WERK Dr Adenauer dit voorjaar naar Amerika Herstel aan dijken begonnen ZWAARSTE STRAFFEN VOOR DRIE PLUNDERAARS DE KAASPRIJZEN DAALDEN WEER Eisenhower blokkade van Ch ina zou totale marine overwegen Eerst Buitenland kan normaal bloembollen betrekken Dulles en Siassen brachien een kori bezoek aan ons land Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden een onderhoud met hen Prins vloog weer boven rampgebied TEXTIELINDUSTRIE IN BELGIE ONTSTEMD Regering lijdt nederlaag in Westduitse Bondsdag PLAATSVERVANGERS NA TWEE JAAR WEER BUEEN EISENHOWLR HEFT DE LOONCONTRÓLE OP Zuivering bedreigt Hongaarse joden Kikoejoes worden verdreven 130 Millioen mark voor luchtvaartonderneming Opleiding van Duitse piloten in Enge'and? Dre gande hongersnood in staat Bombay Willemstad hei eilc Gunstig nieuw waterfron ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 eigen vrouw en kinderen gered „Er is een deel van de Nederlanders dat als hyena's gebruik maakt van an dermans ellende", aldus karakteriseer de de officier van Justitie bü de Rotter damse politierechter het optreden van de 27-jarige matroos G. H. van der P., die Zondagmorgen tijdens de waters nood in Roterdam had geplunderd. De Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid gebracht, waarna hij een sigarenwinkel in Rotter dam-Zuid binnendrong en 20 pakjes si garetten stal. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw opgetild, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging zette hij haar later in het water neer.... De officier eiste zes maanden gevan genisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Dit was de hoogst mogelijke straf. Verder werd een Vlaar- dingse fabrieksarbeider gestraft met Vijf maanden gevangenisstraf, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. De man had een paar rubberlaarzen gesto len, die bestemd waren voor degenen die de slachtoffers van de rampen moesten helpen. SNEL RECH'I De politierechter te Middelburg heeft gisteren een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toe- ëigenen van aan de dijken aangespoel de goederen, afkomstig uit re geteis terde gebieden. De substituut-officier van justitie te Middelburg, mr André heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat afgeien van plundering, ook het zich toeëigenen van aangespoelde goedeien, zeer streng zal worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van d plaats van inwoning worden aan gegeven. Terugslag in de omvang van de uit voer van landbouwproducten van het oogstseizoen 1953 is niet te ontgaan, daar productieve landbouwgebieden door de ramp zijn getroffen. Het is daarom van betekenis, dat de uitvoer van „niet getroffen" producten zo min mogelijk belemmering ondervindt. Van talrijke buitenlandse afnemers blijkt thans navraag naar de leveringsmoge lijkheden van bollen binnen te komen, ondanks het feit, dat de bloembollen centra niet in de getroffen gebieden zijn gelegen. De uitvoer van bloembol len kan natuurlijk normaal voortgang hebben en Nederland hoopt dat met verhoogde afleveringen aan het buiten land te mogen bewijzen. John Foster Dulles en Harold E. Stassen zijn gistermorgen geland op Schiphol, waar zij werden ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. Luns. Minister Luns maakt hier ruim baan voor minister Dulles (links). GISTERMORGEN om elf uur zijn John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Harold E. Stassen, directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, uit Bonn op Schiphol aangekomen. Om twaalf uur heeft Koningin Juliana de Amerikaanse bezoekers in het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage ontvangen en zich enige tijd met hen onderhouden. Besprekingen droegen informatief karakter PISTERMIDDAG bezochten de heren Dulles en Stassen de minister-pre sident dr Drees en vervolgens de minis ters Beyen en Luns op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Gisteravond heeft Prins Bernhard nog een onder houd met hen gehad ten huize van de Amerikaanse ambassadeur. De bespre kingen werden alle bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur, Seiden Cha- pin, en het hoofd van de Amerikaanse MSA-missie in Nederland, Clarence E. Hunter, en droegen een zuiver infor matief karakter. Vanmorgen zijn de he ren Dulles en Stassen van Schiphol naar Brussel vertrokken. Bij aankomst uit Bonn op Schiphol heeft John Foster Dulles zijn ontstelte nis geuit over de ramp, welke ons land heeft getroffen, en nogmaals alle moge lijke hulp van de V.S. toegezegd. Het vliegtuig van het Amerikaanse gezel schap had alvorens op Schiphol te lan den een vlucht over het rampgebied ge maakt en de inzittenden bleken zeer ge schokt te zijn over wat zij hadden ge zien. Ook in de afgelopen week bleven de kaasprfjzen dalen. Hoewel de kaaspro ductie momentcel iedere week kleiner wordt, vermag deze kleine productie geen steun aan de markt te geven en zien we het merkwaardige verschijn sel, dat de producten, die in kleine hoe veelheden worden gemaakt, een lage prijs opbrengen. Dat is in andere jaren wel eens anders geweest! Op de Amsterdamse zuivelbeurs zet ten de Noordhollandse Gouda's Vol vet, onder invloed van de beurs van Leeuwarden van vorige week, ook al lager in en op een weinig opgewekte basis konden zaken worden afgeslo ten op basis van 2.16 tot 2.18 per kg. In Noordhollandse Edammers werd weinig gedaan. Op de Alkmaarse kaasmarkt werd de notering voor Noordhollandse Edammers vastgesteld op 1.90 per kg. De aanvoer was wel zeer klein en ging van de hand voor 1.88 per kg. In vergelijking met vorig jaar moet een aanmerkelijk prijsverschil worden geconstateerd. De Noordhollandise Edammers liggen nu ongeveer 30 cent per kg lager dan vorig jaar, toen 2.19 per kg werd genoteerd. De Leeuwarder zuivelbeurs ken merkte zich door een flauwe stemming ondanks het feit, dat slechts weinig kaas werd aangeboden. Vooral de Edammers waren schaars. De comrah- sienotering werd vastgesteld voor de Gouda Volvet op 2.10 tot 2.11 per kg en voor de Edammers 40+ op 1.87 tot 1.88 per kg. Het bleek al spoedig, dat de volvette Gouda ongunstig in 'le merkt lagen en er waren producenten, die hun kaas afgaven tegen een be langrijk lagere prijs dan de hier ge noemde notering. Er werd o.m. ver kocht voor 2.05 per kg, terwijl overi gens de gang van de handel moest worden vastgesteld op 2.08 tot 2 09 per kg. De Edammers lagen wat oeter in de markt, waarschijnlijk door de kleine aanvoer. Werden in het begin van de beurs nog zaken gedaan op basis van 1.87 tot 1.87 V, per kg, later trokken de prijzen iets aan en kon de gang van de handel wot den gesteld op 1.88 tot 1.90 per kg, ter wijl er zelfs nog werd verhandeld op basis van 1.92 per kg. Het beeld van de handel in Edammers 40+ kon dus iets vriendelijker worden genoemd en ligt deze soort kaas thans wat beter in de markt dan met de volvette Gouda het geval is. Ook in Friesland liggen de thans genoteerde prijzen aanmerke lijk onder die van het vorige jaar, want toen noteerden de volvette Gou da's f 2.38 tot f 2.39 per kg. en de Edam mers 2.17 tot 2.19 per kg. Het feit dat de productie dit jaar hoger ligt dan vorig jaar zal hierbij ook wel een rol spelen. Bedroeg de productie van fabriekskaas in de week van 18 t.m. 24 Januari 1953 1258 ton, in de overeen komstige week in 1952 bedroeg dit kwantum 1044 ton. Ook de Zuidhollandse kaasmarkten kwamen in de afgelopen week met lagere noteringen af. Boeren volvette Gouda le soort werd verkocht op ba sis van 2.22 tot 2.28 per kg, 2e soort voor 2.17 tot 2.231 terwijl voor extra kwaliteit kazen werd betaald tot 2.33. Ook op deze markten, misschien ook wel onder invloed van de watersnood, was de aanvoer zeer klein. Naar het schijnt komt er in de oude kaas iets meer vraag, hoewel het nog niet mogelijk is daarvoor een hogere prijs te behalen. Wel heeft men de in druk, dat de voorraden, vooral bij de fabrieken, zo langzamerhand geruimd worden, hetgeen natuurlijk nog niet wil zeggen, dat deze voorraden direct in consumptie zijn gebracht, resp. wer den geëxporteerd. De boteiyrijs onderging wederom een gevoelige daling en wel ongeveer 45 cent per kg, waardoor men is ge komen ongeveer op het peil van de z.g. regerings-inlevingsprijs (ca. 3.95 per kg). Ook de boterproductie daalde en kon in de week van 18 t.m. 24 Januari worden gesteld op 997 ton, tegen 833 ton in de overeenkomstige week in 1952. Door het bereiken van het peil van de z.g. inleveringsprijs is de bo- terprijs dus thans tot rust gekomen en men meent, dat er mogelijkheden zijn om weer tot (betere) zaken te komen. De condens-fabrieken draaien nog steeds op volle toeren en nemen hier voor een flink kwantum melk uit de markt. Fabrieken, die naast geconden seerde melk ook kaas maken, hebben, in verband met de lage melkaanvoer, de productie van kaas moeten stopzet ten. Er zijn in gecondenseerde melk enige flinke contracten afgesloten. Voorlopig vorstweer Boven Scandinavië heeft zich een krachtig hoge drukgebied ont wikkeld, dat gisteravond nog steeds in sterkte toenam. Door deze ontwikkeling is ons land in een koudere luchtstroom uit het Noord-Oosten komen te liggen. Hierdoor komen nog steeds en kele sneeuwbuien voor. In het grootste deel van ons land lag gis teravond dan ook al een flink sneeuwdek, 's Nachts kan ook in onze kustprovincie op verschil lende plaatsen lichte tot matige vorst voorkomen. Het is niet on mogelijk, dat de vorst ook na Zondag nog zal aanhouden, daar voorlopig nog geen depressie-aan vallen zijn te verwachten. In Scandinavië en Rusland komt op de meeste plaatsen 's nachts meer dan twintig graden vorst voor. WEERBERICHT Verwachting geldig tot Zondag avond: AANHOUDENDE VORST Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land ma tige tot strenge vorst. ZONDAG: Zon op 8.09; onder 17.40; Maan op 3.46; onder 10.58. In grote getale wordt het vee ge- evacueerd. De dieren, die de ramp hebben overleefd, verkeren voor een groot deel door het ontbreken van goede verzorging in slechte staat, doch zullen weer spoedig op peil worden gebracht, wanneer zij zijn ondergebracht bij bberen, die deze verzorging met liefde van hun min der gelukkige collega's hebben over genomen. Gisteren is ZKH Prins Bernhard op nieuw naar de rampgebieden vertrok ken. Per hefschroefvliegtuig bezocht hij de plaatsen welke niet op andere wijze te bereiken waren. Zo had de Prins nu contact met de burgemeesters van en kele geheel geïsoleerde dorpen. Laat in de namiddag presideerde de prins weer een vergadering van het rampen fonds. De eerstkomende dagen zal deze dagindeling gehandhaafd blijven. Geen gevaar voor een nieuw nazisme De Amerikaanse regering heeft de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, voor een bezoek aan Washington uit genodigd, aldus heeft John Foster Dul les gisteren bij zijn vertrek uit Bonn naar Nederland verklaard. Dr Adenauer heeft de uitnodiging aangenomen en zal eind Maart of begin April naar Ame rika vertrekken. Dr. Adenauer heeft bevestigd, dat mi nister Dulles hem had meegedeeld, dat Europa tegen April „zeer duidelijke tekenen" van voortgang op de weg naar eenwording moet laten 'zien, wil het niet, dat het Amerikaanse Congres de dollarhulp besnoeit. De bondskanselier meende, dat de Bondsdag zich omstreeks midden Maart over de verdragen met het Westen zal Op advies van admiraal Radford DE REPUBLIKEINSE voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Dewey Short, heeft ver klaard van oordeel te zijn, dat presi dent Eisenhower een volledige marine- blokkade van China overweegt. Admiraal Radford, de opperbevel hebber der marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, die een voorstander is Maatregelen gevraagd legen Nederlandse concurrentie De federatie van de Belgische tex tielnijverheid heeft de Belgische minis ter van Economische Zaken een uit voerige nefta betreffende de Benelux overhandigd, waarin beschermings maatregelen ten gunste van bepaalde sectoren der Belgische textielindustrie worden gesuggereerd. De volgende sectoren zouden door de Nederlandse concurrentie worden bedreigd: rayon weefsels, wallen weefsels, wollen de kens, cocos- en andere harde vezel ta pijten, tricot rayonweefsels en gecon fectioneerde tricotartikelen (Interlock). De federatie vraagt stappen, tot een spoedige contingentering van deze arti kelen. van een blokkade van China, verblijft thans in Washington voor het voeren van besprekingen en men neemt aan, dat president Eisenhower hem een ge willig oor zal lenen. Short meende, dat het Congres een blokkade en elke an dere stap van de president „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan" zou steunen. Admiraal Radford is ook voorstander van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chinese nationalisten op Formosa. Kieswet werd verworpen De Westduitse Bondsraad (Senaat) heeft het regerings-kieswetontwerp ver worpen. De regering zal waarschijn lijk gebruik maken van haar recht om het ontwerp naar de Bonsdag te ver wijzen. Wanneer deze het ontwerp zou aan vaarden. zou een parlementaire bemid delingscommissie van tien leden uit elk der beide Huizen een definitieve op lossing trachten te vinden. Het ontwerp van de regering was aangediend als een compromis tussen meerderheids- en evenredigheidsstelsel, bedoeld om kleine splinterpartijen uit het parlement te doen verdwijnen. Het opkomen van de Nazi's vóór 1933 werd begunstigd door het bestaan van te veel splinterpartijen. Oostenrijks vredesverdrag De vier plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Ame rika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet unie zijn voor het eerst sinds twee jaar te Londen bijeengekomen, om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spreken Ambassadeur Gromyko vertegenwoor digde de Sowjetunie. De plaatsvervangers werden het gis teren niet eens over de vraag, of het in Maart j.l. door de Westelijken voor gestelde „beknopte verdrag" algeheel terzijde zal worden geschoven, of in re serve gehouden. De besprekingen wor den Maandag voortgezet. Eisenhower stort privé- bezittingen in fonds Om te voorkomen, dat hem later ver weten wordt, dat hij zijn beslissingen heeft laten beïnvloeden door zijn be zittingen, heeft president Eisenhower al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een ad ministrateur wordt beheerd. President Eisenhower heeft de rege- ringscontröle op de lonen opgeheven. Ook de prijscontrole op een reeks ver bruiksgoederen, waaronder alle vlees producten, is opgeheven. f De Franse communistische partij heeft in de afgelopen drie jaar meer dan 14 pet. van haar leden in het ge bied van Parijs verloren. uitspreken. Yen aanzien van het neo- nazisme in West-Duitsland was de Ame rikaanse minister volgens dr Adenauer van oordeel, dat voorzichtigheid is ge boden, maar dat er geen gevaar voor een nieuw nazisme bestaat. Volgens Oostenrijkse persberichten is in Hongarije een nieuwe zuivering van Joodse functionarissen aan de gang. Alle joodse partij-functionarissen zouden moeten worden ontslagen. Pre mier Rakosl. vice-premier Geroe en het hoofd van de veiligheidspolitie, Gabot, zijn ook joden. Men zal nu eerst vast stellen of de joden „vrij zijn van zio nistische smetten". Massale ontruiming moet voor Maandag haar beslag hebben Vóór Maandag a.s., middernacht moe ten alle Kikoejoes een uitgestrekt ge bied, waar onlangs de Mau-Mau aan slagen heeft gepleegd, hebben verlaten. Het gehele gebied der Kikoejoes wordt nu „speciael terrein", waar ieder die geen gehoor geeft aan sommaties van politie en militairen, kan worden neer geschoten. TANKER „MIRIELLA" IN SUEZ GEARRIVEERD De Anglo aman greep nog met in Het Italiaanse tankschip „Miriella", dat met vijfduizend ton Perzische olie op weg is naar Europa, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Suez aan- gekomen. Een vertegenwoordiger van de ..Bri tish Tankers Limited", een dochter maatschappij van de Anglo-Iranian, de olie-maatschappij, die van oordeel is de rechtmatige eigenares van de olie te zijn, deelde mede, dat men de „Miriel la" niets in de weg zou leggen. Een woordvoerder van de Britse marine verklaarde, dat voorzover de marine weet, het schip het Suezkanaal kan passeren. De politie kreeg bevel het schip te bewaken. Men verwacht, dat het schip, dat voor de Italiaanse Supor-maat- schappij vaart, zich naar Genua zal begeven. In scheepvaartkringen te Suez wordt aangenomen, dat bij aankomst in Genua de Anglo-Iranian een gerechte lijke actie zal instellen. Bonn wil buitenlandse lening aangaan West-Duitsland wil een buitenlandse lening ten bedrage van 130 millioen Duitse mark aangaan om zijn nieuwe luchtvaartonderneming op de been te brengen. Uit dit in tien jaar af te lossen bedrag zouden de eerste investeringen voor de komende Duitse luchtvaartonderneming moeten worden bestreden. Deze wil trachten met een vloot van vier en twintig vliegtuigen een luchtnet te be dienen van dezelfde omvang als dat van de vroegere Duitse Lufthansa- Het net zal een capaciteit hebben van honderd millioen ton-k m. en steunen op de intercontinentale diensten. Het binnen landse Duitse vervoer, dat de nieuwe onderneming voorlopig wil bemachtigen wordt op slechts twaalf millioen ton- k.m. geschat. Volgens vele Engelse bladen zullen Duitse vliegers en grondstrijdkrachten in Engeland worden opgeleid, zulks ia het kader van de samenwerking tussen Engeland en de EVG. In verband met een hongersnood. 4 millioen mensen in de staat Bombay bedieigl, zal de Indiase delegatie in Washington, 100.000 ton gerst kopen. Getracht wordt een gelijke hoeveel heid van China te kopen. Directie: J. EIJLSMA en C. KRF. Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 55< ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 332 Postgiro 187294 TERWIJL gisteren het ving, die de natie ve zich in de kerken rondoi van tal van kerkelijke g catastrofale stormvloed in den lande de bewijzei denheid zich bleven ops de vernielde dijken en t voortgegaan. Ondanks c deze rouw-Zondag een l piloten zeer hinderlijk 1 uit opnieuw grote hoev< goederen boven het not derenswaardige staaltje; de dag gelegd. Het zelf geslaagd, contact te krij; gelopen eilandje Tiengei boeren, die in drie groej den thans van Willemst zien. Reeds zijn' van Wil geruimd. Verder worden Goeree-Overflakkee vai thans gebieden droog. N gint te komen, wordt oc een enkel cijfer te noem stuks vee op dertig- tot werken dag en nacht op te vernietigen. Zelfs de gum (Fr.) zijn hierbij ing f)E ALGEMENE TOESTA getroffen gebied blijkt th te zijn. Weliswaar werd Za gemeld, dat het dorp Po Tholen door het water w. den, maar later werd m dat alle gaten in de dijken r dorp thans zijn gedicht. He het plaatsje stijgt nu niet m< Ongeveer vijftienhonderd zeventienhonderd inwoner: zich verzameld op de hoge rondom het raadhuis. De n in een voortreffelijke stei gunnen zich geen tijd om te slapen. Wel hebben de m aan de dijken werken, de gen veel last gehad van de de vorst. Een lichtpunt is het dorp nu weer op het net is aangesloten. Ook elders op Tholen ga; menteel goed. Onder precie ongunstige omstandigheden Poortvliet zijn tientallen ma geslaagd, vier gaten in de ten Noordwesten van het do ten. Rode Kruis en particu zorgden de strijders op het naar vermogen, door over In alle Nederlandse kerke slachtoffer t van de tamp. bogen hoofd liepen de i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8