9575 9575 NAAR HERSTEL VAN HET GESLAGEN LAND AMERIKA BLIJFT HELPEN THANS 1372 DODEN Nat, Rampenfonds Nat, Rampenfonds 22000 postzakken naar de dijken RAMPGEBIED GEEN KIJKGEBIED De radio-uitzendingen weer normaal Rampenfonds bijna 17 millioen Dóór gaat het werk op de dijken V.S. verhogen de invoer van kaas «A GIRONUMMER Zaterdag 7 Febr. 1953. VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaarga"g No- 32 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GIRONUMMER Nederland bidt en Nederland pakt aan Een plan voor eenheids-uitzetten Verzoek aan Horeca-bedrijven B" het Nationaal Rampenfonds te Den Haag was gisteravond aan toen binnengekomen giften ten bate van de noodgebieden een bedrag van f lfi.900.000.— geteld. Op Zuid-Beveland en in Zeeuws Vlaanderen ioch oogsten „Antwoord-man" breekt met de AVRO De 25000 in Zuid-Holland, 10000 in Noord-Brabant en 6000 in Utrecht Gedenkdag HELICOPTER HIELP DOKTER probleem van het na- eindelijk eens op een waar men toch ook wel I men zich moeilijk een Frankrijk zijn. In een ling te krijgen. Er is in :nnv(l, maar er zijn wel Parijs zoeken meer dan een keuken. Tienduizen- i vaak niet eens mogen isteld, omdat er gewoon iveer een kwart van de int" te lijden heett. ieerd eenheidsmateriaal :n kunnen worden. De drie maanden bedragen r zorg voor dragen, dat jes bij de verschillende en regionale bouwstijlen len worden. Een derde bouwen huizen zal uit woningen" (drie kamers, en gebouwd, 30 pet voor de huiseigenaar) bestaan. MINDER ETALAGES ;aar in zo kort mogelijke mningen gebouwd zullen n, ligt het probleem an- n men hier natuurlijk jes kan zetten. Hier wil ip grote schaal huizen vier étages gaan op. toe bestonden de nieuwe niddeld uit zeven verdie- Pierre Courant heeft laten at een gebouw van vier •dieping goedkoper is dan n of acht, aangezien de dan veel eenvoudiger n men geen kostbare lif- eft. Deze blokken zullen op z.g. „Ceinture verte", ide en thans met gras be- ities, die om de hoofdstad ten had men eerst willen er parken van te maken, n echter besloten, dat er If nagenoeg niet meer ge- irden. De alleroudste wij- langzamerhand gaan op- de plaats hiervan zullen •legd worden, zodat de toch wat meer groen zul- leuwe appartementen be- n de meeste uit drie ka. tje en badkamertje zullen nen het ook weer zo rege- toekomstige bewoners er id ook de eigenaars van kosten van deze ruim 50 ters grote flats zullen on- gulden bedragen, waarvan het overhandigen van de d moet worden en de rest >or hen, die deze 5000 gul- inen betalen, zal men an- gen zien te vinden. 120.000 WONINGEN minister stelt zich voor 10.000 woningen te bouwen, is natuurlijk nog niet bij enoeg is. Maar via geheel wsystemen, die op het Le Havre (waar men in m een gebouw met acht- in heeft gezet» al worden rwacht men de bouwprij- ouwtijden op een zeer ge- er te kunnen verlagen. In ien zullen de huizen voor gedekte uit beton worden hetgeen in staat stelt om zaém vlugge manier te De muren worden ter ;en en wanneer de deuren ook aan de lonende band len wonnen, zal men ge- maal zo vlug kunnen b.v. in 1939. Daarbij spoort grote bedrijven aan wo- huu arbeiders te gaan it Parijse werkgeversvar- als eerste geantwoord met dit jaar nog 2000 flats ge en. De huur van deze flats 1 worden naar het inko- bewoners. Na 25 jaar zal automatisch eigenaar zijn le heer Pierre Courant het ir als minister uithoudt, zal eneratie het grootste ge- de Fransen in een eigen ntische conferentie ïsteld tot Maart ische conferentie, georgani- ie Ned. Raad der Europese de Vereniging voor Inter- lechtsoide, die heden en worden gehouden in de rid- -Gravenhage, is in verband ftoestand uitgesteld, zal worden de Atlantische te doen doorgaan op Vrij- [aterdag 31 Maart a.s. e nachtstraaljagsrs in Korea s bekendgemaakt, dat reeds tl van de winter in Korea rbondenen nieuwe geheime agers zijn ingezet, die zijn et een nieuw soort radar oor het automatisch zoeken elijke vliegtuigen en het kanonnen. Het nieuwe type ght". eel van hotel Lindeboom Irene f 35, de Plattelands- 38 en de Sneker hulppl°e* itskieuterschool is nog aaa en. Een kind bracht een et f 4.80 erin. De Boeren- •honk f 2500. in nog geschonken dulzeno ol. een koe en een kalf' minstens drie ton kleding ingezameld. Het troephuis vinders is boordevol en d® i buigen door. Er is oos ement aangeboden, el zelf schonk de houthan •n f 1000. Het LangedijK" lschap gaf voor Texel f 44 DEN HAAG ALKMAARSCHE COURANT DEN HAAG ET herstelwerk aan de dijken is begonnen. Geweldige hoeveel heden materiaal zijn daartoe nodig. Nu voor het eerste nood- herstel, straks voor het definitieve herstel. Al wat daarvoor wordt aigestaan, wordt door de dijkwerkers met grote dank aanvaard. De PTT begreep dit ook en heeft voor het voorlopig dichten van dijken 22,000 iege postzakken afgestaan. De zakken zijn ai via Bergen op Zoom naar het rampgebied vervoerd. Er is o.a, ook een groot ge brek aan z.g. lieslaarzen. De beschikbare voorraden zijn uitgeput. Opgaven in dit verband richten aan het Bureau Watersnood van het RodeKruis, Den Haag, telef, 184790. Wie helpt? HE regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar u het rampgebied te begeven, Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar ïniichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstel werkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun ioornemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze personen niet tot het rampgebied toe te iaten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied met onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. TIET DEPARTEMENT van economische zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van de gedupeerde gezinnen. Een dergelijke uitzet zou dan moeten bevatten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. DRESIDENT EISENHOWER heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met inbegrip van Groot-Brittannië). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig [van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. DE OMROEPVERENIGINGEN KRO, NCRV en VARA, die gedurende de rampdagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berichten etc. heb ben de normale wijze van uitzenden hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk, alsmede bij het doorgeven van berichten van de berichten dienst. Met ingang van gisteren worden deze berichten alleen op de hele uren uitgezonden. Dit kan thans, omdat zeer vele instanties weer via de kortegolf of telefoonlijn te bereiken zijn. Voor zeer belangrijke berichten wordt een uit zondering gemaakt. Die worden tussentijds uitgezonden en op de hele uren herhaald. I De Bearijjsyroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horeca- branche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karakter van a.s. Zon dag, die dag het bedrijt zo kalm mogeli;,k te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radio-uitzendingen. Vele Horeca-bedrijven hebben reeds besloten Zondag te sluiten. De Federatie van Dansleraren heelt haar leden verzocht a.s. Zondag in ver- .band met de Nationale Gedenudag alle festiviteiten achterwege te laten. Om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen is men met man en macht bezig met het op ruimen van kadavers. het totaal aantal genoteerde slachtof fers bedraagt thans 1372, Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJsel 4; Dordrecht 1; Kerkwerve 3; St. Philipsland 8; Zuidland 1; (onder voor behoud). Uit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee, n.l. 433. Over de andere eilanden en gebie den zijn de cijfers ais volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoekschewaard 144, Schou- wen-Duiveland 115, Noord-Beveland 41, Voorne Putten 27, Zuid-Beveland 26, Zuid-Holland 18, Oost Zeeuwsch-Vlaan deren 12, IJselmonde 10, St. Philipsland 9, Noord-Holland 6, Walcheren 5, Al- biasserwaard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tien Gemeten 2, Beijerland 2, Aangespoeld van elders 24. Minister-president Wilopo van de republiek Indonesië, heeft telegrafisch zijn deelneming betuigd. JTÏRWIJL HET Nederlandse volk morgen op de nationale dag van rouw in gedachten en gebed als één geheel zal verkeren bij het noodlottige verlies van tot nu toe 1372 mensenlevens, bij de rouw die daardoor met één slag kwam over ontelbaar vele gezinnen, bij de diepe materiële en geestelijke nood, waarin honderdduizenden landgenoten zijn komen te verkeren, wordt het „Ora et Labora", het Bidt en Werkt, niet vergeten. Sneeuwstormen en koude kun nen de tienduizenden mannen, die thans dag en nacht op de dijken staan, niet weerhouden voort te gaan met het dichten van de gaten en het versterken van de zwakke plekken. Zelfs de dichte duister nis van de winternacht kan anderen niet doen ophouden met het naar veiliger oorden brengen van vrouwen en kinderen, die zich op nog bedreigde punten bevinden. En naast dit eerste en noodzake lijke werk, worden reeds nu de plannen beraamd, die nodig zijn om het verzwolgen land weer boven water te brengen, opdat het weer woon- en bestaansgebied wordt voor hen, die thans van huis en haard zijn verdreven. Met dit werk, zo heeft minister Mans- holt gisteren verklaard, zal zo snel mogelijk worden begonnen. Be paalde gedeelten van het getroffen gebied als Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant kunnen vrij snel droog vallen en nog dit jaar een oogst opleveren. Voor andere streken als b.v. Schouwen en Duiveland kan het herstelwerk echter eerst over enige tijd beginnen en moet dus ook met een langduriger herstel van de grond worden gerekend. Een nieuw organisatorisch appa raat is daartoe reeds geschapen. Ook een schaderegeling en het ontwerpen van verdere financiering van het landbouwherstel is reeds ter hand genomen. Zo móet Nederland er met eigen krachten en de zo zeer gewaardeerde en ruime buitenlandse hulp er weer bovenop komen! DETREFFENDE de feitelijke toestand in de getroffen gebieden kan thans het volgende worden gemeld. Op Goe ree en Overflakkee zal in eerste in stantie moeten worden" - begonnen aan het herstel van de binnendijken. Daar over kan men dan met materiaal de buitendijken, waarin zestig gaten zijn geslagen, bereiken. Een aantal ducks haalde het dode vee uit de stallen. In Dirksland werden de eerste slachtoffers uit Middelharnis ter aarde besteld. Zon dag zal in de inmiddels drooggevallen Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, waar nog 700 personen verblijven, een her denkingsdienst worden gehouden, geleid door een legerpredikant. De situatie op Voorne en Putten geeft, als zich geen onverwachte complicaties meer voor doen, verder geen reden tot grote be zorgdheid. Wel stroomt door enkele gaten nog water binnen. Het aantal slachtoffers vermeerderde hier nog met één. In Spijkenisse wordt hard gewerkt aan herstel van de dijk, o.a. door veel militairen. In de Hoekse Waard wordt ook met alle beschikbare krachten ge werkt om het overstroomde gebied watervrij te maken. De zandzuiger Ahoy die bij de Faustus in de Nieuwe Water weg werkte, is hierheen gedirigeerd. Gisteren is een aantal gaten in de binnendijken aan de zuidzijde van St. Annaland op het eiland Tholen gedicht. Elders op het eiland wordt het herstel werk belemmerd door sterke stromin gen. Toch zwoegt men door omdat men Op vele plaatsen maakt men goede vorderingen met het dichten van de dijken. Nog slechts een smal kanaaltje dat door het gat m deze dijk stroomt moet worden afgedamd. klaar wil zijn als op 16 Februari weer een springtij kom;Ook bij Poort vliet wordt hard gewerkt, o.a. door Franse militairen. Enkele gaten gedicht. Op een klein plekje in deze gemeente hokken vijftienhonderd mensen bijeen. Er moet voedsel worden gedropt. Bij Ossendreeht in West-Brabant eenzelfde beeld. Werken, werken, werken. Doch dank - die gezamenlijke arbeid hoopt men ook hfer de toestand spoedig mees ter te zijn. De bevolking van deze zelf getroffen gemeente heeft zelfs nog f 5000.en kleding opgebracht voor het Rampenfonds! De werkzaamheden in West-Zeeuws Vlaanderen (1000 burgers en 250 mili tairen zijn hier ingezet) vorderen be vredigend. Alle gaten in duinen en dij ken zijn hier gedicht. Nood-telefoonlij nen zijn aangebracht. Veel geëvacueer- den uit Schouwen en Duiveland, dat zo men weet practisch geheel werd over stroomd. De Schielandse hoge zeedijk, die een groot deel van Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland beschermt, en ook bijna was bezweken, is thans tot Gouda onder controle, zodat een doorbraak niet meer behoeft te worden gevreesd. Blijkens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de in- voer-quota van bepaalde kaassoorten met 15 pet. verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereld handel en de internationale betrekkin gen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota zijn: Cheddar 4.398.000 kg. Blue Mold 1.800.000 kg. Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg, en voor de Itailaanse soorten, met uit zondering van Pecorino en Schapen kaas 4.140.000 kg. De „Weet-wel-man" (ook bekend als de „antwoord„man") en de redacteur van het AVRO-programma „ik weet, ik weet wat u niet weet", hebben het vol gende telegram aan het bestuur vao de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter AVRO inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek ,.lk weet ik weet wat u niet weet" te be ëindigen". evacue s Volgens een officiële opgave is aan ruim 25000 personen uit de overstroom de gebieden onderdak verschaft in de provincie Noord-Brabant, aan 10.000 in de provincie Zuid-Holland en aan 6000 in Utrecht. Uit Zeeland werden vele evacué's naar Zeeuws-Viaanderen ge bracht. De hulpverlening in Noord-Bta- bant en Zuid-Holland geschiedde geheel op vrijwillige basis. In laatstgenoemde provincie behoefde zelfs tot nu toe maar van de helft der aangeboden adressen gebruik te worden gemaakt. Evacuatie naar andere dan de drie ge noemde provincies zal vooralsnog niet plaats vinden. De burgemeester van Bruinisse kon gisteren mededelen, dat de gemeenten Oosterland. Nieuwkerk, Ouwerkerk en Dreischor geheel geeva- cueerd zijn. jyjORGEN is het hoofd van het Neder landse volk gebogen. Het gedenkt het leven, dat in een barre nacht verloren is gegaan: dat van honderden oud en jonge, zwakke en sterke mensen; van duizenden dieren; het leven van de bomen, de planten en het gewas en van de warme, lieve aarde zelf. Daar zal nimmer een pen zijn, in staat te beschrijven welke apocalyp tische verschrikkingen door wind en water zijn opgeroepen, welk een ont zaglijk leed over een deel van ons volle is gekomen. Het is goed dat wij dat weten, wij, die een thuis hebben, en onze kinderen, warmte en droge straten. In één ruk kan alles van ons weggenomen zijn en kunnen wij berooid staan tegen over het geweld als van een andera wereld, waarop wijzelf geen enkel af doend antwoord hebben. Hebt Ge bemerkt hoe machteloos woorden zijn? De woorden, die neer geschreven werden in ootmoedigheid tegenover het geweld, in diep mede lijden met de getroffenen, in opstandig heid tot vloekens toe tegen het lot; woorden, die gesproken werden en gestameld. Deze stroom van geluid heeft één ding duidelijk gemaakt; dat wij helemaal niets zijn en door de wind tot in de dood kunnen worden geblazen. Het is goed, dat dit alles gesproken en geschreven is en dat de ellendigste foto's zijn afgedrukt. Opdat wij voor altijd begrijpen, dat géén grond veilig is, zelfs niet ons „heerlijk plekje". Dat geborgenheid, zekprheid en welvaren met één veeg uit onze levensgeschiede nis kunnen worden geschrapt, terwijl wij ons hiertegen niet andars kunnen verweren dan door het meenemen van een paar schoenen, een oude naai machine, een halfdood kind of een kat Die duizenden in het Zuidwesten van ons land hebben als het ware een einde van de wereld beleefd. Het zal tot het slot van hun dagen op hun gezicht getekend staan. Wat vermag de vloedgolf van eensgezindheid van ons volk daartegen? Het is afschuwe lijk te horen, dat één duivels samen gaan van wind en water, zon en maan, een nieuwe nachtmerrie over ons kan brengen, waartegen wij dan opnieuw geen enkel afweermiddel zullen hebben. Daar helpen geen millioenen tegen, geen honderdduizenden dekens en geen rubber handschoenen. Straks zijn de dijken gedicht en valt het verzopen land droog. Dan staan de verdrevenen van thans weer klaar om hun grond te bewerken, hun vee te hoeden en hun huizen op te bouwen. Is deze wil om te leven eigenlijk niet even verbijsterend ais de geiatpnheid, waarmee tientallen de dood hebben zien komen? Morgen is het hoofd van het Neder landse volk gebogen. Dan gedenken wij hen allen, doden en levenden, hulp behoevenden en helpers. Overmorgen gaat de strijd verder. En de dag daarna beginnen wii wellicht onze saamhorigheid in de nood te ver geten. Over een jaar behoort deze watersnood van 1 Februari 1953 tot de geschiedenis. Dan staan er alleen nog verweerde, grauwe kruisen op de graven en gaan wij opnieuw met vacantie aan de stranden van de Zeeuwse stromen. Morgen bidden wij, dat deze gesel Gods ons in de toekomst voorbij moge gaan. En vragen wij ons af, zoals zo vaak in deze verbijsterende week, welke zin wij aan dit alles moeten toekennen. Is het dan misschien zo, dat God diegenen het hardst treft, die Hij het meest heeft liefgehad? En waarom toch? Wij weten het niet en zullen het nooit weten. Honderdduizenden zullen morgen bidden. Zij, die het nimmer hebben geleerd, zullen in deze nood het gebed goed leren kennen. Terwijl wij deze week in gedenken beëindigen, zullen onze kinderen ravotten en ergens zal een klein meisje een deuntje op de piano spelen. Omdat wij verder moeten. Oók na 1 Februari. Over honderden graven, verdronken land en onpeilbaar leed heen. Laten wij bidden, dat wij daar- voor de kracht mogen ontvangen. |7J Op de rede van Oude Tonge arru veerde gisteren een boot, met aan boord een dokter, voorzien van serum. De boot kon niet binnen lopen zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hef- schroefvliegtuig ingeschakeld en naar Oude Tónge gestuurd, ten einde de dokter van boord te ha l-en en nan land te zetten, opdat hij zijn missie kon volbrengen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1