het zware geschut van de grote Parijse bladen zijn indrukwekkende plannen de publieke opinie in te schie ten. Ten eerste heeft hij bekend ge maakt er voorlopig van af te zien de huren te verhogen. Hetgeen met ap plaus ontvangen is. Maar aangezien men in Frankrijk niet meer dan 25 gulden per maand voor een woning met drie kamers betaalt, waarmede de huiseigenaar zijn onkosten maar nauwelijks kan dekken, betekent dit, dat de minister van de particuliere geldbelegging in huizen heeft afge zien. Dat is een realistische kijk op de zaken. Sinds de oorlog hebben parti culieren geen huurhuizen meer laten zetten, aangezien dergelijke bestede kapitalen geen erkele rente opleveren. PLAN-COURANT MEEN, Pierre Courant wil, dat zoveel mogelijk Fransen eigenaar worden van het huis, waarin zü wonen. Daar voor heeft hij een bijzonder ingewik keld systeem van leningen, staatspre- mies enz. uitgedacht, dat het voor een zeer groot gedeelte van de Franse be volking mogelijk zal maken om zelf een huls te laten zetten. Tegelijker tijd heeft de minister zijn architecten opdracht gegeven een landhuisje van drie kamers, keuken en badkamer plus een tuintje te ontwerpen, dat overal en met aan de lopende band vervaar digd materiaal gebouwd kan worden. De kosten van zo'n huisje zullen vier a vijfduizend gulden bedragen, waarna de gelukkige eigenaar dan nog 25 jaar 35 gulden huur per maand zal moeten betalen. Een dergelijke huisje kost op het ogenblik zeker nog 25.000 gulden. Deze geweldige prijsverlaging zal men tot stand brengen, omdat deze huisjes in heel Frankrijk volgens een heel nieuw systeem en met op grote TEGEN tien uur Woensdagavond zochten twintig paar autoschijnwerpers zich een weg door de donkere polder het Noorden. Telkens zwenkte een paar lichten het erf van een boerderij op en doofden daarna tot kleine zwakke glimlichtjes, verspreid in de duisternis. Sombere wolkenpartijen joegen langs de hemel en de gure wind deed de chauffeurs spoedig de beschutte hoeven binnengaan. Tot de klok drie sloeg zouden zij daar zitten en wachten. Aan de noordzijde van de polder waakten mannen in uniformen van de Nationale Reserve bij de dijk. Naast de dijk, stond, met de neus naar het Zuiden, de brandweerauto, gereed om op het eerste teken met loeiende sirenes de be dreigde polder in te stuiven. Wel zou dan de schrik slaan in de harten van hen die wachtten, maar de waterwolf zou zijn menselijke prooi niet krijgen. Snel konden de bewoners in de gereed staande wagens stappen en lang voordat het water de wegsuizende auto's kon bespringen, zouden deze reeds een nieuwe, nog onaangetaste dijk achter zich weten. schaal gefabriceerd eenheidsmateriaal gebouwd zullen kunnen worden. De bouwtijd zal drie maanden bedragen en men zal er zorg voor dragen, dat deze landhuisjes bij de verschillende landschappen en regionale bouwstijlen aangepast zullen worden. Een derde van al de te bouwen huizen zal uit „drie-drie-drie woningen" (drie kamers, in drie maanden gebouwd, 30 pet voor rekening van de huiseigenaar) bestaan, MINDER ETALAGES pi PARIJS, waar in zo kort mogelijke tijd 40.000 woningen gebouwd zullen moeten worden, ligt het probleem an ders, aangezien men hier natuurlijk geen landhuisjes kan zetten. Hier wil de minister op grote schaal huizen van hoogstens vier étages gaan op richten. Tot nu toe bestonden de nieuwe gebouwen gemiddeld uit zeven verdie pingen. Maar Pierre Courant heeft laten uitrekenen, dat een gebouw van vier étages per verdieping goedkoper is dan een van zeven of acht, aangezien de funderingen dan veel eenvoudiger kunnen zijn en men geen kostbare lif ten nodig heeft. Deze blokken zullen gezet worden op z.g. „Ceinture verte", dat zijn de oude en thans met gras be dekte fortificaties, die om de hoofdstad liggen. Deze terreinen had men eerst willen bewaren, om er parken van te maken. Nu heeft men echter besloten, dat er in de stad zelf nagenoeg niet meer ge bouwd zal worden. De alleroudste wij ken zal men langzamerhand gaan op ruimen en in de plaats hiervan zullen parken aangelegd worden, zodat de Parijzenaars toch wat meer groen zul len krijgen. Wat die nieuwe appartementen be treft, waarvan de meeste uit drie ka mers, keukentje en badkamertje zullen bestaan, wil men het ook weer zo rege len, dat de toekomstige bewoners er langzamerhand ook de eigenaars van worden. De kosten van deze ruim 50 vierkante meters grote flats zullen on geveer 15.000 gulden bedragen, waarvan een derde bij het overhandigen van de sleutel betaald moet worden en de rest in 25 jaar. Voor hen, die deze 5000 gul den niet kunnen betalen, zal men an dere oplossingen zien te vinden. 120.000 WONINGEN HE nieuwe minister stelt zich voor dit jaar 120.000 woningen te bouwen, wat overigens natuurlijk nog niet bij benadering genoeg is. Maar via geheel nieuwe bouwsystemen, die op het ogenblik in Le Havre (waar men in twee maanden een gebouw met acht tien woningen heeft gezet) al worden toegepast, verwacht men de bouwprij zen en de oouwtijden op een zeer ge voelige manier te kunnen verlagen. In de grote steden zullen de huizen voor het grootste gedeo'te uit beton worden opgetrokken, hetgeen in staat stelt om op een zeldzaam vlugge manier te construeren. De muren worden ter plaatse gegoten en wanneer de deuren en ramen no ook aan de lopende band gemaakt zullen women, zal men ge middeld tien maal zo vlug kunnen bouwen als b.v. in 1939. Daarbij spoort de staat de grote bedrijven aan wo ningen voor hun arbeiders te gaan bouwen. Het Parijse werkgeversvar- bond heeft als eerste geantwoord met een plan om dit jaar nog 2000 flats ge reed te maken. De huur van deze flats zal berekend worden naar het inko men van de bewoners. Na 25 jaar zal de huurder automatisch eigenaar zijn gewordqn. Wanneer de heer Pierre Courant het een paar jaar als minister uithoudt, zal over één generatie het grootste ge deelte van de Fransen in een eigen huis wonen. nwerpers in het dreigende duister Het hoge water en de harde steeds feller opstekende wind, had hen, die de verantwoording voor gemeentenaren en ingelanden droegen, tot deze voor zorgsmaatregel gedwongen. Twee uur in de nacht zou het critieke ogenblik zijn. Dan was bet gevaar, dat de tengere zanddijk, die nu duizend h.a. goede grond en tweehonderd mensenlevens moest beschermen, de machtige druk van het stuwende water niet lamger zou kunnen weerstaan, het grootst. Onherkenbaar in allerlei kledingstuk ken om de koude windvlagen en de soms striemende regen- en hagelbuien te weerstaan, liepen de wachten van Oost naar West en van West naar Oost over de Noorderdijk. Aan hun voeten beukte een korte maar felle golfslag voortdurend de grasmat van de dijk, of daar, waar reeds eerder aan het dijk- lichaam gevreten was, aan de opeenge stapelde zandzakken. Spiedend gleden de lantaarns langs de glooiing, om elk aantasten in de kiem te kunnen signale ren. Op onregelmatige afstanden lagen donkere heuvels: gevulde zandzakken. Drie schijnwerpers stonden met de kop pen naar het zwakste punt gericht, daar waar de Noorderdijk en de zeewering elkander ontmoeten. Eén bevel en drie felle bundels zouden de duisternis door boren, om het gevechtsterrein helder te verlichten. In het Noorden zwaaide de Eeierlandse vuurtoren brede stroken licht over land en water en meer naar het zuiden schoten de lichtstrepen van de wachter bij Huisduinen over het Marsdiep en de Donkere Duinen. Lang zaam wies het water. Bij elke ronde za gen de turende ogen van de patrouille rende soldaten het zwarte water stijgen. Hoe lang zou dat doorgaan? En toen opeens vervulde de blijdschap hun hart. Nog vóór de gevaarlijke hoogte wes bereikt, scheen de zee ge noeg te hebben van het wrede spel; de was kwam tot stilstand. Toen om kwart vóór twee de nationale reserve door de tijdelijk op het eiland geconsigneerde militairen werd afge lost, ging dat gepaard met de verras sende boodschap: het water valt. De maan deed nog krampachtige pogingen door de jagende wolkenflar den heen te dringen, doch bescheen slechts een triest tafereel: de boven het water uitstekende daken v?m de boer derijen en stapels aangespoeld wrak hout herinnerden aan het droevige lot van de Eendracht en de stapels zand zakken aan de juist voorbije dreiging. Door het meer dan honderd meter brede gat in de zeedijk spoelde het water alweer wervelend n->ar buiten, een geul ploegend in de „Schorren" En door de stille polders gleden de auto's weer terug naar het slapende Den Burg, De Atlantische conferentie uitgesteld tot Maart De Atlantische conferentie, georganl-l seerd door de Ned. Raad der Europese! Beweging en de Vereniging voor Inter-i nationale Rechtsorde, die heden en| morgen zou worden gehouden in derid-L derzaal te 's-Gravenhage, is in verband j met de noodtoestand uitgesteld. Getracht zal worden de Atlantische conferentie te doen doorgaan op Vrij dag 30 en Zaterdag 31 Maart a.s. Nieuwe nachtstraaljagers in Korea Te Seoel is bekendgemaakt, dat reed! in het begin van de winter in Korea door de verbondenen nieuwe geheim® naehtstraaljagers zijn ingezet, die zijn uitgerust met een nieuw soort radar uitrusting voor het automatisch zoeken van Noordelijke vliegtuigen en het richten van kanonnen. Het nieuwe typ® heet „Skynight". GIRONUMMER DEN HAAG Het padvindershuis puilt uit Onder het motto „De harten vol, de beurzen leeg" wordt er op Texel geld ingezameld voor de slaehtoffeis van de overstromingen In het Zuid-Westen. De hulpactie, welke nog niet ten einde is, had gisteravond reeds een totaal be drag van f 23.500 bereikt. Hiervan is f 1500 gestort op de bankrekening van de Boerenleenbank te Rotterdam. De vrijwillige brandweer schonk f 100, het Marine-detachement f 100, het personeel van hotel Lindeboom f 75, huize Irene f 35, de Plattelands vrouwen f 38 en de Sneker bulpplo®* f 20. De Nutskleuterschool is nog aan het inzamelen. Een kind bracht een spaarpot met f 4.80 erin. De Boeren leenbank schonk f 2500. Verder zijn nog geschonken duizend kg rode kool, een koe on een kalf- is nu reeds minstens drie ton kleding en goederen ingezameld. Het troephuis van de padvinders is boordevol en de zolderbalken buigen door. Er is ooi een ameublement aangeboden. Voor Texel zelf schonk de houthnn- del fa Eecen f 1000. Het Langedijk®" Cabaretgezelschap gaf voor Texel tW>Ê fJET herstelwerk aan heden materiaal zijr herstel, straks voor het afgestaan, wordt door d PTT begreep dit ook en 22,000 lege postzakken Zoom naar het rampgel brek aan z.g. lieslaarzei Opgaven in dit verband RodeKruis, Den Haag, t< HE regering doet een dnngei het rampgebied te begeven, of bekenden in het rampgel inlichtingen over hen te ver werkzaamheden belemmeren, voornemen, hoe begrijpelijk heeft opdracht met ingang v toe te laten. Bovendien verzoekt de re; rampgebied niet onnodig te en de herstelwerkzaamheden worden voorkomen. De regeri alle medewerking zal wilier ter beperking van het verke HET DEPARTEMENT v met het bedrijfsleven om de eenheids-uitzetten ten behoe uitzet zou dan moeten bevat en servies. DRESIDENT EISENHOWER zal maken voor hulp aan West-Europa (met inbegrip t In een verklaring van het V van oordeel is, dat het Ami helpen. Voorzitter van de commi- Buitenlandse Zaken. Leden z Benson, minister van Landboi voor de Wederzijdse Beveiligi De commissie heeft opdrach omtrent de wijze, waarop de DE OMROEPVERENIGIÖ de rampdagen coördinerend v. ben de normale wijze van uil nog gezamenlijk, alsmede bij dienst. Met ingang van gistere uitgezonden. Dit kan thans, c of telefoonlijn te bereiken zijr zondering gemaakt. Die word herhaald. De Bedrijfsgroep Horeca rei branche, dat het gewenst is in bag, die dag het beUrijj 20 ka d.e buitenverlichting te doven e rVan de officiële radio -uitzendini jZondag te stuiten. I De Federatie van Danslerare baad met de Nationale Gedenk B" het Nationaal tïampentc 1* binnengekomen giften ten 1? 16-900.000.geteld.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12